"Projídání" se ke štíhlosti... (ehm)

1837
26.10.09 23:56

"Projídání" se ke štíhlosti... (ehm)

Tak dloooouho předlouho zvažuju, že si napíšu o názory.
Je to banalita - ALE! Jak se to vezme :lol:

Hubnoucí veřejnost asi zná v současnosti velmi populární hlášku o „projídání se ke štíhlosti“ - byť tedy zdravými potravinami. A tak to se mi zalíbilo!
Vždycky jsem jedla pravidelně, a vždycky jsem měla v povědomí objem potravin, který bych měla sníst tak, abych netloustla. Byť se jednalo o zdravé potraviny. I těmi jsem šetřívala. Mívala jsem v hlavě něco jako „imaginární odměrku“, která mi dovolovala udržovat si váhu. Žádné vážení, počítání. Spočítala jsem to kdysi dávno na začátku, a od té doby se v mé hlavě vytvořil jakýsi systém.
Který jsem ale před rokem a půl z hlavy vymazala.
Protože se objevila paní Kateřina, co ráda v televizi buzeruje tlouštíky. A začala nám hustit svá moudra o „projídání se ke štíhlosti“, a „překvapuje mě, jak MÁLO jíte“ (pán měl na stole hrůzy snad padesát kilo masa a uzenin - a paní K. mu na výsledný, správný stůl naložila asi o třetinu méně… Ale tak fajn- možná myslí, že divák je slepý /nebo blbý/ ).

Nuž ale řekla jsem si:
Proč si odpírat. Budu se ke štíhlosti projídat! Budu se projídat zeleninou, ovocem, celozrnným pečivem atd. atd. všichni to známe. A táááák jsem se projídala, a projídala, a za rok a půl projídání se jsem si VYŽRALA 6 kilo navíc. Takže místo abych se zhubla, tak jsem plíživě a plíživě přibývala na váze.
A EŠTĚ JSEM UVĚŘILA TÉ KRAVINĚ O TOM, ŽE SE NEMÁM VÁŽIT. Vždyť to se přece nedivte, že přibíráte - TO JE PŘECE SVALOVÁ HMOTA. Skvělé. Takže jsem se projídala (zdravě), po měsíci se zvážila… kilíčko nahoře… další měsíc… další kilíčko… JSEM SI ŘEKLA: ááááá, já u toho cvičím, to mi přibývá svalová hmota.
Pak mi přestala být moje DLOUHODOBÁ velikost oblečení, které se rozhdoně nehodlám vzdát. Nejsem žádná anorexie - ta velikost byla 42 a moc mi vyhovovala. Tehdy jsem skutečně měla svou ideální váhu. Jsem vysoká a postavou „atlet“, proporce jsem měla srovnané, a tu velikost jsem MĚLA nahoře i dole. Až do doby, než jsem se začala projídat směrem ke 44. Teď mám tlustá záda, prsa jak zduřelá dojnice. Z postavy „atlet“ jsem se začla měnit na postavu „skříň s prsama“. A přišel čas opustit všechny výmluvy o svalové hmotě a projídání se k bůhví čemu. PROSTĚ JSEM ZTLOUSTLA.
Svalová hmota tam možná je, ale na ní je tuk. A TEN TAM DŘÍV NEBYL.
Takže: ádié - moderní metody.

Vracím se ke svému starému názoru:
jsou lidé:

• kterým metabolismus jede jak namydlený, a ti se můžou prožírat ke své vychrtlosti až se hory zelenají. A to já nejsem.
  • a lidé, kterým jede metabolismus normálně až líně, a ty prostě musí ŽRÁT MÁLO :lol: :lol: :lol: a to já jsem.

ááách jak ráda bych to napsala paní Kateřině a jí podobným… aby z nás nedělali blbce :lol: :lol: a řekli narovinu, že člověk, který má s váhou odjakživa problémy, se prostě musí hlídat pořád. A nebo se smířit s kily navíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1059
27.10.09 06:31

:D :D taky si myslím, že na každého platí něco jiného. Ale pobavilas Paní Kateřinou :lol: :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12867
27.10.09 06:46

Zlatusko: Máš recht v těch metabolismech, ale sem tam se dá zrychlit pravidelným cvičením :-) Ehm, vím to, mám připravený cvičební program a teď už jen začít cvičit :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
27.10.09 07:14

No.-…
já jsem ten pořad viděla jen párkrát a o hubnutí se dvakrát nezajímám, i když bych měla )taky mám 42) :D

Ale řekla bych, že pí Kateřina to v TV o tom, že jedí málo, říkala těm lidem, kteří skutečně měli příšerné stravovací návyky, přesně jak píšeš-hromada uzenin, litry coca-coly, atdatd… A podel mě tím myslela, že přestože se cpou humusem, tak jsou PODVYŽIVENÍ-bo z toho sajrajtu se sice zasytí žaludek, ale neobsahuje žádné potřebné látky, prostě prázdné kalorie…Proto tohle říkala i těm opravdu obézním lidem.

No ale neznamená to se začít cpát pro změnu zdravým jídlem a zrním :)
Pokud jsem si všimla, tak to lidé, co vydrželi, jedli pidiporce toho zdravého jídla, ale několikrát denně. Tzn. né hromadu třeba pohanky s masem, ale tak 1/4 porci toho, co bys jedla normálně.

Nemyslím si, že je třeba takhle šmahem odsoudit někoho, kdo se tím léta zabývá a rozumí tomu. Třebas dělala něco blbě ty.

Říká ta, co v minulosti nikdy nezhubla, bo se neobejde bez čokolády, koláčků atd :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12332
27.10.09 08:08

holka, jenže ty jsi znala své tělo a znalosti svého těla jsi vyměnila za obecné doporučení paní Kateřiny - tedy ne šité tobě na míru, obzvlášť za situace, kdy nebyl nějaký zvláštní důvod k hubnutí :wink:

tedy nezbývá ti nic jiného než se asi vrátit k osvědčenému :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JVP
569
27.10.09 08:20

Ahoj holky, já viděla pořad s paní Kateřinou asi 3× :wink: Mě teda taky trošku zaráželo, jak si rychle dokázali všichni přizpůsobit nejen jídelníček, ale i životní styl (cvičení, nákupy, vaření apod.) Já jsem z péče o 2 děti, domácnost a částečného úvazku dost vyřízená a při představě, že budu hledat zbytky sil ke cvičení 8O - prostě je potřeba si říct, co je pro mě podstatné - jestli se pachtit kvůli pár kilům navrch - já mám po druhém dítěti pořád cca 6 kg navíc proti době, kdy jsem byla bezdětná :evil: - nebo prostě přijmout skutečnost, že po dětech je občas pár kilo navrch - i když vím, že je to většinou - jako u mě - jen lenost a nedůslednost :?
Myslím, že většina z nás na tyto pořady kouká jen ze zvědavosti a ne proto, abychom dostali radu (stejně se vždy musí doporučení šít na tělo).
Nejsem doktor, ani nutriční terapeut, ale je mi jasný, že dokud se mohu v klidu najíst až večer, když děti usnou (a taky to tak dělám :D ) a dokud sním vše, na co mám chuť (a přitom nesportuju aktivně jako dřív, když jsem neměla děti), tak prostě velikost 36 mít nebudu a musím se smířit s 38 :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1016
27.10.09 08:37

Zlatuško,
nějak nechápu, proč jsi měnila zaběhnutý systém, který ti vyhovoval a udržoval postavu podle tvých představ?

Pravidla paní Kateřiny jsou opravdu pro lidi, kteří jedí nesprávně, nevyváženě a především nepravidelně. Viděla jsem nedávno díl, kdy slečna snídala 2 tatranky a pak jedla až večer kus masa, mezitím se prolévala sladkými limonádami. Takový člověk je opravdu paradoxně podvyživený a tak si tělo ukládá vše čeho se jen dotkne, protože má hlad. Pak platí, že pokud začne jíst min. 5× denně MALÉ porce zdravých potravin a začne se hýbat, tak hubne.

Já jsem bohužel taky chronický dietář, metabolismus mám rozhozený, poruchu štítné žlázy, jím málo (ale nepravidelně) a přibírám. Pravidelná strava v malých porcích je to jediné, co mi zabírá :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
27.10.09 08:45

Já myslím, že důležité je to jejich měření na začátku - zjistit, co vlastně člověku chybí, že tloustne. To s tím velkým objemem jídla je podle mě daný tím, že když připravíš porci o stejné energetické hodnotě a na jedné straně bude klobása a na druhé straně zelenina, bude zeleniny na objem mnohem víc. Další věc je, že v nezdravém jídle chybí základní živiny, takže je člověk podvyživený. Nevěřím tomu, že když se někdo bude stravovat racionálně, nebude se přejídat a přidá pravidelně pohyb, že přibere…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12867
27.10.09 08:47

JVP: No já bych se teda ráda smířila s 38 :-D Mám 42/44 (záleží na tom, co oblékám) :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
27.10.09 09:00

Já se nikdy o diety nezajímala - před porodem jsem mohla sníst co jsem chtěla a vidět to nebylo. Jenže teď po porodu nejen že mi pár kilo zůstalo, nýbrž začínám i přibírat, což neznám :o Tudíž jsem si nedávno pustila na netu pár dílů pořadu s paní Kateřinou. Já bych jí zas tolik nezatracovala. Její názory se mi docela líbí.
Ano, propaguje jíst často a malé porce - i na mě je to docela dost. Nicméně na druhou stranu zdůrazňuje i pravidelný pohyb - to aby se přijaté kalorie spálily. Jedno nemůže existovat bez druhého, tudíž je přirozené, že pokud se dodržuje jen to první, přibírá se :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
3138
27.10.09 10:27

já se naopak vždy o diety zajímala :D
Mám bohužel postavu hruška a i v dobe kdy jsem vážila 50 kilo :? byl znat rozdil mezi nahore a dole.
( OT V mém případě je myslím řešením liposukce dole, nebo naopak nafouknutí nahoře :lol:)
Já zhubla vždy jen za razantního omezení jídla - tzn mohla jsem vlastne vsechno ale strašně málo, když pominu sladké a tak.
Bohužel omezení jídla vede někdy k uplnemu hladovění, hladovce. Takže slabším povahám nedoporučuji. Celkem blbě se z toho kolotoče dostává…

Taky ale sleduju Cajthaml a sic ta paní krásně zhubla, nevěřím, že jí osobně nepomohly nějaké potravinové doplnky nebo skalpel.

Jo, taky me napadlo, že přibrání může být zapříčiněno prostě tím, že s přibývajícím věkem není potřeba tolik, jako dříve (vůbec se tě nechci nijak dotknout :oops: )

achjo, hubnutí zdar :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35689
27.10.09 11:10

Mě na Kateřině nejvíc vadilo, jak s těma lidma zacházela, jak je ponižovala a hrabala se jim v koši a pod … no ale snad ji k tomu donutili kvůli sledovanosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.10.09 12:31

Zlatusko,

ja si tiez myslim, ze si nieco delala spatne ty :) Na systeme jest vela porcii za den nieje nic spatneho, pokial clovek ji zdrave veci. :-D
Dam priklad, po svrt kile mrkvy budes docela plna, kdezto po stvrt kile jogurtu, alebo cokolady, mozes jest po par minutach zas. A nie je jedlo ako jedlo, kaloricky a nutricne musi byt vyvazene.

Taky si zminila celozrnne pecivo, na to tiez pozor, lebo fakt celozrnne pecivo sa da len tazko najst. Casto to byva zmiesana muka posypana semienkami a zrnieckami, a to mas vlastne pecivo s bonusom orechov :-) A tiez sa toho nemoze jest vela, lebo kaloricky to vyjde nastejno jak obyc rohlik, len nutricne je to samozrejme omnoho lepsie.

A takto by sme mohli pokracovat, mnoho ludi si mysli, jak zdravo sa stravuju a pritom vo svojej vyzive im casto chyba dost vlakniny, proteinov i zdravych tukov, o vitaminoch ani nehovorim.

Jo a k tomu cviceniu, aj to sa musi casom zintenzivnovat :-) Ked cvicis roky to iste, tak si telo privykne a potom uz pri tom pohybe tolko nespotrebuje :-) Aj to moze byt faktor tvojho priberania.

Kazda mince ma dve strany, ten system funguje, len je treba premyslat, jak na to. A ne jen zrat, na co si clovek pomysli. (jooo, jak ja to znam, i ten udiv pak :-D )

Ja to neodsudzujem - sice ten porad nesledujem, ale myslim, ze ten pristup je fajn.

Jo a mimochodom, niekto sa tu pozastavoval na tom, ako sa dr. k tym ludom sprava. Neviem, ci si niekedy bola tlusta, alebo poznas psychiku obezneho cloveka, ale pre vacsinu plati, ze po dobrom to nejde. Keby to slo, vacsina by nebola tak tlusta, jak je. Takze na nich plati natlak, trochu stres, ponizenie taky, aby fungovala jak motivace. Dolezite je v priebehu najst tu spravnu motivaciu na dalsie hubnuti a udrzanie vahy…
je toho hodne, co sa o tom da precitat, zamysliet sa nad tym - a netreba to hned odsudzovat, pretoze niektori ludia to potrebuju.

Som sa zase „rozjela“, ale ked toto su presne temy pre mna :-) Diskutujem o nich strasne rada ;)

Neprihlasena Leg.

• Nahlásit
  • Citovat
2733
27.10.09 12:49

Ona někde v rozhovoru říkala, že v tom pořadu prostě musí hrát „zlou“, je to tak ušité, asi kvůli sledovanosti atd…mě se naopak mnohdy jevila jako velice lidská.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3990
27.10.09 12:51

Zlatuško - tak mám pocit, že Dr. Kateřina za to, že jsi přibrala, opravdu nemůže. Pokud někdo chce změnit postavu (zhubnout/přibrat) měl by vědět na začátku svůj zdravotní stav, poměr tuk/svalová hmota/voda/kosti v těle a nechat si ODBORNÍKEM udělat jídelníček, vytvořit cvičební plán a spočítat optimální spotřebu kalorií. Lidé bohužel z neznalosti na sobě s dietami experimentují jako ty a pak se diví, že to nefunguje a heldá se viník.

Jinak dr. Kateřina je určitě odbornice s dlouholetou praxí a hlavně výsledky a mediální obraz, jaký jí vytvořila Prima (přísnost až arogance), jí dost nevyhovuje, jak sama v mnoha rozhovorech v tisku prohlásila.
Já hodně oceňuju, že nutí lidi, aby se zajímali, z čeho se skládá to, co jedí, že salám není jen salám, ale defacto určité důležité procento svaloviny + aditiva, že v instantních jídlech je spousta soli, ve sladkostech je kromě cukru i ztužený tuk atd. a taky je nutí k disciplině, protože to je to hlavní, co obezní lidi postrádají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama