Můj porod v Anglii

Porod

První porod jsem prožila v České republice a druhý v Anglii. Ten anglický byl úžasný. Mám skoro 5letou dceru a čtyřměsíčního syna. Dcera se narodila v Plzni. Porod byl celkem rychlý, asi 5 hodin, na péči v porodnici nebyl důvod si stěžovat. Všechno bylo tak, jak mělo být. Syn se narodil v Anglii, předcházela tomu spousta událostí. Rozchod s mým expřítelem, nová známost, otěhotnění, svatba a stěhování do Anglie. To vše během jednoho roku.

Už před odjezdem jsem zjišťovala, v jakém stavu je anglické zdravotnictví. To, co jsem zjistila, mě doslova šokovalo. No, zrovna mě nenapadá, jak by se zdejší zdravotnictví dalo slušně popsat. Netvrdím, že je úplně špatné, v některém z afrických států je určitě ještě horší. Nicméně, není tady toho mnoho, co by stálo za pochvalu. Tak např. oblíbená věta zdejších „doktorů“ je: vše je v pořádku, tělo si samo poradí, a je úplně jedno, co dotyčnému je. Člověk rychle zjistí, že nemá cenu k doktorovi chodit. Většinu léků lze stejně koupit bez předpisu v každém marketu nebo lékárně. Tam se mu dostane i odborné rady. Lékárníci tu jsou patrně vzdělanější než doktoři. Upřímně, po necelém roce, co tu žijeme, jsem přesvědčená, že i já toho vím víc než oni.

Zdravotnictví je tu zcela zdarma a jeho kvalita odpovídá ceně. Co se týče těhotenství a porodu, tak to tu probíhá asi takto: první důležitá informace je, že na gynekologa tu ženská jen tak nenarazí. A za druhé, do 12. týdne těhotenství si vás nikdo ani nevšimne. V případě, že jsou v prvních týdnech těhotenství nějaké problémy (krvácení), s naprostým klidem vás objednají za týden na ultrazvuk. Je tedy víceméně jasné, jak to většinou končí.

Tak a teď k tomu hezčímu: vše kolem těhotenství, porodu a pár týdnů po něm, tu obstarává tzv. Midwife (něco mezi dulou a porodní bábou). K ní jsem docházela 1× měsíčně na kontroly. Probíhaly podobně jako v ČR. Kontrolovala moč, tlak, ozvy, občas mi i vzala krev. Tím se dostávám k pozitivu zdejšího zdravotnictví. Do ničeho tu člověka nenutí, nic nenařizují, pouze nabízejí a doporučují. Midwife se vždy slušně zeptala, jestli mi může krev vzít, jestli proti tomu nic nemám. Také jestli bych se mohla jít vyčůrat, aby mi mohla zkontrolovat moč. V ČR jsem dostala kolikrát vynadáno, když jsem moč zapomněla donést.

Byli jsme poučení, že až nastane onen den, máme nejdříve zavolat do porodnice, kde jsem se rozhodla rodit. Onen den nastal 5. 2. 2011, těsně po půlnoci. Poučená z předchozího porodu jsem nechala manžela klidně spát (na jeho panikaření byl čas) a sledovala hodiny. Kolem třetí jsem měla kontrakce asi po sedmi minutách, a tak jsem ho vzbudila. Musel sehnat hlídání pro dceru a zavolat do porodnice. Sehnat hlídání není vůbec jednoduchá věc, zvlášť, když nevíte předem, kdy to hlídání bude potřeba. Vyšlo to až napotřetí. Manželova kolegyně byla velmi ochotná.

V porodnici manželovi řekli, že dají vědět naší Midwife, a ta nám zavolá zpět. Zavolala…, ale ať prý ještě počkáme, až budou kontrakce po 5 minutách nebo až praskne voda. Nemuseli jsme čekat dlouho, stačilo čtvrt hodiny. Vzbudili jsme a oblékli dceru. A cestou do porodnice ji nechali u manželovy kolegyně. Ani neprotestovala.

Začátek byl sice trochu zmatený, ale v porodnici už o nás věděli a připravili nám porodní pokoj. Bolesti mi znemožňovaly jeho podrobnější prozkoumání, ale to, co jsem zahlédla, bylo úžasné. Kuchyňská linka (mohly jsme si uvařit kafe nebo čaj), automat na studenou nebo horkou vodu. Ke snídani nám donesli tousty… No luxus. Mně to teda bylo všechno úplně fuk.

Na pokoji jsme byly většinou samy a když šla Midwife zkontrolovat, jak porod postupuje, tak klepala. To mě vážně šokovalo, opravdu nevím, u čeho by nás asi tak mohla vyrušit. Zvolila jsem porod v bazénu, tak mě před fází tlačení čekal přesun do vedlejší místnosti. Na chodbě kvůli tomu postavili zátarasy, aby někdo náhodou neviděl mojí holou pr… Jak by mi to v tu chvíli mělo vadit…

V bazéně to byla pohodička, bolesti mnohem menší a malý byl za 20 minut venku, teda ve vodě. Já čekala, že ho Midwife zachytí. A ona, ať prý si ho sama vylovím. Těch pár sekund, než jsem ho našla, bylo nekonečných. V místnosti bylo šero, svítilo jen světýlko v bazénu, voda už nebyla zrovna nejčistější, tak mi chvilku trvalo, než jsem ho zahlédla.

Manžel pak přestřihl pupeční šnůru, vzal si malého a mně pomohly Midwife zpět na pokoj, kde jsem ještě porodila placentu. Pak jen zkontrolovaly, jak to tam dole dopadlo, jestli není potřeba šití a poslaly mě hned do koupelny. Po vykoupání jsem si vzala malého a šla (pěkně po svých) spolu s manželem na poporodní pokoj. Jednotlivá lůžka byla oddělena závěsy, součástí byl i jídelní stůl a linka, takže si kdokoliv mohl uvařit kafe nebo čaj, a to nejenom maminky, ale i jejich návštěvy. Výběr byl z mnoha jídel, jak k obědu, tak i k večeri. Asi o půlnoci jsem zvonila na Midwife a prosila o něco proti bolesti. A ona mi na to hned nabídla horkou čokoládu.

Domů jsem mohl jít klidně hned anebo zůstat třeba 14 dní. Já šla druhý den a ještě ten samý den jsem toho litovala. Měla jsem si to tam pořádně užít, protože takový servis hned tak mít nebudu. Ale znáte to, člověk se domů tak móc těší. Můj anglický porod byl naprosto úžasný. Kdyby to tak hrozně nebolelo, tak si to ráda zopakuji.

No, ale tím to pěkné anglického zdravotnictví končí, protože stejně jako tady nepotkáte gynekologa, nepotkáte ani pediatra. Jeden doktor „léčí“ celou rodinu. Takže když měl malý ve dvou týdnech děsivý kašel a mega opruzeninu na zadečku, vyslechla jsem si opět onu známou větu: „Vše je v pořádku, tělo si samo poradí“.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Katka78  21.06.11 08:18
Stejná zkušenost

Ahoj, tak mám stejnou zkušenost. Porod v Anglii paráda, servis a hlavně ten respekt okolí, přítmý, klepání… jen jsem svoje první dítko rodila v Anglii, druhé o dva roky v ČR, ač vše probíhalo profesionálně, byl to pro mne značný šok. Anglie je důkazem toho, že lze rodit „v bezpečí“, bez narušení soukromí. To se tady neumí. ŠKoda.

 
barbara21
Echt Kelišová 7711 příspěvků 21.06.11 08:50

Jo přesně moje řeč K té první části deníčku! Raději chodímdo lékárny! :nevim:

 
marjanka1
Stálice 95 příspěvků 21.06.11 08:54

Jen bych chtela podotknout, ze midwife neni „neco mezi dulou a porodni babou“, midwife je porodni asistentka, ktera ma za sebou nejmene bakalarske studium zamerene na tehotenstvi, porod, a poporodni peci, je schopna poskytnout zene veskerou potrebnou peci, identifikovat pripadna rizika a koplikace, a konzultovat s gynekologem a porodnikem, pokud je treba. V zemich, kde se o nizko-rizikove tehotne zeny staraji vyhradne midwives je vetsinou morbidita a mortalita nizka, a zaroven velice nizky pocet cisarskych rezu, operatrivnich porodu, strihani hraze pri porodech ci natrzeni, a poporodni komplikace (WHO).
Jinak anglicky system tedy velice podobny tomu kanadskemu, ja to vidim tak, ze Cesko ma uzasne odborniky co se mediciny tyce, a velice si toho vazim, ale nekde prece jenom mene znamena vice, tak medikalizovane porody jako jsou v Cesku jsou naprosto zbytecne ve vetsine pripadu, a respekt k rodicce a pohoda pri porodu casto zajisteny nejsou. Je velika skoda, ze v Cechach implementace „midwives“ v jejich plne kapacite vazne. Bylo by vice spokojenych maminek, mene prestrizenych a natrzenych hrazi, mene „hopsani po brise“ a mene separaci maminek a jejich novorozenat. Pribylo by setrnejsich porodu do vody, ubylo by pouzivani oxytocinu a „tabletek na vyvolani“, stejne tak jako pocet cisarskych rezu. A v neposledni rade by pribylo zen, schopnych sve deti kojit, a deti, ktere by byly od porodu PLNE kojeny, bez jakychkoliv prikrmu. CO VY NA TO?

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 21.06.11 09:38

marjanko, souhlas s přirozenými porody, nicméně s tím kojením bych to neviděla moc nadšeně, v Británii a přilehlých místech kojí hodně málo maminek, v tom jsou na tom Čechy o dost lépe.
Kapánek masírka, nicméně se většinou v porodce snaží maminu rozkojit.
Ono je to jako s bondingem, člověku může dát nějakou sílu a vyrovnanost navíc, ale nezaručí, že z mámy bude skvělá supertrpělivá sluníčková maminka :lol: Nicméně proč se ho české rodičky tak snadno vzdávají a skoro jím opovrhují, to nechápu :nevim:

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 21.06.11 10:02

Lucie bezva denicek :potlesk: , mam tu za sebou dva porody a pod to cos napsala, bych se klidne podepsala. Bezva shrnute a do puntiku realita :-)

 
Bikis
Závislačka 4553 příspěvků 21.06.11 11:00

Moc hezký deníček! :palec: Zajímavé se dozvědět, jak to chodí jinde! :wink:

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 21.06.11 11:36

Katka78 presne jak si psala, rodi se tu v naprostem soukromi. bylo to jako bych rodila doma,ale s jistotou, ze za zady mam nekoho, kdo mi v pripade komplikaci pomuze.

 
Lotynka
Stálice 93 příspěvků 21.06.11 11:47

Mam s porodem v Anglii podobnou zkusenost - moc pekne napsane! Jen bych chtela napsat k tem doktorum - ze sve zkusenosti mam dojem, ze ne vsichni vseobecni doktori na stredisku jsou stejni. Mozna by stalo za to zkusit jineho doktora, sice patris k jednomu, ale objednat se muzes u kterehokoli. Nebo zajit primo do walk-in center, pokud jde o neco akutniho. Ale souhlasim s tim, ze vetsinou nechavaji vecem volnejsi prubeh nez v Cechach - jen pro ukazku - molusky se tu vubec neleci, nechavaji se proste odejit samy (coz muze trvat i tri roky!), zatimco u nas se odstranuji pokud vim s jehlou a jodem (nebo primo chirurgicky).

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 21.06.11 12:22

No upřímně, já měla prakticky stejný porod, servis a soukromí a to jsem rodila v Čechách :-) Takže i u nás se dá porodit takhle „luxusně“, stačí vybírat :lol:

Tu zdravotní péči vážně nezávidím a jsem mírně šokovaná 8-o Jeblo by mi, kdyby mě „pediatr“ takhle odfláknul…

 
mmonica  21.06.11 12:42

Souhlas s denickem, dva porody jsem mela v CR a ten posledni v UK a byl to proste muj nejhezci zazitek v zivote, stejne tak se mi podarilo krasne rozkojit, za coz vdecim britskemu personalu, porodila jsem naprosto prirozene, dokonce jsem nemela ani injekci na vypuzeni placenty,
zdravotnictvi je tu kapitola sama pro sebe, ale kdyz se clovek hodne snazi a nenecha se odbyt tak narazi i na dobre lekare, co se tyce obvodaku tak doporucuju vybirat spis tu starsi generaci, mame ted vynikajiciho rodinneho doktora

 
mucinka2
Nadpozemská drbna 26633 příspěvků 21.06.11 13:09

moc hezky deniček a velmi zajimava zkušenost.jsem rada,že jsem se to timto mohla dozvedet,jak to funguje i jinde ve světě.hodně štesti cele rodině :kytka:

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 21.06.11 13:32

Tak mne by sedel nejen tamni zpusob porodu, ale i tamni lekarska pece. V podstate az ted mam pediatra a obvodaka (vse v jednom, takze rodinny lekar) presne toho stylu. Telo si totiz s vetsinou beznych veci poradi samo, nebo jen s mirnou pomoci, kterou v pohode kazdy zvladne. Urcite je to lepsi, nez nas, stale tak casty a oblibeny zpusob, na vsechno vrazit ATB :-? S lekari mam prebohaty zkusenosti…a ac kolikrat odbornici na slovo vzaty, tak v praxi je vam to kolikrat k…

A rodinny lekar je neco, po cem jsem patrala opravdu dlouho. Je totiz velka vyhoda, kdyz va zna lekar vsechny, zna anamnezu cely rodiny a nezameri se jen na jednoho a jeste hur- jen jednu nemocnou cast. Pak se kolikrat stane, ze pres stromy nevidi les a my litame od odbornika k odborniku, kazdy leci podle sveho oboru a ve finale se zjisti, ze jednotlivy lecby sly proti sobe. :zed:
Samozrejme, jsou specializace, kde to ani jinak nejde. Ale vetsinou je treba videt cloveka jako celek a ne jen jeho, ale treba i jeho rodice a deti.

U nas si prijdu kolikrat jako v servisu, kazdy opravi svoji soucast a kdyz to nejak nefunguje, tak co no, neda se nic delat… Nehlede na to, ze spoluprace mezi jednotlivymi obory je fakt k placi.

 
didafifa
Kelišová 6429 příspěvků 21.06.11 13:54

jo tak to je celkem presny s tm zdravotnictvim ale kdyz se nedas odpalkovat a dostenes se ke specialistovi tak to je upne o necem jinem a gp muzes zmenit ja mam celkem fajn dr … jinak jsem tu loni rodila mrtvy miminko a vsichni byly uplne uzasny a pri ty psychycky bolesti se snazily vse ulehcit proste jim dekuju pomohly jak to jen slo … ted jsem znova tehotna a utz jsem mela kazdy dva tydny a ted kazdy tyden a hlida si me doktorka je to uplne jiny pristup tak doufam ze to tentokrat dobre dopadne …jinak skrz to ze jsme loni o malou prisly za to nemohly lekari prisla bych o ni i v cechach

 
kačenaaaa  21.06.11 15:04

No, souhlasím se soukromím u porodu, dá se bez problém udomluvit i tady, nicméně nevidím nic na porodu do voy. Jasně že to uleví a je to snažší, ale to je vše. Do vody se uvolní mnoho odpadních látek (z plodové vody, výkaly, moč…). pak hroí infekce ženy a koneckonců i miminka. Další věc je to, že aby se dítě správně nastartovalo a aktivovalo se co nejrychleji vše co je potřeba, je nutné ho „šokovat“. Ten šok způsobí světlo, zima, hluk, osahávání…Ne ho nějak moc hejčkat, prostě mu dát ránu aby se organismus nastartoval… :-)

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 21.06.11 15:12

No panejo… proto prirodni narody rodi v ustrani, tichu a bez zbytecnych zasahu. Asi jeste neslyseli o nutnosti „soku“. :roll:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 21.06.11 15:20

No těbůh :roll: Přemýšlím, že bych měla to svoje miminečko dodatečně pořádně praštit, abych ho neochudila o ten potřebný šok :mrgreen:
Kačenaaa, v podpisu mám popis porodu, přečti si ho a řekni mi, kde jsem udělala chybu :mrgreen:

edit: ne, vážně nemůžu uvěřit, že toto někdo napsal a myslel vážně. odmítám tomu uvěřit. jaký „startování“ proboha? Dítě není stará stodvacítka…

Příspěvek upraven 21.06.11 v 15:22

 
Klára
Závislačka 3408 příspěvků 21.06.11 15:20

kačenaaa,tak větší hloupost jsem snad nikdy nečetla :roll:

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 21.06.11 15:48

No holky…takhle se to praktikovalo leta, po vytahnuti ditete z matky nasledoval zaves za nohy a placnuti po zadku… Doufala jsem, ze tohle uz mame za sebou. Tak ted aspon doufam, ze kacenaaa nedela ve zdravotnictvi…
Ono totiz kaceno k nastartovani systemu tak nejak staci kontakt se vzduchem. A cim prijemnejsi tahle chvile je, tim lepsi pro dite. A nakonec i matku, ze jo 8-) Ja videt, ze my dite nekdo placne, tak mu ji vrazim zpatky i kdybych mela byt napul v bezvedomi…

 
Weru
Hvězda diskuse 46868 příspěvků 21.06.11 15:57

Krasnej denicek :palec: .
V rijnu budu rodit v Holandsku tak jsem zvedava, jestli bude porod podobny.

Kacenaaa cetla asi jak se rodi stihacky, jinak si to nedokazu vysvetlit :lol:

 
Lenka76
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 21.06.11 16:03

ahoj, ja jenom pridam,ze asi i zalezi,kde se rodi v Anglii,protoze my bydlime v south east,a kdyz jsem sla za svagrovou do porodnice,tak jsem se nestacila divit,nemela prebalovak,ty plenty kolem posteli byly takovy divny, opryskany zdi, a vubec to bylo depresivni.domu sla hned vecer (rodila rano)…ja jsem naopak po potratu v Uk jela pri druhem tehu do Cr,a porod i „sluzby“ byly super,tak i personal. a dodneska resim vetsinu nemoci vCR,mame stesti,ze docela casto jsme tam,tak si nosim seznam k pediatrovi s cim potrebuji poradit a zpatky kufr plny leku. :-)

 
martext
Ukecaná baba ;) 2182 příspěvků 21.06.11 17:15

Ahoj. Ja ziju s manzelem v Irsku a tady je to s tim zdravotnictvim uplne to same. Moc jsem tady zatim doktory nepotrebovala, krome par vyjimek. Dostala jsem zanet ledvin a v silenych bolestech jsem se po par dnech dobelhala k mistnimu lekari, ten me vysetril a okamzite me poslal na pohotovost. Tam jsem v bolestech a svijeni se na podlahu, cekala asi 4 hodiny, pak muz nalehal, kdy me uz vezmou, nevzali. Tak jsem to vzdala a jela si domu lehnout, sla jsem tam druhy den az me konecne zabrali nejake tabletky proti bolesti od meho lekare. Jeste jsem dostala servane, ze vsichni cekaji az na ne prijde rada Opet po zase nekolikahodinovem cekani jsem prisla na radu, zjistila jsem ze dotycna ktera sedela na prijmu nekde zalozila lekarskou zpravu od meho doktora, ten zadal rentgen, tak jsem dostala antibiotika a poslali me dom.Takze ani zadneho rentgenu jsem se nedockala. 8-o

Tedkom jsem tehotna a mela jsem docela velke obavy, Prvni UZ az ve 13 tt??? Tam zjistili ze cekam dvojcata, tak budu dochazet na specializovanou kliniku pro dvojky. Tak snad se mi dostane lepsi pece. Jinak i pres velke bolesti zad, snad budu chodít do prace jeste az do 8.mesice. :zed: Tady totiz dvojceci tehu nepovazuji za rizikovku, tak snad aspon pri tom rozeni to bude trochu pohodovejsi, i kdyz tomu opravdu neverim. :-(

 
Scarlett2011  21.06.11 17:43

Tak ja mam take za sebou porod v Anglii a vice mene souhlasim s tim, co bylo v denicku. Moc hezky napsane!!
Ja jsem vsak spokojena celkove se zdravotnictvim v UK.
V CR mi davali trikrat rocne antibiotika a s mym telem to pekne zamavalo. V UK je jen tak nepredepisuji.
Navic je zde o 100% lepsi pristup doktoru. Asi opravdu hodne zalezi na doktorovi. Moje GP je uzasna a rozhodne nemam pocit, ze toho moc nevi ani ze by neco podcenila.
Take je zde uzasne, ze Midwife a Heath visitors navstevuji dost casto doma a uz mi i 5× od porodu volali, gratulovali k miminku a ptali se, zda neco nepotrebuju a jestli je vse v poradku. Coz me teda prekvapilo a potesilo. :-)

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 21.06.11 17:52

Moc krasnej denicek, ale co me dostalo, tak nazor Kaceny 8-o to nemysli doufam vazne a jestli jo, tak chudaci jeji deti, jestli na ne praktikuje takovy soky :-D i kdyz ono je to spis k placi :roll:

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 21.06.11 20:22

marjanka dik za info o MIdwife, ale s tim kojenim nemohu souhlasit, myslim, ze v CR se koji vic

Lotynka ve zdejsim zdravotnim zarizeni jsme byli uz u nekolika doktoru a zadny velky rozdil, jen kdyz je to zenska, ma vetsi pochopeni

ashano mne prave prijde divny, ze by jeden doktor mel rozumet vsem odvetvim lekarstvi. supluje pediatra, gynekologa…podle me umi od vseho neco, ale nic poradne.
Hlavne mi tu chybi nejaka sit preventivnich prohlidek.

didafifa,weru,mar­text drzim palce

kacenaa 8-o

lenka take se tesim na pediatra do CR, konecne nekdo maleho prohledne a lekarnu beru utokem

scarlet jo jo hodne se tu zajimaji o pocity a jednaji s clovekem na stejne urovni.

Příspěvek upraven 21.06.11 v 21:37

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 21.06.11 20:37

Klaním se českému zdravotnictví, toto není první kritika anglického systému. Z našich zdrav. systémů udělat jeden, my dáme úroveň, oni to soukromí…

 
zmrzlinkova  22.06.11 00:15

Rodila som v Skotsku pred piatimi rokmi, podbna skusenost. Mne plne vyhovovalo, ze sa vo mne nikto nesparal, mala som len jeden UZV v 14. tyzdni. A hlavne boli mili, prijemni, vsetko vysvetlili. Do 12. tyzdna aj tak dieta nezachrania, ked je plod naruseny.
Po porode zase chodila 10 dni domou PA, kontrolovala mna aj dieta, potom chodila sestra zvazit, poradit s kojenim. Cela stastna som bola, ze nemusim s malou do front k lekarom.
I ked samozrejme chora by som tam byt nechcela:-) Muz musel letiet do Ciech, aby mu urobili ster a dali ATB na streptokoka, lebo tu po pol roku potiazi stale tvrdili, ze to maju vsetci, ze to je OK, ze to prejde :-) Nice cup of tea to vyriesi. Takze my to berieme ako humorne historky zo zdravotnictva. Je to zdarma a je to jediny socializmus, co Britania ma, NHS zalozene r. 1948, co by sme chceli.

Stale si hovorim, ze vybavenost i odbornost mame v Cechach super, stoji to hrozne peniaze, ale tu zakladnu slusnot a jednanie s ludmi, co je zadarmo nemame ani nahodou.

 
bořková
Extra třída :D 10690 příspěvků 22.06.11 10:04

Luci, rodila jsi ve Swindonu? :-)
Já teda nakonec v ČR a byla jsem spokojená, ale bylo to jistě hlavně tím, že porod byl super hladký. Je pravda, že dr., co mě přijímal, z nás dělal blbečka…

Jinak z úrovně zdravotnictví v UK jsem samozřejmě byla také v šoku, co si člověk nedohonil, to neměl… moje slavná midwife mě za celých 8 měsíců viděla 2×, kdybych nejezdila do nemocnice kvůli krvi, nevím, nevím :nevim:

Zažila jsem si tam také potrat… a jak píšeš… po telefonu mi bylo řečeno, že krvácení pravděpodobně znamená začínající potrat, uvidíme, jak se s tím tělo vypořádá! :cert: druhý den, když jsem měla pocit, že vykrvácím :-( , šla jsem k dr. a ten mě teda vzal, ačkoli jsme nebyla objednaná!!! Ale měla bych si toho vážit, že si zkracuje svoji přestávku na oběd! :-?
Byl pátek a on, že jestli teda joooo naléhám, že v pondělí na UTZ… :pocitac:

Jsemr áda, že jsme jeli do Čech… i když jsem měla rodit ve Swindonu, bylo by to možná taky parádní.. ale ty nervy na to kolem, to jsem teda neměla :-?

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 22.06.11 10:47

Ahojky Petro, ja rodila u nas ve Stroudu. takova pidi porodnicka ne vic jak 10 poporodnich luzek, takova rodinna atmosfera. co se tyce zdravotnictvi,mys­lim, ze Stroud je na tom dost dobre - na anglicke pomery. no ale ja jako narocna ceska, ocekavam samozrejme vic :mrgreen:
To objednavani je desny, kolikrat se mi chce az brecet, kdyz je nektere z deti nemocne a ja vim, ze s nim nemuzu jen tak jit k doktoru. kdyz je stesti, objednaji nas jeste na ten samy den.
Koukala jsem na fotky tve male, je kouzelna, nadherny kukadla.

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 22.06.11 21:12

Ten pohodový porod tiše závidím :wink: a gratuluju k miminku :kytka:

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 23.06.11 21:54

Lucie, takhle to nefunguje. Oni nesuplujou specialisty, pokud narazi na neco, s cim si nevi rady, posilaji dal. Obvykly veci zvladaji v pohode. Ja se u pediatru setkala s naprostym nezajmem, co se tyce zdr. stavu nejen rodicu, ale i sourozencu. Ano, vyslechli si to, ale uz na to pak nebrali zretel. A takovych neni malo. :nevim: A taky verim tomu, ze clovek se ma brat jako celek. A to treba u nas temer nefunguje.

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 23.06.11 22:43

Asha Nesupluji specialisty? Kdyz je muj 4mesicni syn nemocny, jde se k GP. Kdyz potrebuji vysetrit tam dole/ster z cipku - opet to provede GP (jdu pristi tyden).
Maly mel ve 2 tydnech na zadecku tak velkou,mokvajici opruzeninu, samy puchyrek, obcas i krvavy, ze se mi pri kazdem prebalovani chtelo brecet. Vydeli to 2 doktori a 2 Midwife. Spousta reci kolem a soucitne vyrazy a lecba zadna, natoz nejaky specialista (kozni). Podle me to byly kvasinky, trapili jsme se s tim 2 mesice. zabral az Imazol a genciana, ktere mi poslali nasi z CR.
Dokonce jsem uz z nekolika stran slysela, ze maji primo narizeno, co nejmene posilat ke specialistum.

Příspěvek upraven 23.06.11 v 22:44

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 23.06.11 23:03

Me ceka porod v Anglii za par tydnu. Na svou porodnici jsem slysela jen to dobre a doted jsem tam s ultrazvuky a kontrolami byla spokojena, tak doufam, ze bude vsechno v pohode… U porodu tady hodne dbaji na prirozenost, coz se mi libi. Ale ti doktori „na vsechno“, to je opravdu katastrofa, fakt mam pocit, ze toho vim o dost vic, nez oni…

 
Lenka76
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 24.06.11 14:27

ja dodavam,ze sem prvni tehu v Uk mela tak,ze jsem zacala spinit v 11 tydnu,obvodak mi rekl,ze asi potracim,ale musim cekat tyden na muj termin 12teho tydne ultrazvuku,ze driv nemaji misto. jela jsem 6 den na pohovost kdy jsem zacala krvacet hodne a bolesti bricha,tak teprve rano se ukazalo na danem ultrazvuku (kdy me jeste hodnili,at jdu rychle,nebo prijdem o misto na ultrazvuku..;-))ze plod je uz davno mrtvy…proto bylo to rozhodovani lehci,zda zustat nebo jet do CR

 
Oz
Echt Kelišová 9305 příspěvků 24.06.11 14:28

Lucie, krásný porod 8-) I když já rodila v ČR a taky jsem měla soukromí a vanu napuštěnou na pokoji, možná jsem byla až moc sama, hubu jsem si mohla vyřvat, že to bolí a nikdo nic :lol:

Asha, já s „rodinným lékařem“ nesouhlasím, určitě to není dobré, pokud pediatr potřebuje znát rodinnou anamnézu, tak se zeptá, ale pediatrie je speciální obor, dítě není prostě malý člověk, je to jiný organizmus. A taky záleží, na koho narazíš, nadměrné podávání atb se už řešilo a konkrétně moje pediatrička ho nasadila snad jednou a to mám děcka často nemocné, ale prostě snaží se léčit co nejmíň invazivně a radši děcka co 3 dny zkontroluje, než aby jim hned prdla atb. Takže je to doktor od doktora. Ono nic nejde zobecnit, můžeme jen průměrovat, ale kdo hledá, tak najde, co mu vyhovuje.

 
lisacek
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 24.06.11 15:48

Tedy já jsem ráda, že jsem rodila v ČR a mohu se s jakýmkoliv problémem obrátit na naše specialisty. Je pravda, že většině doktorů u nás chybí lidskost a respektování pacienta jako klienta :cert: , ale na druhou stranu po odborné stránce nemám co vytknout.
Kdybych měla problém v UK s čímkoliv, asi bych raději sedla na letadlo a doletěla se poradit a ukázat doktorům do ČR :think:

Jinak gratuluji ke zdravému synáčkovi a přeji hodně zdravíčka a málo problémů :potlesk: :kytka: :mavam:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 25.06.11 19:47

Ja ziju v UK uz 8 let a musim nesouhlaist s tim, ze by uroven zdravotnictvi byla spatna.
Na co by pediatr lecil opruzeniny u ditete? Namaz to sudecreamem a je to. Kdyz chces aby te lekar nekam doporucil, tak on te doporuci. Memu synovi tady zachranili zivot a muj pritel ma chronickou zloutenku na kterou tady nahodou prisli. On mel uz ultrazvuk jater a hlidaji si hladinu viru v krvi a v CR jeho rodina nevi vubec nic, je ze ji maji taky (prenosem pri porodu od matky na vsechny deti).
Zadny UTZ, zadna hladina viru jestli treba nepotrebuji lecbu.
V CR se k cloveku chovaji jako ke kusu masa, nikdo mu nic nevysvetli a tady si na to udelaji cas.
Ja myslim, ze si lidi mysli, ze Dr. jsou v UK spatni i proto, ze se tady doktori nechovaji povysene jako v CR.

Snazi se taky zachovat dustojnost pacienta, jako Tobe kdyz ti schovali prcinu:) Mne v CR u gynekologa vletela sestra do ordinace, ja na koze, ona dvere otevrene, lidi v ordinaci no horor…

Libi se mi prave ta pohoda co je spojena s tehotenstvim, zadne vnitrni kontroly, vzdyt se situace s cipkem meni z minuty an minutu:) Kdyz je nejaky problem tak to si te pak pohlidaji:)
Moc gratuluju k miminku a prosimte uz neprirovnavej britske zdravotnictvi k africkemu, evidentne jsi tam nebyla:)

Příspěvek upraven 25.06.11 v 19:52

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 25.06.11 22:31

**Loki ** Na co by pediatr lecil opruzeniny u ditete? asi proto, aby byly vyleceny. Sudocrem jsem samozrejme zkousela - zadna zmena.stejne tak Metanium, Bepanten, repik, cerny caj, zadne vlhcene ubrousky, prebalovat kazdou hodinu, vetrat…
je videt, ze nevis o cem mluvis. ja nemam na mysli cervenou prdku, ale krvave mokvajiji puchyrky. bych se zblaznila, mit neco takoveho treba jen tyden.

 
Lenka76
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 25.06.11 22:45

Loki: ja jsem chtela aby me GP objednal k pediatrovi a schuzka byla sjednana az za 3 mesice od zadosti.mezitim jsem jela do CR,kde jsem zasla k pediatrovi a ten me poslal k ceskemu specialistovi a za dve hodiny mela nase mala po problemu.tohle me prave stve na UK zdravotnictvi,ze se to tam vsechno tahne.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 25.06.11 23:41

lucie T: na to muze napsat krem normalni GP, na to nemusi byt pediatr. Taky mame krvave puchyre:)

Proc jsi hned tak defensivni?

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 25.06.11 23:42

Leni:
no to jo, to je pravda. Kdyz to neni akutni tak se to tahne:(

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 26.06.11 09:47

Loki ja jsem nikde nepsala, ze mi nestaci pomoc od GP. staci, ale musi pomoct, ne okecavat, ze to je v poradku a telo si samo poradi.maleho musela ta prdka desne bolet a do toho mel rymu a kasel - ve 2 tydnech. nemohl jist, dychat a oni mi tvrdili, ze to je v poradku- 2 Midwife, 2 doktori, ze to samo do tydne prejde. nepreslo, zhorsilo se to. samo, ze jsem si sama zjistila, co mu dat na kasel a koupila odsavacku. koukali na nas v lekarne, jak na blazny, ze chceme dite mucit, kdyz jsme ji schaneli.

a proc jsem na tebe tak reagovala? Namaz to sudecreamem a je to. neni. hodiny jsem prosedela na netu a zjistovala pomoc. jo Midwife poradila- jakym zpusobem roztirat krem :-?

vis, kdyby se to tykalo me, tak to prejdu, ale kdyz jde o deti, tak ne. dceru trapi kasel skoro rok,pry je to na ustupu a nema chodit do skoly, protoze je oslabena. vazne dobra rada.

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 26.06.11 10:09

lenko to me stve taky, tim cekanim se problemy jenom zhorsuji.

Z jine diskuse:
V CR: jsi zdravej ? Tak jdi k doktoru a zjistis ze to neni pravda
V UK: jsi nemocnej ?Tak jdi k lekari a zjistis, ze Ti nic neni

vtipne, ale pravda

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 26.06.11 12:47

Lucko: v tom pripade zmen GPho. Ja si tady peci nemuzu vynachvalit fakt. Taky jsme meli krvavou vyrazku a mame na to Thymodine a je to fakt pryc do par dnu. Myslim ze mu to delaji ty pampers sensitive.
Jinak ohledne tech sirupu pro vekovou skupinu do 3 let, tam opravdu nic co by zabiralo neni, proto to GP nepisou. Mam prednasky s lekarnikama a s nekteryma jsem se o tom bavila (GP mi to rekla tak jsem si zjistovala jestli je to pravda) a rikali, ze tam tech leku fakt moc neni.
Jinak kdyz to trva tak doporucuju volat do nemocnice, mozna si i stezovat na PALS (kazda nemocnine ma) at to urychli. Muj maly je pod dohledem onkologie takze nas posilaji odtud a tam jde vsechno rychle.
Ono mi to cele trapeni se synem asi pokrivilo hodnoty, rymu, kasel, teploty a tak uz temer neberu jako nemoc a zapominam ze ne vsichni to tak vidi.
Kdepak zijete?

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 26.06.11 14:50

Loki, ja vim neni to nic maga zavazneho, ale proste me stve, kdyz mi rikaji, ze se to samo vyleci a ja vim, ze v CR by to uz davno bylo vylecene, ale ne samo.
My byli asi u trech GP ve zdejsim zdravotnim centru, vsichni jsou mili, pratelsti, bavi se s clovekem na stejne urovni. ale porad slysim ty same vety, mi prijdou jak naprogramovani.
jestli-ze mate zavazny problem, chapu, ze se na tohle divas uplne jinak.
bydlime ve Stroudu, gloucestershire

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 26.06.11 15:22

A mate dneska krasne pocasi? Kurna tady je parak:)

Zkus si udelat app. s nurse, oni muzou taky doporucit tak snad bude lepsi. Nekdy jsou.

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 26.06.11 21:12

jo tady je taky des, jsme si naplanovali grilovani a to se nedalo vydrzet.

 
Klubrtka  08.08.11 14:01
naprosto stejne :D

ahoj,
i ja jsem mela prvni porod v cz a druhy v UK a…zazitky mam velmi podobne, hlavne s tou pr..li :lol: pred porodem jsem se bala a snazila cist na netu vsechno mozne a vetsinou to byly strasne pribehy, takze, ktera z vas jdete teprve rodit, zadny strach, pristup je tu nesrovnatelne lepsi! ja jsem druhe dceri dala po midwife, ktera me rodila, i jmeno a jsem ji hrozne vdecna… :huban:

 
Klubrtka  08.08.11 14:07

presne tak…Do slova a pismene…

 
BABIES
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 20.01.13 22:04

Tak jsem precetla denicek a krasny ty jova, sly mi slzy do oci. Snad to budu mit taky tak :) :potlesk: :srdce:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama