Můj porod v továrně na děti

Porod

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s porodem ve velkovýrobně dětí v pražském Podolí. Do podolské porodnice jsem chodila na prohlídky už od 10. tt. Těhotenství probíhalo naprosto ukázkově. Jen od 34. tt jsem měla hodně silné poslíčky, které byly i pravidelné a podle paní doktorky byly porodní cesty i nachystané, takže jsem doma manželovi každý večer hlásila, že dneska už určitě pojedeme.

Matýsek těsně po porodu
1 komentář

Maty v 10 týdnech

Termín porodu se blížil a Matýsek naprosto ignoroval moje domlouvání, ať kouká vylézt. V den termínu jsem šla zase na pravidelnou kontrolu. Ráno v 7:30 jsme s manželem vstali a mě nějak divně pobolívalo břicho. Tak jsem mu řekla, že už to je asi tady. Usmál se, dal mi pusu a v klidu odešel do práce. Tak jsem nasedla do auta a vyrazila směr Podolí. Po cestě už jsem měla kontrakce pravidelné po 5 minutách.

Nejdříve jsem šla na pravidelný monitor, to už jsem o kontrakcích dost věděla a kroutila jsem se jako had. PA mi vynadala, že takhle to nikdy nenatočíme a že mám sedět v klidu. Řekla jsem jí, že to nejde, protože rodím a ona mi odpověděla, že to bych vypadala sakra jinak.

No nic, tak jsem po natočení šla do ordinace za doktorkou. Řekla jsem, že mám pocit, že už je to tady. Vyšetřila mě a řekla, že jsem na dva prsty a že se to pomalu rozjíždí. Odešla jsem na příjem, sepsaly jsme papíry a já si ještě před přijetím na box došla do auta pro tašku. Cestou jsem znovu volala manželovi, že je to opravdu tady a že už v porodnici zůstávám. Teprve v tu chvíli pochopil, že nekecám a začal panikařit :-D

Na porodním boxu jsem byla od 13 hodin. Manžel za mnou dorazil až v pět. Kontrakce byly sice pravidelné po 5 minutách, ale nebyly nijak silné. Snažila jsem se odpočívat, pospávat a nabírat síly.

Prostředí pokoje bylo útulné. Míč, lehátko, křeslo, pomůcky k masážím a porodní židle byly samozřejmostí. V 19 hodin přišla doktorka a vyšetřila mě. Když mi řekla, že jsem pořád na 2, tak jsem měla chuť do něčeho kopnout. Řekla, že se to moc nerozjíždí a že na noc asi půjdu na oddělení a manžel domů. Byla jsem dost zklamaná :-(

V 21 hodin přišla porodní asistentka a řekla, že mě vyšetří. Zase jen na 2 prsty! Řekla, že to zkusí ještě v kontrakci, že se tam možná ta hlavička tlačí víc a že pokud ano, zkusí udělat Hamiltona. V kontrakci jsem byla naštěstí už na 4 cm, tak to uvnitř trochu pomasírovala. No, bolelo to jako prase, ale už jsem to chtěla mít za sebou, takže jsem vydržela.

Ve 22 hodin mi udělala klystýr a řekla, že ve 23 píchneme vodu, pokud budu na 4 cm i mimo kontrakce. Nakonec přišla až o půlnoci. Vyšetřila mě a zjistila, že jsem na ty 4 cm. Tak mi napíchla kanylu, vzala krev kvůli vyšetření na epidural, napojila mě na monitor a nakonec píchla vodu.

V tu chvíli se mi udělalo zle, kontrakce zesílily tak, že jsem jen kňourala, chudák manžel mě držel za ruku a říkal mi, kolik ještě zbývá času než přijde PA a anestezilog s epiduralem. O půl jedné už se to nedalo vydržet. Byla jsem napojená na monitor, tak jsem se nemohla ani nijak pořádně hýbat. Zavolala jsem na PA, že je mi zle a že musím tlačit.

Položila mě na záda, že mě vyšetří a jen co jsem roztáhla nohy, řekla, že už je hlavička sestouplá a jdeme tlačit. Zavolala lékařku a nabídla mi alternativní polohy, ale mně bylo všechno jedno. Chtěla jsem hlavně zůstat vleže, takže mi jen dala nohy do držáků a přizvedla mě do polosedu. Chytla jsem se za nohy a podle návodu z předporodního kurzu začala dýchat a tlačit. Pořád jsem se hrozně bála, že mě nastřihnou a já to ucítím. Nakonec nástřih vůbec nebyl a já po pár zatlačeních porodila.

V 1:08 se narodilo naše tolik očekávané miminko. Manželovi hned bez otázek vrazili do ruky nůžky se slovy: „tak si je tatínku rozdělte“, přestřihl pupečník. Hned potom mi dali miminko na břicho. Teprve tehdy jsme si vzpomněli, že vlastně nevím, jestli to je ten slibovaný kluk. Tak jsme ho hned necudně začali okukovat a byl tam!

Matýsek u mě na bříšku zůstal asi 15 minut, pak si ho sestra vzala. Otřela ho, zvážila a změřila, zabalila a dala manželovi. Ani jeden z nás se neubránil slzám. Konečně po 9 měsících byl Matýsek s námi.

Doktorka mě zašila a Mates si mezitím hověl u táty. Pak mi PA Matýska přiložila k prsu a nechala nás užívat si vzájemného poznávání. Po 2 hodinách nás převezli na pokoj, kde s námi byl i manžel a společně jsme se učili o toho našeho drobka pečovat.

Přesto, že se Matýsek narodil ve velké porodnici, zůstala nám zachovaná veškerá intimita, porod proběhl bez urychlování, bez medikace a naprosto pod mým vedením. Porod byl pro mě zkrátka úžasný zážitek!

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jirulka
Zasloužilá kecalka 777 příspěvků 30.05.12 20:14

Gratuluji k synkovi. Tak takhle bych to taky chtěla mít, pokud možno, co nejpřirozeněji :-)

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 30.05.12 20:15

Moc gratuluju.
Jen bych poznamenala, ze pichani vody je urychlovani…

 
IkaT
Kelišová 6020 příspěvků 30.05.12 20:49

Také gratuluji :kytka: a hned si mi vnukla nápad na nový deníček, jelikož byl pro mě porod mých dvojčátek ten nejůžasnější zážitek tak se o něj také ráda podělím :-) děkuji za vnuknutí nápadu

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 30.05.12 21:21

gratuluju :kytka: , taky jsem tam rodila a vyšli vstříc opravdu ve všem.

 
Betty1981
Kecalka 275 příspěvků 30.05.12 21:42

I já byla s porodem v Podolí moc spokojená…jen jsem byla na sále sotva hodinu a půl, takže jsem vlastně viděla 2× PA a pak už jen doktorku při tlačení :-)
Zklamalo mě tam až oddělení šestinedělí a jeho dětské sestry.

 
milena13
Závislačka 4133 příspěvků 31.05.12 08:05

gratuluji k Matiskovi mela jsi krasny porod ja prvni jsem mela 33hodin a druhy byl cisarem :(

 
magda07
Stálice 54 příspěvků 31.05.12 08:50

moc gratuluji k Matýskovi :kytka: taktéž jsem rodila v Podolí a byla jsem přístupem nadšená. I pak na šestinedělí.

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 31.05.12 15:55

@Loki01

ano jedná se svým způsobem o urychlení, ale asistentka se mě předem ptala jestli to chci. rozhodně to nebylo tak že by na mě vletěla násilím :mrgreen:

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 31.05.12 15:56

jinak děkuji za gratulace. Maty je moje srdíčko :srdce:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 31.05.12 16:01

@paola white
No to je mozne, ale ja jsem upresnovala Tvoje tvrzeni. Urychleni porodu bylo. :nevim:

 
awalancha3
Kecalka 460 příspěvků 31.05.12 19:31

pises, ze nastrih nebol a potom, ze ta doktorka zasila......hm hm hm… jedine riesenie je ze si sa roztrhala, ale to si zase nespomenula… no, ale nie je to podstatne, podstatne je, ze si porodila a ze ste vsetci OK :)

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 31.05.12 20:06

@awalancha3
jo nenapsala jsem to. jak jsem se otevřela za 30 minut ze 4 na 10 tak jsem se vevnitř trošku roztrhla, ale nic hrozného jen 5 stehů ;)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama