Nemocenská, mateřská rodičák...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 19.03.18 18:01
Nemocenská, mateřská rodičák...

Dobrý den mám otázku za kamarádku. Kamarádka je momentálně na rodičáku na tříleté variantě.. Má ročního chlapečka a chtěli by druhé. V Práci má smlouvu na dobu neurčitou. Kdy je vhodné otěhotnět? Je mi jasné že se to až tak naplánovat nedá. ale zajímá jí jak by se postupovalo. tzn otěhotnět někdy až na třech letech dítěte…? tzn na jaké dávky by měla nárok? Anebo otěhotnět dřív třeba ve dvou a půl letech dítěte a pak přejít na nemocenskou a pak pokračovat dál na rodičák? Nebo lze to tak vůbec udělat? Jaké jsou podmínky pro přiznání rodičáku? anebo otěhotnět už na dvou letech dítěte s tím, že prostě rovnou přejde po uplynutí tří let dítěte rovnou na MD…Poradí někdo? snad jsem to napsala smysluplně. Osobně z toho mám hlavu jak jelen… :think:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
P4ja
Závislačka 4541 příspěvků 19.03.18 18:06

@Ufinka87 No já myslím, že na MD nárok nemá, pokud nepůjde na chvíli pracovat. Dá se přejít z rodičáku na rodičák. A jestli po nemocenské, pokud by nešla do práce, má nárok na mateřskou to nevím :nevim:

KAmarádky buď přecházely z jednoho RD na druhý a nebo šly alespoň na chvíli do práce.

 
Karleon
Kelišová 5157 příspěvků 19.03.18 18:07

Ono se otěhotnění musí vyplatit? Člověk se vážně učí celý život.

 
Karleon
Kelišová 5157 příspěvků 19.03.18 18:07

@P4ja Ale samozřejmě že dá.

 
P4ja
Závislačka 4541 příspěvků 19.03.18 18:11

@Karleon Co se samozřejmě dá?? Teď nvm, na co konkrétně reaguješ.

 
Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 19.03.18 18:12
@Karleon píše:
Ono se otěhotnění musí vyplatit? Člověk se vážně učí celý život.

Ach…no nic. Samozřejmě že se to neoplatí. Zajímá nás postup jak se to řeší, neboť jak je to nejlepší, aby se půředešlo zbytečnému papírování atd…Pracovala v provozu s 12hodinovými směnam, noční a zvedala těžká břemena Proto zde i možnost nemocenské nebo přeřazení na jiný provoz… :cert:

 
Karleon
Kelišová 5157 příspěvků 19.03.18 18:15

@P4ja Dá se prějít z rodičáku na mateřskou, pokud trvá pracovní poměr. Nemusí mezi tím nastoupit do práce.

 
P4ja
Závislačka 4541 příspěvků 19.03.18 18:15
@Ufinka87 píše:
Ach…no nic. Samozřejmě že se to neoplatí. Zajímá nás postup jak se to řeší, neboť jak je to nejlepší, aby se půředešlo zbytečnému papírování atd…Pracovala v provozu s 12hodinovými směnam, noční a zvedala těžká břemena Proto zde i možnost nemocenské nebo přeřazení na jiný provoz… :cert:

No to, co píšeš je za mě opravdu vyčůranost. Známá to takhle udělala, veděla, že je těhotná, tak šup na dva dny do práce, a pak se hodila marod. To je podle mě podraz. No taky jí to po návratu dávají solidně najevo.

 
P4ja
Závislačka 4541 příspěvků 19.03.18 18:16
@Karleon píše:
@P4ja Dá se prějít z rodičáku na mateřskou, pokud trvá pracovní poměr. Nemusí mezi tím nastoupit do práce.

Aha, já myslela, že člověk musí pracovat.

 
Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 19.03.18 18:20

Vzhledem k tomu že nějak těhotenství naplánovat moc dobře nejde nechápu řeči o vyčůranosti…pros­tě když ve třech letech dítěte nebude těhotná tak asi do té práce půjde že? A pokud otěhotní za dva měsíce tak je to vyčůranost? Nějak nevím…co vím snažily se o dítě dost dlouho tak je i možnost že by to mohlo dopadnout takto..Prostě že nastoupí a např během tří měsíců může být těhotná..ale také může být těhotná hned…

 
Lendeš
Závislačka 4863 příspěvků 19.03.18 18:22

@Ufinka87 Pokud nestihne do tří let nastoupit na další MD/PPM, může se buď vrátit do práce nebo jít na nemocenskou (ale pro tu musí být zdravotní důvod) nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno (zaměstnavatel nemusí vyhovět). V případě toho neplaceného volna by taky musela pořešit zdravotní pojištění - buď si protáhnout čerpání rodičovského příspěvku nebo se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let nebo si zdravotní platit sama.

 
anupati
Kelišová 5286 příspěvků 4 inzeráty 19.03.18 18:23

Mě to vyšlo, že jsem měla rodičák do dvou let dítěte, otěhotněla jsem znovu, když měla malá necelé dva roky, šla na neschopenku na rizikové (které jsem si poctivě z větší části odležela, ale popravdě v práci na mě taky po dvou letech na chvíli, než zase půjdu na mateřskou, nebyl nijak zvědavý), z neschopenky na mateřskou a po konci mateřské další rodičák. Papírově to není problém. Pro sociálku je rozhodné, jakou dobu má sjednanou u zaměstnavatele. Pokud do tří let věku dítěte, tak pak záleží „v jakém stavu“ k tomuto datu bude a jak se dohodne se zaměstnavatelem/lé­kařem - nástup, přidělení jiné práce, neschopenka…pak standardní mateřská. Pokud bude místo toho k tomuto datu nastupovat na mateřskou, tak na mateřskou. Já třeba chápu, že nad tím někdo přemýšlí. Taky jsem přemýšlela. Peníze si netisknu a chtěla jsem, aby mi věci navazovaly. Samozřejmě jsem věděla, že mi to nemusí vyjít a co v tom případě budu dělat, jak postupovat. Jakou si udělat rezervu (např. v práci počítám se 100 % výpovědí, pokud mi zkončí rodičák apod.).

 
P4ja
Závislačka 4541 příspěvků 19.03.18 18:25

@Ufinka87 Já ale mluvila o tom, že ona věděla, že je těhotná a schválně nastoupila na dva dny, aby dostala nemocenskou…Přečti, co píšu.

A pokud je to tak, jak píšeš, tak bych to neřešila a nechala tomu volný průběh. Teď to stejně nenaplánuje, jak to píšeš. To je spíš o tom, co pro ně bude lepší z hlediska věkového rozpětí mezi dětmi a tak.

 
Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 19.03.18 18:25

Jinak ještě otázka pokud by nastala varianta že by nestihla nastoupit na MD/PPM a prostě těhotná na třech letech dítěte nebyla a otěhotněla třeba za půl roku je zaměstnavatel povinen ji přeřadit na práci kterou může vykonávat že?

 
Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 19.03.18 18:27

Myslím tím v těhotenství aby nějak neohrozila miminko

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Jiří Mádl se rozešel s krásnou Zuzanou! Krach vztahu prý těžko nese

Jiřímu Mádlovi (31) se ve vztazích zatím nedaří a zdá se, že je znovu volný.... číst dále >

Utajená veselka Hrdličky a Plíškové: Luxus, středomořská krmě a odložená svatební cesta!

Sportovní komentátor Michal Hrdlička (29) se řítí na hodně šťastné vlně. Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem... číst dále >

Po prvním porodu u mě propukla roztroušená skleróza i Crohnova choroba

Je mi třiačtyřicet let, mám dvě děti a po porodu dcery se u mě začaly... číst dále >


Reklama