Sexuální výchova dětí 3. díl - Když mají 2 nebo 3 roky

Rodičovství

Moje úloha průvodce sexuální výchovou byla u prvorozené dcery usnadněna mým druhým těhotenstvím. Jak jsem uvedla výše, dcera z literatury věděla, že miminko vyrostemamince v bříšku, věděla, že bude pít mlíčko mámě z prsíčka a věděla jaký je rozdíl mezi holčičkou a chlapečkem (na ultrazvuku bylo potvrzeno, že druhé dítko bude chlapeček).

Přestože mě i manžela viděla nahé (ráda nás dodnes přepadává v koupelně), nevěděla jsem, zda si uvědomuje rozdílnost pohlaví u děvčátek a chlapců, takže jsemzáměrně tuto otázku probrala ještě před narozením miminka.

Je s podivem, ale dotaz dcery, jak se miminko dostalo do mého bříška je doslovnou citací možného dotazu dítěte v tomto období, jak jej uvádí MUDr. Ondřej Trojanve své knize: „Maminko a ty jsi to miminko snědla?!"

Musím říci, že jsem na ni tenkrát s údivem zůstala hledět. Je fakt, že jsem neřekla, že miminko vyroste z vajíčka, které má maminka schované v bříšku od svého narození, jak doporučuje MUDr. Ondřej Trojan, ale i moje odpověď měla svoji logiku. Už si sice nepamatuji přesně, co jsem jí řekla, ale moje odpověď byla ve smyslu, že miminko začne růst u maminky v bříšku, protože si to přejí maminka a tatínek, a že se na miminko moc těší a už teď, kdy ještě není na světě, jej mají moc rádi.

U otázky, jak se miminko dostalo ven, jsem již tolik překvapená nebyla. Otázka padla až po narození syna, kdy do porodnice jel se mnou nejen manžel, ale i dcerka. Ta viděla jak mi dělají monitor, viděla, jak výsledky z monitoru chodí kontrolovat porodní asistentky i lékař. Takže už dopředu věděla, že se miminko narodí v nemocnici. Moje odpověď tenkrát zněla, že jej mámě z bříška vytáhne pan doktor.

Je fakt, že tato otázka u nás padla během let několikrát.
Z počátku jsem měla strach z fotek ve Velké knize o matce a dítěti, kde byl vyfocen detailně průběh porodu. Ve dvou letech je dcera ignorovala, ve třech je zaujala, takže, kromě toho, že věděla, že miminko vytáhne mámě z bříška pan doktor, dostala odpověď, že jej maminka musí nejdříve z bříška vytlačit „jako hovínko" a že jí při tom pan doktor a sestřičky pomáhají a ve čtyřech letech sama položila otázku, zda miminko vyleze ven ze zadečku, nebo z té dírky, vedle které se čůrá.

Syn je v otázkách poněkud pomalejší než dcerka. Otázka miminek jej vůbec nezaujímá, možná je to tím, že kolem něj se nepohybuje žádná nastávající maminka. Aniž by se ptal, některé věci ho učí dcera. Takže první informaci o rozdílnosti pohlaví získal od ní, stejně tak ví, že miminka rostou mámě v bříšku.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek