S kočárkem na Kypru

Cestování

Aneb o naší báječné dovolené na Kypru, o místních lidech i o turistech, a hlavně o přístupu k rodinám s malými dětmi. 13. 7. 2012 jsme s babičkou a 2 syny (8 měsíců a 2,5 roku), odletěli na naši báječnou 12denní dovolenou na středomořský ostrov Kypr.

V tomto deníčku budu psát hlavně o cestování místními autobusy, konkrétně v oblasti Protarasu. V kyperských turistických letoviscích mají poměrně dobře vyřešenou, a tudíž turisty hojně využívanou autobusovou dopravu. Jízdenka na 1 jízdu stojí 1 euro, celodenní lístek 3 eura (loni v Pafosu stál tuším pouhé 2 eura). Většina autobusů jezdí nízkopodlažních, s klimatizací a intervalem cca 15 minut. Ovšem díky tomuto celkem dobrému systému, a díky příznivé ceně, jezdí autobusy poměrně často narvané k prasknutí :-D

Jeden den z naší dovolené jsme se rozhodli věnovat poznávání Protarasu a okolí. Procestovali jsme městečko Paralimni a velké letovisko Agia Napa. Tyto cesty jsme absolvovali bez kočárku, se starším pěšky a s mladším v šátku. V podvečer jsme se rozhodli zajet ještě k přírodní památce Capo Greco, nádherným skalám na mořském pobřeží. Jelikož se ale od busu musí 2 km pěšky, vzali jsme kočárek pro staršího, s sebou jsme měli starší robustní Deltim. Cesta tam byla OK, ovšem když jsme čekali na zpáteční bus, přijel starý vysoký autobus, ve kterém není na kočárek místo, musel se složit. Mávly jsme s babičkou rukou, že počkáme 15 minut na další, řidiči jsme to taktéž řekli, ovšem řidič se rozhodl, že bez nás nepojede :-D Vystoupil, pomohl nám složit kočárek, hodil si ho složený za svoje sedadlo, kde byla trocha místa, nás usadil dopředu na sedačky jakoby vedle řidiče, a jelo se. S otevřenými dveřmi, jelikož ve starých autobusech klima není.

Při výstupu nám zase kočárek ochotně vyložil a pomohl složit. Vše s úsměvem. Pár dní poté se staršímu rozpadly botky, jiné neměl, tudíž jsem se sama s dětma vypravila do supermarketu v Paralimni pro nové, s bosým synem v kočárku a mladším v šátku :-D Na zastávce se mnou čekala parta uklízeček z našeho hotelu, tudíž čekání příjemně uběhlo. Přijel poměrně narvaný nízkopodlažní autobus. Nastoupili jsme (i s kočárkem se nastupuje přednímu dveřmi, je tam dost místa), ovšem na místech pro kočárek seděli turisté, tuším, že z Ruska, a nějaké uvolnění místa je ani nenapadlo. Ovšem jedna z uklízeček, rázná Kypřanka, se protlačila okolo kočárku, a pohybem ruky turisty zvedla, aby mě na vyhrazené místo pustili :-D

Abych shrnula celkový dojem z cestování: Místní lidé jsou velmi tolerantní a ochotní, připravení kdykoliv pomoci. Ovšem při střetu s ostatními turisty si, nejenom díky zážitku z autobusu, říkám, že se slušností nás Čechů to není tak hrozné. Hlavně od ruských turistů se ani dědoušek o holi nedočká místa k sezení, ve výtahu nám ani neodpovídali na pozdrav. Třeba k nám jedna Ruska přistoupila do výtahu, mlčela, a když jsme pozdravily první, anglicky hello, odpověděla, že nerozumí :-D Omlouvám se za nudný deníček, ale nějak nemám co dělat, tak mě napadlo něco napsat :-D

Hodnotilo 10 lidí. Score 3.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
beruska9
Echt Kelišová 9242 příspěvků 28.09.12 06:41

Tak zdraveni ve vytahech je myslim takova nase „uchylka,“ ktere se cizinci casto divi, takze podle toho bych uplne neposuzovala..ovsem odzdravit by mohli;-) Jinak ja jsem dost zatizena na chovani, takze kazda pozitivni zkusenost potesi :-)

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 28.09.12 11:05

Není to nuda, já jsem si ráda početla, když někdo píše něco hezkýho. Rozhodně mě cestovatelský deník nadchnul víc, než když třeba někdo nadává, což je v poslední době častější. :kytka:

 
honeymoney
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 28.09.12 11:42

Jé a mohu se zeptat, jaké to bylo na Kypru se stravováním takto malých dětí? Řešili jste to svépomocí nebo jak?

 
MeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 28.09.12 12:23

Díky, že ses podělila o postřehy z cest. Přínosné  :)

 
dlabalka  28.09.12 15:32

Taky by mě zajímalo stravování. Je kuchyně vhodná pro děti? Vyskytují se v této oblasti průjmy? Je to více podobné Řecku nebo Turecku :-) Díky autorce předem!

 
IIveetaa
Nováček 8 příspěvků 28.09.12 19:05

O slušnosti ruských cestovatelům si taktéž myslím své. Na loňské dovolené v Egyptě jsem se nestačila divit, jak jsou namyšlení, drzí. Myslí si, že jim tam vše patří a jejich chování k obsluze hotelu je otřesné. Styděla jsem se za ně..

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30596 příspěvků 28.09.12 22:48

Ještě koukám, že jsem tam udělala chybu v datumu, byli jsme tam teď v září, ne v červenci :D k tomu stravování: Starší syn jedl bez problému vše, kyperská kuchyně je velmi podobná řecké, takže průjmy zde opravdu nehrozí. K snídani jogurty, a jinak vesměs anglická kuchyně, k večeři ryba, vepřové nebo kuřecí, a spousta zeleniny, pro staršího ideální. A ukamenujte mě, ale abych si nemusela dělat hlavu se skleničkami pro malého, tak jsem ho tam jn kojila, a s příkrmy začínáme až teď po dovolené. :) starava je tam sice výborná, plná zeleniny, ale pro kojence nevhodná-je klasicky solená :nevim:

Příspěvek upraven 28.09.12 v 22:50

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 29.09.12 10:00
:palec:
 
lucillee
Echt Kelišová 7978 příspěvků 9 inzerátů 29.09.12 10:22

Hezky denicek :) Ja byla na Kypru vloni, sice zatim jeste bezdetna, ale nadchlo me tam uplne vsechno, mistni jsou opravdu mili, ceny nejsou prepalene a servis vcetne ubytovani je opravdu kvalitni! Za me Kypr rozhodne ano :palec: az budeme pristi rok resit kam s mimcem, bude to asi prvni volba. Nekdo se tu ptal na stravu, tak v lepsich hotelich delaji vzdy i detska menu a opravdu uroven jidla vyrazne predcila to, na co jsme byli zvykli treba z Recka, kde posledni dobou bohuzel dost setri.

 
Maddlen
Závislačka 3140 příspěvků 29.09.12 11:08

Náhodou… deníček není vůbec nudný, naopak - děkuju za něj, baví mě číst zkušenosti s cestováním, nadto jsou-li pozitivní. :-) Mám ráda cestovací deníčky, protože člověk se inspiruje, kam jet a kam raději s malým dítětem ne… jen víc takovéhoto psaní (výzva pro ostatní). :-) Kypr chceme navštívit, plánovali jsme to ještě bezdětní, tak myslím, že začnem šetřit a v létě vyrážíme… :-)

Autorko, můžu se zeptat s jakou cestovkou jste jeli? Děkuju! :kytka:

Příspěvek upraven 29.09.12 v 11:13

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30596 příspěvků 29.09.12 23:43

@Maddlen jeli jsme s Fischerem, na last minute. Jsme takoví blázni, že s dětma, a vybíráme dovolenpu 6 dní před odletem :lol: takhle nás to vyšlo na 12 dní na 12000 za dospělého, starší 9000, a malej 1000 :palec:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 30.09.12 11:23

Nadhera. Jak se z chovani jedne skupiny turistu odsoudi cely narod. :roll:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30596 příspěvků 30.09.12 20:09

@Loki01 já mám na to takovýto názor: obyčejní Rusové jsou vesměs slušní, ale spíš chudí lidé. Ale ti bohatší, co jezdí na zahraniční dovolené, těch je dle mého menšina, tak ti mají dle mých zkušeností nos trošičku moc nahoře. To není o jedné skupině turistů. Ovšem samozřejmě jsou i světlé výjimky. Můj starší se v hotelu s jednou ruskou holčičkou trochu skamarádil, a to byli fajn lidé. ROzhodně nemám nic proti Rusům jako takovým ;)

Příspěvek upraven 30.09.12 v 20:11

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama