Kamarádky dcera, přítele matka - pravopis

Anonymní
6.11.19 19:50

Kamarádky dcera, přítele matka

Přispěvatelky, prosím, neprzněte zbytečně český jazyk. V češtině říkáme „dcera kamarádky“, „matka přítele“… I takovými diskuzemi ovlivňujeme, jak nastupující generace budou jednou zacházet se svým mateřským jazykem. Éra „manžů“ atd. je snad za námi, tak bychom se mohly snažit jít (ano, trochu proti proudu) příkladem potenciálním mladým čtenářkám a čtenářům v tom, že i v neformálních diskuzích je možné užívat běžný jazyk, a že základní znalost gramatiky není zbytečnost, ale investice do vlastní budoucnosti, pokud nám záleží na tom, jaký obraz o sobě ve společnosti vytváříme. Jasně, někdy je odlehčení, humor na místě, ale některé jevy se šíří jako vir…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6.11.19 19:53

A proč anonymně? Taky nemám ráda některé věci ve veřejném projevu např. čtyrycet, policisti, Chorvati atp. a jsem z oblasti, kde máme tatínkovo sestru :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3271
6.11.19 19:53

:mrgreen: tvoje starosti bych chtela mit. Opravdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20583
6.11.19 19:56

Myslím, že tady v diskuzích jsou horší věci l, než „přítele matka“ :mrgreen: část uživatelů tady snad ani o nějaké gramatice nebo pravopisu nemá nejmenší zdání :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2088
6.11.19 20:08

Přítelovo mamku bych až tak neřešila, ale někerý neuměj ani vijmenovaní slovy a to mne přinde horšejší 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
244
6.11.19 20:12

@sinapis.alba asi tak… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1016
6.11.19 20:14

To je celkem jedno - dcera kamarádky a kamarádky dcera je obojí stylisticky stejnou měrou nesprávně (ale není to gramaticky špatně, navíc je to hovorově OK i srozumitelné)… Když už, tak kamarádčina dcera, přítelova matka… Viz super scénka z filmu Nejistá sezóna a „vítězství Pyrrhy“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95318
6.11.19 20:22
@sinapis.alba píše:
Přítelovo mamku bych až tak neřešila, ale někerý neuměj ani vijmenovaní slovy a to mne přinde horšejší 8o

a toto je prosím co?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
244
6.11.19 20:28
@mojmira píše:
a toto je prosím co?

Toto je docela zdařilá parafráze na některé pisatelky :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2088
6.11.19 20:29
@mojmira píše:
a toto je prosím co?

nemístné žertování :( já už to neudělám :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3271
6.11.19 20:30
@mojmira píše:
a toto je prosím co?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tvl umru
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95318
6.11.19 20:41
@sinapis.alba píše:
nemístné žertování :( já už to neudělám :oops:

tak pardon, dala bych to do úvozovek ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2088
6.11.19 20:47
@mojmira píše:
tak pardon, dala bych to do úvozovek ;)
úvozovky jsou složité :andel: mám v klávesnici kafe (i s lógrem) a některé čudliky nefungujou :mrgreen: doopravdicky vijmenovaná slova umím! by být hbyz byš hlebýžď pýřit se čepýřit se…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32782
6.11.19 23:08
@listento píše:
To je celkem jedno - dcera kamarádky a kamarádky dcera je obojí stylisticky stejnou měrou nesprávně (ale není to gramaticky špatně, navíc je to hovorově OK i srozumitelné)… Když už, tak kamarádčina dcera, přítelova matka… Viz super scénka z filmu Nejistá sezóna a „vítězství Pyrrhy“.

Presne jsem si na to vzpomnela: „az jednou pujdu pres Most Karla do Divadla naroda na (to si nepamatuju), tak uvidim, ze jste vyhrali. Ale bude to vitezstvi Pyrrhy, drive Pyrrhovo vitezstvi“ :mavam:

Jinak -presto, ze se gramaticky snazim (pardon za chybejici diakritiku)-me pobavila predstava zakladatelky, ze tady na emiminu tvorime odkaz budoucim generacim ctenarek :lol: ale tak to se budu snazit vyhreznout jeste vice intelektualnich perel :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
7.11.19 18:13

Naprosto souhlasím. Mě zase úplně vytáčí psaní příslovce až na konci věty… Jakoby anglicky slovosled, nebo nevím odkud se to vzalo, ale je to taky děs.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat