LETNÍ MIMINKA č. 49 - Úvod do vztekání II.
Milé dámy, Týden uplynul a je tu pokračování mého vztekavého deníčku. To, co se dočtete, se týká hlavně dětí o pár měsíců až let starších, než jsou ty naše, ale stejně si myslím, že je pro nás dobré je vědět. A dnes začnu velmi dobrou zprávou. Doufám, že vás povzbudí stejně jako mě: VZTEKÁNÍ JE NUTNÉ!
Jak už jsem se zmínila minule, dětský vztek je vlastně vymezováním vlastního „já“. Dítě se střetává s okolnostmi, které jsou v protikladu s jeho vůlí a nedokáže se s návalem emocí vyrovnat. Dítě, které se vzteká tedy není extrémní, ale naprosto normální. Naopak platí, že dítě, které se nevzteká vůbec, se normálně nechová. Navíc se tyto děti často stávají oběťmi zneužívání a šikany (a to platí i v dospělosti).
Nemůžeme ale skončit u informace, že vztekání je nutné. Kdyby dítě zůstalo v této fázi vývoje, bylo by dítětem celý život. Nikdy by správně nezvládlo vyrovnat se s nepříznivými okolnostmi.
A teď něco o výbušných reakcích. Ne každé dítě reaguje na stres vyloženě vztekáním. Častými způsoby chování jsou také kladení odporu (vzpírání se požadavkům), kňourání, impulsivnost (útěk, nadávky apod.), agresivita (rozbíjení předmětů, napadání sourozenců nebo i rodičů), předvádění se. Aby bylo schopné převzít zodpovědnost za své chování a správně se vyrovnat s pocity nelibosti, nutně potřebuje nás.
Fajn, ale jak na to?
Pravidlo číslo 1 zní:
Projevte pochopení pro jeho frustraci.
Pravidlo číslo 2:
Zároveň mu vysvětlete, že takové chování nikam nevede.
(Pozn. zde musíme rozlišovat vztek a vztekání. Když má dítě záchvat, těžko na něj můžeme výchovně působit. Nejdřív je třeba ho uklidnit; např. metodou pevného objetí).
Příklad: Nařídíte svému synovi, aby vypnul TV a šel si napsat úkoly. Vyvolá to v něm vztek a začne na vás řvát, že to neudělá. Při tom dupe a poskakuje. Co máme podle psychologie kladení hranic udělat?
„Vím, že máš vztek, když musíš vypnout televizi a začít psát úkoly. Pracovat není taková zábava jako hrát si. Ale jestli na mě budeš kvůli televizi křičet, bude to znamenat týden bez ní a to asi nechceš. Myslíš, že bys mi mohl dát nějak jinak najevo, že to děláš nerad, a stejně udělat, co ti říkám?“
Po několikerém vyzkoušení této hranice (za předpokladu, že rodič nesleví a nepovolí televizi nebo nervy) dítě pochopí, jak se věci mají. Dítě si pak obvykle zvolí standardní: „Ach jo, zase ty úkoly“ a jde je napsat.
A ještě několik příkladů nastavování hranic v následujících oblastech:
Výbušnost - Když dítě reaguje impulsivně, např. boucháním dveřmi, potřebuje zjistit, že to lze dělat i jinak. Nechte ho dané jednání několikrát zopakovat, pokaždé to s ním proberte. Dítě, které zlostně bouchá dveřmi, potřebuje uvidět, že dokáže 20× či 30× zavřít dveře potichu, i když má zlost.
Pozorování - Pomozte dítěti uvidět konfliktní situaci i z jiných úhlů.
Perspektiva - Vaše dítě potřebuje, abyste do jeho vzteku vnesli své stanovisko. Pro něj totiž jeho pocity představují konečnou pravdu. Pomozte mu dívat se na jeho pocity jako na něco, co odezní a pochopit, že důležité jsou i pocity druhých. Řešení problémů - Neřešte za vaše dítě jeho problémy. Pomozte mu ale najít řešení.
Iniciativa - Pokud si vaše dítě na něco často ztěžuje a cítí se být obětí okolností, povzbuďte ho, aby samo přemýšlelo nad řešením.
A zlaté pravidlo - Nebojte se požádat o radu někoho jiného. Nikdo přeci neví všechno.
A na závěr (snad mi odpustíte, že je to tak dlouhé), přidávám pár informací o metodě pevného obětí z knihy Malý tyran od Jiřiny Prekopové.
Otec nebo matka vsedě nebo v leže uchopí dítě pevně do náruče, jako by bylo v šátku na nošení. Smí být zpátky „v hnízdě“, aby znovu prožilo ochrannou sílu a orientaci na rodiče (ne z trestu). Počáteční důrazný odpor dítěte je pochopitelný: musí se přizpůsobit laskavému objetí rodičů, prožívá odnětí své moci. Zkouší rodiče, zda je jejich převaha věrohodná, a využívá každé možnosti, aby vyjádřilo své negativní city. Také rodiče mají možnost vyjádřit své negativní city a zbavit se tak citové ambivalence. Situace by se dala srovnat se dvěma mraky, nabitými elektřinou, které plují vedle sebe. Teprve, když do sebe narazí, uvolní se napětí a vzduch se vyčistí. Toto obětí zahání strach a činí dítě přístupným. Prožití vzteku, nenávisti a strachu v souvislosti s držením přináší jistotu. Teprve pak je poprvé možné převzít zodpovědnost za záporné city. Rodiče spolu se svým dítětem prožívají jeho stav vyděšené uzavřenosti a utěšují dítě tím, že je houpou, líbají a hladí v těsném objetí, jako by bylo nemluvnětem. Povzbuzují dítě, aby vyšlo ze sebe: „Vykřič se, budu tě tak dlouho pevně držet, až ti bude lépe.“ Přestanou teprve tehdy, když je dítě spokojené a nepociťuje už přizpůsobení se něžnostem rodičů jako ohrožení, ale naopak je schopno je ještě dlouho prožívat. Dítě pozná, že je v bezpečí a že je milováno, aniž by muselo vládnout, dokonce se může nechat vést a může se nechat přemoci.
Po tomto namáhavém, nervy drásajícím mocenském boji není ani vítěz, ani poražený. Dítě smí být zase dítětem a svěřovat se. Rodiče jsou šťastní, že se opět mohou cítit jako rodiče.
První pevné obětí může podle osobnosti dítěte trvat obvykle dvě, někdy až čtyři hodiny. S přibývající zkušeností se zkracuje obrana dítěte ve prospěch radosti ze sblížení a přizpůsobení. Někdy stačí několik klíčových zkušeností, ale někdy musí být dítě po určitou dobu drženo téměř denně.
Tak a to je vše. Výchově a objímání zdar!
Vaše Karolinka
Přečtěte si také
„Vždyť kojí úplně špatně,“ zaslechla jsem tchyni. Pomohla až laktační poradkyně
- Anonymní
- 23.06.26
- 479
Největší tlak, který na novopečenou mámu přichází, je ten zvenku, z vašeho okolí. Dobře míněné rady, které ale občas šíleně bolí. A blbý je, že často se jedná o vaše nejbližší lidi. Jako v mém...
Vzala jsem si muže s dítětem. Teď mám doma pocit, že jsem tam navíc
- Anonymní
- 23.06.26
- 501
Vzala jsem si muže, který má dceru z předchozího vztahu, a od začátku jsem se snažila být trpělivá, laskavá a nebrat jí tátu. Jenže ona mě odmítá, provokuje, shazuje a dává mi najevo, že v jejich...
Devět týdnů bez školy, bez babiček a bez řidičáku. Jak to mám zvládnout?
- Anonymní
- 23.06.26
- 655
Mám dvě děti na prvním stupni, chodím do práce a letos jsem prázdniny zřejmě úplně podcenila. Bydlíme v malém městě v pohraničí, příměstských táborů je málo, babičky nemáme a já navíc nemám...
Tchyně vtrhla po mém císaři do porodnice. Musela ji vyhodit až sestřička!
- Anonymní
- 23.06.26
- 559
Porod je pro každou ženu jedním z nejintenzivnějších a nejnáročnějších zážitků v životě. Když navíc neprobíhá podle plánu a skončí akutní operací, žena potřebuje klid, bezpečí a čas na to, aby se...
Po prvním koncertu Ewy Farné jsem chtěla okamžitě zpátky. Tohle umí jen královna
- Vilma1897
- 23.06.26
- 162
V čem je její kouzlo? Třikrát vyprodala Eden a spousta lidí se vracela znovu. Včetně mě. Na první koncert jsem měla lístek na sobotu. A hned když skončil, bylo mi jasné, že v úterý chci být v Edenu...
„Je můj syn autista?“ zeptala se kamarádka. Ze strachu jsem jí zalhala do očí
- Anonymní
- 22.06.26
- 1892
Říká se, že upřímnost je základem každého pevného přátelství. Jenže co dělat v situaci, kdy vás nejlepší kamarádka postaví před otázku, jejíž pravdivá odpověď by jí mohla zlomit srdce? Minulý týden...
Dcera s ADHD potřebuje asistenta. Muž zuří: „Nedělej z ní blbečka s nálepkou!“
- Anonymní
- 22.06.26
- 1314
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě mělo hladkou a bezstarostnou cestu životem. Když se ale objeví první překážky, ukáže se, jak pevný je nejen vztah rodiče k dítěti, ale i partnerů mezi sebou. My...
Manžel mě nutí jezdit každý víkend k tchyni. Ta mě jen kritizuje, jsem zoufalá
- Anonymní
- 22.06.26
- 2631
Víkend by měl být pro pracující rodiče časem odpočinku, kdy konečně vypnou, užijí si klid s rodinou a naberou síly na další pracovní týden. Pro mě je ale páteční odpoledne začátkem pravidelné noční...
Dřu ve dvou pracích do půlnoci. Podle muže ale jen „courám po kroužcích“
- Anonymní
- 22.06.26
- 1271
Sedím u kuchyňského stolu, na monitoru notebooku svítí čas 0:24 a mně únavou pálí oči. Tohle je moje každodenní realita. Kolotoč, ze kterého nemůžu vystoupit, protože se ode mě očekává, že budu...
Máma mi vyčítá práci a děti ve školce. Sama mě tam jako malou zapomínala!
- Anonymní
- 22.06.26
- 871
Být dnes mámou je nesmírně vyčerpávající. Společnost na nás klade protichůdné nároky – máme budovat kariéru, vypadat skvěle, mít naklizenou domácnost, a přitom se dětem věnovat čtyřiadvacet hodin...