Rasismus - jak mám reagovat já?

353
16.8.20 12:01

Rasismus - jak mám reagovat já?

Mám novou kamarádku, známe se rok ze školky, jde o maminku dvojčat 3r. Její manžel je cizinec a děti jsou tmavé, ona je sama tmavší typ, podle mě je ale jasně poznat, že je majorita. Tento týden jsem zažila už podruhé situaci, kdy jsme vyrazily do centra a tam se na nás okatě pověsila ochranka v nákupáku, v prodejně bot a tak. Šly jsme teprve takto podruhé, minule jsem si říkala, že asi se mi to jen zdá, ale ne, tentokrát to stejné. Jsem znechucená, že se toto dělo. Kamarádka mi řekla, že už si zvykla. Měla jsem chuť se ohradit a něco dělat, ale proti tomu se moc ohradit nedá. Když jsem v těch stejných obchodem byla několikrát sama nebo s někým jiným, tak se na mě takhle okatě ale ostraha nikdy nevěšela, vlastně vůbec ne. Vůbec nevím, jak se k tomu postavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18938
16.8.20 12:03

Nijak, kdyz to neřeší ona, proč bys to řešila ty? Tebe nikdo nesleduje :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1417
16.8.20 12:07

Njn, Češi a ty jejich předsudky… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
353
16.8.20 12:12
@Kriss Tina píše:
Nijak, kdyz to neřeší ona, proč bys to řešila ty? Tebe nikdo nesleduje :nevim:

Protože to je hnus :poblion: Jasně nám dávali najevo, že si myslím, že budeme krást. Fakt jsem z toho úplně znechucená, člověk si neuvědomí, co musí někteří lidi snášet, když to takhle nezažije. Pro mě první zkušenost a prostě šok :pocitac: a to se nic moc nestalo, já vím, ale bylo to velmi nepříjemný, neumím si představit, že na mě takto koukají všude pořád.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11809
16.8.20 12:12

No rasismus… Jak se to vezme. Oni mají zkušenosti, že zákazníci jistého vzhledu jsou rizikovější. Takhle budou chodit i za bezdomovcem, punkáčem, metalistou… A ruku na srdce - průměrný představitel těchto skupin skutečně krade podstatně víc, než průměrný představitel jiných skupin (třeba v uniformě policisty, vojáka, obleku…).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11809
16.8.20 12:14
@Zwetta píše:

Předsudky mají úplně všichni. I ty. Ne třeba u jiné barvy pleti, ale třeba u Ukrajinců, bezdomovců…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5633
16.8.20 12:14
@Zwetta píše:
:lol: Jako že jinde předsudky nejsou, jo? Byla jsi někdy v nějaké zemi, kde jsi byla jako beloska minoritou?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18938
16.8.20 12:18
@Nora4 píše:
Protože to je hnus :poblion: Jasně nám dávali najevo, že si myslím, že budeme krást. Fakt jsem z toho úplně znechucená, člověk si neuvědomí, co musí někteří lidi snášet, když to takhle nezažije. Pro mě první zkušenost a prostě šok :pocitac: a to se nic moc nestalo, já vím, ale bylo to velmi nepříjemný, neumím si představit, že na mě takto koukají všude pořád.

No a co chces delat? Oni delaji svoji praci, od toho ta ochranka je, a kdyz to delaji delsi dobu, tak proste vi jaky typ lidi maj sledovat vic. Sice to neni fer, ale barva pleti neni jedinne na co se zameruji, nesleduji jenom tvoji kamosku, ale i treba lidi, co se nejak vymykaji normalu vzhledem, stylem, treba pankace, bezdomovce… kdyz je ochranka zvykla, ze nejčastěji chytne pri kradezi nekoho tmavé pleti, tak na ne dohlidnou. Kdyz mate s kamoskou ciste svědomí, tak vam to muze byt jedno. Jo a mimochodem, oni na tebe muzou koukat i bez toho aby ti sli za patama, vetsina kramu ma ochranku i u monitoru a sleduje všechny zakazniky pres kamery 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1035
16.8.20 12:20

@Nora4 Já jsem si takto nechala zavolat vedoucí. Ať si hlídá, ale tohle je přes čáru. Prvně jsem upozornila toho chlapa, že je mi to nepříjemné. Rozumím, že je to jeho práce, ale aby se za mnou táhl jako smrad, jen proto že jsem jednou přišla z výcviku psů v teplácích, místo lodičkách, to je moc.

Pokud svoji práci nezvládne z diskrétní vzdálenosti, je to jeho boj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5249
16.8.20 12:21
@Zwetta píše:

Zamenujete predsudky a zkusenosti. Ta ostraha v obchode jich bude mit urcite nasobne vice, nez vy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
254
16.8.20 12:24

Je to jejich práce, za to jsou placení :nevim: Mají vytipovány rizikové faktory a podle toho fungují. Musí, plní náplň své práce. I matky s kočárky jsou jednou z rizikových skupin. Tohle není o rasismu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30312
16.8.20 12:26

Když odmítnu jít večer v deset sama po Bratislavské v Brně, je to předsudek nebo zdravý rozum?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.8.20 12:26

Bohužel je to tak. Romové velmi často chodí do obchodu krást. Pracovala jsem jako vedoucí v parfumerce a za 6 let se mi 1krat stalo že u nás romka přišla, pozdravila a zaplatila. Ale xkrat do měsíce se řešila kradez od Romů :nevim: Chápu, že ochranka ma předsudky, věřím že je to hrozně nepříjemné, jednou se mi stalo že jsem byla s kočárkem v DMku a nalepil se tam na mě pan od ochranky, stal mi za zády i když jsem vybírala tampony, otočila jsem se na něj a zeptala zda mi přišel poradit, okamžitě se otočil a odešel :mrgreen:
Chapu to tedy jak ze strany ochranky, tak že strany lidi kteří nikdy nekradou. Je to hloupá situace.

• Citovat
  • Nahlásit
1210
16.8.20 12:28

Můžeš se otočit a nahlas se zeptat „Potřebujete něco?“ (ne) „Tak proč za mnou chodíte?“ (jsem ochranka, je to moje práce) „Myslíte, že budu krást?“ (jsem prostě ochranka)… Nechat si zavolat vedoucí a prostě ztropit scénu, aby si tě pamatovali a příště už za vámi nechodili, ale asi to má smysl jen tam, kam chodíte pravidelně…

Jinak mám stejnou zkušenost, když jdu nakoupit s kočárkem. Radši už kočárek do obchodu neberu, nejsem na takovéhle věci zvědavá. Blbý, že barvu kůže doma nenecháš, no…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27658
16.8.20 12:28
@Nora4 píše:
Mám novou kamarádku, známe se rok ze školky, jde o maminku dvojčat 3r. Její manžel je cizinec a děti jsou tmavé, ona je sama tmavší typ, podle mě je ale jasně poznat, že je majorita. Tento týden jsem zažila už podruhé situaci, kdy jsme vyrazily do centra a tam se na nás okatě pověsila ochranka v nákupáku, v prodejně bot a tak. Šly jsme teprve takto podruhé, minule jsem si říkala, že asi se mi to jen zdá, ale ne, tentokrát to stejné. Jsem znechucená, že se toto dělo. Kamarádka mi řekla, že už si zvykla. Měla jsem chuť se ohradit a něco dělat, ale proti tomu se moc ohradit nedá. Když jsem v těch stejných obchodem byla několikrát sama nebo s někým jiným, tak se na mě takhle okatě ale ostraha nikdy nevěšela, vlastně vůbec ne. Vůbec nevím, jak se k tomu postavit.

Na mě se kolikrát věšela prodavačka. A když je obchod prázdný, mají tendenci být nápomocné. Nedělala bych nic, je to jejich práce. Vy jste tam krást nepřišly, můžeš se tomu akorát smát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama