Jsem těhotná, mám změnit zdravotní pojišťovnu?

Peníze a rodina

Snažíte se o miminko nebo jste těhotná? Řada budoucích maminek hledá právě v tomto životním období novou zdravotní pojišťovnu. Rozhodnutí je důležité pro celou rodinu – dítě má totiž automaticky stejnou zdravotní pojišťovnu, jako má jeho maminka. Do konce září ještě máte možnost ji případně změnit. Klientem nové pojišťovny se pak stanete od 1. ledna 2019.

*

Zdravotní pojišťovna by měla odpovídat životnímu stylu vaší rodiny. Ten se s příchodem miminka přirozeně mění, proto je na čase zkontrolovat bonusy vaší pojišťovny a případně přejít k jiné. Podle čeho se rozhodnout a na co dát pozor?

1. Má pojišťovna smlouvu s vašimi lékaři?

Zjistěte si u svých lékařů, jestli mají s pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Ověřte to zejména u doktora, ke kterému pravidelně docházíte pro léky nebo je jeho léčba nákladná (např. gynekolog, endokrinolog nebo centrum asistované reprodukce). Platí, že čím větší je pojišťovna, tím více lékařů má nasmlouvaných. Jejich seznam vždycky naleznete na webových stránkách pojišťovny.

2. Dá se posílat vše elektronicky, nebo musíte vždy na pobočku?

Pro přechod k nové pojišťovně je třeba vyplnit a podepsat papírovou přihlášku, případně využít možnosti pohodlné a rychlé on-line registrace přes webové stránky (on-line registraci umožňuje například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra). Případně stačí naskenovanou nebo kvalitně ofocenou přihlášku po vyplnění odeslat e-mailem.

Pokud jste OSVČ, budete muset zdravotní pojišťovně předložit potvrzení o výši záloh na pojistné v předchozí pojišťovně. U studenta je potřeba potvrzení o studiu, u rodičů případně potvrzení o čerpání mateřské nebo rodičovského příspěvku. Nezaměstnaní potřebují doklad o evidenci z Úřadu práce.

Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR nemusíte hlásit, pokud se vdáte nebo změníte trvalé bydliště. Jako první ze zdravotních pojišťoven se napojila na základní registr obyvatel.

3. Jak se stará pojišťovna o těhotné?

Podívejte se, jaké bonusy poskytuje pojišťovna těhotným a maminkám po porodu. Nejčastěji je ženy uplatňují na předporodní kurz pro těhotné, vitamíny a doplňky stravy, vyšetření související s těhotenstvím nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (jako je genetické nebo 3D nebo 4D ultrazvukové vyšetření), odběr pupečníkové krve, pomůcky pro kojení, cvičení žen po porodu a další.

Maminky si mohou v rámci svého programu vybrat, zda vyčerpají roční příspěvek ve výši 1000 korun na své potřeby a aktivity, nebo postoupí svému dítěti třeba na sportovní aktivity. Maminka s novorozencem tedy může vyčerpat roční příspěvek v celkové hodnotě až 2000 korun,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra.

4. Které bonusy jsou pro vás důležité po porodu?

Pojišťovnu můžete měnit jen jednou ročně, proto se zamyslete, jaké bonusy opravdu využíváte a co vaše rodina potřebuje od zdravotní pojišťovny i po porodu. Na webu hledejte, jaký mají program slev a bonusů, který využijete. Hodit se mohou příspěvky na masáže, solnou jeskyni nebo vitamíny.

Pohlídejte, jestli pojišťovna podporuje zdravý životní styl a prevenci nemocí. Příklad: čtyřčlenná rodina může u pojišťovny 211 získat příspěvek až 4 000 Kč ročně na sportovní pohybové aktivity.

5. Jaké jsou bonusy pro děti?

Výbavička stojí spoustu peněz, a tak kontrolujte, zda a v jakém výši vám na ni pojišťovna přispěje. Příspěvek se bude hodit na pomůcky pro novorozence a kojence jakými jsou monitor dechu, váha, teploměr, odsávačka hlenů, zvlhčovače vzduchu a další. Pro větší děti pak využijete hrazené sportovní aktivity, ozdravné pobyty v přírodě se školkou i školou, nácvik dentální hygieny nebo fixních rovnátek.

Novorozené miminko nahlaste u pojišťovny do 8 dnů od porodu. Potřeba je rodný list. Pojišťovny však bývají tolerantní, pokud jeho vystavení trvá déle.

Co udělat po změně pojišťovny?

Odhlášením od stávající zdravotní pojišťovny se nemusíte zabývat. To za vás provede nová pojišťovna, která vám poté zašle novou kartu pojištěnce. Pokud měníte pojišťovnu do 30. září 2018, stane se to po Novém roce 2019.

Do 8. ledna 2019 (tedy do osmi kalendářních dní) oznamte změnu svému zaměstnavateli a praktickému lékaři/pediatrovi. Další své stávající lékaře obvolávat nemusíte, změnu zdravotní pojišťovny jim oznámíte při první nejbližší návštěvě.

Váš příspěvek