Trestní oznámení podvodu - prosím o radu

5
14.12.19 09:41

Trestní oznámení podvodu - prosím o radu

Dobré ráno, holky. Prý víte všechno.

Stal jsem se obětí internetového podvodu, kdy prodávající přes internetový bazar před šesti dny přerušil veškerou komunikaci po odeslání částky na účet (převyšovala 5000 czk) s tím, že nabízený produkt pošle zítra. Neposlal. Na maily nereaguje, telefon permanentně vypnutý. Mrzí mě to, protože předmět měl být dárkem pro syna.

Jeho mail má uvedené jméno, které neexistuje; v uvedené obci, kde údajně bydlí, mi obecní úřad potvrdil, že tam nikdo takový nežil. Mám na něj pouze nedostupný telefon (nereaguje na volání ani ze skrytého čísla) a číslo účtu. Je mi jasné, že nabízený produkt už nikdy neuvidím, ale přeci jen, částka je nemalá, tak bych aspoň chtěl svoje peníze zpátky.

Háček je v tom, že jeho banka nesděluje veřejnosti osobní údaje majitele účtu. Naskýtá se možnost sdělit bance, že jsem omylem poslal peníze na špatný účet a ona je z něj dostane.

Je tohle správný postup? Nepošle mě za to banka do prdele? Nemám podat rovnou trestní oznámení? Nad 5000 czk je podvod trestný čin, takže je i šance, že to policii bude zajímat.

Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto typem podvodu? Co jste dělaly a co na to policie?

Předem děkuji za odpovědi. Zároveň také prosím o zachování civilní diskuze bez jakéhokoliv hyenismu a urážek.

• itch

Příspěvek upraven 14.12.19 v 09:48

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14.12.19 09:43

Spravny postup je jit na policii :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
14.12.19 09:45
@Mika.ella1 píše:
Spravny postup je jit na policii :mavam:

Bál bych se, že mi řekne, že nic nezmůžou, když nemám jméno a dumám, jestli to přeci jen neřešit tak, že bance řeknu, že jsem peníze poslal na špatný účet. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
252
14.12.19 09:55

Na policii to řešit budou (vlastní zkušenost), ale spíš počítej s tím, že peníze už neuvidíš. Jestli jsi poslal peníze na účet s variabilním symbolem, tak to jsou nějaké anonymní karty a toho dotyčného nikdo nedohledá. Tak mi to aspoň bylo vysvětleno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7816
14.12.19 09:59

@itch Ty jo, poslat cizímu člověku tolik peněz 8o Na policii zajdi, ale kdo ví, jestli to k něčemu bude :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11160
14.12.19 10:04

Určitě dojdi na policii podat trestní oznámení…banka ti nepomůže, pokud si to platila převodem, muselo by to být kartou online.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5447
14.12.19 10:05

Banka ti nic nevrátí. Jediné řešit podáním trestního oznámení na policii. Škoda nad 5 tisíc je trestný čin a musí se tím zabývat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
611
14.12.19 10:11

Tím, že nahlásí v bance, že jsi poslal peníze chybně, nic nevyřešíš. Banka bude kontaktovat majitele, aby ti peníze vrátil. Což on asi neudělá. Já bych se obrátila na PČR. Ale jak zde už někdo psal, existují i anonymní karty, které jsou nedohledatelné i pro policii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
14.12.19 10:19
@Petulle4 píše:
Na policii to řešit budou (vlastní zkušenost), ale spíš počítej s tím, že peníze už neuvidíš. Jestli jsi poslal peníze na účet s variabilním symbolem, tak to jsou nějaké anonymní karty a toho dotyčného nikdo nedohledá. Tak mi to aspoň bylo vysvětleno.

Ne-e, žádný variabilní symbol, normální účet u české banky, do zprávy jsem dával pro jistotu „Tohle je platba za [nabízený produkt]“. Achjo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11767
14.12.19 10:29

Jedině policie, banka ti sama o sobě nic vracet nebude. Poučení pro příště, takhle velký částky se předem neposílají, radši se obětuje pár korun navíc za dobírku a pokud to někdo má problém na dobírku poslat, není to pro mě důvěryhodný prodávající. Nicméně s těmi penězi se rozluč, minimálně na hooodně dlouhou dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22767
14.12.19 10:42

Zkus to trestní oznámení. Třeba je Vás víc a povede se z něj něco dostat, i když o tom spíš pochybuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38
14.12.19 10:49

Na policii, banka toto nemuze, protoze to by pak mohl kazdy, zaplatit za zbozi, vyzvednout si zbozi a pak svou platbu si stahnout zpatky. Banka maximalne vyzve klienta, aby castku zaslal zpet, ale je na klientovi, jestli to udela. Policie by ho podle cisla uctu mela dohledat. K policii bude banka sdilnejsi a bude nucena spoluprcovat, kdyz se jedna o podezreni z trestneho cinu. Urcite bych to nahlasila, tohle by nemelo nikomu prochazet

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38
14.12.19 10:52
@Janli píše:
Jedině policie, banka ti sama o sobě nic vracet nebude. Poučení pro příště, takhle velký částky se předem neposílají, radši se obětuje pár korun navíc za dobírku a pokud to někdo má problém na dobírku poslat, není to pro mě důvěryhodný prodávající. Nicméně s těmi penězi se rozluč, minimálně na hooodně dlouhou dobu.

Jezis uz zase ta dobirka, dobirka neni spasna, muze byt podvodna uplne stejne, jen odesilajici ma vic prace - aby ziskal penize, musi holt neco odeslat, adresat zaplati na poste 5 tisic a doma si rozbali starou cihlu. Posta vyda balik az po jeho zaplaceni, takze podvedenej je pak kde byl, nema ani zbozi za ktery zaplatil ani penize

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11767
14.12.19 11:02
@I890l píše:
Jezis uz zase ta dobirka, dobirka neni spasna, muze byt podvodna uplne stejne, jen odesilajici ma vic prace - aby ziskal penize, musi holt neco odeslat, adresat zaplati na poste 5 tisic a doma si rozbali starou cihlu. Posta vyda balik az po jeho zaplaceni, takze podvedenej je pak kde byl, nema ani zbozi za ktery zaplatil ani penize

Jenže než pošta peníze přepošle, lze je na příkaz policie zablokovat ;). Takže ano, dobírka toho vyřeší dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14719
14.12.19 11:13
@itch
@itch píše:
Dobré ráno, holky. Prý víte všechno.

Stal jsem se obětí internetového podvodu, kdy prodávající přes internetový bazar před šesti dny přerušil veškerou komunikaci po odeslání částky na účet (převyšovala 5000 czk) s tím, že nabízený produkt pošle zítra. Neposlal. Na maily nereaguje, telefon permanentně vypnutý. Mrzí mě to, protože předmět měl být dárkem pro syna.

Jeho mail má uvedené jméno, které neexistuje; v uvedené obci, kde údajně bydlí, mi obecní úřad potvrdil, že tam nikdo takový nežil. Mám na něj pouze nedostupný telefon (nereaguje na volání ani ze skrytého čísla) a číslo účtu. Je mi jasné, že nabízený produkt už nikdy neuvidím, ale přeci jen, částka je nemalá, tak bych aspoň chtěl svoje peníze zpátky.

Háček je v tom, že jeho banka nesděluje veřejnosti osobní údaje majitele účtu. Naskýtá se možnost sdělit bance, že jsem omylem poslal peníze na špatný účet a ona je z něj dostane.

Je tohle správný postup? Nepošle mě za to banka do prdele? Nemám podat rovnou trestní oznámení? Nad 5000 czk je podvod trestný čin, takže je i šance, že to policii bude zajímat.

Lhát bance, že jste peníze poslal omylem opravdu není správný postup. Představte si to v opačném gardu: Vy někomu prodáte mobil, on vám pošle peníze a pak bance řekne, že vám ty peníze poslal omylem.

Banka nemůže vědět, jestli jste jí lhal (jako že byste jí lhal), takže to z něj nedostane. pouze mu zprostředkuje vaši výzvu k vrácení bezdůvodného obohacení. Pokud na tuto výzvu nereaguje, řekne vám banka, ať se obrátíte na policii, což můžete udělat už teď.

Jenomže když bance budete lhát, tak budete mít sám máslo na hlavě a budete se bát se na policii obrátit.

Příspěvek upraven 14.12.19 v 11:41

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama