Vše je dnes jinak

Ostatní
  • emimino
  • 02.01.02

Naše maminky měly od svých dětských lékařů zcela jiné informace, než máme dnes my. Jak se změnila péče o miminka a co se doporučuje dnes. Proč mají dnešní babičky strach, že je o jejich vnoučata špatně postaráno ...

Milá Šárko,

nevím, jestli píšu na správnou adresu, ale nějak se v tom magazinu moc nevyznám :-)))
takže: moje dcera právě porodila miminko. V zahraničí. V USA. A teď vyvstal problém - já jí po internetu radím, ale najednou se dozvídám, že je skoro vše jinak.
Dítě se už prý nekoupe každý den, snad jen jednou týdně. Plenky a oblečení se nežehlí, stačí sušička. Kojí se z obou prsů současně, kdykoliv dítě chce. Tj. za hodinu, dvě, tři. Jakkoli dlouho. Zadeček ani nic jiného se nemaže. Na vše se maximálně používají jen takové ty mokré ubrousky. Nečistí se uši, je to prý samočistící orgán, jen by se tím zchoulostivěly, stejně tak nos…
Umělohmotné věci prý dětem nevadějí (já je nedoporučovala).
Asi jsem moc kverulantská a vylekaná babička, ale myslím, že nemůže být tak velká změna. Ale je to přeci jen 22 let, co jsem měla já své malé miminko. A tak prosím, pokud budete mít čas, dejte mi vědět, ano?
S mnoha pozdravy a hlavně díky
Daniela

*Vážená paní Danielo,

nejdříve bych Vám chtěla popřát vše nejlepší do nového roku a gratulovat k narození vnoučátka.

Za 20 let se toho opravdu mnoho změnilo - když srovnám svoji zkušenost a zkušenost mé maminky (krmení jen po čtyřech hodinách a maximálně deset minut, atd.), tak říkám, že jsem to jako miminko neměla lehké.

Dnes se preferuje vše přizpůsobit miminku. Kojit podle jeho potřeb, to znamená klidně po hodině nebo taky po pěti. Kojit tak dlouho, dokud chce miminko pít. Pokud stačí mléčko z jednoho prsu, tak nakojit z jednoho a příště zase z druhého, když mléčko nestačí, tak nakojit z obou. Kojit alespoň do šesti měsíců, s příkrmem klidně i do 18-ti měsíců. Potraviny s lepkem podávat až po ukončeném devátém měsíci.

Koupat se také nemusí každý den - důležité je udržovat pokožku miminka čistou - mokrými ubrousky, mokrou žínkou, sprchováním - vše závisí na rodičích a na miminku - některá miminka se vody bojí (zde se doporučuje tělíčko omývat mokrou žínkou), některá mají velmi citlivou pokožku (tělíčko se čistí dětským olejíčkem).
Zadeček stačí ošetřovat mokrými ubrousky (jsou napuštěny olejíčkem), navíc řada jednorázových plen má proužky napuštěné krémem. Mastičky se pak mohou dávat jen v případě opruzení.
Ouška a nosík se čistí pouze při okraji, aby nedošlo k jejich poranění.
Prát se má v pracím prášku určeném pro malé miminka (nebo i pro citlivou pokožku) u novorozeňat se doporučuje zopakovat máchání a nepoužívat aviváž. O nutnosti žehlení, nepoužívání aviváže a dvojího máchání prádla rozhoduje pokožka miminka a její případné reakce. Nejlépe je se řídit doporučením pediatra, já sama preferuji máchat a žehlit alespoň do konce šestinedělí.

Umělohmotné hračky byly v médiích velmi probírány asi tak před rokem a půl, kdy se zjistilo, že některé materiály, z nichž se hračky vyrábějí, obsahují rakovinotvorné látky. Pokud vím, tak tyto materiály jsou dnes již zakázané a hračky se vyrábí pouze z nezávadných materiálů.

Odlišné je také pokládání na bříško. Má se vlastně počkat, až se miminko dokáže otočit samo. Jinak se může na bříško pokládat na krátkou dobu a miminko musí zůstat pod dohledem dospělého, aby se předešlo případnému udušení. Do postýlky se má miminko ukládat střídavě na jeden bok, na druhý bok a na záda, aby se nezploštěla hlavička.

Na procházky se může s těmi nejmenšími jen, pokud teplota není nižší než -5oC (novorozenci nemají dostatečně odolné plíce), pozor se musí dávat také na inverzi, smog, chřipkové období atd.

Snad jsem pomohla a také Vás trošku uklidnila. Mnoho věcí je dnes jinak a faktem je, že babičky špatně chápou „ty dnešní novoty“ a jsou vylekané, zda jejich vnouče dostává vše, co potřebuje. Věřte, vše, co Vaše dcera dělá je v pořádku - určitě je to velmi pečlivá a starostlivá máma.

Takže jí, Vám i tomu malému přeji hodně krásných společných chvil a mnoho zdraví.
Pokud byste někdy měla nějaký dotaz, určitě napište, moc ráda pomůžu.

Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek