Sexuální výchova dětí 4. díl - Když mají 4 nebo 5 let

Rodičovství

Děti rostou jako z vody. jejich otázky na téma sex jsou čímdál víc záludnější.

Čtyřleté děti
Jak jsem již uvedla, ve čtyřech letech dcera sama pochopila, jak se miminko dostává na svět. Otázka, jak se dostane dovnitř se u nás řešila až v pěti letech.

Problém nastal ve školce, kdy děti označovaly svoje genitálie různým názvem, podle zvyklostí v rodině. Tak jsem jí vysvětlila, že správně se pohlaví u mužů a chlapců jmenuje penis a u žen a dívek vulva (někdy se říká i pochva). Musím předeslat, že v této době jsem již měla nastudovanou knížku MUDr. Ondřeje Trojana, takže jsem byla „připravená" na tuto odpověď.

Přesto ale musím přiznat, že u syna i nadále používáme neodborných výrazů, jen dcera jej někdy „odborně" poučí o výrazu správném, přičemž syn ji stejně ignoruje.

V této době přišla také situace, kdy jsme našli dcerku s její stejně starým kamarádem, jak si hrají na „pana doktora". I když jsem věděla, že situace jednou přijde, musím říci, že jsem ji asi „neustála" zcela dobře. Nezačala jsem sice hystericky křičet, ale začaly jsme se já i moje kamarádka smát.Pak jsme se ale vzpamatovaly, děti jsme oblékly a vysvětlily jim, že tato hra není zrovna bezpečná (měli v ruce kladívko a šroubovák ze :,-(y dětského nářadí), že by si mohli moc ublížit, že si některé části těla musíme obzvlášť chránit (jako třeba i oči a uši) a že pokud jsou zvědavé, jaké to mají holčičky a jaké to mají chlapci, tak že se na to příště podíváme do knížek. Zde mi opět pomohla knížka MUDr. Ondřeje Trojana, našla jsem zde totiž obrázky tělesného vývoje dívek a chlapců od jejich dětství až po dospělost a také vývoj pohlavních orgánů od dětství až po dospělost.
Po této instruktáži jsem již dcerku nikdy nenašla s chlapcem nahou.

Když měla dcerka čtyři a půl roku, dostala ošklivou střevní chřipku. Byla hospitalizována na dětském oddělení. Nejdříve se totiž nevědělo, zda nejde o slepé střevo, nebo o salmonelózu. Po návratu domů jsme při sprchání zjistily, že se bojí dotyků na její genitálie, byla zmatená a odháněla nás pryč. Po několika dnech jsem od ní zjistila, že ji sestřičky musely cévkovat. Vysvětlila jsme jí, že nikdo, kromě nás rodičů při koupání a lékařů při vyšetřování, zda není nemocná se jí nesmí na těchto místech dotýkat, a že pokud by se tak stalo, že mi to má říci. Řekla jsem ji také, že ji sestřičky musely vycévkovat, protože musely vyšetřit její moč, aby zjistily, proč je nemocná.

Pětileté děti

V této době dcerce začalo vrtat hlavou, z čeho miminko může mamince v těle vzniknout. Řekla jsem jí tedy, že začne růst z vajíčka, které má v těla každá žena, že se s ním dokonce už narodí a že až je dospělá, tak že z něj může vzniknout miminko. Musím přiznat, že jsem zatím v sobě nenašla odvahu do procesu rozmnožování zapojit roli muže, takže dosud neví, že je k tomu potřeba i mužské spermie, která do těla ženy vnikne při pohlavním styku. Pan doktor Trojan si sice myslí, že to by měli předškolní děti vědět, ale já s tím chtěla ještě trošku počkat. Dovedla jsem si totiž představit tu palbu otázek, které budou z úst mé všetečné dcery následovat.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jankap
Kelišová 5101 příspěvků 10.10.06 09:55

Tomu říkám dobrý článek!
Janka

 
Katcha
Ukecaná baba ;) 2220 příspěvků 10.10.06 11:06

Ahoj Šárko,
taky už jsem odpovídala na otázku jak se miminko dostane do bříška. Řekla jsem, že z vajíčka, které má maminka a ze semínka, které má tatínek. A pak jsem několik vteřin nedýchala v očekávání další otázky JAK … Ale Míše to v tu chvíli stačilo a dál se nezeptala. Až se zeptá příště, budu muset s pravdou ven. Radši jí to vysvětlím sama než aby byla poučená od dětí… Jen mám trochu strach, aby pak naopak ona nepoučovala ostatní. Zatím teda nevím jak přesně jí to řeknu, asi bych si to už měla začít sepisovat :-D Předpokládám, že rozhovor Míša začne v autobusu MHD nebo na zastávce nebo aspoň na ulici jak je jejím dobrým zvykem :-D
Katka a Míša 4r.7m. a Vítek 2r.

 
Lucci
Neúnavná pisatelka 15043 příspěvků 10.10.06 12:17

Sama deti zatim nemam, ale musim rict, ze se mnou tohle vsechno mamca resila celkem otevrene. Na otazku JAK se vlastne spoji spermie a vajicko, mi mamca odpovedela „Na to prijdes.“ Na vsechny ostatni dotazy odpovidala otevrene, ale tohle… :-)) Musim rict ze ja v ty dobe byla uz na zakladce, max 2.-3. trida (fakt nevim presne), ale tato odpoved me uspokojila. :-) S duverou v mamcu sem si rekla, ze to asi nebude nic hroznyho. No… v paty tride na skole v prirode nas „poucila“ starsi spoluzacka, se slovy, ze „kluk to do tebe proste strci!“ Sok sem z pravdy nemela, jen sem okamzite vedela, ze ja TOHLE NIKDY delat nebudu. :-)))) Dnes se deti informuji o sexu driv, je jina doba, a jak to jednou vysvetlim ja svym detem… to vazne nevim. :-) Ale to jak jsem se TO dozvedela ja, me nijak nepoznamenalo, nejspis proto, ze mama z toho nedelala „vedu“ a vecne a pravdive mi vse zodpovedela.

Vložit nový komentář