Proč některé lidi jistá témata dráždí?

Anonymní
26.4.17 18:16

Proč některé lidi jistá témata dráždí?

Proč někteří lidé reagují až nepřiměřeně ostře na nějaké téma, je jasné - nějak se jich blíže dotýká. Ale mohl by mi někdo, znalý psychologie, objasnit čeho v jeho nitru se to týká? Mně se totoiž také týká spousta věcí, ale povětšinou si řeknu - tak ať, já na to mám tenhle názor, ty jiný, většinou si říkám - ať si kdý dělá co chce.

Moje jedna známá je brutálně proti nvěře. Ale brutálně, považuje to z naprostý a absolutní konec vztahu, což tedy není samo o sobě nic zvláštního, divné je, jak vehementně se proti tomu vymezuje a brojí. Ona sama má přítele, tvrdí, že nevěra je hnus a kdyby to udělal tak prostě konec. A když nějaká její známá řekne, že jí to připadá dost radikální, že život není černobílej a hezkej vztah se dá zachráni i po nevěře, tak ona se staví do naprosté opozice. Proč?

nebo jiná známá - je radikálně proti tomu, aby rodiny žily nesezdané nebo nedej bůh aby si matky samoživitelky pořizovaly děti bez partnera. Není vysloveně věřící, ale svatba je pro ni svatá…měla svatbu v kostele a těmito konzervativními názory se teď velmi vymezuje a myslím, že je to docela kruté k jejím známým, kterým se i přes třicítku nepoštěstilo najít životního partnera, nebo těm, kteří se rozhodli, poučeni různými rozvody kolem sebe, zatím se nevzít..

mně nepřekvapuje, že někdo má ten názor a někdo jiný, ale řekněte mi, co vede ty lidi k tomu, aby se tolik vymezovali a dokonce se i „naštvali“, vehementně to vysvětlovali a pak to uzavřeli s tím, že evidentně jiný názor a dál se o tom nebudou bavit 8o

Proč?

přece když mi někdo řekne nějaký názor (i když se to týká mně osobně - tak se přece hned nerozlítím? co ty lidi vede k tomu, že se rozohní? Když slyším o svatbách, tak ano, taky mi přijde lepší mít svatbu a lituju páry, co ji nemají nebo matky samoživitelky… ale nic víc. Spíš je mi jich jen líto nebo si řeknu aha, tak jo, tak to maj jinak.

Totéž s tou nevěrou - ano, je to hnus a i já sama bych asi vztah ukončila, ale chápu i lidi, kteří s nevěrou počítají trochu víc realističtěji. A hlavně, proč se nad takovým tématem rozčilovat?

Samotná témata mně nezajímají - jen - dokáže mi někdo psychologicky zdatný vysvětlit, jaké motivy vedou člověka k tomu, aby ho nějaké téma rozčílilo? To, že se ho to osobně dotýká, chápu…ale - jak? Mně se přece jako ženy taky dotýká a nevadí mi vyslechnout a přijmout obojí..

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4854
26.4.17 18:25

Protože maj jinou povahu, takže když se jich něco dotýká, nenechává je to chladnými? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 18:27

Je to o povaze. Každý reaguje jinak. Někdo se rozčiluje kvůli prkotinám, někoho nevyvede z míry ani vlastní smrt.Taky každý máme jiný start v životě, jiný známý, rodinu, kamarády, vlivy… je to individuální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
26.4.17 18:30

Tohle je o temperamentu, o povaze, někdo je mouchy snězte si mě, někdo je vytoč. :nevim: Někdo je taktní a empatický, někdo jako slon v porcelánu. Myslím, že to jsou všechno víceméně vrozené vlastnosti, některé žádoucí projevy jdou nacvičit, ale v nitru si stejně člověk myslí svoje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.4.17 18:32

Takže tito lidé to mají vrozené a reagovali by takhle na cokoli, s čím by nesouhlasili? to mě nikdy nenapadlo…

• Nahlásit
  • Citovat
28799
26.4.17 18:33

Každý to má prostě jinak. Jeden bude flegmatik a bude mu vlastně všechno úplně šumák, druhý si prošel těžkými chvílemi a od té doby má podvědomou touhu světu dokázat, že za to stojí, jiný je prostě cholerik, další se snaží o světový mír a i když se tomu brání, tak prostě má chuť diskutovat a snažit se prosadit ten svůj názor, někoho se to prostě dotýká osobně a ty to ani nemusíš vědět. Třeba příklad s tou nevěrou… ta žena můj mít hodně špatnou zkušenost z rodiny, blízkých přátel nebo může být tak prostě vychovaná.

Představ si situaci, že se řeší třeba potraty… takové oblíbené kontroverzní téma. Člověk A má potrat za sebou, bylo to za šílených podmínek, dítě moc chtěla, musela ho dát pryč atd. atd. nese si v sobě hroznou křivdu prostě. A proti tomu člověk B, který původně byl charakterově dost nastejno s člověkem A, ale nemá tu osobní negativní zkušenost, která by ho poznamenala. Opravdu bys na místě obou z nich reagovala stejně nezaujatě? ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
26.4.17 18:34
@Anonymní píše:
Takže tito lidé to mají vrozené a reagovali by takhle na cokoli, s čím by nesouhlasili? to mě nikdy nenapadlo…
Část vrozené, část výchovou, část na základě zkušeností…
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
262
26.4.17 18:35

Souhladím tohle bude povahou a pohledem na věc.. pokud někdo v něco zarytě věří těžko se na to bude chtít podívat z druhé strany :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2799
26.4.17 18:41

Člověk to má v povaze prosazovat ten svůj správný názor. No a někteří jej prostě prosazují více agresivně. Hodně lidí(a to i tady)tímhle rázným prosazováním nějakého názoru, ze sebe dělají lepší lidi. Označují se za tolerantní, ale je to spíše jen nezájem o druhé.
Také každý má jiné životní zkušenosti, každý zažil něco jiného v rodině, ve svém osobním životě…a podle toho si utřídil názory.
Věkem jsem se naučila mlčet a neříkat svoje názory, protože nejsou kolikrát „sluníčkové“,ale proč se kolikrát hádat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2799
26.4.17 18:43
@Nimie píše: Část vrozené, část výchovou, část na základě zkušeností…

třeba moje matka je hodně závistivá, pomlouvačná a na každého má připomínky. Dlouho jako dítě jsem to měla pochycené od ní, :oops: až v dospívání jsem si našla svou cestu a své názory. Takže souhlas i výchova na tom má podíl, někomu to zůstane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28799
26.4.17 18:48
@axlpol píše:
třeba moje matka je hodně závistivá, pomlouvačná a na každého má připomínky. Dlouho jako dítě jsem to měla pochycené od ní, :oops: až v dospívání jsem si našla svou cestu a své názory. Takže souhlas i výchova na tom má podíl, někomu to zůstane.
:palec: jo, ono když je dítě zvyklé, že to je tak normální, tak to tak prostě bere a neřeší a kolikrát ani dospělý člověk tam tu chybu nevidí, protože ten vzorec chování má prostě naučený.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
26.4.17 19:19

Můžou mít dostatečně silný důvod pro to, co si myslí.
Musíš si uvědomit, že pokud má někdo jiný názor, tak už to, že ho má, ohrožuje ten jejich.
Když to zaženu do extrému.
Kdyby za nevěru byly nějaké hodně přísné postihy, tak by sice nebyla úplně nulová, ale bylo by jí méně.
Protože jsou věci, které jsou pro mě výhodné a já je ani nepovažuji za nějak nemorální a přesto je neudělám, protože mi za ně hrozí trest.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1567
1.5.17 17:09

Zajímavá diskuse. Nevím proč, ale mě například hodně vadí témata náboženství, třeba téma o křtu dítěte nevěřícími. Je to asi dáno tím že nesnáším pokrytce. Ale jinak jsem v reálném životě velmi tolerantní člověk a málo co mě dokáže vytočit. Nevím proč, ale nemám ráda křesťany, tedy ty co znám ze svého okolí, jinde ve světě mi nevadí, nevadí mi ani jiné víry, mám spoustu přátel různých vyznání i křesťanů, ale ne tady v ČR. Nejspíš je to dáno vlastními zkušenostmi s těmito lidmi a ty nejsou moc dobré, třeba jsem ještě nepotkala „normálního“ věřícího člověka. Vždy když se setkám s věřícím člověkem tady u nás vidím to pokrytectví. V rodině jsme k víře nebyli vedeni a nikdy se toto téma u nás neřešilo. Čili netuším kde je původ toho že mě podobné diskuse vytáčí do běla.
Možná dostanu sodu, ale je to tak a za svůj postoj se nestydím, třeba mi někdo objasní proč to tak je.
Ještě jeden poznatek, řidiči s rybičkou na autě jsou dle mých zkušeností nejhorší šoféři co na silnicích potkávám. Že by měla víra nějaký vliv na řidičské schopnosti? :lol:
Například jsem byla svědkem toho jak řidič s rybkou naboural zaparkované vozidlo a sprostě ujel, tomu říkám čisté pokrytectví.
Podotýkám že když už se ocitnu mezi věřícími tak se diskusi na toto téma vyhýbám, protože nechci nikoho provokovat a nejsem typ co by ve společnosti záměrně vyhledával kontroverzní témata.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama