Děti jsou mistři manipulace. Buďte lepší

Děti jsou mistři manipulace. Buďte lepší

Vaše dítě je ten nejpřísnější vyjednavač. Pamatuje si vše, co řeknete, a mezery v pravidlech umí najít lépe než protřelí právníci. Na takového „protivníka“ se musí strategicky. To alespoň radí profesor Kevin Zollman. V knize The Game Theorist’s Guide to Parenting využívá při výchově stejné triky, které obyčejně platí na byznysmeny nebo třeba politiky.

http://www.amazon.comhttp://www.amazon.com

Privilegia nejsou zadarmo

Komu patří větší pokoj, kdo pojmenuje kočku a kdo si zaslouží poslední bonbon v pytlíku? Některé věci nejdou rozdělit přesně na polovinu, ať se snažíte sebevíc.

S výhodami je to stejně jako v bysnysu. Místo hádek, kdo pojmenuje nového domácího mazlíčka, nebo komu přísluší větší polovina sušenky, určete cenu za privilegium. Nemusí být vyměřena nutně v kapesném. Může jít i o domácí práci. Místo nekonečných dohadů, co je spravedlivé, se děti naučí, že výhody nejsou samozřejmost a je třeba si je zasloužit.

Inspirace z věznice

Při uklízení zvedlo vaše starší dítko o jednu kostičku víc a teď odmítá byť jen hnout brvou, dokud jeho sourozenec neudělá to samé.

Děti nesou nespravedlnost těžko, a proto se stejně obtížně učí spolupráci. Zollman radí psychology doporučené vězňovo dilema. Přidělte dětem úkol, na kterém mají pracovat společně, a za jeho splnění určete odměnu, případně trest.

Nelekejte se: „vězni“ se po vzájemných strkanicích přestanou snažit oba, po čase ale touha po odměně vyhraje. Rozhádaní sourozenci se podle autora naučí, že spolupracovat se vyplatí, i když - nedejbože - přispějete o kostku lega víc.

Která kniha o výchově se osvědčila maminkám na eMimino.cz?

Lež má krátkou výdrž

Dítě snadno prohlédne vaše lži a pamatuje si i to, co jste slíbili před dvěma měsíci. To, že si neudělal úkol, vám ale zapře s tváří profesionálního hráče pokeru.

Udělal sis úkol? Jak dlouho ti to trvalo? Co byla nejtěžší část? S čím potřebuješ pomoct? Ptejte se se zájmem a bez podezřívání. Cílem palby otázek není usvědčit dítě z podvodu, ale naučit ho, kolik taková lež stojí. Udržet lež konzistentní je totiž umění. Než donekonečna vymýšlet, který řádek v čítance musel přečíst dvakrát, to se raději malý lhář vzdá.

Žádné plané výhrůžky

„Ještě jedno slovo a půjdeš domů pěšky!“ Dítě drobí tatranku po sedačce dál, protože moc dobře ví, že ho uprostřed dálnice vysadíte těžko.

Děti nejsou hloupé a vaše plané výhrůžky prohlédnou jako nikdo jiný. Proto, pokud už se k nějaké uchýlíte, volte jen ty, které je ve vašich silách dodržet. A kterým se věří nejlépe? Těm, ze kterých těžíte vy. Takže příští zastávka žádné pískoviště, ale nákupy!

Pravidla platí - bez výjimky

Brečí, křičí, nasazuje smutné oči? Za slib, že už to víckrát neudělá, nakonec vyměknete a trest, případně odepření odměny, je tatam.

Ekonomové to nazývají morální hazard. Jednou ohnete předem nastolená pravidla a místo pomoci dítěti ublížíte, píše se v knize. Učíte ho totiž, že za své činy nenese plnou zodpovědnost, čímž nepřímo podporujete další špatné chování. Zollman radí: i přes úpění vydržet!

Mluví vám Zollman z duše, nebo se vám jeho pravidla zdají přehnaná? O vlastní tipy, jak děti „zmanipulovat“, se podělte v komentářích.

Zdroj článku: http://www.wired.com/…-kids-behave

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3569
27.7.16 15:19

Těm, ze kterých těžíte vy. Takže příští zastávka žádné pískoviště, ale nákupy!

to je dost divný názor, jít s dítětem na nákupy je obtěžující jak pro mne, tak pro dítě i okolí. Dítě by mělo zůstat dítětem za každé okolnosti, je pro ně přirozené hrát si na pískovišti, než běhat po obchodech. Vžijte se do jeho situace-je malé, vidí do své výšky, což není moc zábavné.
Těžit na úkor dítěte? Vždyť je to dokonalá manipulace, nikoliv dítěte semnou ale já sním. Toto není dobré :(

  • Zmínit
  • Nahlásit
102
27.7.16 11:27

To je všechno hezké, ale v praxi, čili ve vypjaté situaci, těžko rodič vymýšlí strategii, jak na dítě. Když zlobí v autě cestou z nákupu, těžko mu budu vyhrožovat, že pojedeme znovu na nákup. Řeknu, že ho vysadíme a dojde pěšky. Už z toho dítě cítí, že už zlobí moc. U nás ten signál často stačí. :)

  • Zmínit
  • Nahlásit
35461
26.7.16 08:53

Článek dobrý, nadpis extrémně špatný. Jako by to v rodině mělo vypadat tak, že s dětmi budeme svádět boje, manipulovat a soupeřit… 8o :zed:

  • Zmínit
  • Nahlásit
6995
25.7.16 17:44

Manipulace je věc negativní a nemorální, používat toho slova v souvislosti s výchovou mi přijde minimálně uhozené.

  • Zmínit
  • Nahlásit