Oslovení v dopise

24
4.1.21 12:15

Oslovení v dopise

Prosím, jak oslovit v dopise? Vážený pane, Žilo/Žila? Přikláněla bych se k první variantě, ale nechci to pokazit. Děkuji za zprávičku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4196
4.1.21 12:25

On se jmenuje Žil? Tak v tom případě Žilo. A bez té čárky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.1.21 12:26

@přechod pane žalo by bylo velmi nespisovné… tedy, záleží jak se pan jmenuje. Nikdy neprekrucujte cizi jméno. pokud se pan jmenuje žala tak bude znít osloveni vážený pane žala :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
956
4.1.21 12:27

Jak se pán původně jmenuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
235
4.1.21 12:31

Pan Žil… Pane Žile
Pan Žila… Pane Žilo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1314
4.1.21 12:33
@barelunka152 píše:
@přechod pane žalo by bylo velmi nespisovné… tedy, záleží jak se pan jmenuje. Nikdy neprekrucujte cizi jméno. pokud se pan jmenuje žala tak bude znít osloveni vážený pane žala :)

Takovéto když neumíš češtinu, ale radis na forech :lol: Samozřejmě to má být Pane Zalo,…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4196
4.1.21 12:33
@barelunka152 píše:
@přechod pane žalo by bylo velmi nespisovné… tedy, záleží jak se pan jmenuje. Nikdy neprekrucujte cizi jméno. pokud se pan jmenuje žala tak bude znít osloveni vážený pane žala :)

Proč Žala? Vždyť píše Žilo/Žila. A i kdyby, Žala není cizí příjmení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
236
4.1.21 12:35

@barelunka152 To ma byt, doufam, vtip:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.1.21 12:36
@Janee19 píše:
Takovéto když neumíš češtinu, ale radis na forech :lol: Samozřejmě to má být Pane Zalo,…

Já myslela že anglicismus ohýbat jméno už je dávno pryč. Když se někdo jmenuje žala tak nápisu žala až se někdo bude jmenovat žalo, nápisu žalo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4196
4.1.21 12:38

Koukám, že příjmení Žil se u nás nevyskytuje. Tak to je asi Žila. Oslovení je pane Žilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
@barelunka152 píše:
Já myslela že anglicismus ohýbat jméno už je dávno pryč. Když se někdo jmenuje žala tak nápisu žala až se někdo bude jmenovat žalo, nápisu žalo…

Jo špatně jsem četla to se omlouvám já myslela ze se jmenuje žala. Nicméně stejně bych napsala vážený pane Žil. V Německu i vsude po světě se jméno jen opisuje :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
236
@barelunka152 píše:
Já myslela že anglicismus ohýbat jméno už je dávno pryč. Když se někdo jmenuje žala tak nápisu žala až se někdo bude jmenovat žalo, nápisu žalo…

Tak tohle mě ujistilo, že ano:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23880
4.1.21 12:39
@barelunka152 píše:

V žádném případě. Naopak, je to nespisovné, když je to v základním tvaru.
Normálně se to skloňuje.

Pokud se pán jmenuje Jiří Žila, oslovuje se Dobrý den, pane Žilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
235
@barelunka152 píše:
Čeština má 5. pád přímo pro oslovování, nerozumím zmiňovaní nějakých anglicismů…?

Pletete si přechylování a výrazy přejaté z cizího jazyka :mrgreen:

Příspěvek upraven 04.01.21 v 12:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
@akleticu píše:
Tak tohle mě ujistilo, že ano:)

Mě je jedno co vás ujišťuje, vaše zbytečná starost.:D :D :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit