Podzimní očekávání 41-Výživa matky během kojení

Rodičovství
  • mmiiaa
  • 16.11.04

Ahoj holky, Jsem tu pro vás opět s novým deníčkem. Než jsem se odhodlala k jeho napsání, utekly dva dny a než jsem se pustila do psaní, utekly další dva dny? a do toho návštěvy a sem tam nějaké to večerní nošení AA v náruči? No znáte to. O kojení toho už bylo řečeno dost, že je to nejlepší pro miminko i maminku atd? Já jsem ale narazila na článek, který mi vyrazil dech? ne přeháním (slovní hříčka:), ale zajímavé informace z něj si prostě nemůžu nechat jen pro sebe. Doufám, že těmito řádky neodradím ve čtení ty, kterým se kojení ani přes veškeré úsilí a snahu nepodařilo rozjet a vydržet a že i když už nekojí, nasbírají třeba informace na příště a hlavně, zůstanou v partě s námi dál.

Mléka savců jsou svým způsobem specifická. Za účelem ochrany přežití následné generace si mateřské mléko (MM) uchovává poměrně stabilní nutriční složení dokonce i v podmínkách mírné podvýživy matky. Jedná se především o hlavní mléčnou bílkovinu - alfa laktalbumin, mléčný disacharid ? laktózu a vápník. Nejsnáze ovlivnitelnou a zranitelnou složkou z pohledu podvýživy je pak mléčný tuk. U dobře živené matky pak tvoří až 50% energetické hodnoty MM, oproti kravskému neobsahuje nasycené mastné kyseliny. Složení tuku odráží výživové zvyklosti matky dlouhodobé (před otěhotněním) i aktuální. V podmínkách těžké podvýživy dochází k omezení celkové produkce MM, ke snížení mléční bílkoviny i sacharidu, MM pak potřebám kojence nestačí.

Je nutné si uvědomit, že během období kojení matka vyživuje již větší organismus ve srovnání s nároky v těhotenství. Laktace je závislá na předchozím stavu výživy matky i na nově vytvořených zásobách tuku během těhotenství, na váh. přírůstek 12,5 kg během těhotenství připadne 3,3 kg tuku jako zásobní energetické rezervy na potřeby následné laktace. Doporučovaná váhová redukce by se měla pohybovat v prvních šesti měsících výlučného kojení kolem 0,5 kg max. 0,8 kg/měsíc. Rychlost váhového úbytku by neměla být vyšší z důvodu znečištění našeho životního prostředí škodlivými látkami rozpustných v tucích. Které se u člověka akumulují a uskladňují v tukové tkáni. Při rychlejší váhové redukci dochází k uvolňování vyšší koncentrace těchto škodlivin do mateřského mléka. Jedná se o polychlorované bifenyly, dioxiny atd?
Energetická hodnota MM je 280kJ/100ml. V období výlučného kojení je tvorba mléka kolem 750 ml denně, v období s příkrmem klesá, asi na 300ml denně.

Potřeby pro laktaci:
Bílkoviny ? netěhotné: 0,75g/kg tělesné hmotnosti, kojící žena 65-75g, v ČR dávka bývá naplněna.
Tuky - velmi proměnlivé, jejich obsah závisí na zralosti mléka (od kolostra, přední mléko, po zadní ? výživné mléko), mění se během jednoho dne, technikou sání a délkou sání z jednoho prsu (čím déle saje ? tím více tuku)
Minerály a vitamíny ? na počátku kojení snížení 3-5% minerální hustoty kostry a pánve, pak se obnovuje pravděpodobně díky zvyšující se hladině estrogenů. Vápník ? 1200mg denně! Další vitamíny a minerály by měla matka získávat bohatou a pestrou stravou ? chrání její zásoby!

V případě, že matka mléko ztrácí, nebo udává, že je mléko ?slabé?, a přitom není ani podvyživená ani nedrží alternativní nebo energeticky chudou dietu, měla by věnovat zvýšenou pozornost technice kojení, přikládat kojence k prsu častěji, delší dobu, PSYCHICKY A FYZICKY ODPOČÍVAT a přitom dodržovat uvedené zá:,–(y stravování při kojení.(Tak kdo ví, jak je to s tou Meltou a bylinkami??)

Potravinová doporučení pro těhotné a kojící (podle Z. Brázdové, 1999)

OBILNINY, TĚSTOVINY, PEČIVO, RÝŽE: 3-6 porcí
Alespoň 3-6 jednotkových porcí denně (1porce = plátek chleba, rohlík; ale např. 125g přílohy, např. těstovin), upřednostňovat celozrnné a netučné výrobky

OVOCE A ZELENINA: 3-4 porce
Zelenina: alespoň 3 porce denně (100-125g), z toho 2 syrové, alespoň 2 jako zdroj kyseliny listové
Ovoce: alespoň 2 porce denně (100g), z toho 1 syrová

MLÉČNÉ VÝROBKY: 3-4 porce
3 porce denně (200 ml mléka, jogurtu, 55g sýra), upřednostňovat netučné

MASO, VEJCE, LUŠTĚNINY: 1-2 porce
Alespoň jedna porce denně (tzn. z 80-100g syrového masa, zdroj železa), upřednostňovat netučné, nebo porce luštěnin, či 2 vejce, ořechy, optimálně 2× v týdnu porce masa z mořských ryb

OSTATNÍ: 20-30g volného tuku
Doplnění do potřebné energie tak, aby váhový úbytek matky v prvních 6 měsících činil pouze 0,8 kg/měsíc, nemělo by se ale přibývat na tělesné váze

DOSTATEK TEKUTIN:
2,5-3l denně (v horkých měsících více)

(čerpáno z Osobního lékaře maminkám, rok a číslo vydání neuvedeno)

Tak se holky nad sebou zamysleme a něco s tím udělejme:-)

Samé hezké dny přeje

Mia s šestitýdenní Aničkou Amálkou

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
bzb
Kecalka 135 příspěvků 16.11.04 19:55

Ahoj mamky a mimískové,
tak se Vám hlásím po dnešní kontrole, jak jinak než 2v1, i když jistý progres tu je - čípek je zcela spotřebován, ale porodní cesty uzavřené. Takže další kontrola v pátek v osm ráno.
Víte ale sami, že TO může přijít kdykoliv, takže si hlavu nedělám… Najednou se vzbudím a jedem :-). Alespoň tak to bylo s Andrejkou. Poslíčkové téměř žádní, pokud nepočítám občas MS bolesti, teď po vyšetření trochu špiním, ale to je asi normální - docela invazivní zásah, taky mi to mohl říct dopředu.
Chtěla jsem dnes koupit Andventní věnec, ale zjistila jsem, že pokud si ho sama neudělám, budu ohrnovat nos nad každým. Alespoň jsme koupili s manželem tu bundu, která byla v plánu, a po dvou hodinách ve městě jsem byla odvezena domů úplně KO, lehla a skoro tři hodiny spala.
Takže asi tak je to s náma. Doufám, že Vaši mimískové nezlobí, začínají se usmívat a broukat si svoje nářky a radosti grrr a vrrr a Vy se těšíte na den strávený doma i s taťkou.
Takže užívejte a mějte se krásně
Vaše poslední těhulka Bára s Aničkou (zítra TP)

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 16.11.04 19:58

Ahoj holky, Mio, dík za deníček. Ještě jsem ho nečetla. Jdu si pro tatranku a počtu si :-)
Apropó, kam patří čokotatranky a karamelové větrníky?

Dobrou. Zítra Vám popíšu kontrolu Vilíka na neurologii. Dnes jsem Ko.

Lucie + Vilibald (7t+1d)

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 16.11.04 20:07

Ahoj,
tak dnešní den vcelku v poho…jela jsem uklidit bráškovi do bunkru…to je hroznej kutloch…nezadaný bordeláři to maj fakt těžký,ještě že mají tak hodné sestřičky…
Mimi v poho,už ani nevím,co bych psala,je to pořád dokola…
Z deníčku jsem četla jen první odstavec…je fajn…díky
Jinak jsem si dneska dala prvního panáka citruse po 10ti měsících-fuj,nechápu,jak jsem to do sebe mohla házet jak na běžícím páse…:-))
Jinak jsem zahájila boj s kily,protože jsem byla Krásná a chci znovu a bolí mě snad úplně všechno…Už dva dny jsem neměla sladké…wow…
Tak se zatím mějte..papa

Kokhi a V ve čt 6týdnů

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 16.11.04 20:52

Dakujem, za dennicek, akurat kojim a nemohla som nikde najst, co mam vlastne jest. Tak mi to pomohlo sa zorientovat. Kokhi, ja som si vcera dala Trosicku malibu s mliekom a urobilo mi to dobre. Boli nejake stresy. A to s tym chudnutim sa mysli asi to co zostane v tuku, nie?Lebo ja som schudla uz 12kg a to som 9 dni po porode, zostali mi 3 kg. Ale ja skoro vobec nemam hlad, cele tehu mi byvalo zle nalacno, tak si teraz uzivam, ze nemusim sa prepchavat.
Baby, co kojite, mam taky problem, uz asi 2 dni citim stipanie vnutri v prsiach, hlavne v dvorcoch a bradavke, ale prsia nemam tvrde, maly saje ako o dusu, neviem ci to je normalne-je to take pnutie spojene so stipanim.Po kojeni sa to zmierni, ale neustupi. Skuste mi napisat, ci s tym nemate skusenost, alebo o tom nieco neviete. Diki
Gothic+Ricky-9 dni-od Matyskov

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 16.11.04 21:38

mmiiaao,
no to je oslovení :-))))
Deníček máš krásný, nepatřím k vám, ale líbí se mi to vědecké vysvětlování, co se z čeho dělá apod. Zaujala mě tam jedna větička, takže ji zkusím zrekapitulovat: v článku se píše, že čím déle dítko saje, tím více tuku vysává - můj selský rozum mi naznačuje krásnou možnost hubnutí díky kojení. Prostě budu dítko držet u prsu, i když enormní zájem pomine, a ono ze mne odsaje tuky - tudíž já si budu v klidu hubnout a dítko poroste jak po šlehačce. Je to tak? Ta krásná logika mě zaujala, stálo by to za prozkoumání, zda to opravdu funguje.
Ahojky
 Romana

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 17.11.04 08:53

Gothic,jenže já už nekojím a 12kg mám taky dole,ale ještě 10navíc a před těhu jsem měla 14kg navíc..takže sečteno a podtrženo=katas­trofa!!Ale už jsem zhubla párkrát přes 10kg,takže to snad půjde..Pokaždé ale už na mě ta stejná metoda neplatí..Musí si v hlavě vymýšlet nové programy,jinak nehubnu…
Jinak je zas hnusnej den a tak jsem manžu alespoň ukecala na nákup-on to fakt nesnáší…za půl hoďky už je nešťastnej…
Pojedeme koupit nějaké dárky atd..
Jinak mimi se pěkně drží a zatím ještě nechytil žádnou angínku apod..ani nerýmičkuje atd..jen jsem ho 2krát odsála za těch 6týdnů…
tak já jdu něco dělat…zatím papa
a Báře držím palce…ta moje skoro sestra už je 40+5tt,takže o prvorodičkách ta 90%přenášenlivost asi platí..

Kokhi a V zítra 6týdnů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.04 09:32

AHOJ,moje dítko teda asi dobře saje,protože za dva měsíce přibralo 2,5 kg,bohužel na mně to není vidět.Mám stále 10 kg navíc,od porodu jsem ještě nezhubla ani kilo.Podle přečtení tohoto článku je to ale vlastně v pořádku.Doufám,že až přestanu kojit,půjdou kilečka sami dolů.No doufám!

Tak kojení zdar Vlaďka a Martínek ( dnes 11 týdnů ) z letních miminek

Jo a ta melta fakt funguje

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 17.11.04 20:16

Ahoj holky!
Jsem ráda, že deníček zaujal.
Romano, pěkně sis to vysvětlila s těmi tuky, ale kdo ví, jak to je s těmi uloženými v našem těle a přecházejícími do mléka…?
Já jsem na tom se svými kily dobře, zůstaly mi jen tři kila nahoře - to je ta rezerva!!! A když jsem se nechala zvážit a změřit v TESCU, kde je spec.přístroj, mám dokonce i dobré BMI!!! A to jsem se vážila oblečená jak na polární výpravu!!! Žádnou dietu nedržím a kila jdou dolů a že jsem dnska snědla polovinu pékáče výborného tučného moučníku a žádný pohyb…seděla jsem s návštěvami!
Byla jsem včera na té gyndě na kontrole po šestinedělí, všechno je ok a výborně jsem si popovídala s doktorkou o svém porodu a nástřizích. Až jsem se divila tomu, jak je ke mně mile upřímná. Potvrdila mi to, že si také myslí, že převážná většina doktorů a hlavně u prvorodiček dělá nástřihy rutinně!!! A odmítají diskutovat o tom zda ano či ne. A to i v odborných sférách! Říkala, že jsem měla obrovské štěstí na doktorku u porodu, protože ta jediná z místních doktorů byla ochotná smlouvat o tom, co chci nebo nechci JÁ - RODIČKA, pracovala totiž předtím v alternativní porodnici!!! A je na „jiné“ přístupy zvyklá. Navíc mi Dr. řekla, že asi viděla dobrou spolupráci z mojí strany, tak to se mnou zkusila. Tak jsem byla úplně přešťastna ještě jednou!!!
Dr pak říkala, jak zle dopadají některé ženské, natvrdo přiznala, že pohled na ně je zoufalý. Že někdy se nepodaří je pěkně sešít, nekdy jsou alergické na šicí materiál, tak jim to nateče, udelají se jim mezi stehy boule, zánět… někdy je potřeba udělat rupturu… že někdy se v místě nástřihu udělá hematom … atd. Že některé mají vchod do pochvy jako vrata do chlíva - a to zcela upřímně! Fakt mě překvapila tím, co říkala, že I NĚCO TAKOVÉHO se může stát!!! Ble ble, jsem ráda, že mě to minulo.

Teď akorat psala Bára, že už to asi pomalu přichází, ráno jí odešla zátka, má dnes TP. Nepravidelné bolesti a tvrdnutí… tak jí držím palečky a myslím na ni, aby to měla holka rychle a pohodově za sebou.

Hezký večer.

Mia

anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 17.11.04 21:26

Ahoj holky,
tak já musím za sebe napsat, že to kojení ze mě vytáhlo fakt všechny tuky. Kila šla krásně dolů a postava s těma nalitýma prsama byla mňam mňam. Zato po odstavení nebylo o co stát. Poprvé 2 kila nahoru, teď 4.
Jo a hematom po nástřihu jsem taky měla. Nemohla jsem si sednout 3 týdny. Ale u obou dětí jsem viděla, že nastřihují až když je to fakt nezbytné (poprvé si to chystali na kleště, podruhé byla Verča blbě zrotovaná a ten porod by prý bez nástřihu trval strašně dlouho).
Tak se mějte
Jana od Filutů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.04 22:18

Ahoj holky,
Mio, pekny denicek, snazim se jist zdrave, ale cokolada to jisti!!!:-))
Byli jsme na kontrole, Lukasek ma 5460g a ja porad, proc mam tak vytahane ruce!? No?
Jsem nejaka zmozena, mam tu na navsteve kamaradku do nedele, je to fain, chova, stara se.
Pepsi s Lukaskem

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 18.11.04 05:02

Sms od Báry: Ahoj moji milí, tak jsme to s maminkou a tatínkem dotáhli do zdárného konce a já- Anička R. jsem se narodila 18.11. ve 3:20hod s mírami 3600g a 52cm. Jsem nádherná! Moc moc gratuluji a přeji jen to nejlepší!!! Vilík už se těší na novou kamarádku! Lucie + Vilda (7t+3d)

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 18.11.04 07:21

Ahoj všechny,
tak to jeta nejlepší zpráva dneška že jo?Mám obrovskou radost,hlavně že jí to všechno dobře dopadlo a jsou zdraví.........Báro-veliká gratulace!!!!!!!!!!

Kokhi a Venoušek 6týdnů

malina02
Kecalka 107 příspěvků 18.11.04 11:19

Ahoj holky,

nejdříve mooooc a moc veliká gratulace pro Báru a Aničku :-)))), konečně se dočkaly, tak ať jim to svědčí !!!

Deníček je pěkný, ta kapitolka o (ne)hubnutí se mi taky líbí. Právě když jsem to četla, tak jsem u toho chroupala oblíbenou tatranku, lidi, co já dam peněz za sladkosti. Ale ostatní členové rodiny mi s tou konzumací vydatně pomáhají, takže to neni jen na mě. Musim si napéct hodně dobrýho cukroví :-))).

Eliška zase vyvádí, no jo, je dopoledne. Ale mám na ní fintu. Když nemám čas, nebo mi neni moc dobře, tak jí vystrčím spinkat na balkon a ona tam spí jak andílek třeba tři i čtyři hodiny a já můžu jít po svých, třeba vařit anebo ještě líp - ležet hihi.

Ta moje viroza je nějaká divná, nemam rýmu ani nic jinýho, jen mi je „na ležení“, bolí mě hlava a mam suchej kašel, ráno mě to chytlo a málem jsem se z toho kuckání pob…Paralen jsem vzala, díky němu aspoň funguju. Eliška ťuky ťuk je dobrá, jen jsem jí trochu včera odsávala nosík, ale neni to rýma.

Gothic : To píchání v prsou po kojení jsem někde četla, že by mohlo být ztížený průtok některým kanálkem a doporučovali zkusit ještě doodsát odsávačkou. Ale možná se ti dělají nějaké prasklinky a zatím nejsou tolik vidět. Zkusila bych změnit polohu při kojení, to se mi osvědčilo. No a taky je možný, že to neznamená vůbec nic. Mě to taky takhle píchalo a někdy i bolelo po nakojení, ale pak to přešlo samo.

Já mám taky dotaz : Už jste měli měsíčky ? Já ještě ne, ale popravdě, ani mi nechybí. Já jsem vlastně špinila do konce šestinedělí, takže asi mám ještě čas. Tak zatím čauky

malina + Eliška 7t

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 18.11.04 11:36

Ahoj Báro,
velikánská gratulace ad ná ještě jednou. Aničce přejeme moře zdraví, oceán štěstí a vesmír plný lásky.
Holky Bára to měla docela rychlý. Přijímali ji otevřenou na dva prsty kolem půlnoci a díky skvělé porodní asistentce byla malá za tři hodiny na světě. Na fotku si budeme muset ještě počkat, protože aškoli manžel fotil, nemají ještě software v počítači, aby nám je už poslali. Ale budou :-)
M.I.A.
PS. od M. Báro dobré světlo!

Petka2
Povídálka 34 příspěvků 18.11.04 12:46

Ahoj holky,
veliká gratulace Báře a Aničce! Úplně mě to dojalo, vzpomněla jsem si, jaké to bylo před 8 týdny :-)
Skvělý deníček, ale jak už jsem psala v minulém, tak mě se to hubnutí kojením fakt netýká. Ale je pravda, že se teď pár dní držím a vynechávám čokošku, je to stráááášně náročný.
Jo a co se týče měsíčků..... Nechala jsem si dát tu HA tyčinku do ruky (Implanon) a už 6 dní mám menzes. Fakt pohoda :-(
Očistky mi odcházely celé šestinedělí, a když konečně můžu mít pokoj tak tohle. Ach jo.
Tak já běžím ven, dokud neprší, ať se prcek unaví.

Pa Peťka a Rudy brzo 9 týdnů

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 18.11.04 12:49

Ahoj Mali,
k té menstruaci-já to měla řádně až do 3týdne a taky jsem špinila skoro do teď..
Některé holky psaly,že to dostaly až třeba po roce…takže klid…času dost…Mě to tedy taky nechybí,mám ten první den úděsnej…tak pa a Eli i ti zdravíčko…

Angie
Stálice 98 příspěvků 18.11.04 14:04

Ahoj holky,
vsechny Vas po dlouhe dobe moc zdravim…

Bare a Anicce preji jen to nej… v nedeli se za ni pujdeme s Vercou podivat, tak uz se moc tesim.
Obe jsou v poradku. Bara celou noc nespala, tak je moc unavena..

Jinak porad nakukuji na emimco, tak mam docela prehled, akorat nejak nestiham psat.

Maly bude mit ted v sobotu 3 tydny. K porodu nekdy podrobneji… Adamek mel omotanou pupecni snuru kolem krku, telicka a rucicky a jeste ho tahali vakuovou pumpou. Aby to nebylo malo, tak par hodin po porodi mi zacaly desne bolesti - krvaceni. Takze okamzite narkoza a na sal. No nebyla to zadna sranda..

Tak se mejte moc hezky…Dam jeste do alba fotecku..

P.S. Mia a Lucka si na me snad budou pamatovat. Obcas tak myslim na Danku. Jestli se nekomu ozvala???

Angie + Adam 19 dni

Katcha
Ukecaná baba ;) 2251 příspěvků 18.11.04 15:28

Ahoj holčiny,
Blahopřejeme Báře a Aničce k rychlému rozdvojení! Tak už jsou Podzimátka kompletní :-)
Právě včas, zítra prý má začít pořádná zima se sněhem a mrazem. Ne že bych se bez toho neobešla..... Už tak je to horor se někam vypravit, Michalka přede mnou utíká, protože se nechce oblíkat, Vítek neuteče tak aspoň řve, ze mě leje pot jak se je snažím ukočírovat. Tento týden snad manžel konečně přiveze ten stupínek pro sourozence ke kočáru. Ještě coby těhotná jsem ho měla vyhlídnutý, ale nekoupila no a když je to aktuální tak ho nemůžu sehnat. Internetové obchody ho hrdě mají v nabídce, ale ne na skladě :-s
Ode dneška piju meltu tak vzpomínám jak jsem ji pila vždycky u babičky jako malá holčička. Docela mi chutná, ale tenkrát mi chutnala asi víc, hlavně že jsem měla „kafe jako velká“ :-) Včera jsem se docela stresovala, že mám asi málo mlíka, Vítek byl pořád takový neklidný, přes den skoro nespal. Při kojení se pořád kroutí a pouští se a pobrekává. Tak jsem rozmrazila a zkusila to z lahvičky - bez úspěchu. Pak si dal říct a pořádně se nadlábnul (z prsu) a spal od 22 hodin do 4 do rána - náš rekord! Tak kdyby byl hladový tak by asi tak dlouho nevydržel. Jinak už se na mě krásně směje, na ostatní členy rodiny zatím úsměvy šetří ;-)
Hlásí se mi tu hladové dítě (starší) tak jdu dělat sváču. Pa pa!
Katka a Vítek (včera 6 týdnů) a Míša (zítra 2 a 3/4 roku)

KADLA
Kecalka 158 příspěvků 18.11.04 17:37

Ahoj,

už asi týden nakukuju do tohoto deníčku a ráda bych se přidala, tedy jestli mi to dovolíte.Jmenuji se Klára a mám dceru Elišku, která se narodila 1.9.2004.Moc se mi líbí, jak si tu vyměňujete informace a radíte si.Hned bych se chtěla zeptat, tedy těch, co mají doma holčičku, jestli už máte za sebou píchání oušek. My jdeme zítra a mám z toho strach. Díky
Klára a Eliška( 11 týdnů a 1 den)

Katcha
Ukecaná baba ;) 2251 příspěvků 18.11.04 18:03

Ahoj Kláro a Eliško,
určitě se k nám přidejte, všechny zkušenosti jsou vítány! S Michalkou jsem byla na píchání oušek když jí byly 3 měsíce a už měla za sebou první očkování. Ale někde píchají dokonce i v porodnici. Samotné píchání teda nebylo nic moc, Míša začala ječet hned jak ji zabalili do plíny aby se nemohla cukat. Při tom hysteráku si snad ani nemohla všimnout, že jí něco dělají. Za dvě hodiny jsem jí měla ouška znovu namazat a zahýbat s naušnicí, trochu se vrtěla a kníkla, ale hned zas přestala. Mazala jsem jí je Framykoinem a za 14 dní byly zahojené. No, jsem ráda, že teď máme kluka ;-) Ale určitě je lepší je píchnout teď, mě je píchali v 7 letech a byl to děs. Dneska už se sice dají nastřelit a prý to nebolí, ale malé holčičky s naušničkama jsou ještě krásnější :-)))
Katka a Vítek 6 týdnů řvoucí takže hurá do vany

EditaAnne
Kecalka 135 příspěvků 18.11.04 18:24

Baruško a Aničko,

moc moc vám blahopřejeme a jsme šťastné za vás, že jste už spolu a obě v pořádku! Do společeného života vám přejeme jen to nejlepší a nejkrásnější, zdravíčko, rodinnou pohodu a prostě vše nej.. Opatrujte se. Barčo, přeju, ať se brzy zotavíš a máš hodně sil do každého dalšího dne.
Edita Anne s Violkou - moc pozdravujeme a hladíme Aničku.

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 18.11.04 20:46

Ahoj,

moooooooooooooooc blahopřeji Báře a Aničce a těším se na fotečky.

MENSTRUACE - tak holky, v sobotu má Petřík 7 týdnů a já právě dostala menstruaci. Četla jsem o tom vaše komentáře a říkala si, to se mě netýká, minule jsem „to“ dostala, až když jsem přestala kojit. Zvendu se a jdu na WC a je tam! Teda jestli nepokračuji s očistky.

KOJENÍ - snad si vzpomínáte, jak jsem jako „zkušená " matka radila, jak se zbavit trhlin na prsu. A BUM - A MÁM JEDNU UŽ SNAD 14 DNÍ a ne a ne se jí zbavit. Mnou propagované a zaručeně pusobící - BEPANTEN A ZMĚNA POLOHY PŘI KOJENÍ - nezabírají!!!! Na Bepanten mám ošklivou alergii, ta minule nebyla a pokus změnit polohu skončil zvětšením trhliny na bradavce z 1/2 cm na 1 cm. Teď už to vypadá, že mi bradavka každou chvíli upadne, krásně se totiž odchlipuje. No a aby nebyl všemu konec, před chvílí si Peťan ublink, hádejte co? No přeci moji krev. Nohavica si pěkně v TV zpívá, je pomalu 3/4 na 9 a já nemám doma ani odsávačku a ani umělé mléko. proč taky, minule jsem to přeci "nepotřebovala“. Trhlinu jsem si způsobila pobíháním kolem mého staršího synka s mladším visícím na prsu. BABO RAĎ, CO TEĎ!!!!!
Takže v noci pojedu jen na zdravé levé prso. No to bude paráda. Sbohem čtyřhodinové intervaly, vítej šílená matko! A to zítra jedu s malým na rehabilitaci nožiček, starší mi bude „asistovat“ a cvakat lístky v „šalině“.

Tak to by bylo, přeji klidnou noc!
Lila
P.S. s příkrmem jsem chtěla začít poněkud později

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 18.11.04 21:07

Holky,
držme palce Báře a Aničce! Mají problémy s kojením, Anička se napila plodovky 2× jí odsávali a teď moc nechce baštit, asi je jí špatně.
Tím pádem se Báře nedostatečně zavinuje děloha, je to uzavřený kruh.
Baruš, myslíme na Vás a čekáme na lepší zprávy!
 L.

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 18.11.04 21:46

Ahoj Lilo,
všechno zlé je k něčemu dobré, kéž toho dobrého vás bude potkávat víc. příště si v klidu sedneš a nakojíš.
Na rozbitou bradavku poradit neumím, budeš muset kojení z ní vynechat a vystačit si s druhým prem. Přikládej prcka častěji, ať se ti v něm dělá více mlíka, ať nemusíš do dokrmů - příkrmy se zavádějí později, tj. nemléčná strava!!! (Jsem to dneska vyčetla, tak chytračím:-)
Ale uklidním tě, že já mensttruaci taky dostala, přesně měsíc po porodu!!! Myslela jsem, že to jsou zpátky očistky, ale to byla blbost a navíc mě hóóódně bolelo břicho. Fuj!
Dr. mi říkala, že se měsíčky opravdu mohou spustit tak brzy, že každá žena to má po každém porodu jinak, další mohou přijít za měsíc, ale také za tři, ale také až po skončení kojení. To je dobrý, že?
Teď mám dva týdny po menstruaci, bolí mě zase břicho… takže asi ovulace… No potěš!
Uvidíme za dva týdny.

Držím palec, ať to běhání zítra dobře zvládnete.
KLidný večer
 Mia

Kimmi
Stálice 95 příspěvků 18.11.04 21:49

Ahoj, zdravím všechny při dlouhém podzimním večeru!

Nebyla jsem tu od soboty a co je tu nových komentářů a hlavně! ta nejočekávanější novinka od Báry - moc moc gratulujeme k narození Aničky!! Přejeme pohodu od prvních dnů :-))

Nejradší bych tu s vámi byla taky každý den, ale jednak internet přes telecom bychom se nedoplatili a jednak je PC téměř permanentně obsazen nekterým ze zbylých 3 členů rodiny, jen ta naše Barunka naštěstí ještě neví o co kráčí.

Mio, hezký deníček! Taky jsem ten časopis zrovna včera vytáhla a ta pooostupná redukce hmotnosti mě velmi potěšila, taky jsem to hned všem doma nahlásila že NESMÍM hubnout víc než půl kg měsíčně!…

Melta - já používám taky tu sáčkovanou, u nás je k dostání v červenomodrobílé krabičce za cca 20.-. Vařím si ráno a odpoledne konvici - používám k tomu normálně kávovar - překapávač, akorát ty sáčky dám rovnou do té konvice. Nechám to min. 5 minut odstát, jinak je to řídké a takhle se mi to udržuje pěkně teplé, fakt dobrota. Ještě existuje Melcafé - je to taky sáčkované, ale složení je trochu jiné - pražené žito, cikorka.

Malino, psala jsi, že máta snižuje tvorbu MM. Zajímalo by mně, kdes to vyčetla, nikde jsem na to nenarazila, ale vařím starším dětem dost běžně mátový čaj a tak ho piju s nimi a poslední dobou jsem fakt měla pocit, jakoby potom bylo MM míň. Tak jsem ráda, že to vím a už se mu vyhnu.

Holky poraďte, jestli některá pijete něco místo mléka, myslím že Luca se tu o tom zmínila? Co je dobré - ovesmilk nebo sojové nebo něco jiného? Je toho na trhu moc, tak se podělte o zkušenosti jaké kdo máte.

Jsem tu sice krátce, ale taky vítám novou podzimačku v deníčku!!

Dneska byl tak strašný vítr, že jsem ani nechtěla jít ven, ale nakonec jsme šly, Barunka si byla zachumlaná ve fusáčku, ale já myslela, že zmrznu! No lepší už to teď na ty procházky nebude, aspoň že ve výlohách už jsou Vánoce a všechny ty světýlka, hned je veseleji. Už máte nějaké dárky? Já tedy ne a letos to bude obtížnější nakupování s kočárem, asi už začnu, abych to nenechala na poslední chvíli.

Tak pa a dobrou noc, maminkám i miminkům sladké sny

Kimmi a Barunka, dnes 5 týdnů

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 18.11.04 23:24

Kokhina neboj, oni tie kilecka dole pojdu, ked zacne mimi lozit a budes ho nahanat po byte :-)
Malino-dik za rady, nakoniec sa z toho vyklul zapal 38 horucky, dostala som antibiotika, ale nakoniec som to zvladla bez nich. Vyskusala som vsetky babske recepty a nakoniec sa telicko umudrilo.
Lila-na tu trhlinu- ja som mala po porode znacne trhliny a to som tiez poctivo mazala, polohy dobre, striedala som ich a laktacna poradkyna skonstatovala,ze mam dieta so silnym sacim reflexom a citlive bradavky. Zacala som kojit cez klobuciky, na bolest to moc nepomoze, ale aspon sa to zahoji. Mne sa to zahojilo asi po tyzdni. A este mi poradila pred kojenim si ju potriet kvapkou mlieka, aby bola mokra (bradavka) a to fakt pomahalo. Tak skus, dufam, ze ti to pomoze. Pozdravujem Vas baby a este k Vam urcite nakuknem. :-))
Gothic+Ricky 11dni

konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.11.04 01:59

Ahojte dievcata,

tak tento komentar som pisala uz vcera ale nedopisala som ho. Hlasime sa uz z Tatier. Zanedbavali sme vas, ale budeme sa snazit vsetko dobehnut. Tie prve dni a tyzdne sme v jednom kolotoci, obaja certici a potom dokoncovanie nasho hniezdocka, da to zabrat a teraz v noci aspon chvilu na nete s Robom. Chyba mi, chyba, ale musime to zvladnut.

Robko je uz velky fesak a doma su z neho vsetci uneseny, najma jeho bracek, v:,–(e sa chvali ze ma braceka a tak musime sa ist ukazat aj do skolky. Zial prechod sme nezvladli, mna po dlhej dobe polozila na lopatky choroba a chory bol aj drobcek. Horucavy, slniecko ale aj hurikany nam zacinaju chybat.

Dnes ma Robko 12 tyzdnov, spominam ake to bolo pred 12 tyzdnami, dievcata, ktore to so mnou prezivali si spominaju, ze… no a vidite… prve podzimatko coskoro oslavuje svoj prvy stvrtrok, to nam leti…

Posielame pusu a zelame sladke snicky

Miska, Robko dnes 12 tyzdnov a Kiko 4r.

konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.11.04 02:00

Angie,

aj ja si na teba pamatam, chcela som pisat do komentaru, ci ma niekto o tebe spravy, lebo som vedela, ze mas termin v tomto mesiaci. Ja mam deficit v sledovani dennicku posledne tyzdne, ale uz sa to snazim dobehnut.

pappapa

Miska

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 19.11.04 07:31

Ahoj,
tak jsem si to v noci pěkně přečetla,ale už jsem neměla sílu odepsat…mimi vytuhl nečekaně rychle…tak jsem půlku věcí zapoměla…
Vítej Kláro mezi námi…víc hlav víc ví…
Ještě k tomu hubnutí u kojení-hodně lidí v mém okolí mi potvrdilo,že u kojení sice pohublï,ale když skončili,tak to zas nabrali…
Jinak jsou asi zase skvrny na slunci,protože včera prcek naspal přes den max.2,5hod…trošku jsem doufala,že to v noci dožene…ale kdepak..s usínáním horor a v noci standart…
Jinak jsem včera myslela,že si už prostřelím hlavu…no,když kadíte a mimi začne řvát jako když ho na nože berou,to je děs…no co,chtělas to,tak se starej…
Jo,taky jsem chtěla říct k těm plenkám…máme bezva drobka…zkouším různé druhy,všechny přijal v poho,hlavně že je do čeho čůrat a kadit:-)))V Globusu jsem objevila plenky Helen Harper 32ks za 99Kč!!!To je 3,10 za kus..v netradičním balenís čápem na obalu,
dále v Delvitě mají jejich plenky..32ks za 159,–..to taky ještě jde,když je nouze a kvalita je dobrá..no,když je nouze…
Jinak Fixies 3-6kg neoblečeme,při­pomínají mi na něm moje kalhotky v těhotenství…takže máme midi 4-9kg ve všech druzích…Jo,taky se mi moc nepozdávají Hugies soft dry,zdá se mi,že se mu v tom právě paří třísla,jak jsou igelitový…ale Huggies freedom jsou zas bezva..
Snažím se kupovat plenky max5Kč za kus..Náš mimísek hrozně čůrá,pak tam má bambuli a vadí mu to…
Tak jsem se snažila minule si spočítat náklady na mimi za měsíc…
plenky 1200Kč asi
Nutrilon 1000Kč čajánek 83Kč
podložky 450Kč
vlhč.ubrousky,pří­řezy apod. 150Kč

Vůbec nechápu,jak to zvládají matky samoživitelky..

Malino-k tomu Nutrilonu Premium-náš malý byl taky hladový,tak to kombinujeme-přes den Premium a v noci Forte..a jde to…

Holky,napište,jaké dáváte čaje…já toho čajánka Větrníčka,ale chtěla bych to střídnout..složení je fenykl,heřmánek a majoránka…díky

tak zatím pa

kokhi a V 6t 1den

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 19.11.04 09:23

Ahoj holky,

Mio, gothic, moc děkuji za rady.
Mám sice nachystaný Nutrilon - chlap pro něj dnes ráno běžel, ale budu se snažit krmit "nadojeným " mlíčkem ode mne.

S těmi příkrmy jsem to nemyslela vážně, jen jsem poukázala na to, že mima nemají v tomhle věku nic krom mlíčka papat a já prcka krmím rovnou sirovou krví. Mio, moc děkuji, že jsi reagovala i na ten příkrm a omlouvám se za mistifikaci, nejsem dobrý pisálek …

Tom stále hrozně kašle, patrně se nevyhneme antibiotikům. Holky pozor, ordinace jsou plné kašlajících dětí a doktorka tvrdí, že u nás ve školce je pneumokok (tuším způsobuje zápal plic).
Petřík je jako jediný zdráv. Ťuk, ťuk …

Ahoj konkinko, blahopřeji k čtvrtletnímu výročí. Toto letí!!!!

Báro a Aničko, stále držíme pěsti.


Lila

malina02
Kecalka 107 příspěvků 19.11.04 09:47

Ahoj,
já se musim jít pakovat, jdeme na kontrolu kyčlíků, doufám, že to bude v pořádku a že tam nebude moc lidí, nebo mě trefí, zase se budu potit jak dveře od............

Kimmi, až se vrátím, tak se mrknu, kde jsem to četla o té mátě, ale někde to bylo, minulej týden docela určitě a taky mě to zarazilo.

tak já letim, malina

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 19.11.04 10:10

Ahoj holky,

Kimmi, ano, psala jsem to já o těch nápjích. Dr z laktační ligy mi řekla: „Proč se snažíme kojit? Abychom se vyhli kravskému mléku. Tak proč se jím napájet?! Tím, že ho pijeme, zaděláváme miminku na pozdější alergie.“ Říkala, že kojící matka má vypít denně max 1/2l denně, ale ZAKYSANÝCH mléčných výrobků. Klidně má vypít zakysanou smetanu, acidofilní mléko, kyšku apod…
I tvarohu se máme vyhnout.
Já tedy kupuju ve zdravé výživě ovesný nápoj, ten piju celý život, strašně mi chutná a hodí se i k redukčním dietám, teď jsem si koupila sojový nápoj s vlákninou, s meltou je vynikající. Já meltu kupuju sypanou, a taky ji vyřím v kávovaru. Normálně 4-5 lžiček nasypu do papírového pytlíku a pak vyhodím :-). Asi to není ta „pravá“ hustá melta, ale stejně si myslím, že je to mýtus, že je to jen o zvýšeném příjmu teplých (???) tekutin :-). A navíc mi to chutná :-)

Lilo, aůůůůůů, to musí být maras, zkus vyzkoušet homeopatickou mast CICADERMA, dá se objednat v lékárně, já ji nezkoušela, nemusela jsem, ale holky z letních či jarních miminek na ni pěly ódy. Prý s vyléčí za 2dny to, co Bepanthen nevyléčí za 2týdny. Tak nevím, každopádně držím pěsti, ať je co nejdřív po problému.

My jdeme za chvíli do poradny, Vilík je od včera zase divný, jdu kojit a vážit, chce pít klidně po hodině, řve jak Tazan, tak jsem z něho nešťastná. Včera přes den spal asi 15min dohromady :-(.

Jinak přesně v 7 týdnech vážil ten náš drobínek 5200g :-(, tak si nemyslím, že bůhvíjak strádá :-)

Byli jsme taky na neurolce, docela mě pobavilo, jak s ním ta dr „šarpala“. Škrk, po:,–(ila ho, škrk, postavila ho, škrk, chodil, škrk visel za ruku a nohu, škrk, visel jen za nohu… Vildovi se to evidentně líbilo, čučel jak puk, co se to s ním děje. Závěr paní dr byl, že je to krásné, zdravé miminko, a že bude jednou kosmonautem, protože jen kosmonautům se to tak moc líbí :-)
Zeptala jsem se jí na tu šetrnou vakcínu ve třech měsících, protože když ji předepíše neurolog, je zadara, řekla, že už nám ji předepsala a mrkla na mě :-). Pak jsem pozorovala Vildovu pediatričku, když četla její zprávu, kde stálo, že Inf..? (zapoměla jsem, jak se jmenuje) je jednoznačně indikován a ta se jen ušklíbla. :-)))) Tak jsme nad ní vyzráli!!! (Asi chtěla prachy, co? :-)))
Nic, jdu oblíknout Vilíka a jdem na to vážení a kojení. Ještěže to mám 5min od baráku. Co když nás to odfoukne někam daleko??? :-)

Miško, buďte zdrávi! :-)

Musím fičet, mají tam jen do 11.
L+V (7t+4d)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.04 11:22

Ahoj holky,
konečně se tu v deníčku někdo ukázal a je pořádně co číst!
Lilo, mohla bys prckovi aspoň tu krev převařit:-)!!!
Lucko, takový výří melta musí být fakt super!!! Dobrý překlep. A budeš na Vilíkovi trénovat ty chvaty dál, aby z něj ten kosmonaut byl?

O té mátě jsem to četla taky, taky nevím kde. Občas ji vypiju, ale aby měla negativní účinky, tak bych se jí musela prolévat celé dny… Jeden hrnek myslím neškodí.
A ty teplé nápoje… je logické v chladných dnech pít! Ať kojíte nebo nekojíte. Protože se tělo nevyčerpává jejich ohříváním a šetří si tu potřebnou energii na boj třeba s bacily. Tak nějak to Lucko, je, ne?

Holky, naše AA nějak hodně slintá!!! Normálka mi včera do výstřihu hodila slinu jako teenager na ulici!!! Ble! Ale to je furt! Myslíte, že už by se jí klubaly zuby? Zduřovaly dásničky??? Nějak brzy v 6 týdnech, ne?
Nebo by to bylo od infekce? Na moučnivku to nevypadá, i když jazýček potáhlý bílým povlakem má, ale to je spíš od mlíčka, které občas vyplivne, ublinkne… V pondělí jdeme k Dr, tak se přeptám.
Dneska vítr jak blázen, déšť do toho, ani mě nehne jít s ní ven. Asi ani na balkon! Naštěstí je manžel doma, pokoušela se o něj nemoc, tak jsem mu zákazala courání po venku i do práce, ať se rychle vyléčí… on to asi chytl od malé, není na agresivní dětské bacily zvyklý!

Zdravím Mišku a Angie!!! Vítejte „ztracené“ dcery. O Dance pořád nic nevím, nemám čas číst jiné deníčky (pstm), písnu ji mejlíka.

No a pak mám ještě jednu zajímavost (ano, zase Mia!!!:-) jsem včera četla, že váha kojence by měla v 5.-6, měsíci dosáhnout dvojnásobek porodní váhy (jestli dobře počítám, měli naši drobci kolem 3,5 kg, tj. kolem 7 kg??? Jsem zvědavá, jestli zpomalí, když koncem 2.m mají přes 5 kg!!!) A v roce by váha měla dosáhnout trojnásobku porodní váhy. Co se týká délky, měla by být v roce o polovinu od porodní, tj. kolem 75cm.
Tak uvidíme!!!
JO a už se taky vaši prcci vztekají? Naše AA už to na nás zkouší! Hlavně když jí vypadne z pusy prso, vydá mocný křik vzteklouna a pak když jí nikdo neaportuje dudlíka!!! To je,co?

Jo a Kokhino, pár rad k tomu, abys ušetřila. Já kupuju plínky jenom v akcích, nejsem blbá, abych obchodníkům nechávala své těžce vydělané peníze a MD!!! Teď jsme koupili jubmo pack Pampers 96 ks za 300 Kč!!! Mrzí mě, že bylo právě před výplatou!!! Ale obchodíci to tak PRÁVĚ dělají! Za plíny jsme už utratili 3200, ale tři balíky mini budeme prodávat, AA už je má malé, jsem blbec v akcích kupovala jenom mini a midi, teď už vím, že můžu i větší!!! Ony se neztratí!!!
Až spotřebujeme zásoby, půjdu do Babylove. Alergii asi nemá, zkouším různé ubrousky.
A co se týká těch podložek - máš na mysli ty jednorázové? Ty používám jen na návštěvě! Doma mám hadrovou plínu na igelitové podložce, u Dr. vlastně taky, ona ty podložky nedoporučuje používat, potisk jim zabarvuje ty jejich podložky. Tak to ušetříš, ne? A vlhčící ubrousky? Už to tu bylo, utírej žínkou namočenou ve vodě! To máš 300 kč ušetřených měsíčně… a ty plíny nás měsíčně vyjdou asi na 900, takže máš další 300 ušetřených, celkem 600 a to už je lepší, ne?
S Nutrilonem to je blbý, ale my jsme zase investovali do internetu z domu, tak jsme na tom stejně:-)

Tak pa, jdu si konečně zkrátit ty manžestráky!
 Mia

Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 19.11.04 12:32

Ahoj holky a miminky,
rada bych se pridala k vasemu denicku. Mam doma syna Daniela, kteremu je dnes 8 tydnu. Nakujuju k vam uz od zacatku tehotenstvi, ale az ted jsem se prihlasila.
Kokhi chtela bych se zeptat jak casto tvuj Venousek papa. Nas Daniel je taky na umele vyzive, ale posledni tyden ji min. Driv jedl co 3 hodiny a to vypil 120ml Omnea(ze zacatku mel desny boleni a tak jsme z Nutrilonu presli na Omneo) Ted mi vypije tak 90az 100 ml a papa po 4 v noci nekdy az po 5 hodinach. Prvni mesic pribral 1400 gramu a poporostl o 5,5cm, tak jsem zvedava, co nam povi Dr. v pondeli jdeme na kontrolu ve 2 mesicich.
Holky, jak moc toho naspi vase deti? Nas synator toho pres den moc nenaspi, maximalne 4 hodiny. Ted vyjmecne spi.
Jinak uz zacina krasne zvatlat, babicka mi ho zacina rozmazlovat i pres to, ze uz ma 2 vnoucata.
Jeste dotaz ohledne kocarku. Chci si koupit sportak, protoze mam hluboky kocar po svagrove a s rychlosti jakou synator roste, mam strach, ze v nem do jara nevydrzi. Nemate nektera zkusenosti se sportakem znacky I´Coo Platon 4 Air. Je docala drahy a tak bych rada vedela, jestli mate nektera nejakou zkusenost.

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 19.11.04 12:53

Ahoj Marcelko!!!
Vítám tě v našem deníčku a mám prosbu k tobě i ostatním novým holkám v deníčku, aby připsaly, odkud jsou a kolik jim je let. Budu aktualizovat seznámek, tak ať vás do něj mohu zařadit a vydat jej v novém deníčku!

Co se týká tvých otázek k jídlu a spaní, myslím, že to bude s Danem ok, protože moje AA pije stejně často i množství, se spaním to máme podobné, i když každý den je jiný! Někdy za den naspí víc, nekdy méně, ale jisté je, že začíná vyžadovat pozornost…

A s tím kočárkem asi bude lepší, když svůj dotaz napíšeš do diskuze (na stránce vlevo!!!), protože tam si tvého dotazu všimne více maminek. Náš deníček asi nečtou všechny čtenářky mimina:-)

Mia se skoro 7 týdenní Aničkou Amálkou…

malina02
Kecalka 107 příspěvků 19.11.04 13:06

Už jsme zpátky, naštěstí to u ortopeda šlo rychle. Eliška má kyčle v pořádku, jádra naznačena, kontrola v 16 týdnech. Tak, a vůbec jsme abdukčně nebalili. Ten doktor byl dost nemluva, tak jsme vypadly jak cukráři jen se zprávou v ruce. Má tam psáno normální nález, ale až doma jsem si všimla, že v doporučení je napsáno - abdukční balení. Tak já teď nevim. Píšou to všem v rámci prevence nebo jak ? Mrzí mě, že to byl takovej protiva, mě stačilo, že to má v pořádku, ale na tohle bych se bývala zeptala. Tak se zeptám mojí dětský Dr.

Našla jsem to o tý mátě, je to v Betynce. Článek o kojení, když je mamina nastydlá. Může se heřmánkový čaj, z jahodovýho i malinovýho listí, ale odvar z máty ne, tlumí tvorbu mléka. O množství tady nepíšou, jasně že jeden šálek asi neškodí, ale denně by se asi pít neměl.

ahoj malina s Elí

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 19.11.04 14:48

Hezký den,
Malino-u kyčlí jsem nic takového psáno neměla..
Mio-je mi 26let,Praha
Marcelo-ahojky,jsem ráda,že je nás víc…nepřipadám si tak blbě…Papká co tři hodky tak 120ml,ráno a před spaním jsem mu začala dávat 150ml,ale je to těžké…někdy mu to nevyjde-někdy spí dlouho,jindy to nevypije vše…v noci vstávám už jen dvakrát a to mu dám poprvé 120ml a podruhé 90ml..a cucnout čaje..Přes den už teď papká Nutrilon Premium a v noci Forte,ten více sytí…Ale taky se mi zdá,že už polevuje…asi si nechce tláskat žaludek za každou cenu,už asi ví,kolik mu stačí…S tím spaním to má teď všelijaké…někdy přes den naspí málo(většinou když jsem sama doma a potřebuje dělat ještě něco jiného) a někdy zas prospí den…v noci je to celkem stabilní…ale vstáváme různě-od 5-6:30,podle toho,jak brzy jde spát…První část je nejdelší-to je 4-5h v kuse a pak většinou 2-3h dvakrát…To je asi vše..dáváš čaj a který?
Jinak manža je dnes doma a dělá s Vendou kraviny,tak si tu můžu vypisovat…
Jo,jinak k tomu šetření-já mám přebalovák na stole a už jsem to zkoušela s tou žínkou,ale lítat do koupelny mě nebaví,asi jsem pohodlná…Zakoupila jsem tu na něčí radu ty přířezy v lékárně,tak se mi spotřeba vlhčících ubrousků výrazně ztenčila…Bohužel nalákat mého manžu do obchoďáku na zlevněné plíny,to není jen tak..stejně má mimi spotřebu balík za týden,což těch 1200Kč udělá hravě..opravdu dost čůrá..(možná jsou kluci v tomhle horší) a chce mít sucho poměrně dost brzy…Já prý byla pročůraná až kam a vůbec mi to nevadilo…prostě hodné spací mimi…Ale s těma podložkama-to je dobrý nápad,to mi vůbec nedošlo..jenže Vendy má tendence jen se rozbalí,vše v okolí počůrat,tak nevím,jestli ušetřím na elektřině za praní…ale díky za tip…
Jo a Mali-náš ortoped se mnou taky moc nemluvil,jen jestli jsme měli dobrý porod atd.,jadérka nevyvinutá,ale to je prý normální a jdeme tedy až v těch 4měsících,což je taky běžné…

tak už končím..zatím pa

Kokhi a V

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 19.11.04 15:13

Ahoj Malino,
s těmi kyčlemi jsme na tom skoro podobně!!! AA měla nález 1b, což je ok, nejlepší je 1a. Už jsem so psala, se opakuju!!!
Dr mi doporučila - „pojistíme širokým balením“ správné dovivinutí čehosi na levé kyčli - má tam něco do oblouku místo do pravého úhlu… ale že to bude dobrý. Jadýrka má taky ok. Tak já nevím, jestli balit, či nebalit… zas není pohyblivá v tom ranci a někde jsem četla, že pohyb potřebuje právě k dobrému vývoji !!! A vyber si!
Pere se to ve mně děsně, jestli balit nebo nebalit. Dala jsem jí to dneska, chudák malá, řve, je neklidná, nemůže kopkat nohama a zadek má zvednutý… si spíš zkřiví páteř!!!

SMS od Báry: Anička se pořád nepřisává, neotvírá pusinku a nestočí jazýček. Dostává pasterizované mat. mléko ze stříkačky (nechci zatím umělou). Holt jsme neměly potíže u porodu. uČÍME JI INTERVALY 3-4 HOD, TRVÁ TO TAK PŮL HODINY, S POMOCÍ SESTRY NEBO dR. (VELMI OBĚTAVÉ!!!) vÝSLEDEK? Anička zuří, pak spí, dokrm. Já pohmoždění prsa a pořád křeče, jak se špatně zavinuje děloha. V bříšku měla málo místo, má šišatou hlavičku a musíme protahovat nožičky, ale je legrační králíček, ruce drží na prsou jako manžel na prsou složené. Je to nápor na nervy, klečí u mne sestra, obě vždy upocené, Anička ječí. Mamky tady zas nalitý prsa, já nic.Zkoušíme učit sání s dudlíkem, taky ho jen cucla a plive. Byl tady zatím jen manžel, zítra přijdou Ajka s babi a Verča s Angii. Budu volat help léčiteli, uvidíme, za pár týdnů bude dobře, ale je mi to líto, s Ajkou tohle nebylo. Už se těším domů.

Držme Báře a Aničce palce, jsou poslední a nemají to vůbec jednoduchý.

Mia

Marcela_F
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 19.11.04 15:25

Mio - je mi 29 a jsem z Kromerize
Kokhi hned jak malyho rozbalim tak mu davam pres toho jeho „ferdaska“ toaletni papir, protoze jinak bych ho kazdy prebalovani mohla prevlikat, skoro pokazde si neco pocura. A to ze nekojim si nijak nezabiram, ze zacatku jsem mela depky, ale ted mam spokojeny dite a ja sama jsem uz hodne v pohode. Jsem rada, ze mam to blby sestinedeli za sebou, lezlo mi to na mozek.
U kloubu mi rekl, ze staci jedna pemprska a pritom v papirech bylo napsano „doporuceno siroke baleni“. Kdyz jsem se doktora ptala, jestli mam davat 2 a vice plen tak mi nevrle odpovedel, ze mu staci jedna, ze to je brano jako siroke baleni. Docela jsem to nechapala.
Mame taky jit na kontrolu za 2 mesice, tak uvidim. Svagrova byla po Tak nevim, asi to ma kazdy jinak.

Marcela

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 19.11.04 17:49

Ahoj holky,
tak máme zas jeden týden v čoudu, co?:)
Tak jsem tu četla vaše komentáře a napsala si body.
Hubnutí - jak jsem psala, nervy po porodu způsobily, že jsem se během týdne doma dostala o 6kg níž, než před otěhotněním. A jak jsem se domnívala, Mia mi to jen potvrdila, rozhodně to není dobře, hlavně, když to je tak rychle. Ale dobrá zpráva je, že jsem zas 2-3kg nabrala:))) Teda se nepřejídám, to zas ne…Jinak tip na hubnutí? Malá miluje, když jí pustím písničky, zpívám a ona kouká, jak u toho trlduju…je to fakt slušnej záhul a lepší než aerobic:))) O tom, že mě už měsíc nemožně bolí v kříži nemluvim, ale co pro to miminko neuděláme a nevydržíme, že:) Holka se u toho mýho trdlování řehtá na celé kolo, máchá rukama a kope nohama a přijde mi, že se snaží napodobovat:)
Naušničky…zrovna včera jsem si je přivezla. Mám je připravené, s malinkým červeným kamínkem, tvar houslového klíče (doufám, že jsem to nespletla…je to taková ta značka na začátku notového zápisu:)))). Píchnout je nejspíš nechám po očkování ve 3měsících, i když mám cuky si to zařídit jinde (náš dr to dřív nedělá)…ale asi vydržím, protože už teď se klepu za Báru…budou jí slušet, ale ám z toho popravdě trošku strach, takže podvědomě to asi oddaluji:) Ale dýl jak po očkování ne
Kojení. No u nás to jde, jen mě malá poslední dobou začala zas krásně kousat do pravé bradavky, byť přisává se dobře. Musím jí to prso přidržovat a tlačit do pusinky a ještě s ním různě manipulovat, aby to nebolelo. Kojím jen v sedě (kor z tohoto prsa). Ta krev, Lilo, pokud teče jen z jednoho, tak z toho prsa nekoj a odsávej to…mě když tekla krev, tak jsem tedy odsávala z obou (rozkousané do krve byly obě strany) a v tom odsátém krev nebyla, takže jsem to dávala z flašky. Ale jestli ti to teče hodně, já bych to nedávala, protože moje malá to pak vyblinkala všechno (ne, že bych se jí divila). Jinak bohužel neporadím…Jen hodně větrat a mě Bepanthen pomohl. Jinak na noc Nutr. Forte dávám i nadále a asi to už měnit nebudu. Vcelku nám to vyhovuje, potíže s flaškou ani prsem malá nemá a spí pak dost dlouho (i když tuhle mi brečela, vypila jen 40 - obvykle pije 120 a spala 5hodin, pak jsem kojila a spala dalších skoro 6hodin - výjimka).
Meltu piju taky sáčkovanou, stává se ze mě závislák:) Hrozně mi to chutná, s mlíkem i bez. Denně vypiju jednu až dvě konvice a už si ji s sebou vozím, když jedu někam na návštěvu:) Prsa k prasknutí nejsou (jen v ráno po noci), ale mlíko je…doufám, že ještě nějaký čas vydrží:)
Mléko - já ho vypiju někdy nic, někdy půllitr. Nikdo mi neříkal, že by se moc nemělo, nijak mě to nenapadlo. Tak snad bude vše OK.
Spotřeba všeho na mímo…u nás se to trošku uklidnilo, protože poslední týden Bára prakticky nekaká. Když ječí, a nic jiného nepomůže, nakonec sáhnu po trubičce nebo teploměru:( a to pak lítá. Tak mám pocit, že s tím asi máme problém, protože sama mi nekaká (a to kakala normálně) a má tam toho vždy dost. Navíc se mi zdá, že to jaksi zhoustlo…vypadá to jak bláto (nemyslím barvu, ta zůstává pořád taková hořčicovo-vajíčková). Tak nevim. Navíc se mi fakt nelíbí, že přestala sama kakat i když to tam má. Vím, že pár dní klidně nemusí, ale to by to tam nesmělo bejt a ono je a ona řve:( JInak prdí pořád jak chlap, už jí to jde a když, tak ji svlíknu a nechám kopat. Sabík pomáhá jak kdy, někdy vůbec, někdy až 2× denně hodím max 10ml Větrníčku. Dřív byla spotřeba plen tak cca 6denně, balík na týden a teď jedu jeden balík už druhý týden. Ale to je tím nekakáním- A teď jsem začala trochu víc přebalovat, protože jak nekaká a navíc hodně prdí, trošku se jí začervenalo okolí konečníku. Přebalovací podložky hned vyhazuju jen, když je pokadí (plena smysl nemá, protože to proteče hned a zbytečně pak spotřebuju podložku i plenu a musím i dřív prát - peru jednou týdně). Navíc většinou když ji nechávám kakat, tak má starou plenu, kam to pustí. Pročůranou podložku nechám jednou uschnout a ještě použiju (pokud počůrá jen spodní část). Ubrousky jsem se naučila používat tak, že už není velká spotřeba. Prostě pohoda… Široké balení máme dávat 2pleny (ve 4týdnech myslím na orto říkali 2a?). Dávám, jen občas nechám malou přes noc či den bez, aby si odpočinula. Krom toho, že totiž má tělíčko moc vysoko a ublinkává, tak se jí v tom špatně vykopávaj prdíky a pláče. A k cestování to nedávám vůbec. Taky se prý doporučuje dávat na bříško, že to tomu taky pomůže. Jen doufám, že toho 8.12. už nám řeknou konec. Potřebujem tak totiž větší velikost oblečení kvůli velkému zadku. Malino, když jsi šla z porodnice, měla jsi mít široké balení preventivně? Já jen kvůli tomu, že píšeš, že jsi nedávala a kyčle jsou OK.
Vakcína…Lucko, myslíš infanrix? Já od doktora při je ho první návštěvě dostala na výběr, máme se rozmyslet a teď v poradně říct, co budem chtít. Buď obyč, nebo ten Infanrix (1100,–-) a nebo Hexa Vac (1400,–- - ale jeh ovýhoda je, že místo 7injekcí za rok a půl života dostane Bára jen 4). O tom Hexa Vacu, mluvil s někým z vás doktor? No, my o tom přemýšleli a asi dáme ten Hexa.
Slintání - Mio, taky mi přijde, že bára dost slintá (na zbytek mlíčka se mi to nezdá, protože na to je to moc průhledné), ale na zuby je fakt asi hodně brzy. Jazyk má běloučký od mléka.
Míry - no váhu nevim (ale asi j idneska zkusíme hodit na kuchyńskou váhu a uvidíme, jen tak ze zajímavosti:))), ale měřili jsme Báru a má 58 nebo 59cm. Už je to krásná holčička:)
Vztekání - jo, vzteká se - že jí nehraje v noci kolotoč nad postýlkou (sloníky sundavám), že jí nejde si prdnout, když se pere s plínkou na obličeji, nebo teď nově, když si s ní nehraje moje panenka, kterou má v postýlce. Pořád ji pozoruje, povídá si s ní, mlátí do ní, točí se za ní a ona ta potvora panenka nereaguje:)
Spaní - přes den jak kdy. Většinou spí tak 2hodinky v kuse (někdy dýl, někdy vůbec). Nebo jen leží na posteli, kouká, pere se s plínkou (kterou nakonec přehodí přes obličej a usne), někdy jsme spolu a hrozně se na mě tlemí (a už pokaždé nenásleduje blinkání - hurá). Po koupání někdy spí, někdy leží a kouká a jen výjimečně spí. Tak kolem 22hodiny začíná brečet, mezi desátou a dvanáctou dostává poslední jídlo a pak spí v noci těch 5-6hodin v kuse a pak zas jedem 2hodinky spánku, hodinka na přebalení, kojo, uspávání či povídání si. Žvatlání - to je u nás též - povídá si se mnou (hlavně, když trdluju na tu muziku:)))) - něco jako Ale mámo, ty jsi prdlá:)))) a povídá si s panenkou a čím dál častěji. Taky, že večerní hysteráky vyměnila právě za žvatlání a hraní si.
Jinak je vše při starém a jako u vás:)
Jen na jednu věc si musím ztěžovat. Většinou maj problém se sexem ženy. Já nevim, já bych sexovala (občas malá i spí:))), ale manžovi vadí předsava mlíka z prsou. Teda, já mám podprdu, to je jasnačka, jenže on by si rád šáhnul, ale bez mlíka. Takže můj první „pokus“ ztroskotal kvůli mlíku. Chjo, ti chlapi…nejdřív jim vadí pupík, abychom nerodily, pak mlíko…co bude dál? Nic, protože dítě bude větší, bude vnímat, nespat a kecat a hrát si = opravdu nejlepší antikoncepce:)))) Ale milence si teda hledat nehodlám:)
No nic, budu končit, moc jsem se rozepsala, nejspíš píšu i nesmysly:))
Ještě gratuluji Báře a držím palce, aby je všechny potíže brzy přešly.
Jdu sehnat někoho, kdo by se se mnou chtěl sejít příští týden, protože bejt doma = nuda.
Papa
Gabča a Barča, 7týdnů a 3dny

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 19.11.04 17:51

K tomu počůrávání a pokakávání, Bára se prakticky nepočůrává ani nepokakává mimo plínu, naštěstí to vychytávám:), ale tuhle mi dvakrát počůrala osušku, mrška:) Jinak je šikovná a ví, kam může mířit (kdyby tak mířila i s ublinkává­ním:))))

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 19.11.04 18:14

Tak dnes naposledy,
Marcelo-já už jsem víceméně taky v poho,bylo to fakt děsný psycho..
ale pořád to mrzí…
Pro Báru-já si to malovala taky pěkně,kojit alespoň půl roku,ale příroda je silnější…věřím,že vám se to nakonec povede…a držím moc palečky…mě ta děloha bolela taky příšerně a to jsem kojila v porodnici úplně normálně…

tak dobrou všem

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 19.11.04 20:08

Hele účo (bez úči, chi chi chi chi), nech si to, jo? :-)
Abys věděla, teplé nápoje nemají pít ženské, které chtějí zhubnout! Tělo, když si ten nápoj ohřívá, HUBNE!!! :-)))
Ovšem kojící maminy by se asi neměly nalívat nápoji s ledem, co? :-)))
 L.

KADLA
Kecalka 158 příspěvků 19.11.04 21:33

Ahojky,

jsem ráda, že jste mě přijaly mezi sebe.Je mi 25 let a jsem z Prahy. U ž máme píchnutá ouška, bylo to docela v pohodě, ani to moc nekrvácelo.Taky se nám dneska konečně podařilo zvyknout si na nový dudlík, od narození jasem jí dávala dudlík kytičku,ten už byl ale hrozný, tak jsem jí zkoušela dát 4 jiné, ani jeden nechtěla. Až dnes jsem ještě investovala do Aventu a ten přijala. Jen z čeho jsem špatná, Elišce se na tvářičce a na ručičce udělal červený flíček, doktor nás straší, že je to atopický ekzém, zatím změním jen kosmetiku a prášek na praní, doufám, že to zmizí.Jinak Eliška je zlatý dítě, v osm jí dáme do postýlky, do devíti si brouká, pak usne a budí se kolem 4 - 5 hodiny a pak po 3-4 hodinách.Tak doufám, že nám to vydrží. Mějte se krásně. Pa
Klára a Eliška (11 týdnů a 2 dny)

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 20.11.04 06:45

Ahoj,
Kláro-držím palce,ať to ten ekzém není…u nás v rodině ho má sestřenka a je to děs..lítání po doktorech,mazání miliónem mastiček..atd..
Jinak dnes jedeme k babičce na Vysočinu,tak snad tu kalamitu přežijem..tam je vždycky sněhu…tak se ozvu až zítra…tak papapa

Kokhi a V

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 20.11.04 10:47

Ahoj,

KLÁRO - dnes už existuje mast na atop. ekzém bez kortikosteroidů, je to PROTOPIC, a předepisuje ho kožní lékař. Já jsem ho ještě nezkoušela, můj čtyřletý syn má atop. ekzém, zatím tedy jen v lehké formě, mazali jsme krátce hormonální mastí (to jsem ještě nevěděla o Protopicu) a zatím je ekzém pryč, zbyly po něm jen bílé flíčky (ekzém měl v létě, opálil se, a tam kde měl ekzém, zůstala pokožka bílá, prý to zmizí).

BARU - moc na tebe a na Aničku myslím…držím pěsti o 106

Holky, moc díky za rady ohledně kojení s rozkousanými bradavkymi. Bohužel včera o 1/2 11 v noci jsem prckovi musela dát umělé mléko (120 ml Nutrilon A.R.). Co jsem pracně vydojila vypil, ve zdravém nebylo už taky nic a malej během dne zkracoval intervaly až na 1 hod, nemohl ani usnout, chudák malej. Z toho rozkouslího prsa teče čím dál tím míň mlíka, ze začátku jsem odstříkala 110 ml, pak 90, 80,75 a dnes už jen 60 ml po 4 hodinovém intervalu. Vidím to černě, z jednoho prsu kojit nebudu, to by to vypadalo - jedno prso u pasu a druhý scvrklá kůžička sotva č. jednička.
Mast Cicaderma mám, ale při kojení se nesmí nanášet ani na bradavku ani na prso. Tak nevím, stojí to v letáčku tučně napsaný. Jinak kousanec má už asi jen 8 mm, ale na šířku asi 2 mm, a ne ane se slepit. Pěkně na mě vykukuje to moje masíčko. Já snad budu muset jít na šití. Ach jo. Ještě ke všemu na mě něco leze, asi jsem to chytla od staršího synka, mám zvýšenou teplotu 37,7 a boleníčko v krku. Takže opět stříkám Stopangin.

Včera jsem byla s Petříkem na rehabilitaci s nožičkama, prý se mu to hodně zlepšilo (Pes Calcaneovalgus nebo tak nějak), takže na kontrole kyčlíků, mi doktor řekne, jestli ještě musíme cvičit nebo ne.

Tak malej se budí, jdu kojit ze zdravého…a pěkně si to užít


Lila + Petr dnes 7 týdnů + Tom 4r.

Lila002
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 20.11.04 11:02

jo a ještš ke všemu jsem alergická na mýdlo Johnson. Mám ho jen na ruce …

gothic
Ukecaná baba ;) 1436 příspěvků 20.11.04 12:02

Ten Johnson je vazne humac, ja ked sa s nim umyjem, tak ma to stipe a co este ti babetka? Ja pouzivam Sebamed-syndet-mydlo. Je drahy asi 80 Sk, ale super. Aj pre maleho mne sa po nom dobre hoja stehy. Ja mam Johnson tiez len na ruky.

KADLA
Kecalka 158 příspěvků 20.11.04 12:56

já nejdřív koupala v Bubchenu, pak jsem si pořídila Johnson, známá mi poradila, že se nemusí oplachovat.Ten už ale máme dlouho, z toho to asi mít nebude.Máte někdo zkušenosti s práškem na praní LOVELA?Napadlo mě, že by to mohla mít z toho.Raději jsem zakoupila MINIRISK,tak uvidíme.Na koupání jsem ještě zakoupila olejovou koupel LINOLA, jen jsem se zapomněla zeptat, jestli s tím můžu umýt i vlásky a jestli se musí splachovat.Díky za každou radu.
 Klára

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 20.11.04 13:49

Ahoj Holky,

Bára psala, že vás mám pozdravit, kojení se pořád nedaří, Anička neotvírá pusinku a nechce pít. Už volala laktační poradkyni, má odstříkávat po hodině, ať má mlíčko, pak snad bude líp. Anička žloutne, takže půjdou domů asi o den později. Naštěstí nehubne.
Pak jsme spolu mluvily přes tlf, má z toho pořádnou depku, dnes má plno návštěv, tak musí na:,–(it veselejší ksicht :-), přijde Verča a zítra Angie, tak snad příjde na jiné myšlenky.
Tak držíme pěsti, ať je to co nejdříve za něma a ať je vše ok.

Já to s ní tak prožívám i proto, že jsem vlastně od začátku procházela něčím podobným. Od narození Slimáčka jsme bojovali, v porodnici jsem za hodinu odstříkávání s bídou vymačkala 10ml, pak jsem se s pomocí laktačních odbornic pořádně rozkojila, ale stálo mě to strašně moc moc úsilí, nervů, slz, depresí. Myslela jsem, že už jsme za vodou, na posledním Ostravském srazíku jsem machrovala, že když se chce, všechno jde, každému hrdě zdůrazňovala, že jsem PLNĚ KOJÍCÍ…až předevčírem se to zase posr…
Půjčila jsem si opět elektickou odsávačku Medelu, ale prsa jsou téměř prázdná. Kurňa. Ze dne na den :-(((
Už nejsem fanatická, už v tom mám jasno, ale prostě to ještě chci zkusit. Možná, že je to ta „obyčejná“ laktační krize, možná to půjde překlenout. Kojit jsem chtěla a pořád bych ještě chtěla. Mě osobně se kojení strašně líbí, líbí se mi ta blízkost a intimita mezi mnou a tím mým malým človíčkem. Tak mi držte taky pěsti, aby se nám to podařilo. Zásoby MM z mražáku se rychle ztenčují :-(
Zkusila jsem dát „Volání o pomoc“ dolů do diskuze.
Je to trápení, viď, Lilo? :-( Drž se!

Johnsons.....fů­ůůůůj, taky mám na něj příšernou alergii. Moje kožařka mi řekla, že není :,-(istka a má ráda děti, takže by ho nikdy na dítě nepoužila :-).
Taky máme doma Bubchen, ale na koupání používáme Linolu, předepisuje mi ji kožní, pak je zadara, neoplachuje se, právě naopak. My v ní nejdřív koupali a po osušení ještě namazali celé tělíčko, ale teď raději mažem modrou indulonou, krásně mi voní :-). (A Bubchen stojí ladem :-))

Hezkou sobotu všem trpícím :-)

Lucie+ Vilík (7t+ 5d)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »