Štíhlení (4): MÝTY O VÝŽIVĚ

Cvičení a hubnutí

Ahoj deníčkovky i nakukovatelky, tak jsem si po dvou letech začala připomínat pasáže z jedné knihy, která mi tehdy pomohla zhubnout na žádoucí váhu. Nyní doufám, že to opět zabere.. většinu věcí jsem již totiž pustila z hlavy.. Snad budou ifnormace nápomocné i vám. Na střídačku s Alicí do vás zkrátka budeme hustit spooostu informací, to by bylo, aby alespoň něco nezačalo fungovat... :) Tři deníčky bych ráda věnovala MÝTŮM OHLEDNĚ SPALOVÁNÍ TUKU. Téma dnešního deníčku je: Mýty o výživě...

Mýtus 1: „KDO CHCE ZHUBNOUT, MUSÍ MÍŇ JÍST!"

Tato domněnka vychází z všeobecně rozšířené teorie o příjmu a výdeji kalorií. Je-li příjem vyšší než výdej, ukládají se kalorie ve formě tuku. V zá:,–(ě je to pravda.
Počítání přijatých a vydaných kalorií však žalostně selhává, neboť látková výměna se u každého člověka výrazně liší. Naše těla nejsou „černé skříňky", aby všechno, co se do nich vloží, vedlo ke stejným výsledkům. A tak zapomeňte na tabulky, které vám například za hodinu práce na zahradě povolí dva jogurty. Sami jste už určitě při pozorování přátel a známých dospěli k následujícím zjištěním:
Jsou lidé, kteří při každém jídle spořádají obrovské porce, nepěstují žádný druh sportu a ani jinak se moc nehýbají, a přesto jsou velice štíhlí. Naopak se často setkáváte s lidmi, kteří neustále tloustnou, přestože takřka „nevezmou do úst" - ráno trochu ovoce, v poledne několik lístků salátu a večer kousek sýru. Taková nespravedlnost, říkáte si. Dobrou zprávou je, že se metabolismus dá ovlivnit kombinací pohybu a výživy.
Bohužel nesmyslná pověra o dietách a počtech kalorií zuří s neztenčenou silou. Mějte se na pozoru: Když snížíte přísun potravy, abyste zhubli, stihne vás hned trojí trest:
Za prvé vám v době diety klesne výkonnost a schopnost koncentrace. Budete neklidní, netrpěliví a pro své nejbližší někdy dokonce nesnesitelní.
Za druhé se vám zpomalí látková výměna a přepne se na „úsporný plamen". Úbytek hmotnosti, který zkraje váha vykáže, představuje v první řadě úbytek vody a svalové hmoty. Navíc ztrácíte i důležité enzymy a neurotransmitery.
Třetí trest se dostaví, jakmile budete nuceni vrátit se ke svým starým stravovacím zvyklostem: váš organismus i nadále běží na úsporný režim a ukládá přijímanou stravu jako tuk v míře větší než nezbytně nutné, aby si vytvořil rezervy na příští „hladové období".
Výsledek: Dietu skončíte možná se stejnou hmotností, ale s vyšším procentem tělesného tuku. Počty kalorií a diety jsou nesmysl - pro svou výkonnost a psychiku potřebujete dostatek stravy, na které byste si navíc měli pochutnat.
Zdravé řešen zní: Kombinace pohybu (trénink mobilizace tuků - pozn. o tomto systému v některém z dalších deníčků) a výživy odpovídající vašemu typu!

Mýtus 2: „KONZUMUJEME PŘÍLIŠ MNOHO TUKU - ZA VŠECHNO MŮŽE TUK!"

Celá léta byl zatracován. Všechny běžné potraviny jsou nabízeny i v nízkotučných variantách. Nízkotučné mléko, jogurty s nulovým obsahem tuku, zmrzliny a čokolády se sníženým obsahem tuku - na strachu z tuku vydělávají potravinářské koncerny obrovské peníze.
Určitě existují i nadále lidé, jejichž denní spotřeba nasycených tuků je příliš vysoká a kteří podceňují „skutečný" obsah tuku v potravinách (pozn.: o „skutečném" tuku v dalším z deníčků).
V naší praxi se setkáváme s druhou velkou skupinou lidí, kteří v podstatě jedí málo, a především potraviny s nízkým obsahem tuku, ale také zápasí s nadváhou. Zde není problémem vysoká spotřeba tuku, ale cukru (např. skrytý cukr v hotových potravinách, limonádách apod.). Neustálý přísun cukru a následné vyplavování inzulínu způsobují kolísání hladiny cukru v krvi. Výsledkem je nepřirozený pocit hladu, pokles koncentrace a výkonnosti. Řešením pro tuto skupinu je pohyb (trénink mobilizace tuků) a snížení obsahu cukru v potravě. V podstatě se dá říci, že dělat z tuku hlavního viníka neodpovídá stravovacím návykům většiny lidí s lehkou až střední nadváhou.

Mýtus 3: „UMĚLÁ SLADIDLA A „LIGHT" POTRAVINY POMÁHAJÍ HUBNOUT"

Vinou sedavého způsobu života a nedostatku pohybu se již v mladém věku tvoří pěkné bříško. Člověk se pokouší uchlácholit špatné svědomí „light" potravinami. Domněnka, že tak sníží příjem kalorií a trochu zhubne, nebo alespoň udrží stávající váhu, je ovšem blud. Důvod: Při konzumaci uměle slazených nápojů a potravin „alarmuje" sladká chuť v ústech slinivku břišní a ta vylučuje odpovídající množství inzulínu. Očekávané kalorie cukru ovšem nedorazí, protože, jak je známo, umělá sladidla na rozdíl od opravdového cukru žádné kalorie neobsahují. Inzulín vyplavený falešným poplachem snižuje hladinu cukru v krvi. Klesající hladina cukru v krvi představuje pro tělo vždy varovný signál. Snaží se pokles vyrovnat, a proto „vyžaduje" přísun potravy - a vysílá signály, že má hlad. Příliš vysoká hladina inzulínu způsobí, že značný díl dodané potravy skončí jako zásobní tuk.
Po sladidlech se tloustne, protože vyvolávají pocity hladu, které bychom jinak neměli! Umělá sladidla jsou již po desetiletí s úspěchem využívána ve výkrmu hospodářských zvířat a u lidí zřejmě vyvolává chuť k jídlu stejně spolehlivě. Za dobu, co Ameriku ovládá vlna „light" potravin, si průměrný Američan uložil další nezanedbatelnou vrstvu zásobního tuku. Dobře míněná rada: Střezte se umělých sladidel a light potravin!

Mýtus 4: „EXISTUJÍ POŽÍRAČI TUKU"

Je už v lidské povaze hledat cestu nejmenšího odporu. Této vlastnosti využívá celý průmysl chrlící spalovače tuku zaručující trvalé zhubnutí. Představa, že je možné dosáhnout vysněné postavy bez jakékoliv námahy, pohybu, omezování, sebedisciplíny a překonávání nepřekonatelného hladu, je jistě lákavá.
Pod heslem „Pilulka proti tukovým polštářům" položila nadace Warentest pod drobnohled 40 nejznámějších přípravků. Výsledek byl políčkem do tváře výrobců a distributorů a deziluzí pro kupující: „Zázračná pilulka", která by dopomohla k ideální postavě bez současné změny stravovacích návyků a životního stylu, neexistuje. Totéž dokázal i náš test. Mějte se na pozoru před senzačními pilulkami vychvalovanými reklamami v bulvárním tisku. Nedejte na příběhy „ze života" s fotografiemi PŘED a PO. Téměř vždy se jedná o podvody, které hrají na lidské touhy, obavy a iluze.

Mýtus 5: „L-KARNITIN POMÁHÁ ODBOURÁVAT TUK"

Od poloviny devadesátých let je v oblasti sportu a fitnessu nabízen L-karnitin jako prostředek pro spalování tuku. L-karnitin plní v těle funkci takzvaného transmitera. Přepravuje mastné kyseliny přes membránu mitochondrií svalových buněk. Má tedy přímou souvislost se spalováním tuků. V lidském těle je zhruba 20 g L-karnitinu. Je možné ho přijímat v potravě a zároveň si ho tělo umí vyrobit z aminokyselin lysinu a methioninu (i proto se doporučuje konzumace plnohodnotných bílkovin). Je obsažen především v mase.
Při pokusech v oblasti sportovní medicíny se vycházelo z předpokladu, že ústní podávání L-karnitinu zvýší jeho hladinu a do buněk bude dodáváno více mastných kyselin. Výsledkem měla být vyšší výkonnost při dlouhodobé zátěži. Ukázalo se, že zhruba polovina dobře trénovaných vytrvalostních sportovců reaguje na vysoké dávky L-karnitinu (zhruba 2-4 g čistého L-karnitinu denně) pozitivně. U některých dokonce výkonnost stoupla o 10 %. Platilo to však pouze pro dobře trénované vytrvalostní sportovce (nad 15-20 tréninkových hodin týdně) a pouze ve spojení s intenzivním tréninkem. Bez pohybu se nespálí ani gram tuku!
Všechno, co následovalo, je ukázkovým příkladem klamání běžných konzumentů. Po zveřejnění výsledků pokusů byl L-karnitin nabízen coby zázračný prostředek pro spalování tuku: „18% nárůst spalování tuku!" a o něco později „Spalování tuku ve spánku!". Přípravky nabízené na trhu obsahují tak malé dávky L-karnitinu (například 50 mg v jedné šumivé tabletě), že nemohou mít objektivní účinek, pokud by člověk nespolykal celé balení najednou. Navíc všechny druhy těchto přípravků (šumivé tablety, granuláty i nápoje) mají vysoký obsah cukru a/nebo sladidel, která na spalování tuku působí kontraproduktivně. Časem se objevily krémy s L-karnitinem, které mají být vtírány do problémových partií! Je to zcela scestný nápad, protože krém nemůže mít vliv na žádný tukový polštář. Ještě jednou a s veškerým důrazem: Bez pohybu nemají ani ty nejvyšší dávky L-karnitinu žádný efekt.

A ještě jedno doporučení: VODA
Voda je vůbec nejdůležitější potravina. Bez ostatních složek stravy se tělo obejde několik týdnů, bez vody jen několik dní.
Dostatečný přísun vody podporuje, i když nepřímo, spalování tuků. Přispívá k transportu potřebných enzymů a přirozenému pročištění těla. Žízeň se dostavuje opožděně za ztrátou vody, a tak je důležité pít průběžně, a ne teprve tehdy, když dostaneme žízeň.
Do našich stravovacích návyků se vloudil jeden velice nezdravý: vypít jednu až dvě sklenice vody dřív, než vůbec začneme jíst. Zředíme tak ale trávicí šťávu a zbytečně ztěžujeme organizmu zpracování a zužitkování potravy! Pokud musíte pít během jídla, pak až trochu vody po hlavním chodu. Hlavní přísun vody by měl probíhat mezi jednotlivými denními jídly.


Vypijte denně 2 až 3 litry vody (či neslazených ovocných či bylinkových čajů)!

Příště se těšte na „Mýty o pohybu"… Slibuji, že nebudou tak dlouhé :-) :-)

Efina

PS: Tabulku s aktuálními údaji jsem do kupy nedávala, domluvíme se v komentářích.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 18.03.06 12:11

Juldo,
reaguje již do nového deníčku.
Půl kila to je klidně zadržená voda.. ať už směrem nahoru či dolů.. žádná sláva ani trága :-)
Bude líp.. :-)
 E.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 18.03.06 14:16

Efino, deníček je super, hrozně zajímavý a pravdivý.

Já si taky myslím, že ta moje váha může reagovat na to, že mám každým dnem dostat menses. Ale hlavu si z toho nedělám, bude líp :-))).

Julda

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 18.03.06 14:48

Za pochvalu deníčku dík, přepsat to byla fuška :-)

Tak pití a hubnutí zdar! :-)

E.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 18.03.06 15:41

Super, super, super!!

Efi, díky moc, jsi šikulka!!! Na to se bude krásně navazovat.

Já na umělá sladidla a light potraviny nepoužívám skoro vůbec. Rostlinné tuky ne v přehnané míře, saláty dělám většinou bez oleje, doma máme floru i máslo, jsou jídla, do kterých dávám zá:,–(ně sádlo. Sice ne moc a ne moc často, ale je tam! :o)

Těch skrytých cukrů i tuků je v potravinách spousta, v tom mi pomohla otevřít oči bláznivá Susan v knize Přestaňte bláznit. DKyž si hlídám tuky, tak většinou není žádné kupované hotovky, ale vařím si doma, takže vím, co tam zhruba dávám.

Opravdu bezva téma. Zajímalo by mě, jestli si tuky a cukry nějak hlídáte nbeo prostě jíte, co vám chutná.

Alice

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 18.03.06 17:03

Alice,
já se na to stravování právě před 2 lety, kdy jsem otěhotněla, vybodla.. Tehdy jsem si tuky atak hodně hlídala, ale v rámci těhu jsem podlehla chutím a vůbec chtěla jsem jíst vše, aby nějaké ty vitamíny nechyběly apod.. Po těhu jsem zas byla na čokoládě, abych nepadla mrtvá… nyní jsem byla na čokoládě kvůli zkouškám ve škole…
Takže až nyní, kdy jsem tu knížku díky vašemu deníčku vyhrabala, jsem si zase připomněla, co všechno jsem pustila z hlavy..
Manžel ten výživu neřeší vůbec, protože má rychlé spalování a může jíst kdykoliv, cokoliv v jakémkoliv množství a pořád je to štíhlý vysoký muž.. narozdíl ode mne.. já jsem vysoká ale ne už tak štíhlá žena :-)
Takže já se na správné jídlo vrhla až tento týden.. doufám, že na to zase brzy najedu a že mi to nebude připadat jako přítěž…
Jinak jáhly manželovi ve sladké verzi /jahelníku/ také dávám, nevadí mu to…
Nyní zase najedu na celozrnné těstoviny, mouku, malé dávám jáhly, pohanku apod. od prvních příkrmů, ale sebe jsem do té vyživy nějak nezahrnovala..
Nyní je čas na to zase myslet..

Jinak v jednom z deníčků bych vypsala i seznam potravin s glykemickým indexem dobrým a špatným /co nám rozhodí díky sacharidům cukr = máma pak dříve či neopodstatněně hlad/…

Tak já se jdu chystat na srazík se ségrou a kámoškou, děsně se těším!!!

E.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 18.03.06 20:31

Efino,

ten seznam potravin by byl fajn. Vím o tom, ale neznám jaká potravina má jaký GI. A pak bych se, až budu mít na něco chuť, mohla líp rozhodnout, co si dám. Abych potom neměla vlčí hlad :-).

Julda

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 19.03.06 20:19

Tak dneska necvičíno a na návštěvě jeden štrůdl… :-(
Ale jelikož jsem na dnešek spala již třetí noc jen 4 hodiny, tak jsem si ten cukr zasloužila.. :-)

Jo a pila jsem dnes jak duha díky včerejší slezině, tak aspoň ten pitný režim splněn :-)

E.

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 21.03.06 13:51

Ahoj holky!

Tak tu máme jaro, začnou se vytahovat krátké sukně :)))!
Já už se mooooc těším až si koupím něco krásného na sebe, ale budu muset ještě počkat :(.

Dnes ráno mi sice váha ukázala 74 kg!, ale nemám na tom moc zásluhu - hřeším a necvičím.Snad jen to pití si hlídám.

Zlepším se - raději nic neslibuju, budu konat :)).

Petra

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 21.03.06 14:18

Tak já byla včera večer cvičit a konečně jsem se zase nastartovala na hubnutí. Minulý týden a ještě včera mě pořád honila mlsná (včera jsem do sebe po obědě natlačila 2 muslityčky a dvě čokoládové tyčky :-(( ) a málo jsem pila. Včera po cvičení už jsem nejedla a dnes už zase hodně piju a nemám tolik chutí na něco do pusy. Už mám dnes v sobě 1,5 litru tekutin a další konvici čaje uvařenou :-).

Taky jsem si minulý týden koupila docela těsné rifle a tři trička „na tělo“. Takže mám motivaci, abych v tom nevypadala jako buřt :-).

Jo a dnes jsem uklidila celý dům, byla s klukama dvě hodiny venku, umyla auto zvenku a taky jsem stihla cvičení s ČT . Mám z toho moc dobrý pocit, venku je nádherně, tak odpo půjdeme zase ven.

Julda

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 22.03.06 09:01

Juldo,
to znám, ten dobrý pocit, když člověk celý den fakt zvládl…
Já jej tedy včera nezvládla, protože jsem usínala u účetnictví, tak jsem si dala celozrnné hořické trubičky.. večer jsme dělali daňové přiznání, tak u toho jsem zobala slunečnicová semínka a hroznové víno, stejně jako manžel a kamarádka, nešlo se ubránit… :-(
Mno,dnes ráno jsem se zvážila, šlo půlkilo dolu.. snad vydrží a nebude za chvíli zase nahoře.. tímto jsem se tedy dostala konečně pod 70 = na 69,5 :-)

Tak hezký den, který s jarem nemá moc společného.. ach jo.. a to jsem se těšila, že tento týden začnu běhat, že jdou teploty nahoru a sníh dolu.. hm.....

Jinak pátek a sobotu jsem ve škole = celý den člověk sedí a z nudy má mnohem častěji hlad.. jsem zvědavá, jak ty dva dny ustojím s čestí…

Což mne přivádí na myšlenku, kdy mám zavěsit nový deníček? V pá a sobotu jsem sice ve škole, ale na noc se vracím, tak bych to mohla poslat i v pátek v noci… řekněte si. Deníček je připraven.
 E.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 22.03.06 12:09

Ahoj holky!

Mě je dneska mdlo, dorazila teta Červená Lhota, zrušila jsem plavání a jsem na nic…

Co jsem na:,–(ila dva odlehčené dny a cvičení, hnula se váha dolů, v pondělí to bylo 63,7 kg, dneska 64,1 kg, což pořád ještě jde. Chci to nakoupnout, až se oteplí, budu jezdit na kole a taky víc chodit se zlobíky ven.

Jsem zvědavá, co udělá pravidelné cvičení s objemem, o ten mi jde nejvíc. Taky na fotkách by to mělo být poznat. Chci cvičit pořád, nejen teď kvůli hubnutí.

Holky zkuste angličtinu na netu, člověka to víc zaměstná, musí sebou víc hodit, nemyslí tolik na jídlo a ještě se něco naučíte!! :o) Začala jsem s tím tento týden:
 http://www.e-academy.cz/

Stačí se zaregistrovat.

Alice

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 22.03.06 14:34

Alice, ke mě taky dnes tetka přijela :-(((. Tak jsem si teď poslala nejstaršího syna pro zákusky. V rámci hubnutí :-))).

Na tu anglinu se mrknu, dík za tip.

Efino, třeba to ve škole nebude tak hrozné. Mě by teda hlavně unavovalo to poslouchání. Já jsem vždycky ve škole usínala, a to nekecám, fakt :-))). Jíst se na přednáškách nedalo, ale dřímat jo :-))).

Julda

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 22.03.06 14:39

Tak mi ty stránky s anglinou nefungují :-((.

Julda

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 22.03.06 18:29

Já chci taky zákusky, po kterých se hubne!!! :o)

Al.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 22.03.06 19:28

Zákusky už nebyly, tak jsem projistotu zbouchala celé balení kupovaných tvarohových buchet :-))))).

Julda

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 22.03.06 19:46

Jojo, e-academy znám, před asi 2-3 roky jsem na tom pilovala základy, pak nějak už nebyl čas.. skončila jsem asi v půlce.. tehdy se muselo pár dní čekat, než tě pustili dál.. tuším 3 dny.. takže to byla otrava.. zvlášť prokousat se tím začátkem.. také byl problém, že to hlásilo chybné vyplnění, napsala-li jsi znak trošku jinak, formálně správně, ale ten jejich procesor to vyhodnotil jako špatnou odpověď apod..

Jinak já si anglinu právě chystám pocvičit.. musím přeložit text o systému zásobování JIT /Just In Time/ :-( Brr… a z toho pak vyplodit seminárku do Manažerské ekonomie… mno nic..

Jinak dnes jsem se s jídle držela… tmavý lisovaný chléb s cottage sýrem ke snídani, k obědu kuřecí polévka se zeleninou, jáhlami a celozrnnými testovinami (dělala jsem ji pro malou a dala si taky - jen jsem si ji přisolila). Odpolko celozrnný rohlík v poklusu z obchodu za kočárem, doma druhý celozrnný rohlík s 5 rajčaty. K tomu jsem zatím vypila necelé 2 litry, ale i tak.. z dnešku by nemělo tělo z ničeho přibrrat… ba neeeee… měla jsem jedny celozrnné hořické trubičky,když tu manžel baštil Kinder Bueno před odchodem na odpolední :-( Prostě jsem musela mlsat taky, ale aspoň trošku zdravěji než on…

Mno nic, jdu ještě zkouknou poštu a pak se jdu zase trápit kvůli škole..

Jinak Juldo, jíst můžem, což je problém, protože jím, abych neusnula :-) Ještě na podzim to byl pytlík koblih, nyní celozrnné bulky sypané dýňovými semínky… mno… jsou i horší věci, ne? :-)

Tak se holky majte…
Jo a cvičení, na který nějak nemám moc čas, zdar… Nějak se spoléhám na to běhání, že to bude mít smysl.. že budu běhat dost dlouho, udržovat srdeční frekvenci na úrovni ideální pro spalování = bude to fungovat líp než nějaké snahy o cvičení v bytě… Jenže kdybych dělala to i to, bylo by to ještě lepší.. takhle jen čekám na to oteplení.. a mám tak výmluvu, co? :-(

E.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 23.03.06 09:51

Ahoj holky!

Dneska 64 kg, což jde, jsem spokojená.

Ráno jsem si dala dvě houstičky s máslem, hezky dopečené v troubě, křupavé! Ale máslo jsem si předem odměřila, abych měla přehled, kolik ho je a dala jsem si ho asi polovinu. Další tuk na dnešek neplánuju, oběd bude ve vegeratiánské jídelně, tam vaří dost dietně, odpoledne nějaké ovoce, možná vařená kukuřice k večeři.

Alice

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 23.03.06 20:28

Ahoj,

tak jsem poslal další deníček, asi hned v pátek se objeví…
Bude to maxi počtení.. můžete to vzít na části :-) Ale byla by škoda to nepřečíst :-)
Něco je tam fakt zajímavého…

Tak dnešek jsem ustála opět se ctí. Kromě absence cvičení - ale co, byla jsem venku + tahala malou na cvičeníčku dětí s rodiči, tak i nějaké to cvičení se snad dá uznat :-) ¨

E.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama