Šlo by to i jinak?

Porod

Už v těhotenství jsem si jako většina z vás pročítala deníčky z porodů a sbírala zkušenosti okolí, abych v závěru zjistila, že to je vlastně úplně jedno. Rozhodně jsem nebyla připravená na to, co přišlo, ale to bych nebyla nikdy. Porod je veliký zážitek, jen mi je líto, že v některých porodnicích to jede jak na běžícím pásu.

Moje těhotenství probíhalo víceméně v pohodě. Jen prvních pár týdnů jsem zvracela. Objevila se u mě přehnaná citlivost na některé pachy a vůně. Ale to bylo všechno. Přibývala jsem jen přes břicho, neotékala jsem a cítila se fajn. Pomalu se blížilo datum porodu a my začínali prcka v bříšku přesvědčovat, že by mohl jít ven. Vymýšleli jsme mu různé důvody. Od narozenin jiných členů rodiny po krásné datum. Opravdu jsem nechtěla přenášet. Ale jak se říká, odříkaného chleba největší talíř. Termín porodu se přehoupl. Já se rozloučila s mojí doktorkou a zamířila do porodnice. Tam jsem dojížděla skoro dva týdny, protože prcek se rozhodl, že se mu ven do té zimy prostě nechce. Zkoušeli Hamiltona (to jsem se dozvěděla až později), radili mi procházky a sex. Všechno marné. Nakonec mi řekli, že v úterý v 7:00 nastoupím na vyvolání. Celé pondělí jsem byla nervózní jak pes. Štěkala jsem na manžela a plácala se od ničeho k ničemu. V noci jsem nespala, chodila na záchod a zaříkala dítě, aby se konečně rozhodlo jít ven samo.

Ve 4:00 ve mně něco luplo a vyteklo trochu vody. Vzbudila jsem manžela, který stejně nespal, protože měl podobné nervy jako já, jen mi to přiznal až později. Zeptal se mě, co chci dělat. Tak jsem ho poslala, aby se jel omluvit do práce, protože jsem původně chtěla jet autobusem. Bylo mi fajn, tak jsem nikam nespěchala. Nakonec jsem ještě před sedmou zvonila na porodní sály, přesně tak, jak bylo v plánu. Přišla žákyňka, která nějak nevěděla, co má se mnou dělat. Zavedla mě na vyšetřovnu, tam jsem od starší PA dostala jejich košili, vyšetřili mě, byla jsem otevřená na 2 prsty. Udělali mi klystýr a řekli mi, že za chvíli pro mě někdo přijde a odvede mě na pokoj. Po hodině, kdy jsem se svíjela na židli, přišla žákyňka a divila se, že tam ještě pořád sedím. Hned se otočila a šla mi zařídit pokoj. Za chvíli se pro mě vrátila a odvedla mě. Tam jsem si konečně vymohla, že může přijít manžel, i když mi to rozmlouvali, že to ještě může trvat dlouho. Manžel si zazvonil, poslali ho převléct a zapomněli na něj. Další půlhodinu jsme si posílali sms, než ho vzali za mnou. S ním přišla PA, která mě připojila na monitor.

Měla jsem pravidelné bolesti, ale nic co by se nedalo přežít. S manželem jsme si povídali, vtipkovali a smáli se. Doktorka a PA, co mě chodily kontrolovat, jen kroutily hlavou. To jsem nevěděla, co mě čeká. Mezi desátou a jedenáctou přišla doktorka a praskla mi zbytek vody. Vyšetřila mě a nález byl pořád stejný. Za půl hodiny mi přišla PA zavést infuzi. Snažila se mi ji píchnout do hřbetu ruky, což se jí nepovedlo ani u jedné. Jen mi vytvořila slušivé modřiny, které mi zmizely až po několika týdnech. Nakonec se jí zadařilo u loketní jamky, ale také to nebylo na první pokus. Neřekla mi, co mi to dali. Když jsem se zeptala, tak vyhýbavě odpověděla, že to je něco na zrychlení porodu. Manžel na sáčku vyčetl, že to je oxytocin. Nechápala jsem, proč mi ho dávají. Do té doby jsem si myslela, že se dává jen při vyvolání, nebo když nejsou kontrakce. Po pár minutách začaly kontrakce sílit a přicházely tak často, že jsem si nestihla oddechnout. Rozklepala jsem se a začala zvracet.

V poledne mě přesunuli na sál. Těšila jsem se, že to bude brzy za mnou. Měla jsem pocit na tlačení, ale to mi rychle zakázali, že ne. Že je ještě brzy. Chodila jsem po porodním boxu, opírala se o manžela, protože jsem myslela, že se neudržím na nohou. Tu a tam mě přišla vyšetřit doktorka. Netrvalo dlouho a zavelela, že půjdeme tlačit. Snažila se mi vnutit, že mám pocit na tlačení, ale ten od jejich zákazu už nebyl. Tak zvýšili množství oxytocinu. A znovu se šlo tlačit. Čekalo se na kontrakci, která ale nepřicházela. Zůstala jen dlouhá tupá bolest a kontrakce nikde. Začali řešit, co se mnou budou dělat. Několikrát zopakovali, že špatně tlačím, z toho mám doteď blok.

Najednou malému začaly rychle klesat ozvy. Od té chvíle to šlo rychle. Přišlo několik doktorů a rozhodli, že na malého použijí vex. Od mé původní PA to vyznělo tak, že to je pro mé špatné tlačení. Ptala jsem se po císaři, ale prý když šel tudy dovnitř, musí jít i stejně ven. Udělali mi nástřih. Nějaká jiná PA mi hupsla na břicho a ve 14:07 byl malý na světě. Cestou mě stihl slušně potrhat hned vedle nástřihu. Jak jsem se později dozvěděla, měl velkou porodní váhu, velkou hlavičku, špatnou rotaci, nesestupoval a pupečník kolem krčku. Tolik k tomu, proč nastaly problémy. Hned ho odnesli na ošetření, jen jsem zahlédla modřinu po vexu a slyšela, jak křičí. Mě začali šít. Nebolelo to, ale celou dobu jsem se hrozně klepala, až z toho byl doktor nervózní. Když jsem byla skoro došitá, tak přišel manžel se synem v náručí. Hrozně se mi ulevilo, že je malý v pořádku. Ale žádný nával citů, co bývá popisován, jsem nezažila. Byla jsem ráda, že už to je za mnou. To jsem se ale spletla. Pořád jsem krvácela. Doktor rozhodl, že bude šití v celkové narkóze, protože to bude muset celé předělat. Odnesli syna na novorozenecké oddělení, manžela vyhnali do čekárny a mě uspali.

Probudila jsem se až o půl páté. Převezli mě na JIP. Měla jsem několik infuzí a transfuzi, protože jsem ztratila skoro litr krve. Manželovi dovolili, aby mi přinesl věci. Pak odjel domů. Později mi řekl, že se ještě stavil podívat na malého, kterého si nesměl ani pohladit. Celou dobu ho prý držela v ruce sestra a opakovala, aby jí ho hlavně neprobudil. Já jsem ležela na JIP a nic jsem nevěděla, protože mi nikdo nic neřekl. Ptala jsem se na malého, tak mi slíbili, že mi ho v šest přinesou na přiložení. Bohužel to bylo jiné oddělení, tak s tím sestra moc udělat nemohla. Do toho jsem se utápěla v depresi, že za průběh porodu můžu já, protože mi nešlo tlačit a co jsem to za matku, která neporodí vlastní dítě. Hrozně jsem se styděla a psala manželovi sms, že se omlouvám. Navíc jsem pořád marně čekala na ten příval mateřské lásky.

Syna mi místo v šest přinesli až o půl deváté. V té době jsem už myslela, že si vytrhám hadičky a půjdu si ho najít sama. Položili ho vedle mě a on se poprvé přisál. Sice až více jak šest hodin po porodu, ale o to víc jsem byla ráda, že ho konečně mám aspoň chvíli u sebe. Měl na sobě čepičku, tak jsem neviděla tu obrovskou modřinu, co mu zůstala po vexu. Po deseti minutách si ho zase sestra odnesla, měla s sebou víc miminek a žádné jiné se nepřisálo, tak se jí nechtělo na mého prcka čekat. Znovu jsem ho viděla až druhý den v poledne. Celou dobu jsem se po něm dost intenzivně ptala a nikdo mi nedokázal říct, proč mi ho nepřinesli dřív. V jednu mě přeložili na normální pokoj. Slíbili mi, že mi tam syna hned přinesou, prý se nemusím starat. Nakonec jsem se po něm byla ptát dvakrát na novorozeneckém, než mi ho dali. Kolem třetí přijel manžel a byl tam s námi až do večera, protože jsem měla nadstandard, tak nikomu nevadil.

První noc mi malého u sebe ještě nechaly sestry. Druhou noc probrečel hlady, protože se mi ještě nezačalo tvořit mlíčko. Asi brčel i další dny, ale to jsem nevěděla, protože měl žloutenku, a tak musel být na světle a mně ho nosili jen na jídlo. Mlíčko se mi začalo tvořit až pátý den po porodu, ale on si stejně nic nenasál, tak mu dali UM a nikdo nezkoumal, co se děje, že mám nalitá prsa a malý nepije. Když jsem se ptala, tak mi odpověděli, že je málo mléka (mému tvrzení, že už to tak není, nikoho nezajímalo, kdyby bylo mléko, tak pije, přisátý byl ale dobře). Naštěstí nějakou sestru napadlo mi prsa osahat a dala mi odsávačku. Odsála jsem více jak 60 ml a od té doby malý začal normálně pít a přibývat.

V porodnici si nás nechali týden. Doma se všechno uklidnilo a malý je zlaté dítě. Brzy se začal smát a každý jeho úsměv mě utvrzuje v tom, že to rozhodně stálo za to. Jen někdy mě ještě napadá, jestli by to bylo stejné, kdyby se mi nesnažili pomoci léky a nechali tomu volný průběh.

Hodnotilo 3 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 16.01.12 09:42

no teda… hlavně že jste oba v pořádku :palec: můžu se zeptat, kdes rodila?

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 16.01.12 10:23

Moc mě mrzí, že když už se porod rozběhl sám, tak nemohl postupovat svým tempem. :( Ta špatná rotace je celkem dost typická pro porod urychlovaný oxytocinem…
Já to beru tak, že osud nám nikdy nenaloží víc, než jsme schopné unést a že sebeošklivější zážitek nás může posunout kupředu ;)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 16.01.12 11:40

Billi, myslím, že tvoje hypotéza je správná, naprosto zbytečnými zásahy vznikly komplikace. Moc mě mrzí, že to nemohlo proběhnout přirozeně, když miminko už samo chtělo ven. Kde jsi rodila? Přála bych ti příp. další porod prožít někde, kde budou respektovat tvou představu o porodu. Při čtení mi naskočila husí kůže zejména u pasáže o tom, jak ti odnesli miminko a přes sliby ti ho nepřinesli nikdy včas :( jsi dobrá, jak sportovně to bereš :potlesk: přeju už jen vše dobré :kytka:
pozn. musela jsem editovat příšernou hrubku :oops:

Příspěvek upraven 16.01.12 v 11:41

 
lluuccii
Kecalka 220 příspěvků 16.01.12 11:47

Tak tohle mi připomíná porodnici kde jsem rodila já… Ten přístup doktorů a všechno. Buď ráda, že jste nakonec všichni v pořádku! Můj zážitek byl podobný a další miminko budu rodit rozhodně jinde. Přeji vám hodně zdravíčka ! :)

 
jjjl  16.01.12 13:42
...

Billi také by mě zajímalo,kde jsi rodila,nápadně mi to připomíná můj porod v Českých Budějovicích,termín 40+3 pěkne naprat dávku oxitocinu,at se nám to rozjede.No rozjelo se to slušně za 3 hodiny bylo po všem,jen já potrhaná,také šití v narkoze jenou po po rodu,pěkně za živa podruhé už mě na to milosrdně uspaly.Otřes,lečila jsem se snad 3 týdny,vše ve stoje.Přístup personálu na šestinedělí otřes,obzvláš jedna sestra z denní směny,nepamatuji si jmeno,ne všechny byly špatný ale tahle hotová gastapačka :pocitac: :pocitac: :pocitac: :pocitac: !!!Vážně jsem si to neužila a strávila tam také týden,jen proto že porod podle mě neproběhl docela přirozeně a mlíčko nebylo malá nepila.Nikdo to neřešil,jen já byla neschopná.Přeji hodně štěstí do budoucna…

 
Romanetka
Ukecaná baba ;) 1319 příspěvků 16.01.12 15:13

Tak porod jsme měli skoro stejný, taky jsem 10 dní přenášela, vymýšlela Karolínce hezká listopadová data a nic. Na pondělí jsem byla „objednaná“ na 7 hodin na vyvolání, ale už v sobotu ráno jsme jeli do porodnice, 3 dny už jsem nespala, ale celou dobu jsem měla takové divné stahy, hodně silné, ale na monitoru nebylo vidět nic( ani při porodu nebyla křivka výš jak na 10 :roll: )Celou sobotu mě nechali na pokoji, večer mi píchli něco proti bolesti, ale podle mého to bylo spíš na podpoření bolesti :lol: Už čtvrtou noc jsem nespala. V neděli ráno jsem byla otevřená na 3 prsty, tak mě celý den „pomáhali“ klystýrem, píchnutím vody a celkem 3 kapačkami oxytocinu :? Stejně jsem malou nedokázala vytlačit, protože po těch dnech bez odpočinku a spánku už jsem neměla žádnou sílu a navíc malá místo záhlavím šla ven tou nejširší částí hlavičky…Taky jsme skončili vexem, modřina ani otok naštěstí druhý den nebyli skoro ani vidět..
Ale na porodnici si nestěžuju, pořád si říkám, že bych si to chtěla zopakovat jěště jednou lépe a přirozeněji…

 
Billi
Nadpozemská drbna 25189 příspěvků 16.01.12 16:53

Holky díky.
Rodila jsem v Kolíně a budu tam příště rodit znovu, ale nenechám se sebou tolik orat. Byla jsem příliš vykulená prvorodička. Protože jinak byli všichni fajn. Bohužel jsem rodila ve špatný den, protože tam měli 4 akutní sekce jen během dopoledne, tak na ty „normální“ porody nebylo asi tolik času.
Později za námi na jipku chodili různí doktoři a všechno nám dopodrobna vysvětlili (bohužel až druhý den, tak jsem první noc dost plašila), dokonce mi tam poslali i dětskou doktorku, abych se mohla zeptat na všechno, co se týkalo prcka. Třeba u mě se doktor, co mě zašíval, hrozně divil, proč mi malého nosí tak málo. Na oddělení šestinedělí si taky nemůžu stěžovat. Opravdu největší problémy byly ty první dva dny. Jinak to bylo směnu od směny. Některé sestřičky byly fajn, jiné méně.
Romanetko, malému modřina vydržela skoro celou dobu v porodnici. Úplně se ztratila tak po dvou týdnech, co jsme byli doma…

 
Gabika83
Závislačka 3221 příspěvků 16.01.12 18:50
Milá Billi

Moc gratuluju k drobečkovi :mrgreen: Je to blbé že v některých nemocnicích jak píšeš se rodí jako na běžícím páse to by se nemělo ale zase..do nejlepších nemocníc což je v Praze(Apoli­nář,Podolí,Mo­tol)chce skoro každá mamina takže je to tam celkem narvané takže není se čemu divit že je tam takový šrumec..HLAVNĚ že tě v podstatě zachránili-když jsi ztratila tolik krve a tak…jako kdyby měli čekat a čekat a nakonec by to dopadlo špatně..ano je super ať to nechají na miminku ať se samo ozve a vyklube ven alë někdy je fakt potřeba pomoct lékama-a ještě jak jsi psala malý měl pupečník kolem krku..kdyby ho nechali tam dýl tak ani si nechci představovat co by se mohlo stát…(kamarátku takhle nechali a že je pořád čas a klíííídek a bohužel se ji miminko uškrtilo na pupeční šňúře a musela rodit mrtvé dítě..)-takže proto mám takový názor a myslím jsi že doktoři vědí co dělají ;)

Příspěvek upraven 16.01.12 v 18:54

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 16.01.12 22:05

Pri kazdem takovem denicku si rikam, diky bohu, ze jsem nerodila v CR, ctu to dnes a denne a je mi lito vsech zen, ktere si nedokazaly uzit tak krasny zazitek jako je porod jen diky nelidskym doktorum a sestram v mnohych ceskych porodnicich. Taky smekam pred tebou a ostatnimi, co tohle zvladly! Preji hodne zdravicka cele rodince :hug: :hug: :hug:.

 
Billi
Nadpozemská drbna 25189 příspěvků 17.01.12 10:54

Gabiko, ano zachránili mě a i prcka. O tom žádná. Jen by mě zajímalo, jestli by bylo co zachraňovat, kdyby tomu nechali volný (nebo aspoň trochu volnější) průběh, možná to nešlo, nevím, nejsem lékař. Mně vadilo, že mi neřekli, proč to dělají a jestli to MUSÍ udělat (jestli by ohrožovalo na životě mě a dítě, kdyby to neudělali) a sama jsem se nezeptala, protože jsem jim věřila.
Když si počteš deníčky, tak je velice častý jev, že když se pomáhá medikamenty, tak se stane malér. Možná že kdybych nemusela ležet na monitoru a mohla se pohybovat, tak by malý sestupoval. Ale je tu příliš kdyby. Jak by to dopadlo, kdyby mi udělali odhad váhy, kdyby mi nedali oxytocin, kdyby tam byl jiný doktor…
Jsem ráda, jak to dopadlo a že je malý OK. Příště vím, na co si dávat pozor. Ne že bych doktorům nevěřila, ale i oni jsou jen lidi. ;)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama