Finančně negramotná matka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
muffin98
Povídálka 32 příspěvků 14.11.18 22:15
Finančně negramotná matka

Zdravím, mám poslední dobou(Vánoce) hodně nepříjemný pocit ohledně matky a moc nevím, co s tím.
Nebavíme se a bavit se nebudeme, za život mi toho udělala až až, ještě ke všemu ze mě udělala zmetka, když jsem jí někdy řekla, co mě od ní mrzelo, tak se mi něco zdálo, takže nemá cenu to řešit, když už něco přizná a v breku se omlouvá, do týdne to udělá znovu.
Přece jen je to matka, znám ji a vím, že je finančně negramotná. Má svůj standard, to svoje, co potřebuje, co chce a není schopná chodit do práce normálně 5 dní v týdnu.
Potřebuje nalepit řasy - 1000 měsíčně, potřebuje kouřit, 3 000 měsíčně, potřebuje jezdit všude autem, obyčejná jídla nejí a stejně by je nevařila, do práce chodit nemůže, je už přes rok doma, není zvyklá, bud leží, nebo je po kamarádkách, vzdělání pořádně nemá, fyzicky by to nezvládla a neměla by čas právě na to jezdit po kamarádkách, koukat na filmy, atd. Utratila mi spoření po babi, ještě se zadlužila, aby to vyřešila, prodala dům. Já se odstěhovala zvlášt. Měla 130 000, funkčí starší auto, stejně ho prodala a za 100 000 si koupila nové a pak mi brečela, že jí zbývá 30 000 a že neví, co má dělat. Dva, tři týdny na to po mně chtěla půjčit. Já tou dobou pracovala ve skladu a plat cca 17, 18 tis když jsemse zasnažila a chodila i soboty, nájem + inkaso 10 500, do toho dvě kočky a pes. Už tou dobou se mnou byl tehdy ještě přítel delší dobu, něco jsem měla bokem, ale řekla jsem jí, že to musím oznámit, dohodli jsme se, že větší vydání budeme řešit spolu, to děláme mimochodem doted. Nechtěla. Prodala byt, co si koupila, koupila si 1+kk, který musí kompletně rekonstruovat.
Nadšeně mi volala, když jsme se ještě bavili, že jí na zakázku udělali kuchynskou linku, ale bez elektrospotřebičů 94 000. Byt co mám info nedodělala, ale bydlí v nájmu v jiném městě+, kde jsou nájmy docela drahé, pronajímá si salón na masáže, ale tam se nemůže dostat do +, spíš si vydělá tak půlku nájmu, do práce chodí na brigádu, kde sedí, jen jeden den v týdnu a to ne každý víkend, přes týden jso utam lidi a neměla by klid, nemohla by jen sedět a koukat na filmy, tak to přece nemůže. Už je to tak nějak doba, po jaké jí došly peníze minule.
Už i psala, že si chce promluvit, to je docela pokrok od toho, že jsem jí zničila život, jsem špína, haj*l, schizofrenní psychouš, to mi psala ještě minulý měsíc.
Nemá jiné děti, chlap s ní nevydrží a ona není schopná pracovat a vyjít.
Babča jí nepomůže, protože jí prodala dům, který dostala s tím, že ho za jejího života neprodá a nepronajme, i když se to snažila shodit na mě, děda říkal, že jim říkala, že ho musela prodat kvůli mě, ale evidentně to nepomohlo, babča zájem nemá.
Tam když zazvoní, že nemá, zabouchnou jí dveře před nosem.
Bojím se, že přijde sem, na jednu stranu vím, že si to udělala sama, vím, že mi ještě 300 000 dluží, které nikdy neuvidím, stejně jako slibovaných milion věcí, včetně auta a řidičáku, to mě taky už netíží, ale prostě vím, že nemám důvod jí pomoct a že není způsob, jak jí pomoct, ona není schopná nějak vyžít, je jako malé dítě, ale když tu na Vánoce zazvoní, že nemá kde bydlet, nemá peníze, vůbec nevím, co s tím.
Za psychologem nepůjde, u nás jsem přece ta nemocná já, ona je úplně v pořádku.
Manžel je proti pomoci, on to vidí asi objektivně, viděl, co mi psala, viděl, jak fungovala naše komunikace, viděl i, co psala o něm - když neměl auto a řidičák v 28, tak byl mamánek a nicuměl, nebyl to chlap, to, že doma zaplatil nová okna a dveře za 200 tis, to, že zaplatil kotel a nové radiátory za 150tis, to, že peníze dával do koníčků, je hodnej, starostlivej, rodinej typ, pracovitej, splní mi o co si řeknu, nepije, nekouří, nefetuje, za holkama neběhá, to se nepočítá, prostě nevydělává jednou tolik, nemá auto, nemá řidičák, nevykope nám na zahradě okrasné jezírko, tak to není chlap.
Já ho po tom chápu, ale nevím, co s ní můžu dělat, chci jí pomoct, nechci, aby skončila nadlažbě, u kamarádky chvilku bydlela, ale dýl to nejde, co byste s takovým člověkem udělali? Je způsob, jak jí pomoct?
A ano, napadá mě vše, jak ji znám, zkusí vydírat, zkusí chtít mé dítě do péče s vidinou výživného od nás, zkusí říct, že si na mě něco vymyslí, nebo naopak bude brečet a bude hrát na city, tady prostě člověk nikdy nemůže vědět, co přijde.

Za mě by byl ideální stav, kdyby si našla chlapa někde s baráčkem, našla is nějakou práci, třeba na poloviční úvazek, ale aby z ní něco měla a aby jí on trošku seděl na penězích, ale bohužel vím, že je to nereálné..

Reakce:
tini
Ukecaná baba ;) 1435 příspěvků 5 inzerátů 14.11.18 22:28

Ja myslim,ze takovemu cloveku nepomuzes.Toho co ji das si nikdy vazit nebude a rozfofruje to o to rychleji,kdyz se o to ani nezaslouzila,navic co by ji nutilo se snazit,kdyz vzdycky nekoho ukeca.Nemam co poradit.Chapu tvuj pocit moralni povinnosti,ale kdyz ji ta pomoc vlastne skodi,tak bych ji rekla,ze ji nepomuzu.Jsi dospela,zodpovedna za svou rodinu.Pripravila te o uspory,ja myslim,ze ji nic nedluzis.

Jar Jar
Ukecaná baba ;) 1427 příspěvků 14.11.18 22:29

Bohužel, s tím asi nic neuděláš. A když se jí pokusíš jakkoliv pomoct, stáhne tě sebou (těch třista tisíc…). A který chlap si uváže na krk ženskou, která utratí na co přijde, je líná, … ? Jediné co můžu doporučit je pevná vůle a dobré nervy a nenechat se ukecat na žádnou další pomoc. Ber to tak, že ona ublížila tobě a ty ji už nic nedlužíš a nemáš k ní žádné povinnosti. Je to sice matka, ale když dělá tohle, sama se z toho vyvázala. Ona nakonec nějak přežije, o to se neboj. Ale nikdy se nezmění, lidé se obecně nemění, jen bude okolnostmi donucená „dočasně“ žít skromněji.

pedigka
Ukecaná baba ;) 1703 příspěvků 14.11.18 22:29

Chlapi s baráčkem se jen pohrnou… :think: .

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.18 22:47

Nejvíc jí pomůžeš, když jí nepomůžeš, ale to víš sama. Dokud nebude opravdu na dně, nikdy se nezmění. Proč taky, když jí pomáháš ty? Spoléhá na tebe, že jí ty všechny výmysli budeš platit a že jí to pokaždé projde. Nevidím jediný důvod, proč by měla chodit na řasy a rozhazovat, když na to nemá a ona si to hodně rychle uvědomí, až nebude mít x dnů co do huby a budou ji chtít vystěhovat. A nezapomeň, že tímhle vším trpí především tvá rodina. Co všechno jste za ty peníze mohli mít. Ona je nepotřebuje. Takže má rada zní, buď silná, nepolevuj! Ona není blbá, naopak až moc chytrá a ty naivní. Pochopila bych ještě případ, kdy je rodič od rána do večera v práci a prostě nevyžije. Bydlení je drahé, jídlo,…ale tvá matka si žije jako bohém na úkor druhých. Takové si nezaslouží pomoc. Drž se! :hug:

Ou
Kelišová 5425 příspěvků 14.11.18 23:34

Nelijte do ní další prachy, nežehlete za ní její problémy.

To že je v průšvihu a musí se začít měnit ji dojde jedině, když si prožije důsledky svého chování. Pokud ji věčně někdo bude zachraňovat - vy, nebo partner, tak toho bude neustále zneužívat.

Plus tedy pokud vaše děti uvidí, že je normální se chovat takhle nezodpovědně a projde to, hádejte co si z toho vezmou? A ano - samozřejmě že to vnímají.

Je mi líto a chápu že to je těžké, ale tady je potřeba nasadit tzv. tvrdou lásku - tough love.

Příspěvek upraven 14.11.18 v 23:37

neila
Extra třída :D 10808 příspěvků 14.11.18 23:35

Nepomáhej jí. Manžel má pravdu. A věř, že je to ta nejlepší rada, kterou můžeš dostat. Je to máma, je to hrozné, vím. Ale dokud si sama neuvědomí, že má problém a nezačne od sebe, tak bude veškerá pomoc kontraproduktivní :hug:

LKL
Zasloužilá kecalka 943 příspěvků 15.11.18 08:43

Je to to same jako treba s drogove zavislym ditetem - vyhodit z domu, odstrihnout veskere prijmy a pomoc. Jedine tak muze dojit k naprave, i kdyz je nesmirne tezke to udelat.

Mame v rodine pripad 40 leteho cloveka s VS co “nemuze” najit praci, ma vzdelani i praxi, bydli v regionu kde opravdu neni o praci nouzi. X-krat jsem radila jeho nejblizsim, ze dokud bude mit strechu nad hlavou, dona uklizeno a navareno, nic ho nebude tlacit. Pry ho nedokazou vyhodit, a ted se klepou jak s nejakymi nadchazejicimi zmenami budou financovat celou rodinu vcetne nej…

Mama ti nedala nejlepsi start do zivota, nenech si ho od ni dal nicit. Hodne sily preju :kytka:

arinecka
Kelišová 5216 příspěvků 15.11.18 11:33

@muffin98 Nejvíc jí pomůžeš tím že jí nebudeš pomáhat vůbec. Tím že jí budeš dotovat budeš ubližovat své rodině a ona to stejně jako pomoc brát nebude. Ona si musí uvědomit že je dospělá a za svůj život zodpovědná jen ona sama, jaký si to udělá, takové to bude mít. Doporučila bych jí aby si sehnala dobře placenou práci a naučila se žít jako ostatní lidi.

cocomoon
Kecalka 212 příspěvků 15.11.18 15:46

Najdi si, kde je nejbližší nějaká noclehárna armády spásy nebo něco podobnýho a pokud nebude mít kde bydlet, tak jí odkaž tam. To je jediná rozumná pomoc.
Pokud si jí pustíš přes práh, tak se jí horko těžko budeš zbavovat.

muffin98
Povídálka 32 příspěvků 15.11.18 17:33

Tady být nemůže, v jednom pokoji je manželova matka, ve druhém jeho babi, která ji nesnáší - na moje narozeniny tu udělala scénu, babča ji vyhodila a od té doby by ji sem nepustila, nahoře máme my pokoj, naši kuchyn a pokoj pro prcka, až se narodí, takže to by fakt nefungovalo.

@cocomoon píše:
Najdi si, kde je nejbližší nějaká noclehárna armády spásy nebo něco podobnýho a pokud nebude mít kde bydlet, tak jí odkaž tam. To je jediná rozumná pomoc.
Pokud si jí pustíš přes práh, tak se jí horko těžko budeš zbavovat.

S tou noclehárnou dobrý nápad. Manžel právě říkal, že jediná možnost, abychom ji pomohli, kdyby přišla o vše a došla s tím, že půjde do práce a zatím na nějakou ubytovnu, nebo azylový dům, tak dokud by nějak fungovala, do začátku bychom pomohli, ale fakt jen troškou a musela by se zasnažit.

Žere mě ještě, že nebude mít důchod, nemá na to odpracováno, bude mít nějaké životní minimum, kdyby si udržela ten byt a spravila ho, aby byl obyvatelný, bylo by to super, 1+kk, inkaso do 2tis, tam bych jí klidně pomohla, že bychom jí dvakrát do měsíce dovezli brambory, něco masa, zeleniny, apod., do toho třeba příspěvek na léky.
Ale to je taky nereálné, to je něco jako ten chlap s baráčkem.

No jsem zvědavá, jak to dopadne, zatím teda bude mít sama možnost něco dělat, at se snaží, měla dohromady 1 250 000 na hotovosti, prvně od prosince do dubna 600 tis, to už je fuč, ted měla 650, kolik jí ještě zbylo je ve hvězdách, mohla si zařídit život pohodlně, nechat si něco i na stáří a bylo by jí fajn. Takže to není vina nikoho jiného a už vůbec ne mě, musím si to uvědomit.

PaníBovaryová
Závislačka 4223 příspěvků 17.11.18 18:35

neřeš problémy své matky 1) je nevyřešíš a 2) ona to neocení, naopak, ty budeš ta nejhorší a bude to brát jako samozřejmost. :roll:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >