Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Ahojky, nedá mi to, abych nenapsala. Já jsem byla v květnu na operaci s cystou na vaječníku a byla mrcha tak velká, že mi zdemolovala celý pravý vaječník, takže se nedal zachránit. Vejcovod mám zachovaný. 3 měsíce jsme se nesměli snažit, no, pak jsme na to hned vlítli a napoprvé se nám zadařilo mimčo
Chci tě tím uklidnit, že šance jsou a velké. Taky jsem to hodně obrečela, protože jsem dosud bezdětná, mladá a s manželem chceme hodně dětí, takže ta psychika, jestli se to vůbec povede, byla strašná. No a už mám prcka 13 týdnů v bříšku
Nesmutni a věř svému tělu. Moc ti přeji, ať to co nejdříve vyjde ![]()
Veruš1 píše:Michaela23 píše:Není pravda, já ovulovala pouze na té jedné straně bez vejcovodu 3 měsíce.
neměl by být, protože pokud jsou oba vaječníky tak jeden měsíc dozrává vajíčko v levém vaječníku a další měsíc v pravém.Pokud máš vaječník jen jeden, tak v něm bude vajíčko zrát každý měsíc
No počkej ona píše o vaječníku a ty o vejcovodu.
A má pravdu. Když je jen jeden vaječník a druhý ne, ovuluje jen ten jeden, který má.
Chce to dělat ovu testy nebo chodit na UZ dr. Ti poradí. Ale nevěš hlavu ja proděla 2mimoděložní těhu. a dnes jsem 34+2. Přeji hodně uspěchu a hlavně klid ono to půjde.
Tak to není dozajista pravda. Šance na otěhotnění s jedním vaječníkem klesá přesně na 50%, s oběma vaječníkama a s jedním vejcovodem údajně jen na 70%. Na 99% neovoluje jeden vaječník pořád dokola. Ale jsou to statistiky, někdo třeba ovuluje 4/ z pravého pak 1× z levého, nestřídá se to vždy pravidelně. Nicméně, otěhotnět se dá,
já jsem toho důkazem pravý vaječník je zcela nefunkční, levý vejcovod mám po mimoděložním pryč, takže buď se poprvé za soustu let vzapamatoval nefunkční vaječník nebo si skutečně, jak mi tvrdí doktor, pravý vekcovod zachytil vajíčko z levého vaječníku. Tak neházej flintu do žita, ono se určitě časem zadaří.
Michaela23 píše:
neměl by být, protože pokud jsou oba vaječníky tak jeden měsíc dozrává vajíčko v levém vaječníku a další měsíc v pravém.Pokud máš vaječník jen jeden, tak v něm bude vajíčko zrát každý měsíc ![]()
Před dvěma týdny jsem byla v nemocnici kvůli cystě. Měla mi být operativně odstraněna. Když jsem se probudila z narkózy bylo mi sděleno, že mi museli odebrat levý vaječník i s vejcovodem, protože se mi prý převrátil už před jakou dobou a nebylo možné nic dělat(na ultrazvuku šlo jen o cystu tak nechápu jak se to mohlo stát). Ve svých 17 letech se také docela bojím, že jednou neotěhotním ![]()
@Fidelita Moje kamarádka má jen čtvrtku jednoho vaječníku a už s ním dvakrát úspěšně otěhotněla ![]()
Zapoměla jsem dodat… doktor mi sdělil, že mám 100% šanci otěhotnět protože druhý vaječník i s vejcovodem mám naprosto vpořádku. Ale co tady čtu komentáře říkáte, že je to 50% tak nevím.
Tak i tak se toho dost bojím ![]()
Terkkaa otěhotníš dobře pokud je druhý vaječník zdravý, zdravý vaječník převezme funkci, toho který není a můžeš ovulovat klidně každý měsíc ![]()
Otěhotníš. Já mám jeden vejcovod a to vyjde nastejno, protože vajíčko může být oplozeno pouze ve vejcovodu. Takže ten vaječník, který má pod sebou ucpaný vejcovod je mi v případě snahy těhotnět nanic. Sice nám to trvalo, ale máme 7denního chlapečka.
Neboj
moje kamarádka má taky jen jeden a povedla se jim holčička…nejlepší kamarádka našeho staršího synka ![]()
hlavně bud´v pohodě a neupínej se na to ![]()
Kamarádka má taky jen jeden a otěhotněla hned a vše v pořádku ![]()
Terkkaa Neboj, otěhotníš
Taky sem přišla o celý vaječník, hned po operaci, kdy už to šlo jsme přirozeně napoprvé počali miminko. Teď jsem těhotná podruhé a taky se zadařilo hned na první pokus
Ale tvoje pocity naprosto chápu, měla jsem stejný strach, že nikdy neotěhotním a nebo to bude hodně dlouho trvat.
To víš, že otěhotníš
Taky mám kamarádku, měla cystu a nějak se jí ten vejcovod přetočil, měla šílené bolesti a málem umřela ![]()
Posléze otěhotněla hned první měsíc, pak jednou náhodou a teď nedávno opět náhoda
A to je jí už 36 let.
No někomu se stačí otřít o trenky a i s jedním vejcovodem to jde ![]()
@Terkkaa píše:
Před dvěma týdny jsem byla v nemocnici kvůli cystě. Měla mi být operativně odstraněna. Když jsem se probudila z narkózy bylo mi sděleno, že mi museli odebrat levý vaječník i s vejcovodem, protože se mi prý převrátil už před jakou dobou a nebylo možné nic dělat(na ultrazvuku šlo jen o cystu tak nechápu jak se to mohlo stát). Ve svých 17 letech se také docela bojím, že jednou neotěhotním
Byla jsem na stejné operaci nedávno v Motole, kvůli cystě, která mi „zničila“ levý vaječník, bohužel jsem o něj přišla (včetně vejcovou) a všichni doktoři, se kterými jsem mluvila, mě ujistili, že šance je naprosto stejná jako kdybych měla vaječníky oba. Není pravda, že jen 50%, spíš záleží na tom, jestli není cyklus občas anovulační - což může být i s oběma vaječníky a dopředu to nevíme. Někdo má cykly anovulační častěji, nekdo vůbec, jde i o celkové zdraví, psychický stav atd. Už mám 1,5 leté dítko a protože cysta tam byla už tehdy (přišlo se na ni zezačátku těhotenství, nijak neovlivnila průběh, nevadila mi tam, ani nerostla), prý byl tenhle vaječník pravděpodobně nefunkční už před početím a tudíž jsem asi otěhotněla i tehdy z toho jediného zdravého. Za pár měsíců bychom se chtěli pokusit o druhé mimčo a bavila jsem se fakt asi se 7-mi lékaři a všichni se shodli, že mám stejnou šanci jako jsem měla poprvé (aniž bych tušila, že jeden vaječník už mi nefunguje) a stejnou šanci jako holky se 2 funkčními vaječníky. Já tomu věřím, prostě cítím, že to klapne
Navíc se nebudeme snažit nijak vehementně, nebudu sledovat plodné dny, měřit bazální teplotu a jiné věci, stejně tak jsem to nedělala poprvé a to jsem otěhotněla 2.měsíc po vysazení HA. Jak mi říkal gynekolog, sex je zábava, když ho máme pravidelný a častý, ono se to povede i bez stresu a přemýšlení
Takže nebojte, holky, určitě to vyjde nám všem ![]()