LETNÍ MIMINKA č. 48 - Úvod do vztekání

Rodičovství

Ahoj maminky, Náš deníček už se propadl kamsi hluboko do archívu, tak jsem si po dohodě s Gabikou dovolila sepsat něco o tématu, které mě (a doufám, že i vás) v poslední době dost zajímá. A to je vztekání. Něco už jsem načetla a vstřebala, něco vyzkoušela a něco prodebatila s jinými maminkami. A tak si vám teď troufám nabídnout následující povídání:

Každé dítě potřebuje pro svůj správný duševní (a vlastně i fyzický) vývoj už od začátku jasné hranice. Děti vyrůstající bez hranic jsou podle výzkumů psychologů plné nejistoty a v dospělosti se potýkají se závažnými problémy i v běžných životních situacích.
Stručně řečeno - naše „ne“, i když to tak v tu chvíli nevypadá (dítě reaguje ječením, válením sudů, zahazováním hraček), připraví toho malého človíčka na život lépe, než dvacet universit.

Teď něco o tom, jakými důležitými etapami dítě ve vývoji prochází, a kdy se vlastně hranice tvoří.
Psychologové hovoří o těchto fázích tvorby hranic:

1)Vytváření pout - základ budování hranic Úplně na začátku si kojenec vytváří pouto s maminkou a tatínkem. Potřebuje se naučit, že je přijímaný a v bezpečí. K tomu je ale nutné stálé, vřelé, láskyplné a emocionálně předvídatelné prostředí.
V této etapě dítě nemá žádné vědomí sebe sama bez matky. Myslí si: „Já a maminka jsme totéž.“ Vytváří se tzv. emocionální ukotvenost. Česky řečeno - dítě si vytváří vnitřní pocit, že někam patří a že je v bezpečí i tehdy, když není v matčině přítomnosti. (Později je tento pocit bezpečí velmi důležitý během výchovy, kdy rodiče stanovují pravidla, která se dítěti nelíbí).

2)Oddělení a individuace - stavba duše
A teď to přijde. Kolem prvního roku dítěte (s trváním zhruba do tří let), se z jindy klidného a poslušného miminka stane vztekající se ukřičené batole. Je to změna sice poněkud převratná (až rozvratná :), ale naprosto normální.
Když děti získají vnitřní pocit bezpečí, dostaví se nová potřeba - samostatnosti a nezávislosti. Dítě se potřebuje začít vnímat jako oddělenou bytost. Dítě začíná být „já“. Ale ještě předtím si musí vymezit „ne-já“, tedy - co nejsem, co nechci, co nemám rád.
Tvorbu „já“ pro přehlednost psychologové rozdělili do těchto etap:

a)Klubání - Maminka a já nejsme totéž
Je to doba velkých průzkumů, nových vjemů a pocitů. Děti jsou stále velmi závislé na matce, ale už s ní nejsou v tak úzkém spojení. Dítě se vlastně cítí natolik v bezpečí, že si troufne riskovat (to je přeci povzbudivé, ne? :). Všimněte si batolat v pohybu. To je fofr, že?
Pro některé maminky je to ale náročnější období. Je jim líto, že z mazlíka se stává samostatná bytost, která má potřebu dávat neustále najevo, že nikoho nepotřebuje.
Pro dítě je ale tato etapa nutná!

b) Zkoušení - Můžu dělat cokoli!
Zatímco „klubající se“ dítě prožívá úžas nad světem a stále se hodně opírá o matku, v období „zkoušení“ chce matku nechat za sebou. Po té co batole získá jistotu v chůzi, cítí se skoro všemocné. S vervou a energií se pouští do čehokoli zajímavého, včetně lezení ze schodů a strkání prstů do zásuvky.
A jak se má zachovat rodič? Dítě od něj v této fázi potřebuje vnímat, že s ním prožívá jeho radosti a nadšení. Také ale už potřebují pevné a bezpečné hranice. (Dobří rodiče se baví s dětmi, které bujaře skáčou na posteli. Horší ve svých dětech radost uháší a skákání jim zakážou. V opačném extrému nestanoví žádné hranice a nechají své děti skákat jim přes džus s kávou.)
Tato fáze je velmi důležitá pro tvořivé a svobodné jednání dítěte. Je ale třeba, aby jím s naší pomocí prošlo bezpečně.
Dodávám, že je také nutné, aby v této fázi člověk navěky nezůstal, což se bez hranic může stát. Znám několik dospělých, kteří jsou dodnes velkými nezodpovědnými dětmi, které věří tomu, že si mohou dělat, co chtějí. Aby se to nestalo, je nutná poslední fáze:

c) Opětovné sblížení - Nemůžu dělat všechno
Tato fáze začne zhruba v 18 měsících a trvá zhruba do tří let. Ze všech jmenovaných je pro rodiče i dítě tou nejnáročnější. Dítě začíná chápat, že není všemocné. Uvědomuje si (s naší pomocí) realitu hranic a to se často neobejde bez vzteku, hněvu a smutku.
Je to návrat ke spojení s matkou, ale toto spojení je jiné. Dítě přichází do vztahu jako „já“. Přináší do něj vlastní myšlenky a pocity.
Pojďme se teď podívat na nástroje, jejichž pomocí v tomto věku děti budují hranice.

Hněv
Hněv je důležitý a prospěšný. Pomáhá dítěti uvědomit si, že se liší od okolí. Nedostatečná schopnost hněvat se, je nebezpečná. Takové děti (lidé) jsou snadno ovlivnitelné a zneužitelné.

Vlastnictví
V době opětovného sblížení se ve slovníku našeho dítěte objeví nově slova: já, mně, můj. Najednou se nechce např. dělit o své hračky s jiným dítětem. Důležité je si pamatovat: „já“ a „můj“ nejsou sprostá slova. Dítě si potřebuje vymezit vlastnictví, aby v budoucnu mohlo přejímat za svůj majetek zodpovědnost. Ale zároveň je třeba ho vést k obětavosti a štědrosti. (Např. Máš pravdu, ten medvídek je tvůj. Alenka ti ho nemůže vzít. Ale myslíš, že bys jí ho teď na chvíli půjčil?)

Hranice - NE
Toto bude další hojně používané slovo. V tomto věku jsou děti schopné odmítnout oblíbenou pochoutku nebo hračku jen proto, aby ukázali sobě i okolí, kde začíná jejich já. Může se objevit už v době „klubání“. Stejně jako hněv je slovo „ne“ klíčové pro tvorbu hranic. Je třeba, aby se děti naučily v určitých situacích říkat ne. Děti, které to neumí, budou neschopné obrany proti manipulaci a zneužívání.
Proto nás, jako rodiče, čekají hned dva úkoly. Musíme dětem pomoci cítit se natolik v bezpečí, že se nebudou bát říkat „ne“. Jak píše psycholog John Townsend: „Milujte jeho ne stejně, jako jeho oči.“ Dítě musí vědět, že jsme ochotni ho vyslechnout, a že se od něj citově neodtáhneme, když s něčím nesouhlasí. (Je to trochu sci-fi :). Tady je třeba, aby se oba rodiče vzájemně podpírali. Když už je jeden z neustálého „ne“ na hranici skoku z okna, druhý ho podepře. Pro svobodné maminky může stejně dobře zafungovat telefonát kamarádce.)
Máme ale ještě druhý úkol - naučit naše dítě respektovat hranice druhých. Tedy - přijímat „ne“ od ostatních. (Nepovolovat hysterikům v obchodě, větší děti nechat nějaký čas samotné, vhodně napomínat a v případě nutnosti i naplácat). Hranice, které stanovujeme, musíme uhájit. Jinak budou důsledky výchovy horší, než kdybychom žádné hranice nestanovili!!!

Vím, že je tento deníček velmi dlouhý a zároveň jsem ani nezvládla napsat některé věci víc do hloubky. Cílem tohoto povídání bylo hlavně uklidnit nás maminky, že vývojová etapa, do které naše děti vstupují, bude sice náročná, ale normální a důležitá.
Jestli máte zájem, udělám příští týden něco jako pokračování k tomuhle deníčku. Bylo by to už přímo o vztekání a jak na něj.

Tolik totálně vypsaná Karolinka

Hodnotilo 3 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 12.08.05 17:33

.. ešte stále ma baví hrať sa detinské súťaže o prvý komentár :-)))

 
konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 12.08.05 20:41

Ahojte,

tak ja som druha, ak ma medzitym niekto nepredbehol… nestiham tukat, ale dennicek citam a vzorne…

Ozvem sa… a uz urcite, len som teraz zaneprazdena detmi, moja mamka sa ma pyta, ked niekde idem, ci mam matersku skolku so sebou hahahaha… tak asi tak

Pekny vikend z TAtier

Miska a 4 nezbednici

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 12.08.05 21:18

Karolínko, moc pěkný deníček. Zrovna tohle mě začíná zajímat. Jitka udělala za posledních pár dní obrovský pokrok v takové té dětské „vyčůranosti“. Často něco dělá a po očku mě sleduje co já na to… Vzteká se taky víc než dřív a tak nějak jinak. Je to prostě mazané a roztomilé dítě, často jsem úplně grogy, ale stejně se jí musím smát.

U nás jsou obrovské pokroky, ale opět spíše duševní než motorické. Jitula se snaží opakovat dětské básničky a písničky, ale všechno se jí to motá dohromady, takže v jednom projevu smíchá „ovčáci“, „houpy houpy“, „mamako, tatako“ (myslím, že to souvsí s tím, že táta koupí botičky), „toeeele jakoooeee“ (to je lež jako věž) a vše prokládá oblíbeným „ajaja kukuku“. Do toho ještě neartikulovaně prozpěvuje. Je to lepší než telka (a to mě večer čeká několik dílů Ano pane ministře).

Už jsem to tu jednou psala, ale mně se fakticky stýská po Zuzaně- v jídle pro malou jsem se trochu urvala z řetězu. Dnes měla k obědu polévku z brambor, červené čočky, krup a majoránky (to aby věděla, co to ta kočka snědla). Moc jí to chutnalo, ale prděla jako trabant.
Taky mám problém se najíst, Jitka se mi vrhá po jídle i po pití a strašně se vzteká, když jí nedám. Tak se snažím mít vždy na talíři něco, co jí můžu nabídnout, abych ji ošidila. Dělají vám to mazlíci taky?

Jo, a taky jsme konečně koupili novou autosedačku (Inglesinu) a jídelní židličku. Jitka se naučila předpisově sedět teprve čtrnáct dní před prvníma narozkama. V tomhle asi vedem, že? A odměnou za židličku mi nedávno bylo to, že Jitka snědla sama kaši k snídani- já si u toho stačila vypít v klidu kafe. Teď už snídá pár dní chlebík s Lučinou.
No a kojení, to je kapitola sama pro sebe. Myslela jsem si, že to nebudu řešit, ale Jitka se mi začala sápat na veřejnosti pod triko, několikrát mě věřejně svlékla a paksi na důkaz výhry dvakrát potáhla. Kdyby měla fakt žízeň, asi bych to neřešila, ale mám pocit, že to je nová zábava. Tak jsme kojení omezili na tři denně- nad ránem, v poledne a večer. Pár dní jsme bojovali, ale teď už je to dobré.

Všechny Vás moc zdravím a omlouvám se, že je to bez reakcí. Dokud bude venku hezky a my budeme výletovat, tak to s reakcema bude bída. Snad zase v zimě.

Dobrou
Anka a Jituška (skoro 13m)

 
zagy
Stálice 95 příspěvků 12.08.05 23:55

Ahojky,

super DENÍČEK, i u nás je dost aktuální. Anežka začala zkoušet, kam až může zajít a co všechno jí dovolíme. Bohužel jsem já ta nejpřísnější a babičky a hlavně dědečkové si jí nechají lézt po hlavě… Minulou sobotu zůstala celý den u Lukášových rodičů (mně se taaak stýskalo…), kteří jí dovolili všechno, co chtěla a já teď celý týden bojovala. Navíc má opravdu hlasitý projev, takže když spustí někde venku, hned o ní všichni kolem vědí. Ale jinak je to mazlíček největší.

Skoro tady usínám, tak běžím do postele, zítra máme oslavu Anežčiných narozenin s kamarády, na tu s rodinou si počkáme do čtvrtka. Snad nám výjde počasí… Po víkendu snad stihnu napsat víc, máme spoustu novinek:-) a komentářů.

Veronika a Anežka (za 6dnů 1rok!)

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 14.08.05 12:11

Ahoj holky,

dobry denicek, u nas taky aktualni. Stejne ale Karolinu obdivuju, ze stiha psat :-) Ja se momentalne pohybuju na hranici nervoveho zhrouceni, ne z Lucky, ale z tech soku, co me ted pred svatbou stihaji. Nevim, kdo vsechno to tu cte, tak nebudu zabihat do podrobnosti, ale jsem dost vytocena z toho, ceho jsou nekteri lide schopni. Napr. to vypada, ze nevesta nebude jedina, ktera bude mit bile saty, ze budeme mit hosty, ktere absolutne nezname a ani jsme nepozvali atd. Jsem opravdu zvedava, jak to v sobotu dopadne… A dodam, ze tyhle „prekvapeni“ nejsou ze strany clenu me rodiny, takze fakt nevim, jestli do toho vubec jit… A jit na svatbu 14 dni pred tou nasi ex-pritelkyni meho budouciho je podle me ze strany jeho rodicu taky dost mimo misu… Dobre mi tak, co jsem se do toho hnala? A kdyz uz jsem do toho sla, mela jsem to cekat…

Jinak Lucka je ted moc fajn, dobre spolu vychazime :-) Jen je chudinka nemocna, kasle a je zasoplena, tak je z toho nevrla… A s tim jidlem je to u nas to same - prestoze nejdriv nacpu ji a pak doufam, ze se v klidu najim, nemam sanci. Ona ma to bricho snad bezedne.

Marťoch a Lucka, 11 a pul mesice

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 14.08.05 21:10

Ahojky!

Tak nejdriv velka pochvala Karolince!!!!!! Denicek je super, tesim se na pokracovani - jestli najdes cas a silu :-). Ten text me docela uklidnil, coz asi potrebuju jako matka-samovychovatelka :-). Preci jen, o vsem (o pristupu k diteti a jeho vychove) se musim rozhodovat predevsim sama…

Anko - ZAVIDIM, ze se Jitunka sama napapala kasicky!!! Jak jsi toho docilila? Myslis, ze k tomu dite musi dozrat? ANie by si se lzickou jen hrala. I kdyz jsem ji vedla rucicku a ukazovala jak to ma delat, tak ji to vubez nezajimalo a nemela snahu to sama opakovat. Tak me prosim nekdo uklidnete, ze neni ostuda, kdyz se dite nauci samo jist az treba v roce a pul ci pozdeji :-). Ale tobe ANko a Jitunko mooooc gratuluju :-)!!!!

Jinak u nas nic moc noveho. Na chalupe bylo dnes rano jen 6 stupnu a tak jsme klepaly kosu, ale jinak tam bylo naaadherne. Krmime tam maly kachnicky, a ted jsem se dozvedela, ze tam mame nekde ohradu s dankama, tak to musime najit a zase bude na co koukat. No, vic me toho nenapada…

Zatim pa

Hromix a Anie, za 3 tydny 1 rok

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.08.05 23:11

Ahojky,

tak som sa zase dokopala k písaniu, lebo keď dlhšie nepíšem, strácam niť :-).

Dnes manžel vymaľoval najväčšiu kúpeľňu aj Krištofkovu izbu. Prvýkrát v živote máme iné ako biele steny, takže je to mierne fľakaté :-), ale už kašleme na to, bude to umelecký zámer:-). Ešte musíme objednať matrace na manželskú posteľ a potom môžeme Krištofka aj so starými matracmi z nášho letiska presunúť do jeho izby. Počítam s tým, že sa k nemu v priebehu noci budem sťahovať a budem mať dve postele :-).

Krištofko má novinky, ale na väčšinu si samozrejme napamätám, musím si to začať zapisovať. Už čoraz viac chodí a chodenie prevažuje nad lezením, ale stále je veľmi opatrný. Najobľúbenejší spôsob presunu je na maminých rukách. Má nové slovíčka, namiesto „ha-ha" na psa hovorí „havo" - teda v jeho podaní „háááá-uo“ :-). Takisto mu pribudlo niečo ako „bade" (bager) a „bude" (buldozér) - samé prepotrebné slová. Naučil sa, kde má ručičky a nádherne to predvádza, vrtí s nimi :-).
Najväčšia sranda je, že sa vrátil z jedného denného spánku ku dvom. Chodí síce neskôr spať, ale ak ho cez deň nechám spať len raz a držím ho hore, aby išiel spať skôr, jeho spánok je oveľa horší. Takže chodí spávať okolo deviatej a cez deň spí doobeda a potom okolo štvrtej poobede, celkom mi to vyhovuje.

Idem ešte na komentáre, aj zo starého denníčka.

EVKA J - ja som nejako prehliadla Tvoj príspevok, až keď Ti Hromix odpovedala, som si ho všimla. Som veľmi rada, že si sa ozvala, ja som na vás často myslela, dúfam že sa prvomaminy nenaštvú, ale tie viacnásobné si pamätám tak nejak viac (rovnaké starosti :-)). Je mi ľúto, že Verunka má problémy, nepíšeš aké, ale rehabilitáciu sme si užili aj my so staršou dcérkou a teraz je všetko v pohode! Snáď aj u vás bude lepšie, držte sa!

CIBULKA - ako píšeš o príhode s mačkami a plačúcim Šimonkom, napadlo ma, že Krištofko zase nemá rád obrázok v knižke, na ktorom plače dieťa. Keď mu ukazujem, že „bábo plače", tak odvráti zrak a je celý nervózny :-). No a najhoršie je, keď jedno z našich detí začne plakať, to druhé sa hneď pridáva. Zašlo to tak ďaleko, že keď sa Krištof udrie, musím najprv ukľudniť malú, aby neplakala a videla som, či Krištofko plače kvôli nej alebo kvôli svojej bolesti. Raz sa stalo, že sa mi z ničoho nič potopil vo vani. Keď som ho vybrala, začal plakať, malá tiež a nevedela prestať. Neskôr vysvitlo, že keď sa Krištof topil, vyletel mu z pusy kus šupky z paradajky, čo si tam schoval ako syseľ a plával vo vode. A malá keď to videla, tak si myslela „že je to kus Krištofkovej kože" - jej nedošlo, že z topenia mu asi nebude tiecť krv:-). Takže som mala čo robiť, kým sa ukľudnila- Krištofko hneď prestal plakať tiež.

HERMINA - Krištofko tiež potrebuje vidieť, čo robím na kuchynskej linke, tak si ho tam vykladám, našťastie celkom kľudne sedí a ja pri ňom napr. umývam riad (samozrejme, že ho nepúšťam z očí). A tiež chce byť stále so mnou, a to na rukách, nech ho nosím. Takže buď neurobím nič, lebo ho musím mať pri sebe alebo neurobím nič, lebo práve lezie na okno, schody.. a treba ho zachraňovať. Už ho nebaví ani odrážadlo…

HROMIX - tak som sa pobavila, aká som „svätá" a všetko s nadhľadom zvládam.. :-), vidieť ako internet skresľuje…Ja som teda dosť slušný neurotik, ten dojem o zvládaní máš asi z toho, že sem občas dám nejaké informácie. Ale to je len môj pokus všetko si v hlave usporiadať a vniesť nejaký systém do toho chaosu myšlienok :-). A Ty tiež radíš v mnohých veciach - napr. v homeopatii. A ozaj - navnadila si ma na Sudoku, u nás to vychádza v dvoch denníkoch. Už sa mi podarilo jednu!!! vyriešiť, to som macher, čo :-)? Asi týždeň som len hľadala systém, asi som jemne natvrdlá :-).

Koniec prvej časti :-)

Rozeta + Krištofko zajtra 13m

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 14.08.05 23:56

GABIKA - Krištofko teraz kaká tak 1-2 krát denne, hneď ho umývam pod tečúcou vodou, a to je moja najneobľúbenejšia činnosť - väčšinou mu musím držať ruku, aby zase raz nekontroloval, či má ešte pipík, ako to robí vždy, keď je bez plienky, inak by si tú ručičku strčil rovno do ......... Keď sa pokakávala dcérka, hneď som ju vždy strčila pod vodu a „utierala" vodou a mydlom. Čo sa týka nočníka, keď som tomu prestala venovať pozornosť a robiť okolo toho haló, tak aj pre Krištofka to prestalo byť zaujímavé. Do domčeka občas chodí, ale kaká teraz hocikde. Občas si to komentuje, občas nie. Ale keď je napr. holý a ide cikať, viem to vopred podľa toho, že sa najprv začne pozerať medzi nôžky a až potom začne a sleduje :-). Čítala som, že deti majú tri fázy - najprv hlásia po akcii, potom počas a neskôr pred. Krištofko už dlhšie očividne vie, že to robí on, ale na nočník si odmieta :,-(núť, tak to neriešim. Vždy keď sa niekde pociká, tak mu len ukazujem, že „na zem no-no cikať, na nočníček treba cikať". Mám taký pocit, že mu musí niekto ukázať, ako sa to robí, ale ja mám zábrany :-))), asi zneužijem malú…:-).

VLAĎKA -páčil sa mi ten Tvoj popis zážitkov s Martínkem, najmä ako hladká plyšáky:-). Pripomenulo mi to, ako sa Krištofko pozeral na malú, ktorá sa hrala, že je v búde a štekala a zrazu ju začal hladkať ako hladká skutočných psov :-). Robil jej „moja". Neviem, ale mala som pocit že pochopil jej hru a zapojil sa :-). A obrúčku som nenašla, ale tiež sa utešujem, že keď na jeseň vyberieme mrkvu, tak možno :-).

EVA - dúfam, že otcovi tie výsledky včera dobre dopadli! Prajeme všetko dobré!

HROMIX (ešte raz :-)) -Anie je teda šikulka, tá toho za posledných pár dní zvláda - kocky, krúžky, kelímky.. :-) A uplácanie robím aj ja, nie síce za jedlo, ale napr. pri prebaľovaní - hovorím „teraz ešte dáme plienočku a potom bude bubík" (MM) :-). Tiež to celkom zaberá, keď vysvetlím, že niečo príjemné bude po nepríjemnom.
A ešte k papaniu s lyžičkou, podľa mňa má Anička ešte čas, mám pocit, že malá v tomto veku sa s ňou tiež len zoznamovala. Krištofko je druhý extrém, ten musí jesť sám asi od 7,5m, však som tu už párkrát vyplakávala, lebo jeho výkon aj tak vyzeral, ešte nezvládal koordináciu pohybov a jedlo bolo všade. Teraz je to už lepšie. Vždy ho ale kŕmim súbežne.

KAROLINKA - denníček je zaujímavý, už sa teším na pokračovanie! A súhlasím asi so všetkým, až na „v případě nutnosti naplácat" - to píše ten psychológ? Niežeby sa mi nič také nestávalo, ale vždy ma to potom štve, lebo s odstupom vidím, že to bol môj skrat, a dalo sa to riešiť inak (prípadne pochopím, prečo sa napr. malá chovala tak, ako sa chovala). No a Krištofka si vôbec neviem predstaviť udrieť… On je inak teraz zlostný dosť, napr. kvôli všetkému strašne hlasno piští, kričí.. Ale väčšinou sú to také prospešné veci- napr. keď mu nikto neodpovedá na jeho „toto", keď číta a ukazuje na obrázok, čo nepozná, alebo keď mu nejde niečo spraviť a potrebuje pomoc…

ANKA - tak Jituška je veľká šikulka, u nás veru dopĺňanie básničiek nehrozí :-). Čo sa týka jedla, ja som už tiež poľavila. Tak polovicu týždňa varím pre Krištofka zvlášť, ale inokedy je to, čo my. Robím to tak, že solím len minimálne a my si dosolíme na tanieri. Ale Krištofko už jedáva skoro všetko, okrem rýb, citrusov … Dnes dostal aj štvrť jahody, mal už aj bielok, mlieko v prívarku… Zatiaľ všetko bez reakcie, preto som taká odvážna…Všetko ale varím tak „detsky", napr. nerobím zásmažku na tuku, ale len zátrepku z múky resp. kukuričného škrobu apod. No a samozrejme tiež musí mať to, čo my, najmä to, čo malá. Aj keď majú to isté, tak sa naťahuje k jej tanieru. On sa naťahuje za každým jedlom, ja ho často otvorím (napr. banán) on sa ho ani nedotkne… Čo sa týka kojenia, musím zaklopať, Krištof je síce závislák, ale na verejnosti sa nedožaduje. Asi je to preto, že som ho nechcela skoro vôbec vonku kojiť (mám zábrany) a on s tým preto nepočíta - je zvyknutý, že papá pri počítači :-). Vonku jedáva v aute. A to je pritom fakt závislák, papá možno 10 krát denne…

MARŤOCH -tak už sa vám to blíži! Nenechaj si nikým a ničím pokaziť radosť, aj keď je to ťažké, hoď to za hlavu! Určite budete super pár s tou najúžasnejšou malou družičkou! Už sa teším na fotečky!

Ešte vám musím napísať, že tie moje deti sa spolu občas už aj hrajú. Napr. som musela vybaviť telefonát a tak som poprosila malú, aby Krištofkovi čítala. Jeho to strašne baví a asi aj ju, lebo aj keď mohla už prestať, tak mu čítala. Bola ako veľká pani učiteľka a vysvetľovala, skúšala… Ešte sa radi spolu váľajú po našich posteliach, Krištof piští od radosti, keď si malá napr. naňho položí hlavu. Spolu padajú, hádžu sa…

A ozaj, už dlhšie som chcela napísať o Krištofkových „rituálnych tancoch". Keď mu dávam MM, niekedy pri tom ležím na chrbte. Akonáhle uvidí objekt svojho záujmu :-)), nepricucne sa hneď, ale začne v kľaku poskakovať, zdvihne ručičky a kričí niečo ako „héja-héja-héja!!!", ako taký domorodý lovec. To trvá aj 5 sekúnd. Potom sa bez toho, aby si pomohol rukami, hodí na moju hruď a uloví bubik :-).

Rozeta + Krištofko 13m.

 
Gabika  15.08.05 08:47

Ahoj,

tak máme za sebou pomerne náročný víkend. V nedeľu sme totiž čakali na obed návštevu s 8,5m miminkom, tak som celý víkend nakupovala, varila a piekla… Ale myslím, že sa všetko podarilo nad očakávanie dobre, tak som spokojná. Mali sme karfiolový krém, steaky so smotanovou omáčkou so žampiónami a opekanými zemiakmi, upiekla som hraběnčin koláč z eMiminovských receptov, a kto ešte vládal, dostal podvečer nakladaný hermelín ;-)
Radkovi sa miminko strašne páčilo, robil mu "malá” a podával hračky, keď na ne malý nedočiahol.

Radko začína stále viac rozprávať. Som úplne prekvapená, ako krásne vie zopakovať, čo mu poviem. Napríklad poviem: "poď, vymeníme plienku”, a on zopakuje: "poď”. Alebo dnes ráno sa spýtavo otočil smerom k oknu, tak som povedala: "prší” a on: ”plš”. A spústu ďalším vecí, už si to ani všetko nepamätám. A hrozne rád sa zapája do pomáhania. Včera večer potreboval manžel niečo zošroubovať, tak si to rozložil v chodbe na zemi, Radko sa hneď pripojil, a keď mu manžel ukázal ako, tak mu nasúval vrták do vŕtačky, do navŕtaných dierok nastavoval šrouby a stále pobehoval dookola, aby lepšie videl, čo sa robí. Bol fakt strašne roztomilý.

ROZETA - musela som sa fakt smiať, keď som si predstavila Krištofkov bojový tanec ;-))) To musí byť fakt sranda. A to vrhanie sa dieťatka na mamu poznám tiež… Niekedy je to naozaj rana.

KAROLINKA - denníček je super, tiež sa prihováram za pokračovanie, samozrejme, ak máš čas, viem, že vy toho veľa nacestujete… Mám jednu otázku. Keď je dieťa vo fázi: NIE, a hovorí to na všetko, ako sa mám zachovať, mám to jeho nie rešpektovať, čo ale može znamenať, že sa nenaje, alebo ho mám ignorovať? Ale to sa mi tiež nezdá ako správne… Ja mám totiž pocit, ža Radko začína slovo nie používať dosť často, najmä pri jedle… ja mu ale zase nemienim po každom odmietnutí preložiť na tanier niečo iné…

HROMIX - Radko už tiež je sám s lyžičkou, niekedy mi pritom dovolí ho dokrmovať, ale niekedy na "moju” lyžiku ústa neotvorí, tak len zachraňujem, čo mu padá… Buď rada, že sa Anička ešte nechá kŕmiť, ono to je naozaj jednoduchšie. Hlavu hore, raz sa jesť sama určite naučí! ;-)

Už musím bežať, majte sa pekne!

Gabika a Radko 13,5m

 
Anonymní  15.08.05 10:17

Ahojte maminy a dětičky,

tak nám to šíleně uteklo a dneska je Tomáškovi rok. Svojí ranní hodinu narození ale dnes zaspal.Oslavy začaly v pátek, kdy mu přáli brácha se slečnou a prababička s pradědou a v sobotu byla hlavní oslava na zahradě u manželových rodičů. Největší úspěch měl myslím dort, inspirovala jsem se rozetou a okolo dala cukrářský piškoty- nejdřív jedl i ovoce a dort, ale pak se jednou propracoval k piškotu a pak už šel cíleně jen na ně. Rozbalování dárečků trvalo snad dvě hodiny, bylo to moc hezký, škoda jen že byla zima, museli jsme se pak přesunout k topení domů.
Dokonce se mi při tý oslavě chtělo brečet z té směsice dojmů a to jsem si říkala, když jsem to četla u vás, že to se mi stát nemůže. No časy se mění.

Jinak teď během týdne,dvou se Tomík taky docela rozmluvil, nejvíc teď jezdí se vším co má kola s hlasitým brm,brm, to dělá i když jede v autě, nebo vidí jet auto. Pěkně mu jde taky nééé.např. řeknu, půjdeme dát čistou pínku-nééé. Přebalování je teď fakt hrůza, manžel si to rád odpustí, takže si to z 99,9%užívám já. Potom říká mám, nemám, máma ,ham, bába, dede a jáa( to je brácha Jára, toho miluje),bác. akorát tátu nechce říkat, i když je u nás tatismus, jak jsem psala, ale už pomalu ustupuje, třeba už není řev při odchodu táty a tak.

Pradědovi se hrozně líbila na trhu kočka, která mnouká a svítí očima- vypadá jak nějaký mutant, ale chtěla jsem mu udělat radost, tak jsme jí koupili no a Tomík se jí pěkně bojí, nejdřív jsme mysleli že těch očí, ale nejspíš to bude mňoukání, začne potom tak lítostivě brečet a tulí se, tak si možná myslí, že kočičce něco je, protože jinak si sní hraje ,tahá za ocas a tak.

Taky jsme začali s nočníkem, velmi zlehka, po:,–(ím ho tam vždycky ráno, protože čůrá, tak to většinou odchytíme, kakání se mi teda nepovedlo, protože začne tlačit a hned je okolo smradu jak z hradu.Akorát teď nevím jak s dovolenou, jestli tam ten nočník táhnout, zpátky totiž pojedem busem, tak nemůžem mít zbytečný věci. Na jednu stranu si říkám, že na to není vůbec zvyklej, na druhou zas, že v tom bude mít chaos, týden jo, týden ne. Tak nevím.

Kryštofův tanec okolo prsa musí být fakt zábava, to si Rozeto užíváš viď:)

S jídlem je to unás tak, že te´D už jsme dvě noci spali v kuse be z papání, asi se rozhodl, že batole už prostě v noci jíst nebude:) A jinak by velice rád jedl sám, to já ho spíš kolikrát brzdím a zatím trénujeme spíš na kaši.

Musím končit, dopíšu příště a hojky Rea a Tomášek

 
Anonymní  15.08.05 10:22

Aha tak to byl planý polplach, ještě spíme:)

Ještě se chci zeptat, nevíte jak je to od toho roka se solením? Tchyně do mě hustí, že je potřeba malinko solit kvůli stopovým látkám.

Jo a asi budeme mít technickýho typa( po tatínkovi), protože včera jsem něc šroubovala, tak mi vytrhnul šroubovák z ruky a začal to montovat sám a docela pěkně to napodoboval.

Mějte se krásně, i když to počasí je teda bída bídoucí.

Rea

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 15.08.05 10:27

Ahoj maminky,

Eliška se po návštěvě u Gabiky hodně rozchodila. Už nechodí jen mezi mnou a Kubou. Už normálně capká po bytě. Stále ještě hodně leze, ale chození pomalinku začíná převažovat. Když spěchá a nemá čas „vyvažovat“, chce, abych jí držela za ruku. To pak přímo uhání.
Naučila se nové „slovo“. Pro houpání na houpačce používá: pi - pi. (Vzniklo z hou - py). V praxi to vypadá tak, že já řeknu hou a Eliška dopoví pi :).
Stále učíme Elišku, že nočník je na sezení. Už jí začalo bavit si na něj sednout, ale vydrží tak 5 vteřin. Rekord byl minutu, když si při tom prohlížela knížku. (Už jsem psala, že je při těchto pokusech zatím oblečená.)

KONKINKA - Určitě se ozvi! Moc se těším na novinky od vás. A abych nezapomněla - kdypak se dočkáme fotek a deníčku ze svatby ;o) ?

ANKA - Dětskou vyčůranost zvládá Eliška taky :). Například, když něco provede a já jí kárám, snaží se odpoutat pozornost. Ukáže na cokoli a ptá se: „Totje?“ (tedy Co to je?)

MARŤOCH - Vydrž! Je mi líto, že se vám to tak komplikuje. Doufám, že v tom aspoň nejsi sama a s partnerem držíte spolu. Tak ať se vám den D opravdu vydaří!
A brzké uzdravení Lucince.

HROMIX - Sudoku mě taky moc baví, už jsem se do toho hodně vpravila. Ty jedny on-line stánky už mám z poloviny vyřešené! :)

ROZETA - Já bych Elišku nemohla po:,–(it na stůl. Ona vážně nevydrží ani chvíli na jednom místě. Stoprocentně by se mi vrhla do dřezu nebo z linky dolů.
No a k tomu naplácání - to opravdu píše ten psycholog. Já jsem o tom hodně přemýšlela a myslím, že jsou situace, kdy to je v pořádku. Je ale důležité, aby to rodič nedělal ve zlosti, ale s rozmyslem. Také je důležité během „akce“ na dítě mluvit, aby vědělo, proč se to děje. Dítě by to taky nemělo moc bolet. (Nesmíme mu nařezat, ale naplácat). Funguje to spíš psychologicky. A hlavně, je to extrémní trest za extrémní přestupek - pokud dítě ubližuje, je agresivní apod. (Tím nemyslím, když se vzteká. V tom případě to rozhodně není na místě. O postupu při vztekání napíšu víc v dalším deníčku).

GABIKA - K tvé otázce: „ne“ můžeš respektovat v nedůležitých věcech. Pokud se jedná o něco důležitého (obouvání, čepička když fouká vítr apod.), tak mu neustupuj. Jde o to, nereagovat na dětské „ne“ hněvem („Mlč a neodmlouvej!“ apod). Dítě musí vědět, že smí (slušným způsobem) projevit svůj názor. To ale neznamená, že bude po jeho. Když řekne „ne“ na čepičku, vrátíme mu jí na hlavu a vysvětlujeme, že se to musí, aby nenastydl. Kamarádka např. udělala se svou 18 měsíční dcerou „dohodu“, že bez čepičky smí být jenom, když bude v kočárku. Ta holčička je totiž v kočárku strašně nerada a chce pořád běhat. Takže pokud neposlechne a čepičku si sundavá, je nemilosrdně posazena do kočárku.
Co se týká jídla, je to aktuální i u nás. Osobně jsem pro to chviličku zkoušet a pokud si prcek postavil hlavu, nedostane nic. Když se to stane párkrát, zjistí, že musí jíst, to co mu nabízíš, jinak bude mít hlad. Eliška má velké štěstí, že ještě 5× denně kojím. Pokud odmítne jídlo, trochu se zasytí MM. Ale od září začne „vojna“ :). Pomalu budeme odstavovat, a tak se také necháme naučit, že nejlepší kuchař je hlad.

Další deníček bych asi udělala zase v pátek, ale spíš se zařídím podle toho, jak moc se budeme propadat do archivu. Raději bych to totiž napsala až během víkendu.

Tak páčko. A pište! Kde jsou ty časy, kdy jsme měli v deníčku klem dvou set komentářů… (Jen doufám, že se od září povede náš deníček trochu vzkřísit. :o)

Karolinka a Eliška (12m + 13d)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 15.08.05 10:31

Rea - Všechno nejlepší Tomáškovi!!!
Co se týká solení, Zuzka myslím psala, že teď dětem bohatě stačí tzv. skrytá sůl (např. v pečivu). Ale taky o tom dost přemýšlím.

 
Anonymní  16.08.05 21:05

Ahojky

Klasicky nestiham, ale aspon tu chci pozdravit par stalic :-)

Anicce se blizi narozeniny a ja z toho zacinam byt namekko. Navic ANie je den ze dne roztomilejsi, takova mala rozumbrada :-). Ma nova slova „bota“, „diiej“ = divej, a uz se zacina prosazovat :-). Driv bylo v pohode, kdyz jsem ji prenesla z msta na misto, ale ted kdyz chce nekde zustat, krasne se vzteka, az je mi ji lito, jak je nestastna, ze nemuze zustat kde chce :-). ALe i to je roztomile… Ovsem zacala me kousat a to po celem tele. Nevim co s tim, kousatko ji nestaci, musi hryzat do mamy :-(.
A jeste se musim pchlubit, ze v noci uz skoro nekojime!!! Slo to celkem hladce a uz to trva asi 5 dni, tak snad to vydrzi. Prvni kojeni miva az po ranu kolem 5hod, coz je myslim v pohode :-). Jsem hlavne rada, ze to odnaucovani nebylo psychidcky narocne ani pro jendu z nas, no hlavne pro ANie. Jsem rada, ze jsem pockala az do ted a ze jsem tim ANie usetrila hodiny a hodiny place a nechapani meho pocinani. Ted se treba jen probudila, nechala se pochovat, max. 5 minut fnukala a spala dal. Tak jsem se musela pochvalit :-)))))

No nic, komentare nestiham, ale vsechno ctu, tak snad priste.

Pa

Hromix a ANie

 
Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 16.08.05 21:21

Ahojky holky,
v neděli jsme se vrátili z dovolené z Chorvatska. Bylo super a Adélka byla to nejhodnější dítko na světě. A teď mám ještě pořád frmol, protože se chytáme na oslavu jejích narozenin. Rok měla dneska před zhruba třema hodinama, ale oslavu bude mít až ve čtvrtek, protože taťku máme dneska i zítra v práci. Podrobněji všechno o dovolené a narozeninách napíšu až později. Zatím se mějte krásně.

Lenka + Adélka (1 rok)

 
konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 17.08.05 09:52

Ahojte dievcata,

Tak po dlhej odmlke sa hlasim a uz konecne sa zaradujem opat medzi vas, i ked pozeram, v poslednej dobe je v dennicku mrtvo, dufam, ze po prazdninach a dovolenkovom case sa to zlepsi… ved podla seba viem, ako som nestihala ale teraz konecne som tu… domacnost som si rozbehla, muza mam v praci a zachvilu vacsi betar pojde do skolky, tak dufam, ze to bude ovela ovela lepsie aj so mnou.

Tak od 1. 8. mame tatku zamestnaneho, pracuje pre cesku firmu a teraz sa rozbieha, bol dva tyzdne v Prahe a teraz uz beha a zariaduje obchody, tak som rada, ze sa nam po dlhych tyzdnoch nervacenia a hladania podarilo a vyhral konkurz. Prve dva tyzdne tohto mesiaca, presne do nedele som tu mala aj dievcta, bolo to v pohode ale ten druhy tyzden, uz to bolo na mna vela, bola som na nich sama, a to clovek nic nerobi cely den len dookola upratuje, vari, nahana deti a k tomu mam tento mesiac na starosti aj dedka a jemu varim, takze je tu veselo.

Viem, som dlzna aj fotky, ale uz si ukladam a chystam a poslem aj nejake fotky zo svadby, z ciest po Floride a aj terajsie. Chcem sa rozbehnut, dennicek pravidelne tieto dni citam, len nestiham tukat, ale ja si to vsetko nejak zladim a dufam, ze budem taka aktivna ako predtym hahaha…

Inak blizia sa nam narodeniny, o tyzden ma Robko 1. rok a mne sa nechce verit, co vsetko sme zvladli, aj nemocnicu s nim, aj cestu a stahovanie z USA, aj cas bez tatina, joojjj… teraz ma napadlo, ma uz niekto dennicek na buduci tyzden??? Ak nie, uz tentoraz sa hlasim ale na 100 percent, urobila by som ho taky spomienkovy a zrekapitulujem vsetko co sa udialo za posledny rok… hmmm nie je zly napad, však?

Robko je hrozne zlaty, velmi komunikativny, uz si spieva, mame 7 zubov, 4 hore a 3 dole, robime papa, vsetkych nas uz doma vola po mene, len Kiki mu nejak nejde a je riadne cislo, sam este nechodi, len ked sa niecoho drzi tak beha okolo. Pred 3 tyzdnami mal u lekarky 11 kg, je riadny valibug.

Vonku prsi a prsi a ja idem sa nastartovat, zachvilu varim a chcem doumyvat podlahu. Posielame velke pozdravy z uprsanych Tatier a vsetkych oslavencov zdravime, dnes specialne ADELKU od LENKY… je to neuveritelne, ako pred rokom sme cakali netrpezlivo na narodenie nasich anjelikov,

Mila ADELKA, vsetko len a len to najlpsie k Tvojmu dnesnemu 1. rocku, nech si v zivote stastna a nech stale okolo seba citis taku velku lasku od svojich rodicov a blizkych.

Miska, Kiko o mesiac 5 rokov a Robko o tyzden 1. rok

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 17.08.05 10:41

Ahoj holky,
konecne nam zase funguje pocitac, tak se ozyvam po delsi dobe.

Mame se fajn, Betka ted taky dela rychle pokroky. Sice jeste sama nechodi, ale uz umi tapat tak, ze se me drzi za nohy a ja jdu dozadu a ona tape za mnou, je to hrozne roztomile. Taky se vztekame, ale myslim, ze ted je to v norme, abych to nezakrikla.
Zadna nova slovicka zatim nemame, ale porad vede „toto“.
Od patku do pristi nedele jsme pryc, tak me ceka baleni atd. Od patku jsme na prehrade, kde budeme na zavodech a v pondeli jedeme do ceskeho raje, kde se pak v sobotu zeni nas kamarad.

Precetla jsem jen letem svetem.
MARTOCH - KLIIIID! Stejne budes nejkrasnejsi, i kdyby tam meli bile saty vsichni :-) a ty pribuzne posli do haje nebo se na ne vykasli a neres to, at se o ne postara nekdo jiny.

Mejte se krasne, ozveme se asi az se vratime
Kacica + Betynka

 
Anonymní  17.08.05 21:33

AHOJKY,

byli jsme dnes na roční prohlídce a máme rovných 10kg a 74cm, tkaže ta váha skoro trojnásobně jako při narození, kdy měl Tomášek 3,41.
Přišlo mi docela komický, že ho vážili na klasický váze vsedě, tak tam seděl jako hříbek:)
Chodit už by asi hrozně chtěl, protože někde stojí a už se skoro pustí, pak si buď vzpomene, že ta rovnováha jeětě není stopro, a nebo spadne , ale naštěstí šikovně na ruce, takže je to většinou vpohodě.
Jen jsem se u dr. zapoměla zeptat jestli vit.D ještě dávat, mám pocit, že předtím říkala do roka.
Naučil se teď dělat nenene a vrtí u toho hlavou.
Nejlepší je, když jsme někde, kde jsou větší děti, hrozně rád je pozoruje, případně se opičí.

Já teď docela uvažuju, že bych šla od října na jeden den v týdnu pracovat a tchyně by hlídala. Zas tak moc se mi do toho nechce, ale penízky by se hodili, navíc bych z toho tak úplně nevypadla. Bylo by to jen na tenhle rok, kdy chci přerušit školu, příští rok se na to musím vrhnout a dodělat jí.

Hromix- blahopřeju jak jste to zvládly s nočním kojením, je vidět že si to děti nejlíp regulují samy.
s kousáním nevím, Tomík měl jednoho času taky takový tendence, u nás nejvíc funguje, když si nežádoucích věcí nevšímám

Lenka- těším se na zprávičky jak jste se měli a jak se máte vůbec

Miska- přeju ať už je to u vás jen dobrý a jsem zvědavá na deníček

Zdraví Rea a batole Tomášek

 
Anonymní  17.08.05 21:56

Ahoj holky.

Ozýváme se zase po delší době. Celé dny jsme někde mimo domov, protože naši sousedi dělají rekonstrukci jádra a navíc další úpravy a je tady strašnej randál. Celý minulý týden až do tohoto pondělka jsem měla vychytaný, ale včera jsme neměli kromě procházky kam jít a navíc strašně pršelo. Jako na potvoru sousedi vrtali do panelu. Samo, že nás předem neupozornili a než jsem nás stihla bleskově vypravit ven, tak vrtali několikrát. Šimonek se vždycky tak strašně vystresoval, že plakal až z toho zvracel. Bodejť, otřásal se nám celej byt. Naštěstí jsem pak našla, kam jít a on se uklidnil. Jako na potvoru všechny kamarádky a známí neměli čas. Znáte to…Odpoledne jsem měla sraz s kamarádkou, která je velmi časově zaneprázdněná a strašně dlouho jsme se neviděly. Moc jsem se na setkání těšila. Sraz jsme měli v cukrárně kde ale bylo obsazeno a tak jsme šly do jiné, kde jsem byla poprvé a taky naposledy. Jen jsme se u:,–(ily, podala mi kamarádka balíček žvýkaček jako pididárek ke shledání a Šimonkovi žirafku. Ten si ale vybral žvýkačky a hned se do nich zakousl a už měl ten alobal v puse, tak jsem mu je vzala a zatím dobrý, pak jsem mu vyndala ten obal z pusinky a on spustil neskutečný záchvat vzteku. Nepomáhalo vůbec nic. Nechala jsem ho na zemi, ať se svíjí( dle Matějčka) a chtěla to nechat vyprchat, ale ani po 20 min se nic nezlepšilo. Následovalo pevné obětí. Další čtvrthodinka bez úspěchu. Kamarádka už dojedla a dopila a mě to tam stálo a nakonec jsem si jen trochu sosla pití a jinak jsem to tam nechala jak to donesli. Lidi kolem už nás dávno začali komentovat, jako ať s tím dítětem něco udělám, spekulovali, co mu asi chybí a dávali „dobré rady". Z prvního patra se na nás chodili lidi dívat, co se to tam dole děje. Nakonec nás servírky nepřímo a netaktně vyhodily. Já už jsem byla taky na dně a tak jsme odešly. Záchvat stále trval. Nestihla jsem se ani zeptat, jak se kamarádka má. Vše pokračovalo i nadále po cestě na tramvaj a v ní. Opakovaně se pozvracel. Pak 11× !!! usnul a znovu se probudil do vztekání. Trvale usnul vyčerpáním až po hodině a čtvrt ustavičného vztekání. Nevím, jak se vztekají vaše děti, ale Šimonek byl fakt jak zběsilé zvíře. Měla jsem co dělat ho udržet, aby si neubližoval a mám z toho spoustu modřin.Byla jsem úplně hotová, ale Šimonka mi bylo líto, protože vím, že to nedělal schválně a vlastně on byl, ten kdo trpěl. Bylo to fakt hrozný. Nespočítala bych kolikrát při tom zůstal bez dechu. Já vím, že je to při vztekání normální, ale jen do jisté míry…

Byl to nejhorší den za tu dobu, co je Šimonek na světě. Nevěděla jsem, jak pro příště omezit náš pobyt doma při hlučných opravách sousedů a nemohla jsem nijak Šimonkovi pomoct z toho záchvatu. Připadala jsem si jako nejnemožnější matka z nemožných. Už je mi samozřejmně líp. Se sousedy se chystám uzavřít dohodu, aby nám vždy dali předem vědět o plánovaných opravách a na Šimonka jsem si přikoupila dalšího Matějčka. Chichi.

Ale musím vám taky napsat o tom, že jinak mi Šimonek dělá jen samou radost!!! Týká se to hlavně toho jeho spaní, kojení v noci a vstávání. Posledních asi deset dní se budí většinou jen 3× v noci na kojení (dříve 4-6×) a hlavně se místo původních 5 budí až kolem 6.30. Díky! Díky! Snad mu to už vydrží. Chichi.

Jinak se ale taky musím pochlubit, že asi na „vyvážení" těch záchvatů je Šimonek strašně umazlenej. Už jsem to tuším psala, některé dny to dělá i několik hodin mazlení za den. A to on si pro to pomazlení většinou chodí sám!

Zítra by se němělo vrtat a tak budeme doma a já vám snad stihnu napsat něco víc a taky poslat komentáře.

DENÍČEK - Karolinko, po tom, co jsem napsala nad ani není třeba nic dodávat. Jak psaly holky, že to pro ně začíná být aktuální, tak jak víš, my už s tím zápasíme skoro půl roku a je to čím dál horší. Ale třeba když Šimonek dřív začal, tak dřív skončí, ne? No, já vím, že asi ne.

PS: je mi celkem jasné, že to dopolední rozrušení a odpolední vztekání asi souvisejí. Asi byl prostě předrážděnější víc než jindy a navíc ho probudili po 20 min. spánku. Fakt mi ho bylo, toho mýho budulínka, líto.
 Ahoj.

CIBULKA+ ŠIMONEK 12,5 m

 
Anonymní  17.08.05 21:59

Ahoj.

Nevím, proč, ale objevilo se mi to místo na konci, na začátku deníčku. Moje chyba to snad není…

CIBULKA

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.08.05 00:49

Caute,
no nejako mam utlm v pisani, aj som uz niekolkokrat zacala, ale nedokoncila. Tak snad toto dopisem a poslem. Asi to necham radsej kratsie, hehe.
Karolinka - dennicek je fajn. My sa aj zlostime, aj sme vo faze „ja sam, ja sam“, takze napriklad varim dookola masko, zemiaky, mrkvu, brokolicu a podobne, lebo toto si vie sam zobrat a papat. Celkom mu to ide, ked mu to podavam po jednom (inak strka vsetko naraz do ust a.. ved viete)
Ja osobne som presvedcena, ze vychova sa zaobide aj bez bitky a dodrziavam to. Esteze existuju prenatalne kurzy, kde ucia predychavanie kontrakcii - to pomaha!!! ;o) Ja som zistila, ze mam chut Danka nacapat hlavne vtedy, ked mam nervy, nestiham a on skrieka. Skrieka preto, ze si ho nevsimam, ze chce na ruky a potulkat. Nie je to jeho vina, ze sa hneva, ale moja. Mam ho za toto bit?
Podobne je to aj s inymi vecami. Iba my dospeli si myslime, ze deti nieco pochopia hned na prvy raz alebo ze su schopne odolat prirodzenemu pokuseniu si nieco zakazane vyskusat (mame ich za toto trestat bitkou?).
To, co si pisala (citovala?), ze Je ale důležité, aby to rodič nedělal ve zlosti, ale s rozmyslem mi pride strasne zakerne. Ak uz mam raz cas si to vsetko premysliet, urcite si mozem premysliet aj to, ako dietatu dat najavo, ze nekonalo spravne, ale bez bitky.
Aha, a este nesuhlasim s tym, ze placanie sa ma robit vtedy pokud dítě ubližuje, je agresivní - ako mu mozem takto vysvetlit, ze nema ublizovat druhym, ked ja sama mu ublizujem? Ako nema byt agresivne, ked ja voci nemu agresivna som? Skratka pre mna toto nie je (dufam, ze som sa ta tym nedotkla, pisem len svoj nazor, hej?)
Ja som uz milionkrat povedala (a ktovie kolko este poviem), ze sporak je no-no, ze brat maminke okuliare je no-no, ze tahat za vlasy je no-no, ze „triedit“ odpad je no-no, … Aj tak to stale robi. Vzdy mu poviem, ze take veci sa nerobia a dam ho prec, zaujmem niecim inym. Jasne, ze ked ho odnesiem od sporaka k autu, tak sa akoze hra s autom a ked ma pocit, ze som mu to zhltla, tak prasi nazad k sporaku. Nevadi, opat poviem no-no a odnesiem. Aj keby som to mala robit tisickrat za den. Nechcem capnut, povedala som si, ze tato moznost pre mna neexistuje. (ked nemam na odnasanie nervy, sporak zatarasim - vzdy lepsia moznost nez capnut, podla mna) Raz to pochopi, ze to nema robit. Dovtedy budem odnasat, hovorit no-no a vysvetlovat ;o)
Ked som bola mala a mama mi raz nacapala, povedala som jej, ze ja svoje deti bit nebudem. Ona na to vtedy „no ved uvidis“. A teraz, ked som jej davala citat tento clanok [www.babetko.sk], ktory ma nadchol a stotoznila som sa s nim, tak povedala, ze aj ona dnes by postupovala v nasej vychove tak isto - bez bitky. To ma len utvrdilo v mojom presvedceni, ze capat nebudem. Len mi, Boze, daj silu, aby som sa nikdy nedala uniest svojou prisernou cholerou!!!
Samozrejme, ze nie som dokonala, obcas na Danka nakricim, ale strasne sa za to hanbim a placem za to muzovi na pleci. ;o((( Mala by som este viac predychavat, pretoze aj to, ze kricim, je ako nacapanie - za moju chybu trestam Danka ;o(
Inak samozrejme, aby nedoslo k nedorozumeniu, nikoho neodsudzujem za sposob vychovy, aky si zvoli. Vsetky mame svoje deti rady a chceme im to najlepsie a to je podstatne. Snazim sa konat pre ich dobro takym sposobom, akym vieme o akom si myslime, ze je najlepsi. A nie sme stroje, mame len jedny nervy. Ja som si vybrala sposob vychovy bez bitky. Dufam, ze sa mi moje predsavzatie podari dodrzat. Musi!
Aha, a ak toto niekoho zaujalo, tu je este jeden clanok - Cas na premyslanie [www.babetko.sk]. Urcite sa ich najde viac, ale mna zaujal ten prvy a zatial mi to staci. Ked budem mat pocit, ze si neviem rady a musim capnut, zacnem hladat dalsie.

Cibulka - chuda Simonek, ale ho to zobralo. Skusala si ho kojit? Nam kojenie uzasne pomaha a to nielen pri pajedeni. Napriklad dneska sme sa nahanali, Danino sa rozbujdosil, az capol na pusu. Samozrejme, v momente velky rev. Klasicky nukam prso a vidim v puse krv. Preboha - vybil si zuby!!! Hned som isla vyplachnut pusku a skusat, co sa stalo so zubami (ma ich 4). Potom som zbadala, ze si „iba“ rozbil pusu zvnutra. Znova som prilozila, pricucol sa, poriadne sa napil. Potom sa odcucol, kukne na mna, v ockach iskricky, zlezie z gauca a vyzyva ma, aby som sa isla nahanat!!! ;o) Myslela som, ze ma z neho porazi ;o)
Inak Danko velke zachvaty hnevu nema, iba (haha, ze iba!) hulaka a niekedy sa od hnevu az trasie! Chuda male, je mi ho luto, ako si este nevie s tymi pocitmi dat rady.

Rozpravanie - ako tu tak citam, tak vase deticky sa rozhovorili. Ano, pisem vase, pretoze Daniel nerozprava. Vie ne-ne (neni a no-no), vie ajajaj (to je jeho oblubena pesnicka), huci ako auto, hadze loptu a vravi bbbb(bum!), vie mmmm (muuu ako kravka) a vie heee (tak robi konik „iiii-hahaaa“). No ziaden velky repertoar oproti ostatnym, ze? Potom pouziva splet kadejakych zvukov a skrekov ako opica ;o) Mam si robit starosti?
Inak je :-) - dneska som mu urobila vecer kasu z horucej vody, tak som nabrala na lyzicku a fukala, okamzite po mne opakoval a fukal aj on. Strasne vela veci rozumie, aj ked to spomenieme len medzi recou. Vie ukazovat aky bude veliky a je pritom neskutocne sladky ;o) Vie aj kopec inych veci, ale je to tvrda hlava, robi to len ked uzna za vhodne on sam (ja sam, ja sam), takze niekedy sa stane napriklad to, ze mu jak blazon pri kazdom konovi robi „iiiiihahaaaa“ a zda sa mi, ze dieta to ignoruje a potom o par dni idem s nim na bicykli do mesta, Danko zrazu zacne „heeee, heeee, heeee“ a ja sa cudujem, co to je. Potom pozriem kam ukazuje maly prstek a vidim stado koni, ako sa pasie na pasienku. V momente mu pusujem tu jeho malu hlavu ;o)))
Chodenie - aj tu sa asi prepadavame na koniec pelotonu, pretoze Danino je majster v kolenkovani. Uz je ho problem niekedy dohonit (ked ma napoly rozopnutu pokakanu plienku, tymto zdravime Radecka od Gabiky ;o) Naco by sa on pustal do tak riskantneho podniku ako je chodenie, napokon ved je to aj pomale!!! ;o) Takze chodi popri nabytku, ale za rucku ani za nic (ja sam, ja sam) a chodi rukami oprety o vysavac (opat zdravime Radecka! ;o) Aj vstavanie v priestore ho preslo.
Toto ma ale netrapi, ved kazdy sa napokon nauci chodit. Citala som a pride mi to logicke, ze dospeli nemaju deti cvicit v chodeni. Sice taketo cvicene deti zacnu chodit skor ako ostatne, ale v ostatnych veciach zaostavaju, pretoze si tie ostatne veci neprecvicuju (nehraju sa), kedze musia cvicit chodzu. Takze sa nahaname po obyvke kolenacky (postarka musi mat niekedy zabavu, ked nas cez okno vidi - nemame zaclony).
Inak nove u nas nic. Boli (su?) vypredaje, takze ma zobral muz vyvencit do obchodov, a tak mam napriklad kraaasnu suknu, ale kedze je zima, iba visi v skrini (ked je zas teplo, tak nemam k nej topanky - stekle si obujem az vtedy, co si muz kupit stekle pre seba tiez ;o) A podobne srandy zazivam.

Este blahozelam vsetkym oslavencom k 1.narodeninam!!! Nech ste vsetci zdravi, spokojni, usmiati a (toto mam od mojej krstnej mamy) nech zubky nehnevaju a nozky posluchaju! ;o)

Paaaa!
schamka a Danko (takmer 13 mesiacov)

ps: pisala som na zaciatku, ze to bude kratsie? ;o)

 
Evucha
Kecalka 288 příspěvků 18.08.05 11:21

Ahoj holky,

vsechny moc zdravime… Jsem docela rada, ze si tady muzu precitst, co vsechno ty vase ratolesti provadi a uklidnit se, ze i to moje je naprosto v norme. Matylda se zacal totiz nejak vic vztekat - holt uz si prosazuje svou… Taky se vic mazli, no proste uplne normalni vyvoj :-) Koji se furt a s jidlem je to tak stridave oblacno, no, nebudu to tady ted resit.

Mam ale jinou otazku - jak cistite detem zuby, kde a kdy? Ja vubec nemuzu najit zadnou vhodnou chvili, kdy to udelat a jak to provest, aby nebylo uplne vsechno od pasty. Tak mi prosim napiste, jak to provadite vy, jo? Diky moc…

Vzkaz pro Milenu - ztratila jsem mobila, vystavili mi novou kartu se stejnym cislem, ale nemam tam telefonni seznam, tak mi prosim posli sms, at mam na tebe cislo. Dikes…

Rozeta - diky za tu radu na vitamin B na podporu chuti k jidlu, vyzkousim, pokud sezenu nejaky pro deti.

My jsme dokoncili s pomoci moji mamy upravy v mem byte, no mame to tady ted moc krasne!!! Ted jedem zas do Trutnova za Matyldovym tatou a mrknout se na festival - maj tam byt docela dobre kapelky, uz se mooooc tesim. Loni tam byl Matyas za nejmladsiho ucastnika a letos uz tam bude behat jako splaseny - to je rychlost!

Toz tak, mejte se vsechny (maminky i deticky) krasne!!!

Evucha&Matylda

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 18.08.05 13:25

Ahojte,
mezi pecenim jsem si odskocila k pocitaci :-) Sekanou zuz mam, jeste zbyva chleba a kolac, abychom zitra neumreli hladem (coz me teda asi nehrozi, vcera mi jedna kamoska po pohledu na muj pupek rikala, ze si myslela, ze jsem tehotna…:-( No nejsem…

Hlasime 4 nove zuby! Hura, konecne uz nejsme jen dvouzubka. Teda 2 uz jsou videt vic a dva jen tak docela malicko, ale to se proste uz pocita.

Porad jeste nemame autosedacku, ale uz se to blizi, jenze ja jsem mela uz najisto vybranou maxi cosi a ted zase vaham, no jsem hrozna.

Taky jsem vzpominala na Dajku, mam totiz pocit, ze me postihlo to stejne, kvuli cemu sla na operaci :-( Zatim se mi k dr. moc nechce, snad se to zlepsi.

A co ostatni nepisalky IRINA, KRISTY, SCHAMKA atd… ozvete se aspon, co s vama je.

Mejte se krasne
Kacica + Betynka zubatka

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.08.05 13:47

Kacica, vsak ja som si vcera v noci (!) dala pracu s megakomentarom ;o) Len su prispevky nejake poprehadzovane, takze si to musis pohladat - ale zase to neni neviemco, neboj.
A gratulujeme k zubom. Akurat som Konkinke spisala, ze do roka sme mali 2 zuby a teraz ich mame 5! Co tyzden to novy zub??? ;o)
Paaa!
schamka

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.08.05 13:51

Evucha, ja mam taku tu kefku na prst. Cistim vecer po [prebaleni a prezleceni do pyzamka, mame to ako ritual. Dam trosku Elmexu a drhnem a pritom robim „zzzzz-zzzz“. Danko sa nam tom smeje, takze to ide lahsie. Nejak extra od pasty neni, ked hej, utriem to latkovou plienkou a je. Potom ide vitamin D, ulozime do postele, nakojime, suchame chrbatik a zaspime (no, neni to taketo idylicke… obcas musime dieta zo stoja ukladat a podobne ;o)
Neni to nic special, ale snad som ti poradila.
Pa!
schamka

 
konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 18.08.05 13:54

Ahojte,

cely cas sa chodim pozerat ci je nieco nove a az teraz od schamky som citala, ze komentar je vyssie a ze je to nejake poprehadzovane a ma pravdu.

Tu v TAtrach je hrozne pocasie, velmi silny vietor a prsi, nezostava nic ine len byt zavreti doma medzi 4 stenami.

Co hovorite na dennicke od Diny o FY? Mna to pochytilo, tak sa pustam do studia.

Pekny den

Miska, Kiko a Robko

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 18.08.05 14:07

Ahoj.
Teda vyznat se v tech komentarich je sila. ALe snad jsem precetla vse :-).

Cibulko - Moc se me tvuj komentar ohledne Simonka a vztekani „dotkl“, musela jsem pak na to myslet cely vecer. Bylo mi z toho hodne smutno. Sama nevim co bych delala a sama se bojim reakci lidi, kdyz budu chtit nechat Anicku treba vyvztekat. Takze preji jen pevne nervy a at je lip.

Reo - u kousani dost dobre nejde si toho nevsimat, nebot Anie kousa tak moooc bolestive, ze to proste nejde vydrzet a rvu bolesti AUUU. Takze ani nechci rvat na Anie, ale „jakoby“ na ni rvu. No snad bude lip. U nas moc nepomaha zaujmout hrackama a pod., nebo mozna mam malou fantazii a Anie chce asi stale vic… a hlavne vi co chce :-)

Schamko - mas muj obdiv. Ja jsem taky chtela neplacat pres ruce a uz to delam. Nebot ja nemam nervy na to, odnaset Anie od trouby tisickrat, spis je problem v tom, ze chce byt tam kde ja a i kdyz ji na chvili zujmu necim jinym, tak zase prijde za mnou do kuchyne. Taky porad krouti knoflikem u mycky a to ji nechci dovolit z principu, aby vedela, ze konofliky nejsou na hrani (aby pak jednou omylem nezapla treba troubu ci sporak) a to kdybych mela zabarikadovat dalsi cast kuchyne, tak bych tam uz vubec nic neudelala. Anie navic umi vse posouvat (i tezke zidle jdou na plovouci podlaze dost snadno) a tak mam pocit, ze nemam sanci. Treba parkrat odnesu za vyranzeho Ne, ale pak uz placam pres ruce a vic a vic zesiluji hlas. Nejsem sama se sebou spokojena, ale nevim, jak jinak to resit… mozna jsem na to prilis unavena a vycerpana…

Evucho - my cistime po koupani pred poslednim kojenim na noc. Takze po obleceni do pyzamka. Pasty davame tak malo, ze ANie nema sanci se o ni uspinit, Navic ji nedavam pokazde…

Jinak my mame zubu 5, 6 je na ceste :-). A Anie je tak uzasne chytra, ze jak chodi s hudebnim choditkem od Fisher Price, tak kdyz s nim dojde nekam na konec pokoje, tak ho obejde a tlaci ho zase na druhou stranu z druhe strany (snad rozumite). A tak to dela i se zidli a pod. je krasne sledovat, jak uz tomu rozumi, na zacatku se vzdy jen vztekala, ze uz to dal nejde :-)

NO nic, zatim pa

Hromix a Anie

 
kordulka
Stálice 54 příspěvků 18.08.05 21:25

Ahoj holky - brňandy!

Prosím o radu a omlouvám se, že s tím prudím, ale potřebovala bych to rychle :-/ . Mohly byste mi poradit, kde se dá v Brně s dítětem (myšleno s malým dítětem, jako jsou ti naši špunti) strávit celý den? Nějaký dětský koutek, nákupní centrum, či něco úplně jiného… Měla bych s manželem jet do Brna na víkend, ale on s námi celou sobotu nebude, tak mám dilema - bloudit někde po Brně či zůstat doma, ale nevidět skoro celý víkend manžela? :-/

Díky moc a všechny vás zdravím!

Lenka a Tomík (za 9 dni 1 rok)

 
Anonymní  18.08.05 21:30

Docela fajn je to v Ikea nebo v Babycafé http://www.babycafe.cz/

 
tynda
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 18.08.05 22:16

Ahoj,
jestli chceš nakoupit, dobrá je Olympie.Je tam Hypernova, spousta obchodů a hlavně - 2 přebalovací místnosti, dětský koutek pro větší děti, dětský koutek pro malé děti (nahoře u kina),restaurace atd.Jo a taky bezva výtahy)))ty mají u nás úspěch.Pokud chceš do Ikea, je tam docela dost lidí o víkendu.Vedle je Tesco a taky pasáž s obchody, ale dětský koutek nic moc a dodnes nevím o přebalovací místnosti-a to tam jezdím docela dost.
No a při hezkém počasí -ZOO -máme ji rádi

  • na přehradu, výlet parníkem.Ale na koupání ne, jsou tam sinice.Hezký víkend!
 
Anonymní  19.08.05 07:13

Ahoj Kordulko!!!

Jestli chceš, mohly bysme se v tu sobotu sejít, jestli přijedeš. Do babycafé jdu dnes a tak se podívám, jestli nemají na výkend nějakou akci, to by měli zavřeno, ale jinak otevřeno od 14. Hypernovu moc neznám, nemám totiž supermarkety moc v lásce. Ale s vámi bych to klidně absolvovala. Nějaký výlet je taky možnost. Takže kdyby jsi chtěla riskovat pobyt se Šimonkem na veřejnosti, tak se ozvi (neboj, já myslím a doufám, že už si to tento týden vybral). Můžu ti poslat SZ s číslem na mně.

CIBULKA

 
kordulka
Stálice 54 příspěvků 19.08.05 12:27

Ahoj!

Díky moc za tipy! Tomík ten výlet trošku zkomplikoval kašlem :-( Má takový odkašlávací kašel, ale žádné jiné problémy nemá - teda alespoň zatím. V lékárně mi místo Mucoslovanu (který mi doporučila naše dětská doktorka) doporučili spíš homeopaticko-bylinný přípravek Stodal, tak to budeme aplikovat. Ještě s manželem probereme, jestli má cenu Tomíka někam brát. No pokud ale pojedeme a Ty, Cibulko, nebudeš mít obavu se s námi sejít, rádi vás se Šimonkem poznáme…
Každopádně bych se ještě zítra ozvala telefonicky.

Ještě jednou všem díky a papa

Lenka s Tomíkem

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 19.08.05 13:47

ahoj holky,
konecne aspon par radku.porad nejaka nestihacka,ale ted kdyz jsem se kolikrat snazila na emimino,zlobil me internet.dostat jsem se dostala,pak se mi to sekalo,nekdy jsem neco napsala,zas to vypadlo..uz me to fakt stvalo,musela jsem udelat bubu na meho kamose,aby to uz konecne dali do kupy,snad se polepsi…

co u nas noveho?uz jsme byli na rocni prohlidce,jsem pysna maminka,vykrmila jsem si prcka na 8,5kg a 76cm(o dva centaky se scvrkl:)) ale to bude tim,ze byl merenej ve stoje a furt poskakoval jak jojo,kdezto minule v leze mel jeste 78cm:) a s vahou jsme taky pohli(no bodejd,kdybyste videly,kolik toho ji..)
O vztekani bych taky mohla psat story,Sebastianek je vzteklinka docela dobra:) ovsem tchyne si mysli,ze kecam,na navsteve byva vetsinou jako milius:) /a kdyby nebyl,babicka by mu hned zajistila co chce,prece by neplakal…-to uz je ale jina/
Ty ditka v roku jsou uz pekni rostacci,co?a vymysli porad vetsi a vetsi blbinky,ja ted mela oprat tatkovy hodinky co dostal za promoce(takze docela nakladne:) Naplnila jsem pracku,sla jsem si nalit prasek,uz bych pracku zavrela,ale prcek vyhodil nejake tricko,tak to tam cpu znovu a heleme se..hodinky…:) nebo naschval vyskakovani z jidelni zidlicky(sice je prikurtovany,ale skakat se da i s tim(nemam petibodove:(a dalsi a dalsi lumparnicky.
O kousani vim taky sve:( bohuzel,taky kouse moc.to se mi tedy vubec nelibi,nechci kousave ditko.
Zuby se snazim cistit az po poslednim mliku,tedy pred nedavnem po poslednim kojeni vecer,ale ted uz prcka prsa absolutne netankuji,odstavil se a jedem na Sunaru,takze po poslednim sunaru.Hezky si vypije ten hrnek mleka,sedne si,dam mu kartacek,pak ho vezmu ja,posmrdlam,snazim se mu dat zapit vody(vetsinou ne)a jde spat.kartacky mame tri!jeden gumovy,jeden stetinkovy a jeden na prst.bohuzel kdyz jsem koupila na prst,zacal do neho desne hryzat,vztekat se ze kousat nemuze,a cisteni zacal bojkotovat.takze ten jsem schovala,vecer mame stetinkovy,rano gumovy(zadny efekt,jen proto,aby mel nejakou zmenu,protoze ho to jinak nebavi)
Ted posledni dva dny jsme zacali s odnaucovani cumlika,jen tak zlechka.Vcera jsme byli totiz na vylete a ja nevzala cumel a usnul v aute i bez neho,sice za den spal dvacet minut,ale kdyz to tedy slo,zkusila jsem to i vecer,slo to,i ted po obede,to uz trochu knoural,ale usnul.pak mu ho do postylky dam,on se jeste v noci sem tam vzbudi do polospanku a nahmata-to odbourame posleze,az bude usinani automatika(po­citam,ze kdyz to pude dobre,za tyden ho zkusim zrusit i v noci,kdyz ne,trosku to potrva)

A jeste vam pisnu jak jsem se mela poslednich par dnu „vyborne“ja.Docela mi poblbly hormony v tele a ja byla jak chcipla vila..plouzila jsem se bez zivota,vsechno me desne vycerpavalo(no bodejd jaksi sve zenske dny jsem mela vlastne porad..nejprve na deset dnu a za deset dnu na ctrnact dnu,za tyden na tri tydny po trech dnech porad…)hruza,pro me-dosti chudokrevneho cloveka to bylo fakt unavne.postarala jsem se o maleho,ale pak uz nic.tupe zirani,moc se mi chtelo spat,ale spat jsem nemohla vubec…des bes.ale jako vzdy,za doktory se mi moc nechtelo,ja si vyvodila,ze to bude s postupneho snizovani kojeni a nasledneho odstavovani..no,ale asi to bylo z HA,konkretne cerazete,ci jak se to pise,takze asi tak.takze ted uz nekojim,tyden beru novou HA,jsem uz cila,nabita energii:) /jak to jen na materske jde:) a proste citim se lip,musim to zatukat tuk tuk tuk.

Tak to jsem se vam vypovidala,nezlobte se ,ze nereaguju,musela bych se trosku vice zorientovat,ale to snad ted uz pujde(pokud mi bude fungovat ten zpropadeny net!!!)

tak papa,
Any a Sebastianek 1rok a kousek

 
Berenika
Kecalka 130 příspěvků 20.08.05 09:16

Ahoj všem,

tak už je ze mě taky paní. Poslední dobou to bylo šílený (ťenhle týden jsem spala tak 3-4 hoďky denně), takže jsem ani nepsala a nestíhala ani číst. Včera jsme měli svatbu, takže teď už bude snad klídek a zase budu mít víc času. Teď jsem jedním okem zahlídla co psala Marťoch, takže to taky nemá lehký. Doufám, že jim to dneska vyjde. Naše svatba byla super, všichni se skvěle bavili a i to počasí bylo jak na objednávku. Až budu mít fotečky, tak nějakou přihraju. Jinak taky včera měl Luky svoje první narozeniny, tak dneska budeme mít velkou oslavu na zahradě.

Teď končím, protože budeme muset zajet do restaurace pro zbylé cukroví a jídlo. Zítra snad bude víc času, tak napíšu víc.

Mějte se všichni krásně a všem oslavencům posíláme veeelkou pusu.

Berenika a Luky včera 1 rok!!!

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 21.08.05 20:44

Ahojky!

Tak mame za sebou velmi vzrusujici vikend! Teda, vzruso to bylo hlavne pro me, nebot jsem pro ANie vyhlidla uzasnou trikolku a EX se uvolil a ze ji koupi pro ANie k narozeninam! Ale bylo to mimo Prahu, pobliz nasi chalupy a tak jsem to nakonec kupovala ja a skoro jsem nemohla dospat a moc jsem si prala, aby tu trikolku jeste meli. A juchuuuu, mame ji!!!! Jsem z ni fakt hotova, vsichni se za nama ohlizeji (doufam, ze kvuli te trikolce a ne mym tlustym stehnum! ) :-) a ja jsem rada hlavne kvuli ANie. Aspon ze ma Anie „neco extra“, kdyz uz nema normalni veci, jako tatu… jestli mi rozumite… proste bych ji to rada vynahradila jinak… i kdyz to asi nepujde.
No ale ta trikolka je fakt super! Dala jsem fotku do galerky. Vzadu jsou i riditka, takze ji Anie muze tlacit jako choditko, daji se pak odendat vsechny veci (kosiky, specialni sedacka pro male deti) a je z toho obycejna trikolka. Jeee, snad se nezlobite, ze se tu tak rozplyvam. ALe snad to znate, tu radost z dobreho KAUFU :-) Hi hi
Tak uz radeji koncim.

Mejte se zatim krasne

Hromix a ANie, za 13 dni rok!!!!!

 
Anonymní  21.08.05 21:45

Ahojky maminky a batolata!
Tak se hlásíme se Zuzankou. Už delší dobu se chystám napsat a furt nic…
Dnes ovšem musím, protože mi drahoušek potvrdil termín našeho VÝJEZDNÍHO ZASEDÁNÍ Č. 2 ve Svratce na Vysočině. Takže je to 18.-25.9.2005 a kapacita je cca 8-9 maminek, takže se mi prosím hlaste!!! Už si mic nepamatuju kdo z mimobrněnských maminek chtěl jet (myslím,že Karolina, Zuzana, snad Zagy). Cena je tuším 280 za den (i s dítětem). Jinak dotazy budu zodpovídat postupně, nevím co mám nějak napsat:o) No prostě předběžně bych měla jet já (to je překvapení:o)), Kačica+Betynka, Petra+Daneček, Cibulka+Šimonek, snad Evucha s Matyldou a VlaĎka s Martínkem a další se hlaste!!!!!
Jinak jsme zdraví, oslavili jsme krásně a naněkolikrát Zuzančiny narozky, nicméně některé dárky jsou stále nerozbaleny (odrážedlo jasně zvítězilo!).
Jinak ještě pro přesnost: roční prohlídka: 77cm,10,48 kg!
Snad někdy napíšu víc.
Pa kocourci
Milena a Zuzanka (1r,16d)

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 21.08.05 22:12

Ahoj holky,

deníček o vztekání je i pro nás velmi aktuální.Marťa se taky pěkně vzteká,kouše (neboj HROMIX nejseš v tom sama ),a dokonce mě mlátí.Kouká mi přímo do očí a ručičkou mě mlátí přes ruce.Snažím se to neregistrovat,ale udržet se a nesmát se tomu ,to dá zabrat.No někdy se taky ze vzteku kouše do svý ručičky anebo dělá hodně rychle a vztekle indiána.Po kom asi bude ?
S jídlem to taky není nic moc.Taky chce jíst sám a já,která nesnáší zapatlaný děti,mám každé ráno dítě opatlané i ve vlasech,protože jediný co sní k snídani je Lučina.Samozřejmě sám a rukama.No hrůza.Už jsem asi na to stará a občas ze svých zá:,–( výchovy něco slevím.Jo SCHAMKO - taky jsem si říkala,že svý děti nikdy být nebudu,ale ono to prostě někdy jinak nejde.Teď samozřejmě nemyslím Marťu,ten je ještě malý a stejně by měl z nějakýho plácnutí jen legraci.Poslední dobou se směje vždycky,když se smějeme něčemu my.Třeba s holkama o něčem mluvíme a pak se smějeme a on se taky přidá a směje se děsně nahlas a pak chodí a směje se na každýho zvlášť a očekává,že se budeme taky smát.Nebo jsem si všimla,že i když si hraje,tak nás poslouchá.Stačí třeba jen mezi řečí říct,že tam byla rybička o on hned klape pusou.Nejlepší je říct,že na koníčkovi jeli indiáni a on neví,jestli dřív dělat koníčka nebo indiána.Je to sranda.A taky si sám odnese do koše počůranou plínku.Řeknu mu „pojď ,vyhodíme plínku“,on ji vezme a jdeme na záchod a tam ji dá do koše a pak chce jít do koupelny umýt ruce.Jo a taky už přejde sám z kuchyně přes chodbu do obýváku,ale musí mít něco v rukách.Takže mi tu pořád s něčím pochoduje a já ho nestačím hlídat.

Tak tolik zatím od nás,mějte se .

VLAĎKA a MARTÍNEK 11 a půl měsíce

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 21.08.05 23:29

Ahoj mamky,

dlouho jsem se neozvala, ale komentářů stejně moc nepřibylo :o).

Mezitím se už Eliška úplně rozchodila a je úplnej chodič. Po čtyřech leze jen když se zapomene. Skoro denně ale taky bourá a je děs, kam až dosáhne.
Je stále stejně tvrdohlavá a jen cítí, že něco moc chceme, dělá opak. Hodně ale zabírá chválení za vše, co udělá správně.

Ani nevím, jestli jsem to posledně psala, ale máme první stoličku. Je to náš sedmý zub. Kupodivu - stále nemáme spodní dvojky.

Tak jako všechny děti v našem věku, jsme mazlivky. Taky umíme pár nových zvířátek. Které vlastně zvládáme? Jsou to: kočka („ko“ nebo „č-č“, pes („péek“ nebo „ha-ha“, slepice (ptáci obecně - „pipi“), myš („ííí“), prase (takový nepopsatelný hrdelní chrčivý zvuk :), ryba (klapání nebo mlaskání pusinkou), medvěd („brm-brm“). Dnes jsme poprvé zkoušeli housenku. Ukázala jsem jí ukazováčkem, jak dělá housenka a Eliška to zkoušela napodobit. Jen jí to nešlo, tak krčila všechny prsty najednou.
No a nejčastěji stále říkáme: „Totje?“

Taky poprvé řekla cíleně „máma“ a já u toho ani nebyla. Vařila jsem v kuchyni, Kuba byl s Eliškou v obýváku. Eliška si prý najednou stoupla ke dveřím a prohlásila „máma“. Tak jí otevřel dveře a ona si to zamířila ke mně! (Ale když po ní chci, aby řekla máma, tak to ani náhodou.)

Když dělá něco, co nesmí, často se u toho rovnou obviní neustálým „ne-ne-ne“. To je docela sranda. Když jí kárám, udělá na mě „ty-ty-ty“.

S jídlem to jde tu líp, tu hůř. V poslední době zase docela stávkuje. Sní tak půlku toho, co dostane a pak už jedině chleba nebo křupky. Od září odstavím jedno kojení (dopolední), tak jí pomalu začne „vojna“.

Naopak u přebalování je úžasně hodná a hodně mi pomáhá. Umí si sundat tričko, když už má svlečené rukávy a když sundaváme kalhoty, vždycky zvedne nejdřív jednu a potom druhou nohu :).

Komentíky:

HROMIX - Je prima, jak se vám to povedlo s tím nočním kojením. Já jsem se rozhodla jedno noční zatím zachovat, tak kojím mezi druhou a čtvrou a pak až v půl osmé, když vstáváme. Asi za tři měsíce, ale půjdu taky do odnaučování, tak snad nám to půjde také tak hladce.

Rea - My stále ještě Déčko bereme. Do kdy si ani já ani Kuba nepamatujeme :(. Snad nás doktorka včas zastaví :).

Cibulka - Je mi moc líto, co jste si prožili. Šimonek toho musel mít asi opravdu dost. Myslím, že jsi ani jinak jednat nemohla. Co se týká metody pevného obětí, při prvním provedení trvá obvykle i dvě hodiny než se dostaví výsledek (uklidnění dítěte), tak na to asi v restauraci není prostor :). Ze své zkušenosti taky musím říct, že pokud možno je na to dobrý klid (já vypla TV apod.). Více v novém deníčku.

Schamka - V podstatě s tebou souhlasím. Jen chci zopakovat, že jsem neměla na mysli žádné „nařezání“ ale plácnutí. Myslím, že když se správně používá, má v podstatě stejný, jen důraznější efekt jako ty-ty-ty.
Mě rodiče nikdy nebili, až na dvě vyjímky. Dvakrát v životě jsem dostala pár facek. Poprvé asi v šesti letech, kdy jsem s rodiči hrála karty a v hněvu jsem mamce, která nade mnou vyhrála, řekla, že je blbá. Hned přilítla facka (ne od mamky, ale od táty). Po druhé to bylo za lhaní, které se u nás v rodině zá:,–(ně netolerovalo. Musím říct, že to byl silný zážitek, který ve mně ale nevyvolal agresivní sklony nebo pocit „nemilovanosti“. Rodiče se totiž ode mně po „aktu“ citově neodtáhly. Mluvili se mnou a vysvětlili mi, že moje jednání bylo dost mimo. A to je myslím podstatné. Facka pro mě byla mimořádným trestem za mimořádný přestupek. Než fyzická bolest, zapůsobilo na mě v tu chvíli spíš zahanbení spojené s leknutím (pro znalce Járy Cimrmana „názorná a úleková fixace“ :).
A samozřejmě snad nemusím dodávat, že u batolat fyzické tresty nepřipadají v úvahu.

Berenika a Marťoch - Hodně lásky a štěstí do manželství!

Milena - Na Svratku jsem opravdu moc chtěla jet, ale vypadá to, že mi to nevyjde. (Hlavně finančně..). Tak se nezlobte.

Vlaďka - Moc mě pobavilo, jak jsi líčila Martínkovo chechtání a pochodování po bytě. Musí to být roztomilý. :o)

Tak to je od nás zatím vše. Nový deníček už jsem poslala, tak se brzy objeví.

Jo, a taky mám podezření, že jsem těhotná :o). Ale týdení zpozdění je vzhledem ke kojení asi normální, že???

Karolinka a Eliška (12m + 19d)

Vložit nový komentář