V Praze je blaze

Náš povánoční výlet

*

Miluji toulky starou Prahou, jako malá, i jako trochu větší holka, jsem strávila hodiny a hodiny procházkami po místech, ze kterých přímo čiší historie. Průvodkyní mi nejčastěji byla moje drahá babička. Podezřívala jsem ji, že musí mít pod bundou ukrytu nějakou naučnou encyklopedii, fascinovalo mě, kolik toho ví o historii jednotlivých domů, paláců i ulic. Když přidala k dobru nějaké to strašidlo či tajemnou bytost, hltala jsem každé její slovo.

Naše nádherné společné chvilky se dávno proměnily v prach. Před pár týdny jsem ale zatoužila po tom, trochu si oživit vzpomínky. Nejstarší syn se začíná zajímat o historii, rád poslouchá pověsti, tajemné bytosti přímo zbožňuje, a tak jsme se rozhodli využít tohoto zájmu a vydat se na procházku do míst, kudy kráčely dějiny našeho národa.

Automobil jsme zanechali v podzemních garážích Prašný most, odkud je to na Hradčany co by kamenem dohodil. Línou chůzí se suneme k tomuto skvostu, když náhle v dálce spatříme bezpečnostní rámy a frontu vinoucí se několik metrů před nimi. Zaslechla jsem sice kdysi ve zprávách informaci o posílení bezpečnosti, ale moje hlava nepovažovala toto sdělení za nijak důležité, dávno ho nemilosrdně poslala do zapomnění.

„Počkat, nebo nepočkat?“ To je oč tu běží. Fronta není dlouhá, docela se hýbe. „To dáme,“ shodujeme se s manželem. Děti nám ale čekání náležitě zpestří. Batole ve sporťáku si neškodně pobrukuje: „Já do lesa nepojedu.“ Prostřední synek zkoumá pevnost podrážky u své zimní obuvi a vyzývá na souboj chodník. Chvíli to vypadá na vítězství dlažby, chvíli vyhrává bota.

Nejstarší chlapec pozoruje s velkým zájmem okolí, po chvíli začíná s komentáři. „Proč tu stojíme?,“ zazněla první nezávadná otázka. Vysvětlím mu situaci, jak nejlépe umím. Na chvíli se odmlčí, zřejmě zpracovává moji odpověď. Pak nasazuje těžší kalibr. „Mámo, podívej, nestojí támhle vodník?“ Tuto větu pronese při pohledu na nepřehlédnutelný modrozelený účes dámy zaujímající místo kousek před námi. Jen se tiše modlím, aby okolo nás stáli samí turisté nevládnoucí jazykem českým. Vysvětlím synkovi, že takto vodník rozhodně nevypadá a s hrůzou čekám, co přijde dál. „A mámo, co by se stalo, kdybych měl v kapse třeba nůž?“ Znovu odpovídám. Zároveň ho ujišťuji, že v kapse nemám ani pilníček na nehty, tudíž jsou jeho obavy liché. Pozorně se rozhlížím, zda-li se nestáváme středem nechtěného zájmu.

Blížíme se k rámům, vše kovové musí z kapes ven. Synek to se zájmem pozoruje, pak se s vážnou tváří zeptá: „A kde maj to letadlo?“ Nechápu já, nechápe ani manžel. Netušíme, o jaké letadlo se jedná. Kontrolou i přes tyto divné dotazy procházíme bez problémů. Zřejmě neodpovídáme profilu teroristy.

Hned se syna ptám, co měla otázka na letadlo znamenat a dozvídám se, že o uplynulém víkendu probírali s dědou možnosti letní dovolené, a tak byl synek náležitě poučen o bezpečnosti na letišti, když spatřil rámy, hned se zaradoval, že uvidí nějaká ta letadýlka. To jsme ho museli bohužel zklamat.

Jeho zklamání naštěstí netrval dlouho, když se před jeho očima objevila Katedrála svatého Víta, nemohl uvěřit, že existuje kostel mnohem větší než ten, který máme u nás.

Skrz davy turistů jsme se prodrali do Nerudovy ulice, tady měla přijít má chvíle, těšila jsem se, jak děti seznámím s Malostranským rarachem nebo bezhlavým Švédem, ukáži jim krásné domovní merky. Místo poklidné procházky nás však čekalo jen další kolo prodírání se mezi neuvěřitelnými davy turistů a marná snaha uniknout bleskům jejich všudypřítomných fotoaparátů.

Na nějaké vysvětlování a povídání jsem neměla ani myšlenku. Davy nás nesly na Malostranské náměstí a ke Karlovu mostu, turistů bylo snad čím dál tím víc a já se jen tiše modlila, aby se nikdo z naší rodinky neztratil.

Již v Nerudově ulici synek pokukoval po několika žebrácích, ale mlčel, na Karlově mostě už neodolal: „Proč ten pán tak divně klečí na zemi?“ Moje vysvětlení zřejmě nebylo dostačující, po chvíli jsme se totiž dozvěděla: „Ten pán nežebruje, on cvičí jógu.“ To už jsem tak nějak nevěděla, mám-li se smát, nebo brečet.

Naši procházku jsme slavnostně zakončili na Staroměstském náměstí zakoupením trdelníků. Při jejich konzumaci jsem si povšimla dvou starších dam, které se snažili probít si cestu k Týnskému chrámu, jejich boj chvílemi připomínal ten, který svedl Don Quijote s větrnými mlýny. Jedna z nich povídá té druhé: „A tuhle hrůzu tady máš 365 dní v roce a takový tu býval klid.“

Utíkali jsme na metro. Tahle slova mi neustále zněla v hlavě: „Takový tu býval klid.“

Vracím se do vzpomínek. Vidím vysoké lampy ozařující mihotavým světlem a všechny ty rozsáhlé monumenty, jež vzdávají hold naší bohaté historii a říkám si, že třeba někdy dostanu šanci povykládat o nich našim dětem bez rušivých elementů.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
jun
622
3.2.19 07:15

Moc pěkný deníček :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
3.2.19 08:08

@jun děkuji, jen mě mrzí hrubka a překlep v posledních odstavcích, to je tak když si telefon opravuje text jak uzná za vhodné a člověk si toho v pozdní noci v polospánku ani nevšimne :nevim: hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
338
3.2.19 09:08

Na prochazku na hrad jedine v noci!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
3.2.19 09:15

@lisatka když to by s dětmi asi neklaplo :think: hezký den :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8651
3.2.19 11:18

:potlesk: :palec: opet uzasny, ta joga me teda rozsekala :lol: :lol: :lol: Manzel mel jet s tim starsim dneska zrovna do Prahy na vystavu Lega v Hamleys, Czech Repubrick, nebyli jste? Tam byste videli vsechny pamatky na jednom miste, postavene z Lega:) Jenze rano hlasila babicka, u ktere spal, teplotu a kasel a do toho ta kalamita, takze jsem v duchu rceni „Lina huba, hole nestesti“ zvedla telefon a voucher, ktery jsme dostali od 2.bsbicky, co taky s 2. vnukem nemohla jet, nam nastesti prodlouzi, stačí jen napsat email s cisly vstupenek a kdy přijdeme v nahradnim terminu. Tak to me na Prahu prijemne prekvapilo, listky se daji koupit i online, mrkni na www. czech repubrick. cz - snad mi to takhle odděleně admini nesmazou, pise se to samozrejme dohromady :mavam: To by se tem vasim lumpikum mohlo libit :lol: Vodnik taky dost dobrej a asociace s letadly, to proste co na to rict, deti :lol: :lol: Umim si zive predstavit, ze ten nas rozumrada by taky mozna vymyslel neco podobnyho, bo oba nasi dedove se na letisti pohybuji pomerne casto:) V patek meli s babičkou jet dědu vyzvednout na Havla zrovna, taky to nevyslo, nepriletel, to je teda smolny vikend. S malou jsem v tomhle pocasi do Prahy vlakem jet nechtela, ale treba to vyjde pristi vikend, ze pojedeme vsichni a ja se tam s ni cournu - listky jsou jen 1 dospělý +1 dite…Prahu mam taky moc rada, s malym jsme tam byli necelý tyden, kdyz mu byly 2 a bylo to super - jen zoo v Troji jsme nezvladli, tak treba na jare, to uz bude bavit i malou ;) A nezapomenu na uzasne romantickou vecerni prochazku zasnezenou Prahou, to jsem jeste malyho teprve cekala a 2.den jsme meli sraz s tchanojcma a sli na Vysehrad a do „pravěké“ restaurace kousek pod nim - synovec miluje dinosaury a jestli vasi kluci taky, tak by byli urcite nadšený:) Jo, v Prahe se toho da delat spousta, za bezdetna jsem tam obcas za tím mym jela, kdyz tam byl pracovne, jen treba na odpoledne, projít se po Stromovce a vecer zas vlakem domu, obcas i se psem:) S detma uz to tak jednoduchy neni no, muzovi se tam moc autem jezdit nechce, ze neni kde zaparkovat nebo jo, ale vse placene, takze radsi ten vlak, i kdyz tam jede pracovne, rika ze je to takhle i pohodlnejsi bez nervu, Pendolinem i rychlejsi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3871
3.2.19 15:29

Já jezdila ve všední den na krev na imunologgi. Potom jsme chodili na procházku a pokud jdete cca v 8 a 9 na Karlův most, tak je tam liduprazdno. Potom se to už plni

 • Zmínit
 • Nahlásit
18347
3.2.19 15:34

Tvl - tchanojcma :mrgreen: :pocitac: :roll: to je nejaky druh zvirete? :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
3.2.19 20:33

@Jahudka82 v Hamleys jsme byli cca před rokem, na Legu tedy ne. Stačil nám ke štěstí Motýlí dům. Dokud motýlci jen neškodně posedávali, bylo to v klidu, pak se jeden takový hezký modrý zvedl, zakroužil a přistál prostřednímu na ruce, ten začal řvát jako pavián. V tu chvíli jsme byli větší atrakce než všichni motýli dohromady, takže jsme zdrhali, co nám síly stačily. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1127
3.2.19 20:36

@Mallorka přemýšlím, v kolik bychom museli vstávat, abychom tam byli kolem osmé :think: vychází mi to tak na pátou až půl šestou. Hezký večer :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8651
3.2.19 20:42

@Hanka1 Ne, to je jen plzenstina :lol: - tchanojc, Vojtojc, Novakojc, no zni to blbe, ale jak bys to napsala jinak nez s tchanem a tchyni/muzovo rodici, kdybys chtela zahrnout oba, to je zase dlouhy… :think: A klidne me praskni do Cestin. speku, s tim pocitam :mavam:

Příspěvek upraven 03.02.19 v 20:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
18347
3.2.19 22:41

@Jahudka82
Ja mluvim jako typicky nespisovny Prazak a pouzivam vyraz tchanovci :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8651
4.2.19 13:57

@Hanka1 :palec: jo vidis to me nenapadlo:)

 • Zmínit
 • Nahlásit