Malý velký bojovníček

Rodičovství

Psala jsem deníček o tom, jak jsme s manželem přišli k druhému miminku i o tom, jaký měl náhlý a předčasný vstup do života. Teď bych chtěla napsat deníček o tom, čím jsme si prošli a podpořit tak všechny maminky, které tím prochází.

Pár dní po narození
1 komentář

poprvé u maminky
2 komentáře

poprvé v postýlce

A jsme doma

Aktuální fotka
3 komentářů

Byla jsem 3.den po císařském řezu a můj zdravotní stav nebyl moc dobrý, ale i tak jsem chtěla hrozně moc vidět svého syna. Moje touha byla tak velká, že jsem se dobelhala do druhé budovy za opory manžela. Bylo to pro mě vyčerpávající, ale byla jsem tak moc natěšená, až si ho pochovám, obejmu, přiložím k prsu. Zazvonili jsme si na Intermediární oddělení A, oni nás vpustili dovnitř a my jsme se museli obléknout do zeleného pláště. Potom umýt ruce a byli jsme poučeni o pravidelné dezinfekci rukou, když si budeme chtít na malého šáhnout. Všechno jsem odkývala a těšila jsem se na naše první setkání. A pak přišla první rána. Přišla jsem k inkubátoru a tam leželo malinké miminko, taková kostřička potažená kůží, v mini ručičce velká kanyla, do které vedly 2 hadičky, v pusince sondička, kterou ho krmili.

Málem jsem omdlela, musela jsem si sednout. Rozbrečela jsem se a nastaly výčitky, co jsem to za mamku, která nedokáže donosit miminko a ono potom takhle trpí. Pak nám sestřička řekla, že si ho nemůžeme pochovat, protože to ještě není k tomu vhodné. Opět velký pláč, že nebude žádné chování, žádné kojení, prostě nic. Mohli jsme se s manželem na něj jen koukat, jak do akvária a občas na chvíli na něj sáhnout, abychom mu tam moc nevyvětrali. Byli jsme u něj asi hodinu, pak jsem se musela vrátit zpátky na kliniku na pokoj. Celou noc jsem přemýšlela, co bude dál, jak to překonáme. Doma na mě čekala 19-ti měsíční dcerka.

Druhý den přijel manžel dopoledne a mě propustili do domácí péče. Chtěla jsem zůstat s Tomíkem, ale nešlo to. Polovina budovy pro předčasně narozené děti se předělávala a tak maminky neměli, kde ubytovat. Šli jsem se tedy domluvit na dětské odd. jak to bude dál. Dostala jsem pokyny ke správnému skladování mateřského mléka, sterilní lahvičky a čekali jsem na doktorku. Přišla moc milá paní doktorka a vysvětlila nám, jak na tom Tomík je.

Byl narozený o 7 týdnů dřívě, porodní váha 1920 g a 46 cm. Během prvního týdne nám spadnul na 1780 g. Krmili ho nejdříve 3 ml každé 3 hodiny. Taková kapička, ale pro něj to bylo poměrně velké množství. Volali jsme si každý den kvůli přírůstkům a zdravotnímu stavu a každý druhý den jsem za ním jezdila s mlíčkem. Začal přibývat, ale objevila se u něj žloutenka. Musel pod světlo a nám řekli, ať ani ty 2 dny nejezdíme, že nám na něj nedovolí ani sáhnout. Opět jsem to obrečela. Žloutenka se mu po 3 dnech znovu vrátila a tak musel znovu pod světlo, tentokrát jen na den, takže jsme mohli jet za ním.

Každá chvíle s ním pro nás byla velkou vzácností. Když jsme takhle jezdili asi 10 dní a mysleli jsme si, že je všechno špatné za námi, nastal další zvrat. Tomík začal mít ve stoličce krev a museli mu přestat dávat moje mlíčko a dávali mu už naštěpené umělé. Prý se jedná o alergii na bílkovinu kravského mléka. Okamžitě mi nasadili přísnou bezmléčnou dietu a týden ode mě mlíčko nechtěli. Opět jsem to obrečela. Jeho stav se ale nelepšil ani po nasazení umělého mlíčka a tak doktorka rozhodnula o nitrožilní výživě a Tomík opět dostal velkou kanylu. Po 5-ti dnech se to zlepšilo a začali mu znovu dávat umělé mlíčko. Snášel ho dobře a my se zase radovali.

Pak přišel víkend a my jsme za ním opět přijeli. Čekalo nás první krásné chování. Sestřička se nás zeptala, jestli si ho chceme pochovat a my nevěděli, jestli radostí plakat nebo se smát. Tomík dostal čepičku a ponožky a zabalila nám ho do deky a pak šup k mamce do náručí. Byl to tak úžasný pocit držet ho v náručí. Byl tak maličký, krásně hřál a jedním očkem po nás mrkal. Brečela jsem štěstím a dojetím.

Při další návštěvě jsme zazvonili jako pokaždé, ale sestřičky nám řekli, že už tam Tomík není, že leží o patro výš. Nevěděli jsme, co se děje a šli jsme o patro výš. Opět jsme zazvonili a chtěli jsme si vzít plášť, ale sestřička nám řekla, že nemusíme. Netušili jsme, která bije a šli jsme za sestřičkou na pokoj č.6. a tam ležel náš brouček v postýlce. Žádný inkubátor, jen postýlka. Hned jsem manžela objala a brečela, jak je šikovný a statečný a už leží jen postýlce.

Šla jsem za sestřičkou a ptala jsem se jí, zda si ho můžu pochovat. Sestřička se na mě tak divně podívala a řekla mi, že samozřejmě, že je můj. Nebyli jsme na to zvyklí. Hned jsem si ho vzala a chovala. Pak si ho vzal i manžel a Tomík se začal usmívat. Sestřička nám řekla, že je to normální, že to předčasně narozené děti dělají dřív než ty donošené. Bylo to roztomilé. Potom mi ho sestřička dala k prsu a Tomíkovi to vůbec nešlo, ale i tak to bylo krásné.

Nakonec jsem se dohodnula s doktorkou, že přes víkend zůstanu v provizorním pokoji, který tam mají pro maminky a po víkendu si malého budu moci odvézt. Víkend to byl náročný. Každé 3 hodiny kojení a dokrmování, protože neuměl sát. V pondělí nás propustili domů.

V propouštěcí zprávě byla váha 2700 g 51,5 cm. Krmení mlíčkem a dokrmování speciálním Nutrilonem Allergy care. Pustili nás přesně po měsíci.

Dnes je Tomíkovi skoro 5 měsíců a nikdo by nepoznal, že je dřív narozený. Po kontrole v rizikové poradně je dokonce i napřed. Je tak šikovný, směje se, cucá si paleček, drží hračky.

Tímto deníčkem bych chtěla podpořit všechny maminky, které si tím procházejí nebo bohužel projdou. Děti jsou nesmírně šikovné. Musíte jim věřit. A věřte i sobě. Moc vás potřebují.

Hodnotilo 24 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Tinakaterina
Závislačka 4191 příspěvků 07.05.13 04:40

Ať se šikulkovi Tomíkovi daří dál :hug:

 
knora
Ukecaná baba ;) 2286 příspěvků 07.05.13 07:30

:kytka: :kytka: :kytka: moc statečný chlapík to je!!! Jen ať krásné roste :hug: :hug: :hug:

 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 07.05.13 07:47

Jste moc statecni :kytka: Jsem moc rada, ze vas pribeh ma stastny konec. Tomikovi i vam preju hodne zdravi a stesti :hug:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 07.05.13 08:17

Krasne jsi to popsala, pripomnelo mi to moje dny na FN Na Bulovce. Mala se narodila o 6 tydnu driv a vahu mela daleko vyssi, i tak ale do inkubatoru musela, taky neexistovalo nejake mazleni a chovani na zacatku. Ale dohnala to a ted by to do ni nikdo nerekl.
Jsi hodna, ze jsi to tak vystihla. Nektere maminky tady si neuvedomuji, jak nekterymi svymi nazory ublizuji ostatnim (viz. ze musi probehnout okamzity bonding na sale, okamzite prisati). Nektere z nas to stesti nemely, ale nejsme o to vetsi mrchy, jen jsme si proste nemohly vybrat ;)

 
aknit
Kecalka 144 příspěvků 07.05.13 08:27

Přeji celé vaší rodince v životě hodně štěstí a hlavně to zdravíčko. Tomík je šikula roztomilej.

 
petulle
Kecalka 339 příspěvků 07.05.13 08:30

Deníček mi připoměl co jsme prožívala před 2 lety, Vojtík se narodil 32+4 s váhou 1300g pak zhubl a měl 1150g a měřil 37 cm, poležel si v nemocnici v Podolí skoro 6 týdnů a když jsme šli domů tak měl váhu 2060g. Také jsem si vyčítala´že jsem neschopná donosit miminko. Dneska je to můj 2letý šikula, hrozně to uteklo, ale na naše první shledání nezapomenu, také jsem si ho mohla jen pohladit a on mě chytil za prst a to jsem brečela jak želva :D Tak vám všem přeji hodně štěstíčka a zdravíčka a držím palce ať to všechno Tomík zvládne :hug: :hug: :hug:

 
JaninaJanu
Zasloužilá kecalka 901 příspěvků 07.05.13 09:24

Slzicky stesti Vam posilam…

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 09:31

Všem moc děkuji za přáníčka štěstí a lásky…Toho není nikdy dost :hug:

 
Netyna  07.05.13 10:04

Moc krásně napsané, je těžké čím si někteří musíme projít. :hug: Přeji hlavně hodně zdravíčka :)

 
Lonna
Ukecaná baba ;) 1690 příspěvků 07.05.13 10:05

Jste moc stateční, mám radost za vás, jak to dobře dopadlo. Při čtení mi zvlhly oči dojetím :)

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 07.05.13 10:20

Tak hlavně že to zvládnul a bojoval :srdce: Hodně štěsíčka a ať Vám dělá jen a jen samou radost :kytka:

 
zrofka
Závislačka 4208 příspěvků 07.05.13 10:45

Gratuluji! Jsem rada, ze to Vas šikulínek Tomasek krasne zvladl. Mam podobny pribeh muj malej je o 5 tydnu drive a vazil 1950g a 46 cm. Nemel nastesti zadne problemy tak nas nechali v porodce 13dni kvuli zloutence a vaze. Domu nas pustili kdyz mel 2360g. A ted mu je 13 mesicu a ma pres 10,5kg

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 11:10

@zrofka Pěkně to dohnal, gratuluji. My máme na 4 měsících 65 cm a 5910 g.

 
silvik88  07.05.13 11:32

Je to váš bojovnik, hezký deníček ;-)

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 07.05.13 11:55

Úplně mě to rozbrečelo. je to velký bojovník :hug:

 
eset.t
Povídálka 38 příspěvků 07.05.13 12:19

Je to statečný chlapeček! Přeji mu spousty zdravíčka a štěstíčka!

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 12:24

@Lada84 Plně tě chápu. Některé maminky umí ublížit. A některé zase všechno považují za samozřejmost. o to víc si pak uvědomí, jak i zdánlivě obyčejné a samozřejmé věci můžou být jedinečné… :hug:

 
aiko24
Závislačka 2659 příspěvků 07.05.13 12:27

Deníček mně úplně dojetím rozplakal, přeji chlapečkovi i Tobě hodně zdraví a jen to nejlepší, jsi skvělá a statečná, jak jsi to všechno zvládla, dokonce mu i odstříkávat mlíčko, opravdu Tě obdivuji, lepší maminku si nemohl přát :srdce: :kytka:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 12:36

@aiko24 Děkuji…Vstávala jsem doma poctivě každé 3 hodiny, abych mu měla co dovézt. Největší zklamání bylo, když moje mlíčko nějakou dobu nemohl. To jsem několikrát obrečela. Ale podpořila mě dcera, když mě viděla odstříkávat a říkala mimi mňam mlíčko :) Dodalo mi to vždycky energii pokračovat. A nevím jestli statečná, ale když mě přivezla záchranka a rozhodli o CS, tak jsem brečela jako želva… ;)

Příspěvek upraven 07.05.13 v 12:36

 
Moni123
Závislačka 3615 příspěvků 07.05.13 12:50

Malý je velký bojovník a šikulka!! A taky maminka, že to tak hezky zvládla!! :potlesk: :potlesk:
Mám slzy v očích, nedávno něco podobného prožila kamarádka.
Přeju hodně zdravíčka, ať je vám moc hezky!!

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 07.05.13 13:25

Dojemné je to…a krásné, šikovný kluk, ať už je před vámi jen to dobré :palec:

 
zebratko
Povídálka 32 příspěvků 07.05.13 14:02

Přeji hlavně hodně štěstíška a zdravíčka, jste oba stateční :hug: :hug: :srdce:
Já mám také dvojčátka narozená 30+3- vážili tehdy 1475 a 1600g, a vím co to stojí sil, kdo to nezažil neví…
akorát nechápu, že jste si je nemohli chovat. my jsme klokánkovali u dcery 2.den a u syna o den později :nevim: :nevim:

 
Petulina85
Kecalka 183 příspěvků 07.05.13 14:34

Uzasny. At maly roste jak z vody a preji hodne stesti do zivota.

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 14:40

@zebratko Vůbec nevím, nedovolili nám to kvůli jeho zdravotnímu stavu. Přitom vůbec nepotřeboval dýchací přístroj. Bylo to ubíjející, koukat na svoje dítě jak na nějakou hračku do vitríny a nesmět si ho pochovat…

 
Eli11
Ukecaná baba ;) 2033 příspěvků 07.05.13 15:04

Moc pekny denicek. Mame deti podobne stare. :kytka: Jen ja mam dva kloucky, tak me to nejak dojalo.

Hodne stesti a zdravi.

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 07.05.13 15:29

Ať se daří dál, pěkný deníček.
Naši byli jen ve vyhřívaných lůžkách a v nemocnici jsme byli 14 dnů po porodu, ale taky jsem si je mohla pochovat až později, hned po porodu mi je odvezli a já je viděla až odpoledne a chovala až třetí den. Bohužel se nikdy nepřisáli takže jsem musela mlíčko odstříkávat a brzy došlo, ale dohnali všechno mí šikulové :srdce:
Hodně štěstí do života :srdce:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 18:22

@Sopttíček Přesně takhle to dopadlo i u nás. Ale Nutrilonek mu chutná a roste po něm krásně. Taky přeju hodně zdravíčka :)

 
Mobidick
Závislačka 3238 příspěvků 07.05.13 19:21

Jste uzasní že jste to tak skvěle zvládli, muselo to byt šíleně frustrující, nepřinést si ho domu a vědět že je tam někde sám :,( at je tohle to nejhoší co ho v životě potkalo a je už jen štastný :hug:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 19:40

@Mobidick Děkuju. Nejhorší bylo to, že se narodil 7.prosince a donesli jsme si ho domů 7.ledna. Vánoce i Nový rok tak oslavil sám se sestřičkami. U Vánočního stromku se mi chtělo brečet, ale byly to první Vánoce, které si dcera uvědomovala a užívala si spoustu dárků a já jí to nemohla zkazit.

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 07.05.13 19:55

Naše slečna je narozena přesně sedm týdnů před vypočteným termínem. Neměla ale žádné komplikace, domů jsme šly po třech týdnech. Ona zcela kojená s váhou 2370g a já utahaná jako pes díky nemocničnímu režimu.
Vašemu hošíčkovi přejeme mnoho zdraví a šťastných chvil s rodinou. :)

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 07.05.13 19:55

Naše slečna je narozena přesně sedm týdnů před vypočteným termínem. Neměla ale žádné komplikace, domů jsme šly po třech týdnech. Ona zcela kojená s váhou 2370g a já utahaná jako pes díky nemocničnímu režimu.
Vašemu hošíčkovi přejeme mnoho zdraví a šťastných chvil s rodinou. :)

 
Selfi
Kelišová 5088 příspěvků 07.05.13 20:42

Gratuluji… :-) vím přesně, čím jste si prošli.. protože já sama to mám za sebou..syn se narodil v 31tt. akutním císařem… (doma jsem měla dvouletou dceru)..takže v podstatě jako přes kopírák – vážil 2100g a měl 44cm…
jen tě chci požádat.. dávej na něj pozor… nedonošenečci jsou jiní… kdo prožil, tak ví… hlavně, co se týče přijmu potravy.. a u nás třeba dýchání… ( ale to tady nebudu rozpytvávat.- prostě my skončili v nemocnici znovu, a to na jipce..).. nicméně.. je to už 4roky.. mám úžasného, zdravého, krásného raubíře.. a když se dívám na tvou fotku, už teď vidím, že to bude úžasný bojivník a krásný klučík!!!
držím palce!!! Prostě děti, které si svůj život takto vybojovaly už od začátku jsou pak bojovníci celý život :srdce: :srdce: :srdce:

Příspěvek upraven 07.05.13 v 20:42

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 07.05.13 20:51

Není mi jasné, proč vám ho nedali pochovat, mě dali dceru den po porodu a měla 1450g, žloutenku měla potom taky a normálně jsem si ji mohla hladit. Domů šla když měla dvě kila, byla v nemocnici stejně dlouho jako tvůj syn a to měla v průběhu i infekci. Ten 34 tt je už hezkej a malej měl krásnou váhu :palec:

 
petullle
Generální žvanilka 20507 příspěvků 07.05.13 20:53

Moc dobřé chápu jak si se cítila, podobný příběh jsme si prožili na vlastní kůži v roce 2010, Naše Anetka se narodila o 12 tydnu dříve v 28 t. t. začínala na vaze 770g a 34cm, v nemocnici si pobyla 70 dní. za 2 měsíce bude slavit už 3 roky a je to zdravá krásná čiperná holčička. Přeji už jen samé krásné chvilky, mnoho zdravíčka a špatné vzpomínky at se schovají do ukrytu, ikdyž nikdy nevyprchají. Už je dobře už budete spolu :srdce: Držím vám palce at i nadále je všechno v pořádku :kytka:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 21:39

@Ananta Jak už jsem jednou psala, vůbec nechápu, proč nám ho nedali dřív pochovat. Oháněli se jeho zdravotním stavem. Infekci močových cest chytil až po přeložení do postýlky. Bylo mi to moc líto :(

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 21:40

@petullle To je taky krásné. Jsem ráda, že to dopadlo dobře. A musím souhlasit, že špatné vzpomínky jsou někde v pozadí, ale jsou tady navždy…

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 07.05.13 21:44

@Selfi Malý měl problémy s polykáním v nemocnici, pořád se dávil, když ho krmili rychle sondou. Jenda sestřička nám to dokonce vyčetla se slovy, že z něj mají fakt jako radost… Ale to už je za námi a Tomík baští o sto šest.

 
Selfi
Kelišová 5088 příspěvků 07.05.13 21:50

@smon83 Jo, přesně.. sací reflex u nás nulový… u nás opak.. byl vzorné miminko- neplakal..ani na jídlo.. (no jo, jenže to nebyl příznak klidnosti, ale toho, že měl zánět v těle a byl slaboučký)..po týdnu doma mi u jídla ze stříkačky přestal dýchat a zkolaboval (měl v té době cca 6týdnů).. volali jsme záchranku.. 3dny na jipce ležel na přístrojích a nikdo nevěděl, co se děje…říkali, že je asi poškozený mozek, meningitida,,,atd.. prostě hrůza. jen jsme brečeli. a víš, jak to dopadlo.. měl „obyčejný“ zánět moč. cest.– jenže miminka prý občas zareagují tak, že jim selže nějaká funkce, no a mu selhalo dýchání… :,(.. po antb. to bylo jiné dítě! začal jíst jak o život a za další 3dny už byl doma… od té doby jenom jí, jí a jí :).. v půl roce to byl regulérní otesánek…:-)
držím palce!!! malého hlídej, je to poklad… pro každou z nás :)

 
jane-e
Hvězda diskuse 38138 příspěvků 07.05.13 22:12

Krasny denicek, malej je veliky sikula, jak to zvladnul a vy statecni, jak jste to zvladli s nim, preji jen vse nej vsem :hug:

 
dirli
Ukecaná baba ;) 2217 příspěvků 07.05.13 22:43

Nadherny statecny chlapecek :hug: preji vam vsem do dalsiho zivota jen to nejlepsi :kytka:

 
Rachael
Zasloužilá kecalka 719 příspěvků 08.05.13 00:05

Úplně mě to rozplakalo :) ať se vám daří a jste zdraví :)

 
Andyl
Ukecaná baba ;) 1396 příspěvků 08.05.13 08:37

Slzicka mi ukapla :D
Ja jsem maminka kluciny, ketry se narodil donosenej, ale s nizkou porodni vahou 2350g a 44cm. A sli jsme domu s 2,5kg. Nastestni byl sikovnej a vse bylo bez komplikaci :-) A ted mu budou 2roky a je to muj malej skoro 13kg broucek.
At pekne rostete a dela vam jen samou radost :-)

 
almondka
Kecalka 255 příspěvků 08.05.13 11:26

Nadherny denicek, az mi slza ukapla, Tomik je statecny sikula, preji mu do zivota jen to nejlepsi :kytka:

 
Kačka1977
Ukecaná baba ;) 1993 příspěvků 08.05.13 12:08

Moc gratuluji k malému Tomíkovi a přejeme mu do života už jen to nej :hug: :hug: :hug:. Nám se malej narodil ve 28tt s váhou 1400g a mírou 42cm, ale byl to velkej šikula a už po 6 dnech jsme mohlo poprvé klokánkovat a po 13 dnech jsme zkoušeli kojení. Dnes je Robíkovi bio 9 měsíců - váží 8,5kg a měří 78cm

 
Maruska2157  08.05.13 12:45

Hodně štěstí Tomíkovi, ať pěkně roste a přibívá :-)…my na tom byly stejně…malej se narodil o 10 týdnů dřív, byl hodně zavodněnej tak vážil 2100g ale klesl i na 1700g, všude samé hadičky, žloutenka, krev ve stolici, dirka v srdci, dom nás pustili víc jak po měsíci, kojit sem nemohla, protože to neudýchal a i z lahvičky nám modral, ale všechno to pěkně dohnal a teď má 6let, je to pořadný hyperaktivní číslo :cert:

 
Ninocka.1  08.05.13 18:18

Krasny :srdce:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 08.05.13 21:53

Všem moc děkuji za přáníčka… Tomášek i jeho sestřička jsou pro nás veliký dar, ze který jsme každý den vděční…

 
Grumlik
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 09.05.13 08:09

Moc krásný deníček!!! Přeju hodně zdraví, lásky a sluníčka nad hlavou!! Tomík je velkej šikula, jen tak dál!!! :srdce: :srdce: :srdce:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 09.05.13 17:32

Ahoj Smon, tvůj deníček mě velice dojal a dávno už ode mne víš, jak si Tě vážím za statečnost při obou komplikovaných porodech a všemu, čím sis v životě prošla. Tomášek je velký bojovník a hlavně, má skvělou mámu, takže se mu určitě v životě povede dobře :* :srdce: :srdce:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 09.05.13 20:17

@MartinaIrena Děkuju, vím to a vážím si toho.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama