Jídlo do krabičky: Jak vařit, zhubnout... a nezbláznit se

Nestíháte se najíst? A nebo byste chtěli shodit pár kilo? Připravte si dopředu krabičky, abyste měli po ruce pořádné jídlo a zároveň vám zůstalo dost času pro rodinu. Výraz „krabičková dieta“ ale berte s rezervou – doma připravené jídlo vás o hladu nenechá! Pravidelná strava však dělá divy.

* Krabičkové jídlo neznamená nudné! Receptů najdete spoustu i na eMiminu. Zdroj foto: VICUSCHKA / Shutterstock

Startujeme s plánem v ruce

Jakmile najedete na „krabičkovou dietu“, přijde vám úplně přirozená a velmi snadná. Nejtěžší je ale začít a najít si systém, který vyhovuje životnímu rytmu vaší rodiny a také jejímu rozpočtu. Pokud váš muž chodí deset let na středeční tenis, jen nerad bude měnit své návyky. Drobných kompromisů se však nebojte, během prvních týdnů si všechno sedne.

Na začátek si naplánujte jídelníček na cca 14 dní dopředu. Doporučujeme dopředu rozmyslet:

  • jaká jídla budete vařit v následujících dnech,
  • které ingredience se dají koupit ve větším množství nebo v akci,
  • co vše se dá navařit dopředu.

Nevynechávejte bílkoviny

Cpete se salátem, kde marně hledáte pár kuřecích kousků? Taková krabička vás od hladu nezachrání. Ideální složení jídelníčku by vám sice měl určit odborník, můžete však aspoň orientačně začít s 100-150 gramy masa na porci.

Střídejte rybu, krůtu a hovězí, ale nebojte se ani různých vegetariánských receptů. Doporučujeme zařadit do jídelníčku vajíčko, naučit se připravovat syté luštěniny (vynikající je červená čočka nebo cizrna). Maso také dobře nahradí tempeh, který lze do jídla pokrájet místo uzeniny.

Zamrazujte

Když už jste se pustili do krájení a vaření, uvařte větší množství, které vám vyjde na víc dní. Zbylé porce zamrazte – pak jen kdykoliv sáhnete do mrazáku, ohřejete v mikrovlnce a máte oběd či večeři. Jednoduchý trik ocení doma i v práci.

Inspirujte se: Osvědčené recepty do krabičky

Vyrazte k odborníkovi

Trápí vás štítná žláza, potravinové alergie nebo špatné zažívání? Neriskujte, že si svými pokusy uškodíte, a vypravte se za odborníkem na výživu. Nasměrovat vás může i naše on-line poradna zdravé výživy nebo poradna pro řešení zdravotních obtíží přírodní cestou. Za odborníkem určitě zajděte, pokud koketujete s novým stravovacím režimem (redukční dieta, paleo strava nebo keto dieta) nebo jste veganka.

Nalákejte své oko

Rizoto, kuskus a další eintopfy chutnají skvěle, ale mohou se vám brzo přejíst. Proto připravujte i jídla, které zdánlivě do krabičky nepatří. Vyzkoušejte třeba různé špízy se žampiony, masové nebo vegetariánské karbanátky nebo palačinky plněné špenátem. Do krabičky padnou dokonale a chutnají skvěle!

Po pár týdnech vám budou krabičky osýpat od ruky. Zdroj foto: south_juls / ShutterstockPo pár týdnech vám budou krabičky osýpat od ruky. Zdroj foto: south_juls / Shutterstock

Salátek ke všemu

Krabičky vždycky naplňte hromadou zeleniny. Může zabrat třetinu boxu, i když ji vlastně moc nemusíte. ;) Jakmile rajčátka leží před vámi nakrájená (a vy máte hlad jako vlk), sníte je velice rádi. K lepší chuti pomůže dobrý olivový olej, balzamikový ocet nebo jiná dobrá zálivka. Zelenina tělu dodá vitamíny i vlákninu, díky které vás jídlo opravdu zasytí.

Hlavně vydržte!

Když vám přípravy zaberou celý den, krabičkování vás brzo otráví. Nám se proto osvědčilo připravovat jídlo najednou, a to v neděli a pak ve středu. Díky zamrazování máte krabičky pořád připravené.

Buďte tedy trpěliví. Může trvat měsíc nebo dva, než najedete na systém, který vám i vaší rodině vyhovuje. Po měsíci však uvidíte rozdíl v centimetrech, na váze a také na rodinném rozpočtu. Můžete pak upravit, co vám nevyhovovalo a najít další recepty k inspiraci. Přidejte se také do skupiny Krabičková dieta, kde najdete podporu i ve chvílích krize.

Máte hlad?

Pokud máte s domácí „krabičkovou dietou“ pořád hlad, bude chyba ve složení jídelníčku nebo si připravujete příliš malé porce. Nafoťte si svá jídla a vydejte se za odborníkem, který vám změří a naplánuje, co potřebujete změny.

Někdy ale nemusí být potíž v tom, co jíte, ale jak to jíte. :) Mozek totiž nestihne zaregistrovat oběd nebo svačinu, pokud obsah krabičky sníte bezmyšlenkovitě. Pokuste se proto jíst v klidu. Když to půjde, zalezte si třeba na deset minut a opravdu jen jezte. Bez mobilu a počítače. :)

Co vařit – inspirace do krabiček

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Co dnes vaříte?

mrav
24.5.20 08:28 
31565

Kam se ztrácejí krabičky na jídlo?

Zázvůrka
20.9.17 10:07 
35

Krabičková dieta - krabičky

Oopicka
10.1.17 09:11 
16

Děláte si krabičky? Pomohly vám shodit kila a začít pravidelně jíst?

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...