Pár tipů pro bezpečné chování na internetu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 13:26
Bezpečí na internetu? Pár tipů.

Ahoj mamky a tatínkové. Tímhle tématem bych rád pomohl nejen vám, ale hlavně vašim dětem. :) Na začátek jen řeknu, že nejsem žádný profesionál nebo snad dokonce hacker, ale jen běžný uživatel z oboru IT. Zkusím shrnout pár tipů tak, abyste na konci věděli jak se cítit bezpečněji a abyste si byli vědomi hrozeb.

Takže. V rychlosti něco ke Googlu. Google, ale třeba i Seznam jsou vyhledávací nástroje, které pomocí speciálních programů každou chvilku prohledávají veškerý obsah napříč internetem a co najdou, to takzvaně indexují. Pro příklad: Pekařka z vesnice si založí web. Jakmile ho zveřejní a já zadám do Googlu její jméno se slovem pekařka, stejně její web nenajdu. Bot od Googlu totiž ještě její web nenašel a nezaindexoval. Je proto nedohledatelný. :nevim:

Jednoho dne se však ve výsledcích vyhledáání objevovat začne. No a tady narážíme na problém. Cokoli, co zveřejníte na internetu se dost pravděpodobně dá najít. A stačí najít útržky. Od uživatelského jména nebo profilového obrázku se dostanu k profilu na FB nebo Instagramu. Z těch sítí zjistím, jakou barvu vlasů dotyčný má, jaké má děti, kolik jim je, jak se jmenují… No prostě spousta dat. :roll:

Neříkám, abyste teď šli a vše mazali. To ne! Ale vždycky mějte na paměti, že ty data o vás tam někde jsou a jsou tam dobrovolně. Sami jste je zveřejnili.

Jedině tehdy, pokud jsou data chráněná heslem, pak je to celkem v pořádku. Ale je tu jedno velké ALE.

Heslo musí být bezpečené a dlouhé. Spousta lidí si myslí, že heslo musí být kompromis mezi sílou a zapamatovatelností. Já tvrdím: Na zapamatovatelnost se vykašlete. :pocitac:

Osobně mám hesla na více než 80 různýchz webů a služeb. Ani jedno si nepamatuji. Prostě ho neznám… Každé je více než 12 znaků dlouhé a je to doslova změť znaků.
A jak se přihlašuju? Nebojte. Opravdu ho pokaždé složitě neopisuju. :mrgreen:

Existují správci hesel. Takzvané Password Managery. Nejznámejší je třeba LastPass, Smartlock od Googlu, KeePass nebo česká aplikace Sticky Passwords. Tyto programy fungují tak, že si vaše heslo zapamtují za vás a pak vám ho automaticky vyplňují do potřebných kolonek. Noa celá ta databáze hesel je extrémně chráněna. Nejen zabezepečením serverů dané služby, ale hlavně vaším unikatnbím heslem, které si už pamatovat můžete (ale nemusíte). ;)

Shrnutí:

1. Vždy pamatuj, že co zveřejníš, to se dá najít.
2. Vytvářej si silná hesla a hlavně unikátní. Mít třeba 2 hesla napříč 20 stránkama je risk. Pižívejte password mannager.
3. Učte děti, že se nemusí přihlašovat ke kdejaký kravině, webu, seznamce…
4. Když už musí, ať to nepřehání s fotkama a at si dávají pozor na to, co řeknou.

( Znám případ, kdy dítě zveřejnilo na FB kdy a na jak dlouho společně s rodičema odjíždí na dovču. No po návratu měli vybílenej dům.)

Jo a ještě jedna dost podstatná věc. Tohle téma záměrně beru takhle vážně. Ale ono v realitě to není zas tak horký. S kyber zločiny se nesetká jen tak někdo a rozhodně prosím nebuďte na svératoleti až moc přísní. Internet není zlé místo! Jen je potřeba být opatrný a něco o něm vědět. :hug:

Pokud máte dotazy, chcete poradit nebo máte naopak nějaký další tip, šup s tím do komentářů nebo do sz. :mavam:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Prigionia
Kecalka 351 příspěvků 2 inzeráty 27.07.19 13:36

A takhle to vypadá, když má někdo talent napsat něco, co se dá vyjádřit jednou či dvěma větami, na několik odstavců :potlesk: :potlesk: :lol: a podle mě si tu zase nic tak extra nenapsal. To že jsou na internetu o nás data, když je tam ten dotyčný píše, je snad jasné všem, tedy alespoň skoro všem. A že není dobré mít heslo 1234 snad taky :nevim:

lachtanice86
Echt Kelišová 8711 příspěvků 27.07.19 13:38

No tak tohle snad ví každý uživatel, že co se dá na net, tak tam je. Nějak nevím jaký tohle má smysl.

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 13:38

@Prigionia Jo. Přesně tak. Není to žádná věda. Ale přesto lidi dávají do hesel jména svých pejsků o kterých následně píšou na fórech po netu. Fakt nejde o nic extra. Jen je dobrý, aby hlavně děti tohle chápali. Většině dospěláků to dojde.

vokishka
Neúnavná pisatelka 15362 příspěvků 27.07.19 13:39

To jsou přece úplně normální věci, které ví každý. Jen se tím neřídí :mrgreen:. Taky mám jednoduchá hesla, protože si jiná nezapamatuju. Ovšem 1234 to není :mrgreen:.

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 13:40

@lachtanice86 A děti to ví? Proč je na netu tolik úchylů? Štve mě, že jsou děti tak snadnou kořistí. Jsou důvěřivý, hážou na net kde co a když to přeženu, puberťačky posílaj nahý fotky týpkům, který ani neznaj.

Prigionia
Kecalka 351 příspěvků 2 inzeráty 27.07.19 13:42

@Lugerr a proč to sem tedy píšeš, když to většině dospěláku dojde?

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 13:43

@Prigionia Těm kterým to dojde sem můžou doplnit poznatky nebo to ignorovat. No a je tady i ta menšina si myslím.

Příspěvek upraven 27.07.19 v 13:45

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 13:45

Sám mám mamku, která si myslí, že stránka seznam.cz je plocha počítače. A nemám jí to za zlý. Jen prostě ne každý internet a vše kolem pc chápe.

me57h
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 27.07.19 13:58
@lachtanice86 píše:
No tak tohle snad ví každý uživatel, že co se dá na net, tak tam je. Nějak nevím jaký tohle má smysl.

No každý to neví, znám lidi, co nepřemýšlí do důsledků, bohužel mezi ně patří i takoví, o nichž by si mnozí mysleli, že něco v té hlavě mají.

lachtanice86
Echt Kelišová 8711 příspěvků 27.07.19 14:08

@Lugerr zda to vědí děti, je na výchově rodičů. Naši mě vychovali tak jak vychovali a můžu tě ubezpečit že každý uchyl který by mi, i jako mladé holce, poslal žádost o takovou fotku by narazil. Navic bych na něj, ja nebo rodiče, poslala policii. Taky výchova rodičů. Netutlat to a říct to.
@me57h no tak já takové lidi neznám.

kacakaca
Závislačka 2813 příspěvků 27.07.19 14:14

Ja si treba pamatuji diskuzi, kdy zakladatelcin nick bylo jeji plne jmeno, pod kterym vyjela jako prvni navrh fb. Kdyz ji pak na dotazy, jestli ji zahyba, zacal nekdo odpovidat „Neboj, uz jsem ti Pepu poslala domu, za chvili ho tam mas“, zacala jancit, ze to musi byt pravda, protoze ten jeji Pepa byl. Takze nekdo opravdu trknout potrebuje.

Uživatel je onlineberuska9
Extra třída :D 11311 příspěvků 27.07.19 14:17

@Lugerr : tak sdilenim na emiminu deti moc nepoucis :lol: Ale je pravda, ze kolikrat to nechapou ani dospeli, mam treba jednu znamou, co neustale na FB vyplnuje a sdili takove ty „dotazniky,“ kde se vyplnuji jmena deti, prvni skola, prvni zviratko a podobne nesmysly…no uplny raj na udaje pro hesla a bezpecnostni otazky :roll:

aiwwa
Nadpozemská drbna 28631 příspěvků 27.07.19 14:20

@Lugerr to si objevil Ameriku. :lol:

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.07.19 14:28

@aiwwa Já jsem nic neobjevil. Tohle je jasná a triviální věc, kterou stále tolik lidí nechápe a ignoruje. ;)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama