Chvála chvále

Nebojme se pochválit samy sebe, když to za nás nikdo jiný neudělá.

*

Mateřství… devět písmenek, která pojmenovávají to nejkrásnější období v životě ženy, naplňující, ale zároveň velmi náročné. Jak už to tak v životě bývá se vším, krásné dny střídají ty, na které byste nejraději okamžitě zapomněla.

Ano, častokrát si řeknete, jak skvělé je být matkou. Ráno vás probouzejí láskyplná objetí vašich ratolestí a jejich polibky jsou tak sladké, že by i nejsladší červnové třešně záviděly. Děti si spolu krásně hrají, vy stihnete dokončit vše, co jste si pro daný den předsevzala. Večer spokojeně usednete na gauč, sice unavená, ale sama se sebou navýsost spokojená.

Mateřství ale umí být i povolání veskrze nevděčné. Občas se vám může zdát, že si nikdo ani koutkem oka nevšiml, co všechno jste během dne zvládla, i přesto, že se děti během uplynulých hodin podobaly spíše klubku útočných hadů, než vzorným zlatíčkům. Vaše únava dosahuje maxima, jste opravdu vyčerpaná, vše jakoby se sypalo.

Právě v takovýchto chvílích se nezapomeňte hodně nahlas pochválit, pokud to za vás nikdo jiný neudělá…

Pochvalte se, když se každé ráno, dříve než se vaše zlatíčka probudí, vrháte do víru cvičení, případně berete později dopoledne do ruky těžký kočárek a běžíte s ním, co vám síly stačí, v chabém pokusu vrátit vašemu tělu takové kontury, jakými se pyšnilo před dětmi.

Pochvalte se za to, jak velkou dávku trpělivosti jste schopná projevit, když se vaše vzteklé batole zmítá po podlaze obchodního domu, případně úřadu, a vy byste chtěla být tisíce kilometrů daleko.

Pochvalte se, jak skvěle zvládáte péči o miminko, u toho ještě pomůžete staršímu dítěti s oblékáním či jídlem, a když budete mít opravdu štěstí, najdete si dokonce chvíli, v níž nasoukáte pár soust jídla i do sebe.

Pochvalte se za to, že jste neusnula s dítětem v náručí, když jste ho ještě ve dvě v noci utěšovala a obíhala s ním celý byt jako raketa, neboť se mu právě prořezávaly zoubky nebo ho trápil jiný neduh. Ostatní obyvatelé bytu tuto vaši aktivitu nemohli vidět, neboť jen díky vám snili nerušeně své sladké sny.

Pochvalte se za to, že jste se dokázala rozloučit se svým dítětem při prvním příchodu do školky, třebaže jste tehdy mohla mít pocit, jako by vám s vaším synem nebo dcerou utíkala pořádná část vlastního srdce. Možná vám tehdy ukápla i nějaká ta slzička, při pomyšlení, jak rychle všechno běží.

Pochvalte se za to, že jste bez ztráty kytičky zvládla situaci, v níž jste pozorovala svého puberťáka a jeho významné kroucení očima a v duchu jste si říkala „Kde sakra je to sladké batole pokoušející se o první krůčky. Kde je ta roztomilá malá holčička s beruškami ve vlasech, která netoužila po ničem jiném, než abych si s ní šla hrát.“

Pochvalte se za to, že pokaždé dokážete připravit oběd nebo večeři, i když občas netoužíte po ničem jiném, než jednoduše zvednou telefon a objednat třeba pizzu.

Každá z nás nepochybně ve svém nitru objeví nespočet dalších situací, kterými si prošla, a zasloužila by si za jejich zvládnutí obdržet ten nejzářivější metál.

Vzhůru do toho! Nestyďme se pochválit samy sebe. Za to všechno, co každý den zvládáme, si to bezesporu zasloužíme.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
1397
5.7.19 11:07

A já opět chválím milý a dojemný deníček :potlesk:.

  • Nahlásit
  • Zmínit
1040
5.7.19 11:11

@PenelopaW a já mockrát děkuji a přeji hezký den :mavam:

  • Nahlásit
  • Zmínit
5.7.19 20:30

Krásné :) Dodala bych, abychom se chválily i v situacích, kdy nás chválí někdo jiný ;)

  • Nahlásit
  • Zmínit
1040
5.7.19 20:55

@Vrba Jana děkuji :) já bych zase potřebovala trochu zapracovat na tom, abych uměla chválu od druhých osob přijímat, když už se mi nějaké pochvaly náhodou dostane, vždycky přemýšlím, jestli to ten člověk myslí opravdu vážně, nebo si ze mě jen dělá legraci. :think: hezký páteční večer :mavam:

  • Nahlásit
  • Zmínit