Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@terinka4444 Děkuji, budou to muset vyřešit. Oni se ještě nepřenesli přes to náhlé úmrtí maminky, ač je to taky již pár let, ale velmi ji milovali a byli si blízcí a ona byla mladá, tak to nikdo nečekal. Pak ta nová známost a teď k tomu ještě ten sňatek. Je to trošku šok. Vím, že to vypadá, že jde o peníze, ale není to tak úplně pravda, jde i o tu památku po mamince a představu, že by se o to měla starat či na tom nahrabat ta nová manželka, která jen všechny děti pomlouvá a nemá ráda.
@Adinal Otec se k tomu staví stejně, majetek je dle jeho názoru dětí a chce to vypořádat. Jen se asi bude muset trošku popostrčit. Otci o majetek nikdo nešlo, vždy ho hromadil pro děti. Svatba byla prý jenom pro jejich pocit, aby jim nebylo trapně, že jsou v občankách vdovci.
@Adinal píše:
To je fakt, závěť stačí, ale i ta se dá napadnout. Ideální je to přepsat ještě za života, ale jak píšeš, je otázka, jak se k tomu staví jejich otec.
A co bys na ní chtěla napadat? Myslím tedy tu, co bude sepsána a uložena u notáře?
@matkabagristy píše:
@Adinal třeba to, že se vypořádá přednostně.
To je ale pořád o dobrovolnosti, na dědictví po něm to nemá vliv.
@j.a.n.i1 píše:Že byl k sepsání donucen apod, už jsem napadnutí závěti zažila u kamarádky. Tam byla ale napadena závěť, která byla sepsána vlastní rukou bez notáře.
A co bys na ní chtěla napadat? Myslím tedy tu, co bude sepsána a uložena u notáře?
@Anonymní píše:
Předem se omlouvám za anonym, ale jednak je to velmi osobní a poté se to také netýká přímo mě. Děkuji za pochopení.
Situace se má tak, že rodiče během manželství nashromáždili celkem značný majetek - několik nemovitostí, restaurační zařízení, něco zdědila maminka po svých rodičích něco postavili za trvání manželství. Mají více dětí, vztahy v rodině jsou dobré, všechny děti mají bydlení vlastní a další nemovitosti tak nikdo neřeší. Maminka náhle zemřela a všechny děti se vzdaly dědictví ve prospěch otce s tím, že jednou se majetek rozdělí rovným dílem mezi všechny, případně se dohodnou. Otec si ale našel novou známost a tajně se s ní oženil. Jaký nárok na dědictví by v případě úmrtí otce měla tato nová známost? Děti jsou z toho rozčarované, jednak z tajného sňatku a potom i z toho, že by tato žena měla mít jednou majetek, který patřil mamince a mají k němu citový vztah (například nechtějí nemovitost prodat, ale starat se o ni atd.).
Má se to řešit již za života otce, tedy tlačit na převod na děti? Děkuji
Jo, tak tohle je to nejhorší, na čem se můžou sourozenci při dědictví domluvit. A nejlíp jenom ústně. Do té doby se totiž vždycky něco změní nebo si to minimálně jeden rozmyslí. To čerpám z naší rodiny. Jestli je s otce rozumná řeč, tak se domluvit na závěti nebo na převodu ![]()
@Tunrida Děti mají dobré vztahy, takže myslím, že tady by problém nebyl. Všechny, až na nejmladšího, mají již vlastní rodiny, domy nebo dodělávají rekonstrukce. Kde bydlet mají všichni, majetek a vlastní dobrou práci také. Ale samozřejmě, že se tohle může kdykoliv změnit a je jasné, že boje o majetek mohou nastat i tam, kde by to člověk nečekal.
Nicméně po smrti maminky na nějaké řešení nikdo neměl náladu a energii, majetek byl až to poslední, co je zajímalo a prostě se všeho vzdali ve prospěch otce s tím, že se to pak „nějak“ vyřeší.
@Anonymní píše:
@Adinal Otec se k tomu staví stejně, majetek je dle jeho názoru dětí a chce to vypořádat. Jen se asi bude muset trošku popostrčit. Otci o majetek nikdo nešlo, vždy ho hromadil pro děti. Svatba byla prý jenom pro jejich pocit, aby jim nebylo trapně, že jsou v občankách vdovci.
Tak to by snad mělo být vše v pohodě.
@Anonymní píše:
@Tunrida Děti mají dobré vztahy, takže myslím, že tady by problém nebyl. Všechny, až na nejmladšího, mají již vlastní rodiny, domy nebo dodělávají rekonstrukce. Kde bydlet mají všichni, majetek a vlastní dobrou práci také. Ale samozřejmě, že se tohle může kdykoliv změnit a je jasné, že boje o majetek mohou nastat i tam, kde by to člověk nečekal.
Nicméně po smrti maminky na nějaké řešení nikdo neměl náladu a energii, majetek byl až to poslední, co je zajímalo a prostě se všeho vzdali ve prospěch otce s tím, že se to pak „nějak“ vyřeší.
Tak moc přeji, aby to tak opravdu vydrželo ![]()
Dobrý večer, mám dotaz pokud někdo bude vědět děkuji za odpověď.
Otec manžela se podruhé oženil a před 8 lety zemřel. Druhá manželka otce zdědila pozemky, které chce manželovi darovat. Budeme sepisovat darovací smlouvu, ale nevíme jestli se na manžela bude vztahovat II. skupina (příbuzní v řadě pobočné), aby byl osvobozen od daně. Víme, že notář by asi odpověď za poplatek věděl hned, ale necháváme to jako poslední možnost.
Děkuji za odpověď