Moje Vánoce předevčírem a včera

Jaký si to uděláš, takový to máš. :) Deníček pro odlehčení těžkých témat. Možná trochu dlouhý, psala jsem ho několik let.

2013

Na Vánoce se těším jak malé dítě už od října. Vždyť naše princezna už bude mít letos přes dva, konečně si to náležitě užijem! Co čert nechtěl, v říjnu jsem se rozhlédla otevřenýma očima po zanedbaném bytě. Zalituji, že nenosím brýle.

Po létě stráveném na zahradě jako každoročně mazec. Co se dá dělat, v listopadu jsem se pustila do rozsáhlého vánočního úklidu, maje v diáři pečlivě rozepsány úkoly na každý týden tak, abych měla vycíděný byt do konce listopadu. V prosinci totiž každoročně podléhám jásavé vánoční náladě a propadám se slastně do tajů svých dvanáctero druhů léty pečlivě vyselektovaného cukroví.

Voní mi vlasy a celý byt. Peču nejen pro nás, ale i pro moje rodiče. Blíží se konec listopadu. Položky v diáři, zhusta již z počátku měsíce, zoufale křičí po odškrtnutí. Jak jen je možné, že mi to letos nějak ne a ne odsýpat?! Ptám se znechuceně sama sebe, když mě každý večer neodolatelně již v osm přitahuje naše pohovka, zvouce mě do říše snů. Muž nevinně podotkne něco o únavě a nestíhání. Z obvykle normální manželky se stává lítá saň. Muž na mě zírá a začíná si myslet své.

Listopad spěje ke konci a já s dramatickým skluzem vtrhnu do ložnice k úklidu, kde naprosto zděšeně objevuji plíseň ve skříních. Takže na ní si zbytek seznamu vyláme zuby, protože je nutno vydezinfikovat skříně. Přestěhovat nábytek, aby víc větral, vytřídit a vyprat veškeré naše oblečení, vydrhnout koberec a vše nastěhovat zpět. Nadávám jak špaček, znaveně konám a muž už nad mým únavovým syndromem jen kroutí nechápavě hlavou. Což mou osobu zcela nepochopitelně vytáčí doběla, neboť za normálních okolností jsem hodně akční člověk, invektiv manžela nedbající, neboť ho za ta léta znám jak své boty.
Obvykle totiž chápu, že své poznámky fakt nemyslí zle.

Ještě ten den dojde manželovi trpělivost, přestává si pouze myslet své a přijíždí s testem v ruce, skálopevně přesvědčen, že je třeba. Ne že by mě ta možnost vůbec nenapadla. Ale první dítě jsme pracně a složitě vyráběli rok. A minulý měsíc jsme měli jen jednu pěknou chvilku. Za chvíli nestíhám zírat na dálnici. Dva dny se mnou není řeč. Dva dny mi trvá, než se vyrovnám s faktem, že za čas mi ke krocení vzteklého batolete přibude beztak rozladěné novorozeně.

Radostně házím zbytek úklidu za hlavu, neb mám absenci úklidu čím omluvit a o to nadšeněji se vrhám na mnohem oblíbenější část příprav - na tvorbu adventní výzdoby, výzdobu bytu a pečení cukrovíčka. S nadšením, odhodláním a entuziazmem sobě vlastním se vrhám do pečení i se svojí sotva dvouletou dcerkou.

Začínáme perníčky, medovými, což mi asi sám ďábel nakukal. Nadšení v očkách mojí holčičky je veliké, převeliké, akorát na plechu furt nic a naše kuchyně začíná nebezpečně připomínat Armageddon. Lepivé těsto je důkladně přilepeno naprosto všude. Odlepím dítě za nesouhlasného jekotu od těsta, celé ho převléknu a beru do ruky kartáč na podlahu. V podobném duchu a za naprostého psychického i fyzického vyčerpání se mi povede těsně před svátky cukroví zdárně dodělat, abych si od rodičů vyslechla, že na co to dělám a že toho mají strašně moc. Samozřejmě vše stihnou sníst drahně před Silvestrem.

S dítětem za patami a na poslední chvíli nakupuji vánoční dárky pro mého muže. V obchodě s cédéčky na sebe málem strhne regál, ve sportu zas poshazuje čepice, v košilích se baví přehazováním cedulek s cenami a šmodrcháním kravat. Takže se později nedivím, když pod stromkem zjistím, že stejné CD dostal můj muž už loni a že košile za 750,– má na zádech rozjetý šev…

Je 23.12. V důsledku nedávno zjištěné dálnice je třeba zajet na úřad navýšit RP, napéct vánočky, udělat kytice na hroby a v noci nazdobit stromeček. Douklidit vše třikrát uklizené.

Na Štědrý den ráno mám pocit, že již neotevřu oči, chci jen spát. Nicméně musíme jet na hřbitovy, na návštěvu k osamělé tetě, kterou mám moc ráda. Pak domů, upéct lososa pro dítě, usmažit kapra pro nás a na 18. hodinu i pro rodiče. V tu dobu přijde i sestra s rodinou. Přijíždíme domů ve tři, jsem unavená, mírně rozladěná, mám skluz. Nasadím vrtuli.

V 16:30 sedíme u krásně nazdobené tabule a dojídáme. Dítě prudí a nejí. Štve mě to. Ozývá se zvonek. Zaraženě vstávám a jdu ke dveřím. Hrne se k nám můj nadšený táta. Za ním ustaraná máma, co má ve tváři napsáno promiň. Nasazuji úsměv a zvu je dál s tím, že ještě není hotový kapr. Mažu jej smažit. Táta se usazuje k televizi a rozkazuje pustit pohádku a vypnout koledy. Nesměle pípnu, že jsme ještě nedovečeřeli. Je rozladěn.

Rozbalujeme dárky. Když vybalím robotický vysavač, jdou na mě mrákoty. Bleskne mi hlavou vzpomínka na sestru a myčku, kterou jí přivezli zrovna v den, kdy se k nim naši po roce vydali nečekaně na návštěvu. Můj muž mi, v blahé nevědomosti, vyčte nedostatečné nadšení a přes můj ztuhlý úsměv začne všem doma ukazovat novou vymoženost. Litanie mého táty na téma lenosti dnešních žen a vzpomínky na praní na valše ho trochu zchladí. (Můj táta je nejlepší táta na světě, který jen má své mouchy. My děti, na rozdíl od zeťů a snachy, už je známe a umíme s nimi obvykle náležitě pracovat.)

Z Vánoc jsem poněkud rozladěná. Nějak jsem si to všechno představovala trochu jinak, i když to byly samozřejmě hezké Vánoce.

2015

Na Vánoce se těším jak malé dítě už od října. Máme dvě krásné dcerky, čtyři a rok a půl. Ještě na konci října jedeme na návštěvu k babičce našich dětí, aby můj harmonogram předvánočních prací nebyl narušen.

Na návštěvu, na kterou se mi z mnoha důvodů moc nechtělo. Teprve na jejím konci, když sedím v nemocničním pokoji s hlavou v dlaních. Nešťastně uvažuji nad tím, jestli to nebylo zlé tušení. Listopadový úklid je v troskách, téměř celý listopad strávím dílem hlídáním dětí, aby si mladší dcerka ještě víc neublížila, dílem na Urgentu na převazech, protože s dlahou dělala horší věci, než by zvládl sám Copperfield.

Konec listopadu a začátek prosince strávím podáváním léčiv proti suchému kašli. Vlhkému kašli. Důsledným měřením teplot co hodinu, protože já nerada srážím teplotu léky. Řeším zanícený prst v důsledku nevstřebání vstřebatelného stehu. Nicméně závěr je dokonalý – dcerčin prst je po všech peripetiích v rámci možností zhojený a nevykazuje poruchu hybnosti.

Bože, přísahám, že hned v lednu vyřeším křest dětí, jak jsem Ti slíbila… Šťastně, přešťastně házím i zbytek úklidu za hlavu. Nemám potřebu mít pro absenci úklidu omluvenku. O to nadšeněji se vrhám na mnohem oblíbenější část příprav - na tvorbu adventní výzdoby, výzdobu bytu a pečení cukrovíčka.

Cukrovíčko peču s čtyřleťačkou. Pouhých deset nejoblíbenějších evergreenů. Krásný zážitek. Spokojené šťastné dítě, koledy, cukroví místo na podlaze na plechu. Nedělám si iluze, že je Armageddon zažehnán. Jen je odložen, v nebývalé síle vypukne zas příští rok. Tou dobou už se mladší nenechá tak snadno odlákat. V podobném duchu, v naprostém klídku se mi povede cukroví zdárně dodělat, abych si od rodičů vyslechla, že na co to dělám a že toho mají strašně moc. Usměji se. Samozřejmě vše stihnou sníst drahně před Silvestrem.

K našemu naprostému úžasu je letos cukroví s předstihem sežráno i u nás. Kde jsou ty doby, kdy starší dcerka jedla sotva perníčky. Mladší takové období ani nemá. Co se jí povede ukradnout, ztrestá snězením též.

K tvorbě adventní výzdoby letos přizvu kamarádku, která mě o to prosila. Chtěla při vínku pomoci s adventními věnci. Pořádám tedy vánoční dílničku. Začátek od 20:00, kdy naše zlatíčka ulehnou k spánku. Tvoříme a tvoříme, víno větrá ve sklenicích. Levandulová výzdoba z našeho bytu je sklizená. Mám už i nazdobené dva mini stromky z chvojí. Svícen z pidi baněk, sušených pomerančů a skořice. Dva svícny z Ikea váz. Nazdobený celý byt.

Je půlnoc. Jsem vyřízená, kamarádka dodělává první věnec, druhý je v zeleném stavu. Sbírám zbytky energie a entuziazmu, utěšuji ji, že s rostoucí praxí v tvořivé činnosti jí to půjde čím dál lépe. Ještě povinné posezení u vína. Jsou dvě ráno, když se s notným zíváním má bezdětná kamarádka s partnerem odebírají k domovu s povzdechem, že budou muset ráno vstát v sedm do práce. Asi si pak budou muset po obědě zdřímnout. Polituju jejich těžký úděl a zavírám dveře. S mužem ještě asi hodinu uklízíme pozůstatky vánočního tvoření. Pak se porveme u dveří ložnice o to, kdo si lehne první. Naše mrně obvykle vstává v 5:40…

Poučena předchozími léty nakupuji vše s rozmyslem z domova. Přes internet. Kupodivu se žádný zádrhel nevyskytne.

Je 23.12. Vše je zařízeno. Nedbaje brblání mého táty o porušování tradic, stromek máme od včerejška. Už nikdy jinak. Zhmotnělé Vánoce učiní z protivně natěšené čtyřleťačky milého a vstřícného beránka, ochotného k jakékoli pomoci.

Na Štědrý den ráno si přispím. Nikam nejedu, na Boží Hod bude na návštěvy ten pravý čas. V 16:30 se chystáme ke stolu. Ozývá se zvonek. Jdou na mě mrákoty, začínám vidět rudě, přesto jdu ke dveřím. Zvoní můj bratr se synovcem. Hledají Ježíška. Smějeme se a já přeji šťastný lov. Večeře je príma, neboť mé děti kupodivu i jedí. Nikoli však s láskou připraveného lososa, ale kapra z mého talíře.

Po večeři jdeme k našim. Holky dostanou první dárky. Potěšíme babičku i dědu, který má po operaci nohu v gypsu. Setkáme se tam s mojí sestrou a její rodinou. Po návratu čeká na holčičky rozbalování hromady dárků. Nemám umytá umyvadla ani utřený prach v ložnici a je mi to upřímně jedno. Sledujeme dojatě s mužem, jak jsou šťastné, naštěstí obě zdravé a celé. A děkujeme Bohu za tento obrovský střep z vázy štěstí, který nám z nebe spadl do klína.

2016
Už od října se těším na Vánoce jako malé dítě. Na začátku listopadu zapaluji aromalampu s vonným voskem a beru do ruky diář. Za chvíli je diář plný.

Úkol č.1 – neplánovat úklid, nebo se zas něco podělá Úkol č.2 – nakoupit dárky do konce listopadu Úkol č. 3 – s maximální asertivitou, ale ze všech sil se snažit uhájit uspořádání z minulého roku - veškeré návštěvy až pětadvacátého a na Štědrý den my k našim Úkol č.4 – žádná vánoční dílnička u nás doma!

Jsem fakt zvědavá, jestli a kdo letos v podvečer zazvoní. :) Přeji Vám příjemný předvánoční čas. Užijte si ho, jak je vám libo. :)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
Smazaný anonym
14.11.16 05:27

Díky za hezké ráno! Krásné se mi četlo. Taky miluji vánoce, a taky jsem lety zrušila seznamy úkolů úklidu, ale i seznamy druhů k pečení. :)

 • Upravit
14.11.16 06:58

Menší jsou tedy teď dva a něco, takže by logicky letos měla být zase překvapivá dálnice, aby to pěkně navazovalo do schématu, ne? :lol: moc hezky napsané :potlesk: obdivuju, že máš trpělivost s dětma u pečení, já většinou vydržím pár kousků, když začnou žadonit, a pak se je snažím přesvědčit, že lego je zajímavější :oops: musím se polepšit

 • Nahlásit
 • Zmínit
2537
14.11.16 07:09

Jee, moc pěkný denicek, pěkně mě pobavil.Ja mám dvojčata 2,5roku a na Vánoce se taky těším jak malé děcko. Cukroví pecu asi jen 6druhů a zbytek si objednávám ale přes úklid jsem magor, vše musím mýt naklizene a do Vánoc nazdobene. Vypadá to asi tak ze se tak 3týdny před Vánocemi honim jak blazen, městům zdobim, okna lestim, jen ty velké uklidy nějak stiham celoročně. Dvojčata jdou spát a ja tak do 11hod blbnu s hadrem po bytě v závěru jsem sice unavená ale hrozně moc spokojené když vidím na Vánoce ty rozzarene dětské oči u stromečku a vyzdobeny byt. Nehon se a užij si krásné Vánoce s rodinou. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1862
14.11.16 08:03

Díky za pěkné poctěni u snídaně! Taky uvažuji nad tím, ze okna umyju až na jaře! Stejně se brzy stmívá… :P

 • Nahlásit
 • Zmínit
14.11.16 08:21

Krásný deníček! K dnešnímu mrazivému ránu jako dělaný. Uz odpočítávám dny do prosince, abych se mohla vrhnout na adventní výzdobu a pečení :srdce: Krásný predvanocni čas přeji!! :srdce: :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
14.11.16 08:47

:palec: na uklid letos rezignuju taky, cukrovi je u nas asi jen 5 druhu- no mozna letos pritvrdim :mrgreen: Tesim se moc na vyzdobu a doufam, ze bude snih. Minule nebyl a ten vanocni „duch“, me vubec nechytl.
Hezke vanoce i tobe :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
14.11.16 08:51

:kytka: :kytka: Super. Však ony ty vánoce nějak dopadnou a nejdůležitější je, abyste byli všichni spolu a šťastní.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11429
14.11.16 09:06

@sinapis.alba Taky s detmi nedelam vsechno, neco pecu po vecerech, kdyz uz spi :). Moje starsi si s hrackami bohuzel temer nehraje, to mam smolika :zed: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5283
14.11.16 10:14

Taky chci někdy něco dělat bez dětí, ale chodí spát kolem 22 :roll:

Deníček pěkný, pobavil :palec: Já úklid nepřeháním nikdy, ten vánoční ani neznám :jazyk: Okna myju zásadně na jaře, až je pěkně teplo. Výzdobu začínám dělat teprve letos, když už z toho starší (3,5) bude něco mít, jinak mě na to vůůbec neužije. Dárky chci mít pořešené taky pěkně s předstihem a internet to taky dost jistí, protože jít nakupovat hračky s dětma, to nějak nejde :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
503
14.11.16 10:53

Krásný deníček, úžasně se četl :kytka: Já taky zbožňuju Vánoce už od dětství a musím říct, že jakmile je trávíš s vlastním dítětem/dětmi je to naprosto jiné, víc kouzelné a vidět rozzářené dětské oči odplaví veškerý předvánoční stres a shon a je to ta nejlepší odměna. Na letošní Vánoce jsem zvlášť zvědavá, čeká mně porod druhého dítěte a vzhledem k tomu, že nikdy člověk neví, kdy to přijde, tak to budou určitě taky zajímavé Vánoce. Přeji krásné svátky, plné pohody :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
22436
14.11.16 13:58

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Krásný… já myslela, že už budu mít dárky z krku a ejhle, zádrhel. No naštěstí začínám brzy. Obdivuju tvoje pečení, já dělám dva druhy na zavonění, mě to děsně nebaví a děcka tak 10 minut. Ale zato pomalovat okno bílýma tepmerama, to jim jde krásně :D
A úklid? Uklízím celý rok, tak na co se extra honit na Vánoce? Akorát ta plíseň, to bych taky zuřila.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5985
14.11.16 16:00

K dokonalosti už chybí jen další pozitivní test, tak držím palce :-D

 • Nahlásit
 • Zmínit
11429
14.11.16 16:03

@Karleon Ty jo nestras! :lol:. Tak za rok a pul klidne, ale ted uz by toho bylo moc. Uz tak mesic se placame v nemocech od streptokoka az po roupy… :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
14.11.16 17:14

Hezký deníček, chvílemi jsem se v něm našla.

Úklid neřeším, v chlívku nežijeme a Ježíšek nás snad najde ;)

S pečením je to o chlup horší, čím jsou děti starší, tím víc peču. 13 letá dcerka už má jasno, co a z kolika, takže mě např. čekají perníčky ze 2kg mouky apod. Aspoň, že vybraní jedinci vydatně pomáhají, tak nám to jde relativně od ruky. Jen nám do toho tento rok budou zase o chlup víc kecat dvouletá dvojčata, takže je zřejmě vrazím manželovi a bude ;) Doufám, že nebude nikdo nemocný jako loni, to pak šel plán pečení do kytek a kmitala jsem do poslední chvíle.
Nebýt těhotná, „upeču“ jenom rumové figurky :mrgreen:

Dárky syslím od července (díky bohu za internet), musím si je schovávat na jedno místo, abych na něco nezapomněla :lol:

Už se na svátky moc těším :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
11638
14.11.16 21:33

@fragola : no hezke je i heslo, ze Jezisek se narodil ve chleve, tak neuklizim, at se u nas citi jako doma :mrgreen:

Jinak teda denicek se cetl moc hezky, my uz roky Vanoce mame hodne netradicni, v zasade zadne :mrgreen: ale kvuli prckovi asi zase zacneme, tak jsem zvedava

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
14.11.16 22:03

@beruska9 Ano, znám, doma hojně používám :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4593
14.11.16 22:13

Dennicek paradni :dance: :palec: :kytka: Moc dobre se cte a nekolikrat jsem se nahlas zasmala. Pect jsem zacla po 15 letech pauzy, az s narozenim dcerky. Kupodivu velky bordel se nekonal, moc ji to nebavilo. Az minuly rok v 3,5 letech. Zato syn uz v roce a pul se o Armagedon postaral. :lol: Hodne se spolu perou, ale kdyz je zapojim do vareni, jsou milionovy. :hug: Jsem moc zvedava jak to bude s pecenim. Snad se neporvou ze oba chteji vykrajovat jen s formickou, ktera nema par atd… :lol:
Jo a dva zadrhely uz jsou na svete. Pokazila se trouba a v Listopadu mi skoncil rodicak :cert:
Oba v rijnu hodne marodily, tak pocitam ze o svatcich budou zdravy. Po kazde nemoci je pak min. pul roku klid(tuk tuk)

Ps. Pak napis dennicek, jestli nekdo pocas vecere zazvonil :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4593
14.11.16 22:17

@fragola ty jsi tehotna? (Znam te trosku z diskuzi :lol: :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
14.11.16 22:26

@Kiara28 Ano, jsem těhotná.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4593
14.11.16 22:30

@fragola gratuluji :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
14.11.16 22:45

@Kiara28 Díky :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11429
15.11.16 07:25

@fragola No tak vanocni uklid u vas doma si nedovedu predstavit. Ja totiz uklizim skrine, supliky atd. Deti tomoooc zajima a vsechno, co chci vyhodit, se jim hodi. Treba vcera si udelaly z odkapavace lod :lol:. Ty mas muj velky obdiv, takova velika rodina. Uz nevidim metriky, kolikate bude? Sedme, osme? Uz vis, co to bude? Vic takovych rodin, at ty vsechny neprizpusobive prevalcujeme! :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
15.11.16 08:03

@Genovesa Tak takový úklid by mě dorazil :lol:

Pravda, u nás je problém počet dětí stíhat, ale s počtem jsi lehce mimo :) Ne přes čáru, ale pod čáru :lol: Sedmé je 2013, osmé (a deváté) jsou dvojčata 2014, letos v únoru jsem rodila desáté a čekáme jedenácté ;) Pohlaví zatím nevíme, ještě je brzo ;)
Děkujeme za slova chvály, snažíme se a děláme, co je v našich silách :P

 • Nahlásit
 • Zmínit
11429
15.11.16 08:16

@fragola Ty jo, zenska jak vy to delate… Psychicky, fyzicky i financne, fakt kloboucek! :hug: :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
24837
15.11.16 08:43

@Genovesa Není to tak divoké, jak si myslíš ;)
Přeju pevné nervy, hodně zdraví a hlavně klidný předvánoční čas :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.11.16 11:26

Nechceš napéct i nám? Budu skákat radostí a rozhodně nebudu říkat, že je toho moc :lol:

deníček krásný, ale od začátku jsem si říkala, že pointa bude další miminko :mrgreen: takže pro mě šokující závěr, který si beru za inspiraci :palec:
tak ať se vám letos ty Vánoce vydaří :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1261
15.11.16 12:32

Super deníček!! Od doby, co máme syna, jsou Vánoce samozřejmě nejlepší. Teď jsem v očekávání a úklid jsem chtěla zahájit už někdy v říjnu, abych to nedělala s obr pupkem, ale… začnu zřejmě ve čtvrtek :mrgreen: miluju, když je všude krásně čisto, ale ten úklid nesnáším :P na pečení cukroví se těším a syn taky :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11429
15.11.16 12:57

@Pipilota Citrónie Jsem te dostala, co? :jazyk: :mrgreen:. Treba pristi rok, to uz budu v praci, treba budu chtit vysvobodit :lol:.

 • Nahlásit
 • Zmínit