Zpetne vychytavani u AD

2
27.5.21 00:50

Zpetne vychytavani u AD

Zdravim vsechny :)

potrebuju vysvetlit jednu vec. Lekarka mi na deprese a uzkost predepsala SNRI antidepressant. Znacka Venlafaxin.

Popsala mi, co to je, ale jak ted studuju letak, tak tam je to ‘zpetne vychytavani’ hledam to vsude na netu a definice zadna. Pochopila jsem, ze tento lek zpetne vychytava noradrenalin, coz je ale stresovy hormon! Takze budu mit jakoze jeste vic noradrenalinu-stresu a uzkosti? Proste mi to neni uplne jasny. Ja vim, doktorky se muzu zeptat, ale dumam nad tim ted. Spis jde o to, jestli je tady schopnej mi to vysvetlit. Nechci panicky ataky jeste podporovat, pokud teda chapu spravne, ze zpetne vychytavani znamena, ze ten lek ten hormon strada, uklada?

Prosim odpovezte mi.

Moc dekuji :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
17506
27.5.21 04:50

Je to výrazně složitější mechanismus, ale obecně to vede k tomu že současná nerovnováha se srovná tak, aby to fungovalo. Obecně při poruchách nálady a uzkostných poruchách máš rozhozený system toho jak mozek zpracovává serotonin a adrenalina. NA to pak nějak reaguji hormonální systemy v těle. Hladiny adrenalinu v mozku a v organismu nejsou jednoduche spojene nádoby ale je to dost složitý system se spousotu proměných.

Pokud bys těch leku brala moc, tak by ti mohly třeba zhoršovat spánek, ale adekvátní množství pomuže naopak doobře zregulovat ostatní stresove hormony v těle jako je třeba kortizol. Zároveň ale ruzne organismy reagují na stejne leky ruzně, proto se holt někdy hledá delší dobu, než se najde vhodny lek a dávkování. Většinou to sedne na první dobrou - to jsou tzv. leky první volby, něco o čem se ví, že to zabírá dobře, na většinu lidí a s nejmenšími vedlejšími efekty.

Zároven tím že to je složitý mechanismus, tak při nastavování vhodne hladiny se mužou příznaky ze začáku zesilovat a terprve pak se to srovná.

Každý lek, který má učinne látky mívá i vedleší efekty. Jde o vyvažovní toho, aby víc pomáhal, než škodil. Neškodne je bohužel jen placebo.

podronosti viz třeba
http://www.remedia.cz/…article.aspx

https://www.klinickafarmakologie.cz/…12/01/06.pdf

Ale teda k porozzmění potřebuješ rozumět neurologii, fyziologii a dalším oborum.

vyvětlene je to třeba tady http://eshop.maxdorf.cz/…opsychiatrie

ty základní funkce mozku jsou hezky vysvětlene tady, ale funčkní neuropsychopatologie se tam jaksi svým rozsahem nevejde.
https://www.kosmas.cz/…idsky-mozek/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36938
28.5.21 15:55

Budeš mít víc noradrenalinu a serotoninu v místě, kde ho máš nedostatek a pomůže Ti to.

Jen technická, je to inhibitor zpětného vychytávání, tím to vychytávání blokuje a tak ty hormony zůstávají tam, kde jsou potřeba. Ale to vážně nepotřebuješ znát, upřímně je lepší ty příbaláky nečíst, lidi to děsí. Víš že na mnoha chrastítkách je uvedeno, že nejsou určené pro děti do 3 let?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
1.6.21 23:40

Pokracovani

Moc dekuju Vam obema, ze jste odepsali 😊 🙏🏻. Jsem proste holka zvedava a rada se neco dozvim, i kdyz pribalaky jsou trosku horor.

Jinak, treba to nekomu pomuze, moje 4 dny na techto lecich: prvni jsem si vzala hned po snidani, coz byla chyba, protoze zaludek asi nebyl dostatecne ‘vystlanej’ a tak jsem zvracela, slo to rychle, vylozene to nesedlo na zaludek.

Dalsi dny pockam po snidani tak 20 min a vezmu si pulku toho prasku a pokud nezvracim, tak za pul hodky loupnu druhou pulku a jsem v pohode:) jsem po nem hodne ospala a trosku hur se mi soustredi, ale to je jen ted zacatku. Nemam moc chut k jidlu, porad tam ta nevolnost je.

Rozhodne je to stokrat lepsi, nez mit panicky ataky nekolikrat denne.

Jinak co lidi pisou ruzne po diskuzich o vedlejsich ucincich, tak ta nevolnost tam je, buseni srdce nepozoruju, ani poceni. Zatim to musim zaklepat, a kdo se potykate s pocatecnimi nevolnostmi, vydrzte to, je to den ode dne lepsi.

Drzim nam vsem palce, at je nam lip a nemusime trpet panickou atakou, protoze je to hnus a totalne to omezuje normalni zivot.

:srdce: :hug:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat