Můj nádherný porod

Porod

Tento deníček bych ráda věnovala všem prvorodičkám, aby se porodu nebály, ne vždy je porod nesnesitelně bolestivý a zdlouhavý. Můj porod byl nádherný a klidně bych rodila znovu, ještě v ten samý den.

Porod jsem se snažila naplánovat, jak jen se dalo. Od začátku jsem věděla, že chci rodit s dulou, ke které jsem během těhotenství docházela popovídat si, uklidnit se a připravit se na porod. Moc jsem se bála nemocnice, toho, že na mě nebudou dostatečně hodní. Přála jsem si co nejpřirozenější porod bez medikace. Hlavně abych byla v psychické pohodě. 6 týdnů před termínem jsem si koupila maliník, olejíček na masáž hráze a měla jsem v plánu začít cvičit s epinobalonkem. Jenomže člověk míní, život mění. Aneb jak bylo všechno jinak.

Ve 32. týdnu, 14. 5., jsem se šla projít do parku. Celou cestu (asi půl hodiny) mi šíleně tvrdlo břicho a bolelo. V kuse. Doma to nebylo o moc lepší, když jsem ležela, bolesti ustoupily, ale jakmile jsem se snažila o jakoukoli aktivitu, bolesti znovu nastaly. Na druhý den jsem šla pro jistotu ke svému lékaři. Udělal mi monitor, změřil čípek, koukl na malou a zkonstatoval, že jsou to jen poslíčci. Jen mi nebylo jasné, že u všech jdou poslíčci rozehnat horkou vanou a u mě ne.

Takhle to šlo dva týdny, ale přežila jsem to až do další kontroly, která se konala 25. 5. Pan doktor neshledal nic, co by nebylo v pořádku. Jen při prohmatávání břicha mě dost zabolelo v podbřišku. Ještě ten večer mi začala odcházet hlenová zátka. Byla jsem z toho trochu vyděšená, ale dočetla jsem se, že odchází i měsíc před porodem. Tak nějak jsem tedy počítala, že se Maruška narodí o něco dřív, ale vůbec mě nenapadlo, že bude na svět spěchat mnohem rychleji, než jsem čekala.

V sobotu 26. 5. jsme s manželem dodělávali spoustu věcí na domě, přesazovali kytky, vysela jsem do truhlíků zeleninu a bylinky, uklízeli jsme. Večer mi bylo zle a říkala jsem si, že jestli do rána budeme ještě 2 v 1, tak to bude zázrak. Ale byly jsme. V neděli večer už jsem jen polehávala a začala měřit slaboulinké bolesti po 7 minutách. Moc jsem to neřešila a snažila se prospat, ale nakonec mě kamarádky vyhecovaly a před půlnocí přemluvily, ať si zajedu do nemocnice.

Vypravili jsme se s manželem do Motola, protože ho máme nejblíž, ač jsem měla registraci v Podolí. Jenže jsme byli bez auta a autobus jel poslední jen k Motolu. No, neviděli nás rádi. Registrace je registrace a bez ní člověk nemůže čekat milého slova. Bylo mi to fuk, potřebovala jsem hlavně vědět, že je vše v pořádku. Po dlouhém přemlouvání a nepříjemnostech mě nakonec napojili na monitor. Prý jen poslíčci, nic vážného.

Nicméně mě doktorka neochotně vyzvala na lehátko, aby mě prohlédla. Verdikt zněl: zaniklá branka a otevřená na 1 prst! S touto diagnózou mě vyslali do Podolí. Honem jsme volali tchána, aby pro nás přijel autem, svezl nás domů, kde jsem si nabalila tašku, a jelo se. V Podolí už jsem byla otevřená na 2 prsty, udělali mi monitor, odhad váhy byl 2400 g, týden těhotenství 34+1. Dozvěděla jsem se, že v tomto týdnu už se porod nezastavuje, takže si mě nechali na rizikovém, napíchli mi magnesium na zklidnění dělohy a nechali mě prospat s tím, že se uvidí, co bude následující den.

V pondělí, 28. 5. 2012, jsem měla ukázkový monitor. Bříško mi přes noc trochu tvrdlo a bolelo, po 5 minutách, ale monitor říkal, že magnesium pomohlo a děloha je docela klidná. Tak jsem se šla zpátky na pokoj nasnídat a povídala si se spolubydlící a jejím manželem, kteří netrpělivě čekali, až je odvezou na sál, čekal je císař a porod holčičky.

Ve chvíli, kdy jsem manželům říkala, že jim závidím, že už ví, že za chvíli budou mít své miminko u sebe, to ve mně luplo a začala ze mě vytékat plodová voda. Tak jsem s úsměvem poznamenala, že už mám teda porod taky jistý. Začala jsem se moc těšit na malou a vytěsnila jsem z hlavy myšlenky toho, že jde o porod předčasný. Věřila jsem Marušce a posílala jí všechnu sílu, aby cestu na svět zvládla bez komplikací. Celé těhotenství jsem se totiž řídila tím, že na špatné myšlenky bude čas ve chvíli, kdy se něco špatného opravdu stane, do té doby se nemá smysl znepokojovat.

Zazvonila jsem na sestřičku a ta šla objednat doktorku, aby mě prohlédla. Mezitím mě napojila na monitor a mně se rozjely silné kontrakce po 5 minutách. Musím říct, že vtípek, že porod se zaspat nedá, u mě úplně neplatil. Na monitoru jsem usnula hned a kontrakce mě vždy na půl probraly, nehnutě jsem je překonala a spala dál. Potom mě vyšetřila paní doktorka, sáhla do mě, vychrstl na ni zbytek plodové vody a zkonstatovala, že jsem už na 3 prsty, tak ať se sbalím a půjdeme na sál. Na sále jsem si lehla na lehátko a dvě hodiny spala. Když byly kontrakce po 3 minutách a bolely o něco více, volala jsem manželovi, ať dorazí a šla jsem do sprchy. Sprchu jsem střídala s WC, kde to šlo ze mě vrchem spodem.

PA mi vůbec nezakazovala tlačit, naopak mě povzbuzovala, že vyprazdňování a zvracení napomáhá otevírání. Do toho přijel manžel, okolo půl jedné. Chytil mě už v těch největších bolestech, poslala jsem ho sednout si na křeslo, aby si mě vůbec nevšímal, potřebovala jsem vnímat své tělo, aby si řeklo, jak ulevit kontrakcím. Pomáhalo mi přitlačovat si na WC a chladit se o studené kachličky. A najednou to přišlo, dva obrovské tlaky na konečník. Honem jsem zvonila na PA. Přišla i s lékařkou. Na porodním kurzu říkali, že tlaky na konečník značí, že miminko ještě musí dorotovat a trvá to asi 15 minut, tak jsem ještě stihla zaskuhrat, jestli by mi na tu chvilku nedali něco na bolest.

Doktorka do mě sáhla a začala se smát, že jsem otevřená na 10 prstů a už mám tak nějak smůlu. A hned jsme šly tlačit. Dvakrát cvičně, šestkrát naostro. Doktorka mě nastřihla, cítila jsem hlavičku a najednou šup a obrovská úleva! Bříško prázdné a celým sálem křičela moje holčička, která měla hlavičkou vyšišatěnou nalevo a zapláclý nosíček :srdce:

Zaplavil mě obrovský pocit úlevy a taky jsem měla dojem, že se mi to všechno jen zdálo, že jsem vůbec nebyla těhotná, a to děťátko, které tam křičí, určitě není moje. Malou mi za chviličku přinesli zabalenou v zavinovačce, abych si ji mohla pomazlit. Jen minutku, aby neprochladla. V tu chvíli jsem se do ní neskutečně zamilovala. Sotva jsem se ty dvě hodinky prospala, už jsem hlásila, že jdu rodit klidně znovu.

Maria se narodila 28. 5. 2012 v 13:31. Můj porod byl nádherný, i když jsem byla nastřižená a neměla jsem tam dulu, kterou jsem ani nevolala. Pomohlo mi psychicky se pozitivně naladit, těšit se na nový život a naslouchat svému tělu. Od prasknutí vody se malá narodila za 4,5 hodiny, z čehož jsem asi 3 hodiny prospala :) Porod bolí, ale je to jedinečný zážitek. A ta odměna stojí za to!

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 10.06.12 08:21

To je krasny denicek :hug: ,preji vam at mala krasne roste a dela vam samou radost :dance:

 
pavoucica
Ukecaná baba ;) 1561 příspěvků 10.06.12 08:56

:palec: moc hezky je to napsáno, já mám s porodem docela dobrou zkušenost, jako prvorodička jsem rodila necelé tři hodinky a porodu jsem se nabála.Psychicky jsem se na to připravovala dlouhou dobu a nakonec jsem dospěla k názoru, že je to přirozená věc a když budu poslouchat rad porodníku tak to pujde OK :) Malá se narodila s váhou 3480g jeden den před termínem 27.5 v 4:55 zvládli jsme to bez Epiduralu a klistýru, na uvolnění porodních cest jsem pila čaj z listu maliníku a myslím, že i to dost pomohlo.Rodila bych klidně znovu, pro mně to byla daleko menší bolest, než když mi řezali a zašívali dásně :mrgreen:

Příspěvek upraven 10.06.12 v 08:59

 
Lenička18  10.06.12 09:38

Krásně napsané :hug: Já sama se bojím, ale po té co jsi to tu krásně vypsala ze mě pomalu, ale jistě opadá ta nervozita. :-* Děkuju za útěchu a přeji, aby se tobě i malé dařilo co nejlépe! :hug: :hug:

 
Miška23
Kecalka 133 příspěvků 10.06.12 10:42

nádherné:) taky nás čeká první porod a obavy jsou. ;) Ale když si to tak pročítám, začínám se těšit :hug: tak ať jste obě zdravé a malá roste :)

 
Fima
Nadpozemská drbna 28743 příspěvků 10.06.12 11:00

Moc pěkný deníček. :) Gratuluji ke krásně rychlému, bezproblémovému porodu a narození holčičky. :kytka: Ať vám dělá jen samou radost. Já taky měla extra rychlý porod, trval pouhou hodinku a půl a byl to pro mě taky ten nejkrásnšjší zážitek, na který strašně ráda vzpomínám. Za čtyři dny to bude u nás přesně rok. ;)

 
Petulinaxx
Ukecaná baba ;) 2283 příspěvků 10.06.12 11:15

Moc pekne napsany denicek :) Takovy hezky a rychly porod ti zavidim, ale hlavne ze je Maruska zdrava. At hezky roste a jste vsichni spokojeni :hug:

P.S. nezapomen na nas ve skupine a pochlub se s fotkou ;-)

 
Althya
Ukecaná baba ;) 1766 příspěvků 1 inzerát 10.06.12 12:41

Moc pekne:-) Taky jsem se pripravovala na prirozeny porod, chtela jsem rodit do vody, ale dcerka zustala otocena koncem panevnim, takze planovany cisar, ale asi to tak melo byt. Treba priste to vyjde :-)Tak at se vam dari.

 
byron  10.06.12 12:43

Tak už to máš za sebou? Moc gratuluju. A jak dlouho jste musely zůstat s malou v porodnici? Jak to zvládla?

 
symposhka
Extra třída :D 14151 příspěvků 10.06.12 13:11

:hug: :* krásně jste to zvládly, holky moje :srdce:

 
KvetinkaL
Kelišová 6031 příspěvků 10.06.12 13:26

No prostě holka šikovná :hug: :hug: :hug:
Jsem mooooc ráda že jste obě v pořádku holky ;) :kytka: :kytka: :kytka:

 
RidickaMiska
Závislačka 2795 příspěvků 10.06.12 13:50

Waaaau Anežko, opravdu mi tečou slzičky, jak krásný porod si měla a strašně moooooooc ti gratuluji a přeji jen samé štěstíčko, ať maličká dělá samou radost a hodně moc zdravíčka, jsi šikulka, jak krásně si to zvládla, já sem u malého měla taky nádherný porod, i přesto že sem rodila císařem, ale mela sem epidurál, takže sem vše vnímala a paráda, ráda na něj vzpomínám :palec: :)

 
pettom
Neúnavná pisatelka 15123 příspěvků 10.06.12 14:10

Krása, Anežko… kéž bychom to tak měly všechny ;)  :hug:

 
matynka
Extra třída :D 10685 příspěvků 10.06.12 14:23

krásná práce :potlesk: :potlesk:
já chci takýýýýý takový krásný porod

 
Potapka1  10.06.12 15:21

Moc krásně napsané! :hug: Přeji Vám a malé hodně zdraví a štěstí! :dance:

 
jane-e
Hvězda diskuse 38138 příspěvků 10.06.12 17:15

krasne napsano :potlesk: taky jsem mela to stesti a za 4,5 hodiny byl Davidek na svete, jen spat jsem u toho nestihla :lol:

a moc blahopreju k Marusce :hug:

 
michi13
Zasloužilá kecalka 627 příspěvků 10.06.12 18:55

LadyTommy - juuu tak uz to mas zasebou mooooooc ti gratuluji a at se tobe a Marusce dari je to super ze uz ji mas u sebe :hug: :srdce: :* :kytka: davejte na sebe pozor !!!

 
Petulikk
Extra třída :D 10106 příspěvků 10.06.12 21:46

Moc gratuluji k holčičce a ať vám dělá jen samou radost :-) já měla vyvolávaný porod a od zavedení tabletky jsem porodila za 5hod :-) z toho první bolesti byly cca 2hod před porodem :-) a byl to můj první porod :-)

 
a-šmudlinka
Generální žvanilka 20303 příspěvků 11.06.12 10:20

Anežko nadherny denicek uplne jsme tajila dech a uz se tesim na svoji holcicku

 
Pce
Extra třída :D 13873 příspěvků 11.06.12 18:13

Lady, krása :potlesk: :hug:

Příspěvek upraven 11.06.12 v 18:14

 
milena13
Závislačka 4133 příspěvků 11.06.12 20:02

moc krásně napsané takový krásný a rychlý porod ti závidím první porod jsem měla 33hodin a druhý jsem měla 6hodin kontrakce a pak jsem musela jít na císař bo hrozilo že by malý mohl být mrtvý tak jsem moc ráda,že mě tak rychle vzali na ten císař a malý je s náma ve čtvrtek bude mít malinký 7týdnů jak rychle to uteklo :(

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 13.06.12 16:16

Moc gratuluji k holčičce! :dance: :srdce: Teeeda takhle prochrápat porod, to se dělá?! :lol: :lol: :lol: Jak se jí daří? Jste na nedonošencích, nebo už doma?

 
chcememimi
Echt Kelišová 7766 příspěvků 14.06.12 16:11

…opravdu nádherný porod, tak ať vám malička dělá jen samou radost a je zdravá :-)

 
zoretka08
Ukecaná baba ;) 1338 příspěvků 14.06.12 17:08

Gratuluji, krásný porod… at jste s miminkem obě zdravé :) můžu se zeptat, jaký jsi měla dojem z Podolí?? chování personálu atd?

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 14.06.12 17:22

Děkuji moc všem za reakce :kytka:

chystám pokračování deníčku, kde chci napsat o tom, jaké to bylo a je s nedonošenečkem 8) takže se vše dozvíte ;)

@zoretka08 z Podolí jsem byla nadšená, ležela jsem nejdřív na rizikovém - krásné moderní prostředí, ochotné sestřičky, na sále taky byla PA i doktorka moc milá, chválily mě, podporovaly… pak jsem ležela na šestinedělí P2, PA skvělé a dětské sestry - většinu si maminky chválily, já nevím, protože jsem tam malou neměla ;) malá ležela na intermediární péči a tam to bylo úžasné, až jsem brečela, jak mi bylo líto, že už odjíždíme :)

 
zoretka08
Ukecaná baba ;) 1338 příspěvků 14.06.12 17:26

@LadyTommy tak to jsem moc rada, ja se chci do Podoli registrovat ale nejak posledni dobou slysim porad jen jak je to tam jak na bezicim pasu a jak jsou tam neochotne sestricky ktere se k tobe chovaji jak k onuci… jsem rada, ze slysim i nejakou pozitivni zkusenost

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 14.06.12 17:33

@zoretka08 mně tím právě taky strašili, ale já nemůžu říct, že bych narazila na jedinou nevrlou osobu 8)

 
tehuzu
Ukecaná baba ;) 2279 příspěvků 15.06.12 12:43

Krásné :kytka: Doufám, že i já budu takhle vzpomínat na svůj porod. :)

 
niikkooll22
Kecalka 101 příspěvků 16.06.12 11:29

Ahojik ja jsem byla taky prvorodička rodila jsem 40+0 malej se narodil 3950g a rodila jsem cca 58 minut i s bolestma samotné tlačení asi 15 min. ale inak krasny deníček. ale neumím si představit rodit ani o minutu déle :-D

 
Bek
Kelišová 5954 příspěvků 18.06.12 01:16

Tak jsem taky přečetla a máš to moc krásně napsané :kytka:, musím tu taky pogratulovat :lol: :hug:

 
Elilen
Neúnavná pisatelka 15973 příspěvků 25.06.12 11:47

Anež, až z tvého komentáře jsem si všimla, že je to tvůj deníček. :) Krásně jsi to napsala.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama