Genetické testy před početím

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
iTýnka
Kecalka 331 příspěvků 05.05.19 13:52
Genetické testy před početím

Ahoj všem, zakládám toto vlákno, neboť jsem nic podobného zde nenašla.
Máte někdo zkušenost s genetickým testováním před početím miminka - resp. před snažením? Jsme s přítelem ve fázi, že bychom si miminko už pořídili, no rádi bychom si ověřili, zda máme genetické predispozice k tomu mít postižené miminko. Dají se takové testy dělat už před těhu, nebo až během? Případně věděli byste, jak to vyjde cenově a kam se pro takový zákrok obrátit (nejlépe Ostrava a okolí, ale můžeme dojet asi kamkoli, pokud budou velmi kladná doporučení)?
Moc děkuji.

Reakce:
Arnoštice
Stálice 100 příspěvků 05.05.19 14:01

Ahoj, těch možností testování je víc.
Genetická kompatibilita partnerů – určitě to dělá Repromeda v Brně (https://www.repromeda.cz/…mpatibility/), v Ostravě se můžete zajít zeptat do Reprofitu. Tam vám ale asi nabídnou jen karyotyp, což je úplně základní vyšetření partnerů, dá se říct „výsledných genů“, neodhalí to přenašečství, recesivní geny. Jako samoplátci to stojí kolem 5 tisíc na jednoho, pokud nemáte indikaci (postižení v rodině apod.). U té Repromedy cenu nevím.

Ale ani zdravá DNA partnerů nezaručí zdravé dítě, většina genetických poruch vzniká po oplození, prostě se to tam blbě poskládá. K tomu je pak klasický těhotenský screening nebo při umělém oplodnění preimplantační diagnostika – tam se testuje už vzniklé embryo.

iTýnka
Kecalka 331 příspěvků 05.05.19 14:05
@Arnoštice píše:
Ahoj, těch možností testování je víc.
Genetická kompatibilita partnerů – určitě to dělá Repromeda v Brně (https://www.repromeda.cz/…mpatibility/), v Ostravě se můžete zajít zeptat do Reprofitu. Tam vám ale asi nabídnou jen karyotyp, což je úplně základní vyšetření partnerů, dá se říct „výsledných genů“, neodhalí to přenašečství, recesivní geny. Jako samoplátci to stojí kolem 5 tisíc na jednoho, pokud nemáte indikaci (postižení v rodině apod.). U té Repromedy cenu nevím.Ale ani zdravá DNA partnerů nezaručí zdravé dítě, většina genetických poruch vzniká po oplození, prostě se to tam blbě poskládá. K tomu je pak klasický těhotenský screening nebo při umělém oplodnění preimplantační diagnostika – tam se testuje už vzniklé embryo.

Moc moc moc děkuji za tohle info! Vlastně jsem ani nevěděla, po čem pátrat, genetická kompatibilita by mě neneapadla teda :) zkusím tam zavolat a uvidíme :)

Jasně, vím, že kladné výsledky mi nezaručí zdravé dítě, ale máme toho v rodině dost a některé nemoci bych nerada předávala dál. Proto chci mít v rukách alespoň základní výsledky, abych věděla, do jaké míry to bude ovlivňovat naše životy :) beru to tak, že pokud se to má stát, tak se to stane :) Ještě jednou moc děkuji!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.05.19 14:05

Nevíte, zda nejsou nějaké gen. testy zdarma když měl jeden z partnerů gen. poruchu (polydaktilii)?

dickys
Ukecaná baba ;) 1035 příspěvků 1 inzerát 05.05.19 14:07

Nevím, jestli úplně poradím, ale v rámci studia na lékařské fakultě jsme měli předmět Genetika a jako součást zapoctu dělal vyučující zájemcům genetické testy (karyotyp a na základě anamnestických údajů i konkrétní nemoci). To celé přes pojišťovnu. No a říkal, že až budeme chtít miminko, máme se klidně ozvat a udělá to samé i partnerovi. Nicméně bylo to v Praze a kdyby byl zájem o kontakt, tak prosím SZ :)

tulipán
Závislačka 4254 příspěvků 05.05.19 15:06
@Anonymní píše:
Nevíte, zda nejsou nějaké gen. testy zdarma když měl jeden z partnerů gen. poruchu (polydaktilii)?

Tipla bych si, ze to bude mit zdarma cely par. Kontaktujte nejake reprodukcni centrum a domlvte si schuzky. Po rozhovoru vam nabidnout, co vse lze vysetrit a v jake fazi. Jsou choroby, u kterych je znamo, ktery gen nemoc zpusobuje, u nekterych ne. Nektere lze vysetrit i u embrya pred zavedenim (pri IVF), nektere az z odberu choriovych klku nebo z plodove vody.

Helca83
Zasloužilá kecalka 991 příspěvků 05.05.19 15:27

Muzes si nechat udelat i tzv carrier test, vim ze ho delaji napr v Gennetu, da se to najit na internetu; nevim kolik stoji pokud neni na pojistovnu. Obecne jsem se v okoli setkala s odstrasujicim pristupem obvodni lekarky kt odmitla napsat doporuceni osobe s VVV spocivajici v chybejicim oku, museli jit pres revizniho lekare pojistovny, ale vyslo to. Nam naopak v CARu bez problemu udelali na pojistovnu karyotyp, trombofilni mutace a prave carrier test. Polydaktylii ale ani jednim z vyse popsanych testu neproveri, to by se muselo zkoumat asi nejak specialne; resili jsme syndaktilii a klinodyktylii (srostle prsty na nohou a hodne krive malicky na rukou) a doktorka v Gennetu nam rekla, ze to je kosmeticke a ze by se to muselo zkoumat jakymsi velmi slozitym testem, ktery pry umi v Motole, trva cca rok a musi se zkoumat vice clenu rodiny :nevim:

Lenka997
Kecalka 161 příspěvků 05.05.19 16:50

Genetické testy nám dělali v Gennetu a nic jsme neplatili. Ale snažíme se už rok a půl.

iTýnka
Kecalka 331 příspěvků 05.05.19 19:33

A holky, stačí si jen nechat vzít krev, nebo je potřeba posytnout nějaké rodinné anamnézy? Svého biologického otce neznám (tedy nemoci v jeho rodině vůbec neznám) a mamka mi nic ke zdraví neřekne, takže taky nula nula nic informací.

Anonymko, pokud měl přítel genetickou nemoc, měla by být genetická vyšetření vrámci pojišťovny zdarma (případně ponížený poplatek). Určitě bych se poptala na gyndě a pak na reprodukční klinice (ale vybrat si fakt dobře, protože co jsem slyšela, někteří jsou slušní tahači peněz). Držím pěsti!

Lenka997
Kecalka 161 příspěvků 05.05.19 21:04

Tak nejakou anamnezu po me chteli, dr. si dělala rodokmen, ale popravdě z manželovi strany se toho moc neví a nevadilo to

Helca83
Zasloužilá kecalka 991 příspěvků 06.05.19 08:28

@iTýnka V Gennetu nove davaji na vyplnění dotazník s rodinnou anamnezou, ale tak jasné ze zrovna ve Tvém případě byste se bez toho museli obejít.

Pozor na to jak píšeš ze by genetika měla být zdarma, jak už jsem psala, setkala jsem se i s případem kdy to doktor (obvodní, protože kam jinam jít, když daný člověk ještě neřeší svoji reprodukci) napsat odmítl, a byla tam vážná VVV. Asi jde o to, dostat se do správného CARu a pak už to nikdo neřeší a vyšetří se na pojišťovnu to, co je třeba. Za tahače peněz bych označila každý CAR, tyhle věci stojí proste hodně, jen většinu nevidíme když to je hrazené pojišťovnou :nevim:

Váš příspěvek
Reklama