Lapena do vánoční pasti

O životě

Aneb něco málo o tom, jak se (zatím ještě) těším na první Vánoce prožité v klidu a v pohodě. Když se začátkem října začaly v supermarketech objevovat čokoládoví čerti a babky na autobusové zastávce rozebíraly, co všechno musí udelat do Vánoc, koulela jsem očima a doufala, že se nedožiji toho, že rádoby adventní výzdoba v podobě svítících sobů, umělých větví a tlustých fousatých dědulů nebude ve výlohách celoročně, jelikož mi připadá, že rok od roku je (nejen) ziskuchtiví obchodníci vytahují dřív a dřív. Každý rok si říkám, že ony svátky klidu a pohody prožiji tentokrát opravdu v klidu a pohodě, ale pokaždé se to nějak zvrtne.

Už od doby, kdy jsem přestala (díky neopatrnosti mojí mámy, která dopis s mnou pečlivě nakreslenými vytouženými dárečky kradla z poza okna právě když jsem se rozespalá potácela pokojem na záchod) věřit na Ježíška, byly Vánoce vždycky tak nějak na prd. Jeden rok jsem se dusila kostí, druhý rok od nás odešel táta, třetí rok vyhořely pojistky, čtvrtý rok jsme byli prvně u štědrovečerní večeře bez zesnulého dědečka, další rok bez peněz, pak bez babičky, následně jen sama s mámou, která od rána jen pobíhala po kuchyni a nadávala, že se na všechno může víte co, pak s jejím přítelem, který se naštval, že zase dostal ponožky, další rok ve stresu z výmyslů mého bývalého. Zkrátka, Vánoce jsem nesnášela. Samý shon a nakonec se každý musí usmívat na lidi, které by během roku nemilosrdně odprásknul. Když jsem se v lednu s přítelem a krásně se zakulacujícím bříškem stěhovala do vlastního, blesklo mi hlavou, že příští Vánoce budu mít konečně zařízené podle sebe a začala jsem se dokonce i těšit, ač byly opravdu ještě daleko.

Týdny a měsíce ubíhaly, narodila se nám dcerka, přišlo léto, které uteklo jako voda, přišla radost z objevených a moc chtěných a očekávaných // na testu, přišel podzim, kdy jsem do truhlíků napíchala tůje a kýčovité umělé barevné listí a přišli i ti příšerní obchodníci v plné polní s vánoční dekorací ještě kýčovitější než moje barevné lupení. Vietnamci vyšoupli před krám svá báječná vánoční košťata za čistapadešát, máma začala básnit o mých dokonalých adventních věncích a já byla definitivně polapena do vánočních pastí. Po debatě se známou, která svému sedmiměsíčnímu synkovi chystá pod stromeček autodráhu za tři tisíce jsem i já začala přemýšlet, co komu Ježíšek nadělí. Naše Domča nedostane autodráhu, ale vkládačku, kostky a nočník, babičky a dědečkové kalendáře s vnučkou, přítel dostane něco, co tu nemohu zveřejnit, neb by si to hned po vydání deníčku přečetl a já? Já nedostanu nic, protože u přítele v práci nějaký dobrák ukradl plechy za padesát tisíc, tak se žádný třináctý plat konat nebude. Dárky tedy vyřešeny.

Při pohledu na chlapa v montérkách, který stoje na zvedací plošině montuje svítící hvězdu na lampu před naším barákem, jsem se rozhodla, že začnu s výrobou vánočních dekorací! Holka, první Vánoce v tvojí režii, tak si to užij! Řekla jsem si a zasnila se. Tatínek táhne na sáních v kožešině zachumlanou Domču a v tašce kapra mrskajícího se radostí, že nám brzy ohodí celou nově vymalovanou kuchyň. Maminka mezitím dozdobuje stromeček oříšky a křížalami a v duchu si chystá odpověď na nechápavý dotaz babičky, která se zaručeně pozastaví nad tím, proč tý holce neuděláme pořádně lesklý a blikající stromeček…

Ze snění mě vytrhne Domča, která se mi snaží zout fusekli. „Budeme mít hezký Vánoce, kočko.“ Pohladím nechápající dítko po hlavě, nazuji si ponožku a usedám k internetu, abych našla inspiraci na nějaké dobré cukroví. Najednou si vzpomenu na vizovické pečivo, které jsme jako děti plácaly ve školní družině. To je nápad! Omrknu nějaké fotky, rady a tipy a už se ňachňám v těstu. Mezitím mi do sluchátek referuje kamarádka o jejím novém objevu, v televizi mluví nějaká v pudru ukrýtá slečna o tom, jak nám škodí předvánoční stres a já si libuji, že já se letos tedy rozhodně stresovat nebudu. Naše akční Domča si přivírá prsty do tátova starého notebooku a nadávajíc plyšovému psovi se plazí pod stůl sbírat drobečky a opět tahat mámu za ponožku. Po hodině hnětení a bezmála půl hodině křečí v prstech ukládám těsto do ledničky, hladím si bříško a těším se rovnou i na příští Vánoce, jak už bravurně chodící batole bude ze stromečku sundávat oříšky a bude jimi ládovat pod ním se plácajícího sourozence.

Ani druhý den mě předvánoční nadšení neopouští. Vesele navlékám kostičky sušených jablek a červené papírové čtverečky na vlasec a už vidím ten náš krásný stromeček, ozdobu na dveřích do bytu i to, jak moje kýčovité truhlíky na parapetu konečně pokryje krásný nadýchaný sněhový polštářek a jak sýkorky vytrhnou ze zdi teploměr v zápalu boje o lojovou kouli na něm zavěšenou. Tři metry „řetězu“ hotovy. Krása! Teď se vrhnu na to vizovické pečivo. Hňácám a plácám, válím, krajím, modeluji, ale Josef z betlému vypadá přesně jako náš zfetovaný soused. Marie má kozy větší než Ježíšek jesličky a na ubohého Ježíška se ani nedostalo, neb jsem těsto zase spleskla na jednu hromadu, protože propadám záchvatu vzteku z toho, jak se mi Josef ráčil skácet ze stolu spolu se svou družkou a má milovaná dceruška zanechala mé ponožky a zaryla prstíky Josefovi do zhroucených zad. Ani hvězdička nevypadá jako hvězdička, takže se příští týden vyprávím na místní základku na vánoční trhy a zakoupím betlémek od nějakého šikovného školáčka, který utržené penízky beztak prokouří za rohem se staršími spolužáky.

No nic, tak aspoň ty křížaly! Krajím jablko na úhledné plátečky a opět si představuji tu nádheru, až bude můj výtvor zdobit stromeček. Plátky jablek ukládám na rošt, zapínám troubu, běžím uložit nevrlou a očíčka si mnoucí Domču a jdu pověsit prádlo. Cestou zakopávám o tašku připravenou na vyhození a napadá mě, že když už jsem v té koupelně, proberu kosmetiku a jistě ještě něco zbytečného vyhodím. No nakonec zkouším asi dvacet laků na nehty a když se vracím do kuchyně, nevábný smrad a všudypřítomný šedý kouř mi připomíná, že vlastně suším křížaly! Kde se stala chyba? Nějak jsem pozapomněla přenastavit teplotu a chudinky jablíčka jsem nechala spálit při dvousetpadesáti stupních.

Takže křížaly taky koupím. Povzdechla jsem si, když jsem u otevřeného okna lapala po trošce čerstvého vzduchu, který se konečně po několika dnech hnusné inverze probojoval až k nám, zoufalým a popílku nadýchaným občanům. Odpoledne se chystám nakoupit svíčky, náplně do tavicí pistole a někde venku nakrást větvičky na věnce, ale na víc si dnes opravdu netroufám. Do třetice něco zkazit, to už by asi moje předvánoční nadšení vzalo za své a opět bych propadla zoufalství stupňujícímu se přímo úměrně číslu v kalendáři, a to letos opravdu nechci.

Hodnotilo 16 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
romca76
Nováček 8 příspěvků 23.11.11 08:12
:potlesk:
 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 23.11.11 08:34

Pecka :pankac:

 
tasa
Echt Kelišová 8287 příspěvků 23.11.11 09:15

Pekny!

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 23.11.11 09:18

Souhlas s neddo, já uplně slzela smíchy, hlavně při popisu toho betléma :-D

 
Caty  23.11.11 09:20

Super napsané a neboj, Vánoce budou takové, jaké i je uděláte, takže klid a pohodu přeji. Já Vánoce miluju a už se na ně těším. Ale je fakt, že nestresuju tolik s předvánoční úklidem jako moje mamka, ano uklidím, ale vklidu a bez stresu, ono je ježíškovi jedno, jestli máš někde pár smítek nebo čmouhy na okně. Důležitá je ta pohoda a atmosféra.

 
maya35
Kecalka 137 příspěvků 23.11.11 09:35

nepamatuju si, že by některé vánoce u nás doma nebyli krásné..tak nějak mě deníček nenadchnul..přijde mi že řešíš výlohy, důchodce, vietnamce, prostě jen blbosti..tohle jde naprosto mimo mě..prostě si toho nevšímám a vánoce jsou u nás vždycky krásné..doufám, že i ty takové prožiješ

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 23.11.11 10:53

děkuju za reakce :hug:
a jen pro upřesnění pro mayu35, zmiňovala jsem myslím hodně důvodů, proč se vánoce pokaždé nějak nevydařily-a to blbosti nebyly. Ty výlohy, to jen tak okrajově :wink:

 
katsha
Kelišová 5741 příspěvků 28 inzerátů 23.11.11 11:15

Mně se deníček moc líbil. A u popisu, jak jsi plácala to těsto, jsem se fakt zasmála. :potlesk: :palec: :palec:

 
Mia82
Neúnavná pisatelka 17269 příspěvků 23.11.11 12:02
:palec:

Vánoce jsem nenáviděla jako ty.U nás doma shon,hádky,na­dávky,pláč…Až s nynějším manželem je klid a pohoda(až teda na jedny vánoce před léty,kdy mi vánočním osvětlením odpálil počítač :mrgreen: )
Nestresuju se úklidem,neleštím kliky,nepeču cukroví, když mi to časově nevyjde…Loni jsem neměla ani umytý všechny okna :roll: 8) Ale ta pohoda a klid za to stojí :) Užíte si první vánoce s malou :mavam:

 
Betty1981
Kecalka 275 příspěvků 23.11.11 12:07

Super čtení :mrgreen:

maya35 by si měla napsat Ježíškovi o smysl pro humor a nebrat se tak vážně :kytka:

 
myšanda26  23.11.11 12:09

Moc hezky napsaný deníček. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Dobře že jsi na Vánoce nezanevřela. Doporučuju zavést si nějaké vlastní tradice. Přeju ti ať už máš na vánoce jen samé dobré vzpomínky

 
ibolia
Kecalka 361 příspěvků 23.11.11 12:31

Ahoj, krásný deníček. :potlesk:
Naši se u nás na Vánoce vždycky pohádali. Mamka lítala po kuchyni a taťka místo zdobení stromečku čučel na pohádky. Tak ho mamka „sprdla“ a bylo. Ale u večeře už bylo vše fajn.
Já teda vánoční zmatek neprožívám. Dárky si v klidu nakoupím už v listopadu a z úklidem to taky nepřeháním.
Někdo mi kdysi poslal SMS: Nezapomeň, že Ježíšek se narodil v chlévě, tak moc neuklízej, ať se u Vás cítí jako doma. Takže asi tak nějak.

 
Martu
Ukecaná baba ;) 2073 příspěvků 23.11.11 12:40

Super cteni. Fakt jsem se zasmala. Podle toho, jak to pises jsi urcite fajn zenska, ktera to letos zvladne s prehledem :)
Ja ted akorat premyslim, jestli mam zacit driv vyrabet betlem nebo susit krizaly :lol:

 
Lostris
Závislačka 3625 příspěvků 23.11.11 12:56

I mně se Tvůj deníček moc líbil :D . Je to paráda číst deníček od někoho, kdo umí vtipně psát.
Věřím, že si letošní Vánoce pěkně v klidu užijete. :)

 
Peitra
Ukecaná baba ;) 1420 příspěvků 23.11.11 13:03
Super

Super deníček, napsala jsi to vtipně a přitom pravdivě. Zasmála jsem se :pankac:
Souhlasim, že maya35 by měla dostat pod stromeček trošku smyslu pro humor a dobré nálady, která tobě neschází

 
lovesmile
Kelišová 6580 příspěvků 23.11.11 13:49

Supééér! Dlouho jsem se u deníčku takhle nepobavila. :lol: :lol: :lol:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 23.11.11 14:14

úžasný!!!! :potlesk: takhle jsem se už dlouho neposmála :kytka: doufám, že takových deníčku napíšeš víc :jazyk:

 
elija
Kecalka 308 příspěvků 23.11.11 14:41

Moc krásně a vtipně napsaný deníček, opravdu mě pobavil :potlesk: Vánoce budou takové, jaké si je uděláš ;) U nás se vždycky docela hrotil vánoční úklid, takže po štědrovečerní večeři chudák mamka zpravidla odpadla - i když do čistých peřin :mrgreen: Ale jinak byla vždycky pohoda, i když události kolem nebyly vždycky růžové… Tu atmosféru se snažím vytvářet taky, udržujeme „naše“ tradice, jen pravda s úklidem to teda nepřeháním 8) Takže svítí stromeček (jednobarevně ;) ), voní cukroví (kolik v klidu stihnu), po večeři rozbalíme dárečky (i když ne za tisíce), zpíváme koledy a těšíme se ze společně strávených chvil a z radosti v dětských očí. O svátcích navštívíme ty, které vidět chceme, a na hřbitově posvítíme těm, které už navštívit nemůžeme. Koukáme na pohádky, chodíme na procházky a užíváme si sváteční pohodu. Doufám, že letošní Vánoce budou taky takové :) A tobě přeju, ať všechno dopadne podle tvých představ a ať betlém a křížaly jsou to poslední, co se pokazí :kytka:

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 23.11.11 14:52

Veru prijdu te za par dni podporit :P :P dneska velky nakup v kauflandu ingredienci na cukrovi-prachy v pr.. a jsem zvedava co este v te pr.. bude:-D :P Darky- no takautodrahu nas synek opravdu neuvidi,ma tu mobil od fisher price, ma tu boty, vkladacku, vlozku do zidlick(mame ji 20let starou) a jeste enjake drobnoxti:-D partner dostane-vubec netusim, ostatnipekne po kalendari s malym a me jezisekprinese kalendar s recepty za 29 korun od blesku-koupilajsemsi ho minuly tyden:-D a prinesemi mikinu od babicky, zbytek nam jezisekprinese pekne- slozenyk na hypo :P

 
bjetuschka
Závislačka 4015 příspěvků 23.11.11 16:09

Hahaha, fakt jsem se pobavila :D Tak hlavně to brát s humorem, že? Hezké Vánoce! :*

 
KPKristy
Hvězda diskuse 46620 příspěvků 23.11.11 16:29

Lepší deníček si před Vánoci nemůžeme přát! :palec:
Moc hezky napsaný. Veselé Vánoce!! :mavam:

 
Záhořanka
Stálice 51 příspěvků 23.11.11 18:07

Opravdu moc hezký deníček, rozesmál a pohladil. Ani u nás, když jsem byla větší, nebyla doma pohoda, spíše hádky, přetvářka. I nyní k nám na Štědrý večer chodí moji rodiče, kteří spolu neumí a nechtějí mluvit. Doufám, že mně a manželovi letošní Štědrý den nepokazí svými neshody. Jistě nám k tomu pomůže ten největší dáreček, jímž je náš nyní půlroční syn.

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 23.11.11 18:14

Moc hezký :) My si doma Vánoce užívali, máma dělala salát, táta mordoval kapra a my dítka jsme zdobily stromeček, ochutnávaly salát a nosily kapra od táty k mámě a při tom čučely na pohádku. Všechno začínalo už při pečení cukroví, zpívali jsme si, synovci a neteře dostali kus těsta, pohoda. Za to Vánoce u rodiny mého přítele - uf, uf, nervy, hysterie, nehezké cukroví a on Vánoce nesnášel. Po prvních našich společných prohlásil, že na nich něco je a po prvních s naším synkem už je má rád :) Nehrotím úklid, nehrotím veliké dary, chceme klid a pohodu. A máme už i tradici - každoročně sháníme stromek na poslední chvíli a každoročně ho seženeme větší než minulý rok a za rozumné penízky :) A letos budou poprvé Vánoce ve 4. Táta, máma, Adam a Barunka. To bude paráda :) TAk všem klidné a pohodové Vánoce s tvým humorem :)

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 23.11.11 18:39

Jsem ráda, že Vás můj deníček potěšil Dneska moje vánoční nadšení pokračovalo a to bych nebyla já, aby se nevyskytlo nějaké ale
Ale o tom zase příště :mrgreen:

 
nikita066
Extra třída :D 13195 příspěvků 23.11.11 20:46

Přeju krásné vánoce a při štení jsem se pobavila. A vzpomněla jsem si na sebe, taky mívám takové „pokusy“ o něco pěkného.
Drž se a udělejte si pohodvé vánoce :hug:

 
dzamasai  23.11.11 21:46

To mi připomíná, jak jsem se o našich prvních společných Vánocích rozhodla příteli upéct linecký. První pokus jsem bůhvíproč potřela vajíčkem a nechtěně tak vyrobila jakési sušenky. Druhý pokus další den jsem úplně spálila. Třetí pokus vyšel. Plechy s lineckým jsem rozložila po podlaze, protože jsme neměli stůl a šla spokojeně spát. Ráno mi zazvonil telefon. Vyletěla jsem z postele a rozespale proběhla lineckým, abych ho mohla zvednout…

 
maminka 28
Kecalka 310 příspěvků 23.11.11 22:34

Dokonale napsane :lol: :P :jazyk:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 23.11.11 22:55

:pankac: :lol: :lol: :lol: Opět perfekntííí! :potlesk: Mě se Vánoce zatím ještě nijak nedotkly. Taky to budou MOJE první Vánoce, které si hodlám náležitě UŽÍT. Tak jsem zvědavá :lol: :lol: :lol:

 
Klovasa
Závislačka 2855 příspěvků 23.11.11 23:01

Krásný…nějak mě to zahřálo u srdíčka… :kytka:

 
moni81
Zasloužilá kecalka 567 příspěvků 24.11.11 07:22

Krásně napsané :potlesk: ,rozesmálas mě :lol:,přeji krásné a pohodové vánoce :hug:

 
lemyk
Kecalka 205 příspěvků 24.11.11 11:30

Také se letos moc těším - díky tvému deníčku jsem chytla i inspiraci na křížaly :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Jupíííí Vánoce jsou tu!! Hezké hezké :srdce: :potlesk:

 
sweetpretty
Ukecaná baba ;) 2142 příspěvků 24.11.11 14:15
:potlesk: :palec:
 
Kaikoura
Stálice 98 příspěvků 25.11.11 14:50

Moooc krásné! Také jsem u výroby postaviček slzela smíchy. Máte pravdu, Vánoce by měly být v klidu a pohodě a tenhle deníček mi to připomněl v pravý čas. :-)

 
duckina
Zasloužilá kecalka 854 příspěvků 26.11.11 14:00

Tvé deníčky opravdu nemají chybu :palec: ..občas se k nim i vracím,protože se to dá číst i několikrát :potlesk: každopádně přeji s předstihem krásné vánoce celé rodince..člověk má pocit,že už Tě zná osobně,jak jsou ty deníčky výstižné ;) :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama