90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už naše babičky

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče do dětství, rozvíjí dětskou fantazii, tříbí jejich dovednosti a přináší každodenní radosti. Jak šel čas s Fisher-Price a proč nás baví už téměř celé století?

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už naše babičky Fischer-Price přináší nespočet hraček a doplňků.

Revoluce mezi hračkami

Značka Fisher-Price spatřila světlo světa v roce 1930 ve vesničce East Aurora ve státě New York. Herman Fisher se rozhodl vyrábět inovativní a zábavné hračky, které podporují fantazii. Spojil síly s Irvingem Pricem a Hellen Shelle. Společně založili značku, jejíž název vznikl z příjmení dvou zakladatelů. Svět obohatila o řadu interaktivních, edukativních a zábavných hraček, se kterými si hráli už naši prarodiče. Jedinečný design postavičkám vtiskla americká ilustrátorka a výtvarnice Margaret Evans Priceová, manželka jednoho ze zakladatelů.

O krok napřed

Fisher-Price provádí děti a jejich rodiče od narození až po předškolní věk. Společnost si vydobyla pevné postavení na trhu a dnes patří mezi jedničku ve svém oboru. Herman Fisher vytvořil metodiku testování hraček ještě dřív, než jej vláda ustanovila zákonem. A právě v tom tkví úspěch značky. Vždy být o krok napřed, přinášet nadčasové věci, které jen tak neomrzí, ale zároveň jdou s dobou.

Zpočátku byly všechny hračky vyrobeny z borovicového dřeva, které je dostatečně odolné proti poškození. Prvními postavičkami byly Dr. Doodle a Granny neboli babička Doodle. Staly se součástí šestnácti figurek zvaných „16 Hopefuls“ – řada optimistických panáčků a panenek, která měla zlepšit náladu v období hospodářské krize. Postupně přicházely na svět další a další postavy v podobě hrdinů, kteří jsou mezi dětmi oblíbení dodnes – jmenujme například slavného myšáka Mickeyho Mouse nebo psa Snoopyho. Raketový vzestup podpořila také interaktivní hračka v podobě kroužků, které děti podle velikosti nasazují na tyč.

Kdo z nás doma neměl oblíbenou hračku s kroužky. Zdroj: Fischer-Price.Kdo z nás doma neměl oblíbenou hračku s kroužky. Zdroj: Fischer-Price.

Postavičky s příběhem

Na konci 50. let minulého století přichází na scénu Little People (malí lidé), při jejichž výrobě se zakladatelé inspirovali vzhledem přátel, rodiny i obyvatel vesnice East Aurora.

Za zmínku stojí také dnes už kultovní gramofon, který se stal jedním ze stálic hraček Fisher-Price a světlo světa spatřil v roce 1975. A vzpomeňme také na první samostatně stojící skákadlo na světě nebo telefon Chatter, který si dokonce zahrál v oblíbené pohádce Příběh hraček. V roce 2016 vznikla série hraček pod názvem Přemýšlej a uč se, která rozvíjí samostatné dětské myšlení a ukazuje jim svět programování.

Telefon Chatter je dnes už ikonickou hračkou Fisher-Price. Zdroj: Fisher-Price.Telefon Chatter je dnes už ikonickou hračkou Fisher-Price. Zdroj: Fisher-Price.

Design hraček zůstává, logo se mění

Letos je to už neuvěřitelných 90 let od založení značky, která způsobila doslova revoluci ve výrobě hraček. Přináší řadu postaviček i výrobků, které sice změnily kabát, přesto si drží stále svůj punc jedinečnosti. Zatímco design hraček si zachovává stejnou tvář, logo značka změnila několikrát. Zpočátku bylo pouze textové, v polovině 50. let se přidala modrá a bílá barva. Postupně se měnilo tak, aby bylo hravější a zábavnější.

Od roku 2017 se používá současná podoba loga. Mike Sullivan, ředitel globálního marketingu značky říká: „V poslední reinkarnaci loga můžete vidět 3 vlnky na jeho spodní straně. Tyto vlnky jsou poctou pro všechny 3 zakladatele značky včetně Helen Schelle, jejíž jméno se do názvu značky na rozdíl od Hermana Fishera a Irvinga Price nepromítlo, ačkoli Helen měla na úspěchu značky stejný podíl jako Herman a Irving.”

Společnost myslí také na planetu a udržitelnost. Proto od letošního roku vyrábí hračky a doplňky z recyklovatelných materiálů.

Chcete mít poslední novinku od Fisher-Price doma? Právě hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky »

Nové mluvicí hračky Linkimals můžete vyzkoušet i vy.Nové mluvicí hračky Linkimals můžete vyzkoušet i vy.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
4.12.20 15:11

Testování hraček

Dobrý den, rádi bychom otestovali nové hračky, já a můj téměř půlroční synek Mikulášek. Mám dva starší synky, kteří měli vašich hraček požehnaně, ale hračky po nich fungují už velmi omezeně, takže bysme něco nového k vyzkoušení uvítali ☺️

 • Zmínit
 • Nahlásit
3
4.12.20 14:10

Testování Fischer-Price

Naši mala za tyden oslaví první rok a velmi radi otestujeme lenochoda a lamu. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.12.20 12:44

Příspěvek upraven 06.12.20 v 21:51

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
4.12.20 12:00

Radi sa s dcerkou (10m) zapojime do testovania tychto skvelych hraciek :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
4.12.20 10:11

Gilotina

Měla bych zájem o testování hraček Fischer price. Mám dceru 9 měsíců a vše co je barevné a vydává zvuky ji nezkutečně láká.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.12.20 09:59

Dobrý den,

do testování se prosím přihlaste komentářem pod tímto článkem.

Krásný den :kytka:
Lucka

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
3.12.20 21:37

Los a Lenochod

Syn má přesně dnes 13.měsíců. k Vánocům dostane lamu. Rádi by jsme vyzkoušeli i Losa s Lenochodem. :srdce: :lol: :D :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
3.12.20 19:42

Lenochod a Los

Dobry vecer, mému Tomaskovi jsou prave 4 mesice. Radi bychom vyzkoušeli losa a lenochoda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11
3.12.20 13:33

Mému synovi bude 21.12 jeden rok, je s nim kupa srandy, občas bavíme celej internet a určitě by se i rad veřejne pochlubil jak frajeří s losem a lenochodem 🤣

 • Zmínit
 • Nahlásit
3.12.20 07:00

Los a lenochod

S naším štěstím Lilinkou, které je čerstvě 6 měsíců, bychom rády vyzkoušely losa a lenochoda. Třeba budeme mít štěstí :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
312
30.11.20 14:30

Naše babičky?
Ehm, ehm…

 • Zmínit
 • Nahlásit
979
30.11.20 06:17

Tak nevim, babicky soucasnych maminek jsou tak asi kolem 70-80 let, vyrustaly v totalite a na hracky z kapitalisticke ciziny nebyly devizy a ani zajem je nakupovat. Overte si napred fakta nez vypustite nejaky clanek.

 • Zmínit
 • Nahlásit