Alzheimer u babi a nefunkční rodina

4
21.9.20 20:02

Alzheimer u babi a nefunkční rodina

Dobrý den, kdysi jsem tu zakládala diskuzi o Diogenovým syndromu u svých prarodičů (https://www.emimino.cz/…dicu-382559/) a situace nyní značně vyeskalovala.
U babičky se rozjel Alzheimer, demence a situace je už nezvladatelná. Dědeček veškerou komunikaci strašně komplikuje, až bojkotuje. Poslední dva měsíce jezdil dědeček s babi po doktorech a odmítal nám říct výsledky. Asi před 3 týdny jsem se s ním vnutila k doktorovi babi a doktor sám řekl, že nynější situace není pro dědu zvladatelná, ať seženeme pečovatelku atd. Strávila jsem půl dne s dědou po úřadech, zatímco můj muž si vzal volno v práci a hlídal naše 6měsíční mimi a domluvila jsem pečovatelku, obědy, zdravotní sestru, vyplnila příspěvek na péči. Dědeček následující den skoro vše obešel (až na pracovní úřad) a mým jménem zrušil. Manžel mu zavolal proč (protože mně se vařila krev v žilách) a on, že proto, že ještě není vyřízený příspěvek na péči. Nesmysl. A že to dojde obnovit. Došel.
Přišli lidé ze sociálky a ztropil hroznou scénu, jak vše sám zvládá a nikoho tam nechce. Přitom babi nechá válet v pokálené matraci a nijak se o ni nestará. Vím, že bych to měla dělat třeba já, nebo moje máma, jenže já bydím 70 km daleko a mám malý mimi. Máma má s dědou čím dál horší vztah (i kvůli této situaci) a nijak se do toho „nemotá“. Vše je pro ni problém, i si vzít den volno v práci (že by ji vyhodili atd.). Další nesmysly. Neviním jí, ale strašně mně to štve. To, jak svou mámu nechá v téhle situaci. Sama mi říká, ať už tam nejezdím, že se nic nevyřeší, ale já se na to nemůžu dívat. Nikdo si nezaslouží takhle umřít. Ale zpátky k pečovatelkám, dědeček je opět zrušit, respektive omezil na to, že tam má přijít paní 1× za týden, což je absolutně nedostačující. S obědy se vymlouvá. Sehnala jsem tedy jedno soukromé zařízení v Písku, vyplnila žádost a momentálně snad babi do pár dnů odvezem. Do toho vyřizuji ještě žádosti do nesoukromých domů. Máma se na to pak maximálně podívá v emailu a pak stejně stočí řeč na to, jak hrozně se má ona. Opravdu mi už začíná z naší rodiny hrabat. Momentálně se bojím toho, že si dědeček postaví hlavu a řekne, že babi nikam nepůjde. Přebírá totiž její důchod, ale je mu zatěžko cokoliv babi koupit či se o ní starat. Někdy mi to příjde jako týrání. Nerozumím ani tomu apatickému a laxnímu přístupu mé mámy, která všechno nechává na mně. Vlastně ani nevím, zda žádám nějakou radu, možná jen píšu hororový příběh. Dnes jsem byla u babi a když jsem ji viděla, tak se mi udělalo strašně úzko, mám pocit, že ani těch pár dní do převozu do pečovatelského domu nevydrží. Někdy mám pocit, že je toho na mne už moc, že zanedbávám svou rodinu (manžela, mimi)… A zároveň v sobě dusím ohromný vztek na všechny ze své rodiny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
874
21.9.20 20:35

Co píšeš je smutné! Jsi úžasná co zvládáš a děláš pro babičku! Zasloužíš velkou pochvalu. :kytka: jinak asi neporadím a držím Ti palce ať to vše zvládneš! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
21.9.20 20:36

Ahoj, držím palce, ať se vám babička podaří převést, na nervy a psychiku to musí být náročné. Naše babi měla též Alzheimera, takže nám ji zmatenou občas přivedla policie než se zjistila diagnóza. Měla horší a lepší dny, ale když o sobě věděla, tak byla strašně nešťastná, protože nechápala, proč dělá veci, které dělá, když byla mimo. Rozhodnutí dat někoho takto nemocného do pecovatelaku, bylo pro nás rodinu hodně těžké, ale nakonec tam babi chtěla ze své iniciativy. Rok si tam ještě relativně užila ( vymysleli pro ně výlety, volnočasové aktivity v podobě tvoření, koncertu,…),ale další dva už byla ležák :,( teď už mezi námi není, ale musím říct, že se tam o ní starali dobře a chovali se k takto nemocným moc hezky a s úctou. Mít někoho s touto nemocí doma musí být mazec, není to lehké, kór když přijde fáze, že sve blízké už nemocný nepoznává… :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16261
21.9.20 20:55

@Lola8 a nezlob se, jsi ohromná, jak se staráš, ale máte tolik peněz na soukromé pečovateláky? někde se platí třeba i 40000 za měsíc, na to pozor
a babička je svéprávná? a podepsala žádost o pečovatelák?
a u dědečka bude nějaká stařecká demence určitě také, když se takto chová
máš to hrozně těžké :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
21.9.20 21:11

@stinga penize prave nemame, pecovatelka si bere 110 Kc za hodinu a soukromy dum asi 17 000 Kc, jedna se fakt jeste o lacinou verzi… :( babi je zatim svepravna, nez se vyridi zbaveni sveprav. pres soud, tak to bude nekolik mesicu. Vsude je to hrozna byrokracie, vse trva, des.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16261
21.9.20 21:17

@Lola8 jo 17000 je ještě velice dobrá cena, a podepsala babička, že tam chce? v dnešní době musí každý podepsat tu žádost sám,
dědeček by také zasloužil, takhle to všechno kazit, jsem přesvědčená, že má také s myšlením problém

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.9.20 21:22

Je mi hrozně líto v jaké jsi situaci a jsi skvělá, že máš o babičku takový zájem ji pomoct! Jsi dobrý člověk! Já bych udělala jedno. Naběhla bych na dědu a udělala mu takovou scénu, na kterou by v životě nezapomněl. Prostě ta pečovatelka a zdravotní sestra a nevím kdo ještě, tam prostě za babičkou docházet budou, i kdyby se měl on posr…! Buď už taky trpí demencí, podle toho jak se chová je to i velmi pravděpodobně, nebo je to prostě typ staryho dědka, který nesnese nikoho cizího doma, a ženy si moc neváží a na jejím blahu už mu nezáleží! Buďte tvrdí! Pokud je babička svepravna a dala souhlas s umistenim do nějakého domova, tak on s tím nic neudělá. Posílání důchodu jejího důchodu dědovi může babička kdykoliv zrušit! Dá vám plnou moc a všechno zařídite! Hlavně ho nenechte tu babičku týrat!

Příspěvek upraven 21.09.20 v 21:23

• Citovat
  • Nahlásit
4
21.9.20 21:23

@stinga tak ona to podepise, ale bojim se, aby nechtela pak pryc… deda je tez nemocny, ale zvladne se zatim jakz takz o sebe postarat… jen nas ted vsechny depta. Neni s nim rec a doktor babi i dedy se nijak “nepredre”, aby je treba poslal k psychiatrovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9714
21.9.20 21:30

@Lola8 řešíme taky demenci u babičky, ale je teda v bytě sama. Každopádně babička ti tu žádost do domova musí podepsat, když je svéprávná. Což třeba je u nás nereálné. Zbavení svéprávnosti - to soudní řízení- trvá cca rok. V případě, že je u babičky demence, tak to musí být zařízení se zvláštním režimem - tudíž uzavřené odd., aby nemohla odejít. Držím palce ať to zvládnete. Je to hrozně těžké. U nás rodina funguje, ale babička odmítá všechnu péči a přitom už prakticky nic nezvládá.
Tu pečovatelku by vám měl normálně napsat lékař, to opravdu platit nemusíte. Zajděte za obvodním lékařem :palec:

Příspěvek na péči by měla získat ten nejvyšší a pak příspěvky na dopravu a pod. Jen nevím jestli to i tak nepřipadne celé domovu a nebo z toho můžete ten domov platit. To se ještě poptejte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16261
21.9.20 22:19

@anavi13 když je člověk přejde do ústavní péče, tak ten příspěvek na péči pobírá ten ústav - je to i logické

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3803
21.9.20 22:37
@anavi13 píše:
@Lola8 Držím palce ať to zvládnete. Je to hrozně těžké. U nás rodina funguje, ale babička odmítá všechnu péči a přitom už prakticky nic nezvládá.
Tu pečovatelku by vám měl normálně napsat lékař, to opravdu platit nemusíte. Zajděte za obvodním lékařem :palec:Příspěvek na péči by měla získat ten nejvyšší a pak příspěvky na dopravu a pod. Jen nevím jestli to i tak nepřipadne celé domovu a nebo z toho můžete ten domov platit. To se ještě poptejte.

pečovatelka je sociální služba, ne zdravotní

tzn pojištovna jí nehradí, tzn lékař jí napsat nemůže, nejde to

jde o sociální službu / úklid, hygiena, obědy/, nemá to nic společného s zdravotní pojištovnou

asi jste si to spletla s tzv " domácí péčí " což je zdravotní služba typu injekce, převazy, infuze, ale to je něco jiného…klasická pečovatelka je sociální služba hrazena klientem

samozřejmě je třeba požádat o příspěvek na péči, ten slouží právě na tyto – sociální – služby

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9714
22.9.20 08:42

@stinga jasně u státního zařízení je mi to jasné. U toho soukromého nevím. My řešíme taky soukromí domov, ale u nás to ani jinak nejde. Takže příspěvek na péči jsme ani neřešili. Bude se to muset zvládnout tak i tak.
@Borrealis ajo, já myslela, že je možné napsat i tyhle sociální služby. K naší babičce dochází právě sestra na převazy. Ale je fakt, že toho jde vyřídit hodně, což u nás třeba nejde, protože babička je v podstatě soběstačná jen tu péči o sebe vzhledem k nemoci nezvládá a odmítá veškerou pomoc. Není si schopná vařit, umýt se, uklidit si, ale je dobře pohyblivá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36009
22.9.20 11:54

Děda taky asi nebude úplně v budce, je obvyklé, že se spíš babička stará o dědu, než naopak. Udělala jsi dobře, udělala jsi, co jsi mohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama