1.A

Deníček o chystání se do první třídy a taky o tom, jak jsme prožili první týdny školní docházky.

1.A

Dokážete si představit ten otrávený obličejík dítěte, když mu vykládáte o první třídě a opatrně mu vysvětlujete, co ho vlastně čeká? :-) Mám dceru, šestiletou malou, jak já říkám puberťačku, svéhlavou, drzou holčičku.

Kačenka váží 17 kg měří 110 cm. :) No joo, prcek. Moje matka dorostla do výšky 150 cm a dcera asi nevyroste o moc víc. :D Takže první, co nás čekalo, bylo vybrat aktovku s výškou dítěte 110 cm.

Opravdu perfektní, od konce července jsem prohlížela weby, rady rodičů malých prvňáčků, vyzkoušely jsme jich mraky a rozhodovali se. Nakonec jsme se rozhodli pro aktovku, která snad nejvíc vyhovovala jak váhou, tak rozměry. Jelikož je na ní potisk Frozen, dcera byla nadšená. Já méně - je mi jasné, že Elsa a Anna se jí líbit bude maximálně do druhé třídy a pak budeme kupovat novou jen díky tomu, že to prostě bude out. :D

12. 8. odjíždíme na dovolenou do Čech. První den trávíme v Praze, procházíme město a večer už se stahujeme od Prahy dál do Vlašimi, kde mají naši přátelé malý statek s koníkama, pejskama a vším, co děti tak baví. Trávíme u nich pár dnů, krásných prázdninových dnů. :)

Proč tohle píšu? No protože právě ve Vlašimi jsme koupili novou aktovku! Přicházíme do papírnictví, dcera chce aktovku Frozen. Jen co ji vidí, já navrhuju sovičku, koníka, kočičku. Ne a ne a ne, no fajn, pomyslím si měli jsme ji koupit a vůbec se jí neptat.

Naše slečínka po chvíli zkoušení a přemlouvání pronese, že jestli jí koupím aktovku s kočkou, půjde raději do vězení jak do školy a napučeně odchází. Bolí mě hlava a je mi horko, popadnu Frozen. Vždyť je to pro ni, bude to nosit ona, co já se budu rozčilovat.

Přítel jen s úsměvem přihlíží našemu přehadování a prodavačka se směje nahlas, nejspíš nebudeme jediní s umíněným dítětem. Balíme aktovku, Katka si ji bere na záda a pyšně odkráčí. Tak to vězení se asi konat nebude, pomyslím si, že je to snad i škoda. :-D

První nákup máme za sebou, hurá! Škoda jen, že dovolená nám skončila a čekal nás krutý návrat do reality pracovních dnů. Na stránkách školy, které denně sleduji, už mají seznam pro prvňáčky: pouzdro, pastelky měkká tuha koh-i-nor, přezůvky, pytlík, cvičky, pouzdro, no klasika.

Vyrážíme na papučky. Stojí v obchodě, hledí na papuče a po chvíli pronese: „Tady nic nechci, nelíbí se mi ani ň!“

Zvedám oči v sloup Katka si trucovitě sedne na lavičku a já jí nabízím od papučí s beruškama po motýlky a nevím co… Nakonec si vybere fialové s proužkama po půl hodinovém ukazování přemlouvání a domlouvání, pár výhružek z mé strany, že opravdu s takovou nepůjde do školy, ale do pasťáku a já s tikem oka do blázince.

Máme i cvičky, další den kupujeme pouzdro. Panebožééé, ona si vybrala na první pohled, takže s pastelkama a vším možným jsme v papírnictví strávili asi 10 minut, asi je moc vedro a ani ji to nebaví.

Do školy po pár dnech vše nakoupeno, připraveno, až na dceru, která za mnou přichází jedno dopoledne do kuchyně a povídá mi: „A mamí, víš o tom, že ve škole budu mít samé pětky?“

Odkašlu si a mezi mícháním masa a strouháním okurky se ptám: „A proč bys měla mít pětky? Jsi přece šikovná psát umíš, počítat taky.“

Jen pokrčí ramínkama a s Barbínou v ruce odchází na balkon. Čím víc se škola blíží, tím míň se jí chce, i když mám pocit, že mi to dělá vyloženě naschvál. :-)

Je to tady. Den, o kterém se mi tolikrát zdálo, den, kdy se z mojí holčičky stává právoplatná školačka. Dívám se na ni, jak si obléká halenku, jak se souká do džínů, protože nám z nebe prší asi štěstí, ale opravdu je příšerný slejvák, tak sukýnka nepřichází v úvahu.

Češu jí vlásky, otočím si ji čelem k sobě, upravím neposedné pramínky vlasů. Kačka na mně pozná dojetí a obejme mě. Je to zvláštní pocit, vím přece, že od teď ji čeká jiný život, povinnosti, úlohy, že bude muset trpělivě naslouchat a snažit se, nesnáší neúspěchy v čemkoliv.

Do školy jdeme okolo školky, kam rodiče vedou nové děti, malinké tříleťáčky. Jak já jim závidím. Před rokem jsem takhle vedla Kačku, ta nadšeně pohopsávala, školku milovala. Teď stojíme u školy a já se stále otáčím směrem k školce. Otvírají, vítá nás pan ředitel a starosta, děti dostávají dárečky a pracovní sešity a vítá je paní učitelka, která působí velmi mírně.

Kačka si sedá do první lavice - s její výškou ani jiná nepřipadá v úvahu. Stojím u zdi a dívám se, jak poslouchá, co jim učitelka říká. Vidím, jak hltá každé její slovo, je tak jiná, tak soustředěná a najednou mi proletí hlavou, ať jí to prosím vydrží.

Po přivítání se Katka velice těší na další den, ale hlavně na to, že tam nebudu s ní. :-) Asi mě nikdy nepřestane překvapovat. Druhý den přichází ze školy nadšená, s radostí píše úkol, sice jen nějakou omalovánku, ale plní ho hned po příchodu ze školy, vypráví všem, jak je škola skvělá a já opět v duchu prosím, ať jí to vydrží.

Zatím se vše daří, je chválená od paní učitelky, to jí přidává na sebevědomí a žene to její chuť učit se dál. S radostí každý den vytahuje žákovskou s razítkem a já ji chválím a chválím a chválím.

Nejvíc se těší, až si bude sama moct přečíst knížku. Knížky miluje od malinka. Přečetla jsem jí jich moc a k některým jsme se i vrátily. Teď se těší, až si bude číst sama, i když před sebou má ještě dlouhou cestu k tomu, aby sama četla, její zapálení stále trvá.

Tolik se mi ulevilo. V červnu školku opouštěla se slzama v očích, byla miláček třídy, mezi předškoláčky nejmenší a byla učitelky mazlík. Když jsme se loučili, brečela Kačka, já i učitelka - říkala, že Katka byla dítě za odměnu. :-D

No jo ve školce zlatíčko a všechno si to vybila doma. :-D Ale taková je naše Kačka svérázná, drzá rozpustilá, mírně hysterická holka. Líbí se jí ve škole i ve družině a ráno chodí s úsměvem. U šaten mě vyhazuje, ať už jdu, že není žádné mimino. :-) Čím víc roste a dospívá, tím víc vzpomínám na časy dupaček, plínek, nekonečného kojení… Takže zvykám si hlavně já, protože Katka je od prvního dne ve škole oraz. :-)

PS.: Aktovku Frozen má ve škole snad každá třetí holčička. :-D :-D S tím koněm nebo kočkou by byla originálnější. :-D

Děkuji za přečtení a držte nám palce.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1316
24.9.16 01:03

Ahoj :), konečně jiné téma deničku než nekonečné porody. Tohle téma se mně také týká. V září moje dcerka nastoupila do 1. třídy a neuhádla bys jakou má aktovku :D frozen. Taky je ujetá na Anně a Else a já její „úchylku“ jako správná matka podporuju, takže máme doma od prostírání, povlečení, oblečení, dek, hraček, ponožek, batůžku, kabelek vše Frozen :lol:. Moje malá je hodně temperamentní a tak se do školy těšila a stále těší, taky čekám, kdy ji to nadšení přejde. Držím palce ať vám vše vychází a dcerku neopouští nadšení :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2347
24.9.16 09:44

Moc hezky, svezi denicek :kytka: Ja mam teprve 4letou princeznu a 2leteho mazlicka, takze casu dost…ale to dojeti si asi odzijeme vsechny :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
23391
24.9.16 10:39

To slýchám od maminek poměrně často, když děti chválím - jak jsou doma hašteřivé, tvrdohlavé, neposlušné, svéhlavé a drzé. Ve škole jsou to největší zlatíčka, ochotná a slušná. Děti jsou velmi chytré a jedou až k hranicím toho, co si ke komu mohou dovolit.

 • Zmínit
 • Nahlásit
23860
24.9.16 11:21

Diky bohu za frozen. Od ty doby dcera vzala na milost modrou barvu, predtim jen sama ruuuuuzova :roll: :poblion: :mrgreen: Jeste napis, co ma za znacku aktovky, treba se to rodicum prcku bude hodit ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
fashion_victim83
24.9.16 12:34

Z celého denicku me zaujala fotka, kde máma dite i se jménem a příjmením (anonymita nula) a navic dalsi deti - to by se mi rozhodne jako rodici nelíbilo, ze nekdo zveřejní me dite na webu, byt v pozadí.

 • Nahlásit
 • Upravit
24914
24.9.16 12:54

@fashion_victim83 Tak ona má komplet jméno a příjmení malé i v profilovce, tak ji to asi zas tak netrápí…A ty ostatní děti a rodiče? Ta fotka není moc kvalitní, jsou dost rozmazaní :think:
Jinak nás čeká první třída za rok a obávám se, že budem taky kupovat batoh Frozen :mrgreen: V tomhle ještě ustoupím, ale komplet celou výbavu od bačkor až po pouzdro a ořezávátko Frozen shánět nebudu :oops:

Příspěvek upraven 24.09.16 v 12:55

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
24.9.16 13:37

@pe-terka :mrgreen: to si řikaš teď, ale jakmile půjdeš s dítětem do obchodu bude chtíť vše Anna & Elsa od pouzdra po bačkory i vak na tělocvik. :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
24.9.16 13:41

@MiaRimonta no mě je to jasný :mrgreen: Ale jsem už v tomhle poměrně ostřílená a odolná vůči dětským manipulacím…Navíc díky licenčnímu obrázku tyto pomůcky bývají podstatně dražší, takže opravdu stačí pár kousků :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
90
24.9.16 14:38

Pěkný deníček. Zásadně jsem nikdy nevybírala takovéto věci s dětmi a když dostali aktovku a neviděli ten výběr, byli nadšení z toho co mají :-). Ale to jen takové doporučení pro ty, kdo chtějí vybírat školní potřeby hlavně podle ceny a kvality a ne podle obrázku. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3198
24.9.16 15:37

Krásný optimistický denicek, konečně něco jiného, než drastické porody :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1994
24.9.16 16:24

@fashion_victim83
Taky me to hned napadlo, ze by nemela davat fotku kde jsou v pozadi dalsi deti. Nelibilo by se mi to, byt rodicem tech deti.
Jinak denicek pekny :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
24.9.16 17:03

@pe-terka my natrefily ve vyprodeji v ccc papuče za 150,– frozen z 400 no nekup to :D…pouzdro také ve slevě..Já bych taky neplatila za licenci. Aktovku ma frozen, ale prioritou byl atest vhodná aktovka pro dětské záda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
24.9.16 18:19

@MiaRimonta Tak to jste měli štěstí! Když nás potká podobné, taky koupím. Jinak budou papuče s kytičkama a basta :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18351
24.9.16 20:42

Ahoj, držím palce, ať se Katce škola líbí pořád, je moc šikovná, asi není jen nejmenší, ale i nejmladší ze třídy, že. Myslím, že s ní budeš mít radost a přeju ti to

 • Zmínit
 • Nahlásit
655
24.9.16 21:46

Pěkný deníček a jen tak mimochodem - vloni jsem sháněla taky aktovku, papučky, pytlík a kapsář - jenže vše koníčkové a byla to docela fuška. :lol: Naštěstí pomohla šikovná babička, která ušila koníčkový kapsář - ten jsme nebyly schopné sehnat, není nad holčičky, které musí mít všechno sladěné. :dance: Jinak pouzdro dostala dcera na Vánoce a bylo fialové s motýlky, takže teď do druhé třídy, když objevila v obchodě koníčkové si koupila samozřejmě nové, dokonce za své penízky, které si pracně ušetřila z kapesného, protože doma máme pravidlo, že nebudu utrácet peníze každý rok za věc, která vydrží několik let. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
589
24.9.16 22:25

@fashion_victim83 ahoj, no jméno a příjmení mé dcery napíšu klidně i bez toho aniž by někdo musel mhouřit oči na ten drobný nápis na fotce ;) jinak fotka je stažená ze školního webu který je celý volně přístupný komukoliv žádné přihlašovací údaje nic.. ;) ;) jestli máš zájem pošlu ti odkaz a klidně znovu sem…

 • Zmínit
 • Nahlásit
589
24.9.16 22:26

@stinga děkuji :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
589
24.9.16 22:27

@stinga jeden klučina je ještě mladší o den ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
589
24.9.16 22:30

@MiaRimonta ahoj tak právě že Elsy a Anny už je všude moc jako u vás, máme deku, osušku, povlečení, panenky, polštářek, trička, pyžamko, Olafa od klíčenek po plyšáka, hudbu v autě…už ji to drží dobré dva roky rozpoutala to učitelka ve školce která s nimi sehrála i besídku Ledové království :D Katka hrála vločku… No jelikož je toho tolik myslela jsem že motiv na aktovce může být jiný

 • Zmínit
 • Nahlásit
589
24.9.16 22:34

@pe-terka máme jen aktovku Frozen pouzdro si vybrala fialové s motýlem, pytlík na tělák má červený s beruškou… jinak pár triček tak snad jí to ladí!! :lol: :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1064
24.9.16 23:52

Taky mam cerstvou prvnacku, taky hubenouckou a drobnou. Jelikoz jsme si loni prinesli domu kote, ma aktovku s kotetem-ruzovofialovou-od herlitz, coz si myslim, ze je super znacka. Je odlehcena, a stala okolo 1700,– samotna by mela vazit 900 gramu.
Jinak v nasi skole byl presny seznam, co mame koupit-jake presne pastelky, stetce, vodovky (vetsinou vse koh-i-noor), tak jsme se licenci timto vyhnuli. Jinak samozrejme v teto manii jedeme taky s Vami ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
25.9.16 15:01

Moc pekne se četlo, opravdu změna a odpocinuti od porodu!!! Přeji aby holčičce nadšeni vydrželo. A vic takových pohodovych článku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
25.7.17 16:44

Tohle se čte uplně samo, mnoho štěstí a at Kačce to nadšení ještě pár let vydrží :D

 • Nahlásit
 • Upravit