Přijme vláda změny? Týkají se i proplácení rodičovského příspěvku

O čem všichni mluví

Poslanec Aleš Juchelka chce vyjádřit úctu všem rodičům, kteří jsou doma s malými dětmi, a prosadit nový termín „mateřská péče“. Dále také žádá změnu ve financování rodin, ve kterých se v průběhu čerpání rodičovského příspěvku narodí další miminko. Oba jeho návrhy bude v úterý projednávat vláda.

* shutterstock_249974521.jpg

Mateřská není dovolená

Všichni rodiče, kteří se celé dny starají o malé dítě, vědí, že je to činnost nelehká a někdy až vysilující. Aleš Juchelka proto nesouhlasí s tím, aby se označovala jako „dovolená“, protože tento pojem podle něj neodpovídá náročnosti. Změnu názvosloví považuje za symbolický, ale významný krok k uznání důležitosti péče o dítě.

Téměř 40 poslanců návrh podpořilo. Aleš Juchelka vysvětlil, že oslovení pouze mužů je záměrné, aby bylo ukázáno, že mužská populace péči o dítě nepovažuje za povinnost pouze žen.

Proti se staví například ministerstvo práce a sociálních věcí, které argumentuje tím, že názvosloví je desítky let ukotvené v právním řádu. Ministerstvo spravedlnosti sice souhlasí, že „dovolená“ není příhodné označení, ale přepracovávání řady zákonů kvůli jednomu slovu mu přijde zbytečné.

Juchelka navrhuje i změnu ve financování

Další návrh, kterým se v úterý bude zabývat vláda, se týká změny ve financování. Ta by rodičům umožnila vyčerpat celý rodičovský příspěvek i v případě, že se jim narodí další dítě. Podle Aleše Juchelky by se to dotklo zhruba 10 000 rodin ročně.

Co na návrhy říkáte? Přivítali byste tyto změny? Dejte nám vědět do komentářů.

Témata článku

Váš příspěvek
PenelopaW
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 4 inzeráty 25.07.18 10:40

Souhlasím s @Annjaschke . Připadá mi, že co se názvosloví týče, řeší se blbina, protože „dovolená“ se týká toho, že matka nechodí do zaměstnání. Připomíná mi to takové to rčení, že i když se růže bude jmenovat jinak, pořád bude vonět stejně… Spíš by se zákonodárci měli zamyslet nad tím druhým.

awesomeone
Kecalka 168 příspěvků 1 inzerát 25.07.18 09:39

@Annjaschke RP by klidne mohl zůstat stejný, ale mohli by prodloužit PPM, pak by i RP byl v zajímavější výši :think: :potlesk:

Annjaschke
Povídálka 18 příspěvků 25.07.18 06:56
Bože, bože

Tady jde opravdu vidět, že pan Ing. Juhelka, je těžce mimo. Tak za prvé slovo dovolená - je odvozena od slova dovolená nebo, chcete-li povolená absence v zaměstnání, nikoli od slova válet se a odpočívat, to je totiž špatný význam slova dovolená. Za druhé je vidět, že opravdu řeší kraviny, ať se raději zaměří na výši Rp, který je vyplácen 8o . Je opravdu nereálné, aby ženská co dělá za slušné peníze např 30tis, měla Rp stejný (220000) jako někdo, kdo nehrábl na práci. Ať řeší to, proč jedno dítě má nárok na porodné a přídavky a druhé ne. Stát si měl uvědomit, že dítě pracujících a vzdělaných rodičů neni méněcenné, než dítě jiné. :cert:

MartinaCV
Echt Kelišová 7688 příspěvků 24.07.18 00:04

Rozhodně souhlas s oběma návrhy. Doufám, že to klapne. Je vidět, že Ing. Juchelka ví, o čem mluví, neb sám je rodičem a navíc prožil celoživotní rodičovské trauma, které ho zřejmě mohlo i více přiblížit do jádra problematiky. Jeho motiv je jasný a chválihodný.

Izumi Miyako
Zasloužilá kecalka 583 příspěvků 23.07.18 17:08

Na jednu stranu souhlasím, že jde o slovíčkaření… na druhou si po pojmem „dovolená“ představuji moře, písek a opalovací lehátko. Nikoliv celodenní nepřetržitou péči o dítě.

Vložit nový komentář