Psychiatr/psycholog na fyzické zdravotní potíže

Anonymní
31.3.20 15:17

Psychiatr/psycholog na fyzické zdravotní potíže

Zasekla jsem se v nějakém kruhu a zajímalo by mě, jestli se Vám to někdy stalo a jak jste se z toho dostaly.
Před dvěma lety jsem začala mít zdravotní problémy - byla to dušnost, bolest na hrudi a tlak v krku a otoky. Přišlo to z čista jasna, žádný stres, žádné změny, prostě jsem prodělala zánět průdušek se silným kašlem a od té doby toto uvedené.
Navštívila jsem znovu praktika, to byla kontrola po zánětu průdušek a svěřila se s tím, jaké mám potíže (hodně stará paní doktorka) po 3 minutách řekla - astma, reflux, alergie. Napsala mi troje léky.
Já byla přesvědčená, že to není možné, kde bych najednou vzala astma, reflux a alergie, když do té doby mi nic nebylo! Léky jsem tedy brát nezačala a čekala, až dozní ten zánět průdušek.
Nedozněl a potíže se zhoršily, takže jsem začala brát ty léky a přišla rychle úleva od všeho uvedeného.
Na další kontrole jsem to řekla paní doktorce, ta konstatovala, že tím se její podezření potvrdilo a poslala mě pro přesné stanovení diagnóz do nemocnice na alergologii, plicní a gastroenterologii + ORL (pro doplnění).
Jenže tam nic. Gastroskopie zjistila sice zánět v jícnu, ale reflux nepotvrdila, spirometrie na plicním ukázková a alergologie vyšla naprosto čistá.
Všechny léky mi byly vysazeny s tím, že to jsou psychické potíže a mám jít k psychiatrovi.
Jenže..psychiatr vůbec nic nezjistil, žádné úzkosti se mu u mě nejevily a žádné léky nedoporučil, naopak doporučil znovu návštěvu gastro+plicní+alergo.
Po vysazení léků na astma, reflux a alergie došlo k výraznému zhoršení potíží, znovu otoky po potravinách, pálení a bolest v hrudi, neschopnost vyjít 4 schody a říct delší větu bez zadýchání.
Opět tedy vyšetření v nemocnici, opět stejné výsledky, nic Vám není, změňte psychiatra, vysaďte léky.
Léky jsem tentokrát nevysadila, ale toho psychiatra navštívila znovu a k tomu i psychologa, chtěla jsem to nějak rozlousknout a zjistit, jak to se mnou tedy je.
Psychiatr opět nic nezjistil (jiný lékař) a doporučil zkusit psychologa a vyšetření gastro-plicní-alergo podrobněji.
Psychologa jsem navštěvovala pak rok (přesně 12 setkání) jenže nic moc jsem tím nezískala, protože ani on vlastně celkem nic nezjistil, spíš mě to posunulo v pracovní oblasti a jakémsi lepší urovnání některých otázek, ale prostě nic zásadního, až byla terapie z jeho strany ukončena s tím, že se domnívá, že mi nemá více moc co nabídnout a má hodně potřebných klientů.
Mezi tím mi došly ty užívané léky, takže jsem potřebovala nové, což mi lékaři odmítli předepsat, že ty diagnózy nemám potvrzené a tvrdili, že se oba psychiatři a psycholog musí mýlit, že fyzické vysvětlení těch potíží u mě není.
To jsem si asi poprvé v životě začala připadat fakt jako blázen :mrgreen:
Pro léky jsem se obrátila na praktika, paní doktorka léky napsala a měla k postupu doktorů v nemocnici dost výhrad, řekla mi, že samotná spirometrie pro vyloučení astmatu nestačí, že krevní testy na alergie nemusí odpovídat a že existuje horní reflux, který má své typické projevy bez pálení žáhy a že se nemám nechat odbýt a trvat na těch doplňujících vyšetřeních.
Nevím moc co teď. Je mi jasné, jakou mám v té nemocnici u těch lékařů už nálepku, když jsem tam už byla 3× a 3× mě vyhodili k psychiatrovi, praktická lékařka mi tvrdí, že to vyšetření nebylo dostatečné a že si je těmi diagnózami jistá, léky zabírají, psychiatr ani psycholog psychický původ těch potíží nenašly.
Když jsem volala pro objednání do nemocnice tak mi řekli, že dokud nedonesu písemnou zprávu od psychologa, že ty potíže nejsou psychosomatické, nebudou mě nadále léčit. Psycholog tvrdí, že to nemohou vyžadovat a pokud tu zprávu chci, chce za ni on 1500kč, že je to pro osobní účely.
Jsem z toho trochu jelen. Vyčetla jsem, že astma i reflux jsou psychosomatické často, na druhou stranu na sobě žádné psychické potíže nepozoruji ani sama.
Kde byste řekly, že je chyba? Chtít další vyšetření v nemocnici, nebo to zkusit znovu u psychologa, i když on i lékaři tvrdí, že z jejich strany jsem v pořádku?
Přijde mi to až neskutečné, že si mě takhle už dva roky přehazují, ale pořád se to nevyřešilo a bez léků se mi to bohužel okamžitě zhoršuje, takže nechat to tak nemůžu.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2751
31.3.20 16:07

Ahoj,
já mám také celou řadu fyzických potíží, pro které somatická medicína nenašla důvod, léčím se u psychiatra, psychologa, ale i u somatických lékařů. Mimo jiné astma, reflux, i alergie mám také, ale to u mě není hlavní problém a s psychiatrem/psychologem to neřeším.
Ale ty jiné potíže ano. U mě tomu ale stres předcházel a mám několik psychiatrických diagnóz jiných, než ty nevysvětlitelné fyzické obtíže. Jsi tu jako anonym, chtěla jsem ti poslat SZ, tak pokud bys chtěla, tak ji pošli mně, nechci to tu více rozebírat, protože jsou to dost osobní věci.
Jinak s tou zprávou mi to přijde divné nemůžeš se jít léčit jinam na gastro/alergo/plicní? 1500 Kč je hodně za takovou jednu větu, mně psycholožka všechny zprávy, které jsem potřebovala, psala zadarmo a to se jinak platila.
Je to celé nějaké divné a ještě jsem neslyšela, že by tě v nemocnici mohli odmítnout, dokud nepřineseš zprávu od psychologa.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.3.20 16:26

@Lollitka Ten psycholog má ty poplatky v ceníku, takže mu to nějak nezazlívám, ale v nemocnici chtějí důkaz, že jsem psychicky úplně v pořádku, protože oni jsou přesvědčení, že mi fyzicky nic není. Podle mojí praktické lékařky ale provedli minimum vyšetření a ty nejsou dostatečná. Je to prostě trochu začarovaný kruh a nejsem nadšená, že to musí takto nějak řešit já, že mi třeba praktická nenapíše do té nemocnice to co mi říká ústně, ale prý ona jim tam nemůže takto radit, co mají dělat za vyšetření, jako kdybych já jako laik mohla, že

• Nahlásit
  • Citovat
2751
31.3.20 16:34
@Anonymní píše:
@Lollitka Ten psycholog má ty poplatky v ceníku, takže mu to nějak nezazlívám, ale v nemocnici chtějí důkaz, že jsem psychicky úplně v pořádku, protože oni jsou přesvědčení, že mi fyzicky nic není. Podle mojí praktické lékařky ale provedli minimum vyšetření a ty nejsou dostatečná. Je to prostě trochu začarovaný kruh a nejsem nadšená, že to musí takto nějak řešit já, že mi třeba praktická nenapíše do té nemocnice to co mi říká ústně, ale prý ona jim tam nemůže takto radit, co mají dělat za vyšetření, jako kdybych já jako laik mohla, že

Já nechápu, jak můžou požadovat zprávu od psychologa, že jinak nebudou vyšetřovat, ještě jsem se s tím nesetkala. A jaká že všechna vyšetření provedli? Pokud ti našli ty diagnózy, které uvádí tvá praktická Dr., tak tě přeci musí léčit, zvlášť, pokud ti léky pomáhají, jestli jsem to správně pochopila. Já mám taky spirometrii ukázkovou, ale astma mi našli podle zvýšené hodnoty FENO, mám dýchátko Alvesco (kortikoid) a hezky se to zlepšilo. A na co ti našli alergii? Mně alergoložka dělala velmi podrobná vyšetření. Beru na alergii Desloratadine Actavis a reflux mi našli ne klasický gastroesophageální, ale tzv. duodenogastrický, brala jsem několik měsíců Kinito a tohle už je ok, alespoň už nezvracím a není mi blbě od žaludku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama