Víte, jak správně vyčistit sedačku?

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

* I letitá sedačka může vypadat jako nová. Zdroj: decoDoma.cz.

Jak vyčistit drobné skrvny?

Drobné skvrny od kávy a jídla zvládnete vyčistit hadříkem, jedlou sodou, kuchyňskou solí nebo citrónovou šťávou, která má navíc také dezinfekční účinky. Vyzkoušejte přetřít sedačku hadříkem namočeným v roztoku vody s octem v poměru 1:1. Trvalejší skvrny dobře vyčistí trocha pracího prášku nebo gelu rozpuštěného ve vodě.

Jak na odstranění nejběžnějších fleků?

Co skvrna, to jiný způsob čištění. Zdroj: decoDoma.cz.Co skvrna, to jiný způsob čištění. Zdroj: decoDoma.cz.
  • Káva – při rozlití reagujte hned. Posypte čerstvou skvrnu solí, jemně vetřete a nechte působit. Potom setřete houbičkou.
  • Pivo – flek půjde vymýt teplou vodou, kterou smícháte s trochou pracího prášku.
  • Krev – na ni naopak teplou vodu nepoužívejte! Potřete nečistotu studenou vodou a potom ji smyjte vlažnou mýdlovou vodou. U starších skvrn zabírá roztok 1 dcl vody smíchané s jednou lžičkou citronové šťávy, který vetřete do fleku. Postupujte od okrajů do středu.
  • Propiska – zbavíte se jí směsí lihu s benzinem, která je k dostání v lékárně. Chování roztoku nejdřív otestujte na méně viditelném místě potahu.
  • Žvýkačka – stačí ji třít ledem, dokud nezačne vlivem mrazu tuhnout a drolit se.
Malé děti a domácí zvířata dokáží sedačku pěkně zaneřádit. Zdroj: decoDoma.cz.Malé děti a domácí zvířata dokáží sedačku pěkně zaneřádit. Zdroj: decoDoma.cz.

Co dělat se skvrnami, které vyčistit nejdou?

Časem se na sedačce nejspíš objeví také neodstranitelné skvrny, vyseděná místa, praskliny, stopy od domácích mazlíčků a podobně. Naše babičky to většinou řešily překrytím dekou. Dnes už máme na výběr řadu lepších možností. Jednou z nich jsou napínací potahy, které sedačce dodají šmrnc. Zachová si svůj původní tvar, a přitom bude vypadat jako nová. Potah můžete kdykoliv sundat a vyprat v pračce, takže odpadá věčné čištění a přemýšlení, jak kterou skvrnu odstranit.

Oživte i vy svůj gauč s pomocí krásného napínacího potahu »

Témata článku

Přečtěte si také

Jak docílit zdravé domácnosti bez zbytečné chemie?

  • 29.10.18
  • komerční sdělení
Jak docílit zdravé domácnosti bez zbytečné chemie?

Říká se, že čistota je půl zdraví. Ale platí toto české přísloví i pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou imunitu? Ne tak docela. Pokud se jako novopečená maminka rozhodnete vyhlásit válku...