Plánovaný císař v Podolí

Porod

I já jsem další z těch, které si během těhotenství pročítaly všechny deníčky o porodech, a těšily se, jak napíšou svůj vlastní. Nakonec jsem rodila plánovaným císařem, takže to nebylo takové vzrůšo, jak jsem čekala, ale i tak jsem se rozhodla podělit o svou zkušenost.

Moje těhotenství proběhlo v podstatě bez problémů, cítila jsem se dobře, přibrala docela málo, a vyšetření ohledně vývoje miminka dopadala všechna dobře. Vyskytl se jen jeden zádrhel - už od 27tt byla naše holčička otočená hlavičkou nahoru. Napoprvé jsem to neřešila - říkala jsem si, že má ještě spoustu času se přetočit. Na kontrole 31+1 byla otočená stejně, a pořád jsem byla úplně v klidu. Ale stejné to bylo i na dalších kontrolách, a doktorka říkala, že je tam uložená takovým způsobem, že je nepravděpodobné, že by se přetočila. I tak jsem prováděla cviky pro přetočení. No, nevyšlo to. Termín porodu jsem měla podle MS i UTZ stanoven na 18.září loňského roku.

5. září jsem šla k paní primářce v Podolí do poradny pro indikaci CS, byl mi nabídnut termín 11.9., to jsem měla být 39+0, ale vymohla jsem si datum 12.9., aby neměla malá narozeniny v to smutné výročí. Samozřejmě jsem na tom nějak třeskutě nebazírovala, jen se zeptala, jestli by to nešlo :)

V úterý 11.9. jsem tedy nastoupila do porodnice. Proběhla klasická vyšetření, monitory, večer klystýr (ne klasický, ale ani to nebyl YAL, jen taková malá lahvička tekutiny), a následovala hladovka :( Byly jsme na pokoji 3, nic příjemného, ale samozřejmě jsem to vydržela :) Kromě toho jsem odpoledne ještě mluvila s anestezioložkou o možnostech anestezie. Byla jsem dopředu rozhodnutá pro spinální, abych naší malou viděla už od prvního okamžiku. Jenže - občas mívám migrény. Doktorce jsem vysvětlila, že moje migrény (diagnostikované na neurologii) spočívají v podstatě jen v tom, že na 20-30 minut vidím auru, a pak to přejde. Jenže ona mi řekla, že po spinální anestezii mi nemůže zaručit, že se migréna nerozjede v mnohem horší, třeba i několikadenní formě, a já nechtěla riskovat, že se nebudu moct o miminko starat. Takže jsem se rozhodla pro celkovou anestezii. Tvářila jsem sice děsně statečně, ale když jsem to pak říkala manželovi, který tam ještě byl v tu dobu se mnou, pěkně jsem se vybrečela :(

Další den ráno jsem se osprchovala, oholená už jsem byla, pak mě sestřička vycévkovala, a já šla čekat na pokoj, až pro mě přijedou. Vycévkování bylo pro mě dost nepříjemné, trochu to pálilo, a pořád jsem měla pocit, že se mi chce na WC - takže asi jako u zánětu moč. měchýře. Nicméně mi bylo řečeno, že je to normální. Pak mi ještě zavedli kanylu. Mezitím dorazil manžel.

Asi v 9 mě naložili na lehátko, a jela jsem na sál. V předsálí mě ještě nějaký sanitář „převlékl“, prostřel na mě plachtu, dostala jsem čepici, číslo a převezli mě vedle na sál. Tam byl manžel, který se mezitím převlékl do toho jejich slušivého mundúru :) Po chvíli už ale musel odejít.

Pak klasika- desinfekce břicha, plachta před oči. Potom mi břicho prohmatal lékař - bolelo to, a jak jsem měla před očima plachtu, a nic takového jsem nečekala, trochu jsem vyjekla. Už nevím kdo mi trochu nepříjemným hlasem řekl, ať se nebojím, že se ještě neřeže. Na to já řekla, že to samozřejmě vím, ale že by neškodilo na tak nepříjemný hmat upozornit dopředu. Pak už následovalo jen „dobrou noc“.

Pak jsem slyšela, jak mi manžel říká, že je všechno v pořádku a naše holčička je zdravá, a jestli chci vidět fotku. Přiznávám, nechtěla jsem. Takovou únavu jsem ještě nikdy nezažila, otevřít oči bylo nad moje síly. Stačilo mi vědět, že je zdravá. Probudila jsem se, už ani nevím kdy, byla jsem sama na normálním pokoji, protože, jak jsem se později dozvěděla, s porody se roztrhl pytel a JIPka byla plná. Chtělo se mi zvracet, ale nebylo co, akorát břicho mě od těch dávivých pohybů bolelo jak čert. Sestřička mi dala čípek proti bolesti, a říkala, že ta kanyla byla špatná, takže se musela vyměnit a nějakou chvíli mi neteklo nic proti bolesti. Za chvíli už mi bylo líp, řekli mi, že za půl hodinky mi malou přinesou, a protože to nebyla JIPka, dorazil i manžel :) Malou mi skutečně přinesli, a byla opravdu pěkná :) Abyste rozuměli, čekala jsem tak trochu šeredku, jako jsem byla po narození já (vždycky si vzpomenu na hlášku z Mavericka "..narodila se zadkem napřed, ale nikdo to nepoznal ), ale ona se vyvedla po manželovi :) Pěkně se přisála a byla to moc hezká chvíle, když jsme tam byli všichni tři :)

Vlastně jsem se cítila podobně jako při svatbě - žádná euforie, náhlá vlna štěstí, to ne - byla jsem šťastná a úplně klidná, ve stylu „tak to má prostě být“. Jak jsem se později dozvěděla, manžela pustili na sál v podstatě hned po tom, co malou vytáhli s mého břicha, takže máme fotku, jak ji drží nade mnou a do mě ještě vede pupeční šňůra, a následující okamžiky už máme zachycené kamerou, za což jsem moc vděčná :)

Doktoři mi tvrdili, že dcerka bude malé miminko, tak asi 3kg - nakonec měla 49cm, a 3480g, a vzhledem k tomu, jak malé jsem měla břicho, se ani nedivím, že tam neměla prostor k přetočení.

Císař nakonec nebyl zas tak hrozný, ale přece jen doufám, že další porod vyjde přirozeně, protože i když jsem neměla větší potíže, hrozně moc bych chtěla zažít ty chvilky těsně po porodu, bonding a všechno ostatní, co s tím souvisí. Navíc při případném dalším císaři už bych nemusela mít to „štěstí“, že byla JIPka plná, a nemohla bych být s manželem.
A na závěr - pobyt na šestinedělí nebyl nic moc, nadstandardní pokoj nebyl volný, i když jsem o něj žádala už 7.září. Tři maminky na pokoji a k tomu 3 miminka, co se budí a pláčou na střídačku - to si vážně moc neodpočinete.

Nicméně, až na tu jednu krizi při probuzení z narkózy mě břicho bolelo jen trochu, dalo se to docela dobře rozchodit, a čípky na bolest jsem si brala jen na noc, kdy jsem nechodila. Malá sice dostala trošku žloutenku, ale ani nemusela jít pod světlo, já se postupně rozkojila a v neděli 16. září jsme všichni šli domů.

Hodnotilo 12 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lola.corpsy
Kecalka 230 příspěvků 18.04.13 07:12

I jedenacteho se to da prezit :lol: o tom vim dost, mam ten den narozeniny. Krasny denicek :kytka:

 
Karamelka86
Kecalka 266 příspěvků 18.04.13 07:44

Můj syn je 11.9. :mrgreen: ale on si tohle datum vybral sám :lol: gratuluji k miminku :kytka:

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 18.04.13 08:24

@lola.corpsy O tom vůbec nepochybuju :mrgreen:
Jak jsem psala, kdyby se malá narodila v tenhle den, nijak zvlášť bych to neřešila, ale když byla ta možnost, využila jsem ji ;)

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 18.04.13 09:10

Moc gratuluju :kytka: A k těm odhadům váhy… Mně zase tvrdili asi dva týdny před porodem, že malý má určitě už víc jak tři kila a když se narodil, tak měl 2230 gramů ;)

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 18.04.13 10:01

Gratuluju k miminku! ať jste zdraví! a jinak - já si zažila obojí, kontrakce s oxytocinem i císaře - upřímně? zlatej císař! do normálního porodu bych se fakt nehnala…

 
Srnka01
Povídálka 36 příspěvků 18.04.13 10:05

Gratuluji k holčičce. Doktoři a jejich odhady, to je kapitola sama o sobě, některý to fakt umí ale některý, no. Mě říkaly že malý má do 4kg. Nakonec měl 4444g a rodila jsem ho také cisařem ale akutním neb byl špatně stanovený odhad. Při mé výšce 158cm bych ho neporodila normální cestou ač jsem to 24 hodin zkoušela, nakonec to zachránila výměna směny a jiný lékař. Takže opravdu na odhady nevěřím. Krásný den

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 18.04.13 10:55

@Skytafka @Srnka01 No já jsem nějak nepochopila, proč se ty odhady vůbec dělají, když jsou tak nepřesné :nevim:

Děkuju všem za gratulace :)

 
szewcz
Povídálka 28 příspěvků 18.04.13 11:09

Gratuluju k miminku.
Já jsem rodila císařem obě děti. První byla dcerka, to bylo plánovaně, protože byla jako u Vás konec pánevní a taky mí říkali, že bude maximálně kolem 3-3,30 kg. Chyba, měla 52 cm a 3,63 kg. Rodila jsem s epiduralem a manžela na sál nepustili, musel čekat venku, až mu miminko přinesou. Svým způsobem to chápu, ne každý to na sále vydrží a aby ho tam ještě křísili… :D A taky tam byl ten den pěkný fofr, protože během dvou hodin nás císařem odrodili tři.
U druhého dítěte bylo vše v pořádku, otočilo se hlavičkou dolů a nachystal se na svět, ale ouha, původní jizva začala na dotek bolet (bylo to týden a půl před termínem), tak mi bylo řečeno: ihned do nemocnice. A druhý den jsem už jela na sál. Byl to chlapeček. Podle předpovědi měl mít 3,5 kg, ale taky se pěkně sekli. Měl 50 cm a 4,09 kg. A vzhledem k velkým boletem pánve, kterými jsem trpěla už od 6 měsíce jsem byla ráda, že je to zase císař a ne normální porod. :D
A kupodivu to sice hned po porodu bolelo víc než u prvního, ale rekonvalescene byla podstatné kratší. Možná to bylo tím, že od prvního porodu jsem si pamatovala cviky pro uvedení do formy. Sestry mi sice dali rozpis cvičení, ale jen pro normální rodičky, ale podle rehabilitační sestry, která za mnou byla po prvním porodu jsem věděla, že dva velmi důležité cviky tam chybí. A když jsem je hned třetí den po porodu začala cvičit, tak do 14 dnů jsem byla naprosto v pohodě.

Ale divila jsem se, že Vás v Podolí po císaři dávají buď na JIP nebo na normální pokoj. U nás v porodníci mají pokoje určené pouze pro rodičky po císaři a jsou tam max. dvě. A návštěvy tam fungují normálně.

 
Althya
Ukecaná baba ;) 1766 příspěvků 1 inzerát 18.04.13 13:55

Gratuluji k zdrave holcicce. Mela jsem to podobne, tak SC kvuli konci panevnimu a cevkovani bylo asi nejhorsi z celeho zakroku…mela jsem nastesti dopredu zamluveny nadstandart, takze jsem mela docela klid

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 18.04.13 14:02

Ahoj, se zájmem jsem přečetla deníček, já rodila v Podolí plánovaným CS před rokem, vycházelo to na 15.3., což se mi taky kvůli historickým souvislostem nelíbilo, tak jsem doc Velebila ukecala na 19.3. :-) Teda přemlouvala jsem ho na 21.3., ale to už nedovolil :lol: Jinak ořípravy a porod podobný, akorát se spinálem a pak na JIP a pak už jenom nespokojenost na šestinedělí. Myslím, že Podolí je super na přirozené porody, jinak je to továrna, kde si spoustu věcí usnadňují. Takže já příště zamířím jinam. Díky za počtení

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 18.04.13 17:10

@szewcz Člověk je nakonec rád za ty možnosti, které dneska jsou, že jo :) K nám na pokoj přišla rehabilitační sestra ukázat cviky, ale popravdě jsem skoro necvičila, když malá zrovna neplakala, byla jsem ráda, že sedím :D Kupodivu se to obešlo bez následků
@Althya No, já byla ještě zpočátku ráda, že vím termín dopředu, že nadstandard určitě dostanu. Akorát v Podolí jsou pro „císařovny“ určené jen některé nadstandardy, a těch je bohužel málo.
@emari Jsme na ta data hrozně zpovykaný, co? :mrgreen: Já brala Podolí s tím, že je to továrna, kde to ale sakra dobře umějí :) Přece jen císař je velká břišní operace, a to mi přijde lepší absolvovat někde, kde nedělají jednoho za týden. Tedy nehledě na to, že když jsem se tam registrovala (20.3. :) ), tak mi šlo hlavně o ty porodní pokoje :) Kam bys šla příště ty?

 
Marbuli
Závislačka 2761 příspěvků 18.04.13 18:28

Krasny denicek :kytka: Ja jsem taky rodila v podoli, ale mela jsem normalni porod, byla jsem na pokoji s jednou a pak se dvěma maminkami a myslim si ze to bylo fajn, kdyz sem si chtěla zajit do sprchy tak sem nemusela rikat sestricce a maminka z vedlejsi postele mi malou pohlidala :) PA byla uzasna a chtla sem i super jak ranni tak innocni sestřičku :) jediny co mi vadilo tak ty sprchy, ty nebyli nic moc a jedna sestra na sestinedeli, kratkovlasa cernovlasa, ta teda byla neprijemna, hrozny.. ale jinak na podoli vzpominam moc rada a kdybych mela mit jest nekdy prcka tak ani nepremyslim a do Podoli jdu znovu :) Preju hodne zdravíčka pro malou :srdce:

 
evka
Extra třída :D 10983 příspěvků 19.04.13 10:02

Krásný deníček :palec: :palec:

Já mohu srovnat i císaře..po dvou dnech v bolestech a k tomu dva přirozené porody…a proto nechápu, jak si někdo může dobrovolně zvolit císaře…

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 19.04.13 10:28

@Marbuli Díky, taky jsme si na pokoji děti hlídaly, i jsme si tam tykaly, ale já jsem z cizích lidí stejně taková nesvá, a ještě ty plakající miminka..no docela ráda jsem odcházela :) Jinak už nevím, na kterém oddělení jsem vlastně byla, ale byla tam jedna výborná ženská sestřička, a dvě takové starší dětské, obě k dětem zlaté, ale jedna se k rodičům chovala skoro jako by jí překáželi :roll:
@evka Tak akutní císař bude asi trochu jiné kafe…navíc, pokud jde o lidské tělo, tak jsme každý natolik individuální, že zkušenosti s tím, jestli je císař hrůza nebo naopak pohoda, patrně nemá smysl vůbec předávat :think:

 
Marbuli
Závislačka 2761 příspěvků 19.04.13 11:13

@poppaea nocni ta hodna byla starsi a mela kratsi hnede vlasy a ta ranni byla mladounka a blondýnka vlasy tak pod ramena, ale ta jedna teda byla napres drzku :pocitac: :pocitac: ja si teda taky nepamatuju na jakym oddeleni, jinak mi jsme si taky tykali a pak sem zjistila ze c jsme tadymeli skupinu na podoli tak ze semnou na pokoji byla jedna pani co si semnou psala :D kazdopadne miminka měli obe hodna jen ta moje mala cacora tam udelala rozruch :oops: mela sem moc milka a vytahla mi 9Oml z prsu tak od 10 od vecera do 4 do rana plakala, ale maminky nebyli prvorodičky a tak sem se jim omlouvala, ale oni ze vse v poradku ze tohle mají taky za sebou :) pravdu jsem byla spokojena az na t jedu sestru a sprchy :)

 
Eilaan  20.04.13 15:23

Moc gratuluji, at jste vsichni zdravi a stastni!!! :srdce:

@emari Ano, Podoli je sice tovarna, ale nedam na ni dopustit. ;-) Byla jsem moooc spokojena i u 1. porodu (domluveny porodnik + nadstandard), ale loni pri 2. porodu mi dokonce zachranili zivot! A zrovna primare Velebila jsem poznala jako andela strazneho, ktery krome toho, ze po porodu pri naprostem rozvratu srazlivosti krve a krvaceni vsude - i sliznicemi atd. (embolie plodovou vodou, DIC) - me na sale zachranil dokonce nejakymi prostredky, ktere se pouzivaji na neco zcela jineho, :mrgreen: me po celou dobu pobytu na JIPCE i potom na sestinedeli, kde jsem musela byt mimoradne dlouho, chodil stale kontrolovat i ve svem volnem case atd. Jak kamaradky doktorky, tak napriklad anesteziolozka z Podoli mi rikali, ze bych bohuzel v nejake krajske nemocnici neprezila. Tady maji velke zadoby krve, objednali lek na srazlivost za milion a v neposledni rade tu opravdu UMI!!! :palec: :potlesk:

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 21.04.13 20:45

Eilaan - jasně, lékařsky jsou opravdu na výši, to nijak nezpochybňuji a i tvůj porod to dokládá. Což ale nevyvrací, že si hodně věcí v případě CS usnadňují. To, co považují za automatické v případě přirozeného porodu a čím se hlavně chlubí - poporodní „lepení matky a dítěte“, v případě CS nedělají, a přitom by mohli - jak dokládá perfektní poporodní praxe z porodnice v Krnově, částečně v Neratovicích, částečně v Krči, běžně v zahraničí. Tzn. posunout operační pole tak, aby byl možný bonding i v případě CS, a všechny další věci: nestřihat pupečník, dítě vyšetřit na matce, nechat adaptovat, v případě matčiny slabosti nechat zastoupit otcem, pak dítě přikládat častěji než po třech (a více) hodinách, nedokrmovat automaticky glukozou atd atd. Mluvím o plánovaném CS a stavu, když je vše zdravotně ok, což byl například můj případ. Ale to je jedno, mám na svůj porod krásnou vzpomínku NAVZDORY tomu, že všechny tyhle věci nám nebyly umožněny, a tím pádem i na Podolí vzpomínám s „hormonální“ láskou. A ohledně šestinedělí - tam to chvílemi byl fakt vopruz - dvakrát nás stěhovali, na pediatra jsme museli se svlečenejma miminama čekat i dvacet minut, neustálý vbíhání personálu bez klepání… Jasně, když ti jde o život, jsou to triviality. Ale protože se jedná o porodnici, měly by být tyhle procesy postupně zlepšovaný i s ohledem na tak delikátní a intimní věc, jako je zrození nového člověka, matka i dítě si respekt, intimitu a klid v šestinedělí zaslouží.

 
Borůvka12
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 1 inzerát 21.04.13 22:05

Ahoj moc moc gratuluji k malinké :kytka: :kytka: :kytka:.Já rodila v Podolí 1.srpna 2012 císařem a byla jsem moc spokojená. Třeba jsme se holky potkávaly v poradně :lol: :lol: :lol:

 
iveta kotrcova
Závislačka 3477 příspěvků 22.04.13 20:43

Také gratuluji i já mám za sebou dva sc, po prve jsem se neotevřela a po druhé to nechtěli ryslkovat tak opět vše se dá přežít a byla jsem nakonec ráda, :mavam:

 
ZeLu
Neúnavná pisatelka 19894 příspěvků 2 inzeráty 25.04.13 09:05

@poppaea :-D teda napsala jsi to tak, jako by jsi šla pro rohlíky :-D
jinak já mám hrůzu z cevky apod. Radši si to odtlačim :-) nejsem žádná sra…

 
handa30
Zasloužilá kecalka 883 příspěvků 28.04.13 22:00

Také jsem rodila v Podolí plánovaným Císařem z důvodu konce pánevního..a také musím říct, že porod ok, ale to co se dělo na šestinedělí mě fakt rozhodilo. Byla jsem tam týden z důvodu nedostatku mlíka, nešlo se mi rozkojit. Myslím, že nejsem žádná citlivka, ale jedna starší sestra mě tam několikrát rozbrečela. Nechápu, jak je možné že na oddělení šestinedělí pracují tak neempatické bytosti, jako byla ta starší sestra. Z toho důvodu už tam rodit nechci.

 
DenisaW
Kecalka 158 příspěvků 10.09.13 22:36

Gratuluji k miminku :kytka:

 
poppaea
Závislačka 3303 příspěvků 11.09.13 08:05

@DenisaW Miminku bude zítra už rok, ale stejně moc děkuji :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama