Rýmujeme s vagínou

Ostatní
  • verulicek
  • 28.07.15

Díky jedné plodné diskusi jsem dostala dlouho hledanou inspiraci k napsání deníčku. Stala se jí kontroverzní reklama na jakýsi přípravek, mající poskytovat úlevu při vaginálních problémech.

Reklama bezpochyby splnila svůj účel - kterým zřejmě bylo šokovat veřejnost slovem VAGÍNA (řečeným v nejméně očekávaný okamžik). Navíc v kontextu „porozumění si“ s daným orgánem působí tak bizarně, že si pro samý šok ani nevšimnete, jak se výrobek jmenuje, a už vůbec ne toho, jak vypadá.

A tak se ptám: mají podobně laděné - řekněme „šokové“ reklamy - vůbec ten správný účinek? Všichni tu mluví o reklamě na vagínu, o tom, jak je to nevkusné, ale uznejte, že to přeci jen není ta správně podprahová záležitost.

„Stavení s lípou za plotem…“ nebo „Ceny nízké TA TA TA TA,“ to už lidský tvor z hlavy dostává hůře. Občas se i přistihne, že si spolu s reklamou pobrukuje, v horším stádiu si ji notuje u nádobí. Tomu se říká dobrá reklama. :-)

A když chtějí zaujmout jinak, zacílí na naši paměť pomocí nějakého skandovacího či poučujícího sloganu, abychom nezapomněli, že „příroda regeneruje“, že „když musíš, tak musíš“ nebo že „i banku můžete mít rádi“.

Zajisté, cílem dobrých reklam je zapamatovatelnost výrobku. No jo, ale pořád mi tam nějak nezapadá ta vagína – rytmus žádný, rým žádný, a co že je to za výrobek? Viděla jsem spot už 3× a stále si z té reklamy vybavuji jen tvář ženy vyslovující ono magické slovo.

Přemýšlím, proč si nedali autoři vaginální reklamy také tu práci a nenašli nějaký hezký rým. Třeba „Když je smutná vagína, infekce v ní začíná“ nebo „Ve vagíně kvasinky – to jsou pane vzpomínky“ či „S infekcí zatočit umíš, když vagíně porozumíš.“ Úplně vidím tu reklamu, jak paní prochází bytem a rapující mladík přihodí tenhle text. (by mmch :-))

Ale teď vážně. Proč že nás ta reklama tak zvedá ze židlí? Marně se snažím vybavit si, zda jsem v některé z reklam zaslechla slovo PENIS. (Intimní hygiena pro váš penis? Mít svůj penis v pohodlí?) Ne, opravdu žádnou penisoidní reklamu nenacházím.

Dovětek?
Tuto reklamu bych čekala spíše v čekárnách gynekologické poradny. Nemyslím si, že by měla být sexualita v dnešní době tabu, nicméně se už v reklamách začínají bourat i poslední zbytky intimity. A za mě tedy, když už vagína, tak aspoň pěkně zrýmovaná. :-P

Hodnotilo 45 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 28.07.15 01:09

Denicek ackoli kratky, uz po par radcich jsem ho chtela vzdat. Jsem rada, ze jsem tomu tak neudelala, protoze konec me dokonce i rozesmal :) Rymy jsou pekne a ackoli nevim, o jakou reklamu se jedna (predpokladam, ze neco na infekce), pobavily mne a souhlasim s Tebou, ze takova reklama by se nezapomnela.. ovsem uz se vidim, jak u nadobi pred synkem zpivam „Ve vagíně kvasinky – to jsou pane vzpomínky“ Nechtela bych pak videt, co si mysli pani ucitelky ve skolce, az to bude dite zpivat tam :mrgreen:

 
Kotatko03
Echt Kelišová 8038 příspěvků 28.07.15 07:02

O reklamě vím, že se tu hodně mluvilo a připadám si jako tragéd, že nevím o kterou jde. Asi bych měla začít sledovat TV :think: :mrgreen:

 
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 30458 příspěvků 28.07.15 07:04

Pěkně napsáno :palec: Já taky nemám tušení, o jaký produkt se jedná. Ale asi na to brzy přijdu, protože prcek při návštěvě supermarketu cituje hlášky z reklam, když zahlédne nějaký jemu známý výrobek :mrgreen:

 
zuzka90
Kelišová 5980 příspěvků 28.07.15 07:06

Parádní deníček, po ránu pobavil :mavam: :dance: :dance: :dance: :kytka:

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 28.07.15 07:14

„Ve vagíně kvasinky – to jsou pane vzpomínky“ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tak tohle zlidoví :palec: :palec: jojo, to jsou vzpomínky.
Jinak k tématu nemám nic, reklamu jsem neviděla. Muž mi odmítl zaplatit poplatek ;) Škrt.

 
mexxx
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 28.07.15 07:43
:lol:
 
verulicek  28.07.15 08:14

Holky děkuji všem za hezké ohlasy, deníček píšu jen jednou do roka a jak terinka444 trefně napsala „letos sis to vyplýtvala na vagínu“, tak jsem měla i obavu :mrgreen:

 
Lenek
Kelišová 5625 příspěvků 28.07.15 08:16

Reklamu sem viděla x krát- vůbec nevím název výrobku, ale i přes to mě slovo vagína pokaždé dostane :roll:
Pro ty co tedy neví ODKAZ

Příspěvek upraven 28.07.15 v 08:20

 
domca.f.89
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 28.07.15 08:22

O kterou reklamu jde vím, ale přiznám se, že mi též přijde dost nevhodná a příšerná a ačkoliv jí slyším několikrát denně, na TV nekoukám, ale mám ji zapnutou jako kulisu. Absolutně netuším na co je. Prostě jsem to nepostřehla přes výraz vagína.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 28.07.15 08:30

:palec: Rýmovačky pěkné.
:nevim: :nevim: Ale jinak fakt nechápu, co řešíš, pár kreativců se ožralo a vypadla z nich další chobotina.

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 28.07.15 08:59

:lol: taky nevím jak se výrobek jmenuje, slovo vagína mě vždy zazní v hlavě a vše ostatní přehluší

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 28.07.15 09:08

Ja uz mam taky plne zuby reklam na preparaty proti kvasinkam, na vlozky, inkontinencni pomucky atd. - vesmes jsou vsechny nechutne a degraduji nasi intimitu na cosi smradlaveho, svediciho a flekateho. Pokud je ucelem reklam sokovat, tak jo, v mem pripade to funguje, ale nazev vyrobku si stejnenezapamatuju. Pri sledovani techto reklam spis citim stud a to nejsem zadna krehotinka. Myslim, ze by tyhle reklamy sly natocit i vkusne, jakoby naznakem :roll:

 
TynkaR
Kecalka 354 příspěvků 28.07.15 09:16

Fakt je ten, ze me to vzdycky vytrhne pri jakekoli cinnosti, kdyz televizi uz nikdo nesleduje a je ztisena. Nazev vyrobku ale vubec netusim :mrgreen:

 
Fíková
Závislačka 4641 příspěvků 28.07.15 09:18

No bóže, vy toho naděláte, je to jen část těla. :lol: Ta reklama je dementní asi jako 90% všech dalších, ale zrovna kvůli vagíně mě nenapadlo se nad tím pozastavovat.

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28203 příspěvků 28.07.15 09:18

Dobrý, veselý deníček (na rozdíl od toho vedlejšího, to tentokrát dost nevyšlo, dát takhle rozdílné deníčky vedle sebe :( )

každopádně tento je fakt na odhlečení, reklama je ukrutná a stejně jako ostatní, netuším název výrobku, ani si nejsem jistá, jestli je tam slovně vyloženě zmíněný

jinak já dost rostu (a teď mě to ponouklo zas kvůli banneru, který se mi hned po ránu zjevil dokonce na Emiminu), z reklamy na intimní gel Chilly. Propána krále který blbec mohl vymyslet název produktu na tyto partie, který zní úplně stejně, jako pálivá paprika? 8o :zed: :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.07.15 v 09:20

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 28.07.15 09:42

Rymy fajn, ale jinak…no je to takove rozpacite. Reklamu jsem videla ted, diky odkazu.Co dodat? Ceska kreativita je do nebe volajici :mrgreen:

 
alexanna
Stálice 62 příspěvků 28.07.15 09:46

Taky jsem z té reklamy byla v šoku když jsem ji poprvé viděla…když můj manžel vytáhne neviditelnou kytaru nebo když se můj pes rozhodne držet bačkorovou dietu, Rozpoznat kvasinkovou infekci od bakteriální to prostě nejde. úplně to vidím ale jak že se ten přípravek jmenuje? nevím, ale v lékárně tu reklamu určitě taky znají a tak si to při slově vagína vybaví. :D

Mrkněte na film Záložní plán.:) je to romantická komedie o těhotenství z umělého oplodnění a na poslední chvíli nalezeného partnera. Když jsou na kontrole u gynekologa a dr. ji tam dělá vnitřní ultrazvuk, tak její chlap u toho je taky a dr povídá něco jako těď udělám ultrazvuk vagíny. a chlap jakože cože? a dr. povídá: když to budu opakovat možná si na to slovo zvyknete, vagína, vagína, vagína.. :D no s chlapem to pak sekne…

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1873 příspěvků 28.07.15 10:52

Já nevím já jsem asi jiná - mě ta reklama nepřijde vůbec divná…prostě normální reklama jako každá jiná…a slovo vagína mi taky nevadí a už vůbec bych se nad tím nepozastavila a nepsala deníček :nevim:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26481 příspěvků 28.07.15 13:05

Tu reklamu vidim poprve (ziju mimo cr)To se zase neco povedlo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Lilleček
Povídálka 29 příspěvků 28.07.15 13:11

Tak já tedy absolutně nechápu, co je na slově vagína magického, nebo cokoli pobuřujícího? Mně přijde stejné asi jako oko nebo ruka. Reklamu jsem viděla asi třikrát, ale název výrobku si pamatuji… Nevhodné mi spíše přijde, když se na přední straně seznamu objeví článek na téma orální sex apod.., ale ani to bych nenazvala pobuřující. Slovo vagína bych čekala, že zaskočí leda tak puberťáky a ne dospělé ženy. :)

Příspěvek upraven 28.07.15 v 13:14

 
Alani
Závislačka 3323 příspěvků 28.07.15 13:25

Také mi na té reklamě nepřijde nic pobuřujícího a pokud by existoval nějaký speciální přípravek na penis, tak si můžeme být stoprocentně jisti, že by to slovo v reklamě na něj zaznělo. Naopak bych řekla, že ta kampaň funguje dokonale, když kvůli ní už frčí diskuse na internetovém fóru pro ženy, což? ;-) V reklamě vůbec nejde o to hezky, citlivě a vkusně upozornit cílovou skupinu na výrobek stylem „hele, kdybyste jako náhodou tam dole měly nějaký jako že "problém“, tak zkuste tenhle gel". Reklamě jde právě přesně o tohle :pankac:

 
Fiducia
Generální žvanilka 22121 příspěvků 28.07.15 14:26

Tak reklamu si pustím později, televizi nemaje.
Ale víc, mě šokuje ta vlna pobouření 8o Vy JI (vaginu) snad nemáte?

 
Ukulina
Extra třída :D 13810 příspěvků 28.07.15 14:39

Teď jsem zkoukla reklama z odkazu. Normální reklama, slovo vagína mě nepohoršuje. To už mi přiblblejší přijdou efemismy typu „své dny“… :)

 
verulicek  28.07.15 14:45

@Fiducia @Ukulina jistě že ji mám :-D právě v diskusi, která mě inspirovalo se řešilo, že to hodně žen pobuřuje..přitom se dle mého nejedná o nejzdařilejší reklamu (jak jsem napsala, žádný slogan, žádný rým, jen snaha šokovat slovem vagína a výsledek je, že o tom všichni mluví a nikdo neví název výrobku :lol: )

 
Lutonka  28.07.15 14:50

Mnoo, zkoukla jsem reklamu z odkazu a taky me nijak zvlast nepoburuje.Jak uz tu nekdo napsal, je stejne blba jako vetsina reklam :lol: A krasne plni svuj ucel-upozornit, zaplnit diskuzni fora,sokovat.On si nekdo ten nazev nakonec zapamatuje 8)

A Chilly intima gel je taky hustej, nejen, ze to zni jako paliva paprika, ale on tam dole udela uplne stejnou paseku :lol:

 
Fiducia
Generální žvanilka 22121 příspěvků 28.07.15 15:16

@verulicek tak jsem zkoukla reklamu a přijde mi celkem friendly :lol: Přiznávám, že jsem čekala, jak se na mě bude valit z každé věty vagina a z obrazovky vyskočí vulva v nadživotní velikosti :mrgreen:

 
fenny
Závislačka 4927 příspěvků 28.07.15 15:25

Reklamu jsem neviděla, televizi nemáme (respektive máme, ale je už půl roku zabalená v krabici a nikomu nechybí). Jinak jsem si vždycky myslela (ale mně marketing nikdy moc nešel), že cílem reklamy je zvýšit prodeje. To, že si někdo název výrobku zapamatuje, ještě přece neznamená, že si ho půjde koupit? :think: Často měla pěkné reklamy coca cola, ale stejně si ten předražený hnus nekoupím. A vůbec mám pocit, že pokud si nějaký výrobce dokáže zaplatit reklamu v televizi, nepotřebuju ho ještě podporovat. Kromě toho, fakt blbá reklama dokáže zákazníka i odradit - před několika lety jsem si s oblibou kupovala zmrzlinu Mrož. Ale jenom do té doby, než začali dávat tu nechutnou reklamu s polonahýma týpkama… to se mi zvednul kufr a už nikdy jsem si ji nekoupila. Ale možná jsem jenom špatný vzorek zákazníka.

 
Takyjedna
Závislačka 4048 příspěvků 28.07.15 15:43

@Ukulina Přesně tak, zkoukla jsem to, čekajíc na nějakou pecku a nic. Normální reklama. Dost mě to zklamalo, četla jsem i včerejší diskuzi. Asi okurková sezóna? Deníčky normálně moc nečtu, moc mě ty slohovky neba, ale tenhle jsem „musela“ i ze zvědavosti kvůli té včerejší diskuzi -čekala jsem, jestli sem někdo konečně nehodí odkaz. A hlásím, mnoho povyku pro nic :nevim:.

Příspěvek upraven 28.07.15 v 15:45

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 28.07.15 15:54

V reklamách se začínají bourat poslední zbytky intimity? Myslím, že je zbouráno dávno. Lidi milujou léky, tak se to tam hrne horem dolem, průjem, kvasinky, bolest při menstruaci, inkontinence, prostata.
Jinak zrovna slovo vagína mě v reklamě nepobuřuje.

 
Mrs.nobody88  28.07.15 16:11
Trn v patě už týdny... :D

Článek výborný, čím víc se blížil ke konci, tím více úsměvu vyloudil.

Každopádně pracuji v lekárně a pokaždé, když si někdo pro Idelyn přijde, mám fakt strašnou chuť se zeptat „Ale ale, chcete porozumět své vagíně jo?:D“… vím, není to úplně přístojné, ale ta reklama je šílená. Nesnáším ji.

Poslední dobou hodně myslím na maminky(sama se jí brzy stanu), za kolika z nich asi přišla jejich dcera/syn s naprosto odzbrojujícím dotazem " A co je to ta vagííínaaaa"… Oujé, díky Walmarku:D

 
Takyjedna
Závislačka 4048 příspěvků 28.07.15 16:24

@Mrs.nobody88 Děti to už dávno vědí, ale tady koukám jak puk, kolika maminkám ta reklama rozšířila obzory. Konečně už vědí, jak se vlastně fifinka, blaženka, julinka… jmenuje doopravdy.

 
Mrs.nobody88  28.07.15 16:41

@Takyjedna

Tak já nejsem prudérní ani puritánka. Sex mám ráda a nedělá mi problém zajít pro sprosté slovo daleko. Nicméně si pořád myslím, že určitě věci by měly být tabu. A slovo vagína by v hlavní vysílacím čase znít neměla. Hlavně ve spojení s porozuměním si. Ženská, která nwerozumí svojí vagíně, by se měla jít zastřelit.

A nevím, jak edukujete svoje děti, ale dost pochybuju, že to moje bude třeba v roce a půl vědět, že má dole vagínu :D :srdce:

 
Twitter
Nadpozemská drbna 25614 příspěvků 4 inzeráty 28.07.15 16:42

Dobře napsaný deníček. Reklama mi přijde stupidní. Slovo vagína mi nevadí, ale tady v kontextu s otázkami, co si paní v reklamě klade, čemu všemu rozumí, jen své vagíně nerozumí, což ji strašně mrzí :zed: :mrgreen:.. no hold je to spíš směšné, než pobuřující.
Neví, co by vymysleli. Ale asi to díky zmiňovanému pojmenování ženského ústrojí splnilo účel :palec: :mrgreen:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26481 příspěvků 28.07.15 16:52

Mne nepoburuje ani tak vagina, jako ta ceka debilni reklama-to kdyby se melo nazvat podle Zemana, bylo by to horsi slovo :mrgreen: :mrgreen:
Neni proste chytre udelana ta reklama, no, nejde o slovo vagina, ale ty kecy okolo :roll:

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 28.07.15 17:17

Vubec jsem nevedela, o cem je rec, musela jsem se podivat na ten odkaz.
Mne to nijak nepoburuje ani to se mnou nic nedela; spis mam vyhrady k tomu produktu - bakterialni infekce vyzaduje antibiotika, mykoza antimykotickou lecbu.
Nevim, jak je slozeni produktu, ale pokud budu na kvasinky cpat antibiotika, tak akorat zvysim resistenci.

Takze ten produkt bych si nekoupila.

 
lukresia
Kelišová 7058 příspěvků 28.07.15 17:28

Rýmy parádní :potlesk: :palec: :mrgreen: škoda, že tvůrci neměli ždibec tvé fantazie :D

 
bhrozen
Povídálka 47 příspěvků 28.07.15 18:46

Tak já se také připojím s kometářem. Všechny příspěvky jsem nečetla. Mě reklama nepobouřila. Také proč… Co je na ní špatného? Vždyť copak se to nejmenuje vagína? Chtěli byjste aby v té reklamě říkali, to je dobré pro moji číču, třeba? :D
Já jsem za reklamu ráda, konečně jedna, která nazývá věci pravými jmény a nic nevymýšlí.

Ale rýmy jste si vymyslela pěkné ;) :D Také mě to pobavilo :)
Také bych je v reklamě nechtěla ;)

 
Tunrida
Hvězda diskuse 35557 příspěvků 28.07.15 19:39

Dneska už je asi potřeba lidi šokovat, normální reklamy už jsou nudné a neúčinné :mrgreen: Ale špatná reklam, taky reklama. Věřím, že až se lidi oklepou z toho prvotního šoku a začnou tu reklamu vnímat, tak se účinek dostaví :lol:

Což mi připomíná dobu, kdy jsem svojí tetě pomáhala s nějakým velkým úklidem ve zdravotním středisku, kde byla i gynekologická čekárna. Tam asi tři kabinky, umýt dveře, okna o třech tabulích, šla ještě otevřít, aby se dalo umýt vevntitř, radiátory.. no prostě úklid po malování.
Z nějakého neznámého důvodu tam i při tom malování a následném úklidu běžela obrazovka s reklamami. No já mám dodneška (tak 8 let?) v hlavě hlášku: „Už mě netrápí moje opakované vaginální mykózy“ A to tam jelo furt dokola :zed: :zed: :zed: :mrgreen:
No ale malíři na tom asi byli hůř :mrgreen:

 
leene
Závislačka 3539 příspěvků 28.07.15 21:01

Skvělý deníček :palec: nejlepší jsou tvé rýmy :-D :potlesk: ty někde slyšet tak vypínám Televizi a jdu si dát panáka abych to radši zapomněla :-D

Z některých komentářu mám pocit že nepochopily co jsi tím vším vlastně chtěla říct :nevim: :mrgreen:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 28.07.15 21:09

Denicek mi do zivota nic nedal. Polemizovani o sloganech, rymech, vagine mi prijde prinejmensim pubertalni a ne moc hodne teto strance. Ale je pravda, ze uz padala horsi temata. Njn, takhle to dopada, kdyz se clovek krute nudi, nebo chce napsat denicek za kazdou cenu. :roll:

 
Kessynkaa
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 28.07.15 21:18

Ja na te reklame neshledavam nic spatneho. :think: reklama jako kazda jina. Banky maj penize, obchody maj potraviny, obleceni, tak holt „leky na vaginu“ nebudou o chlapovi. Bezi i reklamy na prujem, na prostatu a reklama o zenskych problemech mi neprijde teda nejak pohorsujici stejne tak jako slovo vagina. Reklamy na clavin mi prijdou daleko vic ujete.

Příspěvek upraven 28.07.15 v 21:22

 
verulicek  28.07.15 21:31

@sebaanez od tebe jsem lásko nic jiného ani nečekala :* nepochopila jako vždy

Příspěvek upraven 28.07.15 v 21:33

 
verulicek  28.07.15 21:31

Příspěvek upraven 28.07.15 v 21:32

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 28.07.15 22:18

@verulicek Tak mi to vysvetli, dala jsem si tu praci, a precetla denicek 2×. Trochu zmatene, musim podotknout, nebot neshledavam na denicku nic, nad cim bych se mela zamyslet, diskutovat. Nenasla jsem ani zavan humoru, byť snaha o nej byla velka, coz si cenim. Uprimne, zbytecnych par minut meho zivota, ktere mi nikdo nevrati. Ale treba mi vysvetlis, v cem spociva smysl denicku, za coz Ti budu neskonale vdecna, nebot si sveho casu velmi vazim a nerada o nej prichazim zbytecne :think:

 
cilam
Kecalka 339 příspěvků 28.07.15 22:36

@sebaanez je až zvláštní, kolik lidí deníček shledalo zábavným, nemyslíte ;)

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 28.07.15 22:43

@cilam Kazdy to mame jinak. Ja miluji zabavne denicky, je jich tady spousta, hodne uzivatelek mam diky nim zafixovanych a uz se trepu na jejich dalsi. Ale tohle mi prijde jako nasilna snaha o vtip. Srovnatelna s denicky JEJKU, JE TO TU. Ale je samozrejme, ze par lidem vtipny prijde. Tak tomu bylo i u jiz zminovaneho denicku. :pankac:

 
Calathea
Zasloužilá kecalka 535 příspěvků 28.07.15 22:58

.

Příspěvek upraven 17.08.15 v 21:45

 
Samamama
Kelišová 5483 příspěvků 28.07.15 23:00

@Takyjedna Máš trochu anatomické mezery ;), fifinka, julinka a blaženka není totožná s vaginou, těmi názvy, předpokládám, matky myslí zevní pohlavní orgán, tedy latinsky vulvu, vagina je pochva, o té asi maminky holčiček obvykle nemluví… Rozšířila jsem ti obzory? :mrgreen:

 
Caitlyn
Kelišová 5689 příspěvků 29.07.15 10:51

Právě jsem tu reklamu viděla poprvé a myslela jsem si, že je kvůli tomu takové halo kvůli tomu, že ta žena bude se svou vagínou mluvit a vést konverzaci. Což nedělala? :nevim:???

Nevíte někdo celý text té reklamy? Já mu kvůli ztrátě sluchu nerozumím. :nevim:

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 29.07.15 16:33

Deníčku tleskám :potlesk:.
Takové téma na odlehčení, pěkný styl, vtipný, takže za mě dobrýýý :pankac:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama