Podnikání v těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 12.10.01

Podnikání během těhotenství, povinnosti a práva těhotné ženypodnikatelky

Ahoj Šárko,
chci tě poprosit o radu. Jsem v pátém měsíci těhotenství a podnikám na živnostenský list. Bohužel můj zdravotní stav už mi neumožňuje podnikat. Je mi 31 let a je to moje první těhotenství, takže mi doktor řekl, že můžu být na rizikovém. Šla jsem na sociálku, ale tam mi řekli, že nemám nárok na žádnou finanční podporu, naopak stále musím platit soc. a zdravotní pojištění.(To čin. skoro 1500,–Kč/měs.). Také prý nemám nárok na mateřskou dovolenou. Nechce se mi věřit, že ačkoliv platím státu daně a všechna pojištění, tak teď mám být v tak nezáviděníhodné situaci a to jen proto, že se snažím se poctivě uživit.
Můj manžel sice vydělává, ale jeho peníze jdou na různé půjčky ohledně našeho bytu.
Poraď mi, prosím tě, kam se obrátit o pomoc.
Předem ti děkuji Majka

Ahoj Majko,
sice jsem sama pracovala jako vedoucí ekonomického oddělení a měla jsem na starosti i mzdové účetnictví, ale o problematice OSVČ toho moc nevím.
Jedno by ale mělo platit. Pokud v rámci platby sociálního pojištění platíš i nemocenské pojištění (pokud si dobře pamatuji, tak jeho placení je dobrovolné), tak bys měla mít nárok, jak na výplatu nemocenské v době neschopnosti, tak na Peněžitou pomoc v mateřství. Pokud ale nemocenské neplatíš, pak bys pravděpodobně od OSSZ nedostávala nic.
Předpokládám, že jako podnikatelka platíš zálohy na sociální pojištění. Podle mě máš dvě možnosti. Buď platit nadále zálohy a při podání Přehledu, pak dostat zaplacený přeplatek zpět, nebo si zažádat o prominutí placení záloh, z důvodu nulových výdělků a při podání Přehledu si s OSSZ vše vyrovnat.
Stejná situace bude asi i u zdravotní pojišťovny. Podle mě bys měla nadále platit zálohy a po Podání přehledu zažádat o přeplatek, nebo zažádat o prominutí placení záloh a opět vše vyrovnat po podání Přehledu.
Možná bys mohla i podat žádost o přerušení činnosti - mám pocit, že k tomuto datu bys musela podat daňové přiznání a Přehledy k OSSZ a zdravotní pojišťovně. Pak by podle mně odpadla nutnost placení záloh. V tomto případě bych radila přihlásit se na Úřad práce - domnívám se že bys tak mohla dostávat jak nemocenskou, tak Peněžitou pomoc v mateřství.
Takže být Tebou, tak celou situaci znovu projednám na OSSZ (nutnost placení záloh, prominutí placení záloh, jak by to bylo v případě přihlášení na Úřad práce při přerušení činnosti) a stejně tak na příslušnou zdravotní pojišťovnu.
Se svojí situací se můžeš obrátit o pomoc i na příslušný Okresní úřad, odbor sociálních věcí - a to buď o jednorázovou (nenávratnou) finanční pomoc, nebo zda bys neměla ve svém případě národ na určité příspěvky (životní, bydlení atd.).
Asi jsem Ti moc nepomohla, ale i tak držím palce, abys našla nějaké schůdné řešení své situace.
Přeji hodně klidu a hlavně zdraví do dalších měsíců. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek