Rada třetí: Strachy

O životě
  • sunshinegirl
  • 18.04.16

Ale co když, co kdyby...

Znáte to? Něčeho se bojíte. Ale co když si řeknu o zvýšení platu a oni mne vyhodí? Co kdyby se býval Petřík do toho kolene uhodil víc a stalo se něco horšího, než jen to, že má modřinu? No jo, objednáme si tu dovolenou teď a co když pak v tom týdnu bude pršet?

Jo jo, taky to znám. Stachy mne provází celým životem. Některé strachy jsou v životě velmi důležité, dávají nám signál, že si máme dávat pozor. Např. myjete okna a máte strach, abyste nevypadli ven. To je dobře, protože jste díky tomu opatrnější. Může vám to zachránit život.

Ale strachy „co když a co kdyby“ do života prostě nepatří. Pokud tímto syndromem trpíte, měli byste na tom zkusit zapracovat. Je to jedna z věcí, na kterých pracuji právě teď. A není to snadné a je to na delší dobu. Ale až se to povede, můj život se mi bude žít mnohem snadněji.

Řešit „co kdyby“ nemá smysl! Něco, co se stalo, se stalo, dopadlo to, jak to dopadlo, protože v onu chvíli jsme to museli řešit. Minulost nezměníme, můžeme se z ní poučit.

„Příště si budu dávat větší pozor!“ a tím je dobré situaci uzavřít.

Ve chvíli, kdy začneme řešit, „co kdyby“ se bývalo stalo to a to, se dostáváme do naprosto zbytečného stresu. Kdyby se to bývalo stalo, museli bychom to bývali řešit. Ale ono se to nestalo! Takže to řešit nemusíme. Nemusíme vymýšlet hororové scénáře. Nemusíme si zvětšovat už tak vzniklý stres a výčitky. Vlastně si nemusíme vyčítat vůbec nic.

V lidském životě se stane hodně věcí a v onu chvíli je dotyčný řeší nějakým způsobem. Je to dáno momentálním psychickým rozpoložením, jeho povahou, schopností v danou chvíli myslet racionálně a mnoha dalšími faktory. Jak se říká, po bitvě je každý generál.

Takže řešit věci, které se staly v minulém čase způsobem :*„Měl jsem to řešit tak a tak.“ *také nemá smysl. Prostě co se týče věcí, které už se staly, doporučuji je neřešit. Staly se tak jak se staly, vyřešeny byly v té chvíli nejlépe jak jsme uměli. A minulost nezměníme!!!

Řešit „co když“ nemá smysl. Naučme se řešit ty problémy, které nastanou. Jestliže se naučíme v životě zlozvyku typu „co když“, dostáváme se do začarovaného kruhu. Téměř nemůžeme dýchat, nežijeme svůj život volně, cítíme se jak ve svěrací kazajce, mnohdy dojde k tomu, že už neumíme cokoliv ve svém životě řešit tak, abychom nevymýšleli hororové scénáře, které by se mohly udát. To přináší permanentní stres.

Takže neřešme to, co se nestalo!!! Nepřidělávejme si takto starosti! Problémy řešme, až nastanou!!! K tomuto by se bezvadně hodilo pořekadlo: „Nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko.“

Rada třetí: Řiďme se dle pořekadel: „Po bitvě je každý generál!“ a dle pravidla, co se stalo, to se stalo, nežijeme ve fantazii, ale v realitě!!! A dle pořekadla: „Nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko!“

Hodnotilo 20 lidí. Score 1.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Marie432875
Zasloužilá kecalka 803 příspěvků 18.04.16 07:40

Opět pěkný deník, asi chápu jak je myšleny-a podstata je dobra. Jen bych si dovolila trosku nesouhlasit s tím,,co kdyby" a ohlizenim se do minulosti. Pro me osobně je pohled do minulosti důležitou reflexi, proč jsem udělala to či ono takhle a ne tak, a jestli bych to příště nemohla zvládnout lip. Stejne tak,,předvídání" toho co kdyby-ja potřebuji byt připravena na různé situace a mít krizové scénáře. Doma se mi vymýšleji lépe nez v dane situaci, a ma rozhodnuti nejsou zbrkla ale promyslena…
Jasné, je zbytečně se pořad kvůli něčemu strachovat, ale do jistě míry to potřebuji, prave kvůli výše popsaným důvodům.
Ale jinak supr :palec:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26525 příspěvků 18.04.16 07:45

Co kdyby je pud sebezachovy ;)
Jinak denicek je docela pekny :srdce: Nechci kritizovat, jen pro me ta" co kdyby" jsou dulezita a musim napsat, ze jsou to strachy pod kontrolou 8)

 
mau-mau
Závislačka 2572 příspěvků 18.04.16 08:33

Teda za mě jedna velká nuda, tvoje články mají úrovňově klesající tendenci, skoro bych ti dala Radu čtvrtou: Dej si pauzu v psaní deníčků.. ;)

Jinak si troufám tvrdit, že nevíš, co znamená rčení Po bitvě je každý generál… protože v tvém kontextu to vůbec nedává smysl. To neznamená, že každý je po bitvě vítěz, nýbrž, „to se to dávají rady, když už je dobojováno a každému jasné, co se mělo udělat“.

 
sunshinegirl  18.04.16 08:57

@mau-mau No co to znamená vím naprosto přesně a jak jste to napsala, tak je to pravda. Nikdy jsem si nemyslela, že to znamená, že je po bitvě každý vítěz a v textu to smysl dává. Jen ho najít.

 
sunshinegirl  18.04.16 08:57

@mau-mau Jinak se bát nemusíte tohle byl můj poslední deníček.

 
Tichošlápek
Závislačka 4958 příspěvků 3 inzeráty 18.04.16 10:16

Nesouhlasím - kdyz nebudeš řešit, co se ti stalo v minulosti, tak se nikdy nedoberes vývoje směrem vpřed. Řešit problémy az kdyz nastanou? Lepší je jim předejít. Ta treti rada nevim, co měla znamenat - je to jen slepenec tři pořekadel. Souhlasila bych jen s tim, ze nema smysl se přehnaně nervovat

 
sunshinegirl  18.04.16 10:26

@Tichošlápek Řešit co se stalo v minulosti ve smyslu „co kdybych to té mámě řekla takhle, místo tak jak jsem to řekla“ nemá smysl. Protože už jsem to řekla jak jsem to řekla, vyvolalo to nějakou reakci. Kdybych to řekla jinak, vyvolalo by to jinou reakci, ale já se můžu jen dohadovat jakou. Takže dohadovat se jak by to bylo, kdyby to bývalo bylo tak, onak a vymýšlet tisíce scénářů, to nemá smysl. Řešit minulost z ohledu „Udělala jsem to takhle a nebylo to dobře, příště to budu řešit jinak:“ a tím to uzavřít a jít dál, to je v pořádku. Strachovat se z věcí typu: Teď zaplatím drahou dovolenou a co když zrovna bude blbé počasí. To taky nemá smysl. To neovlivním a co neovlivním, to nemá smysl řešit. Když bude blbé počasí, tak se tomu přizpůsobím, ale až to nastane, ne že si budu dopředu chystat scénáře a ztrácet s tím čas, aby pak bylo hezky a já zjistila, že jsem ty scénáře vůbec nepotřebovala a jen jsem ztratila kousek života řešením „co když“. Ale je to jen můj názor, souhlasit nemusíte. Já se tak snažím teď naučit žít, teprve se to učím, protože já právě uvízla mezi „co když“ a „co kdyby“ a vlastně jsem nedokázala žít okamžikem, žít tím, co je teď.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 18.04.16 11:20

1. Z minulých chyb je potřeba se poučit.
2. Budoucí problémy je potřeba předvídat.

 
Šmoulice
Kelišová 5352 příspěvků 3 inzeráty 18.04.16 12:55

@mau-mau

Moje řeč :palec: :palec: :palec:

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 37 inzerátů 18.04.16 14:02

První deníček na téma usměv dobrý, druhý na téma plánování nic moc a tento jsem jen přelétla. A vaše neustálé obhajoby, že to jsou jen modelové situace atd., nevylepší.

 
mau-mau
Závislačka 2572 příspěvků 18.04.16 15:22

@sunshinegirl ano, jen ten smysl najít… ;) Mně fakt nedává smysl napsat: Rada třetí: Řiďme se dle pořekadel: „Po bitvě je každý generál!".. Tohle pořekadlo se hodí do jiného kontextu, přeci… to není heslo, kterým by se dalo řídit.. :nevim: Podle mě je to spíš konstatování, které se váže k nějaké situaci, která nedopadla podle představ diskutujícího a ten to pronese, když mu chce někdo radit… :nevim: Ale tak, jak myslíš, no… :kytka:

Jen jsem tak měla pocit, že když si mám číst nějaké rady, vážně myšlené, a ještě na pokračování psané, že bych se tomu neměla smát… :mrgreen: No, v mém případě tvé dva poslední články nepadly na úrodnou půdu, ale i tak ti přeji jen vše dobré. :kytka:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 18.04.16 16:54

1. tyhle denicky jsem vubec nechtela cist, protoze prvni, co me napadlo - stejne tak asi jako vetsinu autorek negativnich komentaru „uz zase mi chce nekdo radit“

Kdyz si chce clovek poslechnout nejake zivotni rady, celkem rad by se ujistil, jestli je ta osoba k tomu kompetentni. Jestli tedy jsi @sunshinegirl snad nejaky psycholog, mela bys to napsat.

POkud ne, tak by se spis hodilo, kdybys napsala „moje zivotni zkusenost“ nebo „moje filosofie“.

2. „Po bitve je kazdy general“ je opravdu pravidlo, podle ktereho by se clovek nemel ridit. Mel by si naopak dat pozor, aby po bitve moc negeneraloval.

To je vsechno negativni, co bych k denickum napsala, protoze jsem zjistila, ze ve vsech bodech souhlasim a i moje zivotni filosofie je v idealu takova. V praxi samozrejme vrcim na deti, kdyz me nastval manzel, hystercim pod nakladem ukolu a nespim kvuli kravinam.
P. s. necetla jsem moc pozorne, zvlast ten druhej je moc dlouhej.

Příspěvek upraven 18.04.16 v 16:55

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 18.04.16 19:34

Promiň, mě to neoslovilo…působí to na mě tak, že nemáš moc co na práci :nevim:

 
sunshinegirl  18.04.16 19:55

@mau-mau Vysvětlím, myslela jsem to tak, že v případě „co kdyby“ nemá smysl řešit např.: „Měla jsem to říct jinak a nemusela jsem šéfa tak naštvat.“, protože to si říkám teď po bitvě, kdy už mám čas nad tím přemýšlet a k tomu patří to „po bitvě je každý generál“…jo, teď už bych si s tím poradila líp, ale tak v danou chvíli jsem neměla tolik času o tom přemýšlet apod. a teď si chci vyčítat, že jsem to vyřešila nějak a ono to šlo líp? No to už je pozdě, po bitvě je každý generál.

 
sunshinegirl  18.04.16 19:56

@reinkarnace Nemusíš se omlouvat. Na to je zcela jednoduché řešení: co se mi nelíbí, to nečtu :) Nejsme každý stejný.

 
sunshinegirl  18.04.16 19:57

@Pudloslava Psycholog nejsem. Nejsem vůbec z žádné zdravotní sféry. Ani psycholog, ani psychiatr, ani psychoterapeut :) Spíš naopak. Ale jak jsem už pod jedním tím článkem psala, to slovo „rada“ v nadpisu je fakt blbě zvolené. Ale já psala a odesílala všechny tři deníčky zaráz.

 
Nicolle1992
Stálice 60 příspěvků 18.04.16 20:57

@sunshinegirl mne se to líbí =) Je to pravdivé =) Na minulost třeba nehledět!!!Akorát vše ztěžuje a stejně ji už nezměníme =) a dopředu se můžeme připravovat jak chceme a stejně může být vše jinak =)

 
Tučňáková
Extra třída :D 14645 příspěvků 10 inzerátů 18.04.16 23:11

Co kdyby a strach vnímám rozdílně… :think:

 
mau-mau
Závislačka 2572 příspěvků 18.04.16 23:13

@sunshinegirl Děkuji, že ses zabývala mými tezemi, nicméně i tak si myslím, že jak jsi to popsala, víc se na to hodí „Kdyby byly ryby v prdeli, tak by nemusely bejt rybníky..“ :mrgreen: Toho generála neberu jako obecné přísloví na coby, kdyby, to beru, když radí ostatní a ne když si přemítám já sama, co jsem měla udělat jinak. Generál se vztahuje na externí rádce, cítím to tak… ;)

@Pudloslava …sakra, sakra, asi stárnu, začínám s tebou nějak často souhlasit.. :mrgreen: :mrgreen: :palec:

Příspěvek upraven 18.04.16 v 23:14

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama