Letní miminka č. 19 - Ham, ham, ham! II.

Rodičovství
 • 12.01.05

Ahojda letňátka a maminy! Tak minule jsme si pověděly, JAK přikrmovat a dnes bych chtěla napsat něco o tom, CO dávat našim zlatíčkám, aby nám rostla do krásy a hlavně do zdraví. Takže pěkně po pořádku. Začíná se obvykle zeleninou, protože nemá tak výraznou chuť jako ovoce a děti ji obvykle lépe přijímají. Oloupeme, uvaříme v kojenecké vodě doměkka a rozmixujeme. Mezi nejlépe snášené, a tudíž počáteční druhy, patří především mrkev, brambory a cuketa. Tyto potraviny jsou většinou zcela bezproblémové, nepůsobí alergické reakce, vyrážky, nadýmání ani pocit těžkého plného bříška.

Další vhodná zelenina: brokolice (vhodnější než květák, nebývá tolik napadena plísní a hnilobou, růžice nesmějí být zažloutlé!), celer (nepoužívejte nahnědlé části po oloupání, mnoho dětí ho ale odmítá kvůli docela výrazné chuti), chřest (nikoli konzervovaný), kadeřávek, kedluben (ale jen miniaturní množství ve směsi s jinou zeleninou, ve větším množství nadýmá a překyseluje žaludek, optimální je gigant, který nedřevnatí), květák (opět malé množství kvůli nadýmání), pórek (také nadýmá, nutno vyzkoušet po malinkém množství), ředkev.
A ještě poznámka k mrkvi ? mnoho dětí má po mrkvičce ?pěknou? barvičku, takříkajíc jako od moře, mnoho maminek se tím dokonce chlubí. Pokud se však zbarvení kůže objeví, je v těle přebytek provitaminu A, který může poškodit játra dítěte. S mrkví by se to tedy nemělo přehánět, a pokud vaše děťátko zežloutne, na nějaký čas ji z jídelníčku vyřaďte.
Nevhodné druhy pro malé děti: baklažán, kapusta (nejdříve od pěti let, nadýmá a alergizuje), kukuřice (výborná potravina, ale těžce stravitelná, vhodná tedy až od tří let), okurky (pro děti obtížně stravitelné), pastinák a petržel (obsahují látky nevhodné pro zažívací trakt), špenát (obtížně stravitelný, mívá nejvíce dusičnanů).
Vybírejte pečlivě, zelenina musí být na první pohled zdravá, neplesnivá, nenazelenalá, bez klíčků a nečistot. Protože naše miminka začínají papat v předjaří a na jaře, je tu problém s dusičnany, protože drtivá většina zeleniny, která je v této době na trhu, je tzv. zelenina rychlená, a ta dusičnanů a dalších fujtajblů obsahuje opravdu hodně. Ideální je proto koupit pro mimi zeleninu s certifikátem BIO potraviny. Není to nejlevnější a není všude, ale při množství, které váš chlapeček či holčička spotřebují, to tolik do peněz nepoleze. Bio koutky má dnes už většina super a hypermarketů, samozřejmě existují speciální obchody se zdravou výživou, v Praze doporučuji obchody Albio (v Truhlářské, v Dejvicích a také na Smíchově na nám. 14. října). Pokud někdo víte o dobrém obchůdku ve vašem okolí, sem s ním, ostatní maminy jejich seznam určitě uvítají.
Já jsem postupovala tak, že první měsíc jedla Ema zeleninu k obědu, pokud měla velký hlad, nejprve jsem ji nakojila, pokud měla po obědě chuť či chtěla jídlo zapít, byla znovu nakojena. Už tento první příkrmový měsíc jsem nabízela kojeneckou vodu, ale neměla velký úspěch, toho nového bylo prostě moc, takže ještě navíc hrníček a voda (nota bene studená, když všechno zatím bylo teplé), moc netáhly. Takže u nás bylo k pití stále mateřské mléko, na pití vody z hrníčku jsem netlačila, ale zkoušela jsem to.
Druhý měsíc přibylo ovoce. Ideální jsou druhy pěstované u nás, hlavně jablko a hruška, a pak také banán pro svou jemnou chuť (po oloupání si umyjte ruce, ukrajujte špičky a nepodávejte banány nahnilé a nezralé, a ne ve větším množství, mohly by způsobit zácpu). Zpočátku byste měly jablíčka podusit v kojenecké vodě a rozmixovat. Hrušky, zvlášť ty zralé, mají děti rády, protože jsou sladké, bohužel však často nadýmají ? musíte to vyzkoušet.
Další vhodné druhy ovoce: borůvky, ananas, švestky (oloupané), meruňky, broskve, rybíz, hroznové víno (bez slupek a pecek), maliny, ostružiny.

Nevhodné ovoce: jahody (velmi alergizují, poprvé vyzkoušejte u dětí neohrožených alergiemi od 18 měsíců, tedy až příští léto, vhodná je kombinace s mlékem, které řadu rizikových látek neutralizuje), citrusové plody (totéž), kiwi.
I v případě, že nemáte dispozice k alergiím, astmatu či potravinové nesnášenlivosti jakéhokoliv druhu, je dobré po podání nového druhu počkat alespoň dva dny, zda se nedostaví jakákoli reakce (průjem, vyrážka, dýchací potíže atd.). Podotýkám, že stolice se ihned po podání příkrmu změní, většinou ztmavne a zhoustne, ale může to být i trochu jinak, takže pouhá změna charakteru kakání není špatnou reakcí na podané jídlo.
Zhruba po dvou měsících, tedy dejme tomu okolo 8 měsíců věku, můžete přidat rýži (několikrát ji před vařením propláchněte horkou vodou, kontrolujte dobu trvanlivosti a kupte co nejčerstvější), kuřecí maso ? nejlépe prsa bez kostí a kůže, dokonale uvařená (salmonela nepřežije desetiminutové vaření nad 75 stupňů) a bílý jogurt (ideální pro kojence jsou jogurty o zhruba 3% tuku a ty, které obsahují pouze mléko a jogurtovou kulturu, doporučuji Activii, je míň kyselá, než ostatní). Asi okolo 10 měsíců můžete přidat dobře povařený žloutek. Do hotových masozeleninových příkrmů vyráběných z uvedených surovin je dobré přidat půl lžičky panenského olivového oleje.
S lepkem je dobré počkat minimálně do devíti měsíců, lépe do roka. Pak můžete nabídnout rohlík bez zrnek soli a kmínu, chléb, různé suché chlebíčky typu racio, moje dcera dodnes miluje raciolky. Spousta dětí dostává piškoty, ty ale obsahují celá vejce a hodně cukru, proto bych s nimi počkala. Rovněž kaše je lepší podávat nejprve bezlepkové, a to hlavně rýžové a kukuřičné. Prodávají se kaše nemléčné, které rozmícháte v mateřském mléce nebo umělé výživě, na kterou je dítě zvyklé, můžete dochutit ovocem. Pokud budete chtít sladit, pak používejte výhradně hroznový cukr, prodává se pod názvem glukopur. Mléčné kaše již obsahují sušené mléko (podle výrobce ? Sunarka sunar, Hami hamilon atd.), většinou ovšem taky sacharózu čili řepný cukr a další pří:,–(y, na druhou stranu ale také vitamíny a stopové prvky. Je třeba číst složení všech výrobků, které chcete dětem dát a rozhodovat se podle toho, co vám a vašemu děťátku vyhovuje a co už máte vyzkoušeno.
Nepodávejte: med (minimálně do dvou let, obsahuje látky nebezpečné pro kojence a batolata, navíc je silně alergenní), bílek (hrozí rovněž riziko alergie), mořské ryby (taktéž), tvaroh (alespoň do roka, je to bílkovinová bomba, na což kojenecké ledviny nejsou připravené, nemluvě o různých pribináčcích a lipáncích, což je energetická bomba připravená z trošky tvarohu a hodně cukru a tučné smetany), krupičku (nejdříve od roka, krupicová kaše je pro dítě velmi těžko stravitelná, proto s ní počkejte).
Osobně nesouhlasím s tvrzením, že dítě může jíst od roka cokoliv. Myslím, že strava v prvních třech letech života fatálně ovlivňuje pozdější zdraví dítěte. Postupně můžete přidávat další bílé maso ? především krůtí a králičí, později sladkovodní ryby, na rohlík či chleba trošinku másla nebo kvalitního (nejlépe slunečnicového) margarínu, tvrdý sýr (ten vždy ochutnejte, někdy bývá přesolený), ovocné jogurty bez barviv a umělých sladidel. Podle mě dítě nepotřebuje bonbóny, čokolády, želé a sladkosti vůbec, když měla moje dcera chuť na něco sladkého, dostala ovoce nebo něco sušeného ? rozinky, meruňky, datle (vždy omýt teplou vodou, bývá ošetřeno sířením). Později samozřejmě některé sladkosti ochutnala, vím, že zakázané ovoce nejvíc chutná, proto to nijak nehrotím, doma se však stravujeme zdravě. Dnes skoro v šesti letech dostane občas kvalitní čokoládu, ale ví, že nekupuji a nebudu kupovat bonbóny, gumové medvídky, zářivě barevné limonády atd. a ani je nevyžaduje. Čerstvě připravenou stravu můžete uchovávat v lednici 24 hodin, jednou ohřáté množství však již znovu nepoužívejte ? platí pro domácí i průmyslově vyráběné jídlo. Co se mě týká, volila jsem kompromis ? doma jsem vždy vařila (mám tu výhodu, že mixovat zeleninku mě baví), na cestách, na plavání, u příbuzných atp. jsem si vozila buď své jídlo nebo konzervičky
(vyhnula jsem se tak dobrým radám, že malá si přece klidně může dát svíčkovou nebo řízek). O složení jídla v konzervách nemusíte mít strach ? podléhá skutečně nejpřísnějším normám a vyrábí se zá:,–(ně z bio potravin (čemuž bohužel odpovídá cena). Pokud byste ale krmily pouze konzervami, mohly byste se později dostat do potíží, řada dětí krmených v prvním roce života výhradně průmyslově vyráběnou stravou později tu domácí odmítá prostě proto, že chutná jinak.
K pití je jednoznačně nejlepší čistá kojenecká voda. Můžete podávat také čerstvé ovocné šťávičky (od 8. měsíce), pokud se je chystáte vyrábět, rozhodně se vyplatí investovat do dobrého odšťavovače, mně se nejvíc osvědčila kombinace mrkev- jablíčko. Podávejte hodně zředěné vodou, ovocné kyseliny neředěné a ve větším množství škodí mléčným zoubkům. Dále můžete podávat čaje. Osobně jsem proti všem směsím a granulátovým nápojům, protože obsahují až z 99% cukr. Kupovala jsem směsi ovoce a bylin (opět BIO), které jsem nechala krátce vyluhovat a podávala neslazené. Protože mléko je nasládlé, mateřské dokonce víc než umělá výživa, chvíli trvá, než dítě neslazené nápoje přijme. Podle mě to však za to stojí, naše dcera dodnes nejraději pije vodu, neslazené minerálky a ředěné džusy, neslazený čaj a mléko, protože je tak prostě zvyklá pít odmala. Minerálky ale nedávejte minimálně do roka, spíš do dvou, zatěžují ledviny.
Do 10 kilo hmotnosti by dítě mělo vypít 100 ml na každý svůj kilogram, nad 10 kg (do 20) jeden litr + 50 ml na každý kg nad 10 kg (doufám, že je to srozumitelné). Ve druhém půlroce by dítě mělo přibývat pomaleji, než v tom prvním, zhruba 75-150 gramů za týden. Pokud jste do 6 měsíců plně kojily, stačí do ukončeného 9. měsíce kojit kdykoliv má dítě chuť a nemusíte přidávat další tekutiny, od 10. měsíce by mělo dítě navíc vypít cca 200 ml.

Tak, je toho hodně, tak doufám, že se nezlobíte, že je to tak dlouhé. Přeju spokojená miminka s dobře napapanými bříšky.

Zuzana a Josífek (5 měsíců a týden)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 12.01.05 18:04

Ahojte, pekny vecer z Tatier, vyzera ze sme prvy, hurraa…

Mam prosbu, nemozete mi niektora popisat cviky, ktore robite doma s drobcekmi vo vani, myslim, ak mate niektora instruktorku na plavanie… budem velmi povdacna. Ja som s Kikom chodila na plavanie, tak nieco si pamatam… chcem to skusit doma s Robkom, velmi miluje vodu.

Dakujeme

Miska a chlapci

Misulka1
Stálice 62 příspěvků 12.01.05 18:42

Ahojky,

Zuzko, chci se zeptat, včera bylo v Sama doma (ČT 1 v 13.30) o prvních příkrmech, neviděla jsi to?? Ta pani tam říkala, že brambory maximálně 2× do týdne. Tak by mi zajímalo proč?????
Dáváte někdo na pití čaje hrneček místo flašky? My jsme koupili tzv. kouzelný od Aventu a Dáda teda z něho moc odvázaný neni. No třeba to příjde.

Pa, Míša a Davídek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 19:11

Ahoj Zuzano i všichni ostatní,

moc pěkný a obsáhlý deníček, fakt super, jen jsem zvědavá kolik maminek to všechno tak přísně dodrží!

Jsem zvědavá jak nám to všem půjde:-) Už dopředu se směju jak budeme všechny brblat že máme mrkev i na stropě:-)))

MISULKO - já včera shodou okolností to Sama doma taky viděla. Tu knížku od té dr. mám doma a je podle mě fakt fajn, vřele doporučuju! Je tam seznam bio obchodů (i když všechny to asi nebudou), je tam vysvětleno jak je to s tím kravským mlíkem, který obiloviny obsahují lepek a který ne, třeba jsem taky nevěděla, že do mrkve by se měla dávat trošička oleje, protože ten vit. A (nebo kterej, abych nekecala) je rozpustný v tucích no a taky je tam spousta receptů. Takže doporučuji!

Tak se mějte fajn a jídlu zdar!!!

Kristy a Danuška (za 6 dní 5 měsíců)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 19:35

Tak to nejste sami:-) také jsem chtěla svého Adámka naučit na hrneček, koupili jsme za 280kč od Aventu a nechce z něj pít.Savičku kouše, namísto aby z ní sál a tudíž nic neteče:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 20:19

Ahoj Kristy,

můžeš mi prosím tě napsat, jak se ta knížka jmenuje?

Dík moc,

Katka (nakukovatelka) a Evička (3. 9. 2004)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 20:20

Míšo,
já jsem hrozná hlava děravá, zapomněla jsem ti odepsat na ten hrníček. Taky chci dávat pít z hrníčku a flašce se pokud možno úplně vyhnout. Existují dva typy nevylévacích, tedy nekapajících hrníčků (když pominu ty klasické, co byly už za nás, jen s hubičkou a se třema dírkama, z kterých když se otočí dnem vzhůru, to teče o 106). Drtivá většina tzv. magických, kouzelných a nevím jakých ještě zázračných hrníčků, včetně toho extra drahého od Aventu, funguje tak, že samo nevyteče nic, dokud dítě nezačne z té tvrdé hubičky sát. Ani dítě kojené, ani dítě krmené umělou výživou z flašky, tohle podle mých zkušeností nemůže dlouho pochopit, proto si ten hrníček nechce vzít. Navíc je to fakt dřina, nevím, jestli jsi to zkusila, ale vyžaduje to opravdu sílu v obličejových svalech, abys něco vysála. Některé děti, jejichž rodiče dostatečně dlouho vytrvají (během té doby se ovšem velmi často strachují, že mimi nemá dostatek tekutin), si nakonec tento hrníček vezmou a od té doby z něj pijí. Většina rodičů ale právě ze strachu z nedostatku tekutin nevydrží a raději dá dítěti napít z flašky, ze které to jde mnohem snáz. Ovšem i v případě, že si dítě tento hrníček vezme, ho vlastně jen naučíš opět sát, i když z něčeho jiného a trošku jiným způsobem a dudlík flašky je k zubům horší než tvrdá hubička hrníčku.
Existuje ovšem druhý druh, respektive pokud je mně známo, pouze jediný výrobek tohoto typu na našem trhu a to je hrnek Easyflow od Tommee Tippee a ten funguje jinak, a to tak, že samo taky nevyteče nic, ale nápoj začne téct, jakmile dítě hubičku stiskne dásněmi či zuby (a nemusí to být nijak zvlášť silný stisk), což při vložení do úst udělá prakticky každé dítě, tudíž se na tento hrnek naučí mnohem rychleji, protože párkrát se spustí voda při stisknutí a dítěti dojde, co má udělat, pokud chce pít. Navíc to má tu výhodu, že se dítě vlastně odnaučí pít sáním, což je nejen šetrné k zubům a patru, ale posunuje ho to k pití z normálního hrnku, prostě to sání opouští. Já jsem rozhodně pro tenhle druhý typ, koupila jsem ho v Praze v dětském obchodě v pasáži u divadla Minor ve Vodičkově ulici a stál mě 180 korun. Navíc pítko, které dítě zřejmě za nějaký čas rozkouše, se dá vyměnit a nemusí se kupovat celý nový hrnek. Tak jestli máš možnost, pokud se nepletu, jsi z Prahy, tak ho zkus, doufám, že mě Davídek podrží a ty mě nebudeš kamenovat za další špatnou investici :-).
Jo, a ještě je jedna možnost, moje známá tohle naučila skutečně už 6měsíční dítě, mně se to ale nepodařilo a Ema takhle začala pít až v 18 měsících (tedy myslím pít tak, aby tu vodu neměla za krkem a všude po sobě na oblečení) - a to jsou flaštičky s takovým tím vytahovacím špuntíkem, například vody IZVIR mají tenhle uzávěr, ale dá se sundat a našroubovat prakticky na jakoukoliv PET lahev. Ale tam je ta díra opravdu veliká a pro kojence je to asi moc velký proud. Brčko Ema zvládla taky až asi v roce a půl.

Kristy,
tohle vše, co je v tomto deníčku, je míněno jako absolutní maximum pro zachování dobrého zdraví našich dětí, zvláště těch, které (jako bohužel moje děti) mají dispozice k alergiím, ekzémům a astmatu (v našem případě to máme všechno pěkně pohromadě). Takže je na uvážení všech rodičů, co kdy jak přidají, pokud se kupříkladu alergií neobávají a pokud si myslí, nebo různými pokusy zjistí, že jejich dítě toho „zvládne“ víc a dřív. A v neposlední řadě, je samozřejmě spousta rodičů, kteří vyznávají odlišný způsob stravování, někteří rodiče si třeba na rozdíl ode mě myslí, že dítě by se mělo co nejdříve naučit jíst všechno, to je samozřejmě věc názoru, rodinných zvyklostí, tradic atd. Přeju ti, aby Danušce chutnalo, ať už jí dáš kdykoliv cokoliv uznáš za vhodné a ať je mrkev v jejím (případně i tvém) bříšku a ne na stěnách a po stropě :-).

Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 20:21

Ahoj Kristy,

můžeš mi prosím tě napsat, jak se ta knížka jmenuje?

Dík moc,

Katka (nakukovatelka) a Evička (3. 9. 2004)

Veronika6
Zasloužilá kecalka 510 příspěvků 12.01.05 20:29

Ahoj Zuzko,
super deníček!!! Rozhodně se hodí :-).
Na jídlo pro mimi a sladkosti, čaje, pribiňáčky apod. mám stejné názory jako ty, ovšem už teď se děsím návštěv u¨příbuzných, nejvíce u tchyně, která MÁ VŽDY PRAVDU (vychovala 3 děti, takže má na výchovu patent).
Starším dětem z rodiny cpala šílené kaše, sladkosti, bonbony, slazené čaje apod. Její dcery se tomu nevyhnuly (i když se snažily) a co teprve já jako snacha, že?
Ach jo. Mám z toho celkem hrůzu. Když jsem se snažila jednou ustát svůj názor, trvalo půl roku, než se na mě opět usmála :-/.
Ale chci pro moje dítě to nejlepší, takže hurá do boje. Budeme vysvětlovat a vysvětlovat a při nejhorším mám zkušenosti, že když to svedu na doktora („že nám říkal“), tak to lidi líp vezmou.

Hodně zdravých pupíků přejí

Verča a Barča z podzimátek :-)

PavlaHa
Kecalka 102 příspěvků 12.01.05 20:29

Ahojky,
no Zuzano, já začínám mít strach:-)
Napsala jsi to hezky, díky.

Tak už jsem se taky dostavila na místní odbor sociální péče a odevzdala žádost o rodičovský příspěvek. A stávám se zcela závislou osobou. Brrr.

Stavila jsem se taky v knihovně a půjčila si pár knížek o výchově dětí (Proč jsou šťastné děti šťastné, apod.), tak jestli tam bude něco zajímavého, tak dám vědět, jestli by to nestálo za deníček, kdyby byl zájem.

KRISTY ? jak se prosím teda jmenuje ta knížka o příkrmech a její autorka? Já jsem na toto téma ještě nic nepořídila, ale asi je nejvyšší čas :-(

CIBULKO ? tak koukám, že máš taky nějaké dojímací období ? Šimonek, který ti tak krásně vrací tvou lásku a pak ještě stařeček. Mně se taky nedávno stalo něco podobného. Měla jsem Emu v šátku, stála jsem v metru a přišla stařenka a taky, jestli se může podívat, že má vnoučátka daleko.....dřív by mi to nepřišlo, ale teď už vím, jak moc mohou dětičky chybět!

KAROLÍNA ? teda, to jsem nevěděla, že jsi měla toxoplazmozu, to mě mrzí. Já se jí taky bála, protože máme kočku, která chodí ven a hodně času tráví i doma…naštěstí jsme to zvládly. Tak ať je Eli v pořádku a brzy vám skončí trápení. Jak dlouho jí budou chudinku sledovat?

KONKINKO ? obdivuju, že ještě stojíš na nohou, tak málo spánku, smekám! Jsi silná, jak zvládáš oba hošíky sama. Ať ti to stále dost rychle utíká a bez nemocí!

KAČICO ? moc veselá historka......

MARŤOCH ? to je jasný, že nepíšeš reakce, ono když se nemůžeš po:,–(it…už ať je to za tebou! A pěkné vítání občánků. U nás se asi nic takového konat nebude.

Pěkný večer všem!

Pavla a Ema

Dajka
Kecalka 249 příspěvků 12.01.05 20:36

Ahojda!!

Deníček se ti ZUZANO moc povedl. Jsem na sebe vážně zvědavá jak to budu zvládat.
Jinak to Sama doma jsem vyděla taky a s těma bramborama mě to dost překvapilo. I to, že paní doktorka nedoporučovala do roka maso a do každého jídla přidat kousek másla (toho opravdovýho). Prý teď bude celý seriál o příkrmech, tak jsem dnes čekala na pokračování a oni mysleli asi 1× za týden - podle toho vždy v úterý. Nepostřehl někdo podrobnosti?

KRISTY - mohla by si mě napsat název té knížky- nějak jsem to vypustila z hlavy. Prostě co si nenapíšu, nevím. Předem díkas.

Zatím PA
Dajka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 20:44

Verčo,
mám podobný problém s tchýní, i když je 200 km daleko, takže jde vždy jen o návštěvu cca jednou za čtvrt roku. (Moje máma se o vnoučata nezajímá a když nás náhodou vidí na nějaké větší rodinné sešlosti, je jí srdečně jedno, co moje děti jedí). Tchýně obvykle čeká u dveří s pytlíkem bonbónů. Jediná obrana je zakročit včas a rázně a MUSÍ to udělat tvůj manžel. Asi se scénám nevyhneš, při našich návštěvách několikrát tchýně odešla plakat do kuchyně, třeba že speciálně kvůli Emě koupila tu krásně oranžovou limonádu a my jsme jí přivezli dobrou vodu… Pokud ti to ale za to stojí, tak vytrvejte a hlavně „naveď“ manžela, aby to byl vždycky on, kdo zasáhne, on to totiž taky udělá ohleduplněji. Někdo říká, že pro jedno kvítí slunce nesvítí, ale já říkám, že povolíš jednou a už se vezeš :-). Držím palce!
 Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 20:54

Nechtěla jsem dávat synkovi(9 měsíců) lahev,koupila jsem hrníček Avent.napil se,ale pak si oblíbil hubičku jako super kousátko.po dvou dnech používání jsme hrnek odložili,protože mě při kojení začal tak strašně hryzat a moc silně sát,že to nešlo.skončili jsme u lžičky,ven bereme lahev avent.hrníček se líbil malýmu,ale ne mým prsům.(mimochodem večer si dá kaši z lahve a nato kojíme,jsme prý ale výjimka)

hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 12.01.05 20:55

Ahojky

Miso ? teda alimenty 850 na dva kluky, to je fakt sila? bez komentare?

Vladko ? tak tobe se Marta vykadil do vody? Ha, ha, tak to mame s Anie temer na dennim poradku. Sice tam klasicky nekadi, ale stale ji neopousti to, ze kdy si kychne, tak to z ni leti. No a pri nasem koupani, kdy se ji voda dostane jednou do pusy, pak do nosu kycha porad a tak kolikrat napusim velkou vanu vody, Anie si kychne a do dvou minut mam tim padem po koupani?prece ji v tom nebudu machat ze :-)

Cibulko ? tak me Anie pri kojeni nehladi, ale masiruje mi prso, jako by zpracovavala testo :-), tak ji tu rucicku musim pridrzovat, aby si to prso timto zpusobem nevyndavala? Ale prijde mi to presto roztomily? :-) Jinak jak jsi psala o tom stareckovi, tak jsem u toho pekne zaslzela ? fakt dojemny, ten knedlik bych mela taky?

Karolino ? tak jsem si myslela spravne, ze polovina z nas bude myslet, ze cekate dalsi mimi :-), ha ha, na takovou zpravu tady proste vsechny cekame, kdo z nas bude prvni :-)

Kyblik ? jak uz jsem jednou psala, nase Anie v nem neplave, ale sedi. I kdyz ji vzdy dam nohy nahoru, tak ona je da pod sebe a ma tendenci si dokonce stoupat!!! Ted to v pondeli videla Dr., kdyz ji chytla a rikala, ze tohle delavaji az pulrocni deti a ze je Anie v tom nejak napred, ale zase to delat nesmime, kvuli nevyvinutym kyclim (no, ja bych to nedelala i kdyby mi rekla at to delam). Ale pri odchodu nas Dr. pekne pochvalila, jak je Anie sikovna, nebot i krasne pasla atd… :-)

Chut na sex ? hi hi hi, tak o tom si ja s vami psat nebudu, to by bylo bezpredmetne, ale mam jine vyzvedne tema: jak jste na tom s posilenim panevniho dna? Ja porad blbe, a cvicim taky lajdacky? ale ted uz zacinam vic, abych na stari nedopadla moc blbe s inkontinenci.. Takze zadavam test: jste vsechny schopne zastavit curani uprosted??? Jeee, to jsem ale zvedava na intimni deteaily, co? Hi, hi, tak schvalne, jestli mi nekdo odpovi? :-))))))))))

Martoch ? moc ti preju, abys aspon na vitani obcanku byla uz v pohode?

Kacico ? ja jsem planovala zvhlcovac a zaroven cistic vzduchu, ale vzhledem k tomu, ze jsem skoncila jako svobodna matka bez velkych prijmu, tak jsem musela od toho upustit. Ale proc to pisu: me se predtim hooodne libil jeden od Bonecocr (AOS 1355, bonecocr.cz [ www.bonecocr.cz ]), ktery byl jak zvhcovac tak cistic a navic se v nem nemuseli menit zadne filtry, davat nejaka chemie atd, jen se umyvaly takove desky vodou, naktere se chytala necistota. A pry je i malo hlucny. Maji to na svych web strankach, stal kolem 7 tisic. Ja vim, je to dost, ale kdybych ja investovala, tak uz do neceho poradnyho…

Zuzano ? napadlo me, jestli ti nahodou nespal Pepanek tu jednu noc tak dobre proto, ze sis dala to sampano. JA si o Vanocich dala taky asi 0,5 deci a Anie se vzbudila snad az ve 4 rano na kojeni? tak dobre se ji spinkalo!!!
Jinak super denicek! Taky me zajima: proc olej do masozeleninovych prikrmu (Kristy psala neco o vit. A), potom jaky druh ryze doporucujes (asi bez slupky, a znacku??? Dela se taky bio?) a chrest jsi mela na mysli zeleny ci bily??? Diky predem za odpovedi? Jinak se mi libi, ze taky uprednostnujes pro dite cistou vodu… ja to videla v rodine v Kanade kdyz jsem tam delala au-pair a moc se mi to zamlouvalo!

Misko ? ja bych asi poverila Any s tim plavanim, nebot oproti ni my nedelame skoro nic. Plaveme v klubicku, pak na zadech ? drzic pod hlavickou nebo dlane kolem tvaricek a ousek, a pak plaveme na brisku. No a nakonec prelevame vodu pres hlavicku. Nic vic? Taky me zajima, jestli Any nenapise nejakou zajimavost, ze bych Anie neco pridala? :-)

Kristy ? taky me zajima ta knizka. Napises nazev a autorku??

Pavlo ? proc u vas nema byt vitani obcanku?? U nas ma byt, ale asi az Anie bude rok :-(

Zatim pa

Hromix a Anie

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.05 22:38

Ahojky!

ZUZANO - samozřejmě se budu snažit, ale všechno asi nedokážu tak důkladně dodržet. Rozhodne ale nebudu Danču krmit jak jedni známí, ti dali prckovi v pěti měsících ochutnat cokoliv, včetně kousku tlačenky nebo jitrnice! To už mi fakt přijde trochu moc!

VŠEM:-) - tak ta knížka se jmenuje Polévky a kašičky pro nejmenší (2. rozšířené vydání) a napsala ji MUDr. Judita Hofhanzlová a stála 159,– Kč (sice mi ji donesl Ježíšek ale nějak tam v tom fofru zapoměl cenovku:-)). Dá se taky objednat na adrese: MEDICA PUBLISHING, Pavla Momčilová, V Zahradách 146, 251 01 Čestlice. e-mail je: momcilova@volny.cz, tel/fax: 272 680 919.
Jo a ještě jsem se chtěla paní doktorky zastat:-), to máslo je jen u pár polévek! Takže to není tak že by cpala dětem každý den kostku másla:-) A ještě navíc je to jen u polévek doporučených od 9. měsíce, do té doby jen 3 kapky oleje. Ale v čem se liší od Zuzany, tak je lepek, ona píše že se může podávat po ukončeném 7. měsíci. No ale podstatné je, že díky té knížce vím co lepek obsahuje a co ne, a když malé nebudu chtít ten lepek dát, tak jí ho nedám!

Tak se mějte a dobrou noc!

Kristy a Danuška

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 12.01.05 22:50

Ahojky v novom denníčku!

Je super, väčšinu vecí som síce už vedela (prvé dieťa ma vycvičilo :-)), ale je dobré prečítať si to znova takto zhrnuté. Zuzana, dúfam, že sa nenaštveš, že ti kafrem do remesla :-), Ty si to už načrtla, ale rada by som sem pridala ešte krátky prehľad potravín vhodných pre hypoalergénnu diétu u detí s alergickou rodinnou záťažou:

1. Potraviny, ktoré treba v prvom roku života bezpodmienečne vynechať:

 • vajíčka, mlieko, mliečne výrobky (pozor na obsah týchto potravín v hotových výrobkoch, vždy si treba dôkladne prečítať zloženie),
 • ovocie: všetky citrusové plody, kivi, ananás, mango, broskyne, marhule, figy, datle, bobuľovité ovocie (ríbezle, maliny, jahody, ostružiny, egreše).
 • orechy: mandle, pistácie, slnečnicové a dyňové semienka, vlašské orechy, arašidy,
 • sladidlá: rafinovaný, ale aj prírodný (hnedý) cukor, med, javorový sirup (pozor na sladkosti),
 • zelenina: paradajky, zeler, paprika, redkvička, chren, strukoviny (fazuľa, hrach, šošovica), kyslá kapusta,
 • exotické korenia: vanilka, škorica, muškátový oriešok, kari, ale aj u nás rastúca bazalka,
 • ryby, kôrovce,
 • bravčové mäso (aj všetky zabíjačkové produkty).

2. Povolené potraviny (alergickú reakciu vyvolávajú zriedkavo):

 • zelenina: zelená uhorka, cukina, tekvica, baklažány, mrkva, kaleráb, čakanka, zelené šaláty, špargľa, cvikla, pór, karfiol, biela aj červená kapusta, čínska kapusta, kukurica,
 • ovocie: hrušky, sladké jablká, melóny, sladké čerešne, hrozno, avokádo, slivky, mirabelky,
 • obilniny: ryža, proso, ovos,
 • mäso: hydina (kurča, moriak, kačica, hus), jahňacie mäso (obsahuje najmenej alergizujúcu bielkovinu), teľacie a králičie mäso,
 • sladidlá: čistý hroznový cukor (glukopur), zahustená jablková alebo hrušková šťava,
 • oleje: rastlinné (slnečnicový, kukuričný, sezamový, olivový),
 • margaríny: bez mliečnej bielkoviny (treba čítať etikety),
 • nápoje: minerálne vody, detský čaj (nie s obsahom harmančeka), veľmi slabý čierny čaj, šalviový, feniklový, mätový, repíkový ? z listov (nie kvetov)
 • šťavy: jablková, hrušková, hroznová,
 • zahusťujúce prostriedky: ryžový, kukuričný a zemiakový škrob.

Uvedené informácie som čerpala z časopisu Dieťa č. 2/2002 z článku Potravinová alergia. Nie so všetkým súhlasím ? napr. s minerálkami, alebo s petržlenom či sezamovým olejom ? podľa mojich informácií aj petržlen môže alergizovať a napr. sezam je potravina, ktorá môže vyvolať skríženú alergickú reakciu pri alergii na lieskovce (to znamená že človek alergický na lieskovce by sa mal vyhýbať aj sezamu).
Ako vidno mnohé potraviny uvedené v tomto zozname zároveň nesúhlasia s údajmi v Zuzaninom denníčku. Problém je v tom, že čím viac človek o výžive detí zisťuje, tým rozporuplnejšie informácie môže dostať. Ako príklad uvediem olivový olej ? už do prvých zeleninových príkrmov by sa malo pridávať pár kvapiek oleja kvôli vitamínom rozpustným len v tukoch. Pre deti sa väčšinou odporúča panenský olivový olej, avšak na nemeckých rodinných stránkach som sa stretla s tým, že olej by nemal byť panenský, nakoľko tento neprechádza rafináciou a môže obsahovať zvyšky postrekových látok a mikroplesní. Ďalším problémom je tiež to, že odporúčania sa líšia v závislosti od krajiny autora ? moja neterka žijúca v UK napríklad ako jednu z prvých potravín dostala mango, ktoré deťom veľmi chutí. My sme ho v dobrej viere dali dcérke tiež, až neskôr som sa dozvedela, že môže alergizovať :-). Celkom zaujímavé by bolo zistiť, čo napr. odporúčajú podávať v Holandsku, Schamka zistíš to? :-)
Takže okolo jedla by sa dalo polemizovať donekonečna. Ja som pri dcérke postupovala najprv veľmi veľmi opatrne, ale keďže nemala nikdy žiadnu reakciu na potraviny, neskôr som si trúfla a dávala jej aj niektoré z potravín s rizikom alergizácie a tiež potraviny, ktoré môžu nafukovať. Dcérka nikdy nemala problémy s prdíkmi a tak znášala aj tieto jedlá dobre. Jedlá som dlho neprisládzala a nesolila. Preto ma vedeli dobre naštvať priemyselne vyrábané jedlá, ktoré mnohé obsahovali soľ a cukor už pri výživách pre deti od 4. mesiaca. Tak som ako šialenec donekonečna študovala zloženia.

Momentálne sa nás príkrm veľmi týka, keďže Krištofko bude mať pol roka v sobotu. Netuším, čím začnem, mrkvu som objavila len hnusnú balenú alebo rýchlenú novú. Jednodruhové výživy som v obchodoch neobjavila, žiadna První lžička tu nie je. Možno mrkvičku vynechám a začnem radšej zemiakom, no uvidím. Aj keď po informácii zo Sama doma neviem, neviem… Ale čo, žiadne príkrmy nebudú, kojiť sa bude až do 11 rokov, nech je z neho bohatier :-).

Trochu som sa rozpísala, dúfam, že to nevadí, ako som vravela, o výžive sa dá diskutovať donekonečna :-).

Idem ešte napísať o nás a okomentovať príspevky :-).

Rozeta + Krištofko ? čakateľ na príkrm (už len tri dni :-))

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 12.01.05 23:30

Ahojte,

tak ešte raz ja. Včera sme boli pre istotu s deťmi u lekárky, lebo ešte stále majú nádchu a hlavne Krištof občas dosť škaredo kašľal. Bála som sa, či nemá niečo s prieduškami. Našťastie sme dopadli dobre, priedušky majú obaja čisté, hrdlo nie je zapálené a tak im ešte asi dobieha predchádzajúca choroba. Sestra má tiež chorého malého a lekárka jej vravela, že teraz sa rozšírila choroba so zvláštnym priebehom ? človek je pomerne dlho chorý, tak tri týždne, potom má pocit, že mu to prešlo a po pár dňoch sa choroba zase vráti. No, my už sme chorí skoro od polovice decembra. KONKINKA - možno aj Robko má niečo podobné.
Dostali sme kalcium v ampulkách a pre istotu sirup na kašeľ a antibiotické kvapky. Deti boli u lekárky úplne super, Krištof bol ohodnotený ako zdravý už len preto, že vraj vyzeral optimisticky naladený :-).

Poobede sme vyrazili na krátku prechádzku a mali sme veľké šťastie na zvieratá. Asi za polhodinu sme videli: husi, kačky, sliepky (vrátane troch odrastených kuriatok, čo ešte len čivkali, ani kotkodákať nevedeli), holuby, morky, páva, koňa, kozu, mačky, psov a králika. Dcérka mala poriadny zážitok. Králika majú susedia a je to taký exot, ktorý žije voľne okolo domu a potuluje sa ako pes. Pravidelne zavíta do našej záhrady, vždy sa dobre bavíme, ako naňho slintajú psy zavreté za plotmi, zatiaľčo on pol metra od nich ohryzuje trávu.
Včera sa k nám na prechádzke pridal aj jeden pes (zrejme fena), stále išiel súbežne s nami. Keď sme zastali, zastal aj on, ale pritom sa na nás vôbec nepozeral ani nešiel k nám. Nakoniec nám vbehol do dvora. Nemáme ešte plot, tak s tým nemal problém. Rozhrabal našu kopu piesku a niečo si tam našiel na žranie, zrejme zbytky potravín, ktoré občas na dvor odhadzovali robotníci. Dosť dlho sa zdržiaval okolo domu, už sme mysleli, že sa rozhodol u nás bývať, no potom odišiel.

Dnes som tu mala zase majstrov, ktorý prišli nastaviť kovanie na vchodových dverách. Už sa len veľmi ťažko zamykali, raz sa mi dokonca stalo, že som musela zrušiť prechádzku, lebo dom nešiel zamknúť.
Najväčšia novinka dnešného dňa je ale to, že Krištofko sa asi naučil pretáčať z bruška na chrbát, už mi to trikrát predviedol na posteli. Nepretáča sa ale tak normálne ? hlava a za ňou postupne telo, ale si položí hlavičku, pokrčí nôžky pod bruško a odtlačí sa. Predtým mu vždy zavadzala ruka, no už vie, kam ju má strčiť, aby sa pretočil. Ďakujeme za pochvalu jeho štvornožkového úspechu v galérii. RADINA, teba chcem utešiť, že ani Krištof sa veľmi nepretáčal a zrazu sa naučil ísť na štyri nohy. Väčšinou len kričal, kým som ho neotočila. Tak možno Bětka pôjde touto cestou :-). Teraz sa už pretáča, ale väčšinou cez pravú ruku.
Inak si ale nemyslím, že Krištof začne až tak skoro loziť, na štyroch je už vyše dvoch týždňov a zatiaľ to skôr smeruje k po:,–(eniu ako k pohybu. Už si vie :,-(núť pokľačiačky na päty, opiera sa o ruky a obzerá svet. Srandovné je, ako na ňom vidno, že by si chcel uvoľniť ruky, no nemôže, lebo by padol na papuľku :-).
Už vyše mesiaca aj ?ba-ba ? kuje?, ale uňho je to skôr niečo medzi ba-ba a va-va. Najsmiešnejšie bolo, že najprv hovorieval niečo ako ?bla-bla? :-). Mne sa ale z jeho ?reči? najviac páči ?éééé… ééééé…?. Nie je to nič prevratné, ale hovorí to, keď je taký nežne naladený a spokojný. Pozerá na mňa, jemnulinko sa usmieva a tak nežnučko sa mi prihovára. Robí to napr. vo vani alebo keď mu bozkávam krk a ušká :-).

Čo ma štve, je že Krištof sa dosť často nadránom zobudí a chce byť hore. Niekedy ho presvedčím, aby spal, no niekedy ho treba zobrať do druhej izby, nechať chvíľu vyjašiť a zase uspať. Dnes večer pre zmenu nechcel zaspať - neplakal, naopak mal úsmev od ucha k uchu a očividne sa chcel zabávať. Tuším sa dostáva do veku, keď je všetko tak zaujímavé, že sa musí za každú cenu udržať v bdelosti.

Toľko o nás, idem sa osprchovať a ak čert bude spať, skúsim sa ešte vrhnúť na komentáre.

Rozeta + Krištofko (o tri dni polročný)

karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 12.01.05 23:47

Ahoj maminky,

píšu jen ve zkratce, protože už je moc hodin a já zítra vstávám do té Prahy :). Mám načančené vlasy a jsem celá oholená, abych nedělala maminkám ostudu :).
Dnes jsme zkoušeli s Kubou krmit Elišku z flašky, abychom viděli, že to zítra bude v pohodě. No, něco snědla, ale maminka naštěstí hraje prim. Normálně, já musela odejít z místnosti, protože to na mě bylo nějak silný kafe, vidět že Eli papá od někoho jiného. Jsem asi trochu citlivka…

Nový deníček ani komentáře dnes absolutně nestíhám. Dolouskala jsem jen ten starý. Nevím v kolik se zítra vrátím, ale snad se zvládnu ještě večer připojit. Tak to s tím psaním nepřehánějte, ať zas nejdu spát v jednu ráno :).

KONKINKA - Ptala ses, co by mohlo pomoci proti opakované rýmě. Není to asi všelék, ale já nedám dopustit na kapičky Mar (existují i od jiných firem s jiným názvem). Důležité je, že se jedná o kapky z mořské vody. Je to naprosto nezávadné, dokonce se to miminkům doporučuje. Zvlhčuje se tím nosní sliznice a tím se předchází rýmě. Používat to můžeš i když už mimi rýmu má. Já to vždycky stříkla tak půl hodiny před odsáváním, aby to pak šlo lépe ven. Jinak přeju, aby jste z toho byli brzy venku.

MARŤOCH - Vůbec nejsi sobec. Jsi moc statečná ženská. Drž se!

Tak papáček. V pátek vám napíšu co a jak bylo :)

Karolina a Eliška (5m + 10d)

Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 13.01.05 01:09

cauky holky,
taaak.konecne tolik ocekavany denicek je tu:) a Zuzano,opravdu velmi dobre vypracovany,hodne bych se s tim ztotoznovala.Ale jsem moc rada,ze to tu mam tak pekne vse vypsane.Uz i bio obchudek jsem v tom nasem malem meste nasla a bio zeleninu maminkam objednavaji.To jsem rada.
Nemam snad ani otazek az na jedinou,ale uz jsi ji vlastne vcelku zodpovidala.A to se tyka piti.Taky bych chtela zaradit hned hrnecek(jen jsem nevedela,jestli to neni blbost)a flasce se vyhnout uplne a..musi se vubec caj podavat?myslim tim ten nocni,jako az se dite v noci min koji,tak se vzdy dava ten caj(teda co zatim vim)a ja bych se mu chtela vyhnout,je uz mozne u takoveho maleho mimise hned davat kojeneckou vodu?a dokdy se voda musi prevarovat?ja v noci dost piju,ale caje bych se nenapila,je to ale o zvyku.Sama hodne piju cistou vodu,caj ani kafe(kdyz jsem pred tehu pila)si nesladim,mam rada tu prirodni chut.(vsak ja to sladke dohanim jinak:)
Problem vsak vidim v tchyni.Jak uz psala Veronika.Oni uz jednu vnucku maji a jejich prvni syn dost hledel na vyzivu,takze to jim zakazoval,v necem trochu polevil,ale vcelku si stal za svym.Jak to dopadlo?Kdyz nebylo vyhnuti,vzali si deda s babickou vnucku na vylet a po te se mi potajmu chlubili,ze mala tam jedla napr.hranolky a pila pivo a kdovi co jeste..oni mu to nerekli,mala taky ne(jeste neumela..)takze tak to nejak vidim,ze stejne za zady..to bude fakt boj.
U me mamky se nebojim,jeste minuly rok by byla stejna a musela bych s ni vic bojovat,jenze ted ma velke zdrav.potize a musi zdrav.vyzivu dodrzovat velmi prisne,takze uz si nejak zvykla.
Nevim jestli jsem vam rikala,ale tenhle deda mel prcka na kline a uz mu chtel dat oliznout trochu vina!nahl mu sklinku,ja teda hned ze NE!on me absolutne ignoroval..manzela taky(je to tvrdohlavec)a tak mu tam maly alespon naplival a naslintal a mel to:) no ale desime to(obvzlaste tyhle ochutnavky alkoholu..kapicku vinecka,malicko pivecka..vsak jen liznout..brr)-to ta neter prvni slovo co bylo tak ze PIJO…co ti donese mikulas?PIJO..a podobne:)

To jsem se zas rozkecala o nicem,ze?:) takze abych zopakovala-musi ten caj v noci vubec byt?ten hrnecek co doporucujes se snad sezene i na netu..neznate nekdo dobrou adresu s timto zbozi?

Co noveho dnes u nas?Desive me boli ucho,nevim,kde jsem to zas splasila,jestli mi tam nafoukalo ci natekla voda,ale boli to jako cert,fuj.
Dnes jsme byli v plavanicku,ve vanach na posled.Takze to byl vcelku zaprah,ani narovnat jsem se nemohla:) a maly byl docela zmordovany jako nikdy.tak nejak si to cele zopakl +otoceni pod vodou-trenovani orientace+ mi ho instruktorka posilala pod vodou.takze poslala a ja ho na druhem konci chytla.Prve mi trochu vycinila,ze na me slo poznat,ze jsem byla kapku vykulena a maleho chytla krecovite(bodej­d,kdyz dite k vam jede samo pod vodou..a co kdyby se mi smekl a ja ho nechytla:))) takze jsme museli opakovat,pak uz mi to slo lip:) o prckovi mluvit nebudu,tomu to slo vyborne(je holt lepsi nez maminka:) Kazdopadne potapi se lip nez ja,protoze ve velkem budou chtit po mne taky tohle potapeni s otevrenyma ocima a to se budu muset vazne naucit:) asi pujdu do vany trenovat na sobe signalek:)))))

tim se dostavam ke KOnkince-takze co vsechno delame v plavani?je to ho fakt hodne,spis asi napisu,co se z toho da delat doma ve vane-to jsou tezsi podminky,je tam malo prostoruTakze kdyz ja plavala s prckem doma,tak jsem si ho povozila v klubicku,pak dala na zada,chytla pod bradickou a vozila.I ty osmicky jsme ve vane zvladli,prcek mel skrcene nohy.Potom jsem mu delala posilovacku-jakoze si ho polozis na vodu,drzis za hrudnicek a jdes niz a niz az drzis jen za stehynka a on se drzi na vode a maka:) potom jsme doma vozili na varesce-drzel se,ja mu teda jistila packy svyma rukama a vozili opet do osmicek(ted uz se da i prevracet na varesce brisko-zada) a on se pritahoval,mezi tim,kdyz oddechuje mu ruzne strikam na pusu s ruznyma basnickama..jako Ja jsem maly bubenicek bubnuju si na pupicek..apod,pak jsou vyborne slamky a bubles mu s nim u briska a tim mu zase strikas na oblicej a pinponkove balonky,za tema prcek „plave“jakoze ho drzim za hrudnik a on se snazi rukama nohama dohrabat za nema:) Pak mu nekolikrat poliju hlavu na signalek a pak ho i potopim,ale v te vane je malo vody,takze to nam vyjde tak po oci:) to jsem tedy delala doma ja,kdyz nam odpadlo plavco.
Krom toho,v rehab vanach se potapi v ruznych polohach(na brisku,klubic­ku,brouckovi,v ta­necku,delfinku jo a dneska se se skokem:) ty skoky trenuje,ze se „po:,–(i“na kraj vany a musi chtit za nejakym predmetem a ty ho pridrzujes(ale neprenasis)-to by asi doma taky slo,pak plavem na kridelku a kruhu a pasu,to uz doma nejde:( delame ruzne Zlata brana-kdy ja s nim jezdim a instr.mu poleva hlavu,delame ruzne vrtulky,otocky-na prostorove videni,zpevneni sijoveho svalstva..,ted me napada jeste by doma slo bim bam,kdy se prevraci z jednoho ouska na druhe(ale nejsem si jista,jestli na to staci hloubka vody) doma i v plavani ho vzdy otuzuju nazaver studenou sprchou-pod vodou-jee to se mu libi:) Jo jeste co jde doma delat,ze cvicite kraulove a zabickove nozicky.Kraulove ze zpevnis kolinka a stridas jednu druhou-kovej kovej kovaricku..a zabickove klasicky do zabky(ale to je boj:) to delavam,kdyz mame malo vody na lehatku:) Ted uz me momentalne nic nenapada,ale ja si urcite na neco vzpomenu..uff..to jsem se vyradila..kdyz ja to tak miluju:) a dnes jsme si zakoupili v plavani plavky(jen za 100Kc modre s delfinkama,tak jsme to v nich hned prubli,skoda,ze nemam fotku)
No a do bazenu jdem v sobotu,jsem fakt zvedava,jestli me nadseni neopusti:)

Kacica-tva historka byla super,uz jsem ji musela pustit do eteru:) Do Brna to mam samozrejme bliz,neco pres 80km,takze i Brnenskeho srazu bych se rada zucastnila.Ja si jednou zacestovala,prcek byl tak zlaty,ze bych ted proste jezdila porad:))
Moc dekuji za ten tip na redeni te krve.To opravdu zkusim.Minule mu to brali z te hlavicky pres deset minut,nekolikrat napichavali,vubec to neslo(pry mu uz zily videt moc nesly,navic ty jeho vlasy..),maly jecel jak nikdy a velmi velmi!!zalostne plakal a volal maminku na pomoc:((,ja prve statecna uz chytala cerne mzitky pred ocima,zacpavala si usi a to jsem byla za dverma..Vetsinou se snazim delat hrdinku..ale to se mi i brada klepala..uff..snad to pujde z te ruky a bude to lepsi.

Karolinka-drzim pesticky do te Prahy,ukaz,ze maminy jsou ty nej!:) uz jsem moc zvedava jak to dopadne,urcite dobre,hodne stesti!!!
Dekuji za tip na ten gel na zuby.

Hromix-tak ja to panevni dno sla vyzkouset.kvuli tobe:) takova jsem kamaradka:))) a curani slo zastavit,tak je to asi dobre,ze?:) musim priznat,jsem lajdak,lajdacky,ja jeste neudelala ani jediny cvik od porodu..

Zase tady cumakuju do tmy,dnes jsme zatim kojili jen jednou..jo kdyz uz mam tak rozkecano..a vy mi to prominete,ze?:))
Vy me tak dojimate s tema popiskama..fakt krasne(stejne jako starecek nahlizejici do kocarku)..kras­ne..i ja jihnu,broucek mi vetsinou po ctyrech minutach chce neco urputne rict..hauu hauu..usmev..hau­u:)))vetsinou me pri tom musi drzet za prst nebo podprsenku-momentalne tak nehryze,doufam,ze se k tomu zase nevrati.Ale musim rict,aby to nekojicim maminkam nebylo lito(ze zas same kojo),ze to same jsem videla i u „flasky“ta moje neterinka kdyz pila mela krasny zvyk.Hrabla mamce do vlasu a drzela ji,pila a usnula s flaskou..a do dnes(3,5let)si treba na ni vleze,kdyz je unavena,stoci se u ni,sahne ji do vlasu a jemne probira a vytuhne..to je tak nezne..mozna jsem to popsala prilis nahrubo,ale vypada to vazne moc nezne.

A uz fakt koncim,omlouvam se vam za dlouhy prispevek,treba nekomu prijde vhod,kdyz by se nudil:))) haha…ale kdyz ja se rozvasnila s tim plavanim:)

Dobrou krasnou noc

Any s Sebastianek 5mesicu a 3dny

irina
Kecalka 137 příspěvků 13.01.05 01:18

No ahojte maminky a miminka.
Tak mi 2 dny nešlo připojit se na e-mimino a byla jsem z toho vedle. Teda je fakt, že jsem po večerech udělala všechny papíry a mám čistej stůl, takže - taky k něčemu dobrý. No a přijdu si a máme nový deníček.

ZUZANA - deníček je super, poprvé jsem si ho vytiskla, je to zajímavý, ale víš ty co? Naše mamka mi radila na špičku lžičky oleje do polívčiček a já to odmítala, tak ta její rada byla dobrá, to jsem koukala (po tom, co mi říkala, abych Irince mixovala banán s piškoty a dávala pomerančovou šťávičku…)

Tak se vám musím pochlubit, konečně jsem si koupila mixér na polívčičky (je u toho i šlehač a takovej ten sekáček na ořechy a tvrdší jídla). Doufám, že ho zase nezavařím, jsem na to expert. A hlavně, dneska jsme Irince koupili nábytek do dětského pokoje. Je to světlá borovice, masív, a je úplně super, zejtra nám ho dovezou. Je to super postel (už velká), tak jako vyšší s žebříčkem a dole je jako kdyby domeček, takovej látkovej. Pak skříň, komoda, psací stůl a knihovnička. No už se těším, až to smontujem, co na to Irinka (asi nic… :-( )

HROMIX - u mě to s alimenty není jen tak, soudně jsme si je nenechali určit a Josef mi dává kolik si řeknu, ale většinou si ani říkat nemusím. On totiž malou zbožňuje (a já myslím, že i mě má moc rád), takže u nás je to úplně jinej případ. Po finanční stránce absolutně není hamoun, veškerý větší investice platí on. Já ze své výplaty platím jen domácnost a inkaso a splácím si barák. Ale k těm alimentům, ty pokud se určují soudně, tak se přihlíží k tomu, jaký má partner životní styl - ne úroveň a kolik si vydělává. Pokud to není člověk, co žije na podpoře.

ROZETA: Krištofko je strašně šikovnej, to teda valím oči. Moc hezkej klučina. A tu procházku jste si teda užili viď?

KAROLINA2 - tak ty jsi teda tajnůstkářka, jsem moc zvědavá, co se zé cesty do Prahy vyklube :-)

KRISTY: díky za tip na knížku, zítra ji seženu. A taky s tou stavebnicí chůvičkou - to u nás neklapne. Josef není takovej šikovnej kutil.

DAJKA: ty učíš klavír? To musí být super. Já hraju (chodila jsem do LŠU 6 let), ale teda žádnej virtuoz, nejtěžší věc co jsem zvládla je Tureckej pochod od Mozarta :-)

VLAĎKA: ty tvoje holky musí být srandistky, to je dobrej nápad vyvěsit na dveře varovné cedule pře bordelem.

Ták, už zas nevím co jsem chtěla napsat.

Tak dobrou noc a ahoj zítra
Irina + Irinka (za 6d6m)

konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 13.01.05 06:29

Dobre ranko zelame,

tak dnes mi bol dopriany spanok len 2 hodiny, nevadi.. dufam, ze toto obdobie rychlo skonci.

Ideme dnes do mesta, trosku sa pozriet co je nove a chcem zbehnut s Robkom k lekarke, opat mame sopliky. Dakujem za typ na MAR, pojdem to pozriet do lekarne, presne nieco podobne som hladala aj v statoch. Pocula som o tom, ze je to vynikajuce.

Prajeme pekny den a vecer sa ozvem.

Miska a chlapci

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 08:42

Ahoj Hromix.
Divila jsem se proč jsi mi neodpověděla na můj mail ohledně těch uklidňujích homeopatik. Už to možná chápu. Neměla jsem ani v nejmenším úmyslu se ti jakkoliv šťourat v soukromí, jen jsem se prostě zeptala ze slušnosti na tvého muže a nevěděla jsem že jsi zůstala sama. Až tak podrobně deníčky nestuduju. Takže sorry.
 Radka

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 13.01.05 08:43

Ahoj holky,

doufám, že se máte všechny dobře! Potřebuju jen drobnou radu, všude se říká, že ovoce běžné u nás je nejlepší, ale co dělat, když jsem alergická na jablka (v syrovém stavu, tepelně zpracovaná mi nevadí)? To asi nebude úplně nejlepší ovoce pro moje mimi, co?

Zatím nepřikrmujeme, ale jsem na to zvědavá. Když dávám Andrýskovi na lžičce vitamín, tak otvírá pusu jak ptáčátko. Jestlipak mu to stejně půjde, až na lžičce bude mrkev, hihi.

Jinak jsme konečně po dlouhém odkladu dostali první očkování (pořád se nehojilo očkování po TBC). Aktuální míry a váhy - 72 cm a 8490 g.

ZUZKO - co postýlka? Jdete do toho? Díky za pěkný deníček! Jen tedy mě zarazil ten ananas - já bych ho zrovna zařadila mezi ty potraviny, po kterých by mohla být pořádná alergická reakce.

Tak páček shledáček!

Ulrika a Andrýsek (5 a půl měsíce)

Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 13.01.05 09:37

Ahoj,

a neuvidime te nahodou v Sama doma?

Martoch

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 09:43

Ahojte hoky,
teda nez jsem se sem dostala, tak uz tolik komentaru. Dnes nas ceka prvni plavani, tak pak dam vedet, jak jsme dopadly.

Jinak jsem shodou okolnosti byla vcera vecer na prednasce o prikrmech, kterou mela detska Dr., tak napisu jeste nejake veci, ktere by mohly byt zajimave.

ZUZANA - super denicek, se vsim souhlasim - hlavne s tou vodou, u nas se limonady taky nekupuji a ja nesladin ani caj ani kafe

ROZETA - moc jsem se nasmala pri predstav 11leteho „mimca“ prisateho k mamine :-))

MISKA - tak tebe jsem samozrejme nemyslela, myslela jsem Misu, co ma Davidka :-)

ANY - s tou vodou to fakt zkus, uvidis, ze to pujde lepe a Sebastianka nebudou tak mucit
Jste teda horzny sikulky, kdyz jsem si precetla, co vsechno delate ve vode, to my jsme uplny bridilove, ale snad se to ode dneska zacne spravovat

KRISTY - k tobe tady mam poznamku, kterou nemuzu precict :-(( tak snad priste :-)

K tem prikrmum:
VODA - nam vcera Dr. rikala, ze kojenecka uz by se od 6. mesicu prevarovat nemusela. Ale pozor existuje KOJENECKA VODA - ta je lepsi a VODA VHODNA PRO KOJENCE - tato se prevarovat musi.
A dale nam doporucovala nejlepe Dobrou vodu, protoze ma prirozeny obsah fluoru, ktery je potrebny pro zuby. Takze sledujte ve vodach i obsah tohoto prvku - jinak se museji podavat fluoridove tablety a ona rikala, ze se pak mimi nauci na pilulky, coz neni moc dobre a s tim souhlasim.

OLEJ - vitaminy A, D, E, K jsou rozpustne pouze v tucich, takze je treba tuk pridavat (Kapky infadin, ktere ted davate jsou taky mastne)

BEZLEPKOVE OBILOVINY jsou ryze, kukurice, jahly, pohanka

MASO - z bileho masa doporucovala spis kruit, neni pry v nem tolik rustovych hormonu jako v kureti, i kure doporucovala BIO, protoze normalni kurata jsou krmena nejakyma strasnyma praskama, aby rychle vyrostla, dale se muze i kralik, lae musi se 2 hodiny namocit do vody (uz nevim proc)
Dale doporucovala i cervene maso - kvalitni teleci nebo hovezi - ma vesti obsah zeleza, ktere v bilem mase skoro neni.

Z bylinek se muzou pridavat kmin, petrzelka, majoranka, bazalka, kopr nebo dalsi zelene nate - pouze v malem mnozstvi a mely by se dat v sitku a pred mixovanim vyndat

Jeste nam jako zakazanou zeleninu do 1 roku rikala petrzel, tak nevim, to asi kazdy rika neco jineho.

Obecne o zelenine - pokud nesezeneme BIO, je lepsi kupovat zeleninu mrazenou, pry je nejak upravena, ze tech dusicnanu nema tolik, ale ja myslim, ze to BIO uz se da sehnat fakt vsude, ale me by to teda nenapadlo dat mrazenou zeleninu.

ZLOUTEK - kvuli salmonele by se melo vajicko uvarit samostatne 10 min. na tvrdo a pak zloutek prolisovat do uvarene zeleniny

No to je asi vsechno, snad nebudu precist zbytek
mejte se krasne
Kacica + Betynka plavkyne :-)

Kikina1
Stálice 76 příspěvků 13.01.05 10:37

Ahojda holky,tak mám chvilku,než se to naše zlatíčko zase vzbudí.Zuzano je to moooc pěkně napsaný,ale teda musela jsi si stím dát doost práce,musím říct,že některé věci jsem vůbec nevěděla. Holky ted odbočím,Davídek je nemocný,má docela dost průjem,rýmu,kašel a do toho mu rostou zoubky,podle dr má střevní chřipku. Ted můžu mu dávat k jídlu jen Nutrilon,udělaný v rýžovém odvaru,takže ted příkrmy ne,no a do toho jsme měli horečky,ty ted naštěstí klesly.Konkin­ko,vzpoměla jsem si na tebe ,jak jsi psala,že ti marodili kluci,chjooo,už aby bylo jaro a léto. Holky moooc bych vás prosila o radu,Davča jak má ty průjmy,tak má strašně červený zadeček,mažu ho Bepantenem,on Rybilku a Aviril nesnáší a hoodně ho nechávám bez plenky ale nevím co dál,jo a ještě Zuzi ,ty jsi ta odbornice na výživu,prosím tě co mu mám pak dát za příkrmy až bude po těch průjmech,přece jenom je už 7 měsíčnák a mlíko mu nestačí. Dneska skoro nespal a půl noci jsme prochodili po pokoji,nakonec spal u mě v posteli,ono jak mu není dobře,tak nechce být v postýlce. Holky moooc se omlouvám ,že na příkrmy ted nereaguju,ale jsem z Davídka dooost hotováa když mi hooodně pláče,on i pěkně chraptí,tak už nevím jak mu pomoct. Takže na příkrmy budu reagovat později,zatím se mějte,musím k malému. Takže pa pa spokojené mimísky s napapanými bříšky přeje Kikina a Davídek,v pátek už 7 měsíčnák

Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 13.01.05 11:42

Ahoj,

to je mi Davidka moc lito, chudacek maly. At je mu brzo lip, prece jen je z toho clovek hotovy, kdyz vidi ty malinke zlaticka trpet… Nam kdysi na opruzeny zadecek pomohla obycejna Ondrejova mast, kupodivu. Tak ji od te doby pouzivam porad.

Marťoch a Lucinka, skoro 20 tydnu

Kikina1
Stálice 76 příspěvků 13.01.05 11:57

Ahojky Martoch,moc díky za tip,vyzkoušíme,Da­vídek je z té nemoci úplně hotový,už spí 2,5 hodiny,takhle naposled spal jako novorozenec. Co ty,jak ti je a co Lucinka?

Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 13.01.05 14:47

No, nejak to zvladame, diky praskum od bolesti a mamcine pomoci… uz mi bylo i lip :-( Nastesti je Lucka hodna a vydrzi si se mnou hrat v leze v posteli, jeste ze zatim neni mobilni :-)

Marťoch

Dajka
Kecalka 249 příspěvků 13.01.05 15:04

AHOJ !!!

Já jsem teda koukala na Sama doma jen napůl oka a v poklusu, ale zdálo se mi, že KAROLINKA tam nebyla. Tak v tom případě bych to tipla na nějakou vědomostní soutěž, co?

VLAĎKA - k tomu nevožení v autosedačce jsem ti chtěla něco napsat, ale ostatní mě předběhli a já bych už jenom opakovala. Ještě se mi zdá, že jsem zahlídla, že jsi rodila v Litomyšli. Odkud vlastně pocházíš? Pokud to teda není tajné.

KONKINKA - já mít takový spánkový režim jako ty, tak už jsem mrtvá, máš můj obdiv. Minule jsem přemýšlela jak se vlastně jmenuje Robko jménem - myslím tím jestli je to Robert či Robin a nebo jestli je to Robko Robkovatý?

IRINA - Není důležité jak dlouho člověk hrál na hud. nástroj, ale jesli hraje rád. Zahraješ si ještě teď někdy? Máš doma pianino? Já jsem na klavíru závislá a pokud mám nějaké trablíky, tak sednu, hraju a přes klávesy to ze mě klavír vtáhne do sebe. Manžel vždycky pozná jakou mám náladu podle toho co a jak hraju.Je pravda, že teď s Vašíkem už zdaleka nestíhám jako dřív, ale ona se chvilička vždycky nějaká najde.

GELÍK na zuby - já jsem zaúkolovala manžela, aby něco koupil v lékárně a přinesl domů Babydent. Zatím jsme to nepoužili, ale vypadá to docela dobře. Máte s tím někdo zkušenost?

Ještě jsem se chtěla zeptat na dvě věci za 1 - slyšela jsem, že je důležité mít na příkrmování dobrou lžičku - myslím tím vhodně velkou a tvarovanou, je to pravda? Já mám nachystanou lžičku od Tommy Tippee a je pravda, že mi v obchodě nabízeli různé velikosti (myslím 4+, 6+ a tak).
a za 2 - ohledně mateřských znamínek. Je možné, že se objeví až v pozdějším věku? nebo prostě pokud se Vašíček narodil bez ničeho tak je „neoznačkovaný“nav­ždy. Vaše děti mají mateřská znamínka?

Už musím letět, dávají mi Pohotovost - tu teda pokud možno sleduju.
Dajka a Vašíček (bez týdnu 6m)

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 13.01.05 15:21

Dajka, deti sa, pokiaľ viem, narodia väčšinou bez znamienok a objavujú sa im postupne. Niekedy vraj ich rast môže vyprovokovať nadmerné vystavovanie slnku. Našej malej sa prvé znamienka objavili v dvoch rokoch po dovolenke v Tunise, aj keď sme ju pred slnkom chránili a opálená bola minimálne. Sú to ale len také minibodky. Postupne sa jej objavujú ďalšie, má ich tak do desať.

R.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 16:07

Ahojda,

Any - jasně že můžeš dát vodu místo čaje! A já jsem teda kojeneckou vodu nikdy nepřevařovala, normálně jsem ji nalívala z flašky, jak byla, snad se musí převařovat jen na mlíko nebo čaj, aspoň doufám. S tím krmením „dobrotama“ za zády rodičů je to teda děs. Moje švagrová na tom byla podobně, dávala syna tchýni už od miminka a za to byla potrestána tím, že tam v pěti měsících papal palačinku s marmeládou (a málem se přitom udusil). Holt si musela vybrat - buď bude mít hlídání, ale za jejích podmínek, nebo nic. Mně dítě nikdy nikdo systematicky nehlídal, tak jednou za měsíc, když jsme s manželem někam šli, přišla moje sestra, a ta se vždycky striktně řídila tím, co jsem řekla já, a když si nebyla jistá, raději mi zavolala. Já bych si radši vybrala to nic.

Hromix - rýži určitě loupanou a ne natural, na tu prckové nemají ještě vyvinuté trávení. Bio rýže existuje a mají ji i v Delvitě (většinou) nebo v Country Life v Jungmannce, tam mají dobrý výběr. Pro mimi je lepší dlouhozrnná, kulatá je spíš pro starší děti a dospělé. A na značce podle mě zas tak nezáleží, spíš na datu trvanlivosti, chce to co nejčerstvější, protože v rýži (ale taky v ovesných vločkách, jáhlech atd.) se rychle tvoří plísně pouhým okem neviditelné a dokonce je ani neucítíš při přičichnutí. Taky se doporučuje skladovat ve sklenicích se zabroušeným víkem. Olej se doporučuje podávat do zeleniny proto, že většina zeleniny obsahuje vitamíny rozpustné v tucích, konkrétně jsou to A, D, E a K a ty se lépe vstřebávají a tělo je lépe využije právě při podání v kombinaci s tukem (podle mě je rostlinný, nejlépe slunečnicový nebo olivový olej lepší než máslo, to jsou přece jen živočišné tuky a na ty času dost, stačí co mají prckové v mlíce). Chřest můžeš dát zelený i bílý, oba dobře povařené.

Ulrika - já už to psala, postýlku už máme, v sobotu razíme na hory! A stála při objednávce přes internet 1850,– Kč.

Kikina - na průjem existuje výborná věc od Hippu, a je to BIO, je to mrkvovo-rýžový odvar v takové té skleničce, ve které prodávají šťávičky a kojenecké nápoje. Pravda, stojí to asi 30 korun, ale funguje to opravdu spolehlivě, mám vyzkoušeno na Emě, navíc máš jistotu, že nedáváš mimísovi nic špatného a my jsme se takhle obešli bez jakýchkoliv léků. Mimochodem, ta rýže, resp. ten rýžový odvar, báječně tlumí i horečku. Po průjmech bych ti doporučila vše co nejvíc nedráždivé a ne v kombinacích, tedy vždy jednu potravinu, ideální je mrkev, brambora a taky banán, to jsou věci, které zažívacím traktem projdou, zklidní ho, nepodráždí a ještě s tím pidibříško nebude mít moc práce. Ale co jsou moje zkušenosti, u mimin tyhle střevní potíže jak přijdou tak odejdou a není třeba nějak dlouho se držet zpátky, tak věřím, že z toho budete brzy venku. A na opruzený zadeček výborně pomáhá pityol a menalind.

Kačica - tak úplně přesně nevím, jak jsi to myslela s tím navykáním na tabletky u fluoru. Já jsem tabletky fluoru rozmíchávala Emě do jídla nebo pití od 8. měsíce, každý den jednu, napsala mi je dr. na recepis, ale sama mi to nenabídla, musela jsem si o ně říct. Vzhledem k tomu, že byla zrušena fluoridace vody a fluoru ve stravě je minimum (a to se podle mě nevyřeší podáváním dobré vody), je to jedna z cest, jak dítěti udržet zdravé zuby. Když už jsme u toho, Ema nemá jediný kaz (bude jí šest) a je v ordinaci naší doktorky jediná v tomto věku, a že se naše zubařka specializuje na děti. Přičítám to nejen mým výživovým zá:,–(ám, neslazenému pití, ale právě i fluoridovým tabletkách. Ve dvou letech, když měla Ema skoro všechny zuby, jsme začaly k téhle dr. chodit na fluoridaci (tím pádem jsem tabletky přestala dávat). Jednou za pět měsíců jí dá fluoridovou pastu na zoubky, musí vydržet dvě minuty a pak hodinu nejíst. Není to hrazeno žádnou pojišťovnou a u nás to stojí 300,– korun, což jsou podle mě dobře investované peníze. Ema chodí k zubaři za odměnu! Na fluoridových tabletkách není možné vypěstovat závislost a protože je drtíš a mícháš do stravy či nápoje, dítě o nich ani neví, tak moc nechápu, co se tím zvykáním myslí.
Bílé maso je opravdu ideální krůtí a králičí (králík se máčí, protože má tuhé maso, což teda je při mixování šumák), kuře je opravdu lepší kupovat BIO, bývá v něm spousta hormonů a antibiotik. Ne ve všech, ale ono ti to to kuře neřekne, že jo. A o nevhodnosti petržele jsem psala přímo v textu deníčku, takže to souhlasí.

Tak. Začínám balit a jsem zoufalá. Snesla jsem na hromadu lyžáky, kombinézy, Eminu helmu a už je plnej velkej kufr. Jak odvezem to ostatní, to teda fakt nevím. A to máme rakev na střechu auta, a stejně se mi to tam asi nevejde. Já se picnu. Navíc určitě něco zapomenu. Právě jsem vydala zákaz všech hraček, plyšáků, pastelek a podobných nezbytností (jedeme na dětskou dovolenou s vybavenou hernou, takže to fakt není potřeba) a Ema si bručí u sebe v pokoji a s těžkým srdcem vybírá tu jednu hračku, co jsem jí povolila. Manželovi nepovolím ani jednu!

Tak se mějte.

Zuzana a Pepi (5 měsíců a 8 dní)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 16:12

Zdravím letní miminka i jejich maminky,
nakukuju ráda od červenčátek :-) zajímá mě, jak to bude u nás za rok ;-)
Já jen k těm mateřským znaménkům. Nedávno jsem to řešila s dermatoložkou. Poučila mě: existují MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA, ta jsou velikostně větší a jsou od narození.
Pro vznik rakoviny nejnebezpečnější, musí se hlídat před poraněním a při změnách rychle vyříznout !
Pak PIHY, jsou taky větší, jsou od narození nebo se tvoří v dětském věku.
a pak jsou PIGMENTOVÉ SKVRNKY, které jsem mylně považovala za pihy, jsou malinké a tvoří se v průběhu života - a hlavně v těhotenství¨, ha ha - právě mi jich pár přibývá !!! :-)
To je jen laicky, kožaři na to mají spešl přístroj, kterým to rozlišují.....
Každopádně jsem taky zvědavá, jak hodně bude naše mimčo „otečkované“.. :-)))))
Zdraví a hodně radosti s miminky přeje
nakukovatelka Ni­Kina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 16:14

Taky jsem si při tom balení někam odložila mozek a zapomněla jsem kam!
Dajko, Ema má od narození dvě znamínka, obě jsou pidi a obě pomaličku, ale opravdu velice pomaličku rostou. Mimochodem, má je obě na úplně stejném místě jako já (na boku). Ale co jsem ti chtěla napsat, plaveme se stejně starou holčičkou, která má na tváři pod okem znamínko velikosti (už jsem chtěla napsat mexického dolaru :-)) koruny. Její maminka povídala, že se s tím narodila, že jí v porodnici řekli, že je to klasické znamínko, že kdyby chtěla, tak že jí to seškrabou, ale hned (že se to dělá jen do 2 týdnů). Nechtěla, tak jí to nechali. A prý to neporoste, zato poroste obličej, takže by se to časem mělo zdát menší a menší. Jinak znamínka se mají prostě jen sledovat, jestli nějak výrazně nerostou, nemění tvar a barvu, jinak je to ok. Podle mě snad člověk úplně bez znamínek neexistuje, ne?

Zuzana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 19:08

Ahojtwe holky,
tak mame za sebou prvni plavco a bylo to super. Betka se tvarila, ze se ji to netyka, ale vubec nervala, tak myslim, ze se ji to libilo. Potkaly jsmese tam s Petrou a zjistili jsme, ze jeji tchani bydli 5 domu od nas. Tak jsme jeli jeste k nam pokecat :-)
Uz se tesim na pristi tyden.

ZUZANA - no ja jsem to pochopila tak, ze se diteti da tabletka, coz je samozrejme nesmysl, kdyz o tom tak uvazuju :-)) (mozek mam taky nekde na navsteve) Takze rozmacene v tekutine by mely byt OK a pak je to urcite lepsi nez ta voda.
Tak ze bych se spletla a misto petrzele to byl celer? Asi jo
S tou fluorizaci je to super tip, urcite na to taky pujdeme
Baleni je fakt moc fajn, my jsme byli na horach 2× a trvalo mi to pokazde skoro cely den.

KIKINA - drzim palce, at se z toho vylizete, ten prujem mivame obcas taky, ale nedavam nic, ono to vetsinou prejde samo

Mejte se krasne
Kacica + Betynka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 19:13

Ahojky,

naše malá má jednu malinkou pihu na hlavicce, ale urcite další časem přibudou.
NAKUKOVATELKO:-) (Kikinko? - já se teď fakt nepamatuju) - neříkala ti ta dermatoložka co s těma pigmentovýma skvrnama? Mně se jich udělalo v těhu šíleně moc, na krku a dekoltu, a dost mě to štve. Kromě toho se mi tam udělali i takový výrůsky kůže, jsou taky tmavý, no hnus:-( Tak by mě zajímalo, jestli se s tím dá něco dělat!

ZUZANO - užij si dovču, balení jistě zvládneš a mozek se zase někde objeví:-) A závidím tvé Emě k těm skvělým zoubkům, já mám blomby snad všude:-( Ale ona i mamka má blbý zuby, asi to bude dáno i trochu geneticky, protože moje mamka, brácha i já jsme neměli založenej jeden zub, všichni ten samej! Že by náhoda?

Tak se mějte fajn, Kristy a Danuška (za 5 dní 5 měsíců)

hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 13.01.05 19:51

Ahojky.

Tak se mi zda, ze se prestavam orientovat. Tech info o jidlech je tolik, ze si pak cely denicek vytisknu a udelam si svuj vlastni vytah. Musim se priznat, ze kdyz se pred asi 2 mesici Zuzana nabizela s denickem o prikrmech, tak jsem si rikala ?na co?? no a ted v tom jedu az po usi. Proste najednou mi zacina hrozne zalezet na tom, co Anie dam, myslim, ze to tak bude se vsim, nic mi pro mou princeznu nebude dost dobre :-) ? I kdyz to jidlo bude asi fakt za:,–(ni?

Radino ? doslo k velkemu nedorozumeni!!! Poslala jsem ti soukromou zpravu!

Schamko ? tak se mi nevede uvest web. adresu i s predponou WWW. Co s tim??? Poradis prosim???

Kristy ? tak knizku jsem dnes nesehnala, pry je vyprodana a nejde priobjednat a musi se patrat v jednotlivych knihkupectvich po zbytkach? NO, jeste ji zkusim objednat pres mail jak jsi psala? Jinak si taky myslim, ze zuby jsou dany trochu geneticky. Jsem na tom taky dost blbe, ale pry porad o moc lip nez oba moji rodice? Ja proto pouzivam elektr. zubni kartacek uz od asi 16 let (draze dovezeny ze Svedska, nyni Oral B od Braun), dale ten vodni JET, nit a mezizubni kartacek. Dale jsem mela asi pul roku, kdyz jsem dvakrat tydne na noc fluoridovala zuby (do plastovych obtisku mych zubu se dala fl. pasta a tu jsem mela celou noc, fuj) a teprve ted (tuk tuk tuk) se to zda byt lepsi (po te fluoridaci). O tom, ze by se detem mohly davat fl tabletky slysim prvne?

Rozeto ? diky za info k prikrmum, ale musim se priznat, ze bych skoro potrebovala slovnik. Nektere vyrazy jsem si proste nedokazala prelozit, a bylo jich tolik, ze se mi sem nechce vypisovat asi 20 slovicek. TO jenom ja jsem holky tak neznala slovenctiny???

Irino ? vim ze jsi trochu v jine situaci, jen me to zajimalo? ty penizky. Ja to take nemam urcene soudne, zatim jsme se nejak domluvili. Ale ted budu muset soudne zadat o svereni do pece atd a tak se bude asi muset vsechno uz udelat napevno a oficialne?

Any ? tak diky za odpoved, jsi vazne kamaradka :-)))))))). Jinak jsi fakt dobra, me to zastavovani curani fakt nejde a tak cvicit musim?ach jo, me to tak nebavi?

Kikino ? tak tveho Davicka je mi fakt moooc lito. Snad bude brzy lip…

Zuzano ? diky za odpovedi. Svou posledni vetou jsi mi ale zase na:,–(ila brouka do hlavy. Psalas ?dobre povarenou?. Znamena to , ze pro mimi se nesmi zelenina jen ?varit v pare???? Aby si zachovala vice vitaminu a tak??? Ja jsem fakt na tyhle veci laik, tak promin i primitivni dotazy?

Tak pa

Hromix a Anie

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.05 20:19

Hromix,
zelenina se v páře uvaří stejně dobře jako ve vodě (akorát neztratí tvar, barvu, vitaminy a jiné cenné látky) - teda jestli mi rozumíš, uvařená bude prostě dokonale taky, dokonce za kratší dobu. Takže klidně vař v páře, já to taky tak dělám. A klidně se ptej, ještě můžeš zítra, pak frčím lyžovat. Ježiš já se těšííííím! Jo, pořád tu mám ten jeden kufr s těma kombinézama, dál mě Pepino nepustil a teď se mi brutálně nechce začít tam tlačit další věci. No, ještě mám zítřek :-). Hezký večer!

Zuzana

MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 13.01.05 20:31

Ahojky holky a mimča,

zase se ozývám až po týdnu, protože to prostě nestíhám ty kvanta komentářů přelouskat a komentovat už vůbec ne. Máme net přes modem od Telecomu, takže chodím až po sedmé (komentáře mi tiskne manža v práci) a PC je v dětským pokojíčku, takže když mi malá neusne u prsa v ložnici v posteli, dávám jí rovnou do postýlky v pokojíčku a to už jí tu potom nechci bušit do klávestnice.
Ode dneška máme naušničky! Zuzanka už vypadá jako holčička! Při prvním oušku vůbec! neplakala, při druhým už jo, ale hned jak ji vzal manžel do náruče bylo to v klidu (já srabík byla venku). Dala jsem jí předtím na ouška EMLA náplast na znecitlivění, tak to možná bylo i tím. Nejdřív jsem chtěla koupit EMLU mast, ale nejmenší gramáž (20g) stojí přes 700 Kč!! Říkala jsem si,že to budeme mít i na očkování a jiný píchance, tak jsem se na to vykašlala za ty prachy. Jinak v plavání už políváme kelímkem (no párkrát se už i zanořila, ale to nechtěně když jsem uklouzla a když se chce napít vody a já ji nestihnu zarazit:o)) A ve cvičeníčku nám už konečně vypálili naši ?ručičku?. (psala jsem tady jak jsme otiskovali do hlíny ruku na památku). Táta byl nadšený. A taky jsme masírovali-zatím jen nožičky a ručičky ? příště bude bříško a záda. Masírujeme i po koupání (koupe táta) a vždyčky když jí masíruje záda, tak se jí to moc líbí (asi je po mně, to já taky zbožňuju:o)). Jinak už se asi měsíc přetáčíme ze zádíček na bříško a posledních čtrnáct dní i naopak a to pak válíme sudy. Jenomže nemáme koberce všude a to se pak bojím aby se nebouchla o parkety do hlavy.

Srazík ? poslední nevyšel, ale měla bych návrh, že bychom např. první čtvrtek v měsíci si dávali pravidelný srazík, třeba v té baby kavárně na Lesné ? co vy na to brňandy? Dneska jsem zase byla na srazíku v Bystrci na přehradě a bylo to moc fajn. Jdeme nejdřív na procházku (abychom si udělali hlad) a potom na obídek. A tam nejsou stejně stará miminka, to my bychom byli ?ve stejné lekci?. Ale jak se vám to bude hodit.

Jinak deníček jsem ještě ani nepřečetla. Tak zkusím všechno zítra dočíst a reagovat ? snad to vyjde!
Takže se mějte miminka i maminky co nejkrásněji a přeji dobrou noc!

Milena (27 let, 4 měsíce a 14 dní) a Zuzanka (5 měsíců a 8 dní) ? hahaha!

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 13.01.05 22:22

Ahoooj!
Zuzana, super! Skvely dennicek, pre nas velmi aktualny. V podstate s tym, co pises suhlasim, aj ked mozno nebudem az taka striktna. Ved ja este uvidim…

Ja som to tu uz spominala, ze mam z poradne taku brozurku, kde pisu, co kedy, tak z nej zacitujem, nech je pestrost nazorov, dobre? ;o) * Prikrmy podla Holandanov ;o)

 • zaraduju sa medzi 4-6 mesiacom (maju na mysli dokoncene mesiace)
 • od 6 mesiacov su uz nevyhnutne kvoli zvysenym narokom dietata na stravu (inymi slovami mliecko nestaci)
 • ale aby si dietatko zvyklo na nove chute, mozno zacat uz skor
 • pri kojenych detom je ale lepsie pockat do tych 6 mesiacov, inak by mohla klesnut produkcia mliecka

Ovocie:

 • zacina sa s jemnymi sortami ako su hrusky, marhule, banan
 • ked si dietatko zvykne na tieto jemne chute, mozno pridat nieco „ostrejsie“ - citrusy, mango, ananas
 • nedavajte prilis vela jablkovej stavy, moze sposobovat hnacky

Zeleninka:

 • do 6 mesiacov mozu deti len zeleninu, ktora je neobsahuje nitraty (dusicnany?): spargla, baklazan, karfiol, brokolica, sampinony, cukina, hrasok, zeler (ten hluzovy, nie stonkovy), uhorka, kvaka (tuřín), patizon, kukurica, tekvica, rebarbora, zelena fazulka, paradajky, mrkva, hadí mord (mam NL-CZ slovnik, takze ako je to po slovensky neviem), obecny fazol(obycajna fazula?), cakanka
 • od 6 mesiacov mozno skusit aj tie, co maju v sebe nitraty - nedavat castejsie nez 2× tyzdenne: štěrbák(opat neviem slovensky vyraz), stonkovy zeler, kalerab, portulák(slovensky zas neviem) a su dalsie zeleniny, co netusim, co su, takze preskakujem, vsetky druhy salatov, spenat, fenykel.
  V zaludku deti sa menia nitraty na nejaku inu zluceninu dusika, ktora je skodliva pre dychanie. Tiez ked sa tieto zeleniny nechaju dlho stat a potom sa nanovo zohrievaju tato skodlivina vznika.
 • - este si pamatam (ale konkretne v tejto brozurke to nie je), ze ten spenat v ziadnom pripade nedavat mrazeny, prave kvoli tym dusicnanom (ci co to ma byt… sorry, chemia v holandcine)
 • do 1 roku treba pockat so vsetkymi druhmi kapusty - cinska, zelena, kvasena, … - dalej s paprikou, porom, cibulou. Tieto mozu nafukovat a vyvolat krce v brusku.
 • zemiaky, biela ryza - moze sa s nimi zacat hned, ako zaciname s prikrmami
 • cestoviny - po siestom mesiaci
 • kasa - zacat od 6 mesiacov, od zaciatku ju treba podavat lyzickou, aby si dietatko trenovalo svaly v ustach
 • maso a masove vyrobky - s masom, rybami, hydinou sa zacina medzi 6-7 mesiacmi. Moze byt varene alebo jemne pecene a pozor, aby bolo hotove (nie, nedovarene). Nepouzivat vnutornosti (napr. pecen), tie su zatazene znecistenim ziv. prostredia.
  Maso moze byt nahradene vajickom, sojovym masom, sojovym syrom (soj. tvarohom) alebo pyrem zo strukovin
 • chlieb - dobra nahrada kase. Od 7 mesiacov skuste zaviest jedno chlebove jedlo pocas dna. Aby si dieta navyklo na chlieb, je mozne dat cmulat dietatu korku chleba uz od 6 mesiacov. Zacnite s svetlohnedym chlebom a postupne prejdite na tmavy chlieb. Chlebik mozno natriet dietnym margarinom. Oblozenie nie je nutne, ale moze byt. Zacnite s natieracimi vecami ako dzem, natieracou pecenovkou, natieracim syrom, tvarohom, ovocnym pyre.* (tu by som podotkla, ze Holandania jedia na obed chleby-sendvice, asi preto chcu dietatko navyknut)*
 • cukor - cukor a sipkovy lekvar su zle pre mliecne zuby a dieta z nich bude tucniet. Je preto pochopitelne, snazit sa udrzat pocet mlsacich momentov pod 7.
  Med nie je vhodny pre deti do 1 roka, pretoze obsahuje bakterie.

sol - dietatko dostava dostatok soli z mliecka (MM alebo UM), preto nepridavajte do jedal pre mimi ziadnu sol. Privela soli zatazuje jeho oblicky.

lepok - lepok moze drazdit creva dietatka. Tym, ktore su na to citlive, moze dokonca lepok poskodit sliznicu tenkeho creva. Preto do 6 mesiacov nedavajte potraviny s obsahom lepku. *

Tak, tolko mili Holandania a ich vseobecne odporucania. Zial, nemam tu nic o alergiach a o ich predchadzani… skusim si nieco vypytat od doktorky v poradni.

Tiez som tu objavila napr. detske vyzivy s jahodami, malinami ci mandarinkami uz od 4 mesiacov (Olvarit Nutricia, Bledina Danone).
Myslim, ze sa neda urcit uplne jednoznacne, co davat kedy, nazory sa fakt poriadne roznia (napr. ten lepok, vsak?). Tak si myslim, ze budeme musiet brat do uvahy rozne odporucania, ale napokon sa riadit svojim rozumom a intuiciou.
Ja som sa pytala v pondelok pri vazeni, ci je nutne pouzivat BIO potraviny, sestricka vravela, ze nie. Tiez nieco take ako kojenecka voda som tu zatial neobjavila, buduci pondelok sa zase spytam na to ;o) Myslim, ze vo vseobecnosti mozem povedat, ze Holandania sa so stravou svojich deti neparaju (je to pochopitelne, kedze ich treba pripravit na tunajsi chlieb, krokety, hranolky a podobne vo friteze pripravene lahodky) No, to si z nich uz ale robim srandu…

Este pridam nejake odkazy s receptami, aby to tie nase deti mali pestre ;o)

Recepty:
na www.mamaaja.sk [www.mamaaja.sk] - v hlavnom menu(vpravo) „Receptiky“
www.babetko.sk - hore v menu Hami-Ham! → Zaciname papat [www.babetko.sk] - niekolko clankov o prikrmoch, najdete tam aj recepty (niektore veeelmi diskutovane)
este clanok Dojcata a dusicnany [www.babetko.sk]

A prikrmy na emimino.cz od Alice z jarnych mimi:
Co dětem do pusinky ? Zavádění příkrmu [www.emimino.cz]

Co dětem do pusinky - příkrmy 2 [www.emimino.cz]

tie dva su take vseobecnejsie
Co dětem do pusinky ? první měsíce příkrmů [www.emimino.cz] - informacie v podstate tie iste, co teraz pise Zuzana + nejake recepty
Co dětem do pusinky - Odstavení [www.emimino.cz] - inspirativna tabulka „co kedy“
Co dětem do pusinky - Druhý měsíc příkrmu [www.emimino.cz] - obsahuje aj recepty a zaujimava je aj diskusia (to plati aj pri tych ostatnych clankoch od Alice

Tak, a teraz uz mate vsetky z toho asi poriadny gulas, co? ;o) Ale roznorodost nazorov mame zabezpecenu.

Tento elaborat posielam a idem este rychlo a kratko k vasim komentarom…
schamka

Cibulka1
Kecalka 134 příspěvků 13.01.05 22:33

Ahoj maminky a miminka.

Dnes jsme byli se Šimonkem na kontrole a zítra musíme zase nést moč, protože mu sice už nic viditelného není, ale včera měl zase večer 38 a dneska se drží o maličko níž. Takže samozřejmě první hodina cvičeníčka opět propadla. No, nic, hlavně, aby už se z toho marodění vymotal. Naštěstí tu byla kámoška a tak jsme pokecaly a trochu mi to zvedlo náladu.

Šimonek je jak z divokejch vajec. Už ho vůbec nemůžu nechat na zemi samotného ani když jdu třeba jen odnést hrnek do kuchyně. Než tam dojdu, tak slyším křik, protože se ten náš kapřík o něco drcnul. Nejčastěji o dvířka od nábytku. Metá sudy takovou rychlostí, že ho sotva stačím zachytit, ikdyž jsem kousek od něj. Stále píďalkuje, ale svoji techniku vypilovává a párkrát se mu podařilo zvednout se na všechny čtyři, ale je ještě moc slabej, aby se udržel dýl. No, však to znáte sami, jak jsou ti prďolkové sladcí, když dovádějí. Řeknu vám, že mi dochází, jak už je ?chytrej?. Před týdnem jsme mu na cvičeníčku ukázali, jak se dělá ?berany, berany- duc? a po dvou dnech naprosto přesně věděl, co se bude dít, jen když začnu trošku kývat hlavou a stačí říct jen ?berany? a už se řehní na celou pusinku. Taky se mi podařilo ho naučit, že se při mém zpívání naprosto zklidní. Funguje to tak v 9 z 10 pokusů a to jde, ne? Nejradši má ?Černé oči a Vozilo se na jaře?, tu druhou přímo miluje a jen začnu už se kření. Využívám nejčastěji při oblékání, což je u nás provázeno hysterickým řevem. Už aby bylo léto?

MILYSEK- já jsem pro nějaký pevnější termínek na srazíky, ale jen ne čtvrtek, to míváme poradnu a to cvičeníčko.

DAJKA- Šimonek se narodil bez znamínek, ale nedávno se mu jedno pidi udělalo na nozičce, ale na místě, které ani ve vedrech nebylo na vzduchu natož na sluníčku (na tom nebyl samozřejmě vůbec).

MARŤOCH- dost často si na tebe vzpomenu a říkám si, jak se máte a jestli už je ti trošku líp. Doufám, že už to brzo skončí a budeš mít pokoj.

KIKINA- malej měl nedávno zadeček skoro do krve a pomohl nám Pytiol. Taky jsem malýmu dávala mezi půlečky čtverce gázy, ale to už neměl ten průjem tolik a ne na celej den samozřejmě. Takhle je to víc udržované v suchu, ale kdyby měl ten průjem ještě hodně často, tak bys to musela vyměňovat často a možná by to mělo spíš opačný efekt. Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. Taky mi doporučili dávat látkové pleny (aspoň na doma).

ANY- tak toho dávání jídla a cukrovinek za zády se taky děsím. Moje tchýně vaří takovou tu českou kuchyni a pořád se u nich jí. Jednou se vyjádřila, že když bude malej u nich, tak ona mu nic jedovatého nedá, ale přece musí nejpozději do dvou let ochutnat pečenou kačenu a knedlo- vepřo- zelo, ne? Jednou jsem před tou revizí dělohy řekla, že kdyby se se mnou něco stalo(bylo to 2 týdny po porodu), tak chci, aby krmili Šimonka Nutrilonem. A ona, že by mu dávala Sunar. Tak jsem jí řekla, co mi na Nutrilonu přijde lepší a ona řekla, že mě by to už bylo jedno a ona by stejně dala Sunar, protože ho dávala i manželovi?Jo a myslíš, že by mělo nějaký smysl si zvát toho instruktora domů? My kvůli těm nemocem máme plavání odložený a já už bych tak ráda začla aspoň něco, ale podle psaného textu si netroufám.

ZUZANA- tak jsem si deníček pročetla už po několikáté a opravdu víceméně souhlasím. Já taky budu dávat na pití kojeneckou vodu a na čaje se ještě podívám, ale rozpustné to nebudou. Taky jsem se dívala,že první lžička od Hami nejsou jen čistě jeden druh suroviny- např. mrkev obsahuje kromě mrkve i rýžovou moučku a brokolice kromě brokolice a rýžové moučky ještě jablečný koncentrát. To mě překvapilo, protože jsem myslela, že to první jídlo musí být opravdu výlučně jedna surovina. Navíc Dr. Mi řekla, že by bylo lepší s rýžovou kaší ještě počkat až jako třetí po zelenince a ovoci. Jo a prosím tě, je nějaký poslední termín, kdy začít s masem? Já jsem zatím žádný nenašla.

Manžel už chce jít spát a protože máme počítač v ložnici, tak musím končit.

Mějte se moc krásně.

CIBULKA+ ŠIMONEK (5m+15d)

karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 13.01.05 22:48

Ahoj holčiny,

hezky jste se dnes činily, tak já budu reagovat jen v krátkosti. Jsem totiž úplně grogy. Eli se v noci dost budila vypadlím dudlíkem a vstávali jsem o dvě hodiny dřív než obvykle.

ZUZANA - Skvělý, úžasný deníček. Díky za všechny podrobné informace! Mějte se na dovče moc krásně!

PAVLAHA - Doktor říkal, že jí budou sledovat do roka :(. Ale trochu doufám, že když budou výsledky stále tak dobré, že ho ukecám, aby toho už nechali dřív.

HROMIX - Já dokážu čůrání zastavit, heč! :)))

ROZETA - Taky moc díky za zajímavé informace o papání. Moc se mi líbilo to o mazlení s Krištovkem. Já tyhle chvíle taky miluju.

ANY - Taky se chystáme od příštího měsíce plavat. Hodně jsi mě natěšila.

DAJKA - Bingo! Teda ne jako Bingo :). Jela jsem do 1 proti 100. A už kvůli tomu tajemnému oparu co jsem tady rozšířila je mi líto, že musím říct, že na mě nevyšel čas. Byla jsem už na řadě, ale nestihlo se. Mohla jsem jít zítra, ale jsem přeci jen Hradečák, a tak jsme se rozhodli, že se vrátíme domů. Jinak - hezky se o nás starali, dali nám na Barrandově pokoj. Kuba s Eliškou si tam lebedili a já vždy přišla jen na kojení, když mě Kuba prozvonil. (Jinak jsem byla se soutěžícími a sledovala natáčení.) Díky Bohu to vyšlo tak, že Kuba ani jednou nemusel krmit odstříkaným.

CIBULKA - S tím zpíváním to u nás také zabírá. Eliška miluje Mravenčí ukolébavku od Svěráka a Uhlíře.

Taky jsme dnes měli jednu smutnou premiéru. Eliška mi poprvé spadla z postele na zem. Stačily jí k tomu dvě vteřiny! Ani jsem neodešla. Jen jsem se pootočila, že si vezmu propisku a najednou řach! :(. Bylo to děsný. Nejdřív půl minuty vůbec nedýchala a jen z vytřeštěnýma očima celá rudá lapala po dechu. Pak začala strašně bědovat:((((. Tak jsem jí chovala, foukala jí do obličeje (pomáhá na rozdýchání - aspoň nám). A pak už se mě jen křečovitě držela a nešťastně drmolila ďa ďa ďa. Už to nikdy nechci zažít.:(.

Tak páčko jdu hajat. Moji maláčkové už jsou dávno v kanafásku.

Karolinka + Eliška (5m+11d)

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 13.01.05 22:56

No a este rychlo komentare…

Vladka - o tych sedackach tu toho bolo povedaneho dost. Tak ja len kratko. Myslim, ze to aj niektora z nas spominala, ze existuju vanicky homologizovane na pouzitie v aute. Take ma napr. BebeComfort.
Alebo sa daju zakupit take pasy, ktore vanicku upevnia v aute. Neviem, ci to dostat aj v CR, videla som to v nemeckom e-shope (tusim www.babybutt.de)
Tiez existuju sedacky, co sa daju uplne sklopit do lahu - taku mame aj my (Mutsy Traveller - opat netusim, ci ju dostat aj v CR, ale su aj ine). Dost sme sa o to zaujimali, pretoze cestujeme cez pol Europy, takze Dani sa v aute nasedi-nalezi dost.

Hromix - co konkretne ti s tymi www nejde? Ktore www? To, za tym href? Tam musis dat aj http://. Alebo si mala na mysli nieco ine? Nejako som to nepochopila, prepac. Napis mi mail, alebo ti mozno pomoze tento clanok - Mamickovska skola HTML [www.babetko.sk] - je tam toho kopec o HTML, nie vsetko tu funguje (treba si vsimnut povolene HTML tagy, tam pod tym okienkom, kde pises text komentara, alebo clanok)

Kikina - drzime palce, aby presiel prujem. Ja inak mazem Daniho vazelinou cetomacrogol. Je to vazelina s tym ceto… a este niecim. Vyborne to zabralo na Dankove suche miesta (lisaj) na nozickach. A uz mu tym natieram pred spanim aj plienkovu oblast. Sestricka, co nas vazi povedala, ze je to dobre dokonca na lahke formy exzemu. Ale mozno aj obycajna vazelina by bola fajn.

Rozeta - jeeeej, zvieratka. My tu mame nedaleko ohradu s konikmi, potom sliepky, husy, bol aj moriak, potom kozicky (take male) a daniele!!! Este s bruskom som chodila okolo a kukala na maminy s detmi, co si ten zverinec obzerali. A samozrejme tesila sa, az takto budem obzerat s drobcekom aj ja ;o)

Zuzana - uzite si lyze (jak vam ja zaaaaavidim! ;o)

Este pisnem o nas. Mame nejake tazke obdobie, Danino v noci zle spava, cez den je umrncany. Podla nejakeho dennicku (vazne neviem ktory), co citoval z knizky Oj, rastiem (mimochodom holandska ;o), Pavel ju nechce kupit, zda sa mu ten nazov debilny) by to mohol byt nejaky vyvinovy skok… tak som zvedava, cim ma Daniel prekvapi.
Musim sa vam este pochvalit - dnes som upiekla chlieb a je jedly, dokonca vyborny!!! ;o) Holandania jedia tzv. metrove chleby (tak nazyvame tie meter dlhe toastove gebuziny), ten nas skvely chlebik nepoznaju. Clovek vie byt z toho uplne mimo, ked nema poriadny chlieb, ale my sa uz teoreticky nemusime bat. Pisem teoreticky, lebo trvalo mi to dost dlho (kedze 1000× musim ist podat dudku, obratit dietko spat na chrbat, podat hrkalku, co je mimo dosah a ani napriek hlasnemu protestu do malej rucicky nepribehne).

Tak, bezim spat, chlapi uz odfukuju, len ja tu krakoram ;o)
Pa!
schamka + Daninko (5m+3t)

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 13.01.05 23:01

A holky,
kuknite si aj Precist zbytek, nie ze to budete flakat ;o) Dala som tam (myslim) zaujimave odkazy na temu prikrmy ;o)
Pa!
 sch.

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 13.01.05 23:09

A este som zabudla na tento odkaz s receptami pre deti:
Recepty pre najmensich [www.baby-eli.com]

Dobru noc ;o)
schamka

Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 13.01.05 23:40

Ahojky holky,

Činíte se, činíte. Zas jsem tu dva dny nebyla a čtení mám až, až. Tak deníček je zajímavý. Mám ho vytištěný a jak jsem četla ty příspěvky, tak si budu muset vytisknout i je. O tabletkách fluoridových jsem sice věděla, ale probraly jste tolik dalších důležitých věcí, že si to nemůžu zapamatovat i kdybych chtěla.
Tak dneska jsme byly poprvé na bazéně. Jsme tam nejšikovnější, takže teď budeme nějakou dobu stagnovat, než nás ostatní děti doženou, což mě fakt mrzí. Už jsme se těšila no nové věcičky. Adélka byla v pohodě, ale já jsem měla pěkný zmatek hlavně při oblékání apod. Příště už si to zorganizuji lépe, hlavně totiž už budu vědět, jak to tam funguje.

ZUZKA ? tak já jsem učitelka, ale je třeba podotknout, že naše šéfstvo hodně kontrolovalo, jak k dětem hyperaktivním a různým dys -. Nakonec jsme to dopracovali tak daleko, že přesto, že jsme byli normální škola, tak na pedagogicko-psychologické poradně, pokud mělo dítě nějaké výraznější problémy, tak doktoři a psychologové říkali :?Dejte ho na ?.., tam se těmto dětem věnují.? Pro příklad jsem ve třídě před mateřskou měla 48% dětí s hyperaktivitou, LMD a jinými problémy. Takže si myslím, že můžu říct, že o tom něco vím, ale taky už pak sleduju rodiče, co o dětech tvrdí, že jsou hyperaktivní, protože někdy se tím dítě jen ?omlouvá?. Netvrdím samozřejmě, že je to tvůj případ.

ROZETA ? teda vy máte v okolí zvířátek. To jsem zvědavá,jak se budeme učit zvířátka my.

ANY ? tak já jsem si myslela, že jsme hvězdy v plavání, protože jsme chytli výbornou paní na vany a umíme už spoustu věcí. Kamarádka, co má taky vany neumí nic. No, ale ty jsi mi vyrazila dech. Sice se potápíme pod vodu, ale že bychom se nějak přesunovali pdo vodou, to nehrozí. Takže klobouk dolů ? vyřiď Sebastiankovi, že je moc velká šikulka. My se jdem učit.

CIBULKA ? my jsme měli vany taky doma a spoustu jsme se toho naučily, ale je fakt, že záleží na tom instruktorovi, protože kámoška zase pro změnu neumí nic.

KONKINKA ? myslím, že to Any napsala srozumitel, takže se už nebudu rozepisovat.

HROMIX ? tak zastavení čurání mi nešlo asi měsíc po porodu. Teď už to jde.

KAROLÍNA ? obdivuju tě za tvou odvahu. Já bych do televize nevlezla. Škoda, že to nevyšlo.

No, snad jsem na nic nezapomněla. Letím do hajan. Mějte se krásně.

Lenka + Adélka (za 3 dny 5 m)

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.01.05 03:07

Ahojte,

tak tu straším v túto nočnú hodinu. Zaspala som dole v obývačke na gauči pri manželovi, takže ked sa Krištof zobudil, nepočula som ho hneď. Preto sa úplne prebral a keď sa potom chcel ako obvykle pri kojení uspať, úplne ma vycical :-). Ponúkol sa z oboch občerstvovadiel, vypil všetko čo len šlo, čo uňho nie je bežné. Mala som podozrenie, že to zle skončí a tak sa aj stalo. Zachvíľu oblúkom vyvracal neskutočné množstvá mlieka, mala som komplet mokrý vrch pyžama, niečo skončilo aj na vankúši a perine. Naozaj nekecám, vrch pyžama okrem rukávov bol takmer celý mokrý. Samozrejme sa úplne prebral, vykrikoval a musela som ho ísť uspať. No a mne sa po tej prvej hodinke spánku už spať nechcelo.

Včera som chcela písať komentáre, ale sú ešte aj k minulému denníčku a tak nestíham. Skúsim sa vyjadriť aspoň k niečomu.

Dnes som na internete hľadala BIO obchody v okolí, nejaké som našla, ale nemajú bio ovocie a zeleninu. V diskusii na slovenských stránkach som sa dozvedela, že maminy bio väčšinou kupujú v Rakúsku. Alebo vraj dávajú mrazenú zeleninu, niektoré druhy pre deti, ako baby karotka sú vraj trochu bio. Takže KAČICA, Krištof asi dostane možno predsa len nanuk :-), u nás žiaľ to bio dostať nie je :-(.

POHÁRIKY - tak tu naozaj neviem, čo mám kúpiť. Dcérka mala postupne asi tri - Tommy Tippee, potom taký Disney Whoops! a NUK. Náš Tommy Tippee asi nebol Easy Flow, pretože to, čo sa dávalo do pusinky, bolo tvrdé a nedalo sa stlačiť. Dieťa muselo dosť namáhavo ťahať. Najľahšie sa pilo z toho Disney. Najväčší problém bol ale v tom, že všetky poháre nám po krátkom čase začali aj tak tiecť. Netiekli napr. pri prevrátení, ale ak som ich niesla v taške, tak taška bola mokrá. Okrem toho TT pohárik sa jej podarilo rozhrýzť a náhradný „náhubok“ som nezháňala. Ja som najväčšiu chválu počula na Avent, vraj sa z neho ľahko pije, no potom, čo som si tu prečítala, už naozaj neviem, čo mám kúpiť. Na fľašu Krištofa zvykať nechcem.

ANY - to, čo robíte na plávaní, je úžasné. My keď sme chodili s malou, tak sme robili len také blbinky, riekanky a pod. Vozili sme deti na chrbte a na brušku a trénovali postupne polievanie hlavičky až po zanorenie. Lenže naša malá sa asi v polovici kurzu rozhodla, že začne strašne plakávať. Najprv plakala v polovici hodiny, potom po 5 minútach a pri posledných hodinách už keď vliezla do bazénu. Očividne jej vznikol nejaký blok a aj inštruktori doporučovali, aby nešla na ďalší kurz a spravila si pauzu. Keď mala dva roky, tak nám raz povedala, že sa vtedy bála strechy - už som tú príhodu sem raz písala. MMCH, aj to plávanie vám všetkým závidím, v celej polmiliónovej Bratislave je len jeden kurz a 8 resp. 10 hodín stojí 3600,– SK. A nech Ťa už nebolí ucho, aby si mohla trénovať potápanie :-). To, čo si písala o strave u starých rodičov, je šialené! Ja nechápem, prečo to tí ľudia robia, či je to nejaký boj medzi starými rodičmi a rodičmi… Ja som v tomto smere nemala žiadne problémy, jediné čo mi urobila za chrbtom moja mama, je že mi malú dvakrát bez môjho vedomia ostrihala - raz jej podstrihla ofinu a raz odstrihla asi 5 cm vláskov :-).

ULRIKA - na tvojom mieste by som asi jablko medzi prvými príkrmami nezaradila. Máš celkom zaujímavú alergiu :-). A ten ananás by som asi tiež nedávala, rovnako ako iné exotické ovocie.

KAČICA (ešte raz :-)) - ja som kojeneckú vodu prevárala, ale len tú, ktorá obsahuje CO2. To bola napr. Lucka, varením sa ten CO2 uvoľní. Výrobca to uvádzal priamo na fľaši, že ju je treba variť. Inak som vodu neprevárala, veď keď si uvedomím, koľko jej deti vypijú neprevarenej pocikanej a mydlovej pri kúpaní a prežijú to :-). Čo sa týka fluoru, u nás sa už tabletky plošne nepodávajú. Keď som si zisťovala na internete názory na podávanie fluoru, klasicky som našla úplne všetko možné. Od odporúčaní podávať, až po varovania, že fluor je škodlivý, negatívne pôsobí a v USA sa preto ustúpilo od fluorizácie pitnej vody. Sama za seba som to nakoniec u dcérky vyriešila tak, že som jej dávala na kefku minimálne množstvá zubnej pasty ELMEX (kefku som o pastu otrela) a ústa som jej už nevyplachovala. Niečo pri umývaní zjedla, niečo jej ostalo na zuboch po čistení. Zatiaľ to vyzerá tak, že kazy nemá, ale ešte sme neboli u zubárky. Mali by sme ísť, dúfam, že nebudem nepríjemne prekvapená.

KIKINA - keď som čítala popis Davídkových problémov, veľmi som ho chudiatko ľutovala. Nech mu to rýchlo prejde! Na ten zadoček som ja dávala nechtíkovú Indulonu alebo masť Aderma Exomega, tú som mala na ekzém, tak som ju skúsila aj na zadoček. Pityol by tiež mohol zabrať, ale priamo v letáku sa píše, že nie je vhodný pre deti do 10 rokov. Možno by pomohlo niečo iné s obsahom ichtyolu, skús sa spýtať v lekárni.

MILENA - my sme si nechali namiešať v lekárni masť, ktorá obsahuje vraj to isté ako EMLA masť. Plný kelímok nás stál asi 30 Sk. Možno by vám to u vás namiešali tiež.

SCHAMKA - vďaka sa info o holandských príkrmoch. Veľmi som na to bola zvedavá, je to názorný príklad, ako sa údaje líšia v závislosti na krajine. Zaujali ma tie šampióny, ako vieš z Bábetkovej diskusie, u nás sa huby vraj nedoporučujú do 5 rokov. Ja som ich malej začala dávať asi ako dvojročnej, nemala s ich trávením problémy.
Tie dusičnany, čo spomínaš, sa menia po zohriatí postupne na dusitany, najhoršie je to pri urobenom špenáte. A ako si spomenula holandskú stravu, spomenula som si, že neterka v UK asi ako 9 mesačná ochutnala na detskej oslave šľahačku a čokoládu. Keď sme to so švagrinou preberali, dozvedela som sa, že sa tak kŕmili všetky deti, lebo sa tam vraj razí zá:,–(a, že po narodeninovej oslave má byť deťom poriadnezle (myslím ako že sa majú tak namaškrtiť, až im je zle).

CIBULKA - teda Šimonek je šikulka! A tiež ma štve, že neexistujú žiadne hotové príkrmy s jedným druhom potraviny. Mne sa zatiaľ najviac pozdával HIPP jablkovo-mrkvový. Asi najprv skúsim dať Krištofovi doma pripravenú mrkvu a jablko (postupne), aby som zistila prípadnú alergiu a potom ho budem kŕmiť touto hotovou výživou.

KAROLINA - tak Ťa „poteším“, že aj mne Krištof už spadol, ani som sa tu s tým nepochválila. Išla som malej dať jesť, on bol na gauči a ku gauču bol prisunutý stolík, ale nie úplne. Ako som malej chystala jesť, vyliala som na sporák mlieko, začala som to utierať a medzitým sa Krištof asi pretočil a spadol z gauča. Počula som len buchnutie a plač. Hneď som ho zdvihla, našťastie po chvíli prestal plakať. Horšie bolo, že ten stolík mal dole takú hranu a na tej som ho našla ležať. Hneď som mu preskúmala hlavu a zistila, že sa tou hranou poškrabal na hlave, po celom temene mal šrám, miestami aj trošku krvavý. Našťastie na tú hranu asi nespadol, iba sa o ňu ošuchol pri páde. Bola som z toho strašne nešťastná, najprv som chcela ísť na pohotovosť, no nemala som doma manžela, tak by som musela ísť aj s malou autobusom. Potom som ho celý deň pozorovala, našťastie z toho nič nemal. U malej sa mi to nestalo, ale teraz asi mám nedostatok končatín :-).

AUTOSEDAČKY - my autosedačku nosíme domov, lebo Krištof v nej pravidelne sedí, keď musím niečo urobiť. Dcérkinu väčšiu sedačku sme nikdy nevyberali, asi som naivná, ale nikdy ma nenapadlo, že by nám ju mohli ukradnúť.

Rozeta + Krištofko (zajtra polročný)

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.01.05 03:14

HROMIX - ešte špeciálne pre Teba prikladám preklad môjho príspevku o alergiách :-))))).

Preložila som tie potraviny, ktoré sa asi líšia od češtiny, aj to neviem, či dobre, je to teraz taký federálny príspevok :-))). Niektoré veci som nevedela, ako sa preložia, tam je otáznik. A neboj, ja tiež mnohé veci neviem preložiť, najhoršie je to s potravinami, dlho som nevedela čo je chřest, jáhly…

R.

1. Potraviny, ktoré treba v prvom roku života bezpodmienečne vynechať:

 • vajíčka, mlieko, mliečne výrobky (pozor na obsah týchto potravín v hotových výrobkoch, vždy si treba dôkladne prečítať zloženie),
 • ovocie: všetky citrusové plody, kivi, ananás, mango, broskve, meruňky, fíky, datle ?, bobuľovité ovocie (ribíz, maliny, jahody, ostružiny ?, egreše ?).
 • orechy: mandle, pistácie, slnečnicové a dyňové semienka, vlašské orechy, arašidy,
 • sladidlá: rafinovaný, ale aj prírodný (hnedý) cukor, med, javorový sirup (pozor na sladkosti),
 • zelenina: rajská jablíčka, zeler, paprika, ředkvička, chren, luštěniny (fazole, hrách, čočka), kyselé zelí,
 • exotické korenia: vanilka, skořice, muškátový oriešok, kari, ale aj u nás rastúca bazalka,
 • ryby, kôrovce,
 • vepřové mäso (aj všetky zabíjačkové produkty).

2. Povolené potraviny (alergickú reakciu vyvolávajú zriedkavo):

 • zelenina: zelená okurka, cukina, tykev, lilky, mrkev, kedlubna, čekanka, zelené saláty, chřest, cvikla ?, pór, květák, bíle i rudé zelí, čínské zelí, kukuřice,
 • ovocie: hrušky, sladké jablka, melouny, sladké třešně, hroznové víno, avokádo, švestky, mirabelky,
 • obilniny: ryže, proso, oves,
 • mäso: hydina (kuře, krocan, kachna, hus), jehněčí maso (obsahuje najmenej alergizujúcu bielkovinu), telecí a králičí maso,
 • sladidlá: čistý hroznový cukor (glukopur), zahustená jablková alebo hrušková šťava,
 • oleje: rastlinné (slnečnicový, kukuričný, sezamový, olivový),
 • margaríny: bez mliečnej bielkoviny (treba čítať etikety),
 • nápoje: minerálne vody, detský čaj (nie s obsahom heřmánku), veľmi slabý čierny čaj, šalviový, feniklový, mátový, repíkový ? z listov (nie kvetov)
 • šťavy: jablková, hrušková, hroznová,
 • zahusťujúce prostriedky: ryžový, kukuričný a zemiakový škrob.

Dúfam, že už to je zrozumiteľnejšie :-).

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.01.05 03:15

HROMIX - ešte špeciálne pre Teba prikladám preklad môjho príspevku o alergiách :-))))).

Preložila som tie potraviny, ktoré sa asi líšia od češtiny, aj to neviem, či dobre, je to teraz taký federálny príspevok :-))). Niektoré veci som nevedela, ako sa preložia, tam je otáznik. A neboj, ja tiež mnohé veci neviem preložiť, najhoršie je to s potravinami, dlho som nevedela čo je chřest, jáhly…

R.

1. Potraviny, ktoré treba v prvom roku života bezpodmienečne vynechať:

 • vajíčka, mlieko, mliečne výrobky (pozor na obsah týchto potravín v hotových výrobkoch, vždy si treba dôkladne prečítať zloženie),
 • ovocie: všetky citrusové plody, kivi, ananás, mango, broskve, meruňky, fíky, datle ?, bobuľovité ovocie (ribíz, maliny, jahody, ostružiny ?, egreše ?).
 • orechy: mandle, pistácie, slnečnicové a dyňové semienka, vlašské orechy, arašidy,
 • sladidlá: rafinovaný, ale aj prírodný (hnedý) cukor, med, javorový sirup (pozor na sladkosti),
 • zelenina: rajská jablíčka, zeler, paprika, ředkvička, chren, luštěniny (fazole, hrách, čočka), kyselé zelí,
 • exotické korenia: vanilka, skořice, muškátový oriešok, kari, ale aj u nás rastúca bazalka,
 • ryby, kôrovce,
 • vepřové mäso (aj všetky zabíjačkové produkty).

2. Povolené potraviny (alergickú reakciu vyvolávajú zriedkavo):

 • zelenina: zelená okurka, cukina, tykev, lilky, mrkev, kedlubna, čekanka, zelené saláty, chřest, cvikla ?, pór, květák, bíle i rudé zelí, čínské zelí, kukuřice,
 • ovocie: hrušky, sladké jablka, melouny, sladké třešně, hroznové víno, avokádo, švestky, mirabelky,
 • obilniny: ryže, proso, oves,
 • mäso: hydina (kuře, krocan, kachna, hus), jehněčí maso (obsahuje najmenej alergizujúcu bielkovinu), telecí a králičí maso,
 • sladidlá: čistý hroznový cukor (glukopur), zahustená jablková alebo hrušková šťava,
 • oleje: rastlinné (slnečnicový, kukuričný, sezamový, olivový),
 • margaríny: bez mliečnej bielkoviny (treba čítať etikety),
 • nápoje: minerálne vody, detský čaj (nie s obsahom heřmánku), veľmi slabý čierny čaj, šalviový, feniklový, mátový, repíkový ? z listov (nie kvetov)
 • šťavy: jablková, hrušková, hroznová,
 • zahusťujúce prostriedky: ryžový, kukuričný a zemiakový škrob.

Dúfam, že už to je zrozumiteľnejšie :-).

Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.01.05 03:19

Tak dvakrát som to naozaj nechcela, až tak poučovať nechcem :-))))))

konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 14.01.05 05:41

Pekne dobre ranko zelame,

Teraz je to bez komentarov, budem to musiet dobehnut cez den. Vcera som nestihala. Cely den sme boli v meste a to vacsinou som bola u lekara s Robkom, dostali sme opat kvapky do nosteka, sirup, mame chodit stale vonku a kedze este nemam dokoncene papiere pre Robka a tak nemozem este plne vyuzivat lekarov, tak mi lekarka navrhla, ze mi urobi ultrazvuky pre drobca, tak sme este boli aj v nemocnici na ultrazvuk. Vsetko je OK, tak som rada.

Drobec mi teraz nachvilu zaspal a tak vyuzivam chvilku a tukam.

Musim sa priznat, ze vcera vecer som uz nevladala a o pol deviatej som isla do postele i ked som v noci vstavala a krmila alebo utisovala, aspon som sa trosku viac vyspala oprotim poslednym nociam.

Vcera som si urobila radost, kupila som si krem na tvar, po ktorom som davno tuzila a objavila som vitaminy a gel na unavene oci a priznam sa, ze to pomaha. Vcera ked som si to vecer dala, bol taky krasny a prijemny pocit, vazne.

Inak ja som opat na antibiotikach, kvoli bacilom, ktore mam, len su tie lieky strasne nechutne a mne je zle od zaludka.

Musime sa dat do poriadku, dva mesiace sa takto taha, to nie… uz mam toho dost aj ja.

Mame tu vikend, huraaaa… priznam sa, ze posledne roky som nejak vikendy specialne nevnimala ale teraz ked Kiko chodi do skolky tak ako, lebo sa vzdy tesime na vikend a na to, ze budeme spolu doma.

Vidim ze je kopec komenatarov a priznam sa, ze som ich poriadne ani necitala a tak sa do toho pustim, aj do citania dennicku aj komentarov.

Prajeme pekny piatok a huraaaaa vikend tu mame…

Miska, Kiko 4r. a Robko dnes 20 tyzdnov

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »