Porod za odměnu

Porod

Z nostalgie jsem si před pár dny pročítala deníček o svém druhém porodu. Při čtení věty už nikdy víc se musím pousmát. Člověk míní, život mění.


4 komentářů


1 komentář

S manželem jsme chtěli dvě děti. Holku a kluka, což se nám také podařilo.

Čas plynul a já začala mít pocit, že mi ještě něco chybí. Nevěděla jsem co, ale že by to bylo třetí dítě, to mě ani ve snu nenapadlo. Začala jsem něco tušit ve chvíli, kdy jsem v sobě zpozorovala ten zvláštní motýlí pocit v břiše, když jsem potkala těhotnou. Manžel nebyl proti, spíš to záleželo na mně, kdy dám ten poslední impulz. Sice jsem stále váhala, ale nakonec byla touha po třetím dítku silnější než já.

Netrvalo dlouho a za pár týdnů jsme se těšily z pozitivního testu. Po předchozích zkušenostech jsem ke gynekologovi nespěchala a objednala se až na 8. tt, abych měla jistotu, že uvidím rovnou srdíčko.

Po prvním trimestru jsme začaly tuto šťastnou novinu oznamovat rodině a přátelům. Štastná byla asi jen pro nás, protože reakce nás zrovna nepotěšily. Vlastně dodnes se setkáváme s prapodivnými reakcemi. Tchyně brečela - a radostí to nebylo. Moje rodina sice gratulovala, ale vzápětí přišly řeči jako „budete mít co dělat“, „jak to zvládnete“, „to bude stát peněz“.

Tak se stalo a patří jim za to velké díky, že z pohodové těhule se stala kopa pochyb. Do konce těhotenství jsem měla v hlavě tolik otázek, nejednou jsem zalitovala, že jsme se do toho pustili.

Dny se měnily v týdny, týdny v měsíce a já měla termín porodu za dveřmi. Starší dcera už se nemohla dočkat miminka, stále se mě ptala, když už to konečně bude. Po večerech jsme se spolu probíraly ve výbavičce a těšily se, až do hadříků budeme mít co dát. :-)

Bylo pondělí, čtyři dny do termínu, obě děti nemocné, do toho jsem musela odevzdat přihlášky na kroužky. Uvařit, uklidit, psa vyvenčit, něco povyžehlit. Klasika. Ráno jsem vstala, nahnala děti ke snídani, sama jsem si vyžehlila vlasy, namalovala veselý obličej a vyrazily jsme na na Tour de Krumlov.

U auta jsem dostala takovou zvláštní křeč do břicha, kterou jsem neznala. Svedla jsem to na tvrdnutí a pokračovala v činnosti. U pediatra oba opět zánět průdušek, dostaly ATB. Pak jsem vystála kilometrovou frontu v domu dětí a mládeže, břicho tvrdlo stále častěji, ale což, hlavně ať na nás zbyde místo. Domů jsem se dostala v jednu hodinu, děti poslala spát s tím, že si musím také nutně odpočinou. Jenže na mě zíral plný koš s prádlem. Neodolala jsem a pustila se do práce.

V přestávce jsem ještě na eMiminu obnovila diskuzi o nepřicházejícím porodu. Doufala jsem, že se ozvou mamky, které jsou na tom stejně jako já. Jak úsměvné. Břicho stále tvrdlo, ale že bych rodila? To těžko, jistě to jsou poslíčci. Syna jsem přenášela deset dní, přece teď neporodím před termínem.

Nicméně červíček hlodal a jak dorazil manžel z práce, vyfasoval tužku, papír a zapisoval časy. Bolesti byly silnější, nemusela jsem prodýchávat, ale vždy jsem se zastavila a přečkala stah. Že se nejedná o porod, mě ujistily i časy zapisované manželem, které byly hodně nepravidelné, po pěti, po osmi, deseti minutách. Každopádně jsem se pro jistotu sbalila konečně do porodnice. Uložila děti, manželovi v letu rozdávala už posté instrukce co a jak.

Přítel na telefonu mě nahnal do horké vany, která měla rozhodnout. Po koupeli na půl hodiny stahy přestaly, pak se opět objevily, ale jednou po 10 minutách, další po dvanácti minutách. Stále jsem byla na vážkách, zda jet do porodnice nebo ne. Moc se mi nechtělo, ale trochu jsem se bála, abych ještě nakonec neporodila na gauči. Druhý porod byl sice vyvolávaný, ale překotný. Z ničeho nic jsem začala tlačit, sestřičky nikde, natož doktoři.

Strach byl silnější, manžel pobral tašku a v půl desáté jsem stála na příjmu v porodnici. PA jsem ve dveřích rovnou oznámila, že jistě nerodím, ale ať se na mě podívá a já vím, na čem jsem. Manžela jsem poslala domů, že mu zavolám, až budu hotová. Vyskočila jsem do křesla, PA ve mně zalovila se slovy „hmmm“ „aha“ „tak to je moc pěkné“. Srdce mi bušilo, jako kdybych rodila poprvé.

„Jste otevřená na 6 cm.“

COŽE??? KOLIK??? A VÍTE TO JISTĚ??

Protože jsem stále nevěřila, že rodím, nechala jsem tašku v kufru auta. Manžel naštěstí ještě nevyjel z areálu nemocnice, tak byl u mě za pár minut. U porodu být opět nechtěl, tak jsme se rozloučili, on utíkal za dětmi a já si v křesle napojená na monitor užívala ten neopakovatelný pocit, že už zanedlouho pochovám svojí holčičku v náručí.

S PA jsem vyplnila nezbytné papíry, dostala jsem kapačku s atb kvůli pozitivnímu testu na streptok. Na oddělení byla hrozně příjemná atmosféra. Všude klid, příjemné osvětlení, jen já a PA, se kterou jsem si výborně rozuměla. I když byla mladší než já a snažilka o první, měly jsme si hodně co říct. Než mi vykapaly atb, povyprávěla jsem jí o druhém porodu, kdy mě rodila sestřička, která jen tak tak doběhla a stihla si nasadit jen jednu čistou rukavici. To jsme ještě ani jedna netušily, za pár desítek minut se bude minulost opakovat.

Po mém vyprávění PA prozíravě usoudila, že raději urychlíme předporodní přípravu, a přesuneme se pro jistotu rovnou na porodní sál. Bolesti už chodily pravidelně po pěti minutách a znatelně zesílily. Po klystýru jsem se uvelebila na porodní křeslo, kde se PA chystala pustit vodu, jenže jako naschvál nepřišla ani jedna kontrakce celých 10 minut.

Jak došla, PA pustila vodu a seznámila mě s plánem natočit monitor a pak vyšetření na koze, jak porod postupuje. Na tento plán už ovšem nedošlo, dceru ve mně držely jen plodové obaly, takže já začala okamžitě tlačit. Bolest byla tak nečekaná, že jsem si musela nahlas ulevit. Na PA jsem ještě zakňučela, že už monitor nenatočíme, protože malá jde ven. Vyčkávala jsem na další kontrakci a byla jsem rozhodnutá tlačit, co mi síly stačí, jinak by mě ten tlak snad roztrhal.

Kontrakce dorazila, já tlačila, co to jde, a přitom mžourala na PA, jak si nasazuje rukavice. Nasadila jednu, druhou nestíhá. :-) Zatlačila jsem podruhé a dcera byla venku. Hned jsem po ní natáhla ruce a přivinula k sobě. V duchu jsem se jí omlouvala, jak jsem mohla kdy pochybovat o tak úžasném človíčku.

Mít třetí dítě bylo naše nejlepší rozhodnutí. Věřím, že do budoucna určitě přijdou i složitější chvíle, ale momentálně prožíváme krásné a šťastné období. Děti jí milují, starší dcera sedí u její postýlky, čte pohádky a když pláče, zpívá jí písničky. Malá je úžasná, stačí jen jí pozorovat a v srdci se mi rozlévá pocit lásky a klidu.

Hodnotilo 44 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Aony
Závislačka 3006 příspěvků 27.10.14 00:05

Krasne.. :hug: gratuluju moc!!! :kytka:

 
Sonreir
Závislačka 4697 příspěvků 27.10.14 06:52

Krasne. Tak to ma byt. Preji v zivote moic stesti a lasky :kytka:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26445 příspěvků 27.10.14 07:39

Krasne napsane, mas kouzelne deti :kytka: :srdce:
Ps:To jak te rodina rozhodila tim rypanim, to fakt nechapu, chapu rodice kteri tu rodinu musi zivit, ze do toho remcaji, ale jinak je to hrozne takto zastrasovat :think: :think: :think:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 27.10.14 07:54

Jo, oznameni prvniho tehotenstvi - obrovske nadseni vsech, oznameni druheho - radost vsech, oznameni tretiho+ - rozpaky a pochyby nekterych. Gratuluju k pohodovemu porodu, mel hodne podobny prubeh jako muj druhy (prvni x hodin, druhy jsem pomalu nevedela ze rodim).
Hodne stesti do zivota! :kytka:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 27.10.14 08:17

Dneska se už velká rodina moc nenosí. Jedno, dvě děti v pořádku, tři a více už jste divní. Naposledy mě dostal známý, který mi řekl že si myslel že jsem tak ztloustla, přece ze by jsme nečekaly třetí dítě.

 
Ptewin
Ukecaná baba ;) 1825 příspěvků 27.10.14 10:40

Moc gratuluju a drzim palce :kytka: ;) Taky bych rada alespon tri deti, na pozadi mi blika i ctyrka, ale to se uvidi. S podivnymi reakcemi pocitam dopredu, uz ted si mnozi klepali na celo, ze mame deti brzy po sobe - 17m, v lepsim pripade hlasili „aspon mate rychle splneno“ 8o :nevim: Jinak muj druhy porod byl taky snovy, pul dne jsem vahala, jestli rodim nebo ne :) Do porodnice jsme vyrazili spis pro jistotu - a prijela jsem tam otevrena na 8cm :lol: Za hodinu a pul byl syn venku, nestihla jsem se ani rozhlidnout po porodnim sale. A to vazil 4730g ;)

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 27.10.14 11:15
:potlesk:
 
nataluska
Kelišová 6934 příspěvků 27.10.14 11:20

Máme také tři děti a reakce okolí zhruba stejné jako u vás. Ale nelituji, že máme třetí, teprve teď si připadáme kompletní.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26445 příspěvků 27.10.14 11:58

@Ptewin Jezisi tuhle vetu tak nesnasim..Mate splneno, jako by slo o nejakou petiletku :mrgreen: :roll:
To se bere jeste asi postaru kde se plnilo opravdu :mrgreen: Sileny zvyk :roll:

 
Rézi
Kecalka 413 příspěvků 27.10.14 12:17

U nás se taky všichni divili a negratulovali moc, ale nakonec to vzali tak, že nutně potřebujeme pod dvou dcerách ještě kluka, tak pak nám přáli, aby nám to vyšlo. :roll:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 27.10.14 12:37

@Ptewin no malej, to byl ale drobeček :mrgreen: skoro jak můj syn

@pomenkova Nejdřív svatba, pak první dovolená, prvni dítě, koupě chaty, druhé dítě:-)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26445 příspěvků 27.10.14 12:40

@Freyaa socialni jistoty :mrgreen:

 
Iman
Stálice 80 příspěvků 27.10.14 14:16

Krása!! :kytka:

 
katsha
Kelišová 5741 příspěvků 28 inzerátů 27.10.14 14:23

Taky gratuluju k pohodovému porodu a krásné holčičce. :kytka: :srdce:
My máme taky tři děti - dcery a cca za měsíc očekáváme příchod čtvrtého dítka - chlapečka. Naštěstí u nás to rodina vzala v pohodě a všichni se moc těší. A cizí lidé jsou mi ukradení, ať si myslí, co chtějí, jejich děti to nejsou.
Tak ať se vám daří. :)

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 27.10.14 14:27

Gratuluji :kytka:

 
Zandi
Ukecaná baba ;) 1610 příspěvků 27.10.14 14:57

Tohle nikdy nepochopim, u nas to same pri oznameni ze cekame druhe dite padly vety tipu,, to snad ne'' malemu bude 21 mesicu az se miminko narodi. Nevim proc tyto reakce, deti zivit nemusi, starat se nemusi tak proc takova silna slova. Kazdopadne hlavne prejeme zdravicko a na reci a pomluvy kasli je to vase volba a nikdo vam do toho nema co kecat. Preji hodne stesti v zivote :kytka:

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 27.10.14 15:01

:kytka: Moc gratuluji!!! :kytka: A přeji celé rodince hodně zdraví, lásky a radosti :srdce: Také považuji rozhodnutí mít ještě třetí dítě ( navíc v pozdějším věku ), za to nejkrásnější co nás mohlo potkat.

 
udana
Stálice 100 příspěvků 3 inzeráty 27.10.14 16:16

Poprvé píšu k deníčku - moc krásné :potlesk: Máme dvě holčičky a já strašně toužím ještě po třetím. Kolikrát jsem se už v „záchvatu racionality“ snažila sama sebe přesvědčit, že z takového a takového důvodu bude lepší a jednodušší zůstat u dvou, ale to třetí tam pořád v srdci je :srdce: Manžel má ze mě legraci, jaké to je pro mě strašné dilema a že stejně se k němu pořád vracím. Teď jsou holky ještě malé (3 a čtvrt a 2 roky) a čas se tváří, že nás netlačí (26 a 28 let), tak v plánu je až později, až budou holky třeba školačky. Sice červíček hlodá, aby do té doby nenastal nějaký problém, kvůli kterému by to nešlo, ale zase hned teď třetí by bylo asi dost náročné pro všechny. No u nás můžeme alespoň při nevhodných poznámkách přitakávat, že by to chtělo ještě kluka do třetice, i když strašně moc bych chtěla třetí holčičku :D Tak mě tento deníček i předchozí komentáře k němu pohladily u srdce, děkuji :mavam:

Příspěvek upraven 27.10.14 v 16:17

 
Subina
Nováček 4 příspěvky 27.10.14 16:37

Tak gratulace.
U nás to bylo taky tak. Máme 12ti a 6ti letou holku.Taky mi táhne na čtyřicet. No a s manželem jsme se rozhodli pro třetí přírůstek. Měli jsme radost, že to vyšlo na poprvé. Ale byli jsme asi jediní. Okolí nás zavalilo podivnými pohledy a řeči typu " jste se zbláznili, jak to uživíte…",jako by nám s tím někdo pomáhal :(
K lékaři jsme se objednala až na 9tt, abych měla jistotu.No a jaké je to překvapení. Na jaře totiž nebude jeden přírustek, ale čekáme dvojčátka.
To bude veselo v chalupě :)

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 27.10.14 16:39

@katsha tři princezny to je krásný, přeji pohodový porod

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 27.10.14 16:42

@udana kdybych měla mít ještě pět dětí přála bych si pět holek. Rozumím vám :D

 
chs.jasmin
Závislačka 4999 příspěvků 27.10.14 16:43

Krásně napsaný deníček. Rýpavé poznámky bych si k tělu nepřipouštěla, dítě je Vaše s manželem a ne rodiny… :kytka:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 27.10.14 16:45

@Subina tomu říkám překvapení, gratuluji

 
Elviee
Kecalka 154 příspěvků 27.10.14 18:01

Velká gratuace. také čekám třetí a reakce rodiny a okolí byly uplně stejné.

 
Meeshab
Ukecaná baba ;) 1685 příspěvků 27.10.14 18:50

Krásný deníček - s tím rodinným rýpáním mi mluvíš z duše. Mám termín za pár dní a když jsme třeťátko oznamovali mojí mamce, tak jsem myslela, že mi snad oči vyškrábe, nebo mi snad rovnou jednu vrazí. Poslechla jsem si, že jsme jako cigáni, že teda myslela, že mám víc rozumu a že jsem si zkazila život. I když na miminko už se jakž takž těší, svůj názor na naše rozhodnutí bohužel nezměnila :,( Snad se to obrátí, až si třetího vnuka pochová :pankac: Vám přeji hodně zdravíčka, štěstí a lásky :hug:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 27.10.14 19:25

@Ptewin jojo,taky mi bliká v pozadí čtvrté :mrgreen: a to náš treti je fakt :cert:

 
Vlaďka 74
Ukecaná baba ;) 1155 příspěvků 27.10.14 20:18

@Subina Tak to je super prekvapko :kytka:… My deti 19, 14 LET :srdce: a 6 mesicu… Nemusim se rozepisovat na reakci okoli ze neeeeeeeee :mrgreen:

 
Lucu
Ukecaná baba ;) 1229 příspěvků 27.10.14 21:11

Krásný deníček :kytka:

 
anetka89
Povídálka 39 příspěvků 13 inzerátů 28.10.14 14:43

Krásně napsané :) Až mě to dojalo. Mám první miminko a zatím si nedovedu představit další. Ale asi bych se nebránila po nějakém čase. Samozřejmě musí fungovat i finanční stránka. Ale nějak by se to snad zvládlo. Dětičky jsou pro mě vším. (a jako p. uč. ve školce mi to neodradilo :D )Gratuluji a ať jste zdrávy všichni. Určitě to chyba v žádném případě nebyla. Po mě rodila paní která už tři děti měla doma.:) tak můžete být v klidu :mavam:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 28.10.14 16:53

Já jsem byla na odd sestinedeli s maminkama, jedna měla třetí jako já, a ta druhá dokonce čtvrté, nó kolik my toho nakecaly:D vůbec se mi nechtělo domů:-)

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 28.10.14 20:33

To je ale krasne napsany.Ja to treti snad fakt dam… :) Kazdopadne diky za inspiraci :mavam:

 
viky23
Neúnavná pisatelka 15093 příspěvků 29.10.14 16:55

Krásný :potlesk: jestli já nebyla ten přítel na telefonu :think: :mrgreen: :lol:

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 29.10.14 17:38

:mrgreen: a teď jsi slavná:-D

 
Dracunculus
Ukecaná baba ;) 1736 příspěvků 30.10.14 19:59

Gratuluju a závidím :mrgreen:
Taky bychom s manželem rádi tři, ale s hypotékou a našimi platy to bohužel nezvládneme finančně. Plánujeme druhé počít na jaře a už potom na rodičáku asi budeme jíst suché z nosu :zed:
Ale rodinu jen s jedním dítětem si prostě neumím představit.

 
klmartina
Stálice 91 příspěvků 01.11.14 14:34

Super :-) doufam ze budu mit taky tak pohodovi porod :-) s reakci rodiny jsem se taky setkala ale bylo to pochopitelne :-) pritel se rozvadel a byvalka mu delala peklo. Nemam to nasim zazle bali se o me jako kazdi rodice :-) ted uz se na prcka tesi navic ho dostanou k vanocum :-) :-) mam termin 31.12. Ostatni co si mysli me nezajima je to muj zivot moje rozhodnuti muj problem tak na podobne hemzy hodte bobana a budte rada ze to treti vyslo :-) :-) :-) drzim palecky at je vse ok

 
ladai
Závislačka 3625 příspěvků 03.11.14 10:11

Moc krasny

 
Loo
Povídálka 18 příspěvků 05.11.14 14:21

Jeee, moc gratuluji :hug: Krásně napsané :kytka:

 
Lolinka_79
Závislačka 4633 příspěvků 08.11.14 19:24

Krásný deníček! Úplně jsem něco takového potřebovala číst. Čekáme třetí a reakce mé rodiny byly taky na prd…„zničíš si žovot, už nikdy nenajdeš práci, to si neumím v tvé životní situaci představit…“
Nic moc, vzalo mě to a taky jsem teď uzlík pochyb a nervů. Hlodá to jako zhoubný červík…ach jo.

A ten poslední odstavec, to je to, co jsem si moc ráda přečetla :srdce:
Děkuji a přeji hodně štěstí celé rodince :)

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 08.11.14 20:29

@Lolinka79

Klidně napiš sz jestli si chceš popovídat:-)

Vím co teď prožíváš, mít tři děti už se vymyká standardu ale ve skutečnosti je to fajn. Vidím velkou změnu mít jedno dítě a pořídit si druhé, ale mít dvě nebo tři už mi taková změna nepřijde. Co se týče financí tak krom plenek nepotřebuje nic:-)

 
formelka
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 09.11.14 10:39

Nevím jestli to dělají mé těhotenské hormony, ale vyhrnuly se mi slzičky do očí. Krásný deníček, moc Vám to přeji a gratuluji :)

 
Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 09.11.14 22:40

Děkuji :kytka:

Jsem ráda za pozitivní reakce. Na češtinu a sloh jsem od mala antitalent.:-)

 
Zabka-kvak
Ukecaná baba ;) 1496 příspěvků 10.11.14 08:46

Jsi inspirativní a nebojácná osoba :pankac: Jinak, ad rozpačité až negativní reakce. Zdá se, že všichni mají jasno, co je normální. Normální je: Mít dvě děti, vlastní byt (lépe dům), práci (ve které je člověk nespokojen a od nevidím do nevidím), normální je nestíhat, stěžovat si, být zcela zničen a oblékat se tak, jak se „normální lidé“ oblékají. Normální je taky vlastnit auto, dívat se na televizi a být zničen z výchovy dětí. Kdo to má jinak, tak je kacíř, a upálíme ho :hug: Běda, jak chodíte do práce s radostí :lol:

Naštěstí má každý jeden právo vybrat si, co je pro něho „normální“ a zařídit se podle toho. Od jisté doby se tedy nepokouším pochopit lidi, kteří se nepokoušejí pochopit mě… A netrápím se tím, co by si o mě mohli myslet… Ale od vlastní rodiny musí takové zásadní věci - jako reakce na nové mimčo - bolet :roll: S tím naštěstí zatím zkušenost nemám. Drobné rýpání na téma, že dvouletý odstup je málo, nepočítám… :jazyk:

Příspěvek upraven 10.11.14 v 11:19

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama