Špatná matka

Rodičovství

O tom, jak jsem si jednou připadala jako ta nejnemožnější matka.


1 komentář

Určitě všechny znáte dětské výmluvy, když nechtějí baštit anebo spinkat. U nás (zatím se to týká jen staršího Milánka) to je nejčastěji bolení bříška a při nucení do spánku ještě žízeň a nutnost čůrat každé dvě minuty.

Když jsem byla těhotná s malým Davídkem, tyto Milánkovo výmluvy mi vadily dvojnásobně. A tak když měl večer už dávno spinkat a pořád chodil, že ho bolí bříško (jako již mnohokrát předtím), nasupeně jsem ho posílala zpět do postele s tím, že když bude ležet, přejde to. Poslala jsem ho tam už asi po desáté, když jsem z jeho pokojíku zaslechla tichý pláč. Vytočilo mě to ještě víc. Šla jsem za ním a zakřičela, že nemá proč řvát, a že taky může dostat na zadek, aby měl proč. Uslzenýma očíčkama se na mě podíval a řekl:,,Když maminko, mě to bříško dneska bolí doopravdy." To jsem se zarazila. Simuluje často, ale k slzám a přesvědčování o pravdomluvnosti to nedošlo nikdy. Tak už smířlivě říkám, ať mi ukáže, kde ho to bolí. Milánek ohodil deku a chtěl se posadit, aby mi boleníčko ukázal. Jenže sotva se trošku zvedl, vysloveně vykřikl bolestí a zapadnul zpět do polštáře. V tu chvíli mi vytryskly slzy a zaplavily strašlivé výčitky svědomí. Samozřejmě jsem nemohla poznat, že zrovna dnes nic nehraje, protože jeho mučednický výraz umí nasadit i když mu nic není.

A měla jsem prostě výčitky, že jsem špatná máma, která svému broučkovi nevěřila. Poprosila jsem Milánka, aby mi bolení bříška ukázal v leže. Dost ve mně hrklo, když si ukázal na stranu (již si nepamatuji, jestli levá či pravá) v oblasti pánve. To by mohl být slepák! V té myšlence mě utvrdilo to, že Míla najednou vyletěl z postele a na mou otázku, kam jde mi řekl, že zvracet. Jenže sotva to dořekl, gejzír zvratek už tekl na postel, na zem, na něj. Začal plakat. Pomuchlovala jsem ho se slovy, že se nic neděje. Vše jsem uklidila a převlékla. Přinesla jsem mu k posteli kyblík, kdyby mu bylo znovu zle.

Druhý den jsem měla mít šichtu v práci, takže jsem ještě v noci volala šéfové, že nejspíš nepřijdu, protože mám u syna podezření na slepák. Nakonec jsme se domluvily, že jí dám ještě vědět ráno podle toho, jak chlapci bude. Já pak čekala, jestli se po zvracení Milánkovi neudělá líp. Pokud ano, počkáme do rána a přítel s ním půjde k lékaři a já do práce. Pokud se mu lépe neudělá, zavolám sanitku. Milánek se ale během krátké chvilky vyzvracel ještě dvakrát a když jsem chtěla už volat tak řekl, že mu je trošku líp a hned na to usnul.

Ráno jsem po probdělé noci nad synkem (ze strachu, aby se mu nepřitížilo) do práce šla a netrpělivě očekávala sms od přítele, jak u lékaře dopadli. Zpráva nepřišla, ale do dveří za chvíli vletěl Milánek a za okamžik dorazil i můj muž. Když jsem viděla Milánka, jak se přiřítil, tušila jsem, že slepák to nebude. Tázavě jsem se koukla na přítele. Diagnoza zněla podrážděný žaludek. Syn dostal dietu o hořkém čaji a suchých rohlících. Po té noci mu bylo ještě trochu špatně, ale bříško už nebolelo ( ani lékařka nám ale nedokázala říct, proč ho bolel pobřišek od žaludku). Už ale nezvracel, ale byl bílý jak stěna. Už ho to ale neodradilo od lumpačení. Tak mi spadl jeden velký kámen ze srdce.

Nikdy ale asi nezapomenu na ten pocit, když jsem zjistila, že na mě nic nehraje…

Hodnotilo 12 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
dandysek
Závislačka 3820 příspěvků 1 inzerát 16.04.13 07:29

To znám, synátor má jít spát a nutně se musí ještě nepít a vyčurat a najednou má hlad..myslím, že to zná každá z nás ;)
A špatná máma určitě nejsi, nemohla jsi vědět, že po předstíraných bolístkách mu je najednou opravdu špatně. třeba ho to pro příště odradí si vymýšlet ;)
Hodně zdraví Milánkovi i Davídkovi :)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 16.04.13 07:33

No jo, taky mi tolikrát opakují, co je bolí, až se pak divím, že je něc. o bolí doopravdy Ale nechápu jednu věc - při podezření na slepák bych určitě nečekala do rána.

 
Kakika
Extra třída :D 14078 příspěvků 16.04.13 07:40

Taky bych nečekala do rána. Zvlášť, když mamce slepák praskl, takže vím, jak rychlé to může být.

Jinak už jsem u kluka „prošvihla“ angínu (on jí má bez horeček) a byla jsem na něj taky protivná, že je ukňouraný :zed: K doktorce jsem vyrazila až ve chvíli, kdy to bylo fakt na ATB. Prostě občas je těžké poznat, kdy si dítko vymýšlí a kdy to myslí vážně. Budiž mu to poučením, že si nemá bolení vymýšlet, protože až ho bude opravdu bolet, zase by mu nikdo nemusel věřit :hug:

 
DomikMisa  16.04.13 07:47

Také to znám. Hlavně že vše dobře dopadlo. V mém případě mnohé podcenili lékaři v místní nemocnici a málem to dopadlo špatně. Nejhorší je, že v dnešní dobře dobří lékaři opouští ČR a tady zbyde jen odpad.. :-(

 
myšanda26  16.04.13 08:08

Dcera to dělá taky. Kolikrát už jsem jí vysvětlovala, že když takhle simuluje nepoznám pak až jí něco bude doopravdy. Zatím to moc nepomáhá. Ale rozlišit jestli kecá nebo ne je opravdu těžké. Dokonce už napálila i učitelky ve školce. Ne kvůli nemoci, ale vykládala jim, že je moc smutná, že jí umřel dědeček. Tak mi učitelka říkala, že když máme úmrtí v rodině, že jim to mám říct, aby jí nějak neranili. Tak jsem je ujistila, že dědeček o kterém mluví, zemřel před 8 lety a ona ho tudíž nikdy nepoznala. Měla by se dát na dráhu herečky.
Mimochodem syn to nedělá. Teda s pitím a tak otravuje taky, ale nemoc si nikdy nevymyslel.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 16.04.13 08:12

Mě by docela zajímalo, zda výmluvy na bolící bříško po večerech ustaly nebo vesele simuluje dál :mrgreen:

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 16.04.13 09:50

I to se může stát. Ještěže to nebyl ten slepák :kytka:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 16.04.13 09:55

@Gladys po večerech jo. To už chodí jen pít a na záchod. Ale u jídla je to běžný jev :-D Když máme něco, co mu šmakuje, tak sní pět knedlíků a ani nemrkne. A pak, když je nějaké méně oblíbené jídlo, sní jeden knedlík a začne, že ho bolí bříško a nemůže už papat.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14405 příspěvků 16.04.13 12:55

No nezlob se, ale při podezření na slepé střevo je snad potřeba úplně jiné chování než čekat celou noc 8o

Krom toho, bolest bříška by se nikdy neměla brát na lehkou váhu - bez ohledu na to, zda si myslím, že dítě simuluje nebo ne.

Simulování se dá od reality dost často snadno rozlišit důsledností - „to mě mrzí, že Tě bolí bříško - tak se obleč, pojedeme k paní doktorce a odpoledne nemůžeme do zoo“, „nemůžu Ti dát ten slíbený koláček, před chvílí Tě bolelo bříško“… atd. atd. Možností je bezpočet.

 
Jitka1976  16.04.13 14:22

@BohunkaP Tak zrovna tohle se mi vymstilo…dcera taky často simulovala bolesti břicha..chtěla abych byla u ní v noci…když takhle jednou pofňukávala, já už naštvaná a hlavně přesvědčená, že to opravdu hraje…tak jsem jí řekla: Dobře, bolí tě bříško, jedem do Motola a zítra budeš se mnou doma…holt na ten výlet parníkem se školkou nepojedeš… :nevim:
Dcera se na mě usmála, že prý jí bříško už skoro nebolí…
Já si s vítězoslavným úsměvem (jak jsem chytrá…) šla lehnout…během 10 minut jsem byla zpět u zvracející dcery…ani nemukla…nebre­čela…nevolala mě…jen jsem slyšela ten zvuk jak zvrací…Břicho jí OPRAVDU bolelo, ale tak moooc chtěla na ten výlet, že raději tiše trpěla…a já bych si nafackovala… :pocitac: Když se jí udělalo líp, měla jsem s ní „vážný“ rozhovor (bylo jí 5 let) a vysvětlila jí, rozdíl mezi bolavým bříškem opravdu a bolavým bříškem jako, protože se bojí sama v posteli nebo se jí stýská nebo nechce spát atd…vysvětlila jsem jí, že potřebuju znát pravdu…že se NEBUDU zlobit, když mi řekne, že se jí stýská, než aby lhala, že jí něco bolí…dala jsem k dobru pár příkladů ze života, kdy lhaní vedlo k průšvihu ( např. zbytečné volání rychlé záchranné služby, hra na tonoucího a volání o pomoc i když se nic nestalo a to, jak ostatní pak takovým lidem nic nevěří a když se jim opravdu něco stane, tak si všichni myslí, že zase lžou a dělají si srandu) Dceři bylo 5…pochopila to velmi dobře…a při příštím nočním bolení stačilo se zeptat: A opravdu tě bolí bříško nebo je to něco jiného? A v 90% to byl stesk…pomazlit a bylo dobře…
Tohle píšu jen k tomu, že né vždycky „vyhrožování“ typu, když tě bolí bříško nepojedeš do ZOO, vede k tomu, že dítě řekne pravdu…zvlášť když mu je opravdu zle a o ten výlet stojí…

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 16.04.13 15:00

Tak to bych moc neradila, protože pak ho to břiško může bolet doopravdy a ze strachu, že nepůjde do Zoo to bude maskovat. což je ještě horší než když to hraje. takže radši ať to 10× zahraje než jednou zamlčí!

 
zrzule23
Závislačka 4933 příspěvků 16.04.13 15:25

Rozhodně nejsi špatná máma.

jen ti radím z pohledu odborníka aby jsi při příštím sebemenším podezření na slepák valila do špitálu. ikdyby jsis měla volat sanitku. :kytka: :kytka: :kytka: bolesti bříška nepodceňovat :kytka: :kytka:

 
Vermilion
Kecalka 308 příspěvků 16.04.13 16:04

Spatna matka nejsi, to by to s tebou ani nehlo.

 
Elata
Závislačka 3863 příspěvků 16.04.13 22:51

Zkus se podívat na téma „dětské migrény“. Děti většinou netrpí u migrény na bolest hlavy, ale mívají tzv. „břisní migrénu“, bolest břicha, je jim nevolno, pak se vyzvrací, usnou a pak je dobře.. moje dcera na migrény trpí stejně jako já, tak jsem byla tak nějak připravená. Kdo to nezná na vlastní kůži, toho to asi nenapadne.

A já Tě naprosto chápu. Moje dcera je dramatička, že by leckteré vystudované herce strčila do malíku okamžitě. Na povel se rozbrečí apod. Taky se jí kdysi do něčeho nechtělo, tak vyrukovala s bolestí hlavy, pak že ji bolí v nose, nakonec že ji bolí ucho a taky jsem supěla.. v noci už mi brečela, že ji bolí ucho a ráno jsme hned valily k mudře.. no a byla ho píchat, totálně zahnisané, ale do té doby si nestěžovala na nic, pohodička.. Taky jsem pak doma brečela, že jsem jí nevěřila a měly jsme dlooooohý rozhovor o tom, že nesmí hrát, že jí není dobře, protože pak nevím, kdy jí skutečně není dobře..

 
BoDaViDoVe
Ukecaná baba ;) 1011 příspěvků 16.04.13 23:53

8o
Dcera taky občas simuluje (3,5let), ale tvrdit mi, že jí bolí bříško a ukázala na místo, kde je slepák, tak neváhám a jedu do špitálu a to nejsem hysterická matka!!! Já jsem se slepákem chodila týden a starala se doma o dvě malé děti, než jsem se dostala do špitálu za 5 minut 12!!! Nechápu, že bys čekala do rána!!!

Děti jsou herci, ale do hlavy a do břicha nevidíš, takže bych to na lehkou váhu nebrala, i kdyby to hrál tisíckrát!!!

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32221 příspěvků 17.04.13 06:43

Taky znam
je to desny, ale budto se necha clovek deckem uplne zotrocit, nebo riskuje, ze neco jednou takhle podela.
Na vylete do kopce „maminko, ja jsem unavenej“ znamena v 99% „nechce se mi chodit“ a jednou je z toho vecer horecka.

zakladala jsem na simulace diskusi, jedna mamina me napsala, ze donutila dite dojet domu na kole s nalomenou rukou. Takze jeste dobry :-)

 
Marbuli
Závislačka 2761 příspěvků 19.04.13 11:52

Spatna mama nejsi, ale jak uz tady psali jiné maminky, na podezdreni na slepak bych urcite hned jela do nemocnice nebo volala záchranku..
Kazdopane neznam dite které by se nevymlouvalo na něco bolestivého a přitom se chce jen pomazlit a nebo nechce spat atd…
Preji hodne zdravíčka pro oba kluky :mavam:

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 19.04.13 15:41

Autorko, hlavně že to dobře dopadlo :kytka: a teda s podezřením na slepák bych do rána taky nečekala…

jinak teda koukám kolik dětí simuluje a koukám že je to snad braný jako „normální“??jako že „děti tohle prostě dělají“?? 8o nenastala někde chyba v matrixu?? že dítě aby si vymohlo obejmutí a pomazlení od mámy, když ho chce a potřebuje, tak se musí uchylovat k takovéhle celkem rizikové lži, že ho něco bolí? :think: vedlo to někoho vůbec k zamyšlení? :!

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 19.04.13 23:09

@zolycka konkrétně u nás se nejedná o lež proto, aby si vynutil mazlení. Pokud se chce pomazlit, tak si o to řekne. Simulování je dnes už jen v případě, když nechce jíst. A dříve-do této události- když nechtěl spinkat. Dnes už to řeší jen věčným čůráním a žízní a nebo nadáváním na očíčka, že se nechtějí zavřít :-D

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 20.04.13 00:37

@Sluníčkonesvítí když nechce jíst? tak an to bych musela reagovat úplně stejným příspěvkem, jako jsem napsala.. :nevim:
myslím ale, že formulace „očička se nechtějí zavřít“ je geniální :palec: a to čůrání a žízen je normální…já taky, dkyž nemůžu usnout, tak furt běhám na záchod nebo mám žízen :mrgreen:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 20.04.13 00:45

@zolycka myslím, že jsem to psala někde výš, ale možná ne. Tak pro upřesnění: kluk je docela zmlsaný. Když je něco, co mu chutná, tak zbouchá klidně i pět knedlíků a ani nemrkne. Ale pokud je k jídlu něco, co mu moc nejede, tak sní s bídou jeden knedlík a tvrdí, že už nemůže papat, protože ho bolí bříško.
Jinak k těm výmluvám jako že se očíčka nechtějí zavřít, tak podobných má víc. Například teď se potýkáme se šouráním nožiček při chůzi. Vždycky mu nadávám, ať ty nožky pořádně zvedá a on řekne, že to ty zatracený boty šourají! :-D A nebo když hodně zlobí a já mu hubuju, tak mi lítostivě řekne, že on zlobit nechce, ale ten jeho mozek mu poroučí, aby zlobil :-D

Příspěvek upraven 20.04.13 v 00:47

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 20.04.13 00:53

@Sluníčkonesvítí ale vzdy to nejsou výmluvy, to jsou holá fakta!!! :lol: a s tím jídlem…jeslti po těch dětech nechceme víc, než sami po sobě…buchtiček se šódó můžu sníst tunu..teda hlavně toho šodó :D u toho, co mi nechutná, tak nedojídám nebo nejím vůbec, jsem dospělá a tak už můžu říct děkuju, už si nedám a stačí to..děti holt musí „utíkat“ k výmluvám :nevim: a to píšu jako dítě, které tvrdohlavě prosedělo dlouhé chvíle u neoblíbených jídel (a nesnědlo! :mrgreen: a jako dítě, jehož rodiče si pozvali do školky, jelikož s tím „rozmlsáním“ měli také „problém“ i tan..až v dospělosti jsem se některá jídla naučila jíst až když sem si je sama uvařila a něco nejím doted aniž bych to někdy ochutnala (např. jitrnici, pomazánky) a žiju..ono se to asi nemusí tak hrotit ;) ale to je jen muj pohled a moje zkusenost :)

Příspěvek upraven 20.04.13 v 00:53

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 20.04.13 00:56

@zolycka Já především nevím, kde k té zmlsanosti přišel. Osobně si myslím, že to okoukal možná právě ve školce. Vždycky všechno spapal bez problémů a na začátku školky, asi první rok, ho učitelky náramně chválily, jak krásně baští a nevybírá si oproti jiným dětičkám. Ale pak najednou nastal obrat a začal si vybírat. Dám příklad. Za boha do něj nedostanu vývar, přestože dřív ho jedl normálně. Rizoto také ne. A dříve bez problémů. Ale udělám segedín nebo svíčkovou a zbouchá toho víc než já :-D

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 20.04.13 00:58

@Sluníčkonesvítí treba chce jen rozhodovat sam o sobe :) nebo pritahnout pozornost.. kdo vi..jak to prislo, tak to asi zase odejde…ja byla vybirava od zacatku :) takze u me to bylo a je dodnes beznadejne..veci ktere nejim si nevezmu ani na navsteve ze slusnosti :) :kytka:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 20.04.13 01:07

@zolycka nevím, jestli to přejde, protože to trvá už 3 roky :-D Ale má to jistou výhodu :-D Nemá rád sladké. Jediné, co mi sní je Kinder pingui. Jinak bonbóny, čokolády…to prostě ne. Jednou z něj měla šok prodavačka u nás ve večerce. Byli jsme spolu nakupovat a on, jestli mu koupím něco dobrého. Řekla jsem, ať si vybere co chce. A on, že by chtěl sýr (eidam). Tak jsem mu ho koupila a on se do něj s chutí zakousl, jako by to byla tabulka čokolády :-D Ta prodavačka nechápala :-D On prostě sladký nee. Třeba Vámi zmiňované buchtičky se šódo jsme měli nedávno k obědu a on to rovnou odmítl, a tak jsem mu dělala špagety :-) Už mu ani na Mikuláše nekupuji sladkosti, ale jen chipsy, křupky (toho dokáže sníst kila) a oříšky. Rodina to ale ještě nějak nepochopila, takže vždy po Mikuláši se nám tu válí tuna sladkostí, které pak postupně rozdá svým kamarádům, co k nám přijdou :-D

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 20.04.13 08:30

@Sluníčkonesvítí tak to je ohromna vyhoda ze neni na sladky :potlesk: to ja jsem..ovsem nikdy na takove ty gymove medvidky apod…coz zas nepochopila babicka, ktera mi je obcas prinesla pro chut jeste kdyz sem delala vysokou :D tak se mi vzdycky stosovaly ve skrini a pri jarnim uklidu sem je pravidelne vyhazovala :oops:

 
Anonymní  21.04.13 11:30

Jsem ráda že vše dobře dopadlo a nic si nevyčítej.
Já mám kamarádku a tá má chlapečka 3 roky a vždy když má jít spát simuluje. Jednou (ten den jsem tam spala) večer taky brečel a hlavně se křečovitě metal po posteli a maminka mu i přesto nevěřila a ještě prcka vyplácala po zadku. Prcek teda na konec usnul, ale v noci se vzbudil z hrozným pláčem že ho bolí bříško myslím na levé straně, teplotu měl přes 39, vzbudila jsem kamarádku a nakonec jsme volaly sanitku, na prcka se podívali a měl něco se slepým střevem, okamžitě malího naložili do sanitky a jeli do nemocnice.. Nikdy jsem neviděla tu bezmoc v kamarádčině obličeji, pořád si to vyčítala a nezbránila slzám, chlapeček šel nakonec na operaci. V nemocnici byli celí týden.
tak i tohle se muže stát a myslím že tentokrát kamarádka opravdu pochybyla :nevim:

 
Mamiška13
Kecalka 464 příspěvků 23.04.13 13:08

Zachovala bych se asi stejně jako ty, kdyby můj syn simuloval. Hlavně že už to je v pořádku, simuluje dál nebo to ustalo? :kytka:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 23.04.13 15:17

@Růženkaa kvůli tomu, že nechce spinkat už nesimuluje, to jen pořád chodí na záchod a má žízeň atd. Ale když nechce jíst, tak to simuluje pořád :-)

 
Mamiška13
Kecalka 464 příspěvků 23.04.13 16:07

@Sluníčkonesvítí noo máš pěkně vyčůraný dítko :mrgreen:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 23.04.13 18:53

@Růženkaa no jéje! Je mistr ve výmluvách :-D Nožičkama něšoupe on, ale dělají to botičky, on chce spinkat, ale to očíčka se nechtějí zavřít, on mě nechce zlobit, ale jeho mozek mu to poroučí atd. :-D

 
Mamiška13
Kecalka 464 příspěvků 23.04.13 19:52

@Sluníčkonesvítí :potlesk: šmarjá to si děláš srandu? :lol: tak to je bomba, aspoň máš doma veselo :mrgreen:

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 23.04.13 20:41

@Růženkaa no, nevím kam na to chodí, ale rozesmát mě to umí :-D

 
Mamiška13
Kecalka 464 příspěvků 24.04.13 06:34

@Sluníčkonesvítí to věřim :mrgreen: koho by tohle nerozesmálo že jo :lol:

 
JaninaJanu
Zasloužilá kecalka 901 příspěvků 28.04.13 13:10

@Sluníčkonesvítí
tak ttoto mam doma taky a to nam je uz 7let :-)

 
Sluníčkonesvítí
Kecalka 357 příspěvků 28.04.13 18:34

@JaninaJanu nám bude sedm let v srpnu ;-)

 
JaninaJanu
Zasloužilá kecalka 901 příspěvků 28.04.13 18:55

@Sluníčkonesvítí
Nam bylo ted v prosinci :-)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama