Pravopis - ach boože

O životě
  • Katulink1
  • 05.06.13

Vážení čtenáři,tento deníček bude krátký, výstižný a stručný. Bude o větě, která mě neskutečně vytáčí v každé diskuzi u nově založených témat, v deníčcích, prostě všude, kam se podívám, a tím je PRAVOPIS.

Milé dámy, směřuji tento deníček především k Vám, protože zde na tomto webu vše komentují především ženy.

Já sama musím hned na začátku napsat. ANO, mám pravopisné chyby či překlepy v deníčcích, příspěvcích a soukromých vzkazech. ANO, občas se za to stydím. ANO, pokaždé, když někam něco napíšu, klepu se, abych se nedočkala té známé věty - a co jako ten pravopis.

Klepu se vždy, když napíšu nějaký deníček. Jelikož mám na psaní deníčků čas jen večer kolem jedné hodiny ranní, kdy jsem po celém dnu se svojí dcerou, psem a přítelem totálně vyčerpaná a unavená, nemám náladu na to ještě řešit nějaký překlep či pravopis v deníčku, který si chci napsat, aby se mi ulevilo, abych se vyzpovídala atd.

Můj předposlední deníček byl víceméně napsán jako vzpomínkový pro mého zesnulého dědečka. Byl to dopis(deníček) pro něj. Pro mě to bylo hodně bolestivé, ale pomohlo mi to. U tohoto deníčku jsem třikrát plakala, přečetla jsem si ho po sobě asi desetkrát a poslala jsem ho. Ano ty chyby tam byly stejně dál.

A chcete vědět proč? V tu chvíli mi byly totiž nějaké chyby u šípku.
Deníček byl smutný a byl psán s pokorou a co se nestane. I pod takovou zpovědí dokáže někdo napsat: „A co ten pravopis?“

Nezlobte se na mě, ale to nemyslíte vážně, že ne? Tuhle větu píšete snad úplně všude, většinou jí však píšete jen tehdy, když se Vám deníček či názory ostatních nelíbí. Nezapomenete proto tedy poukázat na jeho pravopis, abyste ho tím totálně shodily (vy ženy) a ukázaly jste mu, že celý jeho deníček je úplně na nic, jen proto, že v něm jsou pravopisné chyby.

Krátce řečeno, napsala jsi do deníčku věc, se kterou nesouhlasím - laskavě ho příště napiš alespoň bez chyb. Dobře, je Vás tady takových hodně, asi prostě máte tu potřebu a jinou věc napsat neumíte, ale nezlobte se, napsat tohle pod deníček s úmrtím?

Takže pro všechny čtenářky - ano, pravopis českého jazyka je důležitý, já sama se stydím za to, že chyby dělám, ALE:

1. jsou důležitější věci na světě než je pravopis - zdraví, láska, dítě, partnerství, rodina a spokojený život,

2. pamatujte si, že lidé jako jsou spisovatelé, básníci, vědci, vynálezci, astrologové a jiní inteligentní lidé na pravopis českého jazyka úplně kašlou, mnohdy ho ani neumí a chyb mají tolik, že by je člověk na deseti prstech nespočítal,

3. pokud Vám tak strašně vadí pravopisné chyby, celý tento můj deníček si vytiskněte na papír, budete to mít krásně černé na bílém, vezměte si červenou tužku a ty chyby si prostě podtrhněte, udělejte si tam vykřičníky a opravte si je,

4. to, že autor napíše deníček či příspěvek s chybami, neznamená, že je hned hloupý nebo že je mu 15 let. Vy nevíte, v jakém rozpoložení jsou tyto věci napsány, nevíte, co má v ten den člověk za sebou, co se mu stalo. A ikdyž jde o věci naučné, neznamená to, že člověka musíme hned takhle sestřelit dolů.
Slušný člověk tohle neudělá. Slušný a inteligentní člověk se totiž povznese nad to, že vidí někde nějaké pravopisné chyby, a zajímá ho podstata věci.

HOTOVO, TEČKA.

Nepište to prosím ale vždycky a všude. Myslím si, že každý autor svého deníčku si je vědom svých pravopisných chyb, ale když jej píše, asi má myšlenky úplně někde jinde. Než přemýšlet: „Ježiši, napsala jsem to bez chyb.“ Podstata deníčku je vlastně úplně zbytečná. Hlavně ať tam nemám chyby. A přitom mu třeba vedle nohou umírá pes nebo má nemocné dítě či zrovna nemá ani na chleba.

Až se Vám zase nebude líbit něčí názor, tak nezapomeňte na svou oblíbenou větu: „Máš tam chyby.“

Všem krásný den :-)

Hodnotilo 69 lidí. Score 3.1.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
jesenka33
Závislačka 3907 příspěvků 05.06.13 00:08

Chibi :mrgreen: přehlížím..nikdo není dokonalý.. :pankac: :pankac: :pankac:

 
Z.jev
Závislačka 2969 příspěvků 05.06.13 00:34

Raději bych si sedla na ruce, než někoho na netu peskovat za pravopisné chyby.

 
beruska9
Echt Kelišová 9233 příspěvků 05.06.13 00:42

Bod 2 nadherne rozjasnil muj sedivy den :mrgreen:

Příspěvek upraven 05.06.13 v 00:44

 
Lucinatko
Závislačka 4750 příspěvků 05.06.13 00:52
:palec:
 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 05.06.13 00:52

Pre mna je pravopisna chyba zadrhel, ktory mi zastavi mozog a informacia sa z oci do mysle skratka nedostane :nevim: A ked tu chybu zbadam dokonca v ceskom jazyku, ktoreho gramatiku neovladam… sice v ziadnom komentari pravopis nekomentujem, je to len vykrik do tmy ktory „previnilca“ neprinuti pisat spisovne, maximalne tak urazi, ale posuniem hodnotu nazorov previnilca adekvatne urovni chyb, ktore som si vsimla.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 05.06.13 00:54

Já chápu, co zakladatelku naštvalo, ale na druhou stranu musím říct, že úroveň jazykového projevu mnoha lidí tady je opravdu otřesná. A pokud někdo má potřebu se vyjádřit - neříkám v diskusi, ale třeba jako autor deníčku nebo zakladatel diskuse - a přitom neumí text logicky členit, dělá chyby ve skloňování, nezná pravopis použitých cizích slov a nepohlídá si shodu podmětu s přísudkem (to vše v kvantitě, která překračuje běžnou překlepovost), pak je pro mě fakt o dost složitější brát vážně jeho názory. Jasně, není každý spisovatel - ale když už mám mezery v učivu ZŠ, a přesto se chci písemně vyjadřovat, tak si nechám text přehlédnout od někoho gramotného, ne? Myslím, že zrovna včera tu byl jeden takový dost slabý deníček… Ale samozřejmě, shazovat lidi kvůli překlepům, to fér není.

PS: Pomineme-li diskusi o tom, zda a nakolik inteligentní lidé jsou astrologové :mrgreen:, mohu se zeptat, kdo jsou ti zmínění „spisovatelé a vědci“? Jen tak namátkou, kdo z nich se veřejně projevuje textem s chybami, ať mám představu… Vůbec se nehádám, že nejsou, jen by mě zajímalo pár příkladů.

EDIT: Souhlas s Bábi.

Příspěvek upraven 05.06.13 v 00:54

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19346 příspěvků 2 inzeráty 05.06.13 00:54

Tak někdy něco vyloženě bije do očí, ale taky by mě nenapadlo to nějak komentovat. Mě pobavila známá, když řekla: „taky sem tam napíšu chybu a to mám gympl“ - to mě dostalo. Znám velice vzdělané lidi s vysokými školami, co chyby prostě píšou… nevidí je. Neřeším to.
Já mám spíš problém s tím, že píšu tak napůl naslepo a tak se dost často „ukliknu“… :roll:

 
Qwentin
Kelišová 7400 příspěvků 05.06.13 00:56

Nebyla to reakce nějaké naštvané češtinářky? Je to opravdu ubohé kritizovat na emiminu gramatické chyby. Nejsme přeci ve škole ne? Napsala jsi nádherný deníček :) :hug:,plně s Tebou souhlasím!

 
marguaret
Závislačka 4343 příspěvků 05.06.13 00:59
Máš tam chyby!!!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Já bych se vsadila, že tento deníček nikdo opravovat nebude :lol: (i když tady je vše možné a průlom v hlouposti dotyčných poukazujících na pravopis to asi nezpůsobí…škoda, ale každopádně moc hezký :palec:

Příspěvek upraven 05.06.13 v 01:01

 
marguaret
Závislačka 4343 příspěvků 05.06.13 01:03

Ježiš ještě, že se semnou nikdo nevsadil už bych to projela na plný čáře :zed: viz reakce na deníček od @karolina_a_be­tuska

 
Danieli
Zasloužilá kecalka 544 příspěvků 05.06.13 01:15

Super denicek, moc se mi libi :potlesk:

 
Kies  05.06.13 03:00

Pravopis buď v sobě člověk má, nebo nemá. Určitě bych to nesváděla na vyčerpanost… A když by taková oooohromná vyčerpanost byla, tak nechápu, proč si nejdeš lehnout, místo toho, abys tu smolila deníčky (s chybama i po 10-ti přečteních). O překlepech nemluvím, ty udělá sem tam každý, ale! pravopisné chyby se na únavu svést nedají, to se na mě nezlob. Tak buďto buď normální a neřeš kraviny typu ‚co ten pravopis‘ a přiznej si, že Toje gramatika není 100% a nebo jsi měla být od začátku deníkových žní 100% pisatelka, gramatička a mohlas tu napsat tento deníček, aby se nad tím někdo pozastavil :!

 
ninka.hlinka  05.06.13 04:13

@Kies Ten deníček je přesně o takových lidech jako jsi ty, promiň. O lidech, kteří neustále hledají „chyby“.
Podle mě se dá čeština naučit. :nevim: Já věřím tomu, že spousta lidí, i ti, kteří ji naučenou mají, udělali pravopisnou chybu nevědomky již několikrát za život. Hlásím se mezi ně dobrovolně. :mrgreen: Nikdo není dokonalý. ;)

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 05.06.13 04:21

Nevidím do celé situace, jenom podotknu, že zejména tvůj první argument je dost na hraně, protože se dá protiargumentovat tím, že je přece spousta důležitějších věcí než vypisovat deníčky na internet :mrgreen:
Co se týče gramatických chyb, já jsem toho názoru, že psaný projev je vizitkou člověka, každý z nás měl minimálně 9 let na to, aby se základní pravidla pravopisu naučil a pokud není schopný mít psaný projev jakž takž na úrovni, je buď líný nebo hloupý (neberu překlepy, chybějící mezery, to se prostě někdy stane a zvláště v dlouhém textu se to snadno přehlédne, dysgrafiky a dyslektiky taktéž nezahrnuji, to je úplně jiná debata na úplně jiné téma). Navíc dnes, když se dá vše vyhledat na internetu přece není tak těžké při pochybnostech zadat slovo do googlu a podívat se, jak se píše správně (toto je mimochodem často užívaná metoda při překladu, nejspolehlivěji se tak zjistí, jak je dané slovo/slovní obrat používané). A hlavně, na psaném textu je krásné, že si jej můžeš po sobě přečíst a opravit, když najdeš nějakou nesrovnalost (během psaní jsem už asi šestkrát opravila překlep a doplnila mezeru :mrgreen: ).
Když se oblékáš, taky ti záleží na tom, v jakém stavu tvé oblečení je, jak ti sluší a zda se k dané situaci hodí. Tak by to mělo být i s tvým psaným projevem. Já na něj hodně dám, protože prozradí dost o člověku. Z osobní zkušenosti můžu říci, že jsem se nesetkala s inteligentním člověkem, co by měl špatný pravopis. Ale třeba žiju na jiné planetě :mrgreen:
//edit: když už na deníček reaguji, je to k tématu a ne proto, abych upozornila na chyby. To jen kdyby mne chtěl někdo osočovat z takových praktik

Příspěvek upraven 05.06.13 v 04:24

 
zuzula.82
Ukecaná baba ;) 2385 příspěvků 05.06.13 05:28

Konečně to tu někdo napsal. Nechápu lidi co opravdu toto odsuzují a ještě toho člověka takto veřejně zostudí. Pokud se někomu špatný pravopis nelíbí tak ať to nečte a jde na stránky, kde na to dbají. A nebo ať si to nechají pro sebe.
A inteligentní lidi neukazují na nedostatky druhých!!! To dělaj jen ti, co si potřebují zlepšit sebedůvěru.

Příspěvek upraven 05.06.13 v 05:38

 
Nerine
Kelišová 5317 příspěvků 05.06.13 06:09

Přidávám se k těm, které rovněž nechápou rýpavé komentáře ohl. pravopisu a překlepů…
Já si chybek sice všimnu, ale nikdy nekomentuji. Je fakt, že když je nějaký příspěvek hodně pravopisně drsný, tak se nad tím pozastavím. Nikdy by mě však nenapadlo daného člevěka za to nějak shazovat a soudit :nevim:

Jinak deníček se mi moc líbí :palec: Píšeš hezky :kytka:

Příspěvek upraven 05.06.13 v 06:10

 
Nikuszka
Ukecaná baba ;) 1135 příspěvků 05.06.13 06:30

Pěkný deníček, konečně tady o tom někdo napsal. Emimino je tady ohledně rad a zkušeností a né na posuzování a hledání chyb. Podle některých přečtených komentářích bych už na emimnko neměla raději nic psát, aby vás to nepohoršovalo, protože asi nebudu inteligentní člověk, jenom proto, protože dělám chyby.

 
bamba  05.06.13 06:46

Přiznám se, že když jsem viděla nadpis, první co mě napadlo bylo, zas jedna chytrá češtinářka bude poukazovat na pravopis. Naštěstí tomu je opačně. Jsem jedna z těch, kdo dělá chyby. O lidech, kteří tady na ně upozorňují si myslím své a přiznám se, že jim moc přeji, aby jejich děti byli dysgrafici a dyslektici.Pak jim totiž konečně dojde, že ne každý je schopen chyby vidět. Také poznámka, která tady padla o tom, že za 9 let se každý mohl pravopis naučit. Tož taky super. Popravdě o každém, kdo tady poukazuje na pravopis si myslím své. Průměrně inteligentní člověk by to nikdy neudělal. Jsem na emiminu už 6 let a to, co se tady poslední dobou rozmohlo, jsem za celou tu dobu nezažila. Tolik urážek, ponižování a napadání. Říkám si, co je to za lidi, kteří si musí svou dokonalost takto veřejně utvrzovat.Je mi těch super žen líto.

Příspěvek upraven 05.06.13 v 06:47

 
papaja21
Kecalka 138 příspěvků 05.06.13 06:49

Já to tedy taky kontroluju, ale nikdy nepíšu-čtu příběh a na to reaguju. Některé ženy jsou, ale zlé a nafoukané a nedá se snima ani o tom bavit. :cert: :cert: každý se může splést, každý nemá vysokou školu a někdo je i dysgrafik, tak chyby ani nevidí :nevim:,ale kvůly tomu to psát a vysmívat se :zed: to taky nemám ráda, a vím že takových lidí je hodně :(

 
Deninina
Závislačka 3805 příspěvků 05.06.13 06:55

Nikdy jsem nekomentovala pravopis, ale pokud vidím už v názvu diskuze, nebo deníčku chybu, tak to ani nečtu. Každý se občas překlepne, přepíše, nebo splete, ale panebože, když ve 3 řádcích je schopný člověk zkomolit páté přes deváté tak mi je vyloženě na blití. Na diskuzích se vyjadřujeme písemně, takže je to naše vizitka, ale jestli to je někomu jedno :think: Přiznám se, že pokud vidím tolik nasekaných chyb, tak si představím holku, která otěhotněla už v 15, byla ráda, že udělala základku a nikam to nedotáhne. Bohužel znám hodně takových případů, a jsou mezi nimi i bezdětné holky, co prostě na to kašlou, potom si napíšou na FB status myluju te a nemim si bez trbe przdetstavit zyvot (opravdu, teď zkopírované z profilu 24 leté slečny, která se snaží o dítě, bez zázemí a práce, s chlapem co celou výplatu nasolí do automatu) Vím, že je to ode mě hloupé, ale názor takového člověka je pro mě zbytečný, bez váhy a vůbec mě nezajímá co si myslí, protože mu to asi opravdu nemyslí :D (Neberu dysgrafiky, dyslektiky a podobně) :)

 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 05.06.13 07:10
:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
Mišanila  05.06.13 07:12

Mám jazykový cit a čtení některých příspěvků je pro mě utrpení. Ale nikdy to nekomentuju, překlepy dělá každý, chybu občas taky, někteří lidé můžou být dys-, některým prostě jen toho nebylo moc naděleno, to je pak poznat nejen z gramatiky.

A jsou lidi kteří vynikají v jiných disciplínách, třeba v matice, fyzice, ale s češtinou jsou na štíru, člověk to tak musí brát.

Ale kdybych měla potřebu psát někam nějaké deníčky a věděla bych, že dělám gramatické chyby v každém třetím slově a neumím ani rozdělit odstavce, tak si to nechám opravit.

 
Háta_x
Echt Kelišová 7576 příspěvků 05.06.13 07:26

@beruska9 :mrgreen: amen :pankac:

K denicku: nechapu to dotceni a rozhorceni. Kazdy ma pravo vyjadrit svuj nazor. Pokud nekomu vadi chybny pravopis, at to napise. Taky mi vadi, akorat to nepisu, jen proste danou vec nectu. Preklepnout se muze kazdy, ale to se pozna, kdo se upise a kdo s pravopisem bojuje.

 
ynax
Extra třída :D 13105 příspěvků 05.06.13 07:50

Já nechápu, proč se tu rozčiluješ. Každý občas udělá chybu, o tom žádná. Ale občas deníček nemá začátek ani konec, je nesmysleně proložen chybami, bez čárek, kolikrát se v něm vůbec nevyznám a po do čtení si jen řeknu, co tím vlastně chtěla autorka říci. A když to završí ještě nejednou hrubkou, tak fakt sorry, ale to se nedá číst. Proč budeme dokola všechno omlouvat. Píšu s hrubkama a co… to se pak za chvíli budou omlouvat všichni protože neznají násobilku, neumí sčítat a odčítat…budeme omlouvat ty, kteří netuší, že Pardubice nejsou v Jižních Čechách, že Prahou neteče Labe…Já jsem pro toleranci drobných chyb, ale když si přečtu větu typu: já bich se z ním rosvedla, protože je to debyl, ale bit není můj…tak z toho mám taky osypky. A proto nechápu, proč autoři deníčků je nenechají zkontrolovat ještě od dalšího člověka, diskuze je jedna věc, ale deníček druhá (btw. tvůj jsem zrovna nečetla, takže netuším, jakým stylem je napsaný) :nevim:

Příspěvek upraven 05.06.13 v 07:52

 
Domcus1
Zasloužilá kecalka 751 příspěvků 05.06.13 08:00

Pravopis je vizitka, je to nas rodny jazyk, nikoho tady nikdy nepoucuju, ani to k denickum nepisu, ale myslim si sve…

 
LucijeS
Extra třída :D 11296 příspěvků 05.06.13 08:01

Mě teda vyloženě točí příspěvky, kde se zjeví taková slova jako: „praskala mY voda“, popřípadě diskuze, kde si děvčata stěžují, že nemohou najít práci, ale nejsou schopny napsat jedinou větu bez viditelné pravopisné chyby. Já nejsem žádný češtinář, ale jak už tady zaznělo, každý měl minimálně 9 let na to, aby se alespoň základ naučil. Proto, až na pár vyjímek (nějaký diskrafici, dislektici), tohle fakt netoleruji a hodně mi to vadi. Lidé totiž jsou hloupější a hloupější, hlavně, že každý umí vyťukat SMSku, nebo používat PC…ale naučit se svůj jazyk, to ne…A kamenujte :roll:

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 05.06.13 08:02

U smutneho denicku s komentari na pravopis nesouhlasim. Ale mela jsem dojem, ze denicek schvaluje a edituje admin, bylo tu nekolik pripominek, ze ho edituje moc, meni odstavce apod. Proto je pro me denicek neco oficialnejsiho a mely by byt chyby adminem odstraneny.

S bodem 2 nesouhlasim vubec. Je neco jineho psat si poznamky pro sebe a davat je na verejnost. Sama pro sebe pisi vse malymi pismeny, zpouzivam hodne zkratek, nemam hacky a carky (anglicka klavesnice). Pokud pisi neco sem, uz se snazim vice, pokud pisi neco oficialniho, prepinam i ceskou klavesnici na hacky a carky. Ale cloveku by to nemelo byt jedno, protoze pak uroven jazyka pujde niz a niz. A proste tak treba jako mne vadi, kdyz pri mluve se mnou nekdo pouziva sprostejsi vyrazy, tak nekomu muzou vadit pravopisne chyby. Zacit cist knihu s pravopisnymi chybami, tak ji zavru a nedoctu.

Z Tveho denicku mam pocit, ze sice u smutneho denicku Ti to u spipku bylo, ale dulezitost domu moc neprikladas ani jindy.

Příspěvek upraven 05.06.13 v 08:03

 
LucijeS
Extra třída :D 11296 příspěvků 05.06.13 08:04

No vida, dokonce jsem sama udělala hrubice jak Brno :mrgreen:

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 05.06.13 08:23

Deníčky skoro nečtu, pravopis v příspěvcích nikdy nekomentuji. Sama jsem líná se opravovat a přemýšlet, spoléhám na celkovou náladu na emiminu, kde je to víceméně tolerováno.

Pravda je ale taková, že opravdu nerozumím tomu, že se někdo obhajuje, že dělá chyby, protože je unavený, má mizernou náladu, nebo je rozrušený. Já být v takovém rozpoložení, tak mě ani nenapadne psát deníček.
Myslím, že spousta žen je nadšena, že může své pocity ventilovat veřejně na internetu. Ale s tím přichází i jistá zodpovědnost za to, jak to bude ve finále vypadat. Pokud by člověk psal deníček sám sobě do sešitu a stačilo by mu ke štěstí, že se mu ulevilo tímto způsobem, tak si může psát co chce. Ale takhle. :nevim: :?:

Za sebe se odkopu - 99% deníčků není absolutně zajímavých ničím. Je to jen slovní průjem a potřeba se zviditelnit. Očekávání pochvaly, pochopení, potlesku či soucitu. Já bych na taková očekávání nespoléhala - jsme si tu vzájemně cizí a naše komentáře by neměli mít dopad takového rázu, aby z toho byl autor nešťastný.

 
qvana
Kecalka 176 příspěvků 05.06.13 08:32
Konečeně to někdo řekl nahlas

Přesně tohle je ten důvod, proč na spousty příspěvků reaguji jen v krátkých větách. Kvůli šťourům, kteří dokaží ponížit, kvůli pravopisné chybě. I když zde nikoho osobně neznám, tak je mi pak trapně, když někdo upozorňuje na mé chyby.

Článek je výstižný a nikoho neuráží a přesto se musí ozvat někdo, kdo má své kritizování potřebu obhajovat.

 
katkalaila
Extra třída :D 11646 příspěvků 1 inzerát 05.06.13 08:36

:pankac: hezky napsáno,, a tvůj předchozí deníček jsem taky četla a ani v nejmenším mě u taového bolavého příběhu nenapadlo hledat chyby,,, to je prostě ubohý. :nevim:

 
Gabika  05.06.13 08:41

Autorku a jej denníčky nepoznám, nechcem sa teda vyjadrovať priamo k jej denníčkom, ale práve ku gramatike na internete.

Pravopisné chyby nikdy nekomentujem. Preklepy za pravopisné chyby nepovažujem, tie sú náhodné, prihodia sa každému… Gramatika, štylistika, to je vizitka každého pisateľa. Podľa mňa je ale veľký rozdiel v tom, či píšem príspevok do diskusie ale zverejňujem denníček. Pri diskusii si hovorím, že každý má mať možnosť sa vyjadriť, hľadať radu, útechu. I keď tie, kde je na každom riadku desať chýb, nie sú tam čiarky, nie je členený text, sa naozaj zle čítajú, a pisateľky sa samé pripravujú o pozornosť ostatných.

Pri denníčkoch si ale myslím, že je namieste určitú úroveň písomného prejavu očakávať. Je to predsa článok napísaný hlavne preto, aby bol zverejnený, autor ním prezentuje svoj názor, prezentuje sám seba. A keď sa to hemží chybami, mrzí ma to. Tak ako očakávam určitú úroveň v článkoch v tlači, očakávam ju i od autorov zverejňujúcich denníček na eMimine. Ano, sú medzi nami dys,,, ale tí predsa môžu pred zverejnením denníčku niekoho požiadať, aby im článok opravil.

Oháňať sa tým, že vedci, básnici na gramatiku kašlú… No, nikdy som nečítala vedeckú publikáciu, či básnickú zbierku, ktorá by bola plná pravopisných chýb. Možno ten konkrétny vedec na gramatiku kašle, ale akonáhle napíše niečo, čo má byť zverejnené, nechá si chyby opraviť. Ak by tak ľudia nečinili, môžme rovno gramatiku zrušiť, a všetci budeme písať foneticky a podľa vlastného uváženia, mne by to ale prišlo ako veľká škoda, pretože to by bol koniec českého či slovenského spisovného jazyka.

Příspěvek upraven 05.06.13 v 08:44

 
Petrushell  05.06.13 08:52

Neříkám, že neudělám občas nějakou gramatickou chybu, ale na druhou stranu jsou některé projevy opravdu děsivé a přímo to škube za oči… A plácat za to po zádech nikoho nebudu, že se ventiluje na veřejnosti a jeho gramatiku by snesl leda toaleťák… :nevim:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 05.06.13 09:06

Ach booože :roll:

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 05.06.13 09:13

Omlouvat neznalost pravopisu nadprumernou inteligenci? Nekdy je zkratka lepsi si priznat, ze pisi jako hospodarske zvire a neschovavat se za podobna prohlaseni.
V naproste vetsine pripadu se lehce zarazim a jdu dal, ovsem ve chvili, kdy nejsem schopna text desifrovat, je to podstatne horsi. :D
Jinak i ja jsem debyyyl se zakladkou… ;)

 
Pinkie
Kelišová 5178 příspěvků 05.06.13 09:16
Zakladatelko

Určitě máš pravdu v tom, že jsou důležitější věci, než je pravopis, to je jasné. Každému někdy něco ujede, přehlédne překlep nebo tak, to se stane, nikdy jsem tu za to nikoho nepeskovala a to jsem mimo jiné učitelka češtiny. :lol: Na druhou stranu velmi často mě tu na Emiminu doslova přechází zrak, když vidím, co jsou některé ženy tady schopny napsat. Myslím si, že kdyby člověk psal sebebolestnější deníček, nemůže přece např. ve slově „čtiri“ udělat tyto chyby. 8o Nepochybně to souvisí s jistou úrovní vzdělání a inteligence (hlavně té čtenářské).
Hodně maminkám by tady prospělo si vzít místo tlachání zde nějakou dobrou knížku, klasickou literaturu, aby si osvěžily gramatiku, rozšířily slovní zásobu a tak.
Neznalost shody podmětu s přísudkem, vyjmenovaná slova, neznalost mě/mně apod. je prostě ostudná. Jakpak chce taková maminka kontrolovat svému dítku domácí úkol? Když vidím podpis pod takovým úkolem, zasměji se, rodič sice může jen tak švihnout podpis pod úkol, aniž by ho četl, ale u některých lidí se pak toto objevuje i v omluvenkách a to si pak nic hezkého nepomyslím.

Člověk by měl být hrdý na svůj rodný jazyk a svoji úctu by měl projevovat mimo jiné tím, že by měl dodržovat alespoň jeho elementární znalost (viz. výše). Takže ačkoli jsem tady nikdy nikoho za chyby nepeskovala, tvůj deníček na mě působí spíše jako výlev potrefené husy, která má zlost spíše sama na sebe (a asi by ji měla mít, pokud děláš hodně chyb, jak píšeš).

P. S. Admínku, ta husa je přísloví, ne osobní inzultace. ;)

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 05.06.13 09:23

Jeste bych rada dodala, ze tento problem obecne prohlubuji prave verejne servery, jaksi ztracime cit pro psany projev. Je dobre obcas otevrit knihu a nasat pravidla timto zpusobem.

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 05.06.13 09:27

Neopravuji, ale bije mě to do očí a myslím si své  :lol:.

 
jalemina
Závislačka 2816 příspěvků 05.06.13 09:34

No já se přidám taky,
nejsem tedy vůbec zdatná v pravopise, ale snažím se. Jsou věci které mi hlava prostě nebere, třeba nejsem schopna pochopit mně a mě i přes veškeré pomůcky.. a pod. Proto pochopím, když někdo napíše nějakou chybičku. Nevadí mi ani tolik překlepy, taky píšu rychleji něž myslím a vidím :D.
Ale… v dnešní době moderní techniky i při psaní tohoto příspěvku, mi počítač opravuje chyby a překlepy. Ostatním snad taky ne?? A ať se dámy, podobné zakladatelce rozčilují jak chtějí… ale základy jako být/bít (budu/zmlátím),ženy dělaly, muži dělali, vyjmenovaná slova, popř. slovní druhy (žena, růže píseň.. dle kterých si odůvodním y/i na konci slova) atd., to snad zvládne každý ne? Kromě všech dys… chápu.
Ale pak se najdou experti, kteří napíšou kvůli/kuli, vždyť/dyť, a takhle bych mohla pokračovat. A v tomto případě souhlasím rýpalkama a ony „hloupé“ přispěvatelky bych mlátila přes prsty. :nevim: Taky to ve mě budí představu, že to jsou děvčata sotva se základkou z velmi slabých sociálních poměrů, žijících max na soc dávkách a blížících se menšině :nevim: A argumentovat tím, že jde o obsah a ne o formu… to může říct opravdu jen blbec. Jak by to vypadalo, kdyby jste měli takto napsat životopis? Nebo nějaký dopis ve firmě?? Tak jim řeknete že jde o obsah a ne o formu?? Ano, učený z nebe nespadl… ale když se chce, tak jde všechno…

Takže v některých případech jsem na straně rýpalek, a dámy které se rozčilují, by se měli raději chytit za nos s podívat se do slovníku nebo si nastavit automatickou opravu :twisted:

 
Jitka1976  05.06.13 10:02

Taky píšu chyby…a to jsem učitelka :mrgreen:…proto jsou takřka všechny mé příspěvky s „edit“…napíšu…o­dešlu…znova přečtu a 8o 8o 8o valim oči, co jsem vyplodila…

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 05.06.13 10:11

No, chápu co jsi tím chtěla říct. Všimla jsem si, že je to někdy fakt nevhodné, člověk je na tom špatně atd. a ještě aby četl jaký má pravopis. Já teda nikdy nikoho nekritizovala za pravopis, teda kromě přítele :mrgreen:. Nejsem neomylná, taky občas udělám chybu a děsně se pak stydím, docela si zakládám na svém psaném projevu, abych ho měla bez chyb, teda alespoň se snažím. Jenže víš, někdy je to až zarážející, co některé dokáží vytvořit a publikovat, já chápu, že třeba jsou na tom psychicky bídně, ale pověz mi, na co pak máme tu červenou vlnovku? Je to takový problém si to po sobě přečíst a věnovat chvilku těm zvýrazněným chybám. Neříkám, že jsou hloupé, nebo že bych je chtěla nějak kritizovat, nebo se zastávat kritizujících, chápu, že každý má pravopis na jiné úrovni, ale v dnešní době, to nepotřebuješ dokonale znát, pokud máš internet, když si nejsi jistá, najdeš si to..Mě konkrétně nevadí, nějaké malé chybky jako :mne-mě, nebo pro mě problémové: s-z a tak. Jenže, když někdo napíše sin, smychy, snas(z nás), kuly(kvůli), tak je to někdy fakt do očí bijící, mnohdy to úplně postrádá slovosled a jde to velmi těžko číst a aby si pochopila, co tím chce kdo říci, tak to musíš v duchu opravit a srovnat a několikrát přečíst.. Mluvím o tom horším, nikoliv o projevu, kde jsou jen sem tam malé chybky…Nikdy jsem ale nikoho za to nekritizovala, jen jsem se v duchu usmála, ale je děs, když někdo někoho v diskuzi kritizuje, je vulgární a přitom neumí ani vyjmenovaná slova..

Příspěvek upraven 05.06.13 v 10:15

 
Lucienka1984
Závislačka 3221 příspěvků 05.06.13 10:16

Bezva deníček.. povedlo se ti to.. třeba si ti co to sem píšou něco uvědoměj… :pankac:

 
Nepřihl.katulink  05.06.13 10:19

Všem Vám moc děkuji za komentáře. Čekala jsem že tady budou pozitivní názory i negativní a jsem ráda, že si v tom našel každý své.
REAKCE: V jednu ráno píšu deníčky protože na to ve dne nemám čas, nejdu si lehnout jelikož i já sama pro sebe potřebuji čas-vyzpovídat se, něco se dozvědět či napsat. Proto si nejdu raději lehnout, raději napíšu deníček s chybama v jednu ráno než, abych v sobě dusila věci, se kterýma jdu potom spát. Emimino je super web, kde si můžete pročistit hlavu.
Další věc, která do deníčku nebyla přidána a je to jeden odstavec:
Vůbec nehovořím o tom, když jsem psala e-mail v práci, na úřady prostě veřejné věci tak tady si dávám na pravopis sakara bacha a styděla bych se něco napsat špatně. Dále, jsem zde na emiminu četla příspěvky jedné paní, která byla majitelkou obchodu na webu a obhajovala jej zde. Chyba na chybě ano to mi taky vadí, jako majitelka nebudu přece psát blbě pravopis.
Ale jinak na emiminu, když nebudeme mít svobodnou volbu projevu i s chybama v pravopise tady tak kde teda??? Věšem děkuji za příspěvky a přečtení deníčku.

 
LaalaB
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 05.06.13 10:21

Já bych sice v diskuzi nikomu chyby neopravovala nebo nevyčítala, ale dobrý dojem na mě gramatické chyby teda rozhodně nedělají.
Ale líbí se mi, že u nás se lidi za chyby aspoň stydí, když už se jim nemužou vyhnout. Žiju v Anglii a tady se na pravopis kašle, kdekdo klidně přizná, že spelling neumí a to je bráno jako dobrá omluva. A to se mi tady vůbec nelíbí.

Ale nedá mi to jestě reagovat na předchozí příspěvek. Svodoba projevu pro chybující ano, ale pro kárající ne? No kde to jsme?

Příspěvek upraven 05.06.13 v 10:23

 
MarieOVMUC
Kelišová 7385 příspěvků 05.06.13 10:24

Ženské, zamislete se, mě taki pravopysne chibi trhajy ocy, koukám, vipada to napsané y velyce dyvne, ale pokud někdo pýše o smutné vecy, je mu úplně jedno, co sy mislyte o jeho pravopysu. Manžel to naziva sindromem zrny pod plexysklem.. slepyce se utluce…

 
Nepřihl.katulink  05.06.13 10:29

@MarieOVMUC :mrgreen: :lol: tak nějak jsem to myslela

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21947 příspěvků 2 inzeráty 05.06.13 10:29

@MarieOVMUC :mrgreen:
Každý z nás dělá občas chyby. Jsou chyby, kterých si nevšimu, ale pak se jednou za čas objeví diskuze, kde zakladatelk píše jako trotl, ještě se vymlouvá na slzy…já neříkám shoda přísudku z podmětem, čárky ve větě(s těma bojuju i já)
je už náročnější level, ale základy vyjmenovaných slov, tvrdých a měkkých souhlásek, by snad měl znát každý.
A ještě ty vyjmenovaný slova bych taky brala jako vyšší level, ale napsat třeba ŽYDLE to už je fakt moc…

 
versatilka  05.06.13 10:37

Můj názor je, že pokud někdo neovládá aspoň elementární základy češtiny, neměl by se veřejně vyjadřovat. Jasně, každý se může občas překlepnout nebo splést, ale v příspěvku delším než 3 věty se jasně pozná, kdo se spletl a kdo je zkrátka negramot. Pokud vidím, že je někdo negramot, těžko můžu brát vážně jeho názor nebo problém.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 05.06.13 10:38

Podle mě není tvůj deníček ani krátký, ani stručný, ani výstižný. Ale to nevadí. Spíš jde o to, že o formální stránku deníčků by podle mého názoru měl dbát administrátor webu.

 
Jeny
Kecalka 364 příspěvků 05.06.13 10:51

Hezký deníček :palec:
bože já bych chtěla mít tolik volného času, abych mohla upozorňovat na webech na chyby druhých :mrgreen: já říkám „žij a nechej žít!“
Na emiminu jsem od r. 2004 a přijde mi, že se z něj stává spíš literární server :mrgreen: Vše musí mít, obsah, pravopis, stylistiku :roll: pokud to pustí admini na web, tak co kdo řeší?!
mě naopak rozčílí do běla sprosté komentáře, a že jich tu je…
Já osobně tedy člověka posuzuji podle mluveného projevu, néé písemného. S deníčku si vezmu obsah, povzbudím nebo poradím autorovi a mažu obstarávat rodinu :D
mějte pěkný den! :kytka:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama