Mateřská dovolená + dovolená, zažádat o proplacení

39
25.11.19 21:24

Mateřská dovolená + dovolená...

Ahoj všechny maminky,
trošku se ztrácím v pojmech (a ať googlím jak googlím, tak nejsem rozumnější), proto prosím zkušenější maminky o pomoc.
TP mám 6.2., na mateřskou bych chtěla nastoupit 21.12., čili necelých 7 týdnů před TP. DO 20.12. chci zůstat v práci.
A teď otázka - mám v práci ještě 5 dní dovolené a asi by bylo pro mě nejvýhodnější nechat si ji proplatit. Musím si někde žádat o toto proplacení? Šéfka mi řekla, že ne, že se proplatí automaticky, nicméně známá mi zase řekla, že si nezažádala a propadla ji (podrobnosti nevím).
Vůbec se neorientuji, nemáte nějaké tipy, kde by mi pomohli se zorientovat (co, kdy, kde žádat - mateřská, rodičovská atd.?). Na úřad se mi teda vůbec nechce se jít ptát :?
Děkuji za rady :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21699
25.11.19 21:28

Já si ji vybrala ještě přes nástupem na mateřskou teda, ale můžeš si ji vybrat třeba až nastoupíš na rodicak. Jestli ti ji proplati nevím, to je asi na tom zaměstnavateli. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7501
25.11.19 21:31

Od svého gynekologa dostaneš papír, nějaká žádost nebo oznámení o nástupu na mateřskou. Přesný název už nevím. Potom si vyčerpáš těch 28 týdnů mateřské. Až se bude blížit konec, pošleš zaměstnavateli žádost o čerpání dovolené od-do (těch 5 dní) a od následujícího dne napíšeš datum při žádosti o rodičovskou dovolenou. Potom taky půjdeš na úřad požádat o rodičovský příspěvek a nahlásíš se na pojišťovně. Ale tohle budeš řešit až za toho půl roku, pro teď vyčkej jen na ten papír od gynekologa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
25.11.19 21:32

@Andak1 Ahoj, mě na nemocenské neprodloužili smlouvu v srpnu, automaticky mi dovolenou proplatili hned následující měsíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7501
25.11.19 21:34
@Kriss Tina píše:
Já si ji vybrala ještě přes nástupem na mateřskou teda, ale můžeš si ji vybrat třeba až nastoupíš na rodicak. Jestli ti ji proplati nevím, to je asi na tom zaměstnavateli. :nevim:

Pro nás to vypadá, jakože potom tu dovolenou proplatí, jsme pořád doma, ale oficiálně - papírově na rodičovskou nastoupí až po dovolené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8666
25.11.19 21:37

@Lucie1906 jiste, ale to plati pri tom ukonceni PP

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7501
25.11.19 21:39

Jo a než si půjdeš za půl roku žádat o ten příspěvek, potřebuješ z OSSZ nějaký papír o tvém denním vyměřovacím základu. Aby sis mohla navolit měsíční částku podle sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53587
25.11.19 21:55

Mezi mateřskou a rodičovskou můžeš čerpat řádnou dovolenou. Ta ti vznikne s termínem na začátku února ještě v plné výši (tzn.4 nebo 5 týdnů), a k tomu můžeš čerpat těch 5 dnů navíc, pokud ti je převedou (taky ti je můžou nařídit vyčerpat v prosinci a máš jasno). Měla jsem termín téměř stejný, mateřská dovolená mi skončila v červenci, pak jsem čerpala 30 dní dovolené (25 vzniklých během mateřské a 5 převedených z minulého roku) a začátkem září nastoupila na rodičovskou dovolenou. Reálně jsem byla furt doma, jen mi chodily různé peníze. Ale v práci si o čerání (nikoliv proplácení) musíš zažádat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
273
25.11.19 22:23

Ahoj, dovolená nelze proplatit, jen čerpat. Gynekolog Ti vypíše papír - žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kde vyplní termín porodu. Ty si tam doplníš termín nástupu na mateřskou dovolenou (6-8)týdnů před termínem porodu a doneseš to do práce. Pokud si těch 5 dní dovolené nevyčerpáš v prosinci, převádí se Ti do následujícího roku. Pokud si písemně požádáš zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené navazující na mateřskou dovolenou a po vyčerpání řádné dovolené o rodičovskou dovolenou, dostaneš nevyčerpanou dovolenou z roku 2019 a celou dovolenou za rok 2020 také celou a nic se nekrátí, pokud si o dovolenou nepožádáš mezi mateřskou a rodičovskou a necháš si dovolenou po ukončení rodičovské, nárok na dovolenou se o rodičovskou dovolenou krátí. Před ukončením rodičovské dovolené 28 týdnů půjdeš požádat o rodičovský příspěvek na úřad práce sociální odbor, rodičovský příspěvek a čerpání dovolené v práci se nevylučuje. Dokládáš svůj vyměřovací základ ze správy sociálního zabezpečení a podle výše i případně příjem otce dítěte. Jinak chtějí kopii OP otce, rodný list dítěte a žádost. Jinak až si budeš v práci čerpat v roce 2020 dovolenou a budeš chtít slevu na daních, nezapomeň jim podepsat růžový papír daňového prohlášení za rok 2020. Hodně štěstí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53587
25.11.19 22:48

Jen bych upřesnila, že pokud se nevolí výše rodičáku dle otce, tak od července 2019 už stačí jenom jedna návštěva úřadu, žádná potvrzení se dodávat nemusejí a úřady si to mezi sebou vykomunikují samy.
Takže v reálu to bylo - jeden papír od doktorky odnést před nástupem na mateřskou o zaměstnání. (prosinec)
Dva papíry poštou zaměstnavateli, že po skončení MD žádám o čerpání dovolené a dále že na rodičovské dovolené chci být do tehdy a tehdy. (červen)
Jedna návštěva úřadu práce s vyplněnou žádostí o výši rodičáku (staženo z netu), občankou a rodným listem dítěte. (červenec)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
273
25.11.19 23:07

@ugluk tak já žádala v dubnu 2019 přes datovku, to tam ještě chtěli, každopádně super, že už se konečně propojili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53587
25.11.19 23:12

@X_Cassiopea já právě v červenci a čerstvě to platilo takhle, no přesně, sláva a díky za to, mluvili o tom, „že by se mělo“ už u mého prvního dítěte před osmi rokama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
273
25.11.19 23:18

@ugluk jo tak že by mělo jsem také slyšela při první žádosti a u druhé ještě nebylo :-) to mi připomíná navýšení rodičovské. Dokud není, nevěřím už ničemu :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
5.12.19 15:19
@X_Cassiopea píše:
Ahoj, dovolená nelze proplatit, jen čerpat. Gynekolog Ti vypíše papír - žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kde vyplní termín porodu. Ty si tam doplníš termín nástupu na mateřskou dovolenou (6-8)týdnů před termínem porodu a doneseš to do práce. Pokud si těch 5 dní dovolené nevyčerpáš v prosinci, převádí se Ti do následujícího roku. Pokud si písemně požádáš zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené navazující na mateřskou dovolenou a po vyčerpání řádné dovolené o rodičovskou dovolenou, dostaneš nevyčerpanou dovolenou z roku 2019 a celou dovolenou za rok 2020 také celou a nic se nekrátí, pokud si o dovolenou nepožádáš mezi mateřskou a rodičovskou a necháš si dovolenou po ukončení rodičovské, nárok na dovolenou se o rodičovskou dovolenou krátí. Před ukončením rodičovské dovolené 28 týdnů půjdeš požádat o rodičovský příspěvek na úřad práce sociální odbor, rodičovský příspěvek a čerpání dovolené v práci se nevylučuje. Dokládáš svůj vyměřovací základ ze správy sociálního zabezpečení a podle výše i případně příjem otce dítěte. Jinak chtějí kopii OP otce, rodný list dítěte a žádost. Jinak až si budeš v práci čerpat v roce 2020 dovolenou a budeš chtít slevu na daních, nezapomeň jim podepsat růžový papír daňového prohlášení za rok 2020. Hodně štěstí

Ahoj moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Mi smlouva končí 30.6.2020, čili předpokládám, že v novém roce mi nárok na dovolenou žádný nevznikne a budu mít pořád těch 5 dní. Ani za této situace nelze nechat si dovolenou proplatit, jakože jsem ji nevyčerpala?
Děkuji za odpověď :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9400
5.12.19 15:26

@Andak1 V roce 2020 ti vznikne nárok na 6/12 z ročního nároku na dovolenou, protože MD se bere jako výkon práce. Nevyčerpanou dovolenou ti zaměstnavatel musí proplatit při skončení pracovního poměru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat