opravdu to nemůže fungovat??

119
29.3.06 11:27

opravdu to nemůže fungovat??

Ahoj,
mám existenciální :wink: dotaz: proč nemůže 100% fungovat bydlení prarodičů a rodičů s miminkem pod jednou střechou? Mám skvělé rodiče, tolerantní, velkorysé, mladé duchem a poměrně :D i věkově, ve svém velkém domě nám dali k dispozici dva pokoje a všude máme přístup (a to si pište, že malý je opravdu všude a všude hospodaří), o malého se starají, když chci nebo musím někam vyrazit úplně v pohodě, ale stejně to nějak nejde… prostě čas od času to vyvře a všechno hezké najednou vybledne :( Jednou za to můžu já, jednou babička, jednou děda, jen manžel je jakoby mimo :D , hodně cestuje a je poměrně splachovací… je tady někdo, komu to bez výhrad funguje? Přece to dřív tak bývalo, ne? Že generace žily spolu a spíš se obohacovaly, než ničily… že by doba :? ?
Rada patrně nexistuje, ale máte-li kladné zkušenosti, napište!!
Tutu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2210
29.3.06 11:34

Ahoj Tutu,
ja prakticke skusenosti nemam :roll:
Ale myslim si, ze tak, ako neexistuje idealne manzelstvo
tak neexistuje ani idealne byvanie spolu s rodicmi.
Drzim Ti palce, aby sa to coskoro vylepsilo. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1966
29.3.06 11:38

Ahoj Tutu!
Myslím, že je úplně normální, že se občas musí nějaké ty problémy „vyventilovat“ a pak se to zase vrátí k normálu. A nevěřím tomu, že kdysi to bylo ideální…to si jen my teď tak idealizujeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5525
29.3.06 11:40

tutu, ja si myslim, ze to je tim, ze kdyz zije vic lidi pohromade, tak stoprocentne se musi utvorit nejaka hierarchie… samozrejme v tomto pripade je to tak, ze starsi a teda rodice stoji vys… jenze deti i kdyz jsou porad jejich deti, jsou taky dospeli a maji vlastni rodinu, tak podvedome bojuji o vyssi pricku… a i kdyz se dokazete domluvit a fungovat, tak tenhle boj o postaveni tam nekde , treba i hluboko v podvedomi, porad vre…
a jestli to tak v minulosti bylo nebo ne, to si myslim ze posoudit nedokazeme… treba byli rodice vic autoritarsky a deti, i kdyz dospely, si netroufali se vymanit, nebo se taky hadali, ale do nasich casu se to nezachovalo, nevim…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
29.3.06 11:44

říká se „po přízni řízni“ a je to fakt :twisted:
Od rodiny tři hodiny a nejlíp letecky…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
29.3.06 11:49

Tutu, ale oni se lidi kdysi taky hádali, měli spory, jiné názory, snahy brečely, dcery pěnily, tchyně pomlouvaly, babičky si dělaly po svém… Nebo byly na výminku a mluvit do věcí nemohli, resp. mohli, ale nikdo je nemusel brát vážně. Měli přesné smlouvy, na co má výminkář nárok: jídlo, otop, bydlení, šaty, sedět u stolu s rodinou, …
KOnec lekce z historie :lol: . To dělá to blízké sousedství. Pokud si vyloženě nejdete po krku… :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
63
29.3.06 12:49

To je přesně ono, proto byly vejminky pro prarodiče. Spory byly, jenom se to tolik neventilovalo, protože to byla pro rodinu ostuda. Taky se všechno hned neřešilo přes právníky, rozchodama, rozvodama, ale ženy trpěly. Trpěly zlé ochlastané manžely, sňatky pro peníze a rodině bylo jedno jestli to holka chce či ne, hlavně když spojí dva velké statky.
Každý člověk má svůj vlastní názor a když už je těch neshod víc, tak se to musí provětrat. Myslím, že ideální soužití dvou generací v jednom bytě ani domě neexistuje. Vidím to u mých rodičů, kteří bydlí s babičkou, prožila jsem to, když jsem u rodičů byla s rodinou já a nakonec to tady vidíš každou chvilku že to prostě není ideální nikde. A jestli se to u vás k ideálu aspoň trošku přibližuje, můžeš za to být vděčná. Vztahy se prostě větrat musí, jinak bude dusno dlouhodobě.
Sali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5137
29.3.06 12:50

Taky se hadali, i nenavideli

Maxik ma pravdu, lidé dříve žili spolu, ale taky se hádali, leckdy nenáviděli. Stačí většinou zapátrat ve vlastní rodinné historii.
Moje babička mi před mým porodem vyprávěla, jak sama rodila. O třetí dítě málem přišla „díky“ tchýni. Ta šla pro porodní bábu, zapomněla zavřít dveře na dvůr a cestou se „zapovídala“. Babička porodila sama, musela od novorozeného strejdy odhánět psa, který tam vletěl, a v tom stresu si nevšimla, že se mimino dusí na pupeční šňůře. Tchyně jí prostě „neměla moc ráda“, protože jí „odvedla syna“. Porodní bába naštěstí přišla za minutu dvanáct, takže strejda je bez následků.
Idylka, co? Takových příběhů je víc, stačí většinou ve vyprávění babiček číst trochu mezi řádky. Pak člověk zjistí, že takové vztahy nebyly rozhodně výjmečné.
Janka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gabika
29.3.06 13:46

Ahoj tutu,

tak ja po prednaske z historie pridam vlastne skusenosti :lol:

Podla mna problem sposobuju prave one „spolocne priestory“ a fakt, ze vam „dali k dispozicii“ izby.

My zijeme v rodinnom dome s mamou a bratom mojho manzela, oni ziju na poschodi a my na prizemi. Pristahovali sme sa tesne pred narodenim starsieho syna, byt sme postupne prerabali (a stale prerabame). Problemy so svokrou boli od zaciatku, dovodom bolo, ze ja som cakala, ze nas byt bude respektovat ako nas, a nebude tam liezt. Lenze v baraku bola tou dobou len jedna pracka, a ta stala u nas v kupelni… :roll: So svokrou mame na vela veci odlisne nazory, takze pre hadku sme daleko nechodili… Ale skratim to, pracku sme jej prestahovali na poschodie, my si kupili vlastnu, striktne „vyznacili“, kde konci jej byt a zacina nase sukromie a sme v pohode. Je to, akokeby sme byvali v panelaku a kazdy mal svoj byt, a my sa chodime normalne navstevovat, pokial mozno dopredu ohlaseni.

K tej druhej veci, svokra tiez zo zaciatku vykrikovala, ze je to jej barak a ona nam tam dovolila byvat, lenze my sme nastastie financne nezavisli a mozme sa kedykolvek odstahovat, co sme jej aj dali najavo, a co ona podla mna zase nechce, pretoze vnukov ma rada. A tiez do domu dost investujeme tymi prestavbami, takze ju podobne nazory rychlo presli.

Stale sme so svokrou odlisne, ale myslim, ze sa nam spolu zije velmi dobre a vzajomne si velmi pomahame.

Takze by som ti radila hlavne „vyznacit svoje teritorium“ a vzajomne ho respektovat, to znamena, ze ani deti nebudu po dome behat, ako sa im chce, ale budu chodit k babicke na navstevy.

Drzim palce.

Gabika

• Nahlásit
  • Citovat
483
29.3.06 14:51

Tak k tomuhle tématu mám také co říct. Bydlíme v jednom domě s rodiči a babičkou. Všichni sice máme své bytové jednotky, ale samozřejmě, že se často potkáváme na chodbě nebo zahradě. Nemyslím, že je to ideální, ale co je ideální? Bylo by ideální kdybychom bydleli sami? Težko říct. My se nehádáme, přesto samozřejmě musíme akceptovat některé názory, které mají naši ohledně bydlení. Pravda, asi bych si kadý týden nedělala hlasitý mejdan až do rána. Výhoda je obrovská, že k sobě máme jaksi blíž a co se týče pomoci, můžu se na ně obrátit. Samozřejmě finanční stránka, neplacení nájmu, také není zanedbatelná. Určitě to chce víc tolerantnosti a hlavně ctění soukromí jednotlivých rodin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
119
29.3.06 15:08

Hm, to by bylo fajn, kdyby se dala udělat ještě jedna domácnost se vším všudy, ale to náš dům neumožňuje dispozičně, musel by se překopat opravdu z gruntu a naši by na tom byli dost biti, což si teda fakt netroufám ani navrhnout… i když: co vím, možná by to nakonec přivítali? Protože je fakt, jak píše Gabika, že naši mají malého (i nás :P ) rádi a chtějí s ním být.
Ovšem historka Janky je dost síla :evil:
Díky za komentáře; tak nějak to vím i podvědomě, ale přečíst si, že mezigenerační ráj neexistuje, to aspoň na chvíli uklidní :wink:
Tutu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.3.06 18:26

ahoj,

jsem, z vlastni zkusenosti presvedcena, ze to opravdu nikdy nebude na 100%fungovat. Duvod je jasny - ztrata soukromi. A i kdyz jsou rodice sebebezvadnejsi, prece jen neni „mladym“ prijemne, ze vi o kazdem jejich kroku.

Bohuzel, vim to z vlastni zkusenosti - jeste cca rok budeme bydlet s manzelovymi rodici (ted uz vlastne jen s jeho matkou) a i kdyz tu na prvni pohled neni zadny problem, pro me je to ocistec 8O . Proste uz to trva dlouho a vadi mi proste uz jen to ze ji denne a cely den vidim. Ze vi o kazdem nasem kroku (doslova), ze …

Co se tyce mych rodicu, tak ted, kdy uz s nimi nekolikaty rok nebydlim, si s nimi rozumim, jak nikdy pred tim. Jsou ted pro me nejlepsimi prateli a nemuzu se vzdycky dockat, az za nami prijedou nebo az za nimi pojedeme my!!!! A jsem presvedcena, ze pokud bysme bydleli u nich, tak to tak bajecne nebude!!!

Podtrzeno a secteno, trvam na tom, ze at jsou rodice jak chteji bezvadni, vzdycky „mladi“ budou mit s nimi lepsi vztahy, kdyz budou bydlet zvlast!!!

Inka + Vojtik

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama