Daň z prodeje bytu při souběžné koupi RD v roce 2020

294
8.12.20 13:45

Daň z prodeje byti při koupi rd 2020

Hezký den všem.
Pokud v roce 2020 prodám byt a koupím dům : byt jsem vlastnila teprve od 2018 a bydlela v nem dospela dcera. Pak prodam a koupim dum pro moje trvale bydleni.
Platim dan z prijmu z prodeje bytu?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1801
8.12.20 13:48

Háčkuju se.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
8.12.20 14:19

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti…
Využijete peníze na uspokojení vlastní bytové potřeby.
V případě, že v prodávaném bytě nebo domě bydlíte (i méně než 2 roky) a současně použijete všechny peníze z prodeje nemovitosti na uspokojení další vlastní bytové potřeby, a to do jednoho roku od chvíle, kdy jste obdrželi kupní cenu na svůj účet, jste od daně rovněž osvobozeni.
Více zde https://novostavby.maxima.cz/…nemovitosti/?…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
294
8.12.20 14:29

Dekuju. Ja tam nebydlela, bydlela dcera. Tak nevím.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
8.12.20 14:58

Máte pravdu. Ale domnívám se, že ta podmínka bydliště se vztahuje na jiný případ - v dalším článku je koupě další nemovitosti jako důvod k osvobození bez této návaznosti…asi bych hledala spíš v zákoně..
Posledním případem, kdy budete od daně z příjmu osvobozeni, je situace, kdy prodáváte byt a zároveň peníze získané tímto prodejem použijete pro uspokojení vlastní bytové potřeby. Tedy pro koupi bytu, ve kterém budete v budoucnu bydlet. V takovém případě platí, že částku, za kterou jste si koupili novou nemovitost k bydlení, uplatníte jako náklad oproti příjmům z prodeje nemovitosti. Pokud vám vznikne kladný příjem, tedy nakoupíte novou za méně, než prodáte starou, tak z rozdílu jste povinni zaplatit daň z příjmu. https://www.hypoindex.cz/…nemovitosti/

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
8.12.20 15:02

Tak tady je přesná citace zákona. O bydlení tam není řeč. :mavam: A to pokud podle § 4 ods. 1 písm. b) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

Při prodeji starého a nákupu nového bydlení pak ve zkratce platí, že oproti příjmům z nemovitosti můžete uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti. Z rozdílu zaplatíte daň z příjmu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
294
8.12.20 15:40

Dekuji, dum stal nekolikanasobne vice. Podam priznani a uvidim.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1432
8.12.20 15:47

Podle me platis. Ja koupila cast pozemku u chalupy (chalupa nasich, meli ji prepsat na me, tak jsem na kupni smlouve na pozemek pri odkupovani od mesta byla uz ja), ale nakonec jsme chalupu prodali a kupovali novou.. Vse min jak 2 roky od sebe.
A volala mi pani z financaku, ze jsem nepodala danove priznani na dan z toho prodeje…

Takze podle me ano, budes muset platit dan.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
294
8.12.20 16:08
@Kacatko1986 píše:
Podle me platis. Ja koupila cast pozemku u chalupy (chalupa nasich, meli ji prepsat na me, tak jsem na kupni smlouve na pozemek pri odkupovani od mesta byla uz ja), ale nakonec jsme chalupu prodali a kupovali novou.. Vse min jak 2 roky od sebe.
A volala mi pani z financaku, ze jsem nepodala danove priznani na dan z toho prodeje…Takze podle me ano, budes muset platit dan.

A to byl objekt k bydleni?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6645
8.12.20 19:06

@damaaja radíš blbě. Ta podmínka, kdy je potřeba použít peníze z prodeje k dalšímu bydlení je u §4 pdst. 1 písm. a) a tam se mluví o bydlišti. Pokud tedy tazatelka v bytě neměla bydliště a prodá teď a nesplní podmínku 5 let vlastnictví, pak příjem zdaní. Par. 4 odst. 1 písm. a) ji vůbec nezajímá. Chce to ten zákon lépe pročíst.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6645
8.12.20 19:11
@damaaja píše:Při prodeji starého a nákupu nového bydlení pak ve zkratce platí, že oproti příjmům z nemovitosti můžete uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti. Z rozdílu zaplatíte daň z příjmu.

Do příjmů půjde částka, kterou tzatelka zabyt obdržela. Do výdajů částka, za kolik byt koupila + výdaje, které do domu investovala ataké výdaje, které měla s prodejem. Poplatek na katastru, realitka atd.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
310
8.12.20 22:10

@Hanula1212 má pravdu. Buď musí majitelka:

  • vlastnit nemovitost déle než 5 let nebo
  • tam bydlet déle jak 2 roky a nebo
  • tam bydlet méně jak 2 roky, ale prostředky musí použít na další svoje bydlení. Pokud tam bydlela a bydlí dcera, nejde to osvobodit. (pozor, bydliště není myšleno jako adresa trvaleho bydliště).

A má podle mého i pravdu s výpočtem částky ke zdanění, příjmy i výdaje se budou týkat té samé nemovitosti - bytu.

Jedině, kdybyste byt zdědila a zemřelý tam bydlel nebo to vlastnil.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1432
8.12.20 22:20

@garnier tak ten pozemek byl soucasti chalupy - prijezdova cesta + dalsi byl za barakem, kde byl septik..

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat